Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΤΑ ΞΑΦΝΙΚΑ...ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ


Recommended Posts

Ο μικρός μου είχε αρκετή γκρίνια και μείωσε και το φαγητό. Έχοντας περάσει και μία ωτίτιδα πρίν μερικές μέρες που την αντιμετωπίσαμε με Ceclor, υποθέταμε πως μπορεί να μην την ξεπέρασε ή μπορεί και τα δοντάκια να ήταν η αιτία. Ούτε πυρετός, ούτε τίποτα. Κάναμε καλλιέργεια ούρων και είχαμε θετικό αποτέλεσμα. Κάναμε και επανάλληψη και αυτή ήταν επίσης θετική. Μπήκαμε στην διαδικασία της αντιβίωσης για άλλη μία φορά. Τώρα είναι πολύ καλύτερα από θέμα γκρίνιας και όρεξης, αλλά ανησυχώ για ΚΟΠ. Θα κάνουμε υπερηχογράφημα νεφρών μετά την αντιβίωση (εφ όσον υποχωρήσει το μικρόβιο) για να δούμε μήπως υπάρχει διάταση νεφρών. Και φυσικά συνέχεια, σχεδόν κάθε μήνα, καλλιέργεια ούρων. Δεν ξέρω. Ανησυχώ πολύ...

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα και περαστικά. Περάσαμε και μεις μια ουρολοίμωξη σε ηλικία 7 μηνών. Οι εξετάσεις που κάναμε μετά (υπέρηχος, σπινθιρογράφημα και κυστογραφία) δεν έδειξαν απολύτως τίποτα. Το γεγονός ήταν 'τυχαίο' και μας εξήγησαν ότι επειδή την έπαθε σε ηλικία μικρότερη του ενός έτους, προληπτικά πρέπει να ελέγξουν τα πάντα. Υπάρχει μια θεωρία, ότι επειδή την περίοδο εκείνη ήταν δυσκοίλιος, η κύστη του πιεζόταν από το 'γεμάτο' αντεράκι του και δεν άδειαζε εντελώς με αποτέλεσμα να πάθει ό,τι έπαθε. Από τότε δεν είχαμε άλλο περιστατικό. Στην Ελλάδα, η παιδίατρος μας έλεγε κάθε φορά που ανέβαζε πυρετό να του κάνουμε εξέταση ούρων, εδώ μας είπαν να μη δώσουμε συνέχεια...

Μη στεναχωριέσαι και μην ανησυχείς. Είναι καλό που θα εξετάσετε τα πάντα για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο. Ελπίζω όλα να πάνε καλά.

Φιλικά, Μ.

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε ένα 40άρι που δεν κατέβαινε με τίποτε! Εκείνη την περίοδο είχε και ένα πολύ άσχημο κρύωμα, και γι'αυτό τον πήγαμε στο νοσοκομείο. Φαντάζεσαι την έκπληξή μας όταν μας είπαν για την ουρολοίμωξη...

Πες μας νέα σου, όταν έχεις. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις ανακαλυψαμε ουρολοιμωξη οταν αφου χρονισε τις καναμε γενικες εξετασεις αιματος και ουρων οπως μας συμβουλευσε ο παιδιατρος μας, αλλα δεν ειχαμε κανενα συμπτωμα, ουτε πυρετο, δηλαδη το ανακαλυψαμε απο καθαρη τυχη :roll::roll:

 

Περιττο να πω οτι πηραμε αντιβιωση, δεν την επιασε, μετα πηρε αλλη, και δωστου καλλιεργειες συνεχεια, και ειχε ολο υποτροπη...

 

Ειχα αρχισει να απελππιζομαι ειλικρινα, καναμε υπερηχο και κυστεογραφια (δεν ξερω αν το λεω σωστα) και ηταν ολα καθαρα... Τελικα της εκανε ο γιατρος μια σειρα απο ενεσεις (αντιβιωση) και τελος...

 

Εμας μας ειπαν πως το πιο πιθανο ηταν να ειχε ευαισθησια στις πανες, γι' αυτο και της αρχισαμε εκπαιδευση απο πολυ νωρις με πολυ καλα αποτελεσματα...

 

Παντως δεν εχει παντα συμπτωματα και θελει προσοχη γιατι ειναι πολυ υπουλη :?:?

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

:shock: Πίστευα, μέχρι τώρα, ότι αν έχεις ουρολοίμωξη κάνεις πυρετό! Δεν είχε κάποιο άλλο σύμπτωμα? Κακοκεφιά? Ανορεξία? Ευτυχώς που το βρήκατε έγκαιρα!
Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως κορίτσια. Πολύ ύπουλη. Και σε μας καθόλου πυρετό. Λίγη ανησυχία και λίγη ανορεξία. Λίγη όμως που εύκολα θα μπορούσε να περάσει και απαρατήρητη. Ή θα μπορούσε κανείς να υποθέσει πως είναι και από τα δοντάκια του. Βλέπετε είναι και στην φάση με τα δοντάκια τώρα. Θέλει πολύ προσοχή πάντως. Να μην αφήνεις κανένα σύμπτωμα στην τύχη. Μακάρι να περάσει εύκολα...

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, αν και είμαι καρό στο forum λίγες είναι οι φορές που έχω μιλήσει, σήμερα όμως διαβάζοντας το θέμα αποφάσισα να εναποθέσω και εγώ τη δική μου εμπειρία. Έχω ένα γιό το μικρό Χρηστάκη, ο οποίος είναι σήμερα που μιλάμε 14 μηνών. Στην ηλικία των 5,5 μηνών είχαμε και εμείς την εμπειρία της ουρολοίμωξης. Ξεκίνησε Τετάρτη πρωί με πυρετό και λάβαμε αντιβίωση, το απόγευμα της ίδιας ημέρας πήγαμε στην παιδίατρο και μας είπε να κάνουμε καλλιέργεια και γενική ούρων. Δυστυχώς βγήκαν θετικά, οπότε μίλησα με τη γιατρό και μας έστειλε στο Ιπποκράτειο, αφού περάσαμε μια δύσκολή εβδομάδα φύγαμε από το νοσοκομείο και λαμβάναμε μια μικρή ποσότητα αντιβίωσης μέχρι να κάνουμε την κυστεογραφία. Σημειωτέων ότι το σπινθηρογράφημα ήταν καθαρό και ο υπέρηχος των νεφρών έδειξε μια μικρή κύστη, χωρίς λόγος ανησυχίας. Μετά από 2,5 μήνες κάναμε και την κυστεογραφία η οποία και αυτή ήταν καθαρή, οπότε το γεγονός ήταν τυχαίο. Εδώ θα ήθελα να σας πω ότι η καλλιέργεια έδειξε το μικρόβιο E-coli, που σημαίνει ότι προέρχεται από τα κακά ή από το νερό. Παρ' όλα αυτά την συνεχίσαμε την αντιβίωση για 2 μήνες, μέχρι που αποφάσισα να την σταματήσω με την σύμφωνη γνώμη του γιατρού μου.

Πριν δύο εβδομάδες, ο μικρός μου ξύπνησε ένα βράδυ με κλάματα και ήταν πολύ ανήσυχος, άρχισα να με ζώνουν τα φίδια διότι την προηγούμενη ημέρα μου μύριζαν λίγο τα ούρα του. έτσι το πρωί έδωσα καλλιέργεια και γενική ούρων η οποίες δυστυχώς βγήκαν θετικές. Πήραμε αντιβίωση και το ξεπεράσαμε.

 

Δυστυχώς αν το κολλήσεις μια φορά, σου ξαναεμφανίζεται το γνωρίζω από δική μου εμπειρία, διότι ταλαιπωρούμε τρία χρόνια. Οπότε απλές συμβουλές, μακριά από μωρομάντηλα, σκουπίζουμε με διαφορετική πετσέτα κάθε φορά που τα πλένουμε και μη περιμένετε να κάνει πυρετό, μπορείτε να το εντοπίσετε και νωρίτερα, τα ούρα μυρίζουν πολύ άσχημα και η όψη είναι πορτοκαλοκίτρινη.

 

Περαστικά και να ξέρετε ότι τα άγχη σας είναι δικαιολογημένα, εγώ ξυπνώ και κοιμάμαι με αυτό.

The Best Things In Life Are Free

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Απίστευτο πάντως, κοντεύω να τρελαθώ... μετά από 20 επαναληπτικές καλλιέργειες ούρων και τελειώνοντας την δεύτερη αντιβίωση (διαφορετική από την πρώτη), και ενώ το μικρόβιο ήταν εθερύχια κόλι στην αρχή το οποίο δεν υποχωρούσε με τίποτα, τώρα μου λένε πως εντοπίζουν Κλεμπσιέλλα, σπανιότατο μικρόβιο το οποίο πολύ δύσκολα υποχωρεί. Και όχι μόνο αυτό μου μιλάει η γιατρός για υπερηβική παρακέντηση αν θέλω να είμαι σίγουρη, για ενδοφλέβια αντιβίωση και ίσως αργότερα ενδομυική, άρα για νοσηλεία, και όλα αυτά Χριστουγεννιάτικα, τα πρώτα μας Χριστούγεννα...

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aχ δεν ξέρεις πόσο σε καταλαβαίνω, τις ίδιες αγωνιες έχω και εγώ, σήμερα περιμένω αποτελέσματα από γενική ούρων και είμαι στα πρόθυρα νευρικής κρίσης.

The Best Things In Life Are Free

Link to comment
Share on other sites

Οπότε απλές συμβουλές, μακριά από μωρομάντηλα, σκουπίζουμε με διαφορετική πετσέτα κάθε φορά που τα πλένουμε και μη περιμένετε να κάνει πυρετό, μπορείτε να το εντοπίσετε και νωρίτερα, τα ούρα μυρίζουν πολύ άσχημα και η όψη είναι πορτοκαλοκίτρινη.

 

.

 

να ρωτήσω βρε κοριτσια, αν δεν χρησιμοποιησουμε μωρομαντηλα, πως θα τα καθαρισουμε μετα την αλλαγή της πάνας;;

 

καλα οσο ηταν μικρουλι και ελαφρύ, το επλαινα στο νυπτηρα, τώρα ομως τους τελευταιους μηνες έχω καταφυγει στο μωρομαντηλο και 1 φορα την ημέρα μπανιο.... τί αλλη λυση υπάρχει για μωρά που δεν μπορεις να τα βάλεις ορθια στη μπανιερα να τα πλύνεις σε καθε αλλαγή πάνας αλλά δεν τα πλένεις και στο νυπτήρα;;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να είστε ποοοολύ προσεκτικές με την υγειινή της περιοχής! Ξεχάστε τα μωρομάντηλα, είναι διευκόλυνση αλλά καλό δεν κάνουν. Πλύσιμο πάντα, πάντα, πάντα! Εχω προσωπική εμπειρία (οι γονείς μου δλδ την είχαν) όταν ήμουν 6 μηνών απέκτησα ουρολοίμωξη, έμεινα μήνες στο νοσοκομείο με ορούς παντού, βαρειά θεραπεία για τύφο μου έκαναν (τελικά αποδείχτηκε ότι ο γιατρός τα έπαιρνε χοντρά και γι' αυτό παρέτεινε τη θεραπεία, αλλά τελος πάντων, αυτό είναι άλλο κεφάλαιο). Επειδή από τότε έχω μεγάλη ευαισθησία σε ουρολοιμώξεις, κάνω πάντα τα εξής: πλύσιμο τοπίκά μετά τις εκκενώσεις, σκούπισμα με πετσέτα που έχω χωριστά γι' αυτό το σκοπό και την αλλάζω συχνά και καλό σιδέρωμα στα εσώρουχα. Δεν έχει σημασία αν είσαι 5 μηνών, 5 χρονων ή 50, είναι κάποιοι κανόνες που πρέπει να ακολουθούνται.

mam to be να παρεις οπωσδήποτε και δεύτερη γνωμη για την αγωγή που πρέπει να ακολουθήσει το πιτσιρίκι σου.

Περαστικά στα μπεμπάκια που ταλαιπωρούνται. :cry:

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχεις δίκιο, εγώ αυτό που κάνω απο τότε που βγήκαμε από το νοσοκομείο, είναι να τον βάζω στην μπανιέρα και πλύσημο. Αυτό ουσιαστηκα με συμβούλευσαν από το νοσοκομείο και κάθε φορά, διαφορετική πετσέτα. Οπότε όπως καταλαβαίνεις τον πλένω πάνω από μια φορά την ημέρα.

The Best Things In Life Are Free

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...