Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

OTAN TA ΜΑΛΛΙΑ ΠΕΦΤΟΥΝ...ΣΥΝΝΕΦΟ!


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!

από ότι ξέρω η περίοδος που τα μαλλιά πέφτουν σαν τρελλά είναι 2-3 μήνες μετά την γέννα .

εγώ βρίσκομαι 6η βδομάδα εγκυμοσύνης και τα μαλλιά μοθ πέφτουν πολύ...τι μπορεί να φταίει???είναι σύμπτωμα της περιόδου που διανύω???

με ανησυχεί πολύ αυτό ....σημειωτέων ότι από το καλοκαίρι και μετά που κάποια στιγμή το φθιμόπωρο τα μαλλιά πέφτουν σε όλους μας,σε εμένα δεν έγινε...παρά συμβαίνει τώρα,εδώ και 2 βδομάδες...

μην μείνω και καραφλή!! :shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα!!

κι εγω ειχα τρελαθει!!εμενα μου επεφταν απο τον τεταρτο μηνα κυησης και μετα τη γεννα ,για ενα τριμηνο σιγουρα!!αφου ελεγα δεν θα μου μεινει τριχα!!

αλλα και ο γιατρος και ο φαρμακοποιος που ρωτησα , μου ειπαν οτι για να επανελθει ο οργανισμος στα φυσιολογικα επιπεδα, θελει χρονο!!οποτε απλα περιμενεις!!ορμονες ειναι και εχουν τρελαθει!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

ποιον τέταρτο μήνα....εδώ είμαι στον δεύτερο και πέφτουν σύυυνεφφοοοοο!!!παναγιά μου θα μείνω ΚΑΡΑΦΛΗΗΗ!!! :shock::shock::!::!::!:

 

δεν εχω και πολλά μαλλιά και τα έχω παίξει!!! :roll::roll:

αν συνεχίσει έτσι μέχρι να γεννήσω...θα με γνωρίσε το παιδί μου με περουκίνιιιιι!!! ρε τι έχω πάθει...... :mad::mad::mad::roll::!::!:

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου έπεφταν στην αρχή της εγκυμοσύνης μέχρι τον τέταρτο, τώρα ηρέμησαν, αλλά πιστεύω ότι συντελεί στο πρόβλημα και η αλλαγή εποχής. Κάνε μία εξέταση σιδήρου και φεριττίνης και αν το κρίνει ο γιατρός απαραίτητο ίσως σου δώσει από τώρα συμπλήρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου πέφτουν γενικότερα, οπότε δεν είδα καμιά αλλαγή στη διάρκει της εγκυμοσύνης και μετά τη γέννα... Ευτυχώς ανανεώνονται γρήγορα και δεν καραφλιάζω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Ειμαι στην 34η εβδομαδα και εχω τρομερη τριχοπτωση εδω και αρκετες εβδομαδες.Νομιζα οτι ειναι λογω των ορμονων της εγκυμοσυνης αλλα πηγα για κουρεμα σημερα και ο κομμωτης επαθε την πλακα του ετσι οπως μου επεφταν τα μαλλια και μου ειπε οτι συνηθως πεφτουν μετα την εγκυμοσυνη και οχι κατα την διαρκεια.Ειναι φυσιολογικο η πανε τα μαλλακια μου?

Link to comment
Share on other sites

συνηθως τα μαλλια πεφτουν σε μεγαλο βαθμο μετα την εγκυμοσυνη αν ειναι φυσιολογικο ή οχι δεν ξερω αλλα γιατι δεν πηγαινεις σε ενα δερματολογο καλου κακου;

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στην 34η εβδομαδα και εχω τρομερη τριχοπτωση εδω και αρκετες εβδομαδες.Νομιζα οτι ειναι λογω των ορμονων της εγκυμοσυνης αλλα πηγα για κουρεμα σημερα και ο κομμωτης επαθε την πλακα του ετσι οπως μου επεφταν τα μαλλια και μου ειπε οτι συνηθως πεφτουν μετα την εγκυμοσυνη και οχι κατα την διαρκεια.Ειναι φυσιολογικο η πανε τα μαλλακια μου?

 

Εγώ είχα τρομερή τριχόπτωση κατά τη διάρκεια του πρώτου τριμήνου. Όταν ξεκίνησα τον σίδηρο, τον τρίτο μήνα, η τριχόπτωση σταμάτησε. Μήπως έχεις χαμηλό αιματοκρίτη και έλλειψη σιδήρου; Επισκέψου καλού κακού ένα δερματολόγο αφού πρώτα το συζητήσεις με το γιατρό σου.

Link to comment
Share on other sites

Καθε μηνα κανω εξετασεις αιματοκριτη και ειναι φυσιολογικες,θα παω ομως σε δερματολογο ,εχω ανησυχισει που βλεπω οτι δεν συμβαινει σε αλλες εγκυμονουσες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κι εγώ στο πρώτο τρίμηνο είχα τριχόπτωση. Έμπαινε και το φθινόπωρο τότε και η κατάσταση έγινε χειρότερη. Όταν ξεκίνησα σίδηρο σταμάτησαν να πέφτουν. Εύχομαι να μην πέφτουν μετά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Εγώ έχω τρομερή τριχόπτωση εδώ και περίπου 15 ημέρες. Δλδ με το που μπήκα στον 6ο μήνα. Σας λέω για τούφες! Το είπα στον γιατρό μου και μου είπε οτι προέρχεται μάλλον από την έλλειψη σιδήρου και μου αύξησε έτσι κι αλλιώς την δόση - αφού είχα κι άλλη πτώση των τιμών των ερυθρών/αιματοκρίτη κλπ.

Το πρόβλημα όμως παραμένει και μην πω πως γίνεται χειρότερο. Εύχομαι να είναι συνδυασμός του σιδήρου και της εποχής - εσάς κορίτσια πως έληξε το πρόβλημα αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλημερα,παρατιρησα κ εγω λιγο τριχωπτωσει εχω ομως χαμηλο αιματοκριτη αλλα περνω σιδηρο απο πολυ νωρης κ δν ειδα διαφορα αντιθετος αχ θα πετηανο.ειμαισ την 14 βδομαδα

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ειχα ιδιαιτερη τριχοπτωση αλλα μου ειχαν αραιωσει πολυ οι τρειχες στο υπολοιπο σωμα, ειδικα στα ποδια και την κοιλια, αφου ξυριζα τα ποδια μια φορα το μηνα. ε μετα τη γεννα ξαναεγινα οπως πριν.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είχα τριχόπτωση και εκτός εγκυμοσύνης.

Πριν αρχίσεις να τρέχεις και να δοκιμάζεις διάφορα (αφού λες πως οι εξετάσεις δείχνουν οκ)... άλλαξε το σαμπουάν που χρησιμοποιείς συνήθως.

Καμιά φορά όταν χρησιμοποιούμε το ίδιο και το ίδιο... "κουράζεται" το μαλλί.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Καλά λέμε έχασα πολύ μαλί!! Τι έφταιγε;; Δεν ξέρω, η αλήθεια είναι πως σταμάτησα μία μαλακτική που έβαζα κι έκτοτε (πριν 6 μέρες) δεν μου πέφτει ούτε τρίχα! Αχ alcyon, δεν το'λεγες νωρίτερα;;;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:lol:

Αυτό το κόλπο μου το είχε πει η γιαγιά μου...

και μάλιστα την είχα αποπάρει.... "άσε μας ρε γιαγιά... θέμα διατροφής θα είναι κτλ κτλ"...

Επέμενε εκείνη... κι εγώ της έλεγα όχι.

Στο τέλος, αφού έχανα τούφες ολόκληρες κάθε μέρα.... λέω δε γίνεται, ας δοκιμάσω.

Μετά από 2-3 μέρες που άλλαξα σαμπουάν... τέλος!

 

Χρησιμοποιούσα ένα με μαλακτική μαζί... Από τότε, μόλις αρχίσω να βλέπω πως χάνω λίγες τριχες παραπάνω από το φυσιολογικό... αλλάζω σαμπουάν και επανέρχονται όλα στα φυσιολογικά.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ειχα ιδιαιτερη τριχοπτωση αλλα μου ειχαν αραιωσει πολυ οι τρειχες στο υπολοιπο σωμα, ειδικα στα ποδια και την κοιλια, αφου ξυριζα τα ποδια μια φορα το μηνα. ε μετα τη γεννα ξαναεγινα οπως πριν.

απο το τελος του 6ου παρατηρησα και εγω να ατονουν τα μαλλια μου, ενω τους προηγουμενους μηνες ειχαν φουντωσει!!!!Επισης ατονισαν οι τριχες σε ποδια και μασχαλες......μηπως ευθυνεται το utrogestan???

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στο σώμα μας (πόδια, μασχάλες κλπ) υπάρχει καμία φορά υπερτρίχωση που οφείλεται σε κάποιες ορμόνες κατ'εξοχήν ανδρικές. Στην εγκυμοσύνη αυτές σχεδόν εκμηδενίζονται και είναι λογικό να έχουμε μόνον τόσες τρίχες στο σώμα όσες θα έπρεπε. Εξ ου και το ξύρισμα μια στο μήνα πχ.

Τα μαλλιά μας όμως είναι άλλο. Πέρα απ' το δικό μου πρόβλημα (που ευτυχώς λύθηκε αλλιώς θα είχα καραφλιάσει εντελώς), λένε πως από τις βιταμίνες που παίρνουμε και τη ρύθμιση των ορμονών μας θα έπρεπε να είναι πλούσια και λαμπερά. Εσύ geonik τι σίδηρο έχεις; μήπως απ΄αυτό ατόνισαν;;

Link to comment
Share on other sites

γεια σας..

κγω ειχα αρκετη τριχοπτωση αλλα στο 2ο τριμηνο κ οταν αυξησα το σιδηρο σε 2 καψουλες την ημερα(διαφορετικες ωρες)τοτε σταματησε κ η τριχοπτωση..παρολο που οι εξετασεις εδιχναν οτι ο αιματοκριτης ειναι καλος κ δεν εχω ελειψη σιδηρου..

ο γιατρος μου ειπε συγκεκριμενα "τοτε περνε 2 καψουλες"

το σιδηρο που περνω ειναι το ferro sanol

yV3Pp3.png

 

7xz6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Στο σώμα μας (πόδια, μασχάλες κλπ) υπάρχει καμία φορά υπερτρίχωση που οφείλεται σε κάποιες ορμόνες κατ'εξοχήν ανδρικές. Στην εγκυμοσύνη αυτές σχεδόν εκμηδενίζονται και είναι λογικό να έχουμε μόνον τόσες τρίχες στο σώμα όσες θα έπρεπε. Εξ ου και το ξύρισμα μια στο μήνα πχ.

Τα μαλλιά μας όμως είναι άλλο. Πέρα απ' το δικό μου πρόβλημα (που ευτυχώς λύθηκε αλλιώς θα είχα καραφλιάσει εντελώς), λένε πως από τις βιταμίνες που παίρνουμε και τη ρύθμιση των ορμονών μας θα έπρεπε να είναι πλούσια και λαμπερά. Εσύ geonik τι σίδηρο έχεις; μήπως απ΄αυτό ατόνισαν;;

Τα μαλλια μου ηταν παντα ατονα και λεπτα αλλα μεχρι και τον 6ο μηνα ειχα δει διαφορα προς το καλυτερο! Ο σιδηρος μου παντως ειναι σε πολυ ικανοποιητικα επιπεδα, δεν φταιει αυτο......

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

κοριτσια sos βρισκομε 18 εβδομαδων εγκυος εδω κ 1 μηνα εχω παρατηρισει μπορει κ παραπανω να μου πεφτουν τα μαλλια μου κ φοβαμεεε πολυ γτ κ η μαμα μου οταν ηταν εγκυος σε μενα της ειχαν πεσει αρκετα κ δεν της ξαναβγηκαν!!!τι να ειναι διαβασα σε αλλο θεμα που λετε οτι τα μαλλια στην εγκυμοσυνη δεν πεφτουν.....γτ σε μενα:(:( κ ειδικα οταν τα λουζο κ τα χτενιζω βγαινουν τουφες,σιδηρο παιρνω κανονικα ,επειδη αλλαξα γιατρο δεν τισ το ειπα ενω στην προηγουμενη το ειχα πει κ μου ειπε δεν ειναι τπτ!!εχω στεναχωρεθη πολυ γτ σε μενα!!!ξερετε καποιο κολπο κατι που να τα δυναμονη αλλα να μν πειραζει το μωρο!!ευχαριστω εκ το προτερων******ποιο πριν δεν εδωσα σημασια αλλα σημερα ηταν εντονο κ καπως εννιωσα

!!:cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

μια γνωστη μου το ειχε παθει στη δευτερη εγκυμοσυνη της αλλα της ξαναβγηκαν.

 

νομιζω οτι αγχωνεσαι και οτι ειναι θεμα διατροφης. εκτος απο σιδηρο (ισως και 2 χαπια ημερησιως πλεον) πρπει να παιρνεις και ασβεστιο. λογικα θα σου εδωσε μεχρι τωρα ο γιατρος.

επισης πρεπει να τρως και τροφες βοηθητικες, ψαρι, καροτα, τροφες με βιταμινη c που βοηθουν στην απορροφηση του σιδηρου. βεβαια ρωτα και το γαιτρο σου μηπως σου χορηγησει και καποιο αλλο συμπληρωμα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντησει σου!!σιδηρο παιρνω 2 ημερησιος λογω οτι εχω 30 το σιδηρο,οσο για ασβεστιο κ απο αυτο παιρνω...αχ δεν ξερω φοβαμαι μν ειναι κληρονομικο οπως εγινε με την μαμα μου!!θα δω τη θα μου πει ο γιατρος

Link to comment
Share on other sites

ξερω επισης οτι το κατρανοσαπουνο (σαπουνι απο κατρανι, το πουλανε στα φαρμακεια και εχει βγαλει και η φισσαν) κανει για την τριχοπτωση. αλλα δεν ξερω αν μπορεις να το χρησιμοποιεις στην εγκυμοσυνη. λογικα μπορεις γιατι δεν ειναι χημικο νομιζω και εινια για λουσιμο αλλα δεν ξερω. καλυτερα ρωτα το γιατρο σου μηπως σου βαλει και εξετασεις αιματος για ορμονολογικα. και πες μας τι σου ειπε

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω έντονη τριχόπτωση ...είμαι στην 7η εβδομάδα αλλά εγώ κάθε τέλη Αυγούστου και για όλο το Φθινόπωρο πάντα μαδούσα κάθε χρόνο και το έχω συνδυάσει ότι γι'αυτό πιθανόν να συμβαίνει. Θα ρωτήσω και εγώ τον γιατρό μου μήπως μου πει κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...