Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΑ ΘΕΛΑΤΕ ΤΟ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΔΙΠΛΑ ΣΑΣ ΣΤΟ ΘΑΛΑΜΟ


ΘΑ ΘΕΛΑΤΕ ΤΟ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΔΙΠΛΑ ΣΑΣ ΣΤΟ ΘΑΛΑΜΟ  

1.977

  1. 1. ΘΑ ΘΕΛΑΤΕ ΤΟ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΔΙΠΛΑ ΣΑΣ ΣΤΟ ΘΑΛΑΜΟ

    • ΝΑΙ
      1614
    • ΟΧΙ
      148
    • ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΑΝΑ ΤΡΙΩΡΟ (& ΟΧΙ ΤΗ ΝΥΧΤΑ)
      365


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 692
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εννοείται πως ναι!! Και να προσθέσω ότι για μένα δεν τίθεται θέμα επιλογής μεταξύ ναι, όχι, ίσως....είναι υποχρέωση μου!! Αν είναι δυνατόν δηλαδή να ήθελα το μωρό ΜΟΥ να το ταΐζουν ξένοι ή να κοιμάται μακριά μου και να μην το προσέχω εγώ η ίδια...τι μάνα θα ήμουν άλλωστε;

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα το άνοιξα γιατί και εγώ είμαι της ίδιας άποψης μαζί σου και ορμώμενη από το "Επιστολή προς το Μητέρα", ακόμη η ψηφοφορία θα δείξει αν είμαστε η πλειοψηφία ή η μειονότητα :D

Link to comment
Share on other sites

Αφήσατε από έξω ένα ποσοστό γυναικών που και να ήθελαν δεν μπορούν

να έχουν μαζί τους το μωρό τους γιατί βρίσκεται στην θερμοκοιτίδα!!

Και μιας και είμαι από αυτές τις περιπτώσεις θα πρέπει να αναφέρω

ότι είναι σκληρό και απάνθρωπο να μην ξέρεις αν το παιδί σου

θα τα καταφέρει με την μάχη που δίνει και στο ίδιο δωμάτιο να φέρνουν το μωρό σε μία αλλη μητέρα για να το θηλάσει ....

 

Ίσως θα πρέπει οι μηχανισμοί των νοσοκομείων και κλινικών να λάβουν υπόψη τους και αυτές τις περιπτώσεις,,,

 

Προσωπικά δεν νομίζω ότι καμία μητέρα δεν θα ήθελε το παιδί της στον ίδιο χώρο εκτός κι αν συντρέχουν ιατρικοί ή ψυχολογικοί λόγοι (κατάθλιψη)

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο από την πλευρά σου Sam και εγώ στη θέση σου το ίδιο θα ένιωθα! Αλλά το πρόβλημα βρίσκεται στην πολιτική των νοσοκομείων, δεν νομίζω ότι δεν δίνουν τα τελειόμηνα μωρά από ευαισθησία στις μητέρες των πρόωρων μωρών!

 

Και εσένα 'ομως με αυτή την πολιτική σε "παίρνει η μπάλα", γιατί στην Αγγλία πχ τα πρόωρα περνούν περισσότερες ώρες με τη μαμά τους συν το δικαίωμα στον αποκλειστικό θηλασμό που τους ειναι ακόμα πιο απαραίτητος!! Η sstamoul αν δεν κάνω λάθος έγραψε μια πολύ ενδιαφέρουσα τακτική που εφαρμόζεται (στην ενότητα για τα πρόωρα) με καλύτερα απότελέσματα από την ήδη υπάρχουσα...

 

Το βρήκα!!

 

Επειδή τα μωράκια "συνειδητοποιούν πολύ γρήγορα ποιοι είναι οι γονείς τους και αναπτύσσουν επικοινωνία μαζί τους από τις πρώτες ημέρες της ζωής τους, οι νεογνολόγοι παροτρύνουν τις μητέρες να χαϊδεύουν το μωρό τους ακόμη και μέσα στη θερμοκοιτίδα. Τους συνιστούν ακόμη, μόλις μπορέσουν, να το πάρουν στην αγκαλιά τους και να το ακουμπήσουν κατάσαρκα πάνω στο στήθος τους. Αυτή η άμεση επαφή, δέρμα με δέρμα, πάνω στο στήθος της μαμάς λέγεται "καγκουρό" και έχει τις ρίζες της στην κλασική εικόνα των Ινδιάνων, οι οποίοι έδεναν το μωράκι τους με ένα μαντίλι μέσα από το πουκάμισό τους.

 

Πολλοί ερευνητές νεογνολόγοι υποστηρίζουν ότι η μέθοδος του καγκουρό βοηθά στην ανάπτυξη του παιδιού όχι μόνο ψυχοκινητικά αλλά και σωματικά. Παρατήρησαν ότι τα νεογέννητα που έμεναν πολλή ώρα στο στήθος της μητέρας τους κέρδιζαν 30 γραμμάρια την ημέρα, ενώ τα υπόλοιπα κέρδιζαν μόνο δέκα γραμμάρια."

 

Παλιότερα είχα διαβάσει πάρα πολλά σχετικά με αυτό το θέμα από βιβλία και άρθρα του εξωτερικού.

Βρήκα όμως τις παραπάνω πληροφορίες και σε ένα ελληνικό άρθρο στο in.gr health, αν θέλετε διαβάστε το.

 

Τι κρίμα να μην εφαρμόζεται το πρόγραμμα αυτό στα ελληνικά μαιευτήρια. Τι κρίμα να μην αφήνουν τη μητέρα να "τυλίγει" το πρόωρο μωράκι της πάνω στο σώμα της για κάποιες ώρες την ημέρα, αφού αυτό έχει τόσο ευεργετικά αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνούμε Daf και εγώ με την πολιτική των νοσοκομείων και τους μηχανισμούς τους διαφωνώ

και δεν έγραψα πουθενά ότι δεν δίνουν στις μητέρες των τελειόμηνων μωρών από ευαισθησία στις υπόλοιπες..

 

 

Όπως πολύ σωστά έγραψες αυτά συμβαίνουν στην Αγγλία εδώ να είσαι

σίγουρη ότι δεν έχουν τέτοιες ευαισθησίες είχα γράψει παλαιότερα

ότι η συμβουλή τους για το δικό μου μωρό με έπεισε να μην θηλάσω

δυστυχώς γιατο μωρό μου κι εμένα που δεν είχα ενημερωθεί πιο μπροστά δέχτηκα την άποψη τους....

 

Μόλις είδα την παράθεση που έβαλες φαντάζει ουτοπικό ειδικά μετά από την εμπειρία ,μου:(

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια συγγνώμη που βγαίνω λίγο εκτός θέματος ... αλλά είναι πολύ φρέσκες ακόμα οι μνήμες μου απο την ΜΕΝ ... Και σας ρωτώ εχετε δει ποτέ διασωληνομένο μωρό σε θερμοκοιτίδα;;; Πως ειναι δυνατόν να λέτε ότι μπορείς να το πάρεις και να το κρατήσεις αγκαλιά όταν το παιδί είναι μπλεγμένο μέσα σε έναν ιστο από καλώδια και σωληνάκια;;; Δεν είναι απάνθρωποι οι γιατροί που δεν μας τα δίνουν να τα κρατήσουμε ... απλά είναι ζωτικής σημασίας για το μωρό η παραμονή του στη θέρμο ... μακάρι να μπορούσανε να το αποσωληνώσουνε για να τα κρατήσει η μανούλα του έτσι απλά ... δεν είναι τοσο ευκολα τα πράγματα... μη λέτε οτι να ναι ...

 

Τώρα σχετικά με τη ψηφορία να πω το εξής ...

Προσωπικά όσο και να ήθελα να έχω μαζί μου το μωρό μου απο την πρώτη στιγμή θα το σκεφτόμουνα σοβαρά αν δεν ήμουν σε μονόκλινο δωμάτιο, όπου ελέγχω εγώ απόλυτα την κατάσταση του ποιος μπαινοβγαίνει ...

Λυπάμαι που το λέω αλλα η κατάσταση με τα επισκεπτήρια είναι εξωφρενική ... ήμουν σε δίκλινο και το τι κόσμος μπαινοβγήκε στη διπλανή μου ήταν το κάτι άλλο χειμώνας καιρός ... η δε αδερφή της ήρθε και φταρνιζόταν και έλεγε οτι ειναι αλλεργία :shock: ... ο κόσμος έχει τρομερή αφέλεια για να μη πω τίποτα πιο χοντρό δηλαδή ... Προσωπικά δεν θα το διακινδύνευα να έχω το μωρό μου αν θα ήμουν σε δωμάτιο με άλλα άτομα ... μονο σε μονόκλινο θεωρώ ασφαλή αυτή την επιλογή.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε Daf και εγώ με την πολιτική των νοσοκομείων και τους μηχανισμούς τους διαφωνώ

και δεν έγραψα πουθενά ότι δεν δίνουν στις μητέρες των τελειόμηνων μωρών από ευαισθησία στις υπόλοιπες..

 

(

 

παρεξήγησις!!δεν ηταν απάντηση προς εσένα, -αλίμονο!- ήταν ειρωνικό σχόλιο για τα νοσοκομεία μας!

 

ναι, δυστυχώς φαντάζει ουτοπικό...

 

και μιας και τώρα είδα την απάντηση της Όλγας...απ',οτι καταλαβαίνω η sstamoul μιλάει για λίγες ώρες και φαντάζομαι με προυποθέσεις...δεν νομίζω ότι ισχύει ανεξαρτήτως περιστατικών! (Ολγα, να τη χαίρεσαι σου εύχομαι και από εδώ :D )

Link to comment
Share on other sites

...Προσωπικά όσο και να ήθελα να έχω μαζί μου το μωρό μου απο την πρώτη στιγμή θα το σκεφτόμουνα σοβαρά αν δεν ήμουν σε μονόκλινο δωμάτιο, όπου ελέγχω εγώ απόλυτα την κατάσταση του ποιος μπαινοβγαίνει ...

Λυπάμαι που το λέω αλλα η κατάσταση με τα επισκεπτήρια είναι εξωφρενική ... ήμουν σε δίκλινο και το τι κόσμος μπαινοβγήκε στη διπλανή μου ήταν το κάτι άλλο χειμώνας καιρός ... η δε αδερφή της ήρθε και φταρνιζόταν και έλεγε οτι ειναι αλλεργία :shock: ... ο κόσμος έχει τρομερή αφέλεια για να μη πω τίποτα πιο χοντρό δηλαδή ... Προσωπικά δεν θα το διακινδύνευα να έχω το μωρό μου αν θα ήμουν σε δωμάτιο με άλλα άτομα ... μονο σε μονόκλινο θεωρώ ασφαλή αυτή την επιλογή.

 

Συμφωνώ

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ εν μέρει, αν κάποιος μου έδινε το δικαίωμα επιλογής θα επέλεγα σαφέστατα τα μωρά μαζί μου παρά το σόι μου και τις φίλες μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΝΑΙ!!!!

Δεν το μετανοιωσα στιγμη παρολο που εκανα καισαρικη και ηταν δυσκολα τη νυχτα....πρεπει να εχιες λιγη βοηθεια!!!!

Αλλα δεν θα το αλλαζα ουτε στιγμη!!!

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν υπήρχε τίποτα πιο εξωφρενικό στο μαιευτήριο, όταν ζητούσα το μωρό μου και δεν μου το έφερναν, με την δικαιολογία μάλιστα ότι μου κάνουν χάρη για να μπορέσω να ξεκουραστώ.

Το μωρό είναι "η φωλιά της μαμάς" με το μωρό μου αγκαλιά έχω περάσει πολύ όμορφα και ξεκούραστα είδικά τον πρώτο καιρό που κοιμόταν επάνω μου, ήταν οι πιο χαλαρές στιγμές μου

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια συγγνώμη που βγαίνω λίγο εκτός θέματος ... αλλά είναι πολύ φρέσκες ακόμα οι μνήμες μου απο την ΜΕΝ ... Και σας ρωτώ εχετε δει ποτέ διασωληνομένο μωρό σε θερμοκοιτίδα;;; Πως ειναι δυνατόν να λέτε ότι μπορείς να το πάρεις και να το κρατήσεις αγκαλιά όταν το παιδί είναι μπλεγμένο μέσα σε έναν ιστο από καλώδια και σωληνάκια;;; Δεν είναι απάνθρωποι οι γιατροί που δεν μας τα δίνουν να τα κρατήσουμε ... απλά είναι ζωτικής σημασίας για το μωρό η παραμονή του στη θέρμο ... μακάρι να μπορούσανε να το αποσωληνώσουνε για να τα κρατήσει η μανούλα του έτσι απλά ... δεν είναι τοσο ευκολα τα πράγματα... μη λέτε οτι να ναι ...

 

Τώρα σχετικά με τη ψηφορία να πω το εξής ...

Προσωπικά όσο και να ήθελα να έχω μαζί μου το μωρό μου απο την πρώτη στιγμή θα το σκεφτόμουνα σοβαρά αν δεν ήμουν σε μονόκλινο δωμάτιο, όπου ελέγχω εγώ απόλυτα την κατάσταση του ποιος μπαινοβγαίνει ...

Λυπάμαι που το λέω αλλα η κατάσταση με τα επισκεπτήρια είναι εξωφρενική ... ήμουν σε δίκλινο και το τι κόσμος μπαινοβγήκε στη διπλανή μου ήταν το κάτι άλλο χειμώνας καιρός ... η δε αδερφή της ήρθε και φταρνιζόταν και έλεγε οτι ειναι αλλεργία :shock: ... ο κόσμος έχει τρομερή αφέλεια για να μη πω τίποτα πιο χοντρό δηλαδή ... Προσωπικά δεν θα το διακινδύνευα να έχω το μωρό μου αν θα ήμουν σε δωμάτιο με άλλα άτομα ... μονο σε μονόκλινο θεωρώ ασφαλή αυτή την επιλογή.

 

 

Συμφωνω σε ολα με την Ολγα, με καλυψε πληρως...

Προσθετω ωστοσο τα εξης: Εγω ειχα το μωρο μου στη θερμοκοιτιδα και ναι, με πονουσε που εβλεπα τα αλλα μωρακια διπλα στις μαμαδες τους κι εγω δεν ηξερα τι κανει το δικο μου μωρο και τι μας ξημερωνει...ΑΛΛΑ... χαρηκα μεσα μου, οσο οξυμωρο κι αν ακουγεται, απειρες φορες που ΔΕΝ το ειχα κοντα μου γιατι οσο θυμαμαι ακομη τις ορδες των επισκεπτων που πλακωναν μεσα στο θαλαμο με μπουφαν (που φερουν εν δυναμει χιλιαδες μικροβια απο επαφη σε δημοσιους χωρους οπως λεωφορεια κτλ) που κανεις δεν εγγυαται την καθημερινη τους προσωπικη υγιεινη, που βρωμοκοπαγαν τσιγαρο, που μηνα Νοεμβριο που ειχα γεννησει εγω ολο και καποιο συναχακι θα τους περιτριγυριζε...

Θα το ηθελα το παιδι διπλα μου αν καποιος μου εξασφαλιζε οτι ολα τα παραπανω θα αποκλειονταν ακομη και σαν πιθανοτητα. Αρα η απαντηση μου ειναι οχι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να σας πω οτι ολα γινονται αρκει να το θελεις πιστευω. Εγω ημουν σε τρικλινο και ειχα ζητησει αποκλειστικο θηλασμο στο μωρο μου. Αυτο σημαινε οτι το ειχα σχεδον παντα διπλα μου. Ακομα και την ωρα του επισκεπτηριου που τα αλλα μωρακια απαγορευονταν να ειναι στα δωματια ο δικος μου ηταν μαζι μου. Ομως... επειδη εγω θηλαζα σχεδον ολη την ωρα οι αλλες μαμαδες πηγαιναν τους επισκεπτες τους πολυ ευγενικα στην καφετερια (εκτος φυσικα απο τους μπαμπαδες οι οποιοι παρεπιπτοντως ηταν ακρως διακριτικοι) Φυσικα δεν το ζητησα εγω να φευγουν,απο μονες τους οι κοπελες το εκαναν και μαλιστα χαιροντουσαν γιατι ηταν μια πολυ καλη δικαιολογια να μην μπαινει πολυς κοσμος στο δωματιο μας και μας γεμιζει μικροβια ο χωρος. :lol::lol: Ειναι βεβαια και στην καλη θεληση αλλα 4 κοπελες αλλαξε το δωματιο μου οσο ημουν εκει και με καμια δεν υπηρχε θεμα. Απο δικους μου επισκεπτες ουτε η μανα μου δεν μπηκε στο δωματιο μου. Οταν πηγαινε ο μικρος μεσα με τα αλλα μωρακια κατεβαινα και εγω στο καφε οπου ειχε αναλαβει ο συζυγος μου να κανει παρεα στον κοσμο που ερχεται.

Οποτε σιγουρα ψηφιζω ναι!!!!!

pBpMp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

εννοειται πως ναι.την ειχα διπλα μου 24 ωρες το 24ωρο.την θηλαζα κα την αλλαζα εγω.μονο για μπανιο την περνανε.ημουνα σε 4κλινο αλλα ηταν πολυ ησυχα.συνοδοι δεν υπηρχανε μονο σε εκτακτη αναγκη.μια χαρα.εχω τις καλυτερες αναμνησεις.!!!

Link to comment
Share on other sites

εννοείται πως ΝΑΙ...όταν φέρνω στο μυαλό μου τις ημέρες στο μαιευτήριο

μου έρχεται μια μικρή μελαγχολία που σκέφτομαι ότι τις 4 αυτές πρώτες ημέρες της ζωής του δεν ήμουν συνέχεια μαζί του...

Μακάρι να μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω και να έκανα άλλες επιλογές...βέβαια στο ΜΗΤΕΡΑ δεν υπήρχε αυτή η δυνατότητα..αλλά ευχαρίστως θα διάλεγα άλλο μαιευτήριο :roll: ...

στο επόμενο αν έρθει με το καλό σίγουρα τα πράγματα θα είναι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Γιωτούλα άλλαξε από τώρα γιατρό γιατί όταν με το καλό ξαναμείνεις έγκυος θα δυσκολευτείς να βρεις γιατρό να εμπιστευτείς και θα καταλήξεις στο μητέρα (δες εμένα :cool: )

Link to comment
Share on other sites

γεννησα στο πανεπιστημιακο Λαρισας και ευτυχως ειχα διπλα την κορη μου.δυστυχως ο γιος εμεινε στη μοναδα και δεν το ειχα μαζι μου :( (και τα 2 με ΦΤ).

οσες κοπελες ηταν απο ΚΤ τα 2 πρωτα 24ωρα τα μωρα τα ταιζαν οι μαιες. ενα κακο ειναι οτι δεν αφηνουν συνοδο στην ΚΤ εστω για 1 24ωρο, αλλα για αυτο φταιει ο διευθυντης της κλινικης που ειναι πολυ αυστηρος. στο οτι ειναι αυστηρος οφειλεται και η καθαριοτητα της κλινικης αφου οι βοηθοι θαλαμων και οι καθαριστριες τον τρεμουν :roll: επισης ειναι αυστηρος στο επισκεπτηριο μονο 2 ωρες. επισης παιδια μεχρι τα 14 χρονων δεν αφηνουν.(σε ιδιωτικη κλινικη που πηγα επισκεψη μπορουσες να πας οτι ωρα ηθελες και κυκλοφορουσαν και παιδακια στους διαδρομους).οσον αφορα το επισκεπτηριο δεν ειχα προβλημα. στην κορη μου ειχα μονοκλινο(βαρεθηκα μονη μου). ηρθαν πολλοι φιλοι και συγγενεις. δεν ειχα προβλημα με κανεναν . τωρα στο γιο ημουν σε 4κλινο αλλα μονο η μια κοπελα ειχε μωρο οι υπολοιπες τα ειχαμε στη μοναδα :? .

Link to comment
Share on other sites

Γιωτούλα άλλαξε από τώρα γιατρό γιατί όταν με το καλό ξαναμείνεις έγκυος θα δυσκολευτείς να βρεις γιατρό να εμπιστευτείς και θα καταλήξεις στο μητέρα (δες εμένα :cool: )

έχεις μεγάλο δίκιο...πρέπει να βρω γιατρό σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσάκια παρεπιπτόντως , επειδή τον ζουζούνο μου τον γέννησα στο Μητέρα και δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλα μαιευτήρια.Για πείτε μου για να αρχίσω να ψάχνω γυναικολόγο...σε ποιά μαιευτήρια επιτρέπεται το rooming in;

Link to comment
Share on other sites

:lol: και γω θα την ηθελα φυσικα.λογω της καισαρικης την ειδα την επομενη μερα.ηταν πολυ οδυνηρο να θελω να δω το μωρο μου και να μην μπορω.αν κανω αλλο μωρο θα επιλεξω φυσιολογικο τοκετο.στο νησι μου δυσκολο το βλεπω να βαλουν τα μωρα διπλα μας.η πτεριγα γυναικολογικου ειναι παντα γεματη και εχουμε κατακλυστει απο τους αλλοδαπους.
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...