Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η Σάρα, η Άννα και η εξωσωματική


Ursa Major

Recommended Posts

Η Άννα παντρεύτηκε σε ηλικία 20 ετών, τον τριαντάχρονο τότε Ιωακείμ, ο οποίος καταγόταν απ΄ τη γενιά του Δαβίδ, όπως κι εκείνη. Όμως πέρασαν 40 χρόνια έγγαμου βίου και ο Ιωακείμ και η Άννα δεν είχαν αποκτήσει παιδί. Η ατεκνία στην εποχή τους ήταν μεγάλη ντροπή. Αλλά αυτή τη ντροπή την έφερναν πάνω τους και οι δύο τους αγόγγυστα κι αδιαμαρτύρητα απέναντι στο Θεό. Υπέμεναν το θέλημα Του, Τον θερμοπαρακαλούσαν, πίστευαν με απλοϊκή και πηγαία πίστη στην παντοδυναμία Του και περίμεναν…

Απέναντι στη τόση πίστη, υπομονή και προσευχή ο Θεός απάντησε με πολλαπλά μεγάλα θαύματα. Στέλνει τον άγγελό Του και λύει την ατεκνία της Άννας. Και η γριά και στείρα Άννα, ως άλλη Σάρα, θα μείνει έγκυος και στα 60 της χρόνια θα γεννήσει και θ΄ αποκτήσει στις 8 Σεπτεμβρίου, ημέρα Δευτέρα του έτους 15π.Χ. κόρη. Και τι κόρη(!) τη Μαρία, τη μετέπειτα Παναγία Δέσποινα.

Aντιγραφή απο gonia.gr

 

Εγινε μεγάλη κουβέντα για τα θεσμοθετημένα ανώτατα όρια στην υποβοηθούμενη αναπαραγωγή.

Αλήθεια, ο άγγελος κάνει διακρίσεις και θαύματα μέχρι κάποια συγκεκριμένη ηλικία;

Πρέπει να υπάρχουν όρια στην ηλικία των ανθρώπων που χρησιμοποιούν μεθόδους υποβοηθούμενης τεκνοποίησης;

Ποιά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 231
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • fokion

    fokion 23 δημοσιεύσεις

  • Ursa Major

    Ursa Major 17 δημοσιεύσεις

  • almak

    almak 11 δημοσιεύσεις

  • yls

    yls 11 δημοσιεύσεις

θετεις περιεργα ερωτηματα.... εως και παραπλανητικά θα ελεγα.....χιχιχιχιχι

μην συγκρινεις ανωμοια πραγματα

 

οκ για την Παναγια...

ομως

 

για ελα στη θεια Μαριγω απο την Ανω Ραχη που στα 60 της θα γινει μαμα...

ΠΕΡΑΝ απο τον κινδυνο να αφησει ορφανο το παιδι της απο την γεννα ( καθοτι ο οργανισμος της ειναι καταπονημενος απο την ηλικια) οταν το παιδι της θα ενηλικιωθει, αυτη θα ειναι???? 80??????

Παντρεμενη/ο θα την/τον δει....?????????

γιατι εγγονια ετσι κι αλλιως το ψιλοαποκλειω.......

 

Για να μην αναφερω ΚΑΝ την διαφορα νοοτροπίας των 60+++ χρονων........

το οτι θα την ρωτανε για την........γιαγια της/εγγονη-ο της?????

 

καλες οι ιστοριες που εχουν ΑΛΛΟ νοημα απο το προφανες οπως αυτη της Παναγιας.....

Link to comment
Share on other sites

Η ουσία παραμένει η ίδια, η κυρά Αννα η μαμά της Παναγίας, μια ταπεινή θείτσα ήταν πριν αγιάσει.

Γιατί αποκλείεις αυτό το προνόμιο για την θεια Μαριγώ απο την Ανω Ράχη; Οταν μάλιστα ο φυσικός προορισμός όλων των ζώων είναι η αναπαραγωγή.

Κι άν κυοφορήσει η θεια Μαριγώ ένα πρόσωπο σημαντικό για την παγκόσμια ιστορία;

Link to comment
Share on other sites

Το επιασες τελεως λαθος...

 

Δεν ειναι θεμα "συμαντικότητας"

Ειναι θεμα "υπευθυνότητας" απέναντι στο ον που θα φερεις στη ζωη... Το θεωρω απλά καπριτσιο εν ολιγοις....

στο κατω κατω... στα 60 το θημηθηκες????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το επιασες τελεως λαθος...

 

Δεν ειναι θεμα "συμαντικότητας"

Ειναι θεμα "υπευθυνότητας" απέναντι στο ον που θα φερεις στη ζωη... Το θεωρω απλά καπριτσιο εν ολιγοις....

στο κατω κατω... στα 60 το θημηθηκες????

Μπορεί να το πάλευε απο τα 20 :roll:

Link to comment
Share on other sites

και φυσιολογικά-βιολογικά μπορεσε στα 60??????

Πλακα μας κανεις????? ( φιλικά παντα ε!!!!!! μην παρεξηγηθεις...)

Καλά δε διαβάζεις μου φαίνεται.

Λέμε υποβοηθούμενη αναπαραγωγή :shock:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα διαβαζω... πιστεψε με....

 

στα 60 δεν γινεται... υπο φυσιολογικές συνθηκες ( γιατι μιλαμε για μια γυναικα που απο τα 20 ειχε προβλημα ετσι???? δε μιλαμε για την υγυη - σχετικά - μαμα που κυοφορει το εγγονι της γιατι η κορη της εχει προβλημα....που και σε αυτο εχω θεμα... αλλα αστο μια αλλη στιγμη)

 

Θες να μου πεις 40 χρονια παιρνει τις ορμονες που ολοι ξερουμε που κανεις γιατρος δεν τις δινει σερι πανω απο ενα χρονο, ποσο δε πανω απο 10 και εσυ μου λες για 40??????

 

ελα τωρα........ αυτη η γυναικα θα εχει ολες τις γνωστες μορφες καρκινου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αργά σας πήρα χαμπάρι ......δεν πάτε καλά.

 

Το δικαίωμα στην μητρότητα δεν της δίνει και το δικαίωμα(ηθικό) να φέρει στον κόσμο ένα παιδί με πολύ λιγότερες πιθανότητες να έχει υγεία η ίδια να το μεγαλώσει.

Να έχει πολύ μεγάλες πιθανότητες το ίδιο το παιδί να γεννηθεί με εκ γενετής ανωμαλίες κτλ κτλ.

Κατά τα άλλα δικαιωμά της να κάνει ότι θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, ο άγγελος κάνει διακρίσεις και θαύματα μέχρι κάποια συγκεκριμένη ηλικία;

Εδω ξεκινας απο λαθος βαση.Σκοπος της διηγησης ειναι να δειξει οτι αυτο που ειναι αδυνατο για τον ανθρωπο,ειναι δυνατο για το Θεο.Οτι δηλ ο Θεος ειναι πανω απο τους νομους της φυσης(λογικο,εφοσον αυτος τους δημιουργησε) κι οτι η πιστη τους ανταμειφθηκε με τον ερχομο του παιδιου.Δεν εχει σημασια αν ηταν 60 χρ,ή 20 ή 100,το νοημα ειναι οτι η πιστη στο θεο πετυχε αυτο που θεωρουνταν αδυνατο
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Εγινε μεγάλη κουβέντα για τα θεσμοθετημένα ανώτατα όρια στην υποβοηθούμενη αναπαραγωγή.

 

Πρέπει να υπάρχουν όρια στην ηλικία των ανθρώπων που χρησιμοποιούν μεθόδους υποβοηθούμενης τεκνοποίησης;

Ποιά;

Τα θεματα βιο'ι'ατρικης και βιοηθικης σηκωνουν πολλη συζητηση.Υπαρχει και σχετικη ιστοσελιδα ( ειναι http://www.bioethics.gr) που εχει στοιχεια για πολλα τετοια ζητηματα.Το ερωτημα για την ηλικια εχει πολλες παραμετρους.Το ζευγαρι θα ζει οταν ενηλικιωθει το παιδι;εχουν αντοχες να το φροντισουν; γιατι δεν προσπαθησαν να το αποκτησουν νωριτερα; δεν μπορουσαν να καλυψουν την αναγκη για πατροτητα-μητροτητα με την υιοθεσια ή αναδοχη; αν προβαλλεται ως επιχειρημα η αργοπορια της διαδικασιας,γιατι δεν υιοθετησαν ενα παιδι με προβλημα υγειας(η διαδικασια μειωνεται χρονικα στο μισο); ενα τετοιο παιδι δεν θα ικανοποιουσε την αναγκη για μητροτητα;θελουν παιδι για να εχουν κοινωνικη αποδοχη; και πολλα αλλα βεβαια.Νομιζω στη χωρα μας το οριο για τις γυναικες ειναι τα 50 χρ που περιπου ειναι το ανωτατο οριο και για φυσιολογικη συλληψη.Ειναι νομιζω δικαιος τροπος η συγκριση με τη φυσιολογικη συλληψη,μεγαλυτερη σε ηλικια μητερα θα ηταν πιστευω υπερβολικο.Δεν αμφισβητω την αγαπη που θα μπορουσε να του δωσει,αλλα δεν φτανει παντοτε αυτο
Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι 32 και δεν εχω τις ιδιες αντοχες και την ιδια διαθεση που ειχα στα 20 μου με τα παιδια.. υπαρχουν στιγμες που κουραζομαι πολυ που εχω νευρα που.. που..

δεν μπορω να με φανταστω μητερα στα 60 μου να αλλαζω πανες.. εδω για γιαγια και παλι νομιζω οτι θα ειμαι μειωμενης ευθυνης..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι 32 και δεν εχω τις ιδιες αντοχες και την ιδια διαθεση που ειχα στα 20 μου με τα παιδια.. υπαρχουν στιγμες που κουραζομαι πολυ που εχω νευρα που.. που..

δεν μπορω να με φανταστω μητερα στα 60 μου να αλλαζω πανες.. εδω για γιαγια και παλι νομιζω οτι θα ειμαι μειωμενης ευθυνης..

 

 

κι εγω ετσι....

Link to comment
Share on other sites

σκεφτειτε μια γυναικα να προσπαθει να κανει 40χρονια παιδι κ να μην τα καταφερνει κ ξαφνικα μετα απο 40χρονια να ερχεται το θαυμα που επιθυμει,ποιος εχει το δικαιωμα να της πει να μην το ζησει???????

Για μενα καλο ειναι οποια γυναικα μπορει να το καταφερει ας το κανει, κι ας ειναι κ 60χρονων.Δεν λεω οτι ειναι οι καλυτερες συνθηκες για το παιδι,απλα αυτη η γυναικα που θα γεννηση σε τοσο μεγαλη ηλικια θα εχει καταφερει να φερει στην ζωη ενα παιδι κ αυτιο ειναι πολυ σημαντικο,γιατι μας εχει πει εμας κανενας οτι θα ζησουμε αιωνια.

κ για να σας πω κ ενα παραδειγμα μια γνωστη μας ειναι 43χρονων παντρεμενη απο τα 23 κ προσπαθουσαν τοσα χρονια να κανουν παιδι,τελικα τωρα η γυναικα ειναι 5μηνων εγκυος κ τα καταφερε με εξωσωματικη,ποιος μπορει να πει σε αυτην την γυναικα μετα απο ολα αυτα που εχει περασει οτι ειναι πλεον μεγαλη κ καλυτερα θα ηταν να μην το κανει?Εχει παρει αλλα 100χρονια ζωης με την εγκυμοσυνη της δεν περπαταει στη γη αλλα πεταει ,ποιος εχει το δικαιωμα να της το στερησει αυτο?Καλο ειναι να μην κρινουμε εκ του ασφαλους.Γιατι κ για μενα καλο ειναι τα παιδια να τα κανουμε νωρις κ να μπορεσουμε να τα ζησουμε κ να τα μεγαλωσουμε εμεις,αλλα αυτος που προσπαθει χρονια να το αποκτησει δεν πιστευω οτι μπορει κ εχει καποιος το δικαιωμα να τον κρινει

Link to comment
Share on other sites

Το δικαίωμα του να αποκτήσει μια γυναίκα παιδι ειναι αναφθαιρετο και κατα την ταπεινή μου αποψη δεν πρεπει να το στερηθει όποια και αν είναι η ηλικία της.

Έπειτα οι σημερινες 40άρες ,50άρες και 60άρες ουδεμία σχέση έχουν με τις αντίστοιχες ηλικίες 20 χρόνια πριν.

Κάθε φορά που ανοίγει αυτό το θέμα ακούω οτι μια γυναίκα που τεκνοποιεί στα 60 έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να αφήσει ένα παιδί σε ορφάνια κ.λ.π κ.λ.π.

Ποτέ όμως δεν άκουσα τι γίνεται στην περίπτωση του πατέρα.

 

Αλήθεια γιατί όταν κατα καιρούς ακούμε άντρες σε ηλικία 70 ακόμα ακόμα και σε μεγαλυτερη( διασημους και μη) αντιμετωπίζουμε το γεγονός απλώς με ένα μειδίαμα ή σε κάποιες περιπτώσεις να επικροτείται ?

Σε αυτή την περίπτωση το παιδί δεν είναι καταδικασμένο να ζήσει σε ορφάνια?

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια γιατί όταν κατα καιρούς ακούμε άντρες σε ηλικία 70 ακόμα ακόμα και σε μεγαλυτερη( διασημους και μη) αντιμετωπίζουμε το γεγονός απλώς με ένα μειδίαμα ή σε κάποιες περιπτώσεις να επικροτείται ?

Σε αυτή την περίπτωση το παιδί δεν είναι καταδικασμένο να ζήσει σε ορφάνια?

 

Ούτε κι αυτό στέκει.

Η φύση προνόησε για το πότε μια γυναίκα μπορεί να κάνει παιδιά, έως την εμμηνόπαυση. Και η resident σωστά ανέλυσε το θέμα πιο πάνω ως προς το θαύμα.

Και επειδή είμαι σε θέση να ξέρω πολλά πράγματα από το χώρο της εξωσωματικής, σας λέω ότι οι περισσότερες 60άρες χρησιμοποιούν ξένα ωάρια.

Και κάτι ακόμα, εάν για 10- 20 χρόνια προσπαθείς να κάνει παιδί και δεν το καταφέρνεις, μπορείς κάλλιστα να πας να υιοθετήσεις.

Αλλά όχι , πρέπει να είναι το δικό μας DNA (το δικό μου που είναι και ελαφρώς "σαλεμένο" τι να πω?), πρέπει να υιοθετήσουμε νεογέννητο κλπ, κλπ. Αλλά είπαμε....................

Link to comment
Share on other sites

σκεφτειτε μια γυναικα να προσπαθει να κανει 40χρονια παιδι κ να μην τα καταφερνει κ ξαφνικα μετα απο 40χρονια να ερχεται το θαυμα που επιθυμει,ποιος εχει το δικαιωμα να της πει να μην το ζησει???????

Για μενα καλο ειναι οποια γυναικα μπορει να το καταφερει ας το κανει, κι ας ειναι κ 60χρονων.Δεν λεω οτι ειναι οι καλυτερες συνθηκες για το παιδι,απλα αυτη η γυναικα που θα γεννηση σε τοσο μεγαλη ηλικια θα εχει καταφερει να φερει στην ζωη ενα παιδι κ αυτιο ειναι πολυ σημαντικο,γιατι μας εχει πει εμας κανενας οτι θα ζησουμε αιωνια.

κ για να σας πω κ ενα παραδειγμα μια γνωστη μας ειναι 43χρονων παντρεμενη απο τα 23 κ προσπαθουσαν τοσα χρονια να κανουν παιδι,τελικα τωρα η γυναικα ειναι 5μηνων εγκυος κ τα καταφερε με εξωσωματικη,ποιος μπορει να πει σε αυτην την γυναικα μετα απο ολα αυτα που εχει περασει οτι ειναι πλεον μεγαλη κ καλυτερα θα ηταν να μην το κανει?Εχει παρει αλλα 100χρονια ζωης με την εγκυμοσυνη της δεν περπαταει στη γη αλλα πεταει ,ποιος εχει το δικαιωμα να της το στερησει αυτο?Καλο ειναι να μην κρινουμε εκ του ασφαλους.Γιατι κ για μενα καλο ειναι τα παιδια να τα κανουμε νωρις κ να μπορεσουμε να τα ζησουμε κ να τα μεγαλωσουμε εμεις,αλλα αυτος που προσπαθει χρονια να το αποκτησει δεν πιστευω οτι μπορει κ εχει καποιος το δικαιωμα να τον κρινει

 

Ε εντάξει στα 43 μια χαρά είναι...και νέα είναι και ξέρει πολύ καλά τι θέλει (ένα παιδάκι) και θα ζήσει να το μεγαλώσει....

από τα 50 και πάνω νομίζω ότι τίθεται θέμα....και η φύση έχει προνοήσει....

βέβαια θα πρεπε να έχει προνοήσει και για τους άντρες, αλλά ακόμα κι εδώ φαίνεται καθαρά ο ρόλος του πατέρα...δεν ενδιαφέρει τη φύση αν θα ζήσει να το μεγαλώσει, ο σκοπός του είναι να το κάνει...η μάνα είναι η απαραίτητη για το παιδί....

Όσο για τις υιοθεσίες, εύκολα το λες, αλλά δύσκολα το κάνεις.....κάποιοι προτιμούν να μένουν τα παιδιά στα ορφανοτροφεία από το να πηγαίνουν προς υιοθεσία.....πολλά ζευγάρια και θέλουν και μπορούν να μεγαλώσουν άνετα ένα παιδάκι, αλλά σάμπως τους το δίνουν?

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ όμως δεν άκουσα τι γίνεται στην περίπτωση του πατέρα.

Αλήθεια γιατί όταν κατα καιρούς ακούμε άντρες σε ηλικία 70 ακόμα ακόμα και σε μεγαλυτερη( διασημους και μη) αντιμετωπίζουμε το γεγονός απλώς με ένα μειδίαμα ή σε κάποιες περιπτώσεις να επικροτείται ?

Σε αυτή την περίπτωση το παιδί δεν είναι καταδικασμένο να ζήσει σε ορφάνια?

 

Το παιδί ορφανεύει από μάνα όχι από πατέρα. Αυτό λέει μια ρήση με την οποία συμφωνώ.

 

Το όριο των 50 ετών που τέθηκε στην χώρα μας δεν νομίζω πως υφίσταται χωρίς λόγο. Σίγουρα θα ζητήθηκαν οι γνώμες εμπειρογνωμόνων και κατέληξαν σε ό,τι είναι καλύτερο για τα μελλοντικά παιδιά. Μου φαίνεται και πολύ λογικό και "γενναιόδωρο".

 

Ο νόμος απαγορεύει στις άνω των 45 ετών γυναίκες να υιοθετήσουν.

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τα ηλικιακά όρια και γι’αυτό ρωτάω την άποψή σας. Δεν μπορώ να δεχτώ ας πούμε γιατί μια γυναίκα 51 ετών που δεν έχει μπει στην εμμηνόπαυση να στερείται το δικαίωμα να βοηθηθεί για να γίνει μητέρα.

 

Οπως επίσης δεν μπορώ να συμφωνήσω με τα επιχειρήματα περί ορφάνιας.

Τα δικαιώματα του κυοφορούμενου σε γονείς υγιείς και μακρόβιους είναι μια παράμετρος τόσο νεφελώδης που πιστεύω πως είναι άδικο μόνο γι’αυτό το λόγο να στερηθούν οι άνθρωποι το δικαίωμα να τεκνοποιήσουν.

Αλλωστε ποιός μπορεί να εγγυηθεί οτι οι νεώτεροι γονείς θα είμαστε ζωντανοί και στο πλευρό των παιδιών μας για πολύ καιρό.

Γι’αυτό νομίζω πως θα έπρεπε να κρίνονται αυτά κατά περίπτωση. Δεν μπορεί να κόβεται "κουστουμάκι" το θαύμα.

 

Η βιβλική ιστορία είναι εντυπωσιακή και συμβολική φυσικά. Το θαύμα, άν προσέξατε, δεν το 'κανε ο Ιωακείμ, αλλά ο άγγελος. Ε, αυτός ο άγγελος σήμερα είναι ο γενετιστής, ο γυναικολόγος ο γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...