Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σπυράκια


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.. τελευταίο μήνα έχουμε ένα προβληματάκι και θα ήθελα να ρωτήσω άλλες μανούλες μήπως έχει τύχει και σε κάποιον άλλο.. Το αγοράκι μου είναι 8 μισή μηνών τώρα. Και εδώ και ένα μήνα ταλαιπωρείται με δερματίτιδα και σπυράκια. Πρώτα είχε βγάλει μικρά-μικρά σπυράκια στο πρόσωπο και στην συνέχεια στο σώμα ,του έδινα fenistil έβαζα αλοιφή fusidin Η σε κάποια σημεία που είχαν βγει κάπως πια μεγάλα σπυράκια που είναι χωρίς πύον και φουσκωμένα κόκκινα με κάπως υγρό αλλά δεν φαίνεται. Μετά άρχισα να βάζω αλοιφή της freezyderm και η δερματίτιδα πέρασε αλλά έμειναν τα μεγάλα σπυράκια. Την Δευτέρα είχαμε πάει σε 4 γιατρούς δερματολόγους παιδιάτρους μέχρι και στο Παίδων φτάσαμε και μας είπαν ότι κάτι τον τσιμπαει . Μονό που δεν μπορούν να πουν τι είναι. Έλεγα μήπως κουνούπι και είχε μολυνθεί αλλά βγαίνουν και άλλα συνέχεια…Τώρα μου έδωσαν να βάλω στο σωματάκι του 4 ημέρες Butavate cream και στο πρόσωπο τη Fusicort. Το θέμα είναι ότι όλο το καιρό κοιμόταν μαζί μας και λέω μήπως από τα μαξιλάρια, μήπως κάτι από μας . Αν και έχουμε κάνει εξετάσεις σχετικά με αλλεργίες και δεν έδηξε ότι έχει αλλεργία στα ικάρια που λένε ότι υπάρχουν στα μαξιλάρια και στρώματα . Τώρα τον έχω βάλει στο δωμάτιο του που είναι καινούριο και ελπίζω να σταματήσει . Αν και μια δερματολόγος μου είπε να κάνουμε απολύμανση χώρου. Τώρα μήπως βλάψει αυτό το παιδί και μήπως καλύτερα να περιμένουμε..??? :?:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλους.. τελευταίο μήνα έχουμε ένα προβληματάκι και θα ήθελα να ρωτήσω άλλες μανούλες μήπως έχει τύχει και σε κάποιον άλλο.. Το αγοράκι μου είναι 8 μισή μηνών τώρα. Και εδώ και ένα μήνα ταλαιπωρείται με δερματίτιδα και σπυράκια. Πρώτα είχε βγάλει μικρά-μικρά σπυράκια στο πρόσωπο και στην συνέχεια στο σώμα ,του έδινα fenistil έβαζα αλοιφή fusidin Η σε κάποια σημεία που είχαν βγει κάπως πια μεγάλα σπυράκια που είναι χωρίς πύον και φουσκωμένα κόκκινα με κάπως υγρό αλλά δεν φαίνεται. Μετά άρχισα να βάζω αλοιφή της freezyderm και η δερματίτιδα πέρασε αλλά έμειναν τα μεγάλα σπυράκια. Την Δευτέρα είχαμε πάει σε 4 γιατρούς δερματολόγους παιδιάτρους μέχρι και στο Παίδων φτάσαμε και μας είπαν ότι κάτι τον τσιμπαει . Μονό που δεν μπορούν να πουν τι είναι. Έλεγα μήπως κουνούπι και είχε μολυνθεί αλλά βγαίνουν και άλλα συνέχεια…Τώρα μου έδωσαν να βάλω στο σωματάκι του 4 ημέρες Butavate cream και στο πρόσωπο τη Fusicort. Το θέμα είναι ότι όλο το καιρό κοιμόταν μαζί μας και λέω μήπως από τα μαξιλάρια, μήπως κάτι από μας . Αν και έχουμε κάνει εξετάσεις σχετικά με αλλεργίες και δεν έδηξε ότι έχει αλλεργία στα ικάρια που λένε ότι υπάρχουν στα μαξιλάρια και στρώματα . Τώρα τον έχω βάλει στο δωμάτιο του που είναι καινούριο και ελπίζω να σταματήσει . Αν και μια δερματολόγος μου είπε να κάνουμε απολύμανση χώρου. Τώρα μήπως βλάψει αυτό το παιδί και μήπως καλύτερα να περιμένουμε..??? :?:(

Link to comment
Share on other sites

τα σπυράκια με πυον ειναι ανεμοβλογιά αν δεν κάνω λάθος. Πάντως σπυράκια πολλά είχε κ ο γιος μου και το κοριτσάκι της ξαδέρφης μου όταν ήταν περιπου 6 μηνών, αλλά ήταν μόνο στο πρόσωπο. Του έβαζα χαμομήλι και περίμενα και πέρασε. Η ξαδέρφη μου, νομίζω έβαζε μια κρεμούλα στην κόρη της..

 

Και πριν μερικές εβδομάδες είχε κάτι σπυράκια τεράστια που νόμιζα ότι ήταν ανεμοβλογιά γιατί υπήρχε και κρουσμα στο νηπιαγωγείο, αλλά ο παιδίατρος τα είδε κ είπε ότι είναι από κουνούπια. Και πράγματι εκείνη την περίοδο επειδή μένουμε και κοντά σε δάσος και είχαμε ανοικτά παράθυρα τα κουνούπια ήταν τεράστια.. Εχουν πάθει και μια μετάλλαξη τα άτιμα και είναι σαν γίγαντες.. :wink:

 

Το άλλο που μπορεί να έγινε, αν έχεις κουνουπιέρα μπορεί να εκλεισες το κουνούπι μέσα και να έκανε πάρτυ... :?

 

Ελπίζω να περάσει!!

Link to comment
Share on other sites

Ανεμοβλογια δεν ειναι γιατι τον ειδανε στο Παιδων και ειπανε οχι δεν ειναι ανεμοβλογια οθτε πυρετο εχει τιποτα..αλλα τι κουνουπι θα ητανε γιγανδας δλδ...και εχω κοιταξει στο σπιτι δεν εχουμε... :(

Link to comment
Share on other sites

Κι ο δικός μου ειχε βγαλει καποια σπυρακια που εξαπλωνονταν και αλλαζαν θεση μερικες φορες, και μετα απο ψαξιμο κι αφου αυξανονταν (δεν ειχαν υγρο ομως) εκανα οσο περισσοτερο σχολαστικο καθαρισμο του χωρου μπορουσα. Ηλεκτρικη σκουπα στο στρωμα πανω κατω και πλαι, καθαρισμα με υγρο πανι ταβλες, κεφαλαρι και τραβερσες του κρεβατιου και ολα τα επιπλα απο πανω και απο κατω, παιχνιδια, εννοειται καινουρια σεντονια καθε βδομαδα, εβγαλα στον ηλιο πολλες ωρες κουβερτες και μαξιλαρια και μετα απο 1 ή 2 μερες εφυγαν τα σπυρακια. Ετσι πιστεψα οτι ηταν αλλεργια στα ακαρεα. Δεν εχει ξαναεμφανισει κατι παρομοιο, δυστυχως δεν καταφερνω να το κανω συχνα αυτο, αλλα αλλαζω πολυ συχνα σεντονια πραγμα που ξερω οτι βοηθαει παρα πολυ. Ε λπιζω να μην ξαναεμφανιστουν παντως γιατι μου προκαλουν αγχος τι ακριβως φταιει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...