Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Τοκετός & Μαιευτήριο > Μαιευτήρια / Κλινικές

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 09-11-08, 18:27   #121
Ασπασία

Περιοχή: Αγ. Παρασκευή
Ασπασία ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεννησα!!! Την Δευτερα 3-11-08 στο ΙΑΣΩ και νοσηλευτικα απο την αρχη σε εξακλινο δωματιο στον 6ο οροφο. Η αλήθεια είναι πως ήμουν πολύ προκατελημενη. Με το που γεννησα και αφου θηλασα ΜΕΣΑ στην αιθουσα του τοκετου λεω στην νοσοκομα στην αιθουσα ανανηψης ΒΑΛΤΕ ΚΑΡΤΕΛΑΚΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΗΤΡΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΤΩΡΑΑΑΑΑ. Μου λέει μας εχει ενημερωσει ο γιατρος σας μην ανησυχητε μολις ανεβητε στο δωματιο θα θα φερουμε το μωρακι σας. Γεννησα στις 3.35 εμεινα με το μωρο στην αιθουσα τοκετου μεχρι τις 4.30. Ανεβηκα στο δωματιο στις 5.00 και 10 λεπτα αργοτερα μου εφεραν το μωρο με καρτελακι μητρικου θηλασμου και μια μαια ηρθε να μου δειξει πως να τον βαλω στο στηθος. Μου τον αφησαν πολυ ώρα όπως και καθε φορα που μου τον έφερναν. Ρωτησα για το rooming in και μου επιβεβαιωσαν πως γινεται απλως υπογραφεις τυπικα ένα χαρτι. Δεν το επελεξα τελικά γιατι το δωματιο μαζευε πολύ κοσμο και δεν το θεωρησα ότι καλύτερο. Είμαι σιγουρη πως του έδιναν μονο μητρικο γαλα. Τις οποιες αμφιβολιες μου τις ελυσα αργοτερα.
1. Πως γινοταν το μωρο να ξυπναει σε συγκεκριμενες ωρες και οταν πας σπιτι ξυπναει καθε 1/2, 1, 2,3 ωρες????
- Αυτο γινεται οπως μου ειπε η μαια του νοσοκομειου γιατι τα μωρα εχουν αναγκη απο υπνο τις πρωτες 3-4 μερες της ζωης του ενω μετα μπαινουν στο σταδιο της ανάπτυξης. Πραγματι 2 μερες ζητησα να τον κρατησω ενδιαμεσα στα προγραμματισμενα γευματα και ω του θαυματος ξυπνησε ακριβως την ωρα που αρχισαν να τα μοιραζουν!!!
2. Γιατι πολλές φορες είχε γουλίτσες στο στοματακι του μετα απο 4 περίπου ωρες που τον είχα ταισει.
- Μου είπαν πως γινεται γιατι τα΄αλλάξουν πριν να μας τα φερουν και μπορει να αναστατώνουν λίγο το στομαχάκι τους. Το ίδιο γινεται και στο σπίτι...
Ολες οι μαιες ήταν εξυπηρετικότατες, αφου μας μοίραζαν τα μωρά περνούσαν μετα απο λίγο να μας ρωτήσουν αν χρειαζόμασταν βοήθεια, ενω το σεμινάριο που γινόταν καθε πρωι 11-12.30 ήταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!
Και η κοπέλα που ήταν διπλα μου που είχε γεννήσει πριν απο 2 χρονια ξανα μου είπε πως τα πράγματα έχουν αλλάξει πάρα πολύ.
Εφυγα με τις καλύτερες εντυπώσεις για το ΙΑΣΩ και το λεω σε οποιονδήποτε με ρωτήσει.
Τέλος όλοι μα όλοι υποστήριζαν τον μητρικο θηλασμό και βοηθούσαν όσες κοπέλες στο θάλαμο δυσκολεύονταν να θηλάσουν και ακουσα με τα αυτια μου νοσοκομα να λει στην διπλανη μου κοπέλα που είχε γεννήσει με καισαρική και ζητησε ξένο γάλα πως δεν θα της φέρει αλλά ήρθε και κάθισε μαζι της μεχρι να βρουν μια θέση που να την βολεύει, λόγω πόνων, να θηλάσει.
Ενα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και απο εμένα στο ΙΑΣΩ για την τεράστια πρόοδο που έχει κάνει!!!
Παλιά 10-11-08, 12:31   #122
prosperous

Περιοχή: Αθήνα
prosperous ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ελπιζω να ναι οπως τα λες γιατι περιμενω με μεγαλη χαρα να γεννησω και με μεγαλυτερη ελπιδα να θηλασω και να μην ταλαιπωρηθω εξαιτιας του προσωπικου..θα σου πω σε κανα μηνα και κατι
Ο χρήστης prosperous δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-11-08, 12:38   #123
foivi

Το avatar του χρήστη foivi

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
foivi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τέλος του μήνα θα ξέρω κι εγω, πάντως είναι πολυ ενθαρρυντικά όλα αυτά, και, αν και είχα αμφιβολίες για το συγκεκριμένο μαιευτήριο διαβάζοντας άλλες κοπέλες, με όλα αυτά έχω αρχίσει να αναθεωρώ προς το καλύτερο φυσικά

Περιμένω πως και πως...

Ο χρήστης foivi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-11-08, 13:05   #124
Eley8eria

Το avatar του χρήστη Eley8eria

Περιοχή: Αγία Παρασκευή - Ξάνθη
Eley8eria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να σου ζήσει το μωράκι σου καταρχην!!!
Πολυ χαιρομαι που ακούω θετικά πραγματα για το Ιασω.. Πλησιαζει και μενα ο καιρος μου...
Παλιά 10-11-08, 13:10   #125
EfNo

EfNo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ακόμα και 2 χρόνια πριν που γέννησα ειχα καλές εντυπώσεις, αλλά απο οτι διαβάζω τα πράγματα έγιναν ακομα καλύτερα στο ΙΑΣΩ. Πολύ χαίρομαι!
Παλιά 13-11-08, 07:44   #126
Nanou

Περιοχή: Π.Κοκκινιά
Nanou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα κοριτσια!!! και γω γενναω σε λιγες μερες στο ιασω το δευτερο και πραγματικα χαιρομαι που θα μπορω πλεον να εχω την μικρη μαζι μου για πργματικα αποκλειστικο θηλασμο. μολισ επιστρεψω θα σας πω και την δικια μου εμπειρια.

Ο χρήστης Nanou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-11-08, 09:34   #127
foivi

foivi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nanou
καλημερα κοριτσια!!! και γω γενναω σε λιγες μερες στο ιασω το δευτερο και πραγματικα χαιρομαι που θα μπορω πλεον να εχω την μικρη μαζι μου για πργματικα αποκλειστικο θηλασμο. μολισ επιστρεψω θα σας πω και την δικια μου εμπειρια.
Μαζί είμαστε Nanou...

Παλιά 17-11-08, 21:50   #128
Nanou

Nanou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

foivi τελικα παω με προκληση την παρασκευη ετσι θα σου πω συντομα τα νεα του ιασω

Παλιά 17-11-08, 21:54   #129
foivi

foivi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nanou
foivi τελικα παω με προκληση την παρασκευη ετσι θα σου πω συντομα τα νεα του ιασω
πώς και πας με πρόκληση?

Παλιά 17-11-08, 22:43   #130
Nanou

Nanou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο foivi
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nanou
πώς και πας με πρόκληση?
γιατι μειωθηκε το αμνιακο υγρο.σημερα ημουν στον γιατρο και ολα πανε κατα τάλλα πολυ καλα. μονο που δεν ξεκουραζομαι αρκετα

Παλιά 17-11-08, 23:09   #131
foivi

foivi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nanou
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο foivi
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nanou
πώς και πας με πρόκληση?
γιατι μειωθηκε το αμνιακο υγρο.σημερα ημουν στον γιατρο και ολα πανε κατα τάλλα πολυ καλα. μονο που δεν ξεκουραζομαι αρκετα
Καλή επιτυχία Nanou! Προσπάθησε μέχρι την Παρασκευή να ξεκουραστείς όσο μπορεις και να πάρεις δυνάμεις...
Περιμένω σχόλια και εντυπώσεις..
Με το καλό το μπεμπάκι σου!!!

Παλιά 17-11-08, 23:19   #132
marilia12

Το avatar του χρήστη marilia12

marilia12 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ γέννησα Ιούλιο και είμαι ευχαριστημένη απο το προσωπικό αλλά το μαιευτήριο είναι ίδιο όπως πριν 11 χρόνια. Καμμια αλλαγή ή ανακαινηση με αποτέλεσμα κάποια πράγματα να έδειχναν φαρμένα. Απλώς καλή συντήρηση.

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"
Λίστα eshops**
Ο χρήστης marilia12 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 18-11-08, 12:03   #133
Eley8eria

Eley8eria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Με το καλό το μωράκι σου Νανου!!!
Παλιά 18-11-08, 12:10   #134
Nanou

Nanou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ευχαριστω Ελευθερια. ελα λιγη υπομονη ακομα και εχεις και εσυ το μικρο σου αγκαλια.

Παλιά 18-11-08, 13:18   #135
Eley8eria

Eley8eria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αχ ναι ναι....Σ'ευχαριστώωωω
Παλιά 19-11-08, 12:50   #136
prosperous

Προεπιλογή δηλωση γεννησεως στο Ιασω

στο γραφειο δηλωσεων γεννησεων του Ιασω αφου γινει η δηλωση το χαρτι της βεβαιωσης της δηλωσης βγαινει αμεσως η κανει πολλες μερες?
μετα πρεπει να το παμε οι ιδιοι στο ληξιαρχειο που υπαγεται το μαιευτηριο (Αμαρουσιου??) για να δηλωσουμε το παιδι και να βγαλουμε ληξιαρχικες πραξεις γεννησεως για χρηση σε αλλες υπηρεσιες η τα εκδιδει το ιδιο γραφειο με τη δηλωση του μωρου (δηλαδη να γινει η δηλωση της γεννησης και το γραφειο να εκδιδει τις ληξιαρχικες πραξεις γεννησεως και σε ποσο χρονικο διαστημα?φαναταζομαι οτι αν ισχυει το τελευταιο μπορει ο ανδρας μου να ζητησει την ολη διαδικασια εκδοσης ληξιαρχικων πραξεων χρωις εξουσιοδοτηση μου..ειδαλλως αν ειναι να παει καποιος στο ληξιαρχειο της περιοχης για την καταχωρηση και εκδοση πραξεων θα πρεπει να χει εξουσιοδοτηση..)..
Παλιά 19-11-08, 12:55   #137
baduz

baduz ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στο ΙΑΣΩ υπάρχει γραφείο ληξιαρχείο του Αμαρουσίου και τα χαρτιά εμείς τα πήραμε αμέσως! Σου δίνει 4 αντίγραφα ληξιαρχικής πράξης γεννήσεως.

Ο χρήστης baduz δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-11-08, 13:08   #138
prosperous

Προεπιλογή

αν καταλαβα καλα με τη δηλωση του μωρου ο συζυγος ζηταει τα αντιγραφα της ληξιαρχικης πραξης και τα δινουν αμεσως εκει..αρα δεν χρειαζεται να τρεχουμε στο κανονικο ληξιαρχειο της περιοχης
Παλιά 19-11-08, 13:19   #139
baduz

baduz ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι, μέσα στο μαιευτήριο υπάρχει ληξιαρχείο.

Φρόντισε να έχεις μαζί σου και ληξιαρχική πράξη γάμου θα την χρειαστείς. Θα πρέπει όμως να είναι θεωρημένη το τελευταίο εξάμηνο αλλιώς δεν την δέχονται.

Θα σας τα πουν βέβαια και στο μαιευτήριο!

Παλιά 19-11-08, 18:07   #140
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Eμενα δεχτηκαν την παλια. Και 2 φωτοτυπιες ταυτοτητας συζυγου και δικη σου. Η Ληξιαρχικη πραξη γαμου εις διπλουν (η μια φωτοτυπια)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-11-08, 18:40   #141
Nanouka

Το avatar του χρήστη Nanouka

Περιοχή: Αθήνα-Π.Φάληρο
Nanouka ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

πρέπει να έχετε μαζί σας και αντίγραφα των ταυτοτήτων για να δηλώσετε τη γέννηση του παιδιού στο Ιασώ ..

.. στο ληξιαρχείο στο Μαρούσι θές δε θές θα πάς μόλις γίνει η βάπτιση για να τη δηλώσεις ΕΚΕΙ ..
και καλό θα είναι να πάς αμέσως διότι μετά πληρώνεις και παράβολα εάν αργήσεις ..
και μετά πάς και δηλώνεις το παιδί στη μερίδα που ανήκετε ..
άν κι εμάς που μας δώσανε ένα χαρτί στο Μητέρα, λέει ότι τοπαιδί είναι ΔΗΜΟΤΗΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ και ότι ΔΕΝ μπορούμε να το ξεγράψουμε απο εκεί .. τι να πώ ..
εγώ πάντως τη δήλωσα στη μερίδα μου που έχω εδώ στο Φάληρο .. τώρα δεν ξέρω εάν είναι δημότισσα Αμαρουσίου ή Φαλήρου

http://www.youtube.com/watch?v=JQOwUbJ9_0A
Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!
Ο χρήστης Nanouka δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-11-08, 19:30   #142
prosperous

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nanouka
πρέπει να έχετε μαζί σας και αντίγραφα των ταυτοτήτων για να δηλώσετε τη γέννηση του παιδιού στο Ιασώ ..

.. στο ληξιαρχείο στο Μαρούσι θές δε θές θα πάς μόλις γίνει η βάπτιση για να τη δηλώσεις ΕΚΕΙ ..
και καλό θα είναι να πάς αμέσως διότι μετά πληρώνεις και παράβολα εάν αργήσεις ..
και μετά πάς και δηλώνεις το παιδί στη μερίδα που ανήκετε ..
άν κι εμάς που μας δώσανε ένα χαρτί στο Μητέρα, λέει ότι τοπαιδί είναι ΔΗΜΟΤΗΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ και ότι ΔΕΝ μπορούμε να το ξεγράψουμε απο εκεί .. τι να πώ ..
εγώ πάντως τη δήλωσα στη μερίδα μου που έχω εδώ στο Φάληρο .. τώρα δεν ξέρω εάν είναι δημότισσα Αμαρουσίου ή Φαλήρου
κοιτα..στην ερωτηση ΤΟΠΟΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ παντα θα απαντας Αμαρουσιον αλλα στο ερωτημα ΔΗΜΟΤΗΣ θα λες το μερος οπου ειναι η μεριδα του..στο Φαληρο τοτε Δημοτης Παλαιου Φαληρου..και ο αδελφος μου ειναι γεννημενος στον Χολαργο (πρωην μαιευτηριο ΗΡΑ) αλλα ειναι στην οικογενειακη μεριδα των γονιων μου στον Πειραια ΑΡΑ δημοτης Πειραιως..
συνεπως μου λες οτι κατα τη γεννηση εξυπηρετουμαι καθ ολα απο το λεξιαρχικο γραφειο του μαιευτηριου (δηλωση και εκδοση πιστοποιητικων απο το ιδιο γραφειο) αλλα μετα τη βαπτιση θα πρεπει να παω στο κανονικο ληξιαρχειο στο Μαρουσι για τη δηλωση του ονοματος καθως μεχρι τοτε θα ανι δηλωμενο ως αβαπτιστο..
μαλιστα..γραφειοκρατια αθανατη..
Παλιά 20-11-08, 09:47   #143
baduz

baduz ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμείς δεν χρειάστηκε να πάμε ξανά μετά την βάπτιση στο ληξιαρχείο στο Μαρούσι.

Πήγαμε στο Δήμο όπου είναι η μερίδα μας και αυτό ήταν!

Παλιά 24-11-08, 22:36   #144
foivi

foivi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τελικά έμαθε κανείς αν θα γίνει αυτή η περιβόητη αύξηση?? Αποφάσισαν τελικά?

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 25-11-08, 10:28   #145
prosperous

Προεπιλογή

ειχα ρωτησει πριν απο κανα δυο βδομαδες αν θα γινει η αυξηση και μου παν οτι αν γινει θα ειναι τελη Δεκεμβρη..βεβαια εχω στα χερια μου τιμοκαταλογο απο φιλη που τον ειχε παρει τον Μαιο του 2008 και πανω ψηλα αναγραφει οτι οι τιμες αυτες ισχυουν απο 12/12/2007 (καπου εκει αν θυμαμαι) αρα και το οτι η αυξηση θα γινει τελη Δεκεμβρη (αν τελικα γινει) μαλλλον ειναι ανακριβεια..παντως εσυ αν ενδιαφερεσαι αμεσα οπως εγω υπολογιζε παραπανω λεφτα να σαι μεσα.. (φανταζομαι και ελπιζω ενα 5-10% οχι παραπανω..ε! ξεφτιλα!!)
Παλιά 25-11-08, 12:22   #146
SIFOS

SIFOS ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΙΑΣΩ

ΚΟΡΙΤΣΙΑ,
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ. Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΙΑΣΩ Κ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΠΗΤ 9-15 ΑΠΡΙΛΙΟΥ. ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ ΠΕΜΠΤΟ ΜΗΝΑ Κ ΣΕ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΟΝ Β' ΕΠΙΠΕΔΟΥ. ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΣΤΟ ΙΑΣΩ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΤΙΜΕΣ ΚΛΠ?ΕΓΩ ΑΝ Κ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΛΟΓΩ ΥΨΗΛΗΣ ΜΕΙΩΠΙΑΣ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ ΑΝ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ Κ ΜΟΝΟ ΑΝ ΔΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ. ΑΣ ΜΑΣ ΠΕΙ ΟΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΓΕΝΝΗΣΕ ΕΚΕΙ ΤΙ ΞΕΡΕΙ...
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Ο χρήστης SIFOS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-11-08, 14:52   #148
foivi

foivi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ετσι θα κάνω και βλέπουμε...
Σε λίγες μέρες θα μπορώ να σας πω και με σιγουριά τελικα τι ισχύει καθότι τερματίζω...

Παλιά 25-11-08, 15:51   #149
prosperous

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο foivi
Σε λίγες μέρες θα μπορώ να σας πω και με σιγουριά τελικα τι ισχύει καθότι τερματίζω...
αντε με το καλο, με ενα πονο και οπου να ναι στα δικα μας!!
Παλιά 25-11-08, 18:32   #150
foivi

foivi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο prosperous
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο foivi
αντε με το καλο, με ενα πονο και οπου να ναι στα δικα μας!!
άντε κι εσύ μ'ένα πόνο! (βάλε ένα tickeraki να βλέπουμε σε τι φάση είσαι)

Παλιά 26-11-08, 00:41   #151
Lola Bunny

Το avatar του χρήστη Lola Bunny

Lola Bunny ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γέννησα στο Ιασω, φυσιολογικά στις 2/8/2008 και πληρώσαμε 3,300 ευρώ.(ξεχωριστά η πληρωμή του γιατρού) είχα δηλώσει 4κλινο, αλλά με έβαλαν 2 βράδυα σε 2κλινο(επειδή δεν είχαν διαθέσιμο 4κλινο) και μετά με πήγαν στο 4κλινο που είχα ζητήσει. Χρεώνεσαι βέβαια τη διαφορά. Αυτά που πληρώσαμε δεν νομίζω ότι τελικα έχουν καμιά σχέση με αυτά που έγραφε ο τιμοκατάλογος τότε. Αυτό που δεν κατάλαβα ποτέ ήταν γιατί κάθε κοπέλα από αυτές που είμασταν μαζί στο δωμάτιο,πλήρωσε διαφορετικό ποσό, ενώ όλες δεχτήκαμε τις ίδιες υπηρεσίες....
Παλιά 26-11-08, 10:35   #152
irene77

Το avatar του χρήστη irene77

Περιοχή: Kαλλίπολη, Πειραιάς
irene77 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Lola Bunny
Αυτό που δεν κατάλαβα ποτέ ήταν γιατί κάθε κοπέλα από αυτές που είμασταν μαζί στο δωμάτιο,πλήρωσε διαφορετικό ποσό, ενώ όλες δεχτήκαμε τις ίδιες υπηρεσίες....
Την ιδια απορια εχω και γω

Όταν καταλάβουμε τι σημαίνει ελπίδα, θα πάψουμε να πιστεύουμε σ' αυτήν...
Ο χρήστης irene77 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-11-08, 22:33   #153
ΑΦΡΟΔΙΤΗ

ΑΦΡΟΔΙΤΗ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο irene77
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Lola Bunny
Αυτό που δεν κατάλαβα ποτέ ήταν γιατί κάθε κοπέλα από αυτές που είμασταν μαζί στο δωμάτιο,πλήρωσε διαφορετικό ποσό, ενώ όλες δεχτήκαμε τις ίδιες υπηρεσίες....
Την ιδια απορια εχω και γω
Εξαρταται αν το μωρο εχει μπει θερμοκοιτιδα ή χρειαστηκε κατι επιπλεον.
Επισης τα φαρμακα που παιρνουμε μετα το τοκετο ..δεν παιρνουν ολες τα ιδια...αλλα αναλογα τον γιατρο τι συστηνει .
Ο χρήστης ΑΦΡΟΔΙΤΗ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-11-08, 00:44   #154
Lola Bunny

Προεπιλογή

γενικά πάντως δεν βγάζεις άκρη με το τι χρεώνουν...ειδικά με τα φάρμακα, που να θυμάσαι τι σου χορηγήθηκε και τι σου χρεώθηκε!στον αναλυτικό τιμοκαταλογο εμένα μου είχαν χρεώσει και μια κρέμα penaten για το σύγκαμα και μια purelan για τις θηλές που ποτέ δεν χρησιμοποίησα. Όταν ήρθε η μαία για να μας παραδώσει το μωρό μου δίνει μια penaten και μου λέει: αυτή είναι δώρο από το μαιευτήριο. Της λέω: δώρο που έχει χρεωθεί στον τιμοκατάλογο? Δεν μίλησε...και της είπα επίσης ότι μου έχουν χρεώσει και μια purelan.και μου λέει αν σας την έχουν χρεώσει πάω να σας την φέρω! Ακόμη στο κουτί της την έχω γιατί δεν ήξερα το σύστημα και είχα αγοράσει ήδη άλλη....
Παλιά 27-11-08, 00:50   #155
xrysa80

xrysa80 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΔΙΦΩΤΙΣΩ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΙΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ, ΤΑ ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΑ ΤΟΥ ΝΕΟΓΝΟΥ ΚΡΕΜΕΣ ΣΑΜΠΟΥΑΝ ΚΛΠ. ΧΡΕΩΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΩΡΑ, ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΤΙ ΚΡΕΒΑΤΙ ΕΧΕΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟ ΠΑΚΕΤΟ ΧΡΕΩΣΗΣ ΓΙΑ 2ΚΛΙΝΟ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΠΑΚΕΤΟ ΧΡΕΩΣΗΣ ΓΙΑ 6ΚΛΙΝΟ.ΟΠΟΤΕ ΕΚΕΙ ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ.ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΤΑΝ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΝΑ ΕΛΕΓΧΕΤΕ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΧΟΥΝ ΧΡΕΩΣΕΙ.
Παλιά 27-11-08, 01:00   #156
Lola Bunny

Προεπιλογή

καλά τα καλλυντικά, αλλά η purelan που δεν είχα χρησιμοποιήσει???
Παλιά 27-11-08, 01:11   #157
xrysa80

xrysa80 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΓΙ ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΧΡΕΩΘΗΚΑΝ. ΤΩΡΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Κ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΣΟΥ ΤΗ ΔΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗ ΧΡΕΙΑΣΤΚΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΠΟΧΡΕΩΣΑΝ.
Παλιά 27-11-08, 10:34   #158
Lola Bunny

Προεπιλογή

Δεν νομίζω να είχε πει ο γιατρός να μου την δώσουν γιατί δεν είχα πρόβλημα με τις θηλές μου...πώς να βγάλεις άκρη με τα φάρμακα όμως?όταν είσαι πάνω στους πόνους της γέννας δεν κάθεσαι να μετράς αν σου έβαλαν έναν ορό ή δύο. Απλά πας εκεί αποφασισμένη ότι θα πληρώσεις...δεν μετανιώνω για τα λεφτά που έδωσα, γιατί ήταν επιλογή μου να γεννήσω σε ιδιωτικό επειδή πιστεύω ότι εκείνες τις μέρες μας αξίζει λίγη "χλιδή" και καλοπέραση παραπάνω!Αλλά είναι αλήθεια το ότι χρεώνουν υπερβολικά για όλα αυτά....
Παλιά 27-11-08, 21:55   #159
lilouko

lilouko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γέννησα 8/11/08 στο Ιασώ.Φυσιολογικός τοκετός με επισκληρίδιο σε δίκλινο μας κόστισε 4.088 ευρώ.
Παλιά 28-11-08, 09:32   #160
nat-left

Το avatar του χρήστη nat-left

nat-left ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο lilouko
Γέννησα 8/11/08 στο Ιασώ.Φυσιολογικός τοκετός με επισκληρίδιο σε δίκλινο μας κόστισε 4.088 ευρώ.
μόνο το ΙΑΣΩ ή και ο γιατρός μαζί;

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές