Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Νεογνά & Μωρά: Ιατρικά θέματα

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 11-12-08, 21:19   #1
frinda

Το avatar του χρήστη frinda

frinda ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Η ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΗ;

Καλησπερα σε ολους! Ηθελα να σας ρωτησω αν γνωριζει καποιος αν η ομαδα αιματος του μωρου κληρονομειται απο τους γοννεις του.
Εγω εχω ομαδα αιματος Α και ο συντροφος μου Β. Το μωρακι μας εχει ομαδα αιματος ΑΒ. Αυτο μαλλον σαν κληρονομικο μοιαζει.
Η Εξαδελφη μου που δεν εχει γεννησει ακομη εχει ομαδα αιματος Α και ο αντρας της Ο ρεζους αρνητικο. Σε αυτη την περιπτωση το μωρακι τι ομαδα αιματος θα εχει;
Ο χρήστης frinda δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-12-08, 21:27   #2
natasa31

Το avatar του χρήστη natasa31

natasa31 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην natasa31 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην natasa31
Προεπιλογή

Η μητέρα μου είχε 0 ρεζους αρνητικο και ο πατερας μου Α θετικό. Εγώ έχω Α αρνητικο. Τωρα δεν ξέρω η μητερα μου κατι μου ελεγε για ενέσεις που έκανε για να μην κληρονομήσω το αίμα της αλλα δεν ειμαι σιγουρη. Δυστυχως δεν ζει για να ρωτήσω. Βεβαια εγω κάνω καποιες ενεσεις λογω του αρνητικου τωρα στην εγκυμοσυνη αλλα δεν ρωτησα ακριβως για ποιο λογο γίνονται.

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!
Ο χρήστης natasa31 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-12-08, 21:29   #3
christy28

Το avatar του χρήστη christy28

Περιοχή: Πειραιάς
christy28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: Η ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΗ;

το μωρό παίρνει ένα γονίδιο από την μητέρα και ένα από τον πατέρα. Τα γονίδια είναι 3 ειδών, Α,Β και Ο. Τα Α και Β είναι επικρατούντα ενώ το Ο υπολοιπόμενο. Το Ο υπάρχει αλλά δεν εκφράζεται μόνο εάν συνυπάρχει με Ο. Δηλαδή στην δική σας περίπτωση το μωρό έχει ΑΒ (επικρατούντα και τα 2) ενώ στην περίπτωση της ξαδέλφης σου θα έχει Α (εάν πάρει το Α από μαμά και Ο από μπαμπά) ή Ο εάν της μητέρας το ένα από τα 2 γονίδια είναι Ο. Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα, προσπάθησα να το πω όσο πιο απλά γίνεται.
Παλιά 11-12-08, 21:29   #4
pikoulinaki

Το avatar του χρήστη pikoulinaki

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
pikoulinaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγώ μηδεν αρνητικό ο αντρας μου ΑΒ θετικό . Τω μωρουλίνι μας Α αρνητικό.
Παλιά 11-12-08, 21:35   #5
resident

Περιοχή: Β.ΕΛΛΑΔΑ
resident ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

χμ,καποιος δε διαβαζε βιολογια στο γυμνασιο Η ομαδα αιματος ειναι κληρονομικη,αναλογα με ο,τι εχουν οι γονεις εχουν και τα παιδια.Για αυτο που λεει η Natasa31 για το ρεζους: οταν καποιος εχει ρεζους αρνητικο αυτο σημαινει πως απουσιαζει ο συγκεκριμενος παραγοντας απο το αιμα του.Σε περιπτωση εγκυμοσυνης,το παιδι μπορει να εχει ρεζους αρνητικο,οποτε δεν υπαρχει προβλημα,αν ομως εχει ρεζους θετικο κι αναμειχθει το αιμα του μ'αυτο της μητερας(στον Φ.Τ. συμβαινει αυτο) θα προκαλεσει προβλημα στη μητερα (αν θυμαμαι καλα συγκολλουνται τα αιμοσφαιρια), οποτε την ωρα του τοκετου κανουν μια ενεση στη μητερα και ολα ειναι ok
Ο χρήστης resident δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-12-08, 21:38   #6
gerakina

gerakina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Από τους γονείς παίρνουμε κ την ομάδα κ το rhesous.
'Οταν η μητέρα έχει rhesous - (αρνητικό) γίνεται μια ένεση που προστατεύει το έμβρυο.
Παλιά 11-12-08, 21:45   #7
christy28

christy28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο resident
Σε περιπτωση εγκυμοσυνης,το παιδι μπορει να εχει ρεζους αρνητικο,οποτε δεν υπαρχει προβλημα,αν ομως εχει ρεζους θετικο κι αναμειχθει το αιμα του μ'αυτο της μητερας(στον Φ.Τ. συμβαινει αυτο) θα προκαλεσει προβλημα στη μητερα (αν θυμαμαι καλα συγκολλουνται τα αιμοσφαιρια), οποτε την ωρα του τοκετου κανουν μια ενεση στη μητερα και ολα ειναι ok
Πρόβλημα θα δημιουργηθεί στο δεύτερο παιδί με που θα γενννηθεί με θετικό ρέζους. θα πάθει αιμολυτική αναιμία. Γι΄αυτό μετά από αποβολή, γέννα ή έκτρωση κάνουν ένεση αντιρέζους στην μητέρα με ρέζους αρνητικό και πατέρα με θετικό, για να μην ενεργοποιηθεί.
Παλιά 11-12-08, 21:49   #8
ΝΑΝΤΙΑ1

ΝΑΝΤΙΑ1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ Η ΜΑΜΑ 0ΑΡΝΗΤΙΚΟ.Ο ΜΠΑΜΠΑΣ Β+ ΚΑΙ Η ΜΙΚΡΗ 0+.ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΚΑΝΑΝΕ ΜΙΑ ΕΝΕΣΗ.ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ Ο ΤΟΚΕΤΟΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ Η' ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.ΕΓΩ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ.
Ο χρήστης ΝΑΝΤΙΑ1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-12-08, 21:53   #9
christy28

christy28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΝΑΝΤΙΑ1
ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ Η ΜΑΜΑ 0ΑΡΝΗΤΙΚΟ.Ο ΜΠΑΜΠΑΣ Β+ ΚΑΙ Η ΜΙΚΡΗ 0+.ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΚΑΝΑΝΕ ΜΙΑ ΕΝΕΣΗ.ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ Ο ΤΟΚΕΤΟΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ Η' ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.ΕΓΩ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ.
Δεν παίζει ρόλο εάν γεννήσεις με ΦΤ ή καισαρική, ακόμη και σε αποβολή πρέπει να κάνεις την ένεση. Είμαι παθούσα και ξέρω.
Παλιά 11-12-08, 23:32   #10
natasa31

natasa31 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην natasa31 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην natasa31
Προεπιλογή

Αρχιζω να αγχονομαι... πριν χρονια ειχα κανει εκτρωση αλλα δεν μου εκαναν καμια ενεση για το αρνητικο. Εχω πει το ιστορικο στο γιατρο μου και δεν μου ειπε κατι. Εξηγηστε μου με το 0 ή με το ρεζους ειναι το προβλημα?

Παλιά 12-12-08, 00:22   #11
μαρια39

μαρια39 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ COOMBS ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ;ΑΝ Η COOBS BGAINEI ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ .
Ο χρήστης μαρια39 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-12-08, 00:31   #12
frinda

frinda ουδετερη μηδέν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο christy28
το μωρό παίρνει ένα γονίδιο από την μητέρα και ένα από τον πατέρα. Τα γονίδια είναι 3 ειδών, Α,Β και Ο. Τα Α και Β είναι επικρατούντα ενώ το Ο υπολοιπόμενο. Το Ο υπάρχει αλλά δεν εκφράζεται μόνο εάν συνυπάρχει με Ο. Δηλαδή στην δική σας περίπτωση το μωρό έχει ΑΒ (επικρατούντα και τα 2) ενώ στην περίπτωση της ξαδέλφης σου θα έχει Α (εάν πάρει το Α από μαμά και Ο από μπαμπά) ή Ο εάν της μητέρας το ένα από τα 2 γονίδια είναι Ο. Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα, προσπάθησα να το πω όσο πιο απλά γίνεται.
Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες αλλα δεν μπορω να ξεχασω τον φοβερο καυγα ενος ζευγαριου στο μαιευτηριο την ημερα που εφευγα.
Η περιπτωση ηταν σαν της ξαδελφης μου. Η μητερα Α ο πατερας Ο και το κοριτσακι ειχε βγει με ΑΒ θετικο. Μιλαμε οτι ο πατερας τρελλαθηκε.
Εκανε τετοια φασαρια που τον εβγαλαν εξω οι σικιουριτι. Ουρλιαζε οτι δεν ηταν δικο του το παιδι. Απιστευτο ετσι;
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 12-12-08, 01:20   #13
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η ομαδα αιματος ειναι αναλογη με την ομαδα αιματος των γωνιων. Απλα να τονισω οτι η Α δεν ειναι Α αλλα ΑΟ οπως και η Β δεν ειναι Β αλλα ΒΟ. Παιρνει και απο τους 2.
Δλδ.
Ομαδα αιματος γονιου 1 + ομαδα αιματος γονεα 2 = παιδιου
Α0+Α0 = παιδια με Α και 0 μονο (3 στα 4 με Α)
Α0+Β0 = παιδια ΑΒ, Α, 0, Β
Α0+ΑΒ = παιδια με Α, ΑΒ , Β
Α0+00 = παιδια με Α και 0 (3 στα 4 με 0)
Β0+Β0 = παιδια με Β και 0
Β0+00 = παιδια με Β και 0 (3 στα 4 με Ο)
Β0+ΑΒ = παιδια με ΑΒ , Β και Α
ΑΒ+ΑΒ = παιδια με Α και Β μονο

κλπ.....

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-12-08, 01:22   #14
elenik

elenik ουδετερη μηδέν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο frinda
Η Εξαδελφη μου που δεν εχει γεννησει ακομη εχει ομαδα αιματος Α και ο αντρας της Ο ρεζους αρνητικο. Σε αυτη την περιπτωση το μωρακι τι ομαδα αιματος θα εχει;
3 στα 4 να εχει 0. Τωρα θετικο αρνητικο.... δεν το εχω μελετησει αυτο

Παλιά 12-12-08, 01:26   #15
elenik

elenik ουδετερη μηδέν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο frinda
[ Η μητερα Α ο πατερας Ο και το κοριτσακι ειχε βγει με ΑΒ θετικο. Μιλαμε οτι ο πατερας τρελλαθηκε.
Εκανε τετοια φασαρια που τον εβγαλαν εξω οι σικιουριτι. Ουρλιαζε οτι δεν ηταν δικο του το παιδι. Απιστευτο ετσι;
και αν οι ομαδες τους ηταν ετσι ειχε απολυτο δικιο Ειναι αδυνατον . Αυτοι οι 2 βγαζαν Α ή 0 μονο .

Παλιά 12-12-08, 01:26   #16
gavrias

Το avatar του χρήστη gavrias

Περιοχή: Αθήνα
gavrias ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gavrias
Προεπιλογή

Η ομάδα αίματος είναι μονογονιδιακός χαρακτήρας και κληρονομείται μέσω τριών αλληλόμορφων ΙΑ,ΙΒ, ι.

Δηλαδή υπάρχουν τρία αλληλόμορφα που επηρεάζουν το τι ομάδα αίματος θα έχει ένα άτομο.

Από αυτά το κάθε άτομο μπορεί να έχει μόνο δύο αλληλόμορφα (ένα από τον πατέρα του και ένα από τη μητέρα του)
Τα αλληλόμορφα ΙΑ, ΙΒ είναι συνεπικρατή μεταξύ τους και επικρατούν στο αλληλόμορφο ι.

Άρα τα άτομα

με ομάδα αίματος Α έχουν γονότυπο ΙΑΙΑ ή ΙΑι,

με ομάδα αίματος Β έχουν γονότυπο ΙΒΙΒ ή ΙΒι

με ομάδα αίματος ΑΒ έχουν γονότυπο ΙΑΙΒ και

με ομάδα αίματος Ο έχουν γονότυπο ιι.

Το αντιγόνο ή παράγων Ρέζους

Το 85% περίπου των ανθρώπων έχει στα ερυθρά του αιμοσφαίρια ένα αντιγόνο που ελέγχεται από το επικρατές γονίδιο R. Το αντιγόνο αυτό ονομάστηκε Ρέζους (Rh). Συνεπώς τα άτομα που φέρουν το αντιγόνο είναι άτομα Ρέζους θετικά (Rh+) και έχουν γονότυπο RR ή Rr, ενώ τα άτομα που δεν έχουν αυτό το αντιγόνο είναι άτομα Ρέζους αρνητικά (Rh-) και έχουν γονότυπο rr

http://users.kor.sch.gr/dgspanos/Mendel/9.htm

Κέντρο Υγείας του Παιδιού Καισαριανής

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι
Ο χρήστης gavrias δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-12-08, 15:07   #17
pikoulinaki

Το avatar του χρήστη pikoulinaki

pikoulinaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω με Ο αρνητικό έκανα προληπτικά στον 7ο την ένεση και ας έβγαιναν οι Coobs αρνητικές. Στην πρώτη αποβολή δεν έκανα ένεση , στις άλλες δυο όμως έκανα. Στο τοκετό δεν χρειάστηκε να κάνω γιατί εξέτασν πρώτα το αίμα του μωρού και ήταν αρνητικό.
Παλιά 12-12-08, 16:17   #18
christy28

christy28 ουδετερη μηδέν

Κι εγώ αυτό θα πίστευα!
Υπάρχουν 2 περιπτώσεις: η πρώτη να μην είναι αυτός ο πατέρας και η δεύτερη και πιο σπάνια να έχει γίνει λάθος στην ομάδα του μωρού ή του πατέρα.
Ο πατέρας μου 50 χρόνια το βιβλιάριο του έλεγε ότι ήταν Ο θετικό και πριν λίγο καιρό που έκανε μια εγχειρηση και χρειαστηκε μετάγγιση μάθαμε ότι ήταν Ο αρνητικό!!!!
Παλιά 12-12-08, 16:26   #19
christy28

christy28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο natasa31
Αρχιζω να αγχονομαι... πριν χρονια ειχα κανει εκτρωση αλλα δεν μου εκαναν καμια ενεση για το αρνητικο. Εχω πει το ιστορικο στο γιατρο μου και δεν μου ειπε κατι. Εξηγηστε μου με το 0 ή με το ρεζους ειναι το προβλημα?
Και εγώ όταν απέβαλα την πρώτη φορά ξέχασα να το πω στον γιατρό! Πάντως σε αποβολή ή σε έκτρωση κάτω από την 6η εβδομάδα είναι σπάνιο να ενεργοποιήσεις αντιρέζους. Αλλά και να έχεις, κάνοντας κάθε μήνα coobs είσαι εντάξει. Άσε που και να γεννηθεί παιδί με αιμολυτική αναιμία πλέον αντιμετωπίζεται.
Παλιά 12-12-08, 17:47   #20
natasa31

natasa31 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Παράθεση:
Και εγώ όταν απέβαλα την πρώτη φορά ξέχασα να το πω στον γιατρό! Πάντως σε αποβολή ή σε έκτρωση κάτω από την 6η εβδομάδα είναι σπάνιο να ενεργοποιήσεις αντιρέζους. Αλλά και να έχεις, κάνοντας κάθε μήνα coobs είσαι εντάξει. Άσε που και να γεννηθεί παιδί με αιμολυτική αναιμία πλέον αντιμετωπίζεται.
του προηγουμενου μηνα η coobs ηταν αρνητικη =. Αυτου του μηνα δεν βγηκε ακομη. Παντως στην αρχη της εγκυμοσυνης μου εκανα μια ένεση (για το αιμα μου ειχαν πει) κι ο γιατρος μου ειπε οτι θα κανω ξανα καπου τωρα. Αρα να είμαι ησυχη... ευχαριστω!

Παλιά 12-12-08, 18:18   #21
foivi

Το avatar του χρήστη foivi

foivi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Παράθεση:
Παράθεση:
του προηγουμενου μηνα η coobs ηταν αρνητικη =. Αυτου του μηνα δεν βγηκε ακομη. Παντως στην αρχη της εγκυμοσυνης μου εκανα μια ένεση (για το αιμα μου ειχαν πει) κι ο γιατρος μου ειπε οτι θα κανω ξανα καπου τωρα. Αρα να είμαι ησυχη... ευχαριστω!
Είμαι Α- , ο άντρας μου Α+, κάθε μήνα έκανα την coombs για έλεγχο, την επόμενη της γέννας μου έκαναν την ενεσούλα γιατί το μώράκι ήταν Α+.
Σε περίπτωση που ήταν Α- δεν θα μου έκαναν τίποτα. Να σημειώσω οτι έχω κάνει έκτρωση στο παρελθόν και δεν μου είχαν κάνει τίποτα τότε, ούτε καν είχαν ρωτήσει την ομάδα αίματός μου.
Κι εγώ και το μωρό μου είμαστε μια χαρά.
Γι αυτό λοιπόν μην ανησυχείς!!

Ο χρήστης foivi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-12-08, 19:15   #22
christy28

christy28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Νατάσα αυτή θα είναι η ένεση σίγουρα. Μπορεί να την ξανακάνεις κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης και πρέπει να θυμήσεις στον γιατρό σου να στην κάνει μετά την γέννα σε περίπτωση που το παιδί έχει θετικό ρέζους.
Με το καλό!!!!!!!
Παλιά 13-12-08, 11:26   #23
Pipi

Το avatar του χρήστη Pipi

Περιοχή: Περιστέρι
Pipi ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Pipi
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elenik
Ο σύζυγος Α+ εγώ 0+. Και τα δύο παιδιά Α+. Εμείς πέσαμε στο 1 στα 4 με Α. Πω πω τι πιθανότητες να γίνει αυτό;
Παλιά 13-12-08, 13:02   #24
christy28

christy28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Pipi
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elenik
Ο σύζυγος Α+ εγώ 0+. Και τα δύο παιδιά Α+. Εμείς πέσαμε στο 1 στα 4 με Α. Πω πω τι πιθανότητες να γίνει αυτό;
Δεν είναι σίγουρο ότι αυτός είναι ο δικός σας συνδυασμός. για να βγουν και τα 2 παιδιά Α εσείς πιθανότατα έχετε αυτόν τον συνδυασμό:
ΑΑ + ΟΟ= όλα τα παιδιά με Α
Παλιά 13-12-08, 13:22   #25
Demi7

Demi7 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα κορίτσια!
Να αναφέρω κι εγώ την εμπειρία μου... Εγώ έχω Β+ και ο άντρας μου Α+, η κόρη μου έχει 0+ γιατί υπάρχει στην οικογένεια (η γιαγιά της έχει 0+).
Εμένα με πείραξε ο τρόπος που μίλησε η παιδίατρος στο Αλεξάνδρα όταν μου είπε με πολύ κοροϊδευτικό και έντονο ύφος ότι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ κάποιος απο τους δύο γονείς πρέπει να έχει το 0 ....

Ευτυχώς που έχω καλή γιατρό (γυναικολόγο) και την ξέχεσε γιατί ήταν απαράδεκτη η συμπεριφορά της... Δηλαδή να υπάρχει και κάποιο πρόβλημα στο ζευγάρι (όπως ήδη διάβασα) να τους τινάξει στον αέρα απο το τίποτα....!

Τώρα για το αρνητικό αν η μάνα έχει - και το παιδί + ή το αντίθετο δημιουργούνται αντισώματα και καταπολεμάει το ένα το άλλο ρέζους (σε απλή εξήγηση) γι'αυτό κάνουμε την εξέταση "εμμεση coombs) όπου βάση αυτής ο γιατρός κινήται ανάλογα....
Ο χρήστης Demi7 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-12-08, 15:07   #26
frinda

frinda ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Demi7
Καλησπέρα κορίτσια!
Να αναφέρω κι εγώ την εμπειρία μου... Εγώ έχω Β+ και ο άντρας μου Α+, η κόρη μου έχει 0+ γιατί υπάρχει στην οικογένεια (η γιαγιά της έχει 0+).
Εμένα με πείραξε ο τρόπος που μίλησε η παιδίατρος στο Αλεξάνδρα όταν μου είπε με πολύ κοροϊδευτικό και έντονο ύφος ότι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ κάποιος απο τους δύο γονείς πρέπει να έχει το 0 ....

Ευτυχώς που έχω καλή γιατρό (γυναικολόγο) και την ξέχεσε γιατί ήταν απαράδεκτη η συμπεριφορά της... Δηλαδή να υπάρχει και κάποιο πρόβλημα στο ζευγάρι (όπως ήδη διάβασα) να τους τινάξει στον αέρα απο το τίποτα....!

Τώρα για το αρνητικό αν η μάνα έχει - και το παιδί + ή το αντίθετο δημιουργούνται αντισώματα και καταπολεμάει το ένα το άλλο ρέζους (σε απλή εξήγηση) γι'αυτό κάνουμε την εξέταση "εμμεση coombs) όπου βάση αυτής ο γιατρός κινήται ανάλογα....
Κοιτα η δικη σου περιπτωση ειναι τελειως διαφορετικη απο εκεινη του ζευγαριου που προανεφερα. Εκεινοι ειχαν Α και Ο και η μικρουλα τους βγηκε με ΑΒ. Αυτο το ...Β ηταν προφανως το υποπτο. Απ οτι διαβασα παραπανω το 0 υπαρχει και στην ομαδα Α και στην ομαδα Β οποτε προφανως υπερισχυσε.
Και πολυ καλα εκανε η γυναικολογος σου και αντεδρασε οπως αντεδρασε
Παλιά 13-12-08, 19:28   #27
christy28

christy28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Demi7
Καλησπέρα κορίτσια!

Στην δική σας περίπτωση ο συνδυασμός πρέπει να είναι ο εξής:
ΑΟ+ΒΟ= ΑΟ ή ΒΟ, ΟΟ ή ΑΒ
Ευτυχώς επικράτησε ψυχραιμία και είχατε ενημερωμένο γυναικολόγο. Η παιδιατρος μάλλον δεν είχε ιδέα από γενετική/βιολογία.
Παλιά 16-12-08, 11:24   #28
STAUROULA

Περιοχή: ATHENS
STAUROULA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ρε κοριτσια μπερδευτηκα εγω εχω Α+ και ο συζηγος Β+ και ο μικρος μας πηρε του μπαμπα Β+, τωρα η αδερφη μου ειναι εγκυος εχει και αυτη και ο αντρας της Ο- αρα λογικα το παιδι θα εχει και αυτο το ιδιο πρεπει να κανει ενεσεις ? δεν της εχουν πει τιποτα
Παλιά 16-12-08, 12:55   #29
zouzounel

Το avatar του χρήστη zouzounel

zouzounel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Aν και οι δύο έχουν Ο-, όσα παιδιά και να κάνουν κι εκείνα Ο- θα έχουν, άρα δεν υπάρχει πρόβλημα κανένα. Το rhesus είναι πρόβλημα μόνο αν μαμά είναι - και το μωρό +
Παλιά 16-12-08, 23:18   #30
ΑΦΡΟΔΙΤΗ

ΑΦΡΟΔΙΤΗ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Pipi
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elenik
Δεν είναι σίγουρο ότι αυτός είναι ο δικός σας συνδυασμός. για να βγουν και τα 2 παιδιά Α εσείς πιθανότατα έχετε αυτόν τον συνδυασμό:
ΑΑ + ΟΟ= όλα τα παιδιά με Α
Εμας μαλλον πρεπει να ειναι
Εγω ΟΟ- και ο αντρας μου ΑΟ+ και τα παιδια βγηκαν Ο+ και Α+ και Α-.
Δλδ κι εμεις δεν ειμαστε τοσο των ποσοστων
Ο χρήστης ΑΦΡΟΔΙΤΗ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-12-08, 13:16   #31
SEFI

Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
SEFI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγώ έχω Α+ κ ο πατέρας του Ο-.Το μωρό έχει Α+ και χαιρομαι ιδιαίτερα γιατί...είναι δικό μου παιδί ΣΕ ΟΛΑ!!!!
Παλιά 26-10-09, 12:33   #32
pmarietta

pmarietta χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Λύστε μου μια απορία σας παρακαλώ. Ο άντρας μου έχει Β+ και εγώ Ο+, τα παιδάκια μας έχουν Ο- και Β-. Πρώτον δεν καταλαβαίνω γιατί στον παραπάνω συνδυασμό είναι 3 στα 4 τα παιδιά να είναι με Ο, αφού αυτό είναι το "υπολειπόμενο". Επίσης, δεν ξέρω κατά πόσο είναι κληρονομικό το ρέζους.
Ο χρήστης pmarietta δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-10-09, 12:47   #33
Felia

Το avatar του χρήστη Felia

Περιοχή: Center for
Felia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κάτι σχετικό :

http://hospital.blood.co.uk/library/...ps_f_greek.pdf

http://1mariaksdi.pblogs.gr/oma.html
Παλιά 26-10-09, 14:31   #34
akamatra

Το avatar του χρήστη akamatra

akamatra χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο christy28 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγώ αυτό θα πίστευα!
Υπάρχουν 2 περιπτώσεις: η πρώτη να μην είναι αυτός ο πατέρας και η δεύτερη και πιο σπάνια να έχει γίνει λάθος στην ομάδα του μωρού ή του πατέρα.
Ο πατέρας μου 50 χρόνια το βιβλιάριο του έλεγε ότι ήταν Ο θετικό και πριν λίγο καιρό που έκανε μια εγχειρηση και χρειαστηκε μετάγγιση μάθαμε ότι ήταν Ο αρνητικό!!!!
O σύζυγος μου από το στρατό ήξερε και υπήρχε γραμμένο ότι είχε Β+...
Ευτυχώς δεν χρειάστηκε μετάγγιση ή τεστ πατρότητας
Στα 39 του χρόνια θα έκανε λιθοτριψία και έκανε εξετάσεις... ο μικροβιολόγος όταν του είπε ότι ξέρει την ομάδα από το στρατό του εξήγησε πως πρέπει να κάνει νέα εξέταση. Τελικά Ο+...
Ο χρήστης akamatra δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-11-09, 19:25   #35
σουρικατα

σουρικατα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΤΟ ΜΩΠΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΡΕΖΟΥΣ,ΕΓΩ ΕΧΩ Α ΘΕΤΙΚΟ ΚΑΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ Α ΑΡΝΙΤΙΚΟ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΞΗΓΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ;
Ο χρήστης σουρικατα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-11-09, 20:37   #36
DESTINY81

DESTINY81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ Α+ ΟΠΩΣ ΚΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΤΟΥ ΕΓΩ ΕΧΩ Ο+ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΙΔΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΣΥΓΓΕΝΗ
Ο χρήστης DESTINY81 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 02-11-09, 21:28   #37
lena-aggelos

Περιοχή: θεσσαλονικη
lena-aggelos χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο σουρικατα Εμφάνιση μηνυμάτων
ΤΟ ΜΩΠΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΡΕΖΟΥΣ,ΕΓΩ ΕΧΩ Α ΘΕΤΙΚΟ ΚΑΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ Α ΑΡΝΙΤΙΚΟ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΞΗΓΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ;
εσυ εχεις Α,αλλα εχεις γονοτυπο ΑΟ,το ιδιο και ο αντρας σου ΑΟ.το μωρο πηρε το Ο και απο τους δυο σας,οποτε εχει Ο.και πηρε και το ρεζους απο σενα αρα ειναι Ο+
Ο χρήστης lena-aggelos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-11-09, 21:32   #38
lena-aggelos

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DESTINY81 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ Α+ ΟΠΩΣ ΚΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΤΟΥ ΕΓΩ ΕΧΩ Ο+ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΙΔΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΣΥΓΓΕΝΗ
εσυ εχεις Ο αρα εχεις γονοτυπο ΟΟ,ο αντρας σου εχει Α,οποτε εχει γονοτυπο ΑΑ ή ΑΟ.το μωρο πηρε το Ο το δικο σου και το Α του μπαμπα του,οποτε εχει γονοτυπο ΑΟ το οποιο εκφραζεται σε Α ομαδα αιματος(φαινοτυπος).τον παραγοντα ρεζους τον εχετε και οι δυο οποτε τον εχει και το μωρο.
Παλιά 02-11-09, 21:38   #39
lena-aggelos

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pmarietta Εμφάνιση μηνυμάτων
Λύστε μου μια απορία σας παρακαλώ. Ο άντρας μου έχει Β+ και εγώ Ο+, τα παιδάκια μας έχουν Ο- και Β-. Πρώτον δεν καταλαβαίνω γιατί στον παραπάνω συνδυασμό είναι 3 στα 4 τα παιδιά να είναι με Ο, αφού αυτό είναι το "υπολειπόμενο". Επίσης, δεν ξέρω κατά πόσο είναι κληρονομικό το ρέζους.
εσυ εχεις γονοτυπο ΟΟ και ο αντρας σου ΒΟ.στην περιπτωση αυτη εχεις 50/100 πιθανοτητα να ειναι τα παιδια ΟΒ(δηλαδη ομαδα αιματος Β)και 50/100 πιθανοτητα να ειναι τα παιδια ΟΟ(δηλαδη ομαδα αιματος Ο)φυσικα καταλαβαινεις οτι και 5 παιδια να κανεις μπορει να βγουν ολα Ο ή Β...το ρεζους ειναι κληρονομικο(απο τα λιγα που ξερω),οποτε δεν ξερω πως προεκυψε το - στα παιδια
Παλιά 03-11-09, 12:17   #40
σουρικατα

σουρικατα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

lena-aggelos πολυ με ιατρικους ορους μου τα λες και με μπερδεψες μπορεις να μου το εξηγισεις πιο απλα γιατι δεν τα πιανω και τοσο ευκολα.δηλαδη ολοι οι ανθρωποι εχουμε το γονοτιπο ο και το παιδι απλος διαλεγει αν θα ειναι + η _¨;
Ο χρήστης σουρικατα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές