Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 10-12-08, 01:06   #1
vallou

Περιοχή: Αθήνα
vallou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΔΕΡΜΑΤΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΚΝΙΔΩΣΗ ΣΤΟ 3ο ΤΡΙΜΗΝΟ ΚΥΗΣΗΣ

Γειά σας κοριτσια, ελπίζω να είστε όλες καλά !

Τα καταφερα μετα από πολλές περιπέτειες και κλείνω τον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης μου! Από το τέλος Ιουλίου είμαι στο σπίτι κλεισμένη και αφού κάθησα και 2 μήνες τελείως στο κρεβάτι, πήρα και μια τρομάρα με αιμοραγίες, πιθανότητα Down και λήψη τροφοβλάστη, είπα να συνέλθω!

Αμ δε! Με έχει πιάσει τρελή φαγούρα στην κοιλιά και εχω γεμίσει εξανθήματα. Ο δερματολόγος μου είπε ότι υπάρχει μια κνίδωση των εγκύων που συνήθως εμφανίζεται στο τέλος της κυήσεως. Μου έδωσε κρεμα με κορτιζόνη που δεν κάνει και πολλα πράγματα.

Το έχει περάσει καμιά από εσας και πως το αντιμετώπισε; Είναι φοβερά ενοχλητικό και φοβάμαι μήπως εξαπλωθεί πιο πολύ...

Ο χρήστης vallou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 10-12-08, 01:13   #2
renata

Περιοχή: θεσσαλονικη
renata ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Είναι απλά πολύ σπαστικό να έχεις κνίδωση και πόσο μάλλον ούσα έγκυος, Εχω περάσει 2 φορες κνίδωση και είμαι βεβαία οτι ήταν ΣΙΓΟΥΡΑ λόγω άγχους βασικά που δεν μπορούσα να μείνω εύκολα έγκυος
Τη δεύτερη φορά το εμφάνισα όταν ήμουν ήδη έγκυος αλλά ακόμη δεν το ήξερα και μάλιστα είχα πάρει πολλά αντιισταμινικα εν αγνοία μου
Ο γιατρός με καθυσύχασε και απλά αυτό εξαφανίστηκε
Βασικά αν θα πάρεις κορτιζόνη να ξέρεις οτι πρέπει να αποφύγεις το αλάτι πρόσεξέ το αυτό πολύ
Περαστικά και πάνω απ'ολα πρόσεχε την ψυχολογία σου κατα τα άλλα δεν έχεις τίποτα
Καλή εγκυμοσύνη
Ο χρήστης renata δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-12-08, 01:20   #3
vallou

vallou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ που με καθησυχάζεις. Το σκέφτηκα και γω ότι μπορεί να είναι ψυχολογικό μετά από όλα αυτά που πέρασα...

Περίπου σε πόσο καιρό σου πέρασε; Τί αγωγή ακολούθησες;
Παλιά 10-12-08, 12:46   #4
vallou

vallou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και σήμερα φαγούρα............
Παλιά 10-12-08, 12:55   #5
renata

renata ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ την πρώτη φορά που δεν ήμουν έγκυος έκανα ένεση κορτιζόνης και έπαιρνα για κανα μήνα χάπια κορτιζόνης και κάτι άλλα αντιισταμινικά νομίζω δεν θυμάμαι καλά
Αλλά δεν ήμουν [b]έγκυος
Το θέμα είναι επειδή τη δεύτερη φορά που δεν ήξερα ακόμη για την εγκυμοσύνη είχα πάρει μόνη μου κάποια αντιισταμινικά γιατί το παρατηρούσα και δεν ήταν όπως την πρώτη φορά ήταν πολύ πιο ήπιας μορφής
Ο γιατρός όταν του είπα για τα φάρμακα με καθυσύχασε
θυμάμαι πάντως οτι είχα τρελή φαγούρα σε ποιό μήνα είσαι ?μήπως τώρα το δέρμα είναι πιό ευαίσθητο γιατί αλλάζει?
Βασικά ψυχολλογικά μήπως έχεις αγχωθεί και το βγάζεις αυτό?
Παλιά 10-12-08, 12:56   #6
renata

renata ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ουπς σόρρυ για το μπολτ λάθος
Παλιά 10-12-08, 13:09   #7
vallou

vallou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημέρα..

Ειμαι γενικά αλλεργικό άτομο και σε κανονικές συνθήκες θα έπαιρνα το aerius και όλα θα τελειωναν σε 2 μέρες το πολύ!
Είμαι 6 μηνών σε 3 μερες και το ΣΚ που πέρασε ένιωθα ότι η κοιλιά μου θα εκραγεί! Μετά ήρθε και η φαγούρα το κάψιμο τα εξανθήματα κλπ. Αυτό που φοβάμαι πιο πολύ είναι μήπως ειναι της εγκυμοσύνης μου και διαρκέσει και τους υπόλοιπους 3 μήνες!
Μακάρι να είναι ψυχολογικό και να μου περάσει.....

Παλιά 10-12-08, 13:19   #8
ΣΩΤΗΡΙΑ

ΣΩΤΗΡΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Vallou δεν μας είπες τελικά σου επιβεβαίωσε ο γιατρός το σύνδρομο Down?

Ο χρήστης ΣΩΤΗΡΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-12-08, 13:44   #9
vallou

vallou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευτυχώς οχι γιατι αλλιώς θα είχα διακοψει την εγκυμοσυνη μου. Ειχα πιθανοτητα 1/34 για DOWN και πιστευω ότι μου "εφτιαξε" το αποτελεσμα το εργαστηριο του ιδιωτικου μαιευτηριου για να τα παρει χοντρά από τη λήψη τροφοβλάστη που αναγκάστηκα να κάνω! H αυχενική ήταν τέλεια. Μετά κινδυνευσα να αποβάλλω και έμεινα 2 μηνες στο κρεβάτι μέχρι να συνελθω.

Παλιά 10-12-08, 13:59   #10
ΣΩΤΗΡΙΑ

ΣΩΤΗΡΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τι λες τώρα; Πω πω κοπέλα μου συγχαρητήρια για του κουράγιο σου...... φαντάζομαι πως αισθάνθηκες όταν το άκουσες..... αν είναι δυνατόν οι απατεώνες . Τώρα πόσο είσαι;

Ο χρήστης ΣΩΤΗΡΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-12-08, 14:18   #11
fourfouromama

fourfouromama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: ΔΕΡΜΑΤΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΚΝΙΔΩΣΗ ΣΤΟ 3ο ΤΡΙΜΗΝΟ ΚΥΗΣΗΣ

Vallou,κάτι ανάλογο μου περιέγραψε η πεθερά μου.Μου είπε πως αυτό που θυμάται από την εγκυμοσύνη της στον άντρα μου, ήταν που για κάποιες μέρες είχε τρομερή φαγούρα στην κοιλιά!Δεν ξέρω τι έκανε και έχουν περάσει και 30 χρόνια από τότε,πάντως είναι λογικό να συμβαίνει.Τόσες αλλαγές περνάει και αυτή η κοιλίτσα!Τί να σου κάνει;;Συζήτησέ το με το γιατρό σου και πάντως στη θέση σου θα έβαζα κάποια ελαφριά ενυδατική, βαμβακερά υφάσματα και πολλά ντους με πολύ χλιαρό νερό!!Α!!!Και να προσπαθήσεις να είσαι ήρεμη και απασχόλησε το μυαλό σου με ευχάριστα πράγματα, με κάποιο hobby (εγώ άρχισα κόσμημα!!) ή με την προετοιμασία του σπιτιού για το νέο μέλος!!!
Παλιά 10-12-08, 17:22   #12
zoitheodos

zoitheodos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το είχα μία φορά στην αρχή της εγκυμοσύνης μου και μετά δεν το ξαναέπαθα, η νύφη μου το είχε πάθει στο τρίτο τρίμηνο και ήταν πολύ εκνευριστικό... Και οι δύο έχουμε αγόρια, λές να είναι τυχαίο, το δικό σου τί είναι?
Ο χρήστης zoitheodos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-12-08, 19:06   #13
cristin

Το avatar του χρήστη cristin

Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
cristin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

να πας για εξεταση ηπατικων τιμων ,μηπως εχεις χολοστατικη κυηση!

Ο χρήστης cristin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-12-08, 19:23   #14
tasuki

tasuki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο cristin
Antigrafw!
Ο χρήστης tasuki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-12-08, 19:55   #15
μανουλα

Το avatar του χρήστη μανουλα

Περιοχή: ΦΑΡΣΑΛΑ
μανουλα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο cristin
αντιγραφω
ειχε και η νυφη μου αυτο το προβλημα και στις 3 εγκυμοσυνες
Ο χρήστης μανουλα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-12-08, 00:14   #16
vallou

vallou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Τί ακριβώς είναι χολοστατική κύηση; Αχ! πρέπει να ανησυχώ πάλι;

Παλιά 11-12-08, 19:00   #17
cristin

cristin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vallou
Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Τί ακριβώς είναι χολοστατική κύηση; Αχ! πρέπει να ανησυχώ πάλι;

δεν πρεπει να ανησυχεις ,ομως πρεπει αμεσα να μιλησεις με το γιατρο σου.το πιο πιθανο ειναι να εχεις καποια απλη δερματιτιδα ,αλλα πρεπει να εισαι σιγουρη οτι ειναι αυτο ...και οχι κατι αλλο .Ρωτα το γιατρο σου σχετικα!!!!!!!!ευχομαι καλη συνεχεια!!!!

Παλιά 12-12-08, 20:42   #18
vallou

vallou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευτυχώς οι εξετάσεις για το συκώτι βγήκαν καθαρες.
Μαλλον πρέπει να κανω υπομονή! Είναι φοβερα ενοχλητικό πάντως και ελπίζω να μην διαρκεσει πολύ. Διάβασα στο forum ότι εχει συμβει και σε αλλες κοπέλες κατι παρόμοιο. Μακάρι να ειναι αυτό το τελευταιο που μου συμβαινει σ' αυτη την εγκυμοσύνη......

Παλιά 12-12-08, 21:39   #19
cristin

cristin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vallou
Ευτυχώς οι εξετάσεις για το συκώτι βγήκαν καθαρες.
Μαλλον πρέπει να κανω υπομονή! Είναι φοβερα ενοχλητικό πάντως και ελπίζω να μην διαρκεσει πολύ. Διάβασα στο forum ότι εχει συμβει και σε αλλες κοπέλες κατι παρόμοιο. Μακάρι να ειναι αυτό το τελευταιο που μου συμβαινει σ' αυτη την εγκυμοσύνη......

ekanes poly kala που ειδες το συκωτακι σου! ολα θα πανε καλα απο εδω και μπρος......ευχομαι καλη συνεχεια!

Παλιά 12-12-08, 22:35   #20
Λαμπρινή

Περιοχή: Γερμανία
Λαμπρινή ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καπου υπάρχει το ιδιο θέμα ...για ψάξε λιγο στο φορουμ . Ειχα και γω το ιδιο προβλημα και σε καταλαβαίνω !!!!!
Δεν ειναι τιποτα μην ανησυχεις απλα βρες εναν καλο δερματολόγο να σου φτιάξει αλοιφή . Με αυτην και μονο ηρέμησα γιατι ειχα γεμίσει σε ολο το σωμα

Ολα καλα σου ευχομαι
Παλιά 27-03-09, 17:22   #21
Varelaki

Το avatar του χρήστη Varelaki

Varelaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

βρε κορίτσια, εγώ έχω δύο κοκκινίλες ψηλά στο ντεκολτέ κάτω από το λαιμό και με τρώνε!! Βάζω bepanthol αλλά μετά από λίγο με ξανατρώνε! Γενικά είχα κατά καιρούς πρόβλημα με αλλεργίες σε καλλυντικά ή κρέμες και πριν την εγκυμοσύνη οπότε απλά υπέθεσα ότι κάτι τέτοιο είναι, πάντως δεν έχω βάλει τίποτα στην περιοχή!! Περιμένω τα φώτα σας, πάντως αν εξακολουθήσει θα πάρω το γιατρό !
Παλιά 30-03-09, 10:43   #22
BABY

Το avatar του χρήστη BABY

BABY ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω που και που εχω φαγουρα κατω χαμηλα στα ποδια στην περιοχη των αστραγαλων. και θελω να ξυσω τα ποδια μου με μανία!!! ειναι κατι κακο λέτε ή τυχαίο?
Ο χρήστης BABY δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-03-09, 19:57   #23
Varelaki

Το avatar του χρήστη Varelaki

Varelaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να μαι πάλι! Ευτυχώς μου πέρασε η φαγούρα, μάλλον από τη ζώνη ασφαλείας το έπαθα επειδή ακουμπούσε σε γυμνό δέρμα, πάντως έπλενα την περιοχή με ένα σαπουνάκι και δεν έβαζα τίποτα άλλο!!
Παλιά 19-05-09, 01:30   #24
rica

rica ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εμένα μου είπε ο δερματολόγος για κνίδωση. Βγάζω σε παλάμες, μασχάλες, εσωτερικό αγκώνων, πατούσες... Μου είπε τίποτα να μη βάλω εκτός από bepanthol γιατί στο 10 τριμηνο που είμαι μπορεί να νλάψει το μωρό.
Είμαι υπεραγχωμένη, φοβάμαι το αλλεργικό σοκ και μηπως αναγκαστώ να κάνω κορτιζόνη. Φοβάμαι μην επηρρεάζει η αλλεργία το έμβρυο. Ο γιατρός είπε πως όχι, αλλά αυριο θα πάω και σε 2ο... Εσείς τι εμπειρία έχετε; Δώστε μου κουράγιο όσες το είχατε και γεννήσατε υγιή μωράκια!

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.
Ο χρήστης rica δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-05-09, 09:51   #25
gilaki

gilaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

υποφερω απο κνιδωσεις χρονια τωρα, καθε Μαη μαζι με το αγχος της δουλειας τσουπ! να την...λοιπον μη τρωτε:

χοιρινο, αρνι, ντοματα, μελιντζανες, μπαμιες, τηγανητα, σοκολατα, αυγα, μανηταρια, αποξηραμενα φρουτα και κυριως δαμασκηνα και σηκα, (οτι εχει σπορακια γενικως απαγορευεται) απαγορευεται το πολυ ζεστο μπανιο, αν μπορειτε τοπικα να ριξετε κρυο νερο θα ανακουφιστειτε και ισως και να δειτε αμεσως να μικραινουν, (εγω τους λιωνω παγακια πανω τους) το κρυο ειναι εχθρος τους, κανει καλο η θαλασσα αλλα οχι ο ηλιος. Κανονικα πρεπει να παρετε και αντισταμινικα αλλα δε γινεται στην εγκυμοσυνη εκτος αν σας το πει ο γιατρος σας.
Ο χρήστης gilaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-05-09, 10:04   #26
dudu

Το avatar του χρήστη dudu

Περιοχή: χαλανδρι
dudu ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dudu
Προεπιλογή

Koriτσια μου!!! η κνιδωση ειναι πολυ συχνα αντιδραση σε καποιο φαγωσιμο..και ναι μπορει να εμφανιστει αναπαντεχα...

δοκιμασε να απεχεισ απο τα γαλακτοκομικα ..ΟΛΑ..ομωσ.. για 1 εβδομαδα ..αντικατεστησε τα με γαλα σογιασ(σουπερ μαρκετ+βιολογικα καταστηματα) ..η με τροφημα με πολυ ασβεστιο..να δεισ αν θα υπαρχει καλητερευση..

αν οχι..δοκιμασε να απεχεισ και απο την γλουτενη δηλαδη το λευκο ψωμι..αλλα και γενικα ολα τα ψωνια..μπισκοτα κλπ.. να δεισ και παλι αν θα βελτιωθει...αν ναι..τοτε για καποιο καιρο..2-3 μηνεσ πρεπει να τα αποφευγεισ...

και ολα θα γινουν παλι καλα!

φιλια!
Παλιά 19-05-09, 10:20   #27
gilaki

gilaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dudu Εμφάνιση μηνυμάτων
Koriτσια μου!!! η κνιδωση ειναι πολυ συχνα αντιδραση σε καποιο φαγωσιμο..και ναι μπορει να εμφανιστει αναπαντεχα...

δοκιμασε να απεχεισ απο τα γαλακτοκομικα ..ΟΛΑ..ομωσ.. για 1 εβδομαδα ..αντικατεστησε τα με γαλα σογιασ(σουπερ μαρκετ+βιολογικα καταστηματα) ..η με τροφημα με πολυ ασβεστιο..να δεισ αν θα υπαρχει καλητερευση..

αν οχι..δοκιμασε να απεχεισ και απο την γλουτενη δηλαδη το λευκο ψωμι..αλλα και γενικα ολα τα ψωνια..μπισκοτα κλπ.. να δεισ και παλι αν θα βελτιωθει...αν ναι..τοτε για καποιο καιρο..2-3 μηνεσ πρεπει να τα αποφευγεισ...

και ολα θα γινουν παλι καλα!

φιλια!
μου κανει εντυπωση αυτο που γραφεις γιατι στην θεραπεια που ακολουθω χρονια τωρα απο την δερματολογο μου δεν ειχα ποτε απαγορευτικο για ψωμι και γαλα και τωρα λογω εγκυμοσυνης πινω γαλα καθημερινα και τρωω ψωμι για τις αναγουλες αλλα εφυγαν κανονικα
Παλιά 19-05-09, 11:07   #28
kassiani

Το avatar του χρήστη kassiani

Περιοχή: αθηνα
kassiani ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ειναι πολυ φυσιολογικοι και αναμενομενοι οι ερεθισμοι στην εγκυμοσυνη. Δεν ειναι ουτε αλλεργια για να παθει καποια αλλεργικο σοκ και δεν πρεπει να βαζετε κορτιζονη σε κανενα τριμηνο. Η κορτιζονη ειναι η υστατη λυση αναγκης και παλι πολυ περιορισμενα.
Bepanthol να δοκιμαζετε.
Παλιά 19-05-09, 11:29   #29
gilaki

gilaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

οσο αφορα την κορτιζονη εγω δεν ειχα ποτε παρει ουτε πριν την εγκυμοσυνη οποτε δεν μπηκα στην διαδικασια να βαλω κρεμα κορτιζονης ουτε τωρα. Bepanthol βαζω ετσι κι αλλιως επειδη εχω πολυ ασπρο δερμα, εννοω οτι την εχω σαν κρεμα σωματος.
Παλιά 19-05-09, 11:44   #30
kassiani

kassiani ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να φανταστειτε οτι εγω ειχα καποια στιγμη στη ζωη μου τρομερες αλλεργιες και οι πλεον εμπειροι γιατροι στο Συγγρου μου ειπαν κορτιζονη να βαζω αμα ειναι να πεθανω μονο
Παλιά 19-05-09, 16:28   #31
fourfouromama

Προεπιλογή

δώ και μερικές μέρες είμαι χάλια, με εξάνθημα κόκκινο σε ΟΛΟ το σώμα, με κνίδωση τρομερή και προσπάθησα να το ξεπεράσω για μία βδομάδα περίπου σε ντους, ενυδάτωση, και ταλκ. Η κατάσταση όμως από το κακό στο χειρότερο!Χθες με είδε η γιατρός και με παρέπεμψε σε δερματολόγο, όπου επαληθεύτηκε ότι έχω ένα σύνδρομο ή κάπως έτσι.Είναι σύνηθες είπε στην α΄εγκυμοσύνη, κυρίως στους τελευταίους μήνες,συνδέεται με την αύξηση των κιλών (εγώ 20!!!), και με την άδεια της γυναικολόγου μου δίνουν 1 ζιρτέκ το βράδυ και μία κρέμα με πολύ αραιωμένη κορτιζόνη για επάλειψη και κάτι δερμοκαλλυντικά. Μία λοσιόν αντιφλογιστική και αντικνησμώδη και έναν αφρό, αντί για αφρόλουτρο.Χθες ξεκκίνησα τη θεραπεία και η φαγούρα μειώθηκε αισθητά.Το καλό;;Φεύγει μετά τον τοκετό, μετά την απόμάκρυνση του πλακούντα. Εννοείται ότι ρώτησα πολλλέεεςςς φορές αν σε αυτή τη φάση όλα αυτά είναι ασφαλή για το μωρό μου. Πάντως μιλάμε ότι δε βλέπομαι!!!Ψάχνω δέρμα και δε βρίσκω!!!Είχα χάσει την ηρεμία μου!!!Άσχετο:από χθες το βράδυ έχω βλέννες (σε πρωτοφανή ποσότητα!!!) και μάλλον θα γεννήσω πολύυυ σύντομα!!!Τα έχω παίξει.Φοβάμαι πολύ και μου έχει καρφωθεί και η εξής ιδέα.Λέτε αν με δει έτσι ο αναισθησιολόγος να μη θέλει να μου κάνει επισκληρίδειο;;Άχ...και χθες να φανταστείτε...που πήγε να με εξετάσει κολπικά η γιατρός...έκανα σαν αγριοκάτσικο και δεν την άφηνα...Μετά από αυτό..έπεσε το ηθικό μου...Πώς θα τα καταφέρω στη γέννα;;help...
Παλιά 20-05-09, 14:24   #32
kassiani

kassiani ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω 2 φορες γεννησα και προβλημα στη γεννα δεν ειχα και ειχα με το χερι του γιατρου και της μαιας. Ειναι ιδιαιτερα ενοχλητικο, μη νομιζεις οτι μονο εσενα ενοχλησε. Πιο ευκολα ανεχτηκα τους πονους της γεννας και την εξοδο ενος μωρου 3300 παρα το χερακι τους.
Θελω να σου πω να μη φοβασαι γιατι δεν ειναι τιποτα, αλλα ξερω οτι ο,τι και να σου πω παλι φυσιολογικα θα φοβασαι κι αυτο δεν ειναι κακο. Ειναι ανθρωπινο. Το δερματικο θα σου περασει ολο. Απλα δοκιμασε να μη βαζεις κορτιζονη αλλη. Για να εχεις πολλες βλεννες μαλλον γεννας συντομα. Με το καλο
Παλιά 21-05-09, 14:00   #33
rica

rica ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Με καθυσηχάσατε αρκετά. Επισκέφτηκα και αλλεργιολόγο και μου είπε ένα σωρό τροφές που έτρωγα κατά κόρον να τις αποφεύγω. Παρατήρησα ότι με το που πήγα αυθημερόν στην Αθήνα προχθές για την αυχενική, τα εξανθήματα εξαφανίστηκαν. Με το που ήρθα σπίτι μου, υπάρχουν πολλά φυτά τριγύρω, φούντωσα πάλι. Σε βιβλίο διάβασα ότι -μεταξύ των πολλών παραγόντων που προκαλλούν την κνίδωση- επηρεάζει και η γύρη.
Επίσης, δεν ξέρω αν το έχει κπ από εσάς, ξαφνικά κοκκινίζει κπ σημείο σε κπ δάχτυλο, αρχίζει η φαγούρα και πρήζεται όλο το δάχτυλο. Είναι το πρήξιμο κι ευτό σύμπτωμα της κνίδωσης;

Παλιά 21-05-09, 14:05   #34
gilaki

gilaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

rica μου πριξηματα δεν ειχα ποτε, οποτε δε ξερω να σου πω. Αλλεργικη στην γυρη ειμαι ετσι κ αλλιως και αντισταμινικα παιρνω ετσι κ αλλιως, οχι φετος φυσικα γιατι ειμαι εγκυος και προσπαθω να τα αποφυγω

magda ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ!!!!!!! ολα να πανε καλα!!!!!! μη φοβασαι...ειναι μια διαδικασια που περνανε χιλιαδες γυναικες την ημερα ανα τον κοσμο...εσυ δε θα τα καταφερεις? και βεβαια θα τα καταφερεις και μαλιστε περιφημα!!!!
Παλιά 21-05-09, 14:19   #35
kassiani

kassiani ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το πρηξιμο ειναι συνηθισμενο συμπτωμα αλλεργιων. Γενικα ειναι επιβαρυμενη πολυ αυτην την εποχη η ατμοσφαιρα.
Τωρα, ειτε εισαι αλλεργικη σε κατι ή σε πολλα και δεν το ξερεις είτε λογω εγκυμοσυνης απεκτησες προσκαιρη ευαισθησια, οποτε να αποφευγεις γενικα τα αλλεργιογονα.
Παλιά 21-05-09, 14:41   #36
rica

rica ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Αλλεργική δεν ήμουν ιδιαίτερα απλά από το Γενάρη άρχισαν δειλά δειλά να εμφανίζονται τα πρώτα σπυράκια στις παλάμες. Όμως από το Μάρτη που έμεινα έγκυος, το πράγμα επιδεινώθηκε πάρα πολύ.
Το Νο1 που με ενδιαφέρει είναι να μην επηρεάζει η αλλεργία το μωρό, όλα τ' άλλα τα παλεύω.
Η αλλεργιολόγος μου είπε ότι από τον 4ο μήνα επιτρέπεται η λήψη zirtec σε περίπτωση που φουντώσω, ο γυναικολόγος ήταν όμως κάπως αρνητικός. Εσείς τι ξέρετε γι' αυτό;

Παλιά 22-05-09, 09:35   #37
gilaki

gilaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω ξερω οτι το ζιρτεκ ειναι ενα αντισταμινικο που επερνα πριν 10 χρονια και βαλε, τωρα εχουν βγει νεας γεννιας και η αληθεια ειναι οτι τις λιγοτερες παρενεργειες τις κανει το aerious. Υπαρχει και το xozal το οποιο ειναι επεισης δυνατο αλλα με λιγοτερες παρενεργειες, οταν ειπα στον γιατρο μου για την αλεργεια μου ειπε οτι αν δεν αντεχω να παρω μισο aerious.
Παλιά 27-05-09, 12:55   #38
mario08

mario08 χωρίς αξιολόγηση
Smile

Κοριτσια και αγορια καλημερα!Καινουρια στο φορουμ,πρωτο μου μηνυμα,ωστοσο σας διαβαζω εδω και ενα χρονο που ημουν εγκυος στο πρωτο μου μωρακι.Τωρα εχω εναν μπεμπαρο σχεδον 9 μηνων και ειμαι εγκυος στην εβδομη εβδομαδα.Τον Αυγουστο που μας περασε και ημουν στον ογδοο μηνα,ξυπνησα ενα πρωι με κοκκινιλες και φαγουρα.Καθως ημουν σε εξοχικο μερος υπεθεσα οτι κατι με τσιμπησε και δεν εδωσα ιδιαιτερη σημασια.Καθως περνουσαν οι ωρες η κατασταση χειροτερευε,εγια κατακοκκινη με πρηξιματα και φαγουρα σε ολο μου το σωμα.Στο Α.Συγγρος διεγνωσαν οξεια κνιδωση,μου εκαναν μια ενεση fenistil και ηρεμησα.Μετα απο καμια δεκαρια μερες ειδικης διατροφης(αποφυγη αλλεργιογονων τροφων) και με χαπακι fenistil καθημερινα,ηρεμησα.Εδω και λιγες μερες εχω ακριβως τα ιδια συμπτωματα,ευτυχως οχι στην ιδια εκταση,με πολλη εντονη φαγουρα ομως παλι.Στο νοσοκομειο,λογω πρωτου τριμηνου μου εδωσαν μια κρεμα της frezyderm μονο.Ο γυναικολογος μου συστησε τη betnovate ισχυριζομενος οτι η κορτιζονη που εχει δεν πειραζει.O φαρμακοποιος απο την αλλη λεει οτι η κορτιζονη περναει πολυ βαθια και καλυτερα να την αποφυγω.Και γω στη μεση,μην ξεροντας ποιου τη γνωμη να ακολουθησω και με την ελπιδα να μην ξαναφουντωσω!Συγνωμη για το εκτεταμενο μου μηνυμα,καλη σας μερα!
Ο χρήστης mario08 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-05-09, 22:50   #39
fourfouromama

Προεπιλογή

Μη με περάσετε για καμιά αγενή που δε λέει ούτε ένα ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας, σλλά...εκείνο το ίδιο βράδυ...γέννησα!!!Θα βάλω νέο θέμα για αυτό!!!Τελικά η εμπειρία ήταν υπέροχη...ΠΟΙΟΣ;;;;ΕΓΩ!!!Η πλέον φοβιτσιάρα και αγχωμένη!!!Όσο για το εξάνθημα έχει σχεδόν εξαφανιστεί...Με το που γέννησα άρχισε να υποχωρεί, μαζί με τη φαγούρα...μυστήρια πράγματα!!!Φαίνεται ο μπέμπης σκέφτηκε:Ωχ, τί κάνει αυτή η μάνα μου;;;Κορτιζόνες, κρέμες, κάτσε να βγω μια ώρα αρχίτερα!!!Έχω πάθει έρωτα με το μωράκι μου...είναι τόσο μικρό και γλυκό...και έχει μαλλιά από στυλίστα!!!Πολλά και κατάμαυρα, καρφάκια σαν σκατζοχοιράκι!!!Αφού στο Διαβαλκανικό οι μαίες μου τον έφερναν κάθε μέρα με άλλο χτένισμα!!!Κούκλος!!!
Παλιά 14-10-09, 00:57   #40
aleca
Απενεργοποιημένος member request

aleca ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

βοήθειαααααα.... έχω γεμίσα σπυράκια στην κοιλιά και έχω φαγούρα. Δεν είναι μόνο ενοχλητικό. Φοβάμαι και για το μωράκι (είμαι στον 8ο μήνα). Ο δερματολόγος μου είπε ότι είναι δερματίτιδα...Τι τροφές πρέπει να αποφεύγω ή αν ξέρετε κάτι παραπάνω που μπορώ να κάνω παρακαλώ ενημερώστε με
Ο χρήστης aleca δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές