Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Είναι άδικο!!!!!! (ναυτιλιακή εταιρεία)


ΧΡΙΣΤΙΝΑ

Recommended Posts

Είμαι σκασμένη!!!!!

Δουλεύω σε ναυτιλιακή εταιρεία και τόσο καιρό ημουν σιγουρη οτι δικαιούμαι την εξάμηνη άδεια μητρότητας!!!Όμως εκανα λάθος γιατί οι ναυτιλιακές έχουν άλλες συμβάσεις και περισσοτερες παροχες οποτε δεν μπορω να τη παρω!!!Ποιες ειναι ''οι παραπανω παροχες'';;;;;

'Οτι εχουμε 2,5 χρονια αντι για 2 χρονια που εχουν αλλες ΣΣΕ μειωμένο ωραριο!!!

Εχω μείνει ξεκρέμαστη γιατι δε εχω ποις να μου κρατησει το παιδακι μου και ειναι πολυ μικρο για να το παω στο παιδικο....Απο την αλλη εχω αναγκη να δουλέψω......Απο τη Παρασκευή κλαιω και δεν ξερω τι να κανω...

Συγγνωμη αν σας ζαλισα αλλα ηθελα να σας πω το πονο μου!!!

Ειναι ΑΔΙΚΟ!!!!!

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είναι πράγματι άδικο, αλλά κάτι που δεν μπορείς να το αλλάξεις αμεσα, μπορείς μόνο να το αποδεχτείς. Αν σου αρέσει η δουλειά σου και δεν θές να τη χάσεις, μπορείς να ψάξεις έγκαιρα να βρεις μία baby sitter για κάποιες ώρες (θα κάνεις μειωμένο, έτσι?). Αν δεν τρελαίνεσαι, φεύγεις και με αργότερα ψάχνεις για μία άλλη δουλειά. Πάντως έχει υπόψη σου ότι το μειωμένο δεν είναι άσχημη λύση. Κι εγώ που έχω και τις δύο επιλογές, αυτή τη φορά θα επιλέξω το μειωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Στον ιδιωτικό τομέα υπάρχει η δυνατότητα συμψηφισμού του μειωμένου ωραρίου με άδεια. Αντί δηλ να δουλεύουμε 2ώρες λιγότερο για ένα χρόνο να κάτσουμε τις ώρες αυτές σε μέρες και όταν γυρίσουμε να δουλεύουμε κανονικά. Δεν ρωτάς μήπως σου το κάνουν δεκτό?

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο εργοδοτης μου ειναι συζητησιμος και ετσι δε με απασχολει αυτο το θεμα!!!

Αλλα το οτι αν το μειωμενο ωραριο το παρω σε αδεια μετα θα σχολαω στις 6 και θα πηγαινω σπιτι μου στις 7(μετακινουμε με λεωφορεια ) στη καλυτερη!!!

Απο τη αλλη δεν τρελαινομαι τοσο για τη δουλεια μου αλλα ειναι πολυ δσκολο να μη δουλευω οικονομικα.....

Δεν ξερω τι να κανω.....

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κλείσει 1 χρόνο στην επιχείρηση μπορείς να πάρεις 3,5 μήνες άδεια άνευ αποδοχών! Καταλαβαίνω οτί είναι μεγάλο θέμα το οικονομικό,αλλά αν σε παίρνει να μείνεις 3,5 μήνες χωρίς μισθό θα έχει ξεπεταχτεί και το μπουμπουκάκι σου και θα πάει σταθμό πιό εύκολα. Και μετά παίρνεις και το μειωμένο ωράριο! :wink:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για όλες ισχύει!

Αλλά για να καταλάβω καλύτερα: Πήρες επίδομα τοκετού από το ΙΚΑ; Αν ναι, τότε δικαιούσαι το περιβόητο 6μηνο και δεν μπορεί να σου το αρνηθειί ο εργοδότης σου!

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Ο εργοδοτης μου το δεκτηκε!Δεν το δικαιουμαι γιατι οι ναυτιλιακες εχουν αλλη συλλογικη συμβαση εργασιας!

Πηρα το επιδομα τοκετου απο το ΙΚΑ(αυτο νομιζω το παιρνεις αφου γεννησεις , σωστα;;)....

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν το πήρες παίρνεις και το 6μηνο.Δεν έχει σημασία η συλλογική σύμβαση.

Όποιος δεν δικαιούται το επίδομα ΙΚα δεν μπορεί να πάρει το εξάμηνο. Πχ μια φίλη μου που δουλεύει σε τράπεζα δεν παίρνει επίδομα τοκετού από το ΙΚΑ αλλά από την τράπεζα (το ταμείο τους). Έτσι δεν δικαιούται ούτε το εξάμηνο.

Πριν κάνεις οτιδήποτε ψάξτο καλύτερα. Πάρε τηλέφωνο και συμβουλεύσου την Επιθεώρηση Εργασίας της περιοχής σου!

Εύχομαι να έχεις καλά νέα! :wink:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η soyzy έχει δίκιο.Δεν έχει να κάνει το ότι δουλεύεις εσύ σε ναυτιλιακή εταιρεία αλλά το ότι είσαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ!!!Μήπως κάποιος σε παραμυθιάζει για ιδίους λόγους???

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Η soyzy έχει δίκιο.Δεν έχει να κάνει το ότι δουλεύεις εσύ σε ναυτιλιακή εταιρεία αλλά το ότι είσαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ!!!Μήπως κάποιος σε παραμυθιάζει για ιδίους λόγους???

 

Απολυτα σωστο. Εφοσον καταβαλλεις τις εισφορες σου στο ΙΚΑ δικαιουσαι οσα αυτο παρεχει για τους ασφαλισμενους του. Παρε τηλ, την επιθεωρηση εργασιας και ασε τι σου λεει ο εργοδοτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η soyzy έχει δίκιο.Δεν έχει να κάνει το ότι δουλεύεις εσύ σε ναυτιλιακή εταιρεία αλλά το ότι είσαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ!!!Μήπως κάποιος σε παραμυθιάζει για ιδίους λόγους???

 

Απολυτα σωστο. Εφοσον καταβαλλεις τις εισφορες σου στο ΙΚΑ δικαιουσαι οσα αυτο παρεχει για τους ασφαλισμενους του. Παρε τηλ, την επιθεωρηση εργασιας και ασε τι σου λεει ο εργοδοτης.

 

Απο το στομα σας και στου θεου το αυτι.....

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η soyzy έχει δίκιο.Δεν έχει να κάνει το ότι δουλεύεις εσύ σε ναυτιλιακή εταιρεία αλλά το ότι είσαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ!!!Μήπως κάποιος σε παραμυθιάζει για ιδίους λόγους???

 

Απολυτα σωστο. Εφοσον καταβαλλεις τις εισφορες σου στο ΙΚΑ δικαιουσαι οσα αυτο παρεχει για τους ασφαλισμενους του. Παρε τηλ, την επιθεωρηση εργασιας και ασε τι σου λεει ο εργοδοτης.

 

Απο το στομα σας και στου θεου το αυτι.....

 

Δυστυχως δεν το δικαιουσαι... περασα τα ιδια το καλοκαιρι γιατι εργάζομαι σε μη κερδοσκοπικη οργανωση και αρχικα ήμουν και εγω εκτος του νεου νομου. Εγινε ομως ειδικη ρυθμιση(μετα απο παρεμβασεις βουλευτων, συνδικαλιστων κτλ) και τελικα το δικαιουνται ολες οι εργαζομενες σε μκο. Σιγουρα ΔΕΝ το δικαιουνται οι εργαζομενες σε ναυτιλιακες, τραπεζες, ξενοδοχεια και οι γιατροι. το εχω ψαξει πολυ το θεμα και ειναι πολυ αδικο...

qLVMp3.png

 

 

jWhHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ρωτα κατευθειαν στον ΟΑΕΔ. Ειμαι σιγουρη οτι ολες οσες ασφαλιζονται στο ΙΚΑ το δικαιουνται. Δεν εχει σχεση η Σμβαση αλλα η ασφαλεια.

Τι κωδικο ασφαλισης λεει το χαρτι του ΙΚΑ σου? (το αποκομα ενσημων δλδ)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που δουλέυω σε Ναυτιλιακή εταιρεία και όχι πρακτορείο (ακόμη χειρότερα δλδ) ξέρω οτι δικαιούσαι το 6μηνο.Δεν έχει να κάνει με την σύμβαση και σου παραθέτω ένα παράδειγμα "μια συνάδελφος και φίλη πήρε ήδη 1 μήνα από το 6μηνο και θα επιστρέψει τον άλλο μήνα"

Για ψάξτο καλύτερα γιατί νομίζω οτι υπάρχει παραπληροφόρηση...γιατί δεν ρωτάς την επιθεώρηση εργασίας ή τον ΟΑΕΔ που στο φινάλε εκεί καταθέτεις τα δικαιολογητικά???

line_m121_beg_micky_time_1190001600_text_d4ef20e1f3f4ddf1e920eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς Χριστινα φοβάμαι πως δεν θα βρεις άκρη....

Οντως ο ΟΑΕΔ δεν το αναγνωρίζει...

Εύχομαι να βγω λάθος!

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=7804

 

Μαλλον εχεις δικιο αλλα δεν χανω και τιποτα να κανω ενα τηλ και στην επιθ.εργασιας.....Που ξερεις;;;;;

Ευχαριστω, παντως....

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά Χριστίνα τί έγινε;;;

ρωτάω γιατί η κολλητή μου είναι έγκυος και δουλεύει σε ναυτιλιακή και την απασχολεί ήδη το θέμα της άδειας. Μόλις μάθεις κάτι έγκυρο πες μας για να ξέρουμε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...