Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπνο και ταϊσμα


Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Το παιδάκι μου είναι 4,5 μηνών. Το πρόβλημά μου είναι ο ύπνος της νύχτας. Ξυπνάει πολλές φορές και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω για να συνεχίζει κανονικά 8ωρο το ύπνο.

 

Μήπως υπάρχει κάποιο στρατηγική από μανούλες με εμπειρία.

 

Ένα άλλο ερώτηση που έχω έχει να κάνει με την ποσότητα του γάλα. Πόσο γάλα πρέπει να πιει το παιδί σε αυτή την ηλικία (4,5 μηνών)ανά 4ωρο;

 

Πρέπει να πιει νερό, ο γιατρός μου λέει ότι δεν χρειάζεται, τι λέτε;

Καλημέρα, Έχω μια ερώτηση,

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Για το πόσο γάλα πρέπει να πίνει, είναι σχετικό...είναι ανάλογα στο παιδί..

Ο θηλασμός παίζει και αυτός ρόλο..

Για το νερό, εμείς ξεκινήσαμε να της δίνουμε περίπου 5 1/2 μηνών όταν άρχισε τις κρέμες..νωρίτερα μας είχε πει ο παιδίατρος ότι δεν είναι απαραίτητο, γιατί το παίρνει μέσω του γάλακτος...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

tami προσπάθησε να το ταίζεις στις 12 το βράδυ

Ακόμα και αν έχει φάει στις 10!

Σιγά σιγά θα σου μεγαλώνει το διάστημα που θα κοιμάται την νύχτα.

Δοκίμασέ το πιάνει

Εγώ έχω δύο διδυμουλες και κοιμόμαστε κανόνικότατα από τις 7.30 το βράδυ μέχρι τις 8.30 το πρωί πλέον

Είναι 5 μηνών οι κόρες μου

Καλή επιτυχία

yoGfp2.png
Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αληθεια εμενα εκοψε μονος του το βραδινο φαγητο.αλλα παιζουμε συνηθως μεχρι τις 12:00 οποτε κουραζεται.

 

μετα ξυπναει κατα τις 6, του δινω γαλα αλλα ουτε του μιλαω,ουτε τον κανακευω,ουτε τιποτα.ρεψιμο και αμεσως στο κρεβατι.τα φωτα στο σπιτι ειναι κλειστα.μονο 1 πορτατιφ εχω αναμενο(25w η λαμπα) για να βλεπουμε και τη μυτη μας.και μετα ξυπναει κανονικα στις 10-10:30.

 

πινει γυρω στα 200μλ και δεν του φτασει αυτο ακομα κανα 60(δεν ξερω αν ειναι πολλα η λιγα, αλλα ο μικρος ειναι λιγο θρεφταρι)

 

1-2 φορες που ξυπνησε κατα τις 3 εφαγε 100μλ γαλα και ξεραθηκε παλι μεχρι τις 6.

 

καποιοι λενε να του δωσεις τσαι για ενα διαστημα και μετα θα κοψει το βραδινο ξυπνημα γιατι και καλα σκεφτεται το μωρο "κοροιδο ειμαι να ξυπνησω για τσαι?"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

tami προσπάθησε να το ταίζεις στις 12 το βράδυ

Ακόμα και αν έχει φάει στις 10!

Σιγά σιγά θα σου μεγαλώνει το διάστημα που θα κοιμάται την νύχτα.

Δοκίμασέ το πιάνει

Εγώ έχω δύο διδυμουλες και κοιμόμαστε κανόνικότατα από τις 7.30 το βράδυ μέχρι τις 8.30 το πρωί πλέον

Είναι 5 μηνών οι κόρες μου

Καλή επιτυχία

 

Καλησπέρα σε όλες,

εγώ το δοκίμασα αυτό που λές και ξαναξύπνησε στις 3 έφαγε γάλα και μετά στις 6 ξαναέφαγε. Η μπέμπα μας είναι 4 μηνών και 7 ημερών. Και εγώ δεν ξέρω τι να κάνω με τον ύπνο της. Και αυτό με το τσάι το δοκίμασα αλλα ξύπνησε μετά απο μία ώρα και έκλαιγε. Οπότε την τάισα. Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Ισως τελικά είναι στο παιδί....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο μικρός μου είναι αρκετά ανεπτυγμένος και από γάλα πίνει περίπου στα 210 κάθε 4 ώρες(μερικές μέρες το απόγευμα πίνει και άλλα 60). Επειδή ο άντρας μου ξυπνάει στις 5 και φεύγει έπρεπε να βρούμε μια λύση με το βραδινό ύπνο για να μην κουτουλάει και αυτός. Αυτό με τις 12 το δοκίμασα και δεν έπιασε και με το τσαι η γιατρός είπε πως θα το πίνει με ευχαρίστηση. Αυτό που μας σύστησε ήταν να μην τον ταίζω διότι δεν είναι πείνα αλλά συνήθεια και να τον γυρνάω πλευρό και να του βάζω την πιπίλα. Ξενύχτησα κανά 2 βράδια δίπλα στην κούνια να κρατώ την πιπίλα αλλά από 2 μηνών δεν ξαναξύπνησε! Δοκιμασέ το και πες μας!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...