Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Νεογνά & Μωρά: Ιατρικά θέματα

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 05-05-08, 13:57   #1
nounoukaki

Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
nounoukaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΚΙ ΕΓΩ?

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΚΟΥΤΗ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΟΤΕ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΩΝ ΜΑΤΙΩΝ ΣΤΑ ΜΩΡΑ. ΕΜΕΝΑ Η ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΟΧΤΩΜΙΣΗ ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΓΚΡΙΖΟΠΡΑΣΙΝΑ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΤΕΤΟΙΑ. ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΣΤΑΝΟΜΑΤΗΔΕΣ... ΛΕΤΕ ΝΑ ΠΗΡΕ ΓΟΝΙΔΙΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΡΩ Ή ΑΚΟΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ?
Παλιά 05-05-08, 14:07   #2
vagia01

Το avatar του χρήστη vagia01

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
vagia01 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟΧΡΩΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ. ΠΑΝΤΩΣ ΤΕΤΟΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΗΚΑ ΤΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΥΝ ΑΠΟ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ (2 ΓΕΝΙΕΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟΤΗΤΑ).
ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΑΜΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΜΑΤΑΡΕΣ...
Παλιά 05-05-08, 14:15   #3
nounoukaki

Προεπιλογή

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ VAGIA ΜΟΥ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΥΤΟ. ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΓΩ ΤΗΝ ΘΗΛΑΣΑ ΜΟΝΟ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 40 ΜΕΡΕΣ. ΔΥΔΤΥΧΩΣ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΚΟΠΗΚΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΚΙ ΑΝΑΓΚΕΣΤΗΚΑ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΩ ΣΕ ΞΕΝΟ
Παλιά 05-05-08, 14:35   #4
Μαμά του Ωρίων

Περιοχή: Περιστέρι
Μαμά του Ωρίων ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αν δεν θηλάζεις μπορείς να χαρείς
το χρώμα έχει σταθεροποιηθεί
Παλιά 05-05-08, 14:45   #5
happy duckie

happy duckie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

στους ποσους μηνες σταθεροποιειται το χρωμα χωρις θηλασμο?
Ο χρήστης happy duckie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-05-08, 14:46   #6
nounoukaki

Προεπιλογή

ΑΧ, ΜΕ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΜΑΝΟΥΛΑ ΤΟΥ ΩΡΙΩΝ!!!!!!!!!!!!!! ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΟΤΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΜΑΥΡΟΤΣΟΥΚΑΛΟ ΘΑ ΒΓΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΣΑΚΙΡΙΚΟ ΜΑΤΙ;;
Παλιά 05-05-08, 14:48   #7
nounoukaki

Προεπιλογή

ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΣΤΟΥΣ ΠΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΥΛΑΖΕΙΣ. ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ?
Παλιά 05-05-08, 15:30   #8
Lia

Lia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

nounoukaki χωρίς να θέλω να σε στενοχωρήσω και ελπίζω πραγματικά να κάνω λάθος ..... το χρώμα των ματιών μπορεί να αλλάξει και πολύ αργότερα. Η ανιψιά μου μέχρι 3 ετών περίπου είχε σκούρο γκριζομπλέ μάτι και τώρα είναι καστανό.... καστανότατο......
Το Μαράκι μου μέχρι και ενός έτους περ. ήταν γκριζοπράσινα και τώρα σιγά σιγά αρχίζουν και πηγαίνουν προς το καστανό. Όχι εντελώς ακόμα (στον ηλιο π.χ. ακόμα είναι αρκετά ανοιχτόχρωμα) αλλά για καστανό ανοιχτό "κλίνουν".....

Οπωσδήποτε εύχομαι στης μικρής σου να είναι αυτό το πραγματικό τους και μόνιμο χρώμα....
Παλιά 05-05-08, 16:01   #9
Μαμά του Ωρίων

Περιοχή: Περιστέρι
Μαμά του Ωρίων ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εμάς πάντως ο γιατρός όταν τον ρωτήσαμε αν ο μικρός πήρε τα πράσινα μάτια του μπαμπά του όπως φαίνεται, μας είπε ότι πλέον το χρώμα έχει σταθεροποιηθεί κι άρα ναι...
Παλιά 05-05-08, 16:04   #10
DALIA

Το avatar του χρήστη DALIA

Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εγώ και ο συζηγος έχουμε καστανα ματια και ο Θεόφιλος έχει γαλαζοπρασινα ΤΕΛΕΙΑ.Οπότε
Παλιά 05-05-08, 17:04   #11
nounoukaki

Προεπιλογή

ΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ?ΕΓΩ ΕΠΕΙΔΗ ΑΛΛΑΞΑ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥΣ Ο ΕΝΑΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΟΓΔΟΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΟΤΙ ΑΛΛΑΖΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ!ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΠΙΑ Μ΄ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥΣ?ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ Η ΙΑΤΡΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΕΝΤΕΛΩΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ???????
Παλιά 05-05-08, 18:33   #12
gerakina

gerakina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοίταξε δεν ξέρω αν σε συμφέρει να έχει το παιδί πράσινα μάτια ενώ οι δυο σας έχετε καστανά..ειδικά αν ο κουνιάδος ας πούμε είναι μπιρμπιλομάτης,γιατί τι να πεις στον σύζυξ που ρωτά "ποιανού ΄ναι βρε γυναίκα το παιδί?" Αστειεύομαι έτσι?!!!!

Μακάρι να έχει τέτοιο χρωματάκι θα είναι πολύ όμορφο!!Το χρώμα περνάει από πολλές γενιές όπως και άλλα γονίδια αν και γενικά λένε οτι το καστανό υπερισχύει στα άλλα χρώματα.

Εμείς είμαστε 3 αδέλφια:ένας με καστανά,μία με γαλανά κι εγώ με πράσινα..τι να πεις!
Παλιά 05-05-08, 19:53   #13
nounoukaki

Προεπιλογή

ΣΩΣΤΟ ΚΙ ΑΥΤΟ!
Παλιά 06-05-08, 10:00   #14
sofia_nefeli
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
sofia_nefeli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

nounoukaki τα ιδια και με μας! και εγω μαυροτσουκαλο και η μικρη μου ξανθια με πρασινωπα ματια! βεβαια στο σοι και των δυο οι μισοι ειναι ανοιχτοι και οι αλλοι μισοι σκουροι! εγω ηξερα οτι το χρωμα σταθεροποιειται οταν γινει ο απογαλακτισμος. παντως τα ματια της μπουμπους μου η αληθεια ειναι οτι ψιλοαλλαζει το χρωμα ακομα!
ελπιζω παντως να μεινει ανοιχτοχρωμο! μακαρι και η ζουζου σου να εχει αυτα τα τσακιρικα οπως λες ματακια!
Ο χρήστης sofia_nefeli δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-05-08, 10:23   #15
irenedur

Το avatar του χρήστη irenedur

Περιοχή: horsehead nebula
irenedur ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο aria146
η όραση του παιδιού σταθεροποιήτε μετα τα τέσσερα του χρόνια , συνεπώς μεχρι τότε μπορεί και το χρώμα να αλλάξει....(πληφορίες οφθαλιατρου παιδιατρου..)!!!!
ο Θηλασμός επίσης παιζει κάποιο ρόλο (αλλα στην δική μας περίπτωση κανενα ) !!!
.καλημερα σας...

αυτο ξερω και εγω.....

Ο χρήστης irenedur δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-05-08, 19:50   #16
froufrou

Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
froufrou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή χρώμα ματιών

Πότε αλλάζει το χρώμα των ματιών από τα νινάκια στο κανονικό τους;
Παλιά 15-05-08, 10:47   #17
ΜΑΡΙΑ30

ΜΑΡΙΑ30 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μετά τους 7 μήνες σταθεροποιείται και αν θηλάζεις μπορεί και αργότερα.
Παλιά 15-05-08, 10:48   #18
Nantia

Το avatar του χρήστη Nantia

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Nantia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και πιο αργοτερα......

Η δικη μου μεχρι 2 χρονων ειχε πρασινα ματακια....Τωρα πρασινιζουν μονο στο φως....
Ο χρήστης Nantia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-05-08, 16:36   #19
ΜΑΡΙΑ30

ΜΑΡΙΑ30 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πράσινα είναι τότε.
Παλιά 15-05-08, 16:38   #20
Vann

Vann ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

βρε παιδια συγνωμη κι ολας αλλα πως γινεται αυτο???????????
να ανοιξει λιγο το χρωμα η να σκουρυνει στην ιδια αποχρωση το καταλαβαινω,αλλα να αλλαξει τελειως????????????
Ο χρήστης Vann δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-05-08, 16:45   #21
ΜΑΡΙΑ30

ΜΑΡΙΑ30 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και όμως. Το έχω δει.
Η ανηψιά μου όταν γεννήθηκε είχε μπλε μάτια, μετά από 2 μήνες έγιναν πράσινα και μετά το έτος που σταμάτησε το θηλασμό καστανά.
Η πεθερά μου είχε λυσσάξει (πρασινομάτα γαρ), στην αρχή έλεγε ότι η εγγονή της έχει υπέροχα πράσινα μάτια και μετά ......τουμπεκί.
Όταν γεννήθηκε η μικρή μου, είχε σκούρα μπλε μάτια και σιγά σιγά πρασίνιζαν και έλεγε :εεεεε και η άλλη πράσινα είχε αλλά τελικά έγιναν καστανά. Τώρα που έγιναν πράσινα .....τουμπεκί.
Παλιά 04-12-08, 17:21   #22
mpempoula

Το avatar του χρήστη mpempoula

mpempoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Χρώμα ματιών μωρού

Η μπεμπούλα μου είναι 45 ημερών και γεννήθηκε με γκριζομπλε μάτια, τα οποία στην πορεία έγιναν γκρι. Υπάρχει περίπτωση να διατηρηθούν δεδομένου ότι και οι δυο γονείς της έχουμε καστανά μάτια, ενώ παράλληλα έχουμε και από ένα παππού με γαλανά και ένα με πράσινα μάτια αντίστοιχα?
Ο χρήστης mpempoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-12-08, 17:33   #23
Demi7

Demi7 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αυτά τα πράγματα δυστυχώς δεν μπορούμε να τα προκαταβάλλουμε....
Εγώ είμαι πρασινομάτα οπως επίσης και όλη η οικογένεια μου... Ο άντρας μου έχει καστανοπράσινα μάτια .... οπως και όλη η οικογένεια του (με τάση προς το πράσινο)....
Η κορούλα μου έχει δυο υπέροχα φωτεινά καστανά ματάκια
Ο χρήστης Demi7 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-12-08, 17:36   #24
surfmammy

Το avatar του χρήστη surfmammy

surfmammy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν μπορείς να ξέρεις δυστυχώς ακόμη. Βέβαια, νομίζω οτι αυτά που είναι πραγματικά μπλέ ματάκια φαίνονται από την αρχή γιατί δεν γίνονται γκρί, αλλά έχουν πιο πολύ μπλέ μέσα. Εγώ δηλ. στην μικρή μου από την αρχή πίστευα οτι θα παραμείνουν μπλε, γιατί ήταν διαφορετικά από των άλλων μωρών. Και η μαία μου είχε πει οτι φαινόταν οτι θα μείνει γαλανομάτα. Και όντως έμεινε. Αλλά νομίζω δεν μπορείς να πείς σίγουρα παρά μετά τους 5 μήνες.
Ο χρήστης surfmammy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 04-12-08, 17:40   #25
Vann

Vann ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εμενα η κορη μου γεννηθηκε με γριζο μπλε κ τελικα εγιναν εντονα μπλε,βεβαια τα δικα μου ειναι πρασινα κ οι παπουδογιαγιαδες μου ειχαν μπλε κ πρασινα
Ο χρήστης Vann δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-12-08, 17:42   #26
Maggie

Maggie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

έχω την εντύπωση ότι όλα τα νεογέννητα έχουν γκρι - μπλε μάτια....τουλάχιστον μέχρι τον 6 μήνα
Ο χρήστης Maggie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-12-08, 17:47   #27
Christie

Christie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Maggie
έχω την εντύπωση ότι όλα τα νεογέννητα έχουν γκρι - μπλε μάτια....τουλάχιστον μέχρι τον 6 μήνα
Ναι οντως αλλαζει το χρωμα των ματιων τους...
Παλιά 04-12-08, 17:54   #28
surfmammy

Το avatar του χρήστη surfmammy

surfmammy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

όντως, έχουν γκρι-μπλε όλα τα νεογέννητα. Αλήθεια, γιατί εμείς οι μαμάδες έχουμε τέτοιο κόλλημα με τα μάτια; Κι εγώ είχα τόση αγωνία να δώ αν θα μείνουν μπλέ τα ματάκια της στρουμφήτας μου. Και συνέχεια ρώταγα όσους την έβλεπαν αν πιστεύουν οτι θα μείνουν μπλέ. Δεν έχει σημασία beboula. Έχουν όλα τόσο γλυκά ματάκια που λιώνεις όταν σε κοιτάζουν με αγάπη. Και ο ανηψιός μου έχει κάτι καστανές ματάρες τόσο πονηρές και ψαρωτικές που τρελαίνομαι όταν με κοιτάζουν.
Ο χρήστης surfmammy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-12-08, 18:04   #29
ssttaa

Το avatar του χρήστη ssttaa

Περιοχή: νικαια πειραια
ssttaa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Επίσης να συμπληρώσω ότι το χρώμα που έχουν οι γονείς δεν έχει πολύ σημασία γιατί η κληρονομικότητα πάει 8 γεννεές πίσω! Εμείς με τους παπούδες μας που έχουμε δεί ξέρουμε για τις 3 γεννεές (14 άτομα),για τις άλλες 5 δεν ξέρουμε τίποτα. Αν σκεφτείτε πόσος κόσμος είναι στις 8 γεννεές πίσω... και όλοι αυτοί κάτι δίνουν στο παιδάκι! Είναι μαγικό
Παλιά 04-12-08, 18:07   #30
monbebe

Το avatar του χρήστη monbebe

monbebe ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

σχεδον ολα τα μωρα εχουν γκρι ματακια μεχρι καποια ηλικια. εγω ειχα γκρι και αργοτερα εγιναν καστανοπρασινα. ο γιος μου πηρε απο τον μπαμπα και τον αδερφο μου χρωμα στα ματια -γκρι, γαλαζιο ακι λιγο πρασινο- και αναλογα με τα ρουχα που φοραει αναδυκνυει και αλλο χρωμα!
Παλιά 04-12-08, 18:24   #31
evi_mik

Το avatar του χρήστη evi_mik

Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Νάουσα
evi_mik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο surfmammy
όντως, έχουν γκρι-μπλε όλα τα νεογέννητα. Αλήθεια, γιατί εμείς οι μαμάδες έχουμε τέτοιο κόλλημα με τα μάτια; Κι εγώ είχα τόση αγωνία να δώ αν θα μείνουν μπλέ τα ματάκια της στρουμφήτας μου. Και συνέχεια ρώταγα όσους την έβλεπαν αν πιστεύουν οτι θα μείνουν μπλέ. Δεν έχει σημασία beboula. Έχουν όλα τόσο γλυκά ματάκια που λιώνεις όταν σε κοιτάζουν με αγάπη. Και ο ανηψιός μου έχει κάτι καστανές ματάρες τόσο πονηρές και ψαρωτικές που τρελαίνομαι όταν με κοιτάζουν.
Αντιμετώπισα κι εγώ ένα παρόμοιο σκηνικό. Εγώ έχω πράσινα μάτια και η μαμά μου γκρί.
Όλοι λοιπόν ήθελαν το παιδί να έχει "ανοιχτά" μάτια!!! Μα έκαναν πως και πως.
Την 3η μέρα στο νοσοκομείο ήρθε η παιδίατρος και μου είπε ότι ζήτησε να εξετάσει το παιδί ένας παιδοφθαλμίατρος γιατί ανησυχούσε για κάτι... Ευτυχώς δεν ήταν τίποτα και το μωρό μου είναι μια χαρά. Ήταν όμως αρκετό για να ξεσπαθώσω και να τους βάλω όλους στη θέση τους. Δεν ήθελα να ακούω κουβέντα για τα μάτια του μωρού μου!
Έχει δυο υπέροχα καστανα ματάκια που σε κοιτούν και λιώνεις!
Μέχρι και σήμερα, όσοι τον συναντούν ακόμη και άσχετοι στο δρόμο αναφέρονται στο μωρό με την έκφραση "τι είναι βρε ματάρες???"
Παλιά 04-12-08, 22:40   #32
Maya

Maya ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ έχω πράσινα μάτια, ο άντρας μου καστανά και ο μικρούλης μας τα καταγάλανα ματάκια των δύο παππούδων! Τυχερός, γιατί τα ποσοστά ήταν πολύ μικρά, κατά την παιδίατρο. Αν και εμάς θα μας φαινόταν Θεός, έτσι κι αλλιώς!
Ο χρήστης Maya δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-12-08, 23:07   #33
gerakina

gerakina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ο πατέρας μου έχει πράσινα μάτια η μητέρα μου καστανά
είμαστε 3 αδέλφια:ο αδελφός με καστανά, η αδελφή μου με γαλανά κι εγώ με πράσινα!!
Ο άντρας μου έχει καστανά κι απότι φαίνεται κι η κόρη μας επίσης καστανά!

Γιατί λένε οτι τα μωράκια που θηλάζουν έχουν πιο ανοιχτόχρωμα μάτια όσο κρατάει ο θηλασμός?Ισχύσει αυτό?
Παλιά 04-12-08, 23:17   #34
ma.ria

Το avatar του χρήστη ma.ria

Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
ma.ria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Όχι θηλάζω αποκλειστικά άδω και 6 μήνες σχεδόν ο γιος μου από την αρχή είχε καστανοπράσινα μάτια μαλλον καστανά θα τα έλεγες, τώρα έχει δύο τεράστιές καστανές ματάρες . Εγώ έχω καστανά και ο πατέρας του τεράστια και υπέροχα πράσινα μάτια ,δυστυχώς πήρε τα δικά μου . Παρά όλα αυτά έχει πολύ εκφραστικό βλήμα . Ας είναι γερά και καλότυχα τα μωράκια μας και το χρώμα των ματιών είναι τελευταίο
Ο χρήστης ma.ria δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-12-08, 23:56   #35
Ζωγια

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ζωγια ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τα περισσοτερα λευκά μωρά γεννιούνται με σκουρα μπλε ή γκριζογάλανα ματια, ενώ τα περισσότερα μαυρα μωρά και τα μωρά της κιτρινης φιλής με σκούρα μάτια, συνήθως καστανα. Ενώ το σκουρο χρώμα στα πιο σκουρόχρωμα μωρά θα παραμεινει το ίδιο, στα λευκά μωρά θα υποστεί πολλες αλλαγές (κανοντας το παιχνίδι των προγνωστικών πιο συναρπαστικό) προτου να σταθεροποιηθεί, στους τρεις με έξι μήνες περίπου ή αργότερα. Καθώς ο χρωματισμός της ιριδας μπορεί να συνεχίζει να αλλαζει κατά τη διάρκεια όλης της πρώτης χρονιάς, το βάθος τους χρώματος μπορεί να μην ειναι ξεκάθαρο μέχρι περίπου τα πρώτα του γενέθλεια
(πηγη: Τι να περιμένεις τον πρώτο χρόνο, σελ 116)

Όσο για τη δευτερη απορία...
θα προσπαθήσω να δώσω μια εξήγηση με απλό τρόπο. Ας υποθέσουμε ότι το γονίδιο που ελέγχει τα γαλανά μάτια είναι το κ και το αντίστοιχο για τα καστανά είναι Κ.

(Ο γονότυπος, καθορίζεται από το σύνολο των γονιδίων ενός οργανισμού, είναι δηλ.η γενετική σύσταση του οργανισμού)

Το γονίδιο Κ για τα καστανά μάτια, είναι επικρατές (σύμφωνα με τους νόμους του Μέντελ, επικρατεί στις 3 γενιές που ανέφερες) και το κ είναι υπολειπόμενο. Αυτό σημαίνει, ότι αν κάποιος ειχε γαλανά μάτια οι απογονοι του ειχαν το κ, αλλά δεν εκφραζόταν γιατί υπερίσχυε το γονίδιο Γ και έτσι οι απογονοι είχαν καστανά μάτια.
Αν και οι δυο γονεις έχουν το γαλανο ως υπολειπομενο γονίδιο Κκ γονοτυπο, τοτε από τη διασταύρωση Κκ με Κκ (γονείς), προκύπτουν οι απόγονοι:

ΚΚ(καστανό χρώμα), Κκ(καστανό χρωμα), Κκ(καστανό χρωμα) και κκ(γαλανό χρώμα)

Οπότε, η πιθανότητα για κάθε παιδί να γεννηθεί με γαλανά μάτια, είναι 1 στα 4, δηλ. 25%.
Παλιά 05-12-08, 01:44   #36
ΧΡΙΣΤΙΝΑ

Το avatar του χρήστη ΧΡΙΣΤΙΝΑ

Περιοχή: Αγ.Δημήτριος Αττικής
ΧΡΙΣΤΙΝΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ζωγια
Τα περισσοτερα λευκά μωρά γεννιούνται με σκουρα μπλε ή γκριζογάλανα ματια, ενώ τα περισσότερα μαυρα μωρά και τα μωρά της κιτρινης φιλής με σκούρα μάτια, συνήθως καστανα. Ενώ το σκουρο χρώμα στα πιο σκουρόχρωμα μωρά θα παραμεινει το ίδιο, στα λευκά μωρά θα υποστεί πολλες αλλαγές (κανοντας το παιχνίδι των προγνωστικών πιο συναρπαστικό) προτου να σταθεροποιηθεί, στους τρεις με έξι μήνες περίπου ή αργότερα. Καθώς ο χρωματισμός της ιριδας μπορεί να συνεχίζει να αλλαζει κατά τη διάρκεια όλης της πρώτης χρονιάς, το βάθος τους χρώματος μπορεί να μην ειναι ξεκάθαρο μέχρι περίπου τα πρώτα του γενέθλεια
(πηγη: Τι να περιμένεις τον πρώτο χρόνο, σελ 116)

Όσο για τη δευτερη απορία...
θα προσπαθήσω να δώσω μια εξήγηση με απλό τρόπο. Ας υποθέσουμε ότι το γονίδιο που ελέγχει τα γαλανά μάτια είναι το κ και το αντίστοιχο για τα καστανά είναι Κ.

(Ο γονότυπος, καθορίζεται από το σύνολο των γονιδίων ενός οργανισμού, είναι δηλ.η γενετική σύσταση του οργανισμού)

Το γονίδιο Κ για τα καστανά μάτια, είναι επικρατές (σύμφωνα με τους νόμους του Μέντελ, επικρατεί στις 3 γενιές που ανέφερες) και το κ είναι υπολειπόμενο. Αυτό σημαίνει, ότι αν κάποιος ειχε γαλανά μάτια οι απογονοι του ειχαν το κ, αλλά δεν εκφραζόταν γιατί υπερίσχυε το γονίδιο Γ και έτσι οι απογονοι είχαν καστανά μάτια.
Αν και οι δυο γονεις έχουν το γαλανο ως υπολειπομενο γονίδιο Κκ γονοτυπο, τοτε από τη διασταύρωση Κκ με Κκ (γονείς), προκύπτουν οι απόγονοι:

ΚΚ(καστανό χρώμα), Κκ(καστανό χρωμα), Κκ(καστανό χρωμα) και κκ(γαλανό χρώμα)

Οπότε, η πιθανότητα για κάθε παιδί να γεννηθεί με γαλανά μάτια, είναι 1 στα 4, δηλ. 25%.
Νομιζω πως η Ζωγια μας καλυψε απολυτως....
Αλλα ειναι πολυ νωρις ακομη για να διαπιστωθει το χρωμα......
Παλιά 05-12-08, 14:03   #37
mamakoula

mamakoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας και απο μενα!!!Τελικά αυτο που πιστευω πως μετραει ειναι η υγεια!!Να ειναι καλά τα πλασματακια μας και τα χρωαματα, ματιων μαλλιων κλπ. ειναι δευτερευουσης σημασιας νομιζω. Εγώ εχω γαλαζοπρασινα ματια και ο πεθερος μου καταγαλανα. Κανενας αλλος από τα σογια δεν εχει αυτά τα χρωματα. Η μπεμπιτσα μας, 5 μηνων, μοιαζει να εχει γκρι για την ωρα με μια ταση να καστανιζουν. Ο ανδρας μου έδειξε να απογοητευεται που το μωρο δεν πηρε τα ματια μου ή του πεθερου μου. Του εξηγησα ομως οτι αυτό δεν θα το εκανε περισσοτερο ομορφο η υγιες από οτι είναι τωρα και καλό ειναι να ειμαστε εγνωμονες που εχουμε ενα γερο μωρο!!!! Παντως την απορια του άνδρα μου για το χρωμα των ματιων του την έλυσε η παιδίατρος λέγοντας του ότι αφενός το χρωμα οριστικοποιείται μετά τον 8 μηνα και αφετέρου ότι για να έχει πιθανότητες το παιδί να έχει μπλε ή πράσινα μάτια πρέπει το χρώμα αυτό να υπάρχει και στους δύο γονείς ή εστω και στις δύο οικογένειες του ζευγαρίου. Α,,, επίσης ότι το καστανό χρώμα (χρωμόσωμα) - ελπίζω να μην είπα ανοησία- συνήθως υπερισχύει.Αυτά!!!!!
Ο χρήστης mamakoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-12-08, 15:02   #38
mpempoula

Το avatar του χρήστη mpempoula

mpempoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σίγουρα η υγεία των μικρών μας άγγελων είναι η σημαντικότερη αλλά και η γλυκειά αγωνία για το χρώμα των ματιών παραμένει, ιδίως για εμάς τους καστανομάτηδες γονείς. όσον αφορά τον θηλασμό πιστεύω ότι δεν επηρεάζει το χρωμα μιας και ο γιος μου γεννήθηκε εξ αρχής με δύο εκφραστικότατα καστανόμαυρα μάτια , τα οποία και διατήρησε σε όλη τη διάρκεια του θηλασμού εν αντιθέσει με την κορούλα μου, η οποία γεννήθηκε όπως προανέφερα με γκρι . .......Σε ευχαριστώ Ζιώγα για την πληροφορία, είχα βρει κι εγώ κάτι αντίστοιχο σχετικά με τα στατιστικά ποσοστά...
Ο χρήστης mpempoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-12-08, 15:11   #39
DALIA

Το avatar του χρήστη DALIA

Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λοιπόν και εγώ και ο συζηγος καστανα και ο γιος 3 ετων ( ε δεν νομιζω πλεον ν'αλλαξει ) γαλαζοπρασινα εντονα
Παλιά 06-12-08, 01:59   #40
citron

citron ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mamakoula
Παντως την απορια του άνδρα μου για το χρωμα των ματιων του την έλυσε η παιδίατρος λέγοντας του ότι αφενός το χρωμα οριστικοποιείται μετά τον 8 μηνα και αφετέρου ότι για να έχει πιθανότητες το παιδί να έχει μπλε ή πράσινα μάτια πρέπει το χρώμα αυτό να υπάρχει και στους δύο γονείς ή εστω και στις δύο οικογένειες του ζευγαρίου. Α,,, επίσης ότι το καστανό χρώμα (χρωμόσωμα) - ελπίζω να μην είπα ανοησία- συνήθως υπερισχύει.Αυτά!!!!!
Οι γονεις μου και οι παππουδες μου ειχαν ολοι καστανα ματια. Ειμαστε 2 αδελφια και οι δυο βγηκαμε με πρασινα ματια...αρα, παντα υπαρχει η πιθανοτητα για ανοιχτα ματια ακομα και εκει που το αποκλειει καποιος.

Ο μικρος μου εχει τωρα πρασινο-γκρι ματια αλλα ο καιρος θα δειξει με τι θα μεινει τελικα. Ολοι θελουν να εχει τα δικα μου ματια, αλλα εγω τον βρησκω τελειο οτι και να εχει.

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές