Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βάρος ανά Μήνα


Recommended Posts

Καλησπέρα.. είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ. Έχω διαβασει αρκετές συζητήσεις και διαπιστώνω ότι πραγματικά μπορείς να βρεις πολλές πληροφορίες και κυρίως υποστήριξη σε ό,τι σε απασχολεί για το παιδάκι σου..

Το δικό μου παιδάκι είναι μόλις 2 μηνών.. Είναι το πρώτο μου, ένα απίθανο, πανέμορφο αγοράκι!! Το πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε είναι ότι δεν παίρνει βάρος, παίρνει δηλαδή ελάχιστο για τα δεδομένα της ηλικίας του. Συγκεκριμένα, γεννήθηκε 3130, από το μαιευτήριο έφυγε 3020 και σημερα είναι 3670 περίπου.. Η ποσότητα που τρώει είναι περιορισμένη (περίπου 450 gr την ημέρα) και γενικά το φαγητό του γίνεται με πολύ γκρίνια και κλάμα, παρόλο που πεινάει και ξυπνάει για να φαεί. Όπως καταλαβαίνετε έχουμε κάνει εξετάσεις (ούρων, αίματος, οισοφαγογράφημα, πεχαμετρία) και έχουμε πάει σε 2-3 γιατρούς και μας λένε ότι είναι όλα φυσιολογικά και το παιδί φάινεται υγιέστατο και άρτιο από φυχοκινητικής άποψης. Έχουμε αλλάξει πολλά γάλατα εξετάζοντας το ενδεχόμενο δυσανεξίας και αλλεργιών αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει βρεθεί κάτι. Την περίοδο που θήλαζε αποκλειστικά, πάλι έτρωγε λίγο (από ό,τι φάνηκε από το γεγονός ότι δεν έπαιρνε βάρος) είχε γκρίνια κτλ. και αναγκαστήκαμε να δίνουμε και ξένο.

 

Υπάρχει κάποιος που να έχει περάσει κάτι αντίστοιχο? Καμιά ιδέα??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είναι περίπου μοιρασμένο σε ποσότητα. Εδώ και μερικές μέρες δεν τον θηλάζω αλλά βγάζω το γάλα και του το δίνω μαζεμένο με το μπιμπερό.

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΣΤΡΩΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ. ΜΗΝ ΚΟΨΕΙΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΕΠΕΙΔΗ ΦΟΒΑΣΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙ ΒΑΡΟΣ, ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΗΡΕΜΗ. ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ, ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΑΓΧΩΜΕΝΗ ΚΑΙ ΤΡΕΛΑΜΕΝΗ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΜΕΤΑΔΙΔΟΥΜΕ? ΜΗΝ ΤΟ ΠΙΕΖΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΙΝΕΙ ΜΑΖΕΜΕΝΟ ΚΑΝΕ ΔΙΑΛΕΙΜΑΤΑ ΖΕΣΤΑΝΕΤΟ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΔΩΣΤΟΥ ΗΡΕΜΙΑ ΚΑΙ ΖΕΣΤΑΣΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΑΥΞΑΝΕΙ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ. Α ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΝ ΤΟ ΒΓΑΖΕΙΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΟΥ ΒΑΖΕΤΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ (ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΟ ΒΤΑΔΥ) ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΚΟΠΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΙΘΗΖΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ. ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι τρωςι μια χαρα για 2 μηνών Μπορεισ όμως να δοκιμασεις να του αλλαξεις θηλες στα μπιμπερο ή ακόμη και μπιμπερο. Εμενα η δικιά μου είναι 4 μηνών και οταν δυσανασχετεί αλλάζω τις θηλες. Παντως μην ανησυχεις.

Link to comment
Share on other sites

Haroulini μετέφερε στην επιλογή Θηλασμός το πρόβλημα σου να δεις τι θα σου πει και η Αγλαία, γιατι μου φαίνεται οτι τσαμπα παιδευεσαι με το ξένο γάλα.

 

Καλή συνέχεια :wink:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Με τις θηλές έχουμε δώσει μάχη!! Πραγματικά δεν ήθελε καθόλου στην αρχή και τελικά μετα από πολύ κόπο βρήκαμε αυτη που μας ταιριάζει και προς το παρόν ρουφάει μια χαρά. Η γκρίνια του πηγάζει από ενοχλήσεις και πόνο στην κοιλιά του.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

 

ΖΗΤΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑς ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΓΧΟΣ ΜΕ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΜΠΕΜΠΑΣ .

ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 2600 , ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ 2450 ΚΑΙ ΤΩΡΑ 2.5 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΛΙΣ 4050.ΕΙΝΑΙ ΓΚΡΙΝΙΑΡΟΥΛΑ,ΝΕΥΡΙΚΗ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΑΓΑΝΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΜΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΙ ΑΥΤΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

ΟΠΟΙΑ ΦΙΛΗ /ΦΙΛΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ 25/01/08 .Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΡΙΑΚΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΗΔΗ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΟΥΡΩΝ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟ ΣΤΟΜΑΧΟΥ/ΟΙΣΟΦΑΓΟΥ.

ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΝΙΟΝ!

Link to comment
Share on other sites

Ανθή μου, αν θηλάζεις το βάρος της δεν είναι κακό (σε αντίθετη περίπτωση δεν ξέρω για να αξιολογήσω). Επίσης στην περίπτωση που θηλάζεις καλό θα ήταν να έκανες ένα post στην ενότητα θηλασμός για να το δουν και άλλες μαμάδες και προπαντων η Αγλαϊα... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ανθή μου, αν θηλάζεις το βάρος της δεν είναι κακό (σε αντίθετη περίπτωση δεν ξέρω για να αξιολογήσω). Επίσης στην περίπτωση που θηλάζεις καλό θα ήταν να έκανες ένα post στην ενότητα θηλασμός για να το δουν και άλλες μαμάδες και προπαντων η Αγλαϊα... :wink:

 

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΘΗΛΑΣΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΓΙΑΤΙ Η ΜΚΡΟΥΛΑ ΔΕΝ "ΕΠΙΑΝΕ"

ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΘΗΛΑΣΤΡΟ.ΔΕΝ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΑ ΟΥΤΕ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΠΑΡΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΗΚΑ ΚΑΙ ΥΠΗΡΧΕ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΓΙΑ ΜΑΣΤΙΤΙΔΑ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ.

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΓΟΥΛΙΤΣΕΣ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 2 ΗΜΕΡΕΣ ΕΒΓΑΛΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΡΟΥΚΕΤΟΥΛΑ.

ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΟ ΓΑΛΑ(ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ)ΕΝΩ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΑΞΕΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 3 ΦΟΡΕΣ ΓΑΛΑ.

ΜΕ ΦΟΒΙΖΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΤΡΩΕΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΜΕ ΓΚΡΙΝΙΑ , ΤΙΝΑΖΕΙ ΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΤΗΣ ΤΟ ΣΤΡΙΒΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ.

ΙΣΩ ΦΤΑΙΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΓΧΩΔΗΣ ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΑΦΟΥ ΔΟΥΛΕΥΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ 8ΟΥ ΜΗΝΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλως ήρθες στο κλαμπ!!!

Θα διαβάσεις και σε άλλα ποστ για δύσκολα παιδάκια... Άλλα κλείνουν το στόμα άλλα στριφογυρίζουν το κεφάλι άλλα κλοτσάνε κτλ κτλ

Υπομονή κάποιο κουμπί θα έχει και εύχομαι να το βρεις... για να τρώει.

Εγώ ακόμη προσπαθώ , ο δικός μου κάνει αυτά που είπες και άλλα τόσα.

Επίσης στο βάρος του το μωρό σου είναι πιο καλά από εμάς.

Ο μπέμπης μας γεννήθηκε 3500 και βγήκε από το μαιευτήριο 3300. Σήμερα είναι 6000

:?

Link to comment
Share on other sites

καλως ήρθες στο κλαμπ!!!

Θα διαβάσεις και σε άλλα ποστ για δύσκολα παιδάκια... Άλλα κλείνουν το στόμα άλλα στριφογυρίζουν το κεφάλι άλλα κλοτσάνε κτλ κτλ

Υπομονή κάποιο κουμπί θα έχει και εύχομαι να το βρεις... για να τρώει.

Εγώ ακόμη προσπαθώ , ο δικός μου κάνει αυτά που είπες και άλλα τόσα.

Επίσης στο βάρος του το μωρό σου είναι πιο καλά από εμάς.

Ο μπέμπης μας γεννήθηκε 3500 και βγήκε από το μαιευτήριο 3300. Σήμερα είναι 6000

:?

 

καλημερα!

ομολογω οτι μου δινετε κουραγιο,βλεπετε το ταισμα μου εχει γινει εφιαλτης.

Ειχα την ψευδαισθηση οτι το δυσκολο ειναι η εγκυμοσυνη και ο τοκετος, ποτε δεν φανταζομουν οτι ακομα και το ταισμα μπορει να γινει δυσκολο!

Link to comment
Share on other sites

απ΄οσο ξέρω το μωρακι πρέπει να παίρνει 30γρ. την ημέρα όταν τρέφεται με ξένο γάλα. η δική σου απόκλιση είναι περιπου 8,6. δηλαδή παίρνει 8,6γρ. την ημέρα λιγότερο. επίσης είπες οτι θήλασες για ενα μήνα. θεωρώ οτι δεν υπαρχει λόγος ανησυχίας!!! κάνε ότι σου πει ο γιατρός σου και μην φοβάσαι καθόλου. εγω τη μπεμπού μου την πήρα 2,300 τι επρεπε να κανω?? όλα καλα θα πανε, ειναι νωρις ακομα ασε το μωρακι σου να προσαρμοστει..

Link to comment
Share on other sites

Ειχα την ψευδαισθηση οτι το δυσκολο ειναι η εγκυμοσυνη και ο τοκετος, ποτε δεν φανταζομουν οτι ακομα και το ταισμα μπορει να γινει δυσκολο!

 

Και απ΄ ότι λένε οι γονείς με μεγαλύτερα παιδάκια μέχρι τον 1 με 1,5 χρόνο είναι τα ευκολα :?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

ΤΕΛΙΚΑ Η ΜΠΕΜΠΑ ΕΧΕΙ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ ΚΑΙ ΥΠΟΦΕΡΕΙ.

ΕΧΩ ΤΥΨΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΠΟΝΑΕΙ...

ΒΛΕΠΩ ΔΑΚΡΥΑ ΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΡΕΛΛΑΙΝΟΜΑΙ.

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΟΝΟΥΣΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ....

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΘΗ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.

ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ, ΣΥΜΒΑΙΕΝΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ!!

ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ

 

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΛΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ!

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΘΗ, ΑΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΗΜΕΡΜΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΘΕΤΙΚΑ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟΤΕΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΔΙΝΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΑΓΩΜΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. Η ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΜΩΡΑ. ΕΧΩ ΦΙΛΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑΝ ΣΧΕΤΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΟΚ :D .

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΤΡΕΛΛΕΝΟΜΑΙ. ΑΠΛΑ ΚΡΑΤΑ ΤΗΝ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙ ΠΟΣΟ ΤΗΝ ΑΓΑΠΑΣ.

 

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε ανθη μου! μακαρι να φυγει γρηγορα...δεν ξερω κατι γι αυτο και νοιωθω χαζη που σου εγραφα ασχετα παραπανω.. :cry::cry:

ελπιζω ολα να πανε καλα και τα δακρυα στα ματακια να γινουν χαμογελα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...