Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 08-10-08, 15:15   #1
irida85

Το avatar του χρήστη irida85

Περιοχή: Κέρκυρα
irida85 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην irida85
Προεπιλογή FILICINE

Γεια σας!!!!!!!!!!!!
Σημερα με το που ειπα στη γιατρο μου απο το τηλ οτι η χοριακη εδειξε 600 μου ειπε να παρω 1 felicine τη μερα και οτι ειναι ακομα νωρις για αλλες εξετασεις αιματος...............
Τι να κανω να τα παρω ε?????? Σας το ειπαν κι εσας????
Παλιά 08-10-08, 15:20   #2
Μαρια.X

Το avatar του χρήστη Μαρια.X

Μαρια.X ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Eννοειτε να το παρεις,αυτο ειναι το Α και το Ω στο πρωτο τριμηνο,βοηθα στο σχηματισμο του νευρικου συστηματος του μωρου σου,αλλοι γυναικολογοι συστηνουν να το παιρνεις και πριν μεινεις εγκυος κατα την προσπαθεια.Εγω το ξεκινησα 2 μηνες πριν μεινω εγκυος και το συνεχιζω ακομα(σε 1 μηνα γενναω πρωτα ο θεος).Να εχεις μια καλη εγκυμοσυνη και με το καλο να φερεις το αγγελουδι σου στον κοσμο.
Παλιά 08-10-08, 15:22   #3
prosperous

Περιοχή: Αθήνα
prosperous ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

παρτο αφοβα..

το χορηγουν στις περισσοτερες εγκυους και ιδιως κατα το α τριμηνο ισχυριζονται οτι βοηθαει αφενος σημαντικα στην αναπτυξη του νευρολογικου συστηματος του εμβρυου αλλα και μειωνει τον κινδυνο αποβολης (αυτο εικαζεται)..δεν τιθεται θεμα αμφιβολιας..ειναι ασφαλες και μαλλον απαραιτητο..καλη αρχη, καλη υπομονη και οταν ερθει η ωρα η καλη..καλη λευτερια!!
Ο χρήστης prosperous δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-10-08, 15:25   #4
irida85

irida85 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

A ωραια!!!!!!!! Μιας και ξερετε, εχει σημασια τι ωρα το παιρνεις και αν εχεις φαει? Τι ειναι καλυτερο? Ξεχασα να τη ρωτησω.........
Παλιά 08-10-08, 15:27   #5
Μαρια.X

Μαρια.X ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω το παιρνω το πρωι νηστικια μαζι με το σιδηρο μου(εσυ θα ξεκινησεις σιδηρο φανταζομαι στον 4ο) αλλα δεν νομιζω οτι παιζει ρολο τι ωρα θα το παρεις και αν εχεις φαει ή οχι.
Παλιά 08-10-08, 15:30   #6
Tinkerbell

Το avatar του χρήστη Tinkerbell

Tinkerbell ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

όποτε θες το παίρνεις, αρκεί να το παίρνεις
να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη!

Ο χρήστης Tinkerbell δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-10-08, 15:33   #7
Gatoni

Gatoni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γειά σου Irida από ότι κατάλαβα τώρα αρχίζεις την εγκυμοσύνη σου ε? Σε ποιόν μήνα είσαι? Ναι το Filicine είναι πολύ σημαντικό μέχρι το τέλος και συνήθως το παίρνεις πρίν το φαγητό για να αφωμειωθεί καλυτέρα σου και εγώ το έπαιρνα και το παίρνω μέχρι και τώρα στον 7ο που είμαι μάζι με τα υπόλοιπά φυσικά... εσένα τι σου έχει δώσει μέχρις στιγμής ή περιμένει να κάνεις εξετάσεις??? γιατί και εμένα ο γιατρός έτσι έκανε.
Ο χρήστης Gatoni δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-10-08, 15:45   #8
peny

Το avatar του χρήστη peny

peny ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και σε μένα το έδινε ογιατρός μου από την αρχή της εγκυμοσύνης μέχρι το τέλος μαζί με ασβέστιο και σίδηρο.
Ο χρήστης peny δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-10-08, 15:57   #9
zouzounel

Το avatar του χρήστη zouzounel

zouzounel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Eγώ παίρνω άλλο σκεύασμα το folidex, αλλα το ίδιο ειναι, φυλλικό οξύ και αυτό. Είναι πολύ σημαντικό, θα το παιρνεις σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης (ο δικός μου γιατρός μου είπε ότι θα το παίρνω και για δυο μήνες μετά τη γέννα), οπως βλεπεις όλες οι εγκυμονούσες αυτό παίρνουμε, μην ανησυχείς!
Παλιά 08-10-08, 17:33   #10
Ioanna D.

Το avatar του χρήστη Ioanna D.

Ioanna D. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΣΤΟΝ 6 ΜΗΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΝΑΝΕ 2 ΧΑΠΑΚΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ. ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΩΡΙΤΣΑ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΑΛΑ Η ΤΟ ΑΣΒΕΣΤΙΟ.
Παλιά 08-10-08, 17:37   #11
maryp

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
maryp ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΦYΛΛIKO OΞY
Folic Acid
Eνδείξεις: Mεγαλοβλαστικές αναιμίες από έλλειψη φυλλικού οξέος. Προφυλακτικώς σε περιπτώσεις αυξημένων αναγκών (χρόνιες αιμολυτικές αναιμίες, χρόνια αιμοκάθαραση, εγκυμοσύνη- συνήθως μαζί με σίδηρο, κ.ά.)

Πηγή: http://www.eof.gr/Syntagologio/Chapter9.htm

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.
Ο χρήστης maryp δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-10-08, 18:11   #12
livinath

Το avatar του χρήστη livinath

livinath ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αν και δεν είμαι έγκυος ο γιατρός μου έχει δώσει κι εμένα φολλικό οξύ (folivit) και βιταμίνη Ε 1000άρα. Παρεπιπτώντως το felicine ή άλλα σκευάσματα φολλικού οξέος τι τιμή έχουν;; Όχι ότι με έχουν πιάσει οι τσιγκουνιές αλλά αυτά που πέρνω εγώ έχουν 8-8.50€ και η βιταμίνη Ε (Lanes) έχει 28-29€ . Δηλαδή κάνα 36άρι + κι ακόμα δεν αρχίσαμε.... Απλά θα ήθελα να μάθω γιατί αν μη τι άλλο όλα αυτά τα σκευάσματα (βιταμίνες) είναι ακριβώς τα ίδια πράγματα όποια εταιρεία κι αν επιλέξεις. Ουφ... Τεσπά... Ας μείνω έγκυος και χαλάλι όλα βέβαια....!
Παλιά 08-10-08, 18:23   #13
Μαρια.X

Μαρια.X ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω παιρνω το filicine 5 mg και κανει 1,69 ευρω το κουτι,και πριν μεινω εγκυος επαιρνα Eviol E και κανει 2,38ευρω το κουτι,ρωτησε τον γιατρο σου ή τον φαρμακοποιο σου γιατι αν ειναι τα ιδια σε συμφαιρει να παρεις αυτα που παιρνω εγω ειναι πιο οικονομικα.
Παλιά 08-10-08, 18:28   #14
livinath

livinath ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστώ!! Αλήθεια το filicine μπορεί να στο γράψει στο βιβλιάριο;; Για την Eviol ξέρω ότι γράφεται αλλά δεν με καλύπτει για τη δόση που πρέπει να παίρνω (αν πάρω Eviol πρέπει να πάρω 10 την ημέρα! )
Παλιά 08-10-08, 18:35   #15
Μαρια.X

Μαρια.X ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Νομιζω πως ναι γραφεται,αν και εγω δεν του ζητησα ποτε να μου το γραψει,εχει 30ταμπλετες και πινω μισο την ημερα οποτε μου φτανει το κουτι για 2 μηνες.Τοσα πολλα Εviol πρεπει να παιρνεις την ημερα?Εγω επαιρνα απο μονη μου 2-3 την ημερα πριν μεινω εγκυος μετα τα σταματησα.
Παλιά 08-10-08, 18:51   #16
livinath

livinath ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμένα πάλι μου τα έδωσε ο γυναικολόγος μου για να βοηθήσει την λειτουργία των ωοθηκών νομίζω και απ'ότι κατάλαβα μάλλον θα τη συνεχίσω και όταν μείνω έγκυος. Δεν ξέρω αν θα είναι η ίδια δοσολογία βέβαια. Είναι ο δεύτερος μήνας που τα παίρνω και αν και έγκυος δεν είμαι ακόμα από δέρμα... φράπα!!!
Παλιά 08-10-08, 21:32   #17
cristina

Περιοχή: pireas - serres
cristina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το Filicine ειναι το πιο οικονομικο χαπι απο ολα! Εγω επαιρνα ενα την ημερα απο την αρχη μεχρι το τελος της εγκυμοσυνης και πολλες φορες δεν το εγραφα καν στο βιβλιαριο, προτιμουσα τα πιο ακριβα φαρμακα.
Παρτο αφοβα παντως και κατα προτιμηση νηστικη, εγω το επαιρνα μεταξυ πρωινου και μεσημεριανου γευματος

Χριστινα

Ο χρήστης cristina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-10-08, 09:54   #18
zouzounel

Το avatar του χρήστη zouzounel

zouzounel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το folidex που παίρνω εγώ είναι των 400 mg και κοστίζει 3,44€.
Παλιά 09-10-08, 09:57   #19
irida85

irida85 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Eυχαριστω πααααααααρα πολυ κοριτσια για τις απαντησεις σας!!!!!!!!
Δεν εκανα ακομα εξετασεις ουτε τπτ! Μονο χοριακη και επαναληψη της παρασκευη μου ειπε για να δουμε οτι ολα πανε καλα......
Προφανως οταν με δει και μου γραψει τις εξετασεις και παρω τα αποτελεσματα (ζησε μαη μου δηλαδη.....!) τοτε θα μου πει τι αλλο να παρω......

26/8 τελευταια περιοδος αρα ακομα ουτε ξερω πως μετρανε τους μηνες κλπ Πρεπει να φτιαξω και κανα tickeraki μολις μπορεσω...
Παλιά 09-10-08, 09:58   #20
Christie

Christie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ κοριτσια μετα απο μια παλλινδρομη που ειχα το Πασχα και μετα απο εξετασεις που εκανα και βγηκαν φυσιολογικότατες και μιας και θα μπουμε σε προσπαθειες για το δευτερο τωρα που εχουμε το ΟΚ, μου ειπε να παρω απο τωρα 1 χαπακι την ημερα, αλλα μου ειπε μετα το φαγητο καλύτερα...
Παλιά 10-10-08, 09:11   #21
irida85

irida85 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

AAAAAAAA κοριτσια!!!!!!!!! Αν ξεχασεις ενα χαπακι τι κανεις????
Παλιά 10-10-08, 09:46   #22
Ioanna D.

Το avatar του χρήστη Ioanna D.

Ioanna D. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!
ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΞΕΧΝΟΥΣΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΧΑΠΑΚΙ, ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΩΡΑ, ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΗΤΑΝΕ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ, ΤΟ ΕΠΑΙΡΝΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΘΥΜΟΜΟΥΝ. ΑΝ ΗΤΑΝΕ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ, ΤΟ ΑΦΗΝΑ ΚΑΙ ΕΠΑΙΡΝΑ ΜΕΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΩΡΑ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ. ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΟ ΘΥΜΑΣΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ.
ΦΙΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!
Παλιά 10-10-08, 11:05   #23
elpi

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
elpi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα σας,

σας διαβάζω εδώ και αρκετό καιρό, αλλά δεν είχα συμμετάσχει ενεργά στις συζητήσεις σας ως τώρα. Έχω προβληματιστεί τελευταία, γιατί ακούω από όλες τις μέλλουσες μανούλες ότι έπαιρναν φολικό οξύ από την αρχή της εγκυμοσύνης τους. Εμένα ο γιατρός δεν μου είπε ποτέ για φολικό οξύ και τώρα διαβάζω ότι η έλλειψή του μπορεί να έχει κακές συνέπειες για το έμβρυο. Όταν τον ρώτησα στην τελευταία επίσκεψη μου είπε ότι δεν μου έδωσε, γιατί είχα καλό αιματοκρίτη. Έχει σχέση ο αιματοκρίτης; Έχετε ακούσει και άλλες εγκύους που δεν πήραν ποτέ συμπλήρωμα φολικού οξέος;
Ευχαριστώ πολύ!
Παλιά 10-10-08, 12:41   #24
foivi

Το avatar του χρήστη foivi

foivi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι οτι όχι. Δεν έχω ακούσει άλλη έγκυο να μην παίρνει φολικό οξύ. Οσες ξέρω παίρνουν όλες.
Απλά κάποιες το παίρνουν μέχρι τον 6ο μήνα, ενώ άλλες μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης.
Το συμπλήρωμα σιδήρου είναι για τον αιματοκρίτη απ'οτι ξέρω, όχι το φολικό οξύ.
Για ξανασυζήτησέ το μαζί του...όχι ότι θα υπάρχει πρόβλημα αν δεν το πάρεις, αλλά ότι καλύτερο μπορούμε να κάνουμε για το μπεμπέ μας ας το κάνουμε

Ο χρήστης foivi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 10-10-08, 12:43   #25
irida85

irida85 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τελικα μου ειπε να το παιρνω καθε πρωι το χαπακι
Παλιά 10-10-08, 12:47   #26
Μαράκι

Μαράκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

το φολλικό οξύ δεν έχει σχέση με τον αιματοκρίτη..ο σίδηρος έχει..το φολλικό ή φυλλικό οξύ έχει νόημα στο 1ο τρίμηνο της εγκυμοσύνης, και συμβάλει στην καλή λειτουργία του εγκεφάλου και την αποτροπή δημιουργίας δισχδούς ράχης , δηλαδή 2 σπονδυλικών στηλών..επομένως ουσιαστικά μετά τον 4ο μήνα δεν έχει και κανένα νόημα ιδιαίτερο..
στην 1η μου εγκυμοσύνη δεν μου είχε δώσει φυλλικό οξύ, μόνο που εγώ το ανακάλυψα αργότερα και όταν την ρώτησα μου είπε ότι στις προγεννητικές εξετάσεις που είχα κάνει τα επιπεδα φολλικού οξέος ήταν καλα..παρολα αυτά εγώ το θεωρώ παράλειψη..αν κρίνω από το γεγονός ότι σε αυτή την εγκυμοσύνη μου μου το έδωσε αμέσως και χωρίς να της το πω εγώ..
εγώ θα έλεγα να μην ανησυχείς..1ον γιατί δισχιδή ράχη το παιδί σου δεν έχει. αλλιώς θα το έβλεπε ο γιατρός μέχρι τώρα, και 2ον γιατί επίσης φαντάζομαι ότι και το β΄ επιπέδου είναι καλό..σκέψου επίσης ότι παλιά ούτε συμπληρώματα έπαιρναν ούτε τίποτα...υποτίθεται ότι όλα αυτά τα παίρνουμε και με την διατροφή μας
Ο χρήστης Μαράκι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-10-08, 13:10   #27
Demi7

Demi7 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα κορίτσια,
Επειδή έχω σοβαρό πρόβλημα με τον αιματοκρίτη (τόσο σοβαρό που στην 1η εγκυμοσύνη νόμιζαν ότι είχα το στίγμα) πήγα σε ειδικό αιματολόγο. Αφου -σόρυ κιόλας- με ξέχεσε για τα χάλια μου δηλ. 3 σίδηρος (φυσ.τιμές 40-150) 32 αιματοκρίτης και 9.7 αιμοσφαιρίνη, μου σύστησε να παίρνω 2 φορές την ημέρα felicine και 1 καψάκι σίδηρο για 6 μήνες. Το felicine βοηθάει στην απορρόφηση του σιδήρου και σαφέστατα στην αποθήκευσή του στον οργανισμό.
Το μωράκι μας κατά το α τρίμηνο μας "τραβάει" ζωτικές μας "ουσίες" για να αναπτυχθεί..... Επειδή οι περισσότερες γυναίκες -λόγω της περιόδου- έχουμε έλειψη απο αυτές μας προτίνεται να ξεκινάμε νωρίς το συγκεκριμένο σκεύασμα ή αν έχουμε και χαμηλό αιματοκρίτη και γερό στομάχι, μας δίνουν κάποια συνδυαστικά σκευάσματα τύπου ferofolic.
Ξέρω κοπέλες με "τρελό" αιματοκρίτη και πολύ υψηλές τιμές σιδήρου στον οργανισμό τους οπότε είναι πλεονασμός να τους χορηγηθούν τέτοια σκευάσματα τόσο νωρίς.

Όσον αφορά τώρα στις τιμές όλα τα ταμεία καλύπτουν 100% τα σκευάσματα που απευθύνονται σε εγκύους.

Καλό κουράγιο και με το καλό τα μωράκια μας!!
Ο χρήστης Demi7 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-10-08, 14:33   #28
Μαράκι

Μαράκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ο ρόλος όμως του felicine δεν είναι μόνο η καλή απορρόφηση του σιδήρου...παίζει και τον δικό του ρόλο στον εγκέφαλο κλπ...εγώ πάντως δεν παίρνω μαζί τον σίδηρο και το φυλλικό οξύ..όχι για κάποιο λόγο απλά τον σίδηρο τον παίρνω πρωί, με άδειο στομάχι, και το φυλλικό οξύ μεσημέρι ή βράδυ
Ο χρήστης Μαράκι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-10-08, 14:48   #29
foivi

Το avatar του χρήστη foivi

foivi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαράκι
ο ρόλος όμως του felicine δεν είναι μόνο η καλή απορρόφηση του σιδήρου...παίζει και τον δικό του ρόλο στον εγκέφαλο κλπ...εγώ πάντως δεν παίρνω μαζί τον σίδηρο και το φυλλικό οξύ..όχι για κάποιο λόγο απλά τον σίδηρο τον παίρνω πρωί, με άδειο στομάχι, και το φυλλικό οξύ μεσημέρι ή βράδυ
κι εγω έτσι τα παίρνω και συμφωνώ οτι έχει και τη δική του ξεχωριστή σημασία, πέρα από την απορρόφηση του σιδήρου..

Ο χρήστης foivi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-10-08, 15:52   #30
elpi

elpi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!
Εκτός από τη δισχιδή ράχη, έχω διαβάσει ότι η έλλειψη φολικού οξέος σχετίζεται και με το λαγόχειλο, το οποίο μάλλον δεν θα φαινόταν στον β' επιπέδου, γιατί δεν ήταν τρισδιάστατος, έτσι δεν είναι; Φαντάζομαι ότι πλέον δεν έχει νόημα να το ξανασυζητήσω με το γιατρό, αφού είμαι ήδη στον 8ο, αλλά τουλάχιστον θα το έχω υπόψη μου για την επόμενη εγκυμοσύνη.
Παλιά 10-10-08, 18:40   #32
cristina

Περιοχή: pireas - serres
cristina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elpi
Καλημέρα σας,

σας διαβάζω εδώ και αρκετό καιρό, αλλά δεν είχα συμμετάσχει ενεργά στις συζητήσεις σας ως τώρα. Έχω προβληματιστεί τελευταία, γιατί ακούω από όλες τις μέλλουσες μανούλες ότι έπαιρναν φολικό οξύ από την αρχή της εγκυμοσύνης τους. Εμένα ο γιατρός δεν μου είπε ποτέ για φολικό οξύ και τώρα διαβάζω ότι η έλλειψή του μπορεί να έχει κακές συνέπειες για το έμβρυο. Όταν τον ρώτησα στην τελευταία επίσκεψη μου είπε ότι δεν μου έδωσε, γιατί είχα καλό αιματοκρίτη. Έχει σχέση ο αιματοκρίτης; Έχετε ακούσει και άλλες εγκύους που δεν πήραν ποτέ συμπλήρωμα φολικού οξέος;
Ευχαριστώ πολύ!
Elpi μου δεν εχει να κανει καθολου με τον αιματοκριτη. Ο δικος μου ηταν στο 41 οταν ξεκινησα την εγκυμοσυνη και εφτασε 34 στο τελος της και το φολικο οξυ ηταν το πρωτο που μου εδωσε ο γιατρος. Παντως μην ανησυχεις αφου εχει προχωρησει η εγκυμοσυνη σου και σιγουρα εχεις κανει διαφορες εξετασεις δεν υπαρχει θεμα

Χριστινα

Ο χρήστης cristina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-10-08, 20:59   #33
elpi

elpi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ Χριστίνα!

Όσο περνάει ο καιρός αναρωτιέμαι αν τα έχω κάνει όλα σωστά και αγχώνομαι λίγο, αλλά μάλλον τα έχει αυτά η εγκυμοσύνη...

Ελπίδα
Παλιά 10-10-08, 21:17   #34
honey

Το avatar του χρήστη honey

honey ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλέ κορίτσια μπερδεύτηκα για τα καλά...εφόσον η συνιστώμενη δόση απότι ΟΛΟΙ λένε είναι 400mg τη μέρα, μήπως το filicine είναι ΛΙΓΟ?
Μόνο 5mg??????
Ο χρήστης honey δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-10-08, 09:58   #35
mariori

mariori ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η συνιστώμενη δόση είναι 400 μgr (μικρογραμμάρια) που ισούται με 0,4 mgr (μιλιγράμ). Τα 5 mgr που έχει το χαπάκι είναι πολύ μεγαλύτερη από τη συνιστώμενη δόση συντήρησης. Όμως και οι ανάγκες της εγκύου είναι αυξημένες. Η γιατρός μου τώρα που είμαι 4 μηνών μου έγραψε να παίρνω 2 χαπάκια filicine την ημέρα, εκτός από τα 2 χαπάκια σίδηρο και 2 χαπάκια ασβέστιο που έπαιρνα από την αρχή σχεδόν της εγκυμοσύνης. Έπαιρνα filicine επίσης 2 μήνες πριν μείνω έγκυος μέχρι την πρώτη εξέταση, όπου διαπιστώθηκε η εγκυμοσύνη και μετά σταμάτησα το filicine και έπαιρνα σίδηρο και φυλλικό οξύ στο ίδιο χαπάκι.
Κι εμένα μου κάνει εντύπωση που παίρνω τόσο πολύ φυλλικό οξύ, αλλά αφού το λέει η γιατρός και αφού δεν βλάπτει δεν πειράζει.

Ο χρήστης mariori δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-10-08, 11:19   #36
rit@

Περιοχή: corfu
rit@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Demi7
τα γράφουν όλα απλά θα τονίσω ότι εγώ που έχω μια σπάνια μορφή αναιμίας και στις εγκυμοσύνες έκανα και μεταγγίσεις παρότι έπαιρνα 3 φιλισίν την ημέρα για να κρατήσω τον αιματοκρίτη μου γύρω στο 30 να φανταστείτε και την αιμοσφαιρίνη στο 8. Το σημαντικό είναι να το παίρνεται πάντα την ίδια ώρα. φιλιά καλή συνέχεια σε όλες.
Παλιά 03-01-09, 21:46   #37
roulaki71

Το avatar του χρήστη roulaki71

Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
roulaki71 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ξανθια απορια αν και ειμαι καστανη :P

To filicine με το folivit κανουν την ιδια δουλεια και το φυλλικο οξυ με το φολικο οξυ ειναι το ιδιο?
Παλιά 03-01-09, 23:31   #38
monbebe

Το avatar του χρήστη monbebe

monbebe ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sk.margaret
Το σημαντικό είναι να το παίρνεται πάντα την ίδια ώρα. φιλιά καλή συνέχεια σε όλες.
μμμμ... τωρα μαλιστα... εγω δεν ειμαι σταθερη ποτε και με κανενα φαρμακο...
Παλιά 04-01-09, 16:28   #39
mama xrysa

Το avatar του χρήστη mama xrysa

Περιοχή: Πατρα
mama xrysa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο roulaki71
Ξανθια απορια αν και ειμαι καστανη :P

To filicine με το folivit κανουν την ιδια δουλεια και το φυλλικο οξυ με το φολικο οξυ ειναι το ιδιο?
Στις δύο προηγούμενες εγκυμοσύνες ο γιατρός μου είχε γράψει το folivit.Μετά λοιπόν απο τις αποβολές μου, που άλλαξα γιατρό και πήγα και σε αιματολόγο, λόγω κάποιων προβλημάτων μου έγραψε το filicine. όταν της είπα οτι παίρνω το folivit ( το οποίο περιέχει και Β12) μου είπε πως αυτή γενικά κόβει την Β12 στις εγκυμοσύνες γιατί έχει παρατηρήσει πως παρουσιαζόντουσαν πολλές αποβολές. Και οτι απο τότε που δίνει το filicine δεν είχε κανένα περιστατικό.Μου είχε πει επι λέξη: "είναι προσωπική παρατήρηση, ίσως είναι και τυχαίο, αλλά γιατί να το διακινδυνεύσω;"

Ο χρήστης mama xrysa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-01-09, 22:01   #40
roulaki71

Το avatar του χρήστη roulaki71

Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
roulaki71 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δηλαδη εγω που επαιρνα το folivit για 3 μηνες φτηνα τη γλυτωσα ε?

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές