Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Προσχολική ηλικία (απο 2 ετών): Διατροφή & Ιατρικά θέματα

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 19-11-08, 09:10   #1
anthie g

anthie g ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΦΥΣΗΜΑ

Η μεγάλη μου κόρη έχει από την γέννηση της ένα ήπιο φύσημα στην καρδούλα της,σύμφωνα με τα λεγόμενα του γιατρού και του παιδοκαρδιολόγου που την έιχε δεί σε ηλικία 6 μηνών, ένα φύσημα που δεν την περιορίζει σε οποιαδήποτε δραστηριότητα. Πρίν λίγες μέρες γυρίζοντας από το σχολείο είχε λίγο πυρετούλι και όταν την ρωτησα "Πως αισθάνεσαι αγάπη μου" μου παραπονέθηκε ότι την ώρα που έκανε μπαλλέτο πόνεσε στο στέρνο και δεν μπορούσε να αναπνεύσει. Δεν της το συζήτησα περαιτέρω για να μην δώσω έκταση το ανεφερα όμως στον παιδίατρο ο οποίος μου είπε οτι το φύσημα της ακούγεται ακόμα όχι πιό έντονο αλλά ούτε πιό αχνό επειδή όμως παραπονέθηκε το παιδί καλό θα ήταν να την ξαναπάμε στον παιδοκαρδιολόγο στις αρχλες του νεόυ έτους δεδομένου ότι ούτως ή άλλως τα παιδάκια με φύσημα ανά κάποια χρόνια πρέπει να τα βλέπει ο παιδιοκαρδιολόγος. η συζήτηση με τον γιατρό έγινε εχθές και ήταν μπροστά η Κατερίνα. Σημερα το πρώί ενώ βάζαμε το μπουφάν για να πάει σχολείο μου λεέι πονάω εδώ πιάνοντας το στέρνο της. της λεώ θέλεις να καθήσουμε μαζί στο σπίτι μήπως είσαι λίγο κουρασμένη να ξεκουραστείς και μετά μου λέει με παιχνιδιάρικο ύφος "Οχι όχι θέλω να πάω σχολέιο δεν πονάω τώρα". Εννοείται ότι το ραντεβού με τον παιδοκαρδιολόγο θα το κλείσω άμεσα , σιγα μην περιμένω το νέο έτος.Απλά ήθελα αν υπάρχει καμμία μανούλα που να έχει φυσημα το παιδάκι της να μου πεί αν της έχει παραπονεθεί ποτέ ή αν έχει παρατηρήσει κάτι. Ευχαριστω.
Ο χρήστης anthie g δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-11-08, 10:07   #2
baduz

baduz ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ γεννήθηκα με ήπιο φύσημα!
Στην ηλικία των 12 ετών έκλεισε τελείως!
Δεν μου αποκλείσανε καμία δραστηριότητα (έκανα πρωταθλητισμό)!
Παρόλα αυτά καλό είναι να το ελέγχεις!

Και η δική μου η μπουμπου γεννήθηκε με ήπιο φύσημα τώρα 19 μηνών δεν το ακούει πια!

Μην ανησυχείς!

Ο χρήστης baduz δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-11-08, 10:47   #3
Vann

Vann ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

baduz το οτι δεν το ακουει ο γιατρος δεν σημαινει οτι εκλεισε,γιατι κ στην κορη μου δεν το ακουγε ο παιδιατρος αλλα το αιμα της καρδιας περναγε απο την πισω κοιλιακη χωρα της καρδιας,κ γι αυτο τον λογο δεν μπορουσε να το ακουσει.
Ο χρήστης Vann δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-11-08, 11:35   #4
baduz

baduz ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Vann μου,
Ναι, μπορεί να συμβαίνει και αυτό!

Στις γενικές προληπτικές εξετάσεις που θα κάνουμε όταν γινει 2 ετών, θα συμπεριλαμβάνεται και ο έλεγχος για το φύσημα!

Παλιά 19-11-08, 11:38   #5
Vann

Vann ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αυτο ηθελα να σου πω μην σε καθυσηχαζει ο παιδιατρος γιατι δεν ειναι ειδικοτητα του,ευχομαι βεβαια ευχομαι να εχει κλεισει κ να μην υπαρχει καν,απλα εμενα μου ειχε πει οτι ειχε κλεισει ,κι οταν πηγα στον παιδοκαρδιολογο,μου ειπε οτι ηταν αδυνατον να κλεισει τοσο γρηγορα
Ο χρήστης Vann δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-11-08, 12:14   #6
baduz

baduz ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Thanks

Παλιά 19-11-08, 16:00   #7
anthie g

anthie g ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Aπ ότι μας είχε πεί ο παιδοκαρδιολόγος τα ηπια φυσήματα στα παιδάκια συνήθως δεν εξελίσονται σε κάτι άσχημο, ωστόσο τα παρακολουθούμε γιατί ποτέ δεν ξέρεις. ΟΥΦ Εχω αγχωθεί!!!!!!!!!!
Ο χρήστης anthie g δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-06-09, 09:52   #8
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πηγαμε στον παιδιατρο του ΙΚΑ για ενα απλο χαρτι για το νηπιο (θελαν δικο τους εντυπο και βαρεθηκα να παω στον δικο μας παλι). Ακουγοντας τον μας ειπε οτι ακουει ενα φυσημα αλλα επειδη κινειτε συνεχεια καλο θα ηταν οταν παμε στον καρδιολογο να του το πουμε.
Τελικα θα κανει τριπλεξ . Τι ειναι αυτο? Ποναει? Δεν ρωτησα τιποτα. Απλα παρελησα. Ο παιδιατρος μας τι στο $%%%^ κανει γμτ.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-06-09, 09:57   #9
Γλύκα

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΙΑ
Γλύκα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσάκια μην ανησυχείτε..και ο γιος μου-11 ετών σήμερα-έχει φύσημα που το διέγνωσε ο παιδίατρος όταν ήταν μικρούλης...
επειδή κάνει κολύμβηση πέρισυ πήγαμε και κάναμε καρδιογράφημα-ηπέρηχο και τρίπλεξ..τίποτα απ' όλα αυτά δεν πονάει τελικά το φύσημα δεν έχει κλέισει, είναι "λειτουργικό" που σημαίνει ότι μπορεί να ασχολείται με κάθε αθλητική δραστηριότητα χωρίς πρόβλημα..και μπορεί να το έχει μια ζωή..δεν υπάρχει πρόβλημα..
Παλιά 10-06-09, 10:29   #10
BIRD

Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
BIRD ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΟ ΤΡΙΠΛΕΞ .. ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ...

H κόρη μου που θα παει α' δημοτικού και ζητησαν εξεταση απο καρδιολογο , εκτος απο
οδοντολογικη και οφθαλμολογικη εξεταση , της εκανε ο καρδιολογος τριπλεξ και καρδιογραφημα και βρηκε ενα μικρο φυσημα ακινδυνο , και μαλιστα μας ειπε οτι τα περισσοτερα παιδια εχουν.
Ο μεγαλος μου γιος ο Γιωργος εκανε φετος τριπλεξ καρδιας , το οποίο ειναι σαν ενας απλος υπερηχος ,λογω αθλητικων δραστηριοτητων και ειχε και αυτος ενα μικρό φυσημα .
Ο δευτερος , ο Σταυρος ο οποιος γεννηθηκε με φυσημα το οποιο το βρηκαν στο μαιευτηριο , ηταν πιο εμφανες , κανοντας τριπλεξ περσι ειχε εξαφανιστεί.

Εγω τουλάχιστον τωρα ειμαι ησυχη ότι δεν εχουν τιποτα τα παιδιά μου και θα ξανακανουν μετα απο καποιο χρονικό διαστημα , σιγουρα .....
Η γνωμη μου ειναι ότι καλα κανουν και ζητουν εξετασεις καρδιολογικές στο σχολείο ,
γιατι εχουν χαθει πολλές αθωες ψυχές απο αγνοια και μόνο .

Πρέπει να πηγαίνουμε και στον καρδιολογο και οχι μονο στον παιδίατρο . Γιατι ο παιδίατρος δεν μπορεί να μας πει για εξειδικευμένα πραγματα ,παρα μονο να μας παραπέμψει στις ειδικότητες ιατρών που πρεπει και γνωρίζει καλυτερα .
Παλιά 10-06-09, 10:32   #11
fistikaki

fistikaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γεννηθηκα με φυσημα, εχω ακομα, δεν με εχει ενοχλησει ποτε σε τιποτα...
αυτες τις ενοχλησεις στο στερνο, τις ειχα και γω, κυριως οταν ημουν παιδι, ενιωθα πονο μερικες φορες στην αναπνοη.. σταματαγα να αναπνεω για μερικα δευτερολεπτα και μου περναγε...

τελικα, μετα απο πολυυυυυυυυυυυυ ψαξιμο σε γιατρους που δεν εβρισκαν τιποτα, (οι δικοι μου πιστευαν αφου ειχαν εξαντλησει ολους τους γιατρους, οτι κανω ναζια) βρεθηκε οτι εχω προπτωση μητροειδους βαλβιδος, κατι εντελως ακινδυνο στη περιπτωση μου και ΑΣΧΕΤΟ με το φυσημα...

αυτο που θελω να πω, ειναι μηπως αυτο που νιωθει το παιδακι σου ειναι ασχετο με το φυσημα...
Ο χρήστης fistikaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-06-09, 10:34   #12
fistikaki

fistikaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

α ναι, και η μικρη εχει φυσημα και τρυπα στη καρδουλα... χτες καναμε υπερηχο και τριπλεξ στο παιδων...

εχει σχεδον κλεισει σε σχεση με τη γεννηση της, και το φυσημα ισα που ακουγεται...
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 10-06-09, 10:47   #13
livinath

Το avatar του χρήστη livinath

Περιοχή: Αθήνα
livinath ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Απ'ότι γνωρίζω το φύσημα είναι κάτι πολύ σύνηθες στα νεογνά και αργότερα ή κλείνει ή απλά δεν ενοχλεί. Πάντως δεν χάνεις τίποτα να το παρακολουθείς ανάλογα και με τις οδηγίες του καρδιολόγου. Παρεπιπτώντως, φιστίκι, πρόπτωση μητροειδούς βαλβίδος έχω κι εγώ και αν και κατά καιρούς κάνω τρίπλεξ και ναι μεν υπάρχει αλλά είναι ελαφρά όπως ήταν και δεν μου δημιουργεί πρόβλημα, δεν ξέρω τι παίζει με την εγκυμοσύνη, τον τοκετό (αν και θα κάνω καισαρική) κοκ. Το είχες ψάξει στην εγκυμοσύνη;;
Παλιά 10-06-09, 11:00   #14
fistikaki

fistikaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δε μου δημιουργησε κανενα προβλημα, liv, βασικα ξεχασα να το αναφερω και στους γιατρους και φαντασου γεννησα φυσιολογικα...

εσυ να το πεις ομως, να το ξερουν
Παλιά 10-06-09, 11:05   #15
livinath

livinath ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το έχω πει στον γυναικολόγο μου και το έχει σημειώσει στην καρτέλα μου. Αυτό που δεν ξέρω είναι το εξής: μου είχαν πει ότι πρέπει κάθε φορά που θα κάνω μια επέμβαση (ακόμα και εξαγωγή δοντιού) θα πρέπει να παίρνω αντιβίωση πριν και μετά σε δόση και διάρκεια ανάλογα με την σοβαρότητα της επέμβασης. Στην περίπτωση της καισαρικής, τι κάνουμε, οεο;; Πρέπει να κλείσω ραντεβού με τον καρδιολόγο μου φαίνεται....!! Ευχαριστώ για την πληροφορία πάντως!
Παλιά 10-06-09, 11:10   #16
fistikaki

fistikaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ποτε μου δεν εχω παρει αντιβιωση λογω προπτωσης κι εχω κανει 3 επεμβασεις...

συζητησε το ομως, αφου ετσι λενε, αυτο θα ειναι το σωστο...
Παλιά 10-06-09, 11:25   #17
katerina23

katerina23 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην katerina23 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην katerina23
Προεπιλογή

Τωρα το θυμηθηκα και εγω εκανα καποτε τριπλεξ και μου βρικαν προπτωση του μιτροειδους οχι κατι σοβαρο οπως μου ειπαν αλλα τωρα μολις σκεφτηκα οτι μου ειχαν πει σε καθε επεμβση να το λεω στον γιατρο οπως και στην εγκυμοσυνη αλλα εγω το ειχα ξεχασει και δεν ειπα τιποτα, γεννησα φυσιολογικα εχω κανει 3 επεμβασεις και εγω αλλα δεν πηρα αντιβιωση γιατι ξεχασα να το πω η αντιβιωση γιατι αραγε? Επισης θυμαμαι οτι μου ειχαν πει οταν αρρωσταινω να μην αφηνω τον πυρετο μου να ανεβαινει πολυ ουτε αυτο ξερω γιατι το ειπαν
Ο χρήστης katerina23 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-06-09, 11:32   #18
livinath

livinath ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λόγω της πρόπτωσης της μιτροειδούς βαλβίδος, η καρδιά γίνεται πιο ευαίσθητη σε λοιμώξεις - μολύνσεις και γι'αυτό λένε ότι πρέπει να χορηγηθεί αντιβίωση ακόμα και σε πολύ μικρές επεμβάσεις. Τώρα, να κάνω μια ερώτηση; Μάλλον λίγο κουφή αλλά αφού δεν ξέρω να μην ρωτήσω;; Μετά από μια καισαρική, η οποία είναι δυνατή επέμβαση, το λογικό δεν είναι να πάρει κάποια αντιβίωση έτσι κι αλλιώς;; Καμιά κοπελιά με καισαρική;; Όχι τίποτις, αλλά μη λέω μπούρδες...!!
Παλιά 10-06-09, 11:39   #19
katerina23

katerina23 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην katerina23 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην katerina23
Προεπιλογή

Νομιζω οτι και στις 3 επεμβασεις που εχω κανει (σκωληκοειδιτιδα, αμυγδαλες, αποξυση) και τις 3 φορες μου εδωσαν αντιβιωση μετα οχι λογω της προπτωσης -δεν το ηξεραν το ειχα ξεχασει να το αναφερω- αλλα μαλλον μετα απο επεμβασεις ετσι κι αλλιως δινουν αρα στην καισαρικη σιγουρα θα παρεις αντιβιωση
Ο χρήστης katerina23 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-06-09, 12:05   #20
livinath

livinath ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εγώ το ίδιο φαντάζομαι Κατερινάκι...!! Τεσπα, καταχράστηκα και το θέμα της Ανθής...!
Παλιά 10-06-09, 13:42   #21
Elli

Το avatar του χρήστη Elli

Περιοχή: Βολος
Elli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο livinath Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που δεν ξέρω είναι το εξής: μου είχαν πει ότι πρέπει κάθε φορά που θα κάνω μια επέμβαση (ακόμα και εξαγωγή δοντιού) θα πρέπει να παίρνω αντιβίωση πριν και μετά σε δόση και διάρκεια ανάλογα με την σοβαρότητα της επέμβασης. Στην περίπτωση της καισαρικής, τι κάνουμε, οεο;;
Εγώ όταν μπήκα για να γεννήσω με καισαρική με επισκέφθηκε την προηγουμένη η αναισθησιολόγος και μου πήρε το ιστορικό μου-δηλαδή δεν έχω ιστορικό αλλά με ρώτησε αν έχω κάποια πάθηση,αν έχω αλλεργία σε κάποιο φάρμακο κλπ.Επομένως ξέρουν τί να κάνουν στην περίπτωσή σου,μην αγχώνεσαι.
Μετά την επέμβαση παίρνεις σίγουρα αντιβίωση.
Με το καλό το μωράκι σου!

Πάντως ενθαρρυντικά τα όσα λέτε οι υπόλοπες,υπάρχει περίπτωση και να κλείσει;
Eίχα πειστεί πως εφόσον δεν έγινε ως τώρα δεν πρόκειται να γίνει ποτέ (η μικρή μου έχει φύσημα 3/6 και κοντεύει 14 μηνών).
Ήπιο φύσημα ποιό θεωρείται;

Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-06-09, 15:46   #22
ΡΟΥΛΑ

Το avatar του χρήστη ΡΟΥΛΑ

Περιοχή: Γέρακας
ΡΟΥΛΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Λόγω της πρόπτωσης της μιτροειδούς βαλβίδος, η καρδιά γίνεται πιο ευαίσθητη σε λοιμώξεις - μολύνσεις και γι'αυτό λένε ότι πρέπει να χορηγηθεί αντιβίωση ακόμα και σε πολύ μικρές επεμβάσεις. Τώρα, να κάνω μια ερώτηση; Μάλλον λίγο κουφή αλλά αφού δεν ξέρω να μην ρωτήσω;; Μετά από μια καισαρική, η οποία είναι δυνατή επέμβαση, το λογικό δεν είναι να πάρει κάποια αντιβίωση έτσι κι αλλιώς;; Καμιά κοπελιά με καισαρική;; Όχι τίποτις, αλλά μη λέω μπούρδες...!!
Επειδή και εγω έχω φύσημα όταν εκανα καισαρική πριν την επέμβαση μου χορήγησαν αντιβίωση. Θα πρεπει να το πεις στον καρδιολογο οταν θα σου παρει το ιστορικό.
Παλιά 10-06-09, 16:02   #23
VASILIKI

VASILIKI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στον πρώτο μου γιο, τρεις παιδίατροι ακούγανε φύσημα και όταν κάναμε υπέρηχο, δεν φαινόταν τίποτα. Μας είπαν ότι είναι πολύ λεπτές οι΄φλέβες κοντά στην καρδιά, και ακούγεται το αίμα που περνάει σαν φύσημα.
Ο χρήστης VASILIKI δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-06-09, 09:56   #24
marilena.s

Περιοχή: Μυτιλήνη
marilena.s ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το έχω πει στον γυναικολόγο μου και το έχει σημειώσει στην καρτέλα μου. Αυτό που δεν ξέρω είναι το εξής: μου είχαν πει ότι πρέπει κάθε φορά που θα κάνω μια επέμβαση (ακόμα και εξαγωγή δοντιού) θα πρέπει να παίρνω αντιβίωση πριν και μετά σε δόση και διάρκεια ανάλογα με την σοβαρότητα της επέμβασης. Στην περίπτωση της καισαρικής, τι κάνουμε, οεο;; Πρέπει να κλείσω ραντεβού με τον καρδιολόγο μου φαίνεται....!! Ευχαριστώ για την πληροφορία πάντως!
καλημέρα!!! έχω κι εγω απ αυτά!!!!! Λοιπόν, εγω όταν πήγα να γεννήσω επειδή ναι μεν πήγαινα για φυσιολογικο αλλά ποτέ δεν ξέρεις, μου έβαλαν την αντιβιωση σε ορο προληπτικα, και στις δυο μου γέννες. Αυτό δηλ είχε πει ο καρδιολογος που επισκέφτηκα στον 8ο μήνα, αλλα το ήξερε και η γυναικολογος μου. Πάντως δεν είναι κάτι σοβαρό αν σκεφτείς ότι όσες έχουμε τέτοια προβλήματακια έχουμε κάνει κι ένα δυο μωρα!! Α! Εχει και ο μεγάλος μου φύσημα, στο μωρό ακόμα δεν ακούστηκε κάτι.
Παλιά 14-06-09, 02:58   #25
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τελικα ειναι φυσημα . Μας ειπε οτι δεν εχει καποιο προβλημα και να κανουμε επανελεγχο σε 2 χρονια. Γιατι? Για να δουν αν εχει κλεισει?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-06-09, 12:23   #26
fistikaki

fistikaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και μεις, σε 2 χρονια θα ξαναπαμε.... προληπτικα,μας ειπαν...
Παλιά 14-06-09, 18:08   #27
otis

Το avatar του χρήστη otis

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
otis ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην otis
Προεπιλογή

ΚΑΙ ΓΩ ΕΙΧΑ ΜΙΚΡΗ ΦΥΣΗΜΑ,ΑΛΛΑ ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΑΘΛΗΤΡΙΑ (9 ΧΡΟΝΙΑ BASKET) ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΚΑΝΑΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΒΡΙΣΚΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ,ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟΝ 4ο ΜΗΝΑ ΕΙΧΑ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΕΣ ΚΤΛ ΚΤΛ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΙ ΑΛΛΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ,ΚΑΙ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ ΣΕ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟ.ΕΤΣΙ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΕΙΔΕ ΤΟ ΦΥΣΗΜΑ ΜΟΥ.
ΜΟΥ ΔΩΣΕ ΚΑΤΙ ΧΑΠΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΩ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ,ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΤΟ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ ΤΟ ΜΩΡΟ,ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΟΥ ΔΩΣΑΝ ΣΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΝΟΜΙΖΩ.ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΣΤΟΝ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ ΠΡΕΠΕΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ!!!!!
ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ο χρήστης otis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-06-09, 11:16   #28
kassiani

Το avatar του χρήστη kassiani

Περιοχή: αθηνα
kassiani ουδετερη μηδέν
Thumbs up

Το φυσημα ειναι το συμπτωμα και ΟΧΙ η παθηση. Και το εξηγω.
Φυσημα ειναι ο ηχος, σαν αερακι που ακουγεται σε μια τυπικη καρδιολογικη εξεταση. Μπορει να προερχεται απο πολλες διαφορετικες παθησεις.
Αλλο το λειτουργικο φυσημα (το οποιο δεν οφειλεται σε καποια παθηση και ειναι στην ουσια ανευ σημασιας) και αλλο τα φυσηματα που ακουγονται λογω καποιας παθησης, οπως προπτωση μιτροειδους βαλβιδας, ελλειμμα μεσοκοιλιακου ή μεσοκολπικου διαφραγματος (τρυπουλες) κλπ.
Εχει διαφορετικη αντιμετωπιση αναλογα με το λογο υπαρξης.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Vann Εμφάνιση μηνυμάτων
baduz το οτι δεν το ακουει ο γιατρος δεν σημαινει οτι εκλεισε,γιατι κ στην κορη μου δεν το ακουγε ο παιδιατρος αλλα το αιμα της καρδιας περναγε απο την πισω κοιλιακη χωρα της καρδιας,κ γι αυτο τον λογο δεν μπορουσε να το ακουσει.
Ειδικα οταν προερχεται απο ελλειμμα, δηλαδη καποια τρυπουλα, οσο πιο μεγαλο το ανοιγαμ τοσο λιγοτερο ακουγεται. Τα μικροτερα ανοιγματα κανουν τον περισσοτερο θορυβο.
Πρεπει να γινεται ειδικη καρδιολογικη εξεταση και οχι απλο ακουσμα απο τον παιδιατρο.

Παράθεση:
Εξαρταται απο την αιτια του φυσηματος, επαναλαμβανω.
Εαν οφειλεται σε ανοιγμα στην καρδουλα, τοτε φυσικα και για μια απλη εξαγωγη δοντιου πρεπει να δινεται αντιβιωση για την αποφυγη ΄μολυνσης της καρδιας.

Κυριως για να ολοκληρωσουμε την απαντηση, τα φυσηματα που ειναι λειτουργικα ειναι πρακτικα αδιαφορα, αυτα που οφειλονται σε προπτωση θελουν μονο μια απλη παρακολουθηση ανα καιρους και αυτα που οφειλονται σε ελλειμματα (ανοιγματα), διαφοροποιουνται αναλογα με το μεγεθος.

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές