Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Νεογνά & Μωρά: Ιατρικά θέματα

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 01-11-08, 10:21   #1
mybabygirl

mybabygirl ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΣΤΟΜΑΤΙΤΙΔΑ?

Καλημέρα πριν λίγο ξύπνησε η κόρη μου με πολύ γκρίνια και είδα ότι έχει εμφανίσει στα χειλάκια της μικρές φουσκαλίτσες και η γλώσσα της είναι άσπρη.Λέτε να είναι στοματίτιδα?Θα πάρω και τη παιδίατρο πιο μετά αλλά έχω αγχωθεί αρκετά που είναι έτσι.Έχετε παρόμοια εμπειρία?

Ο χρήστης mybabygirl δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-11-08, 11:08   #2
mariantinos

Το avatar του χρήστη mariantinos

Περιοχή: Σέρρες
mariantinos ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mariantinos
Προεπιλογή ...

peripou prin 10 meres to perasame ayto.tipota den einai.des an exei k se alla shmeia mesa sto stoma.mas edwse o giatros daktarin k perase se 1 mera.
Παλιά 01-11-08, 12:26   #3
Olg@

Το avatar του χρήστη Olg@

Olg@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ θα σου έλεγα να παρεις τη παιδίατρο αμέσως ... περαστικά σας οτι και αν ειναι...

Ο χρήστης Olg@ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-02-09, 13:21   #4
ELENAkal

Το avatar του χρήστη ELENAkal

ELENAkal ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή στοματιτιδα,πως αντιμετωπιζεται?

ξερει κανεις πως ανακουφιζεται η στοματιτιδα? η κορη μου εχει γεμισει φουσκες παντου στο στομα μεχρι και τον ουρανισκο,εχει να φαει 4 μερες και ο γιατρος λεει αστο να κανει τον κυκλο του. η μικρη σφαδαζει απο τον πονο.ΒΟΗΘΕΙΑ:!! :
Ο χρήστης ELENAkal δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-02-09, 13:32   #5
xanthi9

Το avatar του χρήστη xanthi9

xanthi9 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xanthi9 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην xanthi9
Προεπιλογή

Στοματίτιδα

Η στοματίτιδα στα νεογέννητα και βρέφη είναι ένα συχνό φαινόμενο. Οφείλεται στον μύκητα Candina Albicans. Παρουσιάζεται κυρίως στα βρέφη που παίρνουν γάλα με το μπιμπερό, όταν αυτά δεν αποστειρώνονται καλά. Μπορεί να παρατηρηθεί και σε μωρά που πήραν για μεγάλο χρονικό διάστημα αντιβιοτική αγωγή. Η αντιβίωση αλλάζει τη χλωρίδα του στόματος (χλωρίδα είναι το σύνολο των μικροβίων που ζουν φυσιολογικά στο στόμα) και προδιαθέτει στην ανάπτυξη των μυκήτων.
Η μητέρα αντιλαμβάνεται πρώτη τη στοματίτιδα βλέποντας μέσα στο στόμα του μωρού άσπρα στίγματα να είναι κολλημένα πάνω στη γλώσσα, τα μάγουλα, τον ουρανίσκο και γενικά σε όλη τη στοματική κοιλότητα. Τα στίγματα αυτά σου δίνουν την εντύπωση ότι είναι γάλα, αλλά αν προσπαθήσετε με το χέρι σας να τα διώξετε από την περιοχή θα διαπιστώσετε ότι είναι κολλημένα και δε φεύγουν.
Η θεραπεία είναι πολύ εύκολη και γίνεται με ειδικές αλοιφές ή σταγόνες που περιέχουν αντιμυκητιασικά φάρμακα. Γι’ αυτό πρέπει να επισκεφθείτε το γιατρό σας για να επιβεβαιώσει τη διάγνωση και να σας συνταγογραφήσει το κατάλληλο για το παιδί σας φάρμακο. Αν θηλάζετε το παιδί σας τότε θα πρέπει να θυμάστε ότι πρέπει να βάζετε φάρμακο και πάνω στις θηλές σας.

επισης διαβασα οτι το μελι βοηθα και ειναι καταπραυντικο στη στοματιτιδα

Ο χρήστης xanthi9 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-02-09, 15:11   #6
nano

Το avatar του χρήστη nano

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
nano ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

η Κάτια αυτές τις μέρες έχει αύθες στο στόμα και η γιατρός μου μας είπε πως σε τόσο μικρό παιδί δεν μπορεί να δώσει τίποτα

πόσο είναι η δική σου;;;

επίσης το μέλι μέχρι τον ένα χρόνο δεν επιτρέπεται (σύμφωνα πάντα με τη δική μου γιατρό)
το μόνο που είπε σε μένα είναι να αποφεύγω τα όξινα φαγητά και να της δίνω αλεσμένα και σε μέτρια θερμοκρασία
Παλιά 10-02-09, 16:26   #7
katfan

Περιοχή: αθήνα
katfan ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και μεις είχαμε στοματίτιδα, δεν είχε φτάσει όμως στο σημείο να γίνουν φουσκάλες και η παιδίατρος είχε χορηγήσει ένα στοματικό gel, daktarin. το άπλωνα στο στοματάκι της και σε λίγες μέρες είχε περάσει.

Ο χρήστης katfan δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-02-09, 17:57   #8
katerina24

Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
katerina24 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ξερω οτι μπορεις να του βαλεις ντακταριν στοματικη γελη!!!ρωτα τον παιδιατρο!!!
Παλιά 11-02-09, 22:00   #9
mybabygirl

mybabygirl ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εμείς τη στοματίτιδα την αντιμετωπισαμς με ντακταριν τζελ και άλλη μια φορά που είχε βγάλει αφτρες της έβαλα πιραλβέξ.Είναι πάντως πολύ ζόρικο δε μπορουν να φάνε τα καημένα...........περαστικά σας.

Ο χρήστης mybabygirl δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-02-09, 16:44   #10
vip

vip ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εμείς με dactarin στοματικό gel καταπολεμούμε τη στοματίτιδα.

Το μέλι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ μέχρι 1 έτους.
Πήρε το αυτί μου πως ένα βρέφος μικρότερο του έτους, μπήκε πριν λίγες μέρες στην εντατική αφού του είχε δώσει η μαμά του μέλι.
Το έχει ακούσει κανείς σας?
Ο χρήστης vip δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-03-09, 05:01   #11
Mirka

Περιοχή: Αθήνα
Mirka ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σχετικά με την κατανάλωση μελιού από βρέφος
http://www.skai.gr/master_story.php?id=111283
Ο χρήστης Mirka δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-03-09, 17:47   #12
Demi7

Demi7 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια καλησπέρα,
Επειδή αντιμετωπίζω χρόνια πρόβλημα με αφθες, πήγα πέρισυ σε ειδικό στοματολόγο....
Αφού με εξέτασε μου είπε ότι δυστυχώς δεν ξέρουν που οφείλονται (για παράγοντες εκτός φαγητού- εβγαζα και σε περιόδους αγχους) και δεν ξέρουν πως να τις θεραπεύσουν
Πυραλβεξ μην τους βάζετε γιατι δεν κάνει τίποτα και ίσα που τα κάνει να υποφέρουν. Ο γιατρός μου είπε ότι τα πληγιάζει χειρότερα....
Ελέγξτε τον αιματοκρίτη του παιδιού -και σε περιπτώσεις αναιμίας εμφανίζεται.
Υπάρχει ένα προϊον που κάνει κρούστα Aloclair gel αλλα δεν ξέρω αν κάνει για παιδιά...
Εχω δοκιμάσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ απο αλατόνερο , αλατοξυδόνερο , μέλι, σόδόνερο κλπ....
Ακόμα και το ντακταρίν αλλά τζίφος
Θέλει υπομονή..........
Ο χρήστης Demi7 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 02-03-09, 00:00   #13
Συντονιστής Περιεχομένου
Senior Content Manager

Το avatar του χρήστη Συντονιστής Περιεχομένου

Συντονιστής Περιεχομένου ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

[color=brown][i]Γειά σας,
αντίστοιχα θέματα υπάρχουν επίσης και εδώ

http://www.parents.gr/forum/viewtopi...4%E9%E4%E1#top
http://www.parents.gr/forum/viewtopi...DF%F4%E9%E4%E1
http://www.parents.gr/forum/viewtopi...DF%F4%E9%E4%E1

Παρακαλούμε πριν την δημοσιευση νέων θεμάτων
αναζητήστε την ύπαρξη ίδιων θεμάτων στην παρούσα ή στις προηγουμενες
σελίδες της κατηγορίας

ή κάντε χρήση της υπηρεσίας "Αναζήτηση" περισσοτερες πληροφορίες για την καλύτερη χρήση της εδώ :
http://www.parents.gr/news/a309

Με το να είναι συγκεντρωμένες οι δημοσιεύσεις ερωταπαντήσεων ίδιας
θεματολογίας, βοηθάτε τα επόμενα μέλη/αναγνώστες στο να βρούν όλες
τις πληροφορίες μαζεμένες και με μεγαλύτερη ευκολία.
Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ
Ευχαριστούμε
Ο χρήστης Συντονιστής Περιεχομένου δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-04-09, 13:57   #14
lacta78

Το avatar του χρήστη lacta78

Περιοχή: katerini
lacta78 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και εμενα το μωρομ παρουσιασε στοματιτιδα του εδωσα στοματικό gel, daktarin για 3 μερρες και εφυγε αμέσως. τιποτα ανυσηχητικο

το λακτακι μου!
Ο χρήστης lacta78 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-03-10, 05:54   #15
IiISpirtiIiI

IiISpirtiIiI χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παιδια γεια σας,θα ηθελα να μαθω και να μου πειτε αν εχω στοματιτιδα...εχς μερικες αυθρες τα ουλα μου εχουν φουσκοσει και μια πληγι τιν οποια ειχα δαγκοσει και ειχε μινει ανιχτει τωρα αυτη ποναει και ειναι καπωσ ασπρη,και οσο νανε με πιανει και λιγο πονο στα δοντια αυτα ο γιατρος μου εδωσε dektarin αλλα ειναι στοματιτιδα??

Ευχαριστω....
Ο χρήστης IiISpirtiIiI δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-11-10, 11:28   #16
SOTOS-DORA

SOTOS-DORA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Επαναφέρω το θέμα γιατι θα ήθελα να κάνω κάποιες ακόμη ερωτήσεις. Εψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι το σχετικό...1ον η γλωσιτσα και τα χειλάκια μπορει να ασπρίζουν λόγω του ότι έβαλε κάτι βρώμικο στο στόμα.... ????
Η μικρή μου...(1 ετους) προχθες έβαλε στο στόμα ενα σφουγγαράκι που σβύνει τις κυμολίες ο μεγάλος.... για μια στιγμουλα ισα που τ' ακουμπησε...είνα συμπτωση ή οχι...
2ον κολλάει??? παιδικο συνεχίζουμε κανονικα? γιατι μας πήραν τηλ. και πήγε και την πήρε ο Σώτος... θα κολήσει και τον μεγάλο?
ευχαριστώ προκαταβολίκα για τις απαντήσεις!!!!
Παλιά 15-11-10, 13:28   #17
SOTOS-DORA

SOTOS-DORA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κανεις δεν ξέρει αν κολλάει ή όχι?
Παλιά 15-11-10, 16:57   #18
melita_

melita_ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εμένα όταν είχε πάθει η μπέμπα 4 μηνών μου είχε πει η παιδίατρος οτι μάλλον με κάτι βρόμικο που έβαλε στο στόμα της σχετίζεται ή τα χέρια της. Μου είχε πει ότι δεν είναι κάτι κολλητικό,είναι μόλυνση της στοματικής κοιλότητας όχι ιος,που κολλάει. Δε μπορώ να πω με απόλυτη ασφάλεια, έτσι μας είχε πει εμάς. περαστικά σας
Ο χρήστης melita_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-11-10, 17:17   #19
aggelikoula2

Το avatar του χρήστη aggelikoula2

Περιοχή: Ιωάννινα
aggelikoula2 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δεν κολλάει εκτός αν θηλάζεις και τότε πρέπει να κάνεις κάτι για τις θηλές-θα σου πουν οι ειδικες του θηλασμού..από τα ανήψια μου ξέρω κρύα φαγητάκια και daktarin κατόπιν υπόδειξης του παιδιατρου..
Ο χρήστης aggelikoula2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-12-10, 02:02   #20
Lena + Sourloulou

Το avatar του χρήστη Lena + Sourloulou

Lena + Sourloulou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Sign me in, στο group της στοματίτιδας....
Εχει η μικρη μου στοματίτιδα και ο γιατρός μας συστησε μελάνι. Ακουσα ότι κανει θαύματα... Θα δείξει....
Ο χρήστης Lena + Sourloulou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-02-11, 01:31   #21
2nt

2nt ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Μήπως κολλάει???

Περασε βαρβάτη ίωση ο μεγάλος μου γιος (3.5 ετών) με 39.5 πυρετό κλπ., κ λίγο πριν το τέλος της, αρχίζει να παραπονιέται για πόνο στη γλώσσα. Δεν τον πίστευα, γιατί για να φάει μας βγάζει την πίστη, αλλά όταν μου την έδειξε, κατάλαβα.. Πέρασε μετα από 5 μέρες τελικά, (δεν δέχτηκε ούτε pyralvex, dactarin, σοδόνερο) απλά κόψαμε όλα τα φάρμακα (εισπνεόμενα, singulair κλπ) κ κρατήσαμε μόνο το depon σαν παυσίπονο.. Και 3 μέρες μετά εμφανίστηκε (σήμερα δλδ) στον μικρό που κόλλησε την ίδια ίωση (2 ετών) κ στην κοπέλα που έχουμε σπίτι και μας βοηθάει!!!! Τρελό?????? Δεν ξέρω.. Κ ο μικρός δε δέχεται τίποτα από φάρμακα.. Δεν ξέρω τί 8α κανω.. Μου έδωσε η παιδίατρος την εξής συνταγή (διάλυμα που παρασκευάζει ο φαρμ/ός κ το λένε αναισθησίνη: εχει 50ml απεσταγμ. νερό, 50γρ γλυκερίνη, 1 gr xylocaine, και 50000 PNC (πεννικιλίνη). Υποτίθεται ότι βοηθάει.. Του βούτηξα την πιπίλα γιατί με μπατονέτα δεν το δέχτηκε αλλά κ πάλι, καθε 30' ξυπνάει απόψε.. Αντε να δούμε.. Αν έχετε τίποτα άλλο να προτείνετε..
Παλιά 12-02-11, 13:57   #22
Μαρια2010

Το avatar του χρήστη Μαρια2010

Μαρια2010 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω παντως μεχρι τωρα αποστειρωνω τα μπιμπερο του μικρου και τις πιπιλες οχι βεβαια τοσο συχνα οσο οταν ηταν μικροτερος,επισης υπαρχουν στηναγορα ειδικα δαχτυλακια με πανακι που τα φοραμε στο δαχτυλο μας και μετα απο το γαλατακι καθαριζα γυρω γυρω το στοματακι οποτε δεν ειχαμε τετοια προβληματα,καλες ειναι και οι γαζες οι αποστειρωμενες τις βαζουμε μεσα σε σοδονερο και καθαριζουμε την στοματικη κοιλοτητα,αυτα εκανα εγω,,,περαστικα στα μικρουλια σας
Ο χρήστης Μαρια2010 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-02-11, 14:20   #23
joan7

Περιοχή: Athens
joan7 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΕΜΕΝΑ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΕΙΧΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΟΜΑΤΙΤΙΔΑ ΠΙΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΕΒΑΖΑ DACTARIN ΓΕΛΗ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ
ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΝΩ ΑΚΟΜΑ ΠΙΠΙΛΕΣ ΚΑΙ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΤΑ ΒΡΑΖΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ο χρήστης joan7 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-08-11, 16:25   #24
mama-chris

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
mama-chris χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΣΤΟΜΑΤΙΤΙΔΑ-SOS ΕΧΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ 4 ΜΕΡΕΣ

Εκπέμπω SOS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Από την Δευτερα αρχισε η γκρινια, η αδιαθεσια, και να μην τρωει ουτε μια μπουκια και αρχισε να εχει και υψηλο πυρετο. ειμασταν διακοπες και πιστεψαμε οτι ισως ειχε καμια γριπη.

δεν καταλαβαμε οτι ειναι στοματιτιδα. την τριτη ειδαμε κατι σπυρια στο στομα της και εξακολουθουσε να μην τρωει τιποτα. ειπαμε τα σπυρια ειναι απο τον πυρετο, αλλα δεν φανταστηκαμε οτι ειναι στοματιτιδα.

την τεταρτη πηγαμε σε γιατρο αφου ο πυρετος εξακολουθουσε (αφου γυρισαμε αρων των αρων απο τις διακοπες μας) και μας ειπε στοματιτιδα που φτανει μεχρι τις αμυγδαλες.

το θεμα ειναι οτι σημερα ειναι πεμπτη και εχει να βαλει μπουκια απο την κυριακη το απογ. ο πυρετος καθε μερα υπαρχει, η παιδιατροσ ειναι πολυ ηρεμη, αλλα το παιδι πολυ καταβεβλημενο. η μικρη μου τωρα ειναι 20 μηνων. με το ζορι της δινω λιγο νερο. η γιατρος δεν μας εδοσε καμια αλοιφη. και ειπε μονο οτι αν αφυδατωθει θα παμε νοσοκομειο.

αναμενω τις συμβουλες σας..................
Ο χρήστης mama-chris δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-08-11, 16:39   #25
marialina

marialina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εμενα η κόρη μου είχε στοματίτιδα κ ο γιατρός μου έδωσε μια συνταγή με κάποιο υγρο το οποίο μου το φτιαξανε στο φαρμακείο κ με μια γαζα την περναγα το στομα παντού 20 λεπτά πριν από το φαγητο. αυτό κατα καποιο τρόπιο αναισθητοποιει το στομα κ έτσι το παιδί μπορεί να φαει χωρίς να ποναει. οτι άλλο θες είμαι στην διαθεση σου
Ο χρήστης marialina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-08-11, 16:41   #26
Αγγελίνα_2

Το avatar του χρήστη Αγγελίνα_2

Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Αγγελίνα_2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν σας έδωσε αλοιφή? Και πώς θα περάσει, δηλαδή?

Ξαναπάρε τη γιατρό σου αμέσως τηλέφωνο και ρώτα την αν μπορείς να βάλεις στα σπυριά την daktarin ή κάποια άλλη αλοιφή. Αν σου πει όχι, πάρε και μια άλλη γνώμη. Μην το αφήσεις έτσι. Δεν πίνει ούτε γάλα?
Παλιά 25-08-11, 17:07   #27
mama-chris

Προεπιλογή

την γιατρο την πηρα σημερα τηλεφωνο γιατι ειναι η τεταρτη μερα που δεν τρωει τιποτα. μου ειπε να παρω μια αλοιφη ξυλοκαϋνης ωστε να μουδιασει λιγο το στομα της και μηπως φαει κατι.

για σιγουρια θα παμε το απογ στο νοσοκομειο γιατι φοβαμαι την αφυδατωση. ουτε πολυ νερο πινει, ουτε υγρα.

γαλα πινει μονο καμια 100γρ το βραδυ και το πρωι.
Παλιά 25-08-11, 17:11   #28
#ΕΛΕΝΑ#

Το avatar του χρήστη #ΕΛΕΝΑ#

Περιοχή: καλλιθεα.....
#ΕΛΕΝΑ# χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κ σεμας ειχε παθει η μικρη σε ιδια ηλικια νομιζω στοματιτιδα κ της βαζαμε να υγρο που μουδιαζε λιγο το στομα γενικα η στοματιτιδα κραταει γυρω στις 2 εβδομαδες..πηγαινε καλυτερα στο νοσοκομειο να την δουν κ εκει θα κρινουν αν θελει νοσηλεια η οχι.. πιο πολυ για να εισαι εσυ ησυχη..
Ο χρήστης #ΕΛΕΝΑ# δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-08-11, 17:17   #29
Αγγελίνα_2

Το avatar του χρήστη Αγγελίνα_2

Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Αγγελίνα_2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πάλι καλά που πίνει κι αυτό το γαλατάκι...πολύ καλά θα κάνεις που θα πας στο νοσοκομείο. Κι εγώ το ίδιο θα έκανα στη θέση σου, η αφυδάτωση είναι επικίνδυνη. Έχουν πάθει και τα δικά μου στοματίτιδα, ο μικρός μου μάλιστα ήταν μόλις 5,5 μηνών, αλλά και αλοιφή βάζαμε από την πρώτη μέρα και όλο και κάτι κουτσοτρώγανε, δεν τα έβλεπα καταβεβλημένα, άτονα κλπ. Όπως λέει και η Έλενα παραπάνω, θα σου δώσουν και περαιτέρω οδηγίες και θα κρίνουν εκεί αν χρειάζεται νοσηλεία. Περαστικά σας!
Παλιά 25-08-11, 17:54   #30
anitapolonia

Το avatar του χρήστη anitapolonia

Περιοχή: nea ionia attikis
anitapolonia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

emis wretikame prin 10 meres me ulostomatitida kai urolimoksi mazi sto pedon .... katsame 6 meres mesa . den etrogie pano apo mia ewdomada tipota para mono 100 ml gala to proi kai to wradi to idio .
jia tin ulostomatitida pername ena igro pu legiete dialima anestisinis pu to ftiaxnune sto farmakeio 3 fores tin imera ( to igro to pernaga me gaza sta ula kai glossa kai etrexie poli ema )

rotisa an na wazo kai kammia alli alifi kai mu ipane i jiatri tu pedon oti den exei noima den na woitisei kai poli.
meta apo 12 meres to stoma tis ine kapos kalitera kai arxizei kai troei .
Ο χρήστης anitapolonia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-08-11, 18:19   #31
zitamar

zitamar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω του εβαζα dactarin 3 φορες την ημερα μου΄είχε πει και φαντασου ότι δεν ήταν και σοβαρο,είχε μονο ασπράδια όχι σπυρακια,απορω που δεν σου εδωσε κατι,παρε μια δευτερη γνωμη
Παλιά 25-08-11, 19:13   #32
litsa79

litsa79 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εμεις περασαμε ερπιτικη ουλοστοματιτιδα την ανοιξη και ηταν ενα δραμα
το στοματακι της ηταν κατακοκκινο με πληγες και τα ουλα ηταν τοσο πρισμενα που τα πιο πολλα δοντακια δεν φαινοταν καθολου
για φαγητο δεν το συζηιω καθολου .
ο γιατρος μας εδωσε μια αλοιφη δεν θυμαμε πως λεγοταν ειχε παντως ενα ρυνχος και την βαζαμε για να μην ποναει
εγω που την δοκιμασα ειχε πολυ γρηγορο αποτελεσμα μουδιαζε αμεσως
το καλο με μας ηταν οτι επινε γαλα ,βεβαια τις 2 βδομαδες που κρατησε το παιδι ειχε ρεψει αλλα τουλαχιστον δεν φοβομουν την αφυδατοση
καλυτερα παρε και την γνωμη καποιου αλλου γιατρου,δεν ειναι να παιζουμε με την υγεια των μωρων μας.
Ο χρήστης litsa79 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-08-11, 19:17   #33
Dimitra83
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Περιοχή: GERMANY
Dimitra83 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

και τα 3 μου παιδια περασαν στοματιτιδα απο 2-3 φορες το καθε ενα και οχι σε βαρια μορφη.και παντα ο γιατρος μου εδινε αλοιφη την οποια την βαζεις παντα μετα το φαγητο κανοντας μασαζ στα ουλα στον ουρανισκο στη γλωσσα και στο εσωτερικο απο τα μαγουλα.η θεραπεια ηταν 3-4 φορες την ημερα για 7 ημερες.
απορω σε εσας που ηταν και τοσο βαριας μορφης πως δε σας εδωσε αλοιφη!τα σπυρια μπορει να εξαπλωθουν μεχρι και το παχυ εντερο.χρειαζεται σιγουρα αλοιφη και θα δεις διαφορα απο την πρωτη μερα!
Ο χρήστης Dimitra83 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-08-11, 21:50   #34
BENA

Το avatar του χρήστη BENA

Περιοχή: Πειραιάς
BENA χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εμας η παιδιατρος μας ειχε δωσει dactarin παντως και κανει θαυματα!!! εχει κ γευση πορτοκαλιου κ δεν ειναι δυσαρεστη για το παιδι....

...Η επανάσταση είναι σαν το ποδήλατο. Αν σταματήσουμε να κάνουμε πεντάλ, θα πέσουμε...
Ο χρήστης BENA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-08-11, 22:29   #35
gavramid

Το avatar του χρήστη gavramid

Περιοχή: ΝΙΚΑΙΑ
gavramid χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κι εμεις παντως που περασαμε στοματιτιδα στην ιδια ηλικια με σας,ετσι ακριβως με πυρετο και χαλια το στομα.Αλοιφη μας εδωσε αλλα μας ειπε οτι αν τρωει η μικρη να μην βαλουμε.Να αφησουμε να αντιδρασει μονος του ο οργανισμος χωρος φαρμακα.Βεβαια η δικια μας ετρωγε και γαλα και σουπες.Ετσι αποφυγαμε την αφυδατωση και δεν χρειαστικε να βαλω κρεμα.Αν τρωει τοσο λιγο πηγαιντε να το δουν και στο νοσοκομειο.ΠΕραστικουλια.

Ο χρήστης gavramid δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-08-11, 01:05   #36
agentP

Το avatar του χρήστη agentP

agentP χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Και ο μεγάλος μου το είχε πάθει, όταν ήταν 3, αλλά είχε μόνο ένα μεγάλο σημάδι στο στόμα, χωρίς σπυριά. Ο δικός μας παιδίατρος δεν έδωσε τίποτα από φάρμακο και είπε ότι θα περάσει μόνο του. Τον πήγαμε και σε άλλο παιδίατρο γιατί δεν μπορούσαμε να τον βλέπουμε να υποφέρει και μας έδωσε συνταγή για διάλυμα με αναισθησίνη, που το περνάγαμε με γάζα, όπως έγραψαν και παραπάνω. Δεν είχε καμία μεγάλη διαφορά ο πόνος και με το διάλυμα. Έπινε μόνο κρύο γάλα με το καλαμάκι για 3-4 μέρες. Το μόνο καλό της ιστορίας ότι έτσι έκοψε και την πιπίλα.
Ο χρήστης agentP δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-08-11, 02:08   #37
mama-chris

Προεπιλογή

Χθες πηγαμε στο Ιπποκρατειο (στην Θεσσαλονίκη) γιατι φβόμασταν την αφυδάτωση.

Την ειδαν δυο γιατροι, τους εξηγήσαμε οτι δεν τρωει ουτε πινει τίποτα, οτι εχει πυρετο, την εξετασαν και μας πρότειναν να της βαλουνε ενα μπουκαλι ορο ωστε να αποφυγουμε την αφυδατωση.

Η μικρη τρελαθηκε. ακουστηκαμε μεχρι την αλλη πτερυγα του νοσοκομειου. οι γιατροι της εκαναν κεφαλοκλέιδωμα, την κρατουσανε με το ζόρι, ουρλιαζε, χτυπιότανε, εμας μας βγάλανε έξω να μην βλέπουμε. δεν καθόταν με τίποτα. δεν καταφεραμε τιποτα. εμενα με πηραν τα ζουμιά ετσι οπως ακουγα την μικρη να τσιρίζει και να κλαίει. επαθε σόκ και η μικρη και εγω. τελικα την πηραμε και φύγαμε απραγοι.

Σήμερα 5η μερα που δεν εφαγε τίποτα αλλα ευτυχως πίνει λίγο γάλα και λίγο νερο. και πυρετο εκανε μονο μια φορα. καθε 15 λεπτα την κυνηγάω με μπιμπερο, ποτήρια, κουπες μπας και πιεί λίγο νερο. ευτυχως σημερα ειχε και αρκετα ουρα στο παμπερς της.

ποτε δεν φανταζομουνα ποσο θα μπορουσε να υποφέρει ανα παιδακι απο μια στοματίτιδα.

του αντρα μου σημερα του μίλησα. του κρατουσα μουτρα γιατι αυτος επεμενε να παμε στο νοσοκομειο και να τραβήξει οτι τραβηξε το μικρο μας. και τελικα φυγαμε και χωρις να παρει τον ορο. λετε να της μεινει κανα τραυμα στην ψυχολογία της με τους ορους και τα νοσοκομεια ή ειναι μικρη ακόμη? ειναι 20 μηνων.

πατως εγω το έπαθα το ψυχολογικο σοκ με τα τοσα κλαματα και φωνες και τσιρίδες της μικρης μου!
Παλιά 27-08-11, 02:11   #38
mama-chris

Προεπιλογή

και αυτοι οι γιατροι του Ιπποκρατειου δεν μας εδωσαν καμια αλοιφη. τους ρωτησα αν υπαρει καμια αλοιφη να βοηθησει, πχ ντακταριν, μελανι, σοδόνερο (οτι διαβασα απο δω δηλαδή). μου ειπανε οχι. αυτη η στοματιτιδα λεει δεν ειναι μυκητισιακη αλλα ιογενεισ. θα κανει λεει τον κυκλο της και θα περασει. ε αφου μου το ειπανε 3 γιατροι μαλλον δικιο θα ειχανε. η δικια μου η παιδιατρος μου επε να της βαζω λιγη αλοιφη ξυλοκαίνης ωστε να μουδιαζει λιγο και μηπως αρχισει να τρωει. παντως εχει ρεψει η μικρη. πανε τα μπουτακια, ο σκεμπες της , τα μαγουλακια της!
Παλιά 27-08-11, 02:23   #39
#ΕΛΕΝΑ#

Το avatar του χρήστη #ΕΛΕΝΑ#

Περιοχή: καλλιθεα.....
#ΕΛΕΝΑ# χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

παλι καλα που κατι πινει τωρα, μα καλα κ οι γιατροι σας αφησαν να φυγετε ετσι?? πηγατε κ επειδη δεν καταφεραν να βαλουν το ορο σας αφησαν δεν προσπαθησαν ξανα απορω δηλαδη, εγω οσες φορες πηγαινα στο παιδων μας κρατουσαν παντα μεσα εστω για μια μερα παρακολουθησεις κ ο ανηψιος μου οταν ειχε στοματιτιδα αλλα ειχε πολυ προχωριμενο σταδιο ειχε κ εξω απο το στομα σπυρακια (ισως βγαλει κ η δικια σας μερικα μην τρομαξεις) ειχε νοσηλευτει για 2 εβδομαδες με ορο σχεδων 5 μερες...
οσο για τα ζουμια καθε φορα που κλαιει το παιδι μου στο νοσοκομειο οταν του παιρνουν αιμα η βαζουν ορο με πιανουν κ ο αντρας μου με κοιταει σαν καμια χαζη που κλαιει ..ε δεν μπορω το παιδακι μου ειναι κ ποναει....
Ο χρήστης #ΕΛΕΝΑ# δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-08-11, 09:34   #40
elenigmn

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
elenigmn χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Περαστικούλια, όταν αισθανθείτε καλύτερα ενημέρωσέ μας... Και όσο για τα σκεμπεδάκια θα ξαναγίνουν μωρέ, για να ξανατσιμπήσουμε....
Ο χρήστης elenigmn δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές