Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 13-10-08, 11:34   #1
rania_t

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
rania_t ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή CMV αντισώματα IGG και IGM

Καλημέρα κορίτσια, θα ήθελα τη βοήθεια σας, αν γνωρίζει κάποια για το θέμα. Είμαι 20 εβδομάδων και πριν από 20 ημέρες έκανα για δεύτερη φορά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης εξετάσεις για CMV. Τα αντισώματα έδειξαν IGM αρνητικά και τα IGG +85. Την πρώτη φορά που έκανα εξετάσεις τα αντισώματα έδειξαν IGM αρνητικά και τα IGG +7. Πανικοβλήθηκα γιατί δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί αυξήθηκαν τα IGG αντισώματα μέσα σε 2 μήνες. Ο γυναικολόγος μου είπε ότι τα αντισώματα IGM δείχνουν τωρινή λοίμωξη, και εφόσον είναι αρνητικά δεν έχουμε πρόβλημα, αλλά μου είπε να πάω να ξανακάνω την εξέταση. Τις δύο προηγούμενες φορές τις εξετάσεις τις έκανα στο ΙΚΑ. Σήμερα πήγα και τις έκανα σε ιδιωτικό εργαστήριο και θα πάρω τα αποτελέσματα το βράδυ. Πρέπει να σημειώσω, ότι στην πρώτη εγκυμοσύνη οι εξετάσεις έδειξαν για τα αντισώματα IGM αρνητικά και τα IGG +45. Το οποίο σημαίνει ότι είχα αντισώματα από την πρώτη εγκυμοσύνη. Γιατί ήταν αυξημένα την τελευταία φορά? Πρέπει να ανησυχώ?
Παλιά 13-10-08, 12:11   #2
prosperous

Περιοχή: Αθήνα
prosperous ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

επειδη αυτο το θεμα με βασανισε πολυ στην προηγουμενη εγκυμοσυνη μου και δεν καθησυχαζομουν με τιποτε τελικα εμαθα και κατεληξα οτι μπορει στην IGG να φαινονται αντισωματα ως θετικο η αμφιβολο (συνηθως η κλιμακα ειναι αρνητικο, αμφιβολο, θετικο) αλλα σημασια εχει η IGM. Η οποια οσο ειναι αρνητικη τοσο δεν μας αγχωνει τιποτε..απλα εφοσον η ΙGG δειχνει αντισωματα καλο ειναι να επαναλαμβανεται η εξεταση..
επισης εχω να σου πω και εγω πως ειχα κανει και τις δυο μου εξετασεις στο ΙΚΑ και εβλεπα παρομοια αποτελεσματα σα τα δικα σου αλλα στην απελπισια μου επανω πληρωσα και εκανα την εξεταση εξω σε ιδιωτικο το οποιο εδειξε αρνητικο και την μεν μετρηση IGG και την IGM..η απαντηση τους αλλα και του γιατρου μου ηταν οτι καθε αποτελεσμα εξαρταται αποτ ην ευαισθησια και τις συνθηκες των μηχανηματων τους..βεβαια εγω ετυχε να αποβαλλω απο αλλο λογο τοτε και ετσι δεν ξανασχοληθηκα με το θεμα αλλα στη φετινη μου κυηση τα αποτελεσματα εδειξαν λιγα αντισωματα στο επιπεδο του αρνητικου στην IGG και αρνητικη η IGM και ετσι δεν ξανασχοληθηκαμε με αυτο.

Παρε και το αποτελεσμα σου απο το ιδιωτικο και αν παλι ειναι αρνητικο θα συνηστουσα να μην αγχωθεις αλλο και αφου ενημερωσεις και το γιατρο σου να το προσπερασεις..

καλο υπολοιπο εγκυμοσυνης
Ο χρήστης prosperous δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-10-08, 14:08   #3
Μαράκι

Μαράκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: CMV αντισώματα IGG και IGM

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rania_t
Καλημέρα κορίτσια, θα ήθελα τη βοήθεια σας, αν γνωρίζει κάποια για το θέμα. Είμαι 20 εβδομάδων και πριν από 20 ημέρες έκανα για δεύτερη φορά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης εξετάσεις για CMV. Τα αντισώματα έδειξαν IGM αρνητικά και τα IGG +85. Την πρώτη φορά που έκανα εξετάσεις τα αντισώματα έδειξαν IGM αρνητικά και τα IGG +7. Πανικοβλήθηκα γιατί δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί αυξήθηκαν τα IGG αντισώματα μέσα σε 2 μήνες. Ο γυναικολόγος μου είπε ότι τα αντισώματα IGM δείχνουν τωρινή λοίμωξη, και εφόσον είναι αρνητικά δεν έχουμε πρόβλημα, αλλά μου είπε να πάω να ξανακάνω την εξέταση. Τις δύο προηγούμενες φορές τις εξετάσεις τις έκανα στο ΙΚΑ. Σήμερα πήγα και τις έκανα σε ιδιωτικό εργαστήριο και θα πάρω τα αποτελέσματα το βράδυ. Πρέπει να σημειώσω, ότι στην πρώτη εγκυμοσύνη οι εξετάσεις έδειξαν για τα αντισώματα IGM αρνητικά και τα IGG +45. Το οποίο σημαίνει ότι είχα αντισώματα από την πρώτη εγκυμοσύνη. Γιατί ήταν αυξημένα την τελευταία φορά? Πρέπει να ανησυχώ?
και μένα έδειξαν θετικά αντισώματα τα IGG +85 ή 75 νομίζω και το IGM αρνητικό..η γιατρός μου μου είπε ότι πέρασα τον κυταρομεγαλοϊό στο παρελθόν και αφού εχω τα αντισώματα είναι καλό..το πρόβλημα είναι να μην υπάρχει τωρινή λοίμωξη.κάτι αντίστοιχο με το τοξόπλασμα..γιατί το ξαναέκανες?αφού έχεις τα αντισώματα! εμένα δεν μου είπε να την ξανακάνω
Ο χρήστης Μαράκι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-10-08, 14:13   #4
rania_t

rania_t ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μαράκι την πρώτη φορά που έκανα την εξέταση σε αυτήν την εγκυμοσύνη τα IGG αντισώματα ήταν +7, το οποίο σημαίνει οριακώς αρνητικά. Γι' αυτό το λόγο την ξαναέκανα την εξέταση και τώρα βγήκαν +85. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη ήταν +45 και δεν ξαναέκανα την εξέταση καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Τώρα περιμένω το βράδυ να δω τι θα δείξουν τα αποτελέσματα από το ιδιωτικό εργαστήριο.
Παλιά 13-10-08, 14:18   #5
Μαράκι

Μαράκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

πω πω κορίτσια..χωρίς να θέλω να θίξω τίποτα, ίσα ίσα που η παρέα σας είναι εκπληκτική..πάντως εκεί που είμαι τόσο χαρούμενη, διαβάζω ένα τοπικ και χάνω τη γη κάτω από τα πόδια μου...΄πιστέυεις ότι εγώ με αυτό το νούμερο πρέπει να ανησυχώ?δεν μπορώ αλλο άγχος..στην πρώτη μου εγκυμοσύνη που ήξερα λιγότερα πραγματικά ήμουν πολύ καλύτερα

μα και με την ερυθρά το ίδιο δεν γίνεται??αφού δούνε ότι έχουμε τα αντισώματα μας βάζουνε να την ξανακάνουμε??μια φορά την κάνουμε στην αρχη..μαλλον κατέληξα σε αυτό που λες..όταν είναι μικρή η τιμή των αντισωμάτων και είναι αμφίβολο..
Παλιά 13-10-08, 20:18   #6
neamanoula

Το avatar του χρήστη neamanoula

Περιοχή: θεσ/νικη
neamanoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μην ανησυχείς! Επειδή έχω φάει φρίκη με το συγκεκριμένο θέμα όσο το Μ είναι αρνητικό και το g έχει μεγάλο νούμερο, σημαίνει ότι τόσο πιο πολλά αντισώματα έχεις και ότι είσαι πιο ασφαλής.
Παλιά 13-10-08, 20:42   #7
oikat

oikat ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

συμφωνω με τα κοριτσια. Μην ανησυχεις. Απο τη στιγμη που εχεις αντισωματα δε χρειαζεται να κανεις αυτη την εξεταση παλι. Δεν προκειται να κολλησεις cmv.
Ο χρήστης oikat δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-10-08, 09:29   #8
Μαράκι

Μαράκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημέρα!
εγώ κοιταξα χτες τις εξετάσεις και είδα ότι από 0-4 είναι αρνητικές τιμες από 4-6 αμφίβολες και >6 θετικό..οπότε μάλλον το 7 ήταν στο όριο γι αυτό και σου ζήτησε επανεξέταση...πάντως όντως αφού έχεις τα αντισώματα έχεις και ανοσία..σε σπάνιες περιπτωσεις μου είπε η γιατρός και εφόσον συντρέχουν πολλοί λόγοι διαοφρετικοί μπορεί να συμβεί επαναζοπύρωση της ίωσης...σπανιότατα όμως, και σε καμιά περίπωση δεν χρειάζεται να έχουμε συνέχεια αυτό στο μυαλό μας!
Παλιά 14-10-08, 09:48   #9
natasaZ

natasaZ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ρανια μην ανησυχεις καθόλου. Οι εξετάσεις σου είναι μια χαρα. Ακου κι εμένα που λόγω του CMV περάσαμε δυσκολα στην εγκυμοσύνη
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=3598
Καλή συνέχεια και με ένα γερό μωράκι σου ευχομαι...

Ο χρήστης natasaZ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-10-08, 10:15   #10
Μαράκι

Μαράκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο natasaZ
Ρανια μην ανησυχεις καθόλου. Οι εξετάσεις σου είναι μια χαρα. Ακου κι εμένα που λόγω του CMV περάσαμε δυσκολα στην εγκυμοσύνη
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=3598
Καλή συνέχεια και με ένα γερό μωράκι σου ευχομαι...

εγώ αυτό που δεν κατάλαβα είναι το εξής: αν μια γυναίκα έχει τα αντισώματα, δηλαδή πάνω από 6 (τις μονάδες δεν τις θυμάμαι) , δηλαδή 10,15,20,25 κλπ πρέπει να ανησυχεί??εμένα η γιατρός μου μου είπε ότι έχω τα αντισώματα, ακριβώς όπως της ερυθράς και επομένως εκτός από σπανιότατες περιπτώσεις αναζοπύρωσης έχω ανοσια! διαβαασα καλή μου φίλη την παραπομπή που έκανες στη δύσκολη περίπτωση που πέρασες και εκεί μια κοπέλα έγραφε ότι η γιατρός της της έλεγε να περιμένει να γίνει αρνητικό το IGg για να ξαναξεκινήσει προσπάθειες..μα επιτέλους τί σημαίνει αυτό?ή εχεις τα αντισώματά ή δεν τα έχεις! αν το περάσεις μια φορά, σημαίνει ότι τα έχεις, πώς ξαφνικά μετά από 1 ή 2 μήνες γίνεται αρνητικό το IgG ? τελικά είναι καλύτερο να το έχεις περάσει ή όχι??μπροούμε να ζούμε σε κλίβανο αποστειρωμένο 9 μηνες φιλες μου?
Παλιά 14-10-08, 11:39   #11
natasaZ

natasaZ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αυτο που εχω καταλάβει εγώ είναι ότι αν το IgG ειναι μηδεν σημαινει ότι δεν το εχεις περάσει ποτέ στη ζωή σου , ενω αν ειναι θετικό σημαινει οτι το εχεις περασει παλια κι εχεις δημιουργησει αντισωματα. Το IgM δειχνει αν το περνας στην παρουσα φάση. Δεν μας ειπαν ποτε κάτι για αρνητικά αντισώματα αργότερα. Απλά ξέρω ότι σε μια ενδεχόμενη δευτερη εγκυμοσύνη δεν χρειαζεται να κάνω εξεταση για CMV。 Αυτο που ενδιαφέρει σε όλες αυτές τις λοιμωξεις είναι οι τιμές του IgM, ειδικά αν δεν ειχες αντισωματα. Το καλύτερο είναι στις πρώτες εξετάσεις να είναι όλα τα IgGθετικά και τα IgM μηδεν.
Οσο για το που πρέπει να ειμαστε΄αυτους τους εννια μηνες, και στον κλιβανο να εισαι αν ειναι να σου κατσει η στραβη θα σου κατσει....

Ο χρήστης natasaZ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-10-08, 12:02   #12
daisy

Το avatar του χρήστη daisy

Περιοχή: Limnoupoli
daisy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαράκι
διαβαασα καλή μου φίλη την παραπομπή που έκανες στη δύσκολη περίπτωση που πέρασες και εκεί μια κοπέλα έγραφε ότι η γιατρός της της έλεγε να περιμένει να γίνει αρνητικό το IGg για να ξαναξεκινήσει προσπάθειες..μα επιτέλους τί σημαίνει αυτό?ή εχεις τα αντισώματά ή δεν τα έχεις! αν το περάσεις μια φορά, σημαίνει ότι τα έχεις, πώς ξαφνικά μετά από 1 ή 2 μήνες γίνεται αρνητικό το IgG ? τελικά είναι καλύτερο να το έχεις περάσει ή όχι??μπροούμε να ζούμε σε κλίβανο αποστειρωμένο 9 μηνες φιλες μου?
Μάλλον η κοπέλα που το έγραψε μπέρδεψε τα IGM με τα IGG. Τα αντισώματα αυτά δηλώνουν τα μεν IGM ότι υπάρχει ενεργή λοίμωξη τα δε IGG ότι στο παρελθόν είχες νοσήσει. Γι αυτό και πρέπει τα IGM να είναι μηδενικά, δλδ απλά να φύγει η λοίμωξη από τον οργανισμό και να μείνουν τα αντισώματα που μαρτυρούν ότι κάποια στιγμή το πέρασες. Κι εμένα βγήκαν στο 1ο έλεγχο και για το CMV και για το τοξόπλασμα και για την ερυθρά θετικά. Για την ερυθρά ισχύει ότι έχεις ανοσία, για τα άλλα δύο απλά ότι είναι πολύ σπάνιο ακόμα κι αν ξαναπροσβληθείς, να περάσει στο μωρό.
Εύχομαι να σε βοήθησα λίγο.
Παλιά 14-10-08, 12:03   #13
Μαράκι

Μαράκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

με βοήθησες πάρα πολυ! σε ευχαριστώ γιατί απο χτες ειχα μια ανησυχία διαβαζοντας το ποστ.
Παλιά 14-10-08, 14:13   #14
rania_t

rania_t ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τελικά τα χθεσινά αποτελέσματα έδειξαν IGM αρνητικά και IGG +55, το οποίο σημαίνει ότι η πρώτη εξέταση που έκανα στο ΙΚΑ, δηλαδή το IGG +7, ήταν μάλλον λάθος, και έχω τα απαραίτητα αντισώματα.
Παλιά 21-10-10, 18:19   #15
DFR

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
DFR χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εχω καταμπερδευτεί. Μαλλον από το άγχος μου δεν καταλαβαίνω και τι διαβάζω. εχω Αντισώματα CMV IGG 49 ( αρα θετικό ) και ΙGM Αρνητικό. Κατάλαβα ότι το igm αρνητικό σημαίνει ότι δεν νοσώ τώρα, σωστά? το ΙGG ΘΕΤΙΚΟ σημαίνει ότι έχω αντισώματα ή το αντίθετο? Τι ήθελα και τις είδα τέτοια ώρα μλεχρι να πάρω τηλ τον γιατρό να μου πει θα σκάσω.Μήπως μπορείται να με ξεμπερδέψετε την άσχετη.
Ο χρήστης DFR δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-10-10, 18:41   #16
DFR

DFR χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

?????
Παλιά 21-10-10, 18:57   #17
andigo

Περιοχή: Πειραιάς
andigo χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κοίταξα τις εξετάσεις μου. Σε όλα (ερυθρα, τοξοπλασμα και κυτταρομεγαλοϊο) είχα IGG θετικά (είχα νοσήσει στο παρελθόν και έχει ο οργανισμός αντισώματα) και IGM φυσικά αρνητικά. Το αντίστροφο είναι το ανησυχητικό.
Παλιά 21-10-10, 21:04   #18
DFR

DFR χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πάρα πολύ. Δεν ξέρεις πόσο με καθυσύχασες απο εκείνη την ώρα που μου το πες.Να χαιρεσαι τα παιδάκια σου
Παλιά 16-03-12, 17:34   #19
kikitsamou

Περιοχή: αριδαια πελλης
kikitsamou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εκανα εξετασεις για τοξοπλασμα και το ιgM βγηκε αρνητικο και το ιgG βγηκε θετικο +181 τι σημαινιε αυτο? υπαρχει κινδυνος για το εμβρυο? απαντηστε μου σας παρακαλω
Ο χρήστης kikitsamou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-03-12, 17:45   #20
dimitra-nikos

dimitra-nikos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αν δεν τα μπερδεύω και δεν τα λέω ανάποδα, νομίζω ότι τα αποτελέσματα σου ΄δείχνουν ότι έχεις περάσει στο παρελθόν τοξόπλασμα και έχεις αντισώματα και ότι τώρα δεν έχεις τον ιο. Αλλά δεν είμαι σίγουρα. Πάρε τον γιατρό σου άμεσα για να είσαι σίγουρη
Παλιά 03-09-13, 15:55   #21
Μαρια+Γιωργος

Μαρια+Γιωργος ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπερα.
Απαντηστε και σε μενα ρε κοριτσια γιατι εχω αγχωθει τρελα μολις κοιταξα και εμαθα τι ρολλο βαραει αυτος ο κυτταρομεγαλοιος...

Στις εξετασεις της γυναικας μου σε ιδιωτικη μαιευτικη κλινικη μας εδειξε
IgG 529,2 και IgM 2,54.

Η γυναικολογος μας εστειλε και στο Ινστιτουτο Pasteur να κανουμε και παλι το test μαζι με Avidity test(καπως ετσι λεγοταν).

Καναμε την εξεταση την Παρασκευη και τα αποτελεσματα ομως βγαινουν την Πεμπτη. Οπως καταλαβαινεται με εχει φαει η αγωνια και προσπαθω να μην το δειχνω στην γυναικα μου.

και ειναι ακομη σχεδον 2,5 ατελειωτες ημερες...

Μπορει καποια/καποιος να μου εξηγησει τα πρωτα αποτελεσματα που εβαλα τη σημαινουν????

Ευχαριστω!
Ο χρήστης Μαρια+Γιωργος δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-11-13, 22:28   #22
ziu_zitsu

Το avatar του χρήστη ziu_zitsu

Περιοχή: Μακεδονία
ziu_zitsu χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

igg 730
igm αρνητικό.
Η γιατρός μου είπε όλα καλά. Εμένα με τρώει.
Καταλαβαίνω πως παραλογίζομαι.
Το συζήτησα και με την αδερφή μου που είναι βιοχημικός και μου είπε πως δείχνει πως νόσησα κάποια στιγμή. Αλλά το 730 δεν είναι πολύ μεγάλο????
Ο χρήστης ziu_zitsu δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-12-13, 18:01   #23
Mirandoula

Περιοχή: Faliro
Mirandoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αχ κορίτσια με ηρεμήσατε και μένα, είχα Igg στην Ερυθρά και την Ηπατίτιδα που έχω κάνει εμβόλιο και είδα και στο CMV και τρελάθηκα, δεν περίμενα ότι το έχω περάσει...ευτυχώς τα IGM είναι αρνητικά. Παρόλο που είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη το άγχος δε μας αφήνει!

Ο χρήστης Mirandoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές