Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Διατροφή & Συνταγές > Υγιεινή Διατροφή

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Υγιεινή Διατροφή Υγιεινή διατροφή, συζητήσεις για συστατικά τροφών, μεταλλαγμένα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 30-09-11, 18:18   #521
eliana_1976_

eliana_1976_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kornilia Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν λες αλευρι δυνατο και σουπερ τι εννοεις;
Αλευρι δυνατο 70% τυπου πολυτελειας κ αλευρι σουπερ ειναι του τσουρεκιου.Και τα δυο αυτα χρησιμοποιουνται στην παρασκευη μαυρου ψωμιου πολυσπορου,ολικης,σικαλης.Βοηθανε λιγο το ψωμακι να φουσκωσει κ να μην ειναι πλακα.Βγαινει πολυ ωραιο παντως σαν το ψωμακι το γερμανικο που βρισκουμε στους φουρνους.
Ο χρήστης eliana_1976_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-09-11, 22:49   #522
kornilia

Το avatar του χρήστη kornilia

Περιοχή: Κερατσίνι
kornilia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δηλαδη να παρω π.χ. το robin hood και να βαλω 2/3 ολικης και 1/3 απ' αυτο; καταλαβα καλα;
Παλιά 01-10-11, 11:14   #523
μαρια γιακ

Περιοχή: κρητη
μαρια γιακ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κορίτσια καλημέρα έχω και εγώ εδώ και ένα μήνα παρει της kenwood ΒΜ 350
εχω φτιάξει ψωμί και ζύμη πίτσας και ήταν τέλεια. Δοκιμάστε το αλεύρι νομίζω λέγετε μύλοι αγίου γεωργιου είναι έτοιμο μιγμα βάζετε μονο νερό και είναι τέλειο....
σήμερα λέω να φτιάξω λουκουμάδες εαν εχει φτιάξει καμιά θα ήθελα να μου δώσει καμία συμβουλή..... ευχαριστώ
Ο χρήστης μαρια γιακ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-10-11, 19:49   #524
eliana_1976_

Προεπιλογή

μαρια γιακ καλο ειναι να μην παιρνεις ετοιμα μειγματα.Μπορει να τα εχουν ολα μεσα αλλα εχουν ουσιες οπως διογκωτικες υλες,ασκορβικο κτλ.Καλυτερα να αγοραζεις χυμα απο το φουρνο της γειτονιας σου.Εγω ετσι κανω οπως κ πολλες κοπελες
κορνιλια εγω φτιαχνω στον kenwood 450 την παρακατω συνταγη για πολυσπορο κ το ψηνω στο προγραμμα 4.Διαρκει περιπου 3 ωρες.
Ψωμι πολυσπορο
260μλ νερο
1κτσ ελαιολαδο
150γρ Αλευρι σουπερ αυτο για τα τσουρεκια
150γρ Αλευρι δυνατο 70%
100γρ Αλευρι πολυσπορο που το αγοραζω απαραιτητα απο το φουρνο της γειτονιας.Κοστιζει 3 ευρω το κιλο αλλα σε καθε ψωμακι βαζω μονο 100 γρ
1κτγ μαυρη βυνη ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΠΟΥΘΕΝΑ οποτε μεχρι σημερα δεν εχω βαλει.Η βυνη δινει περισσοτερη γευση στο μαυρο ψωμι.
3/4 κτγ αλατι
1κτγ ζαχαρη
3κτγ ξηρη μαγια
5 κτγ καθαρισμενο ηλιοσπορο
2 κτγ καθαρισμενο κολοκυθοσπορο
Τα υλικα μπαινουν με τη σειρα που αναφερω. Γινεται πολυ ωραιι μαυρο πολυσπορο ψωμακι.Μη σε φοβιζει το αλευρι σουπερ η το δυνατο.Το ψωμακι παραμενει μαυρο.Απλα αυτα το βοηθανε να φουσκωσει οχι ομως σαν τα λευκα ψωμια κ βγαινει αρκετα συμπαγες.Αν βαλεις πςρισσοτερο πολυσπορο γινεται καταμαυρο κ μεσα μενει λιγο λασπωμενο.Εγω εχω καταληξει σε αυτη κ μας αρεσει φοβερα.Αν αποπειραθεις να την φτιαξεις πες μου για το αποτελεσμα.
Η συγκεκριμενη γινεται επισης στον kenwood 350 στο προγραμμα 4 & στον kenwood 256/256 στο προγραμμα 3.
Παλιά 02-10-11, 00:33   #525
kornilia

kornilia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

σ' ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου! θα το δοκιμασω και θα σου πω.
Μαρια-γιακ συμφωνω με την eliana. μην προτιμας προϊοντα πολυ επεξεργασμενα, οσο μπορεις. σ' ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη σου.
Παλιά 03-10-11, 11:16   #526
μαρια γιακ

Περιοχή: κρητη
μαρια γιακ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

[QUOTE=kornilia;2161986]σ' ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου! θα το δοκιμασω και θα σου πω.
Μαρια-γιακ συμφωνω με την eliana. μην προτιμας προϊοντα πολυ επεξεργασμενα, οσο μπορεις. σ' ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη σου.[/

καλημέρα έχετε δίκαιο απλά μου γίνετε πιο νόστιμο από το αλεύρι του φούρνου
θα κάνω πρόβα πάλι να δω. ευχαριστώ
έκανα λουκουμάδες εντάξει δεν ήταν και χαλια απλά δεν μου βγήκαν τοσο αφράτη......
Ο χρήστης μαρια γιακ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-10-11, 20:55   #527
eliana_1976_

Προεπιλογή

Αγοραζει καμμια κοπελα ΜΑΥΡΟ ΠΟΛΥΣΠΟΡΟ για ψωμακι; Αγοραζα τελευται απο το φουρνο της γειτονιας κ εφτιαχνα ενα καταπληξτικο ψωμακι που γινοταν αναρπαστο.Σαν το γερμανικο με τους σπορους.Πριν μερικες μερες μου ηταν στο τελειωμα κ πηγα στο φουρνο να αγορασω.Σταματησε να φερνει το συγκεκριμενο προιον κ μου εδωσε ενα αλλο πολυσπορο που δεν ειναι μαυρο.Το ψωμι που βγαινει δεν εχει καμμια σχεση με το προηγουμενο. Εχω κανει διαφορες δοκιμες.Τη μια βγαινει κατικωμενο κ δεν τρωγεται την αλλη ωραιο εξωτερικα κ μεσα αψητο.Εχω φτιαξει τρια διαφορετικα κ τα τρια τα πεταξα. Εχω σκασει.Τετοια ψωμια δεν τα εφτιαχνα ουτε οταν πηρα τον kenwood που πειραματιζομουν.Που θα μπορουσα να βρω; Να παρω σβαρνα τους φουρνους;
Παλιά 12-10-11, 21:41   #528
kornilia

kornilia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω τελικα, μετα απο πολλα πειραματα, κατεληξα στο συμπερασμα οτι φταιει αυτο το βιολογικο αλευρι που παιρνω και δεν μου πολυφουσκωνει. απο γευση και υφη παντως σκιζει.

αλευρι για πολυσπορο ψωμι ειδα σ' ενα μεγαλο Σκλαβενιτη, αλλα δεν θυμαμαι να σου πω λεπτομερειες (μαρκα και συστατικα), γιατι δεν το επιασα καθολου να το εξετασω. γιατι δεν παιρνεις σκετο αλευρι και σπορους ξεχωριστα και να το φτιαξεις μονη σου;
Παλιά 12-10-11, 23:55   #529
eliana_1976_

Προεπιλογή

Παράθεση:
εγω τελικα, μετα απο πολλα πειραματα, κατεληξα στο συμπερασμα οτι φταιει αυτο το βιολογικο αλευρι που παιρνω και δεν μου πολυφουσκωνει. απο γευση και υφη παντως σκιζει.

αλευρι για πολυσπορο ψωμι ειδα σ' ενα μεγαλο Σκλαβενιτη, αλλα δεν θυμαμαι να σου πω λεπτομερειες (μαρκα και συστατικα), γιατι δεν το επιασα καθολου να το εξετασω. γιατι δεν παιρνεις σκετο αλευρι και σπορους ξεχωριστα και να το φτιαξεις μονη σου;
Το μαυρο πολυσπορο εχει μεσα διαφορα ειδη αλευρων σικαλη ολικης κτλ κ πολλα συστατικα οπως βρωμη λιναροσπορο ηλιοσπορο κριθαρι κ αρκετα αλλα που δεν τα θυμαμαι ολα. Τωρα το μονο που μπορω να κανω ειναι να παρω ολικης κ να βαζω μεσα σπορους.Αλλα επειδη το εκανα πιο παλια δεν πιανει ουτε στο 60% την ποιοτητα του μαυρου πολυσπορου.Βρηκα τους κυλινδρομηλους χαλκιδικης που εχουν υποκαταστημα στην αθηνα.Εχουν το αλευρι που ψαχνω αλλα δεν ξερω σε ποια σημεια το πουλανε. Λεω να παρω ενα τηλ αυριο να ρωτησω τα σημεια πωλησης.Εχω σκασει.Αυτο το ψωμακι που καταφερνα να φτιαξω το αγοραζα πριν μια δεκαετια απο τον κατσελη κ πληρωνα το μισο κιλο ψωμι 500-700 δρχ.Τοτε το ζητουσα ως βολκορν.Και τωρα που το φτιαχνω μονη μου σταματησε ο φουρναρης να το φερνει.Και οχι μονο αυτο αλλα εχει φοβερη διατροφικη αξια κ με βοηθουσε πολυ στο εντερο που ειχα προβλημα. Θα κοιταξω σε κανενα σουπερ μηπως βρω ως προσωρινη λυση.
Παλιά 13-10-11, 19:54   #530
kornilia

kornilia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

θελω κι εγω να το δοκιμασω αυτο το αλευρι που λες. αν βγαλεις ακρη ενημερωσε με.
Παλιά 13-10-11, 21:20   #531
eliana_1976_

Προεπιλογή

Παράθεση:
θελω κι εγω να το δοκιμασω αυτο το αλευρι που λες. αν βγαλεις ακρη ενημερωσε με.
πηρα ενα συσκευασμενο πολυσπορο μυλοι αγιου γεωργιου σημερα απο το καρφουρ κ θα φτιαξω μεχρι την κυριακη.Αυριο θα παω κ σε αλλους δυο φουρνους που εχω στη γειτονια μου να δω αν εχουν.
Παλιά 13-10-11, 21:41   #532
kornilia

kornilia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

α μπραβο! αυτο ηταν που ειδα κι εγω στο Σκλαβενιτη.
Παλιά 16-10-11, 10:50   #533
mariab

Περιοχή: Πειραιάς
mariab ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εχθές χρησιμοποίησα για πρώτη φορά τον καινούργιο μου αρτοπαρασκευαστή (Kenwood 450)
Ευκολάκι. Βάλαμε όλα τα υλικά μέσα στις ακριβείς ποσότητες και με τη σειρά που δίνει στο βιβλίο του και φτιάξαμε το πρώτο μας ψωμάκι!!!
Για τα γούστα μου βγήκε λίγο υγρό στο κέντρο. Θέλει άραγε περισσότερο αλεύρι?
Η ερώτησή μου είναι η εξής: όταν λέει "unbleached white bread flour" ποιο αλεύρι εννοεί? Εγώ χρησιμοποίησα ένα σε πορτοκαλί συσκευασία "ζυμωτό" των μύλων Αγ. Γεωργίου. Είναι το ίδιο? Επίσης, όταν λέτε αλεύρι "χωριάτικο" και "αλεύρι σιταριού τύπου 405" ποια εννούμε?
Μάλλον είμαι λίγο άσχετη με τα άλευρα τελικά
Παλιά 16-10-11, 11:24   #534
kxristina

kxristina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Χωριάτικο είναι αυτο που λες το κίτρινο, το ΄ζυμωτό΄ . Το 405 είναι μαλακό αλεύρι - εγω δεν ξέρω που να το βρω αυτο οπότε το αντικαθιστω με το κλασικό για όλες τις χρήσεις
Ο χρήστης kxristina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-10-11, 15:07   #535
mariab

mariab ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kxristina Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωριάτικο είναι αυτο που λες το κίτρινο, το ΄ζυμωτό΄ . Το 405 είναι μαλακό αλεύρι - εγω δεν ξέρω που να το βρω αυτο οπότε το αντικαθιστω με το κλασικό για όλες τις χρήσεις
Το μαλακό δεν είναι αυτό το κλασσικό το κόκκινο που γράφει απάνω "αλεύρι μαλακό"? Εγώ βασικά 3 αλεύρια ξέρω: για όλες τις χρήσεις, σκληρό και μαλακό. Με το μαλακό π.χ. κάνω μέχρι τώρα στο χέρι τη ζύμη για πίτσα.
Παλιά 16-10-11, 21:29   #536
eliana_1976_

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mariab Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχθές χρησιμοποίησα για πρώτη φορά τον καινούργιο μου αρτοπαρασκευαστή (Kenwood 450)
Ευκολάκι. Βάλαμε όλα τα υλικά μέσα στις ακριβείς ποσότητες και με τη σειρά που δίνει στο βιβλίο του και φτιάξαμε το πρώτο μας ψωμάκι!!!
Για τα γούστα μου βγήκε λίγο υγρό στο κέντρο. Θέλει άραγε περισσότερο αλεύρι?
Η ερώτησή μου είναι η εξής: όταν λέει "unbleached white bread flour" ποιο αλεύρι εννοεί? Εγώ χρησιμοποίησα ένα σε πορτοκαλί συσκευασία "ζυμωτό" των μύλων Αγ. Γεωργίου. Είναι το ίδιο? Επίσης, όταν λέτε αλεύρι "χωριάτικο" και "αλεύρι σιταριού τύπου 405" ποια εννούμε?
Μάλλον είμαι λίγο άσχετη με τα άλευρα τελικά
Τον ιδιο εχουμε κ γενικα με τα αλευρα υπαρχει ενα θεμα.Καταρχην εγω αγοραζω αλευρι μονο απο το φουρνο της γειτονιας κ σε εκτακτη περιπτωση τυποποιημενο. Εχω καταληξει στα εξης. Το μαλακο,δυνατο κ σουπερ αλευρι κανουν τις φρατζολες πολυ φουσκωτες κ παναλαφρες κατι που εμενα δε μου αρεσει.Θελω πιο χωριατικα συμπαγη ψωμακια.Ετσι τα αλευρα που αγοραζω καθε φορα ειναι ολικης,πολυσπορο,σουπερ,δυνατο 70%, κιτρινο χωριατικο-σκληρο-σιμιγδαλενιο ειναι το ιδιο πραγμα μου ειπε ο φουρνος κ αγοραζω κ καλαμποκαλευρο.Παιδευτικα πολυ με τον συγκεκριμενο μηχανημα μεχρι να πετυχω ψωμι της προκοπης.Γενικοτερα οι συνταγες που εχει δεν μου αρεσαν.Τελικα προσαρμοσα στα προγραμματα τις δικες μου συνταγες.
Παλιά 16-10-11, 22:42   #537
kornilia

kornilia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κι εγω ακομα το παλευω να βρω τη συνταγη που θελω. κι εμενα δεν μου αρεσουν τα ψωμια - μπομποτες, αλλα μου τη δινει καθε φορα που πεφτει 2 εκ. λιγο πριν το ψησιμο. κατα τ' αλλα βγαινει οπως λες, συμπαγες και χωριατικο. αγορασα και δικο μου αρτοπαρασκευαστη, γιατι ειχα ενα δανεικο απο τη κουμπαρα μου. οποια ενδιαφερεται και δεν εχει πολλα χρηματα να διαθεσει, πηρα απο το καρφουρ ενα με 70 ευρω. μου αρεσει γιατι κανει μακροστενο ψωμι, αρα με λιγοτερη ψιχα που μου αρεσει περισσοτερο. εχει 2 αναδευτηρες, φως και φορμακια για να κανεις μπαγκετουλες για σαντουιτς. τωρα για τη ποιοτητα, ο καιρος θα δειξει!
Παλιά 17-10-11, 08:18   #538
apricot

Το avatar του χρήστη apricot

Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
apricot χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω χρησιμοποιω αλευρι ΜΥΛΟΙ ΚΡΗΤΗΣ και το ψωμι γινεται τελειο. παντα φουσκωτο. παιρνω τσουβαλι γιατι εμεις εδω εχουμε στα χανια το εργοστασιο αλλα ομως εχουν και ολα τα σουπερ μαρκετ γιατι οταν μου τελειωνει το τσουβαλι αγοραζω απο το carrefour του ενος κιλου μεχρι να ξαναπαρω τσουβαλι. θα παθετε πλακα με το ψωμι που βγαινει. εχω δοκιμασει το μαυρο και το κλασσικο.
Παλιά 17-10-11, 11:37   #539
mariab

mariab ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eliana_1976_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον ιδιο εχουμε κ γενικα με τα αλευρα υπαρχει ενα θεμα.Καταρχην εγω αγοραζω αλευρι μονο απο το φουρνο της γειτονιας κ σε εκτακτη περιπτωση τυποποιημενο. Εχω καταληξει στα εξης. Το μαλακο,δυνατο κ σουπερ αλευρι κανουν τις φρατζολες πολυ φουσκωτες κ παναλαφρες κατι που εμενα δε μου αρεσει.Θελω πιο χωριατικα συμπαγη ψωμακια.Ετσι τα αλευρα που αγοραζω καθε φορα ειναι ολικης,πολυσπορο,σουπερ,δυνατο 70%, κιτρινο χωριατικο-σκληρο-σιμιγδαλενιο ειναι το ιδιο πραγμα μου ειπε ο φουρνος κ αγοραζω κ καλαμποκαλευρο.Παιδευτικα πολυ με τον συγκεκριμενο μηχανημα μεχρι να πετυχω ψωμι της προκοπης.Γενικοτερα οι συνταγες που εχει δεν μου αρεσαν.Τελικα προσαρμοσα στα προγραμματα τις δικες μου συνταγες.
Επειδή κι εμένα μου αρέσει το ψωμί να είναι "συμπαγές", ποια συνταγή ακολουθείς εσύ για το χωριάτικο?
Παλιά 19-10-11, 20:31   #540
eliana_1976_

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο apricot Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω χρησιμοποιω αλευρι ΜΥΛΟΙ ΚΡΗΤΗΣ και το ψωμι γινεται τελειο. παντα φουσκωτο. παιρνω τσουβαλι γιατι εμεις εδω εχουμε στα χανια το εργοστασιο αλλα ομως εχουν και ολα τα σουπερ μαρκετ γιατι οταν μου τελειωνει το τσουβαλι αγοραζω απο το carrefour του ενος κιλου μεχρι να ξαναπαρω τσουβαλι. θα παθετε πλακα με το ψωμι που βγαινει. εχω δοκιμασει το μαυρο και το κλασσικο.
Εχω παρει το αλευρι για ζυμωτο ψωμι αλλα δεν το εχω φτιαξει ακομα.Αυτο εννοεις σε τσουβαλι; Το εχω βρει σε 8κιλο η 10κιλο δεν θυμαμαι καλα στο καρφουρ κ συμφερει η τιμη στο τσουβαλακι γιατι το 1 κιλο κοστιζει περιπου 1,50 ευρω κ το τσουβαλακι περιπου 8 ευρω.Το θεμα ειναι οτι εγω δε θελω να χρησιμοποιω τυποποιημενα γιατι περιεχουν διογκωτικες υλες.Τουλαχιστον να τρωμε κατι πιο υγιεινο. Βεβαια οι περισσοτεροι φουρνοι που ρωτησα δε σου δινουν αλλο αλευρι εκτος απο σκληρο η μαλακο.Μονο στο φουρνο της γειτονιας μου βρισκω ολικης,μοναστηριακο κ πολυσπορο.Τι συνταγη κανεις με το αλευρι που αγοραζεις;
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 19-10-11, 20:40   #541
eliana_1976_

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mariab Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή κι εμένα μου αρέσει το ψωμί να είναι "συμπαγές", ποια συνταγή ακολουθείς εσύ για το χωριάτικο?
Χωριατικο συμπαγες
275 μλ νερο
1κτσ ελαιολαδο
200γρ αλευρι 70% δυνατο
100γρ καλαμποκαλευρο
200 γρ αλευρι σκληρο η χωριατικο
2κτγ αλατι
2κτγ ζαχαρη
1 1/4 μαγια
Παλιά 19-10-11, 21:08   #542
Stellinula

Το avatar του χρήστη Stellinula

Περιοχή: UK
Stellinula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Να σας πω εγώ τι βάζω και μου βγαίνει απίστευτο το ψωμί μου, όπως τα γραφω με αυτη την σειρα τα βάζω

- 320ml νερο
- 1 κουτ τσαγιού αλάτι
- 2 κουτ σουπας βουτυρο (μαλακό soft)
- 2 κουτ σουπας ζάχαρη
- 600 γρ αλευρι (για όλες τις χρήσεις)
- 1 φακελλάκι ξερή μαγιά...

Το βάζω στο απλό πρόγραμμα του ψωμιού και μου γίνετε ένα ψωμί τριόροφο και γευστικότατο....

Αυτο που δεν πετυχε είναι το κέικ που διάβασα δεν θυμάμαι σε ποια σελιδα το είχε αναφέρει μια κοπέλα που δεν εχει αυγα και ειναι σοκολατένιο...Εγινε μια μπαζίνα, ping pong στον τοίχο έπαιζες με αυτο!!! χααχχα

Ηθελα να ρωτησω αν βάλω τα κλασσικά υλικάπου βάζω το κανονικό κέικ μαρμπε που φτιαχνω με το μιξερ, θα γινει κανονικό κεικ και στον αρτοπαρασκευαστή λετε?

Ο χρήστης Stellinula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-10-11, 21:23   #543
Access

Το avatar του χρήστη Access

Περιοχή: Χαλάνδρι
Access ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Stellinula Εμφάνιση μηνυμάτων

Αυτο που δεν πετυχε είναι το κέικ που διάβασα δεν θυμάμαι σε ποια σελιδα το είχε αναφέρει μια κοπέλα που δεν εχει αυγα και ειναι σοκολατένιο...Εγινε μια μπαζίνα, ping pong στον τοίχο έπαιζες με αυτο!!! χααχχα

Ηθελα να ρωτησω αν βάλω τα κλασσικά υλικάπου βάζω το κανονικό κέικ μαρμπε που φτιαχνω με το μιξερ, θα γινει κανονικό κεικ και στον αρτοπαρασκευαστή λετε?
όχι για να φουσκώσει το κεικ και να γίνει αφράτο όπως το ξέρουμε θέλει να χτυπήσεις τα υλικά καλά, βούτυρο με ζάχαρη και μετά τα αυγά
δεν πιστεύω ότι θα πετύχει
είχα δοκιμάσει και εγώ να φτιάξω μία συνταγή που έχει ο αρτοπαρασκευαστής μου (με αυγό) αλλά βγήκε κάτι σαν γλυκό ψωμί δεν φούσκωσε, βέβαια δεν ήταν και του πεταματού απλά δεν πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο

Ο χρήστης Access δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-10-11, 09:14   #544
kornilia

kornilia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κι εγω δοκιμασα να κανω κεικ στον αρτοπαρασκευαστη. απο γευση ηταν καλο, αλλα ουτε φουσκωσε, ουτε ψηθηκε οπως πρεπει.
Παλιά 20-10-11, 19:25   #545
eliana_1976_

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Stellinula Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σας πω εγώ τι βάζω και μου βγαίνει απίστευτο το ψωμί μου, όπως τα γραφω με αυτη την σειρα τα βάζω

- 320ml νερο
- 1 κουτ τσαγιού αλάτι
- 2 κουτ σουπας βουτυρο (μαλακό soft)
- 2 κουτ σουπας ζάχαρη
- 600 γρ αλευρι (για όλες τις χρήσεις)
- 1 φακελλάκι ξερή μαγιά...

Το βάζω στο απλό πρόγραμμα του ψωμιού και μου γίνετε ένα ψωμί τριόροφο και γευστικότατο....

Εμενα δε μου αρεσει να ειναι το ψωμι τριωροφο.Αν το φας την ιδια μερα κ ζεστο καλο ειναι.Αν θες να το φας την επομενη τριβεται παρα πολυ γιατι εχει πολυ ψιχα.Μονο αν το ψησεις στην τοστιερα γινεται ωραιο κ τραγανο.Εμας μας αρεσει το συμπαγες ψωμακι που ειναι σαν το ζυμωτο της γιαγιας.
Παλιά 20-10-11, 22:29   #546
kornilia

kornilia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

πηγα σημερα στο φουρνο της γειτονιας μου και ζητησα αλευρι πολυσπορο. μου εδωσε μεν, αλλα μου ειπε οτι δεν μπορει να μου δινει συνεχεια γιατι ειναι λεει ειδικο μιγμα. δεν το πολυκαταλαβα για να ειμαι ειλικρινης, αλλα δεν θα κατσω να τον παρακαλαω κιολας. θα ρωτησω και σ' αλλους φουρνους εδω γυρω κι αν δεν βγαλω ακρη θα το παρω αποφαση και θα κατεβαινω μια στις τοσες στο Πειραια να παιρνω σκετους τους σπορους και θα τους αναμιγνυω με το αλευρι ολικης.
Παλιά 21-10-11, 16:49   #547
eliana_1976_

Προεπιλογή

Παράθεση:
πηγα σημερα στο φουρνο της γειτονιας μου και ζητησα αλευρι πολυσπορο. μου εδωσε μεν, αλλα μου ειπε οτι δεν μπορει να μου δινει συνεχεια γιατι ειναι λεει ειδικο μιγμα. δεν το πολυκαταλαβα για να ειμαι ειλικρινης, αλλα δεν θα κατσω να τον παρακαλαω κιολας. θα ρωτησω και σ' αλλους φουρνους εδω γυρω κι αν δεν βγαλω ακρη θα το παρω αποφαση και θα κατεβαινω μια στις τοσες στο Πειραια να παιρνω σκετους τους σπορους και θα τους αναμιγνυω με το αλευρι ολικης.
Kαι τι περιέχει αυτό το ειδικό μείγμα πές του; Μήπως το φτιάχνει μόνος τους στην τελική; Ετοιμο σε τσουβάλια το αγοράζει από τους κυλινδρόμυλους.
Πόσο σου το έδωσε σε τιμή για να έχουμε καλό ερώτημα; Εγώ το παίρνω 3 ευρώ αι μου δίνει και μοναστηριακό τώρα που είναι κι αυτό καλο αλλά εμένα μου αρέσει περισσότερο το πολύσπορο.
Παλιά 25-10-11, 13:18   #548
Evg

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Evg χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καμιά καλή συνταγή για ζύμη κρουασάν; Έχω μία αλλά την άλλη μέρα δεν τρώγονται. Στις συνταγές του kennwood που λέει γάλα σε σκόνη αυτό βάζετε; Εγώ βάζω εβαπορέ κ μου βγαίνει οκ, δεν τρελαίνομαι κιόλας.

Ο χρήστης Evg δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-10-11, 17:07   #549
Anga

Το avatar του χρήστη Anga

Περιοχή: Πάτρα
Anga χωρίς αξιολόγηση
Thumbs down

Χρειάζομαι λίγη βοήθεια... Εχουμε έναν αρτοπαρασκευαστή περίπου μια 10ετία τώρα, τον οποίο ένα διάστημα τον χρησιμοποιούσα μόνο για ψωμί και ήταν πολύ νόστιμο σε γεύση... Είχα όμως τα εξής προβλήματα: Πολύ ψιχα, και πολλές τρύπες με αποτέλεσμα να μην κόβεται εύκολα, οπότε αναγκαστικά κόβαμε τις φέτες πολύ χοντρές για να κοπούν ίσια... Που σημαίνει ακόμα πιο πολύ ψίχα και πολύ κατανάλωση !!! Το αλεύρι που εβαζα ήταν για όλες τις χρήσεις, αλάτι ζαχαρη, βουτυρο, μαγια, νερό.

Για κάτι χρόνια τον είχα στο ντουλάπι ώσπου μου ήρθε όρεξη να τον επαναλειτουργήσω. Και ήρθε η πλήρης απογοήτευση...
Ενώ θεωρητικά κάνω τα ίδια, το ψωμί φουσκώνει και λίγο πριν ψηθεί... ξεφουσκώνει. Γίνεται μισό και γεμάτο τρύπες!

Ζητώ λύσεις μήπως και έχει κολλήσει το μυαλό μου και δεν το κάνω σωστά:
- Τι αλεύρι να χρησιμοποιήσω ώστε ναι μεν να είναι αφράτο αλλά όχι σαν σφουγγάρι; Αλλά ούτε και τόσο σφυχτό όπως το ζυμωτό της μάνας μου...
- Μπορείτε να μου πείτε τις προτεινόμενες αναλογίες σε αλεύρια για να δοκιμάσω, καθώς και τη σειρά των υλικών;
- Εάν θελήσω να το ψήσω στο φούρνο ώστε να γίνει πιο μακρόστενο, σε ποια φάση το βγάζω απο τον αρτοπαρασκευαστή; πριν ή μετά το φούσκωμα; Το ξαναζυμώνω με το χέρι;
- Γιατί ενώ δείχνει να φουσκώνει, ξαφνικά ξεφουσκώνει ;;;;

Αχ βοηθήστε βρε κορίτσια! Εχω πετάξει τόσα ψωμιά...
Παλιά 25-10-11, 21:52   #550
kornilia

kornilia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αυτο το παθαινω κι εγω. η κουμπαρα μου βαζει λιγο φαρινα, αλλα της γινεται οπως λες. ενα ειναι σιγουρο. για να σου γινει οπως το θες, δεν θα φουσκωσει πολυ και σε καμμια περιπτωση δεν μπορεις να πετυχεις τη ψιχα του φουρνου, γιατι αυτοι βαζουν κι αλλα πραγματα στο ψωμι. αν θες τη γνωμη μου, δοκιμασε να βαλεις λαδι αντι για βουτυρο και βγαλε τελειως τη ζαχαρη. ετσι τουλαχιστον θα σου βγει πιο χωριατικο κι ας μη φουσκωσει.
Παλιά 27-10-11, 16:32   #551
mocha

mocha ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια συγνώμη για την σφήνα΄, σας διαβάζω 3 μέρες τώρα γιατί ετοιμάζομαι να αγοράσω αρτοπαρασκευαστή αλλά επειδή θέλουμε 2, να πάρουμε κι ε΄να στη μητέρα μου αναγκαστικά θα πάω σε κάτι οικονομικότερο.
Θα ήθελα λοιπόν από την εμπειρία σας να μου πείτε ποιον να αποφύγω δια ροπάλου και ποιος, με πάνω από 4-5 χρόνια χρήσης έχει αποδειχθεί πολύ καλός.
Σας ευχαριστώ πολύ.....
Ο χρήστης mocha δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-10-11, 16:38   #552
eliana_1976_

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mocha Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια συγνώμη για την σφήνα΄, σας διαβάζω 3 μέρες τώρα γιατί ετοιμάζομαι να αγοράσω αρτοπαρασκευαστή αλλά επειδή θέλουμε 2, να πάρουμε κι ε΄να στη μητέρα μου αναγκαστικά θα πάω σε κάτι οικονομικότερο.
Θα ήθελα λοιπόν από την εμπειρία σας να μου πείτε ποιον να αποφύγω δια ροπάλου και ποιος, με πάνω από 4-5 χρόνια χρήσης έχει αποδειχθεί πολύ καλός.
Σας ευχαριστώ πολύ.....
Προσωπικα θεωρω οτι οι kenwood ειναι οι καλυτεροι οχι μονο σε αρτοπαρασκευαστες αλλα κ σε πολλες μικροσυσκευες κουζινας.Εχω τον 450 ενα χρονο κ του εχω βγαλει τα ματια.Η τιμη μου ειναι λιγακι τσιμπημενη 189 ευρω τον ειχα παρει αλλα τα εχει βγαλει τα λεφτα του με το παραπανω.Απο οτι εχω διαβασει πολυ καλος ειναι κ ο 356 που τον εχουν αρκετες κοπελες εδω μεσα κ διαβαζω καλα λογια κ ειναι σαφεστατα πιο οικονομικος.
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 27-10-11, 17:47   #553
mocha

mocha ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Eliana ευχαριστώ για την 'αμεση απάντηση!!!
Περιμένω και αρνητικα σχόλια!!!
Επίσης είμαι στη διαδικασία αναζήτησης βύνης...
Θέλω να φτιάξω γερμανικό ψωμί, αυτό το σκούρο, συμπαγες με τα σπόρια....
Όποια το βει πρώτη αννοείται ενημερώνει και τις υπόλοιπες...
Παλιά 27-10-11, 18:23   #554
mocha

mocha ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Για τον γερμανικό Bomann έχετε ακούσει?????
Μέρες που διανύει η Ελλάδα το γερμανικο τι το ήθελα....χαχαχαχα αχαχαχαχαχ!!!!
Τον βρήκα σε πολύ καλή τιμή... από 78ευρώ.... 56ευρώ με μετρητά αγοράζοντας 2 κομμάτια.... τι λέτε?
Παλιά 27-10-11, 22:15   #555
kornilia

kornilia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω αγορασα προσφατα ενα του καρφουρ με 69 ευρω, αλλα του εχω βγαλει το λαδι του κακομοιρη. δουλευει σχεδον σε καθημερινη βαση και δεν εχει παθει τιποτα. αυτο που με εκανε να τον προτιμησω, εκτος απο τη τιμη του, ειναι οτι εχει μακροστενο καδο και κανει ψωμι με λιγοτερη ψιχα.
Παλιά 27-10-11, 22:23   #556
eliana_1976_

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mocha Εμφάνιση μηνυμάτων
Eliana ευχαριστώ για την 'αμεση απάντηση!!!
Περιμένω και αρνητικα σχόλια!!!
Επίσης είμαι στη διαδικασία αναζήτησης βύνης...
Θέλω να φτιάξω γερμανικό ψωμί, αυτό το σκούρο, συμπαγες με τα σπόρια....
Όποια το βει πρώτη αννοείται ενημερώνει και τις υπόλοιπες...
Καλα αμα βρεις βυνη πουθενα πες μου κι εμενα.Εχω ρωτησει ΠΑΝΤΟΥ !!!!!!!! Σε σουπερ μαρκετ,στο φουρνο κανεις δεν εχει κ τα σουπερ δεν ξερουν τη βυνη. Σε κανενα μαγαζι με μπαχαρικα κ τετοια θελω να κοιταξω.Παντως το πολυσπορο που αγοραζω εγω απο το φουρνο μου ειπε ο φουρναρης οτι εχει το ιδιι μεσα βυνη οπως κ το γερμανικο. Ρωτησα κι εδω μεσα τα κοριτσια αλλα δεν πηρα απαντηση.
Παλιά 27-10-11, 23:48   #557
mocha

mocha ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Kornilia πολύ πρακτικό το μακρόστενο σχήμα.... εύχομαι να σου κρατήσει.... για πάντα!
Eliana δεν είναι το ίδιο να πάρεις σκέτη βύνη από το να πάρεις κάποιο αλεύρι που την περιέχει.... και σε τι ποσοστό...κτλ. Σε είδη με βιολογικά θέλω να πάω να ρωτήσω.... τι στο καλό δεν μπορεί κάπου θα υπάρχει!!!
Κανείς για τον Bomann τον αρτοπαρασκευαστή????
Παλιά 28-10-11, 09:48   #558
kornilia

kornilia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

επειδη δουλευα σε καταστημα μπαχαρικων, μην κανετε το κοπο, δεν θα βρειτε. μονο σε καταστημα με βιολογικα ισως κανετε κατι.
Παλιά 28-10-11, 11:09   #559
Anga

Το avatar του χρήστη Anga

Περιοχή: Πάτρα
Anga χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Anga Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρειάζομαι λίγη βοήθεια... Εχουμε έναν αρτοπαρασκευαστή περίπου μια 10ετία τώρα, τον οποίο ένα διάστημα τον χρησιμοποιούσα μόνο για ψωμί και ήταν πολύ νόστιμο σε γεύση... Είχα όμως τα εξής προβλήματα: Πολύ ψιχα, και πολλές τρύπες με αποτέλεσμα να μην κόβεται εύκολα, οπότε αναγκαστικά κόβαμε τις φέτες πολύ χοντρές για να κοπούν ίσια... Που σημαίνει ακόμα πιο πολύ ψίχα και πολύ κατανάλωση !!! Το αλεύρι που εβαζα ήταν για όλες τις χρήσεις, αλάτι ζαχαρη, βουτυρο, μαγια, νερό.

Για κάτι χρόνια τον είχα στο ντουλάπι ώσπου μου ήρθε όρεξη να τον επαναλειτουργήσω. Και ήρθε η πλήρης απογοήτευση...
Ενώ θεωρητικά κάνω τα ίδια, το ψωμί φουσκώνει και λίγο πριν ψηθεί... ξεφουσκώνει. Γίνεται μισό και γεμάτο τρύπες!

Ζητώ λύσεις μήπως και έχει κολλήσει το μυαλό μου και δεν το κάνω σωστά:
- Τι αλεύρι να χρησιμοποιήσω ώστε ναι μεν να είναι αφράτο αλλά όχι σαν σφουγγάρι; Αλλά ούτε και τόσο σφυχτό όπως το ζυμωτό της μάνας μου...
- Μπορείτε να μου πείτε τις προτεινόμενες αναλογίες σε αλεύρια για να δοκιμάσω, καθώς και τη σειρά των υλικών;
- Εάν θελήσω να το ψήσω στο φούρνο ώστε να γίνει πιο μακρόστενο, σε ποια φάση το βγάζω απο τον αρτοπαρασκευαστή; πριν ή μετά το φούσκωμα; Το ξαναζυμώνω με το χέρι;
- Γιατί ενώ δείχνει να φουσκώνει, ξαφνικά ξεφουσκώνει ;;;;

Αχ βοηθήστε βρε κορίτσια! Εχω πετάξει τόσα ψωμιά...
Kornilia σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Θα το δοκιμάσω αν και λιγη ζαχαριτσα του δινει πολυ γευση! Μηπως οι αλλες κοπελες μπορείτε να μου απαντησετε στις υπολοιπες απορίες μου; Pleaseeeee !!!!
Παλιά 28-10-11, 11:22   #560
chatzico

Το avatar του χρήστη chatzico

Περιοχή: Πειραιάς, Παιανία and all around Athens !!
chatzico ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η βύνη που ψάχνετε τι μορφή έχει ?

Στο iherb είδατε ? Δεν ξέρω τι ψάχνουμε όμως..........

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ
Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ
Ο χρήστης chatzico δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές