Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποια επιδοματα δικαιούμαι εαν παραιτηθώ.


Recommended Posts

καλησπέρα σασ κορίτσια!!!χαιρομαι που σασ γράφω,είμαι νέο μέλοσ..

διανύω την 7η εβδομαδα κύησησ και είμαι παρα πολυ χαρουνενη.πριν μισο περιπου χρονο είχα μία απώλεια 7μηνών.εξαιτίασ τησ απώλειασ ο γιατρόσ μου είναι πολύ επιφυλακτικοσ και μου είπε σήμερα οτι πρεπει να σταματησω την δουλειά ώστε να μην κουράζομαι.έχω ένσημα ικα απο το 2005,γεννάω τον ιούνιο.θα ήθελα τώρα να ρωτήσω όποια κοπέλα γνωρίζει..τα δύο επιδώματα πριν και μετά την γέννα τα δικαιούμαι?όπωσ το επίδωμα του οαεδ?σασ ευχαριστώ πάρα πολύ!!!να ειστε παντα καλα!!!!!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν νομίζω γιατί χρειάζεται και ένα χαρτί που αποδεικνύει το οτι σταμάτησες συγκεκριμένες μέρες πριν τον τοκετό κτλ. Είναι χρήματα που δίνει το ΙΚΑ και ο εργοδότης συνεχίζει τις εισφορές όσο βρίσκεσαι σε ενεργή σχέση εργασίας. Για τον ΟΑΕΔ ισχύει το ίδιο... Μόνο το επίδομα τοκετού 880 ευρώ περίπου νομίζω δικαιούσαι. Ρώτα όμως....

Πάρε καμια άδεια ασθενείας αν χρειαστείς :wink:

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη καλώς ήλθες στο φόρουμ….

Λυπάμαι πολύ για ότι σου συνέβη, ελπίζω όλα αυτή τη φορά να πάνε όπως πρέπει και να έχεις σύντομα στην αγκαλιά σου το αγγελούδι σου. Όσο γι’ αυτά που ρωτάς. Εάν πρέπει να καθίσεις λόγω επαπειλούμενης εγκυμοσύνης, τότε δεν χρειάζεται να παραιτηθείς και θα βγεις σε αναρρωτική μέχρι να φτάσεις με το καλό στις 56 πριν την πιθανή ημερομηνία τοκετού, οπότε παίρνεις επίδομα κυοφορίας. Όταν γεννήσεις θα πάρεις κανονικά τα επιδόματα, (λοχείας, επίδομα τοκετού) και δικαιούσαι το μειωμένο ωράριο και το 6μηνο του ΟΑΕΔ (Εάν φυσικά θέλεις να κάνεις χρήση του.)

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που παραιτηθείς, δικαιούσαι επιδότηση (μετά τον τοκετό) από το Τμήμα Κοινωνικής Πρόνοιας της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης της περιοχής σου.

Πρέπει να προσκομίσεις:

• Αίτηση.

• Υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 του Ν.1599/86 ότι δεν είστε ασφαλισμένη και ότι δεν θα εργαστείτε σαράντα δύο ημέρες πριν από τον τοκετό και άλλες τόσες μετά τη γέννηση του παιδιού σας.

• Ιατρική βεβαίωση με την πιθανή ημερομηνία τοκετού.

 

Το βρήκα πολύ ενδιαφέρον και το παραθέτω..

:D:lol:

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ. ΑΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΑΠΟΛΥΣΗ ΠΡΙΝ ΦΑΝΕΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΤΟΥ ΙΚΑ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΟΚΕΤΟΥ, ΛΟΧΕΙΑΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ? ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εφοσον εχεις ανακοινωσει στον εργοδοτη σου την εγκυμοσυνη σου δεν μπορει να σε απολυσει!

και ακομα καλυτερα θα ελεγα οτι ακομα κι αν δεν το ειχες ανακοινωσει και εμαθες εν καιρο εργασιας οτι εισαι εγκυος θεωρειται ακυρη η απολυση σου οποτε συνεχιζεις κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά τα λέει η ΕΛΕΝΑ.

Σύμφωνα με το νόμο 1082/80, ο εργοδότης δεν έχει το δικαίωμα να σας απολύσει κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης σας και για ένα χρόνο μετά τον τοκετό ή για μεγαλύτερο διάστημα, αν τυχόν αρρωστήσετε και η ασθένειά σας οφείλεται στην εγκυμοσύνη ή τον τοκετό. Είναι ένας νόμος, τον οποίο οι εργοδότες συνήθως δεν καταστρατηγούν. Ωστόσο, ο εργοδότης μπορεί να σας απολύσει, αν συντρέχει σπουδαίος λόγος, όπως, για παράδειγμα, το κλείσιμο της επιχείρησης, ένα πειθαρχικό παράπτωμα ή η πλημμελής και μειωμένη εκπλήρωση των καθηκόντων σας. Δεν έχει, όμως, το δικαίωμα να σας απολύσει, επειδή μειώθηκε η απόδοσή σας στη δουλειά εξαιτίας της εγκυμοσύνης σας. :lol:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΘΕΣΑ ΛΑΘΟΣ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ.

ΑΝ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΧΡΟΝΟ ΙΣΩΣ. ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΑΝ ΖΗΤΗΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΛΗ ΣΧΕΣΗ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΛΥΣΗ. ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΑΦΟΥ ΓΕΝΝΗΣΩ. ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ?

ΥΣ: ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟ. ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.

Link to comment
Share on other sites

λενακι ουτως η αλλως δεν πας στη δουλεια για τον πρωτο χρονο.. 2 μηνες πριν γεννησεις (μπορεις να το καθυστερησεις στα χαρτια βαζοντας μεταγενεστερη ημερομηνια απο την πιθανη και να εκμεταλευτεις το διαστημα μετα τη γεννα), 2 μηνες προστασια λοχειας και εξι μηνες βαση του νεου νομου!! (οι νεοτερες που πηραν το εξαμηνο ας συμπληρωσουν κατι που δεν ξερω..)

οποτε τι σκας????

επισης μπορεις να κολλησεις και καμια αδεια, ασθενεια, κατι τεσ πα και να κατσεις κι αλλο

Link to comment
Share on other sites

λενακι ουτως η αλλως δεν πας στη δουλεια για τον πρωτο χρονο.. 2 μηνες πριν γεννησεις (μπορεις να το καθυστερησεις στα χαρτια βαζοντας μεταγενεστερη ημερομηνια απο την πιθανη και να εκμεταλευτεις το διαστημα μετα τη γεννα), 2 μηνες προστασια λοχειας και εξι μηνες βαση του νεου νομου!! (οι νεοτερες που πηραν το εξαμηνο ας συμπληρωσουν κατι που δεν ξερω..)

οποτε τι σκας????

επισης μπορεις να κολλησεις και καμια αδεια, ασθενεια, κατι τεσ πα και να κατσεις κι αλλο

 

αν δεν κάνω λάθος δικαιούσαι και 3 μήνες άνευ αποδοχών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ. ΑΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΑΠΟΛΥΣΗ ΠΡΙΝ ΦΑΝΕΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΤΟΥ ΙΚΑ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΟΚΕΤΟΥ, ΛΟΧΕΙΑΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ? ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Δεν χρειαζεται να γνωριζει οτι εισαι εγκυος για να προστατευθεις. Με το που αποδειξεις εγκυμοσυνη η απολυση θεωρειται ακυρη αλλοιως τραβαει τα μαλλια του :D

Ο νομος ειναι ξεκαθαρος. Ακομα και αν ο εργοδοτης το αγνοει η εγκυος προστατευεται. Αν εχεις προβλημα πες μου να σου στειλω τον νομο/

 

 

Οσο για την αλλη κοπέλα. Μην παραιτηθεις. Βρες ενα γιατρο και παρε αδεια (αν δει χαρτι γιατρου σου δεν θα αρνηθει). Ο εργοδοτης σου δεν θα επιβαρυνθει απολυτως τιποτα γιατι θα πληρωνεσαι απο το ΙΚΑ οσο εισαι σε αδεια εκτος απο τον 1ο μηνα (που αν σου κανει την εξυπηρετηση και εχετε καλες σχεσεις χαρισε του τον). Μολις κλεισεις το 2μηνο μετα τον τοκετο (αν θες παρε και το 6μηνο αν και εκει δεν ξερω αν πληρωνει εισφορες ο εργοδοτης) παραιτησου αν θες να κατσεις σπιτι.

ΘΕΩΡΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΠΑΡΑΛΛΟΓΗ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΣΕ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΝΕΤΑ.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την ΕΛΕΝΙΚ. Δε σε συμφέρει να παρατηθείς (ή να απολυθείς) τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Αφ ενός μπορεί να τρέχει ο εργοδότης σου που σε απέλυσε αν και είσαι έγκυος και αφ’ ετέρου δεν θα πάρεις τα επιδόματα από το ΙΚΑ παρά μόνο 900 βοήθημα τοκετού.

Εάν θέλεις κατά τη γνώμη μου κάνε ακριβώς αυτό που λέει η ΕΛΕΝΙΚ και συζήτησε με τον εργοδότη να πάρεις την ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο. Οπότε θα έχεις:

 

2 μήνες αφού γεννήσεις άδεια λοχείας

3 ½ Ισόχρονη άδεια

6 μήνες ΟΑΕΔ

Βάλε και την άδεια του χρόνου.

Έφτασε ένας χρόνος. Μετά εάν θέλεις παραιτήσου. Είναι κρίμα να τα χάσεις όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

σασ ευχαριστω πολυ κορίτσια!!!!απλα το θέμα ειναι οτι και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη που χρειάστηκα αδειεσ καθ ολη την διάρκεια έιχα πολυ μεγαλο προβλημα με τον γυναικολογο του ικα!!!!!!!!δεν μου τισ εγραφε παρόλο που υπήρχε σοβαρότατοσ λόγοσ και αφου με τον τρόπο του με εκανε πελατισσα του (κάθε 2εβδομαδεσ υπερήχουσ 50-150) δεχτηκε να τισ γράφει!!!!!δηλαδή είχα 2 γιατρούσ!!!!δυστυχωσ μένω επαρχία και υπάρχει μόνο 1 γυναικολογοσ του ικα!!!!!!!μην σασ πω τι τράβηξα όλο αυτό το διάστημα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!παρόλα αυτα βλέπω να τα ξαναπερνάω......τελοσ παντων ασ ειναι καλα το μωράκι μου και αυτα θα ξεπεραστούν.....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα με το ΙΚΑ :twisted: και βρήκα την λύση. :lol: Πήγα στο νοσοκομείο και έπαιρνα χαρτί από εκεί. Οπότε το ΙΚΑ αναγκαζόταν να μου τις γράφει… :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!!εννοεισ οτι σου εδινε το χαρτι ο γυναικολογοσ του νοσοκομείου?και παλι σε μενα υπάρχει πρόβλημα!!να φανταστεισ ο γιατρόσ μου ειναι του νοσοκομείου και παρόλα αυτά ο γυναικολογοσ του ικα δεν το δέχεται και λέει οτι εαν δεν με εξετάσει αδειεσ δεν δίνει.....φαντάσου!!!!!!!!!!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

irini 83 αυτο που κανει ο γυναικολογος του ικα ειναι παρανομο.Πηγαινε μια βολτα απο τον διοικητη και πες του τι συμβαινει.Αν αυτος δεν παρει θεση , απειλησε οτι θα παρεις τηλ τα καναλια πχ.Τριανταφυλλοπουλο και θα σου πω για ποτε θα εχεις την αδεια στα χερια.Επισης ανεφερε οτι ο γιατρος δημιουργει προβλημα για να αποκτησει πελατεια και το εχει μονοπωλιο λογω νησιου.Καποιοι Ικατζιδες ειναι πολυ καθ..... και απαισιοι ανθρωποι.Στο λεω εγω που λογω δουλειας συναναστρεφομαι πολυ μαζι τους.Οτι χρειαστεις ενημερωσε μας!

Link to comment
Share on other sites

... ο γυναικολογοσ του ικα δεν το δέχεται και λέει οτι εαν δεν με εξετάσει αδειεσ δεν δίνει.....φαντάσου!!!!!!!!!!!!

 

ε ας σε εξετασει.. αλλα στο ΙΚΑ οχι στο ιατρειο του!! ααα ολα κι ολα!! κοιτα που φτασαμε, επιτελους!! ντροπη και αισχος

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη, να σου εξηγήσω. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, ο γιατρός του ΙΚΑ αρνιότανε να μου γράψει άδεια . Για να ξεμπερδέψω όμως μου συνέστησαν κάποιοι από μέσα από το ΙΚΑ ότι επειδή αυτός είναι έτσι και σου δίνει άδεια μόνο, εάν είσαι πελάτης του, να αλλάξω ΙΚΑ και να γραφτώ σε άλλη περιοχή. Και έτσι έκανα. Τώρα σε αυτή την εγκυμοσύνη, πήγα στο νοσοκομείο και μου έγραψαν άδεια από εκεί. Μόλις πήγε αυτός να πει κάτι, είπε ο σύζυγος μου .ότι επειδή ήταν επικίνδυνο για εμένα να σηκώνομαι, εάν θέλει να έρθει να με εξετάσει στο σπίτι. ΟΠΩΣ ΟΡΙΖΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ. Πήγε μια βόλτα στον διοικητή… και λύθηκαν όλα. Από τότε δεν μου είπαν κάτι, και τα φάρμακα μου γράφουν, και την άδεια και όλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ειρηνη δεν μπορεις να πας σε αλλο γιατρο του ικα;

δεν συμφερει με τιποτα να παραιτηθει μια γυναικα σε περιπτωση εγκυμοσυνης!!! εγω ειχα αδεια σε ολη την εγκυμοσυνη (επαπειλουμενη) και μετα καπακι αδεια λοχειας και εξαμηνο...

ο γιατρος του ικα δεν εφερε ποτε καμια αντιρηση οταν του εδινα το χαρτι που μου εδινε ο γιατρος μου...εγραφε αδεια σερι....

.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όπως σου είπαν και τα κορίτσια δεν πρέπει να παράιτηθείς γιατί χάνεις πολλά χρήματα!Θα πας σε αυτόν τον κάφρο το γιατρό του Ίκα με το χαρτί του γιατρού σου που θα λέει επακριβός τι πρόβλημα υπάρχει και δεν πρέπει να εργαστείς και αν αρνηθεί να σου γράψει την άδεια θα πας κατευθείαν στο διοικητή(οι οποίοι παρεπιπτόντος είναι συνήθως εξυπηρετικότατοι).Είχα παλιότερα μία συνάδελφο που είχε πρόβλημα και δεν δούλεψε σχεδόν καθόλου μέχρι να γεννήσει!Πήγαινε ψάχτο λίγο γιατί ουσιαστικά αν γράψεις τις άδειες μέχρι να γεννήσεις μετά κάθεσε μαζί με το εξάμηνο και την καλοκαιρινή σου άδεια σχεδόν ένα χρόνο και έχεις και τη δουλειά σου σίγουρη και χωρίς να ζοριστείς οικονομικά αφού παίρνεις κάμποσα λεφτουδάκια!!! Να φανταστεις εμένα με το που έμεινα έγκυος μου έκανε πρόσληψη ο άντρας μου στην εταιρεία που δουλεύει(έχουμε άριστες σχέσεις βέβαια με τον εργοδότη του και τον έχει σε μεγάλη εκτίμηση διαφορετικά κανεις εργοδότης δεν θέλει να μπλέκεται σε τέτοια) ώστε να πάρουμε όλα αυτά τα βοηθήματα και εσύ μου λες ηθελημένα να τα χάσεις εφόσον υπάρχει λύση να τα πάρεις? Μην κάνεις το λάθος....

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σασ ευχαριστω παρα πολυ για τισ απαντησεισ σασ!!προσ το παρον εχω την αδεια που δικαιουμαι απο τον εργοδοτη μου(22εργασιμεσ).αυτη θα τελειωσει αρχεσ δεκεμβριου κι επειτα θα αρχισω τισ προσπαθειεσ με το ικα!!!ελπιζω αυτη τη φορα να μου τισ γραφει ... για να αλλαξω ικα οπωσ προτεινατε δεν γινεται γιατι μενω σε νησι και εχει ενα ικα ολη η περιοχη!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...