Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσπνοια


Recommended Posts

εχω ενα κοριτσακι ενος μηνα περιπου.Απο τη μερα που βγηκαμε απο το μαιευτηριο μεχρι και σημερα μου κανει δυσπνοια.Δεν μπορω να ξερω αν το ειχε εκ γεννετης,στο μαιευτηριο ουτως η αλλως μου την εφερναν για λιγο και δεν το ειχα προσεξει.

 

Βαριανασαινει εντονα μολις φαει, και μολις τη βαλω στο κρεβατι της για αρκετη ωρα.Ακουγεται σα να παλευει το παιδι να παρει αναπνοη, ειναι πολυ δυασαρεστο να την ακους, τρομαζεις!!

 

Απο το μαιευτηριο ολες οι εξετασεις ηταν μια χαρα, η παιδιατρος την εχει δει 2 φορες γι αυτο το λογο.Τη πρωτη φορα που δε βρηκε τιποτα, μας συνεστισε φυσιολογικο ορο για να τραβηξει τις βλεννες, εχει μπολικες, οι οποιες ομως, δεν ειναι τοσο πολυ στη μυτη, οσο ακουγονται να ειναι κολλημενες στο λαιμο.Τη δευτερη φορα που τη ξανακαλεσαμε για τον ιδιο λογο και παλι δε βρηκε τποτα οσο την εξεταζε, μας εστειλε σε ειδικο παιδοκαρδιολογο στο Παιδων, να δουμε αφου δεν ειναι πνευμονολογικο, μηπως ειναι κατι αλλο.

 

Η παιδοκαρδιολογος εκει που την εξετασε, της εκανε και τριπλεξ, δε βρηκε κατι ανησυχητικο.Εντοπισε ενα φυσημα το οποιο ομως εχουν σχεδον ολα τα νεογεννητα,και μας ειπε προληπτικα να κανουμε εναν επανελεγχο σε ενα εξαμηνο.Μας ειπε να μην ανησυχουμε

 

Το θεμα ειναι οτι το παιδι δεν ηρεμει μ αυτο το θεμα.Τρωει κανονικοτατα, δεν μελανιαζει,δεν εχει αλλα προβληματα, αλλα η αναπνοη της μετα το φαι ειναι μια αγωνια...

 

Σκεφτηκα για ασθα,μας ειπαν οχι, εξαλου δεν βηχει καθολου,σκεφτηκα αλλεργια, επισης μας ειπαν οχι, το μονο που βρισκουν ειναι τις βλεννες λογω φυσιολογικου τοκετου.Ειναι δυνατον ομως να κανουν τοσο δυνατη δυσπνοια?? επειτα εχει περασει πανω απο ενας μηνας, δεν θα επρεπε να εχουν διαλυθει τοσο καιρο?

 

Εχετε εμπειρια ή αποψη πανω σ αυτο το θεμα? Το έχετε αντιμετωπισει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δύσκολο να σου απαντήσει κάποιος από εμάς για ένα τόσο λεπτό θέμα. Μόνο αν μπορέσει κάποιος γιατρός αλλά και πάλι άμα δεν το ακούσει δεν μπορεί να φέρει γνώμη. Εγώ, αφού ανησυχείς τόσο θα πήγαινα σε ένα παίδων θα τους έλεγα το και το.... έτσι για πιο σίγουρα γιατί αφού όλοι σε καθησυχάζουν δεν θα είναι, λέω τώρα εγώ, τίποτα. Εύχομαι το καλύτερο όλες ξέρουμε πως είναι να μην βλέπεις καλά το μωράκι σου. φιλιά

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα κοριτσακι ενος μηνα περιπου

 

Καταρχήν και να θελουμε δεν μπορουμε να το ξεχασουμε με την περπιτωση σου!!!!! :):):)

Τωρα αυτο που λες το ειχαμε και εμεις!Η αναπνοη της εβγαινε με το ζορι ασε που νομιζα οτι αρρωσταινε συνεχεια.Δεν μπορουσα να καταλαβω αν ειναι αρρωστη ή οχι. Την εξεταζε η γιατρος μου ελεγε δεν εχει τιποτα.Στο τελος καταληξαμε οτι οι κογχες απο την μυτουλα ειναι πολυ μικρουλες και λιγο που γεμιζει η μυτη της φαινεται σαν δυσπνοια. Οποτε αρχισα σχεδον καθημερινα ορους οποτε και βελτιωνοταν το θεμα!Σιγα σιγα αρχισε να γινετια πιο αραια οποτε και οταν την ακουγα ετσι της εβαζα ορο. Αυτο μεχρι 3-4 μηνων. Τωρα πια ολα καλα. Βουλωνει μονο οταν αρρωσταινει :lol::lol::lol: Ξερω και να το ξεχωριζω πια...Εφοσον πηγες σε γιατρους και ηταν καθησυχαστικοι δωστης λιγο χρονο να μεγαλωσει..... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Φυστικάκι, αν είναι από βλέννες... κι εμένα άργησε πολύ, να τις διαλύσει! με καθημερινή χρήση φυσιολογικού ορού (πολλές φορές μέχρι και 5 αμπούλες τη μέρα... -εμένα είχε και ρινίτιδα...-) μετά τους 4 μήνες άρχισε να στρώνει! Ακόμη και σήμερα πάντως που είναι 16 μηνών... βάζουμε σχεδόν κάθε μέρα 1 αμπούλα!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Fistikaki αυτο στο κανει μετα το φαι μονο?

 

κυριως μετα το φαι, γιατι εκει φανταζομαι οτι εκει κουραζεται... σκεφτομαι μηπως ειναι και συνεπεια γαστροοισοφαγικης παλλινδρομησης, αλλα εκανα αυτα που μου ειπαν (σηκωμα στρωματος,αλλαξαμε μαρκα συμπληρωματος,πολυ ωρα ρεψιμο)αλλα δεν ειδαμε ουσιαστικη διαφορα...

 

θα συνεχισω να της βαζω ορο... δε τρελαινεται κι ολας απο τη χαρα της με τα φσουτ φσουτ!! μαλλον θα τη παω να τη ξαναδει και γιατρος μηπως κι αυτη τη φορα δουν κατι που τους διεφυγε τις αλλες φορες, στα πνευμονια...

 

σας λεω, ακουω να εχει κατι στο λαιμο, σαν φλεμματα, ειναι ομως αυτο που της προκαλει τη δυσπνοια???

Link to comment
Share on other sites

φυστικάκι, της βάζεις μόνο ορο; ή τις τραβάς με καμιά συσκευή; θέλω να πω, τον αναρρωφητήρα της οτρισαλιν τον έχεις;;

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

το εχουμε και το φυσα-ρουφα!!!

 

τωρα τη ρωτησα, "εχεις κατι για μενα??!!", και οντως ειχε μυξουλες-δωρακια!! αλλα, η δυσπνοια συνεχιζεται, καθως μολις πριν λιγο την ταισα... τρωει και πολυ λαιμαργα ρε γμτ... λες και δεν υπαρχει αυριο! λες και αυριο θα τελειωσουν ολα τα γαλατα του κοσμου! ισως ζοριζεται απο αυτο

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η θηλή που τρώει έχει λίγες τρυπες και κουράζεται?

Η δύσποια που αναφέρεις είναι κάτι που δεν θα το είχε μόνο με το φαγητό!

Θα ήταν γενικότερο!

 

Και εμείς είχαμε θέμα αλλά τελικά με τον ορό μας έφυγε.

 

Ο ανηψιός μου όμως που τώρα είναι 15 μηνών ακόμη ακούς κάποιον θόρυβο αλλά η παιδίατρος μας είπε ότι δεν είναι τίποα και είναι απλά η ανατομία του.

 

Πάντως λογικά να το δεις εάν ήταν κάτι θα το είχαν ανακαλύψει!

 

Ορό βάζε ορό συνέχεια και να δεις δεν θα είναι τίποτα!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λες ρε θαλεια? εντωμεταξυ, δε προλαβαινω να ασχοληθω με τιποτα αλλο εκτος απο τη μικρη, αντε και κανα φαι........ ολο το σπιτι ειναι αχουρι, και η γυναικα που με βοηθαει ειναι με ιωση!!!

 

τα ρουχα και τα σεντονια της ειναι πεντακαθαρα, αλλα ειμαι σιγουρη οτι το σπιτι ειναι γεματο σκονη.Λες να την πειραζει αυτο? δεν το κανει ομως συνεχεια! να, ας πουμε τωρα αναπνεει κανονικα...

 

δε μου ειπανε ομως και αυτοι οι γιατροι να προσεξω για αλλεργιες, ουτε να τις κανω εξετασεις για αυτο...

 

τρελαινομαι που δεν ειδαν οτι το παιδι ζοριζεται!!!

Link to comment
Share on other sites

ρε συ, μήπως έχει αλλεργική ρινίτιδα όπως είχε ο δικός μου;

 

ο θόρυβος που λες πως είναι;;; σαν ροχαλητό στο λαιμό και όχι στη μύτη;

σαν να έχει φλεματάκια που τα "κουνά" η ανάσα; (αχ πως να περιγράψω έναν ήχο με λόγια... :roll: )

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η θηλή που τρώει έχει λίγες τρυπες και κουράζεται?

Η δύσποια που αναφέρεις είναι κάτι που δεν θα το είχε μόνο με το φαγητό!

Θα ήταν γενικότερο!

 

σιγουρα κουραζεται, αλλα η θηλη απο τα μπιμπερο που εχω ειναι η στανταρ θηλη για νεογενντηα, μεχρι 3 μηνων...

 

το παθαινει ομως και οταν τη θηλαζω

 

ακουστε τωρα να δειτε! ο αντρας μου ειναι ψιλογουρουνι στο φαγητο (και οχι μονο, αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια)Τρωει πολυ λαιμαργα, και μετα πολλες φορες δε μπορει να ανασανει!! μας ειπε η γιατρος οτι αυτο ακριβως μπορει να παθαινει και η μικρη,βαρυστομαχια...

 

εγω δεν το πολυπιστευω βεβαια αυτο... μαλλον οι μυξες απο το τοκετο θα ειναι, και εχουν κολλησει στο λαιμο και αντε να βγουν... τι να της πεις, "κχχχχχχχχ γκχχχχχχχχ", να ξεκολλησουν? τωρα σκεφτομαι και τη πιθανοτητα της αλλεργιας.......

Link to comment
Share on other sites

ρε συ, μήπως έχει αλλεργική ρινίτιδα όπως είχε ο δικός μου;

 

ο θόρυβος που λες πως είναι;;; σαν ροχαλητό στο λαιμό και όχι στη μύτη;

σαν να έχει φλεματάκια που τα "κουνά" η ανάσα; (αχ πως να περιγράψω έναν ήχο με λόγια... :roll: )

 

ναι, ναι αυτο!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην επειδη εισαι και τρελλη μπορει και να μην τρεχει και τιποτα!!!Και με την ταση που εχεις τελευταια να σου φαινεται και αυτο υπερβολικο. Ακομα και το αρωμα απο τα σεντονακια (εννοω μαλακτικο-απορρυπαντικο) μπορει να την πειραζει...Η αν εσυ φορας κανενα ρουχο που να μοσχομυριζει Soupline και για το μωρο να ειναι μποχα...Επειδη οπως βλεπεις ολες το χουμε παθει κανε λιγο υπομονη θα μεγαλωσει και θα περασει...Μην αγχωνεσαι(τι σου πα τωρα)!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έτσι έκανε ο δικός μου! είχε πάρα πολλές βλένες και επίμονες! η γιατρός μου είχε πεί μόνο με πολύ ορό θα σπάσουν! γι΄αυτό βάζαμε όπως σου είπα μέχρι και 5 την ημέρα... το στρωματάκι του το είχα πάντα υπό κλίση και κάναμε συχνά πυκνά "ρουφήχτρα".

Απ' ότι φαίνεται μιλάμε για το ίδιο πράγμα και μιας που οι γιατροί δε βρήκαν κάτι άλλο... απλά θα κάνεις υπομονή και εύχομαι να το ξεπεράσει ποιό σύντομα από τους δικούς μας 4 μήνες και βάλε!

Τώρα το γιατί το ακούς ποιό έντονα μετά το γεύμα...

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σου πω, να αερίζεις καλά το χώρο και αν έχεις να της βάζεις υγραντήρα! αν δεν έχεις πες μου να σου πω τρικ! :wink:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

θα παρω τηλεφωνο τη γιατρο το απογευμα να τη ρωτησω αν παιζει να ναι αυτο το προβλημα!!!

 

μα ελεος πια!!,εμεις θα τους τα λεμε ολα!!! αν ηταν να εβρισκα μονη μου τι εχει το παιδι μου, θα χα αναγκη να τους δινω τα πενηνταρια καθε φορα!!! Ας τα εδινα στη Χρυσαλιδα (που λεει ο λογος! :D )

Link to comment
Share on other sites

Ας τα εδινα στη Χρυσαλιδα (που λεει ο λογος! :D )
το προσπερνώ :lol::lol::lol::lol: είμαι υπεράνω!!!! :lol::lol::lol::lol:

 

καλή η βρεγμένη πετσέτα στο καλοριφέρ αλλά μπορείς να βράζεις νερό στο μπρίκι ή σεκατσαρολάκι και να στάξεις μέσα λίγο βάλσαμο ευκάλυπτου (το πουλάνε στα φαρμακεία) βάζεις το σκεύος κάπου μέσα στο δωμάτιο αρκετά ψηλά (όχι στο πάτωμα... τουλάχιστον στο 1 μέτρο) και αν γίνεται κοντά στο σημείο που κοιμάται το μωρό!

 

ο ευκάλυπτος κάνει θαυματα!

θυμάμαι η μαμά μου όταν είμασταν κρυωμένα έκοβε φλούδες από τον ευκάλυπτο της γειτονιάς και τις έβραζε... τώρα ούτε χορταράκι δε βρίσκουμε!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Fistikaki εχεις ταισει ποτε τ παιδι σε αλλο σπιτι; Καλο θα ηταν να το δοκιμασεις κι αυτο...

Λοιπον, εμενα η κορη μου οταν εκανε δυσπνοια ανακαλυψαμε οτι οφειλοταν στην υψηλη θερμοκρασια του σπιτιου (εκαιγα η τρελη τα καλοριφερ στο φουλ κι εβαζα και ηλεκτρικο επιπλεον μην τυχον και κρυωσει)

Επισης θα σου ελεγα να αποφυγεις τον υγραντηρα. Μια βρεγμενη πετσετουλα στο καλοριφερ ειναι αρκετη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι! κι εμένα με ενδιαφέρει! τον χρησιμοποιόυσα μετά από σύσταση της παιδιατρου μας...

απλά επειδή δεν είχα υγρασιόμετρο το λειτουργούσα για λίγο και μετά το έκλεινα και πήγενα το μωρό μέσα να κοιμηθεί!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...