Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολύωρο ταξίδι για νεογέννητο


Recommended Posts

Σκέφτομαι αν όλα πάνε καλά μετά τον τοκετό και το μωράκι μου είναι εντάξει να τολμήσω να ταξιδέψω αμέσως μετά την έξοδο απο το μαιευτήριο απο Θεσσαλονίκη για Πάτρα. Έχει κανεις εμπειρία από τόσο μεγάλο ταξίδι και τόσο νωρίς;;; Μιλάμε για μια διάρκεια περίπου 6 ωρών ...

Έχω εμπειρία απο πολυωρα ταξιδια με μωρό γενικά, με το Κατερινακι ανεβοκατεβαινουμε απο τεσσάρων μηνών, αλλα με το τελειως νεογέννητο σκέφτομαι οτι μήπως ειναι διαφορετικά ...

Ο λόγος που θελω να κανω τοσο νωρίς αυτό το ταξίδι είναι γιατι επιτέλους θέλω να μπορέσουμε να γυρίσουμε στο σπιτι μας αμέσως με το μωρό και να τακτοποιηθούμε εκεί. Για όσους δεν ξέρουν την ιστορία μου να θυμίσω οτι λόγω δύσκολης εγκυμοσύνη μου, μου απαγορεύτηκε οποιαδήποτε μετακινηση ( και κίνηση γενικώς :lol: ) απο τη γιατρό μου και έτσι μετά απο διακοπες έχω "ξεμείνει" στους δικούς μου για μεγάλο χρονικό διάστημα ...

Δεν θέλω λοιπόν μετά απο το μαιευτήριο να γυρίσω στους δικούς μου και να ξαναστριμωχτούμε τόσα άτομα + νεογέννητο στο σπιτι ... θα ειναι και γιορτες και οσο να πεις όλο και κόσμος θα θέλει να μπαινοβγαινει ... καταλαβαίνεται οτι θελω να το αποφύγω ολο αυτό... για αυτο σκέφτομαι να το τολμήσω ...

Ποια η γνώμη σας;;;

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κατ' αρχήν σου εύχομαι όλα να πάνε καλά με το νέο μπεμπάκι σου!

 

Αυτά που θα σκεφτόμουν θα ήταν τα εξής:

 

Ο καιρός και που θα έκανα "πιπι" μου μιας και μετά την γέννα θα πρέπει να προσέχουμε λιγάκι.

 

Γενικά το μωρό θα είναι μια χαρά, εσύ θα πρέπει να φροντίσεις τον εαυτό σου ως λεχώνα!

 

Αλλά μάλλον θα το τολμούσα γιατί και εγώ θα ήθελα να γυρίσω στο σπιτάκι μου με την οικογένειά μου και κανέναν άλλον!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Με το φαγητό του πώς το βλέπεις? Αν το θηλάζεις, δεν χρειάζεσαι πολλά πράγματα. Αν όμως όχι, τότε πρέπει να προσέξεις πολύ καλά την αποστείρωση, να έχεις γάλα στη σωστή θερμοκρασία κλπ κλπ. Κάτι άλλο που πρέπει να προσέξεις είναι οι κραδασμοί του αυτοκινήτου. Αυτό έχει να κάνει με το τί αυτοκίνητο έχετε. Νομίζω όμως γενικά ότι οι 10 -20 μέρες δεν θα κάνουν μεγάλη διαφορά για το μωρό. Γενικά νομίζω ότι το θέμα είναι να είσαι έτοιμη ΕΣΥ να ταξιδέψεις. Το μωράκι το πιθανότερο είναι να κοιμάται στο μεγαλύτερο μέρος του ταξιδιού. Επίσης εγώ για τόσες ώρες θα απέφευγα το κλασσικό καθισματάκι αυτοκινήτου που είναι κουλουριασμένο. Σε κάποια port bebe (μπορεί και σε όλα, δεν ξέρω), υπάρχει ειδικό kit για το αυτοκίνητο. Το παιδί δένεται από τη μεσούλα του με ειδική ζώνη και η ζώνη του αυτοκινήτου εφαρμόζει σε μεταλλικά εξαρτήματα. Έτσι έχεις και την ασφάλεια του ταξιδιού, και την άνεση του παιδιού, γιατί είναι ξαπλωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Να κανετε το ταξιδι σας. Ειναι πολυ σημαντικο να μπειτε στην ρουτινα σας απο την αρχη στο σπιτι σας, πολυ σημαντικο κ για σενα κ για το μωρο.

Το μωρακι σου θα κοιμαται τις περισσοτερες ωρες του ταξιδιου σιγουρα.

Δεν φανταζομαι οτι θα ταλαιπωρηθειτε κ αν λαβουμε υποψιν το ποσο θα διευκολυνθειτε με το να βρισκεστε στον χωρο σας... ε τοτε σιγουρα ειναι προς οφελος σας.

Αυτη ειναι η δικη μου γνωμη. Ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Ολγάκι μου , επειδή είμαι σίγουρη πως εσύ αλλά και η Ιλεάνα μας θα είστε πολύ καλά και πάντα με την σύμφωνη γνώμη του/της παιδιάτρου θα έλγα και εγω ναι , να ταξιδέψετε ...

όχι μόνο για να είστε κοντά μας πιο γρήγορα :lol: που πολύ μας λείψατε, αλλά γιατι νοιώθω πως το έχεις πολυ ανάγκη να βρεθείτε πάλι μαζί η οικογένεια στο σπίτι σας!

 

Εγω θα στείλω την καλή νεράιδα σπίτι να το γεμίσει με Χριστουγεννιάτικη νεραιδίσκονη και γιορτινές λιχουδιές!!!! :D:D:D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα ωφέλη ειναι μεγαλυτερα απο την ταλαιπωρια αν το δουμε ετσι!Ομως σκεψου οτι ισως να εισαι και εγχειρισμενη(αν θυμαμαι καλα) δεν ειναι δηλαδη μονο το μωρακι ισως ειναι και για σενα λιγο ταλαιπωρια και ποση ωρα μπορεις να αντεξεις καθιστη!Δηλαδη αν το ταξιδι ειναι 6 μην το κανετα 16 που λεει ο λογος και σας μεινει η ταλαιπωρια!!Μηπως να πας λιγες μερες ξανα-μανουλα να δεις πως θα εισαι και μετα βουρ φορτωνεις και φευγεις!Να δεις πως θα παει ο θηλασμος, αν το μωρακι ειναι ησυχο, αν ειναι γκρινιαρικο και ολα αυτα!Οπως και να το κανεις βρε παιδι μου θα εχεις περισσοτερες πληροφοριες να μας δωσεις!!!! :wink::wink: Ασε που υποψιαζομαι οτι σαν ξερεις την απαντηση..... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια χαιρομαι που με καταλαβαίνετε :lol::lol::lol: !!!

 

Όσο για το πορτ μπεμπε που λες maya με το ειδικο κιτ ... αυτο εχω και εγω και με εχει καταβολέψει... Και την Κατερινα νεογέννητο απο το μαιευτήριο Αθήνα Πάτρα ετσι τη μεταφέραμε ( γενικώς το εχουμε το χιλιομετρο στο αιμα μας :lol: ).

Για φαγητο σκέφτομαι να θηλάζω, βέβαια θα εχω και καλου κακού μαζί μου έτοιμο γάλα ( θα ζητήσω αυτα τα έτοιμα μπιμπερό μιας χρήσης απο το μαιευτήριο, οποτε γλιτώνω και την αποστείρωση)...

Το μονο που σκεφτομαι και εγω ειναι ο καιρός ... μην κανει δηλαδη τόσο κρύο και δεν μπορούμε να κάνουμε μια σταση και να βγούμε εξω αν χρειαστει ....

Και φυσικά το πως θα ειμαι εγώ ... αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο νομίζω ... ας φτασει το μπεμπάκι μου χωρις να ταλαιπωρηθει και εγω βολεύομαι ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ολγάκι μου , επειδή είμαι σίγουρη πως εσύ αλλά και η Ιλεάνα μας θα είστε πολύ καλά και πάντα με την σύμφωνη γνώμη του/της παιδιάτρου θα έλγα και εγω ναι , να ταξιδέψετε ...

όχι μόνο για να είστε κοντά μας πιο γρήγορα :lol: που πολύ μας λείψατε, αλλά γιατι νοιώθω πως το έχεις πολυ ανάγκη να βρεθείτε πάλι μαζί η οικογένεια στο σπίτι σας!

 

Εγω θα στείλω την καλή νεράιδα σπίτι να το γεμίσει με Χριστουγεννιάτικη νεραιδίσκονη και γιορτινές λιχουδιές!!!! :D:D:D

 

:lol::lol::lol:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ολγακι μου φυσικα και θα παρεις το παιδι σου και θα πας σπιτακι σου! και λιγακι προωρακι να ειναι (που στο εχω ξαναπει, δεν θα ειναι) δεν υπαρχει προβλημα. Εδω ρε συ στις θερμοκοιτιδες υπηρχαν παιδακια που με το που βγηκαν μπηκαν σε αεροπλανο για Ροδο, σε αμαξι για Αγρινιο και και και... Δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Συχνες στασεις, καλος αερισμος του αμαξιου, ανετα και ωραια.... θα σου βγει και ταξιδιαρικο! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εδω ρε συ στις θερμοκοιτιδες υπηρχαν παιδακια που με το που βγηκαν μπηκαν σε αεροπλανο για Ροδο, σε αμαξι για Αγρινιο και και και...

 

Αυτο jeanaki δεν το ειχα σκεφτει ... τώρα με ξεμπλοκαρες τελειως όμως :wink: !!! Ευχαριστώ κοπέλα μου :lol::lol::lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω κάνει 2 τέτοιου τύπου ταξίδια. Και τα τρία μου παιδιά τα γέννησα Αθήνα ενώ μένω μόνιμα στα Ιωάννινα.

 

Ταξίδεψα την 1η φορά με τα παιδιά (δίδυμα) 15 ημερών, γιατί ο μαιευτήρας μου ζήτησε να παραμείνω 10 μέρες μετά το μαιευτήριο επειδή είχα κάνει επιπλοκή μετά την καισαρική και ήθελε να με έχει από κοντά.

 

Στο τεχνικό μέρος τώρα:

1. Ταξίδεψα μέρα μαζί με τον άντρα μου και τη μητέρα μου (η οποία δεν είχε κάποιο ρόλο, δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει άλλος μαζί στο ταξίδι.)

2. Ετοιμάσαμε τα πάντα για το ταξίδι και ήμασταν έτοιμοι για αναχώρηση. Μόλις έφαγαν τα παιδιά, τα πήραμε και φύγαμε. Έτυχε να κάνουν και κακάκια σύντομα (πριν φύγουμε) και έτσι γλύτωσα από μια αλλαγή.

3. Τα θήλαζα και δε με ανησυχούσε το θέμα του φαγητού τους. Μπορούσα να θηλάζω στο αυτοκίνητο εν κινήσει. Αν και λόγω άνοιξης... προτίμησα να σταματήσω για να πάρουμε λίγο αέρα. Κάναμε και αλλαγή πάνας. Μετά από αυτό.......

4. Τα πήρε για τα καλά ο ύπνος! Το αυτοκίνητο νανουρίζει τόσο μικρά παιδιά και κοιμούνται για περισσότερες ώρες! Έως και 4-4.5 συνεχόμενες! Έτσι με 1 στάση... ξέμπλεξα. Ήμουν όμως προετοιμασμένη για περισσότερες.

Πήγε πολύ καλύτερα από αυτό που φανταζόμουν.

 

Στο δεύτερο ταξίδι, προτίμησα να ξεκινήσω 9:00 το βράδυ γιατί τότε κοιμούνται οι μεγάλες. Έτσι τους έδωσα το μπουκάλι με το γάλα στο αυτοκίνητο και.... φύγαμε. Δε θυμάμαι και πολλά από εκείνο το ταξίδι, παρόλο που είναι πιο πρόσφατο, γιατί μάλλον πήγε καλά και δεν ενοχλήθηκα καθόλου.

 

Σημείωση: Ίσως στην αρχή να υπάρχει μια μικρή ανησυχία από το παιδί αλλά μετά από λίγη ώρα σταματάει και όλα κυλάνε καλά.

 

Ελπίζω να βοήθησα.. :wink:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Alcyon μου σε ευχαριστω πολύ ... βοηθησες πολυ κυρίως ψυχολογικά :lol::lol::lol:

 

Τέτοια νυχτερινα ταξίδια των 9 και μετά εχω κανει πολλαααα με το Κατερινάκι μας γιατι όντως ειναι τα πιο ανώδυνα!!! Το μωρό κοιμάται και ούτε γάτα ούτε ζημιά ...

 

Τώρα με το νεογέννητο λεω να ξεκινήσουμε μερα ... να εχουμε δηλαδη ολο το χρονο μπροστά μας ... εξαλλου στην αρχη δεν υπαρχει διαφορα μερας και νύχτας για τα βρεφάκια :wink:

Θα ειμαστε εγω και ο άντρας μου με το μωρό, τη μικρή μου θα τη στείλω με το αυτοκίνητο των γονιών μου είτε λιγο νωρίτερα ειτε λιγο αργότερα απο εμάς ... παντως ολοι με ενα σιγουρα δεν παμε, δεν το ρισκαρω και με τα δυο ταυτοχρονως :lol: ... αφηστε που ειναι και τοσα τα πραγματα μας μετα απο τοσο καιρο πια που με τιποτα δε χωράμε :lol::lol::lol: ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

βασικά αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι ότι φοβάμαι ότι οι ώρες δεν είναι 6 αλλά περισσότερες....

Χαλαρά Αθήνα Θεσσαλονίκη χωρίς να πηγαίνεις του σκοτωμού και με μια στάση είναι γύρω στις 5 ώρες

Ο δε δρόμος για Πάτρα από Αθήνα δεν είναι καλός και είναι το λιγότερο δύο ώρες... βάλε και καμια στάση ακόμα...

Δεν ξέρω... εγώ θα υπολόγιζα γύρω στο 8ωρο και βάλε!

 

Το ενδεχόμενο να έρθεις έως Αθήνα με το μωρό με αεροπλάνο το έχεις σκεφτεί?

Link to comment
Share on other sites

Εξι μετρημένες Ω - μάμυ και με μωρό μέσα ... θελεις να σου πω πόσες φορες το εχω κάνει :lol::lol::lol: ;;;

Να μη μετρήσω του καλου μου που ανεβοκατεβαινει κάθε ΣΚ εδω και πολυυυυ καιρό :cool::cool::cool: !!!

 

Το Θεσ/νικη - Αθηνα αεροπλανο το αποκλείω για την πολυκοσμια χειμωνιατικα μεσα στο αεροπλάνο ... άσε που το Αθηνα Πάτρα ειναι οτι χειροτερο υπαρχει σε ελληνικο οδικο δίκτυο ... χιλιες φορες να κατεβώ τον Μπράλλο :lol::lol::lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να μη μετρήσω του καλου μου που ανεβοκατεβαινει κάθε ΣΚ εδω και πολυυυυ καιρό :cool::cool::cool: !!!

 

άλλο αυτό ! εχω εκπλαγεί με αυτόν τον άνθρωπο!!!

9 μηννες κάθε ΣΚ Πάτρα -Σέρρες!!! Μπράβο του Ολγάκι !!! :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...