Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι είναι ο καρυώτυπος;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Απ' όσα θυμάμαι... λίγη βιολογία:

 

Οι άνθρωποι έχουμε 46 χρωμοσώματα.

Τα μισά τα παίρνουμε απ' τη μητέρα και τα μισά απ' τον πατέρα, άρα το κάθε ωάριο έχει 23 και το κάθε σπερματοζωάριο 23 χρωμοσώματα, για να ενωθούν και να αθροίσουν 46.

Το φύλο καθορίζεται απ' το 23ο χρωμόσωμα. Στα ωάρια πάντα το 23ο είναι Χ (δηλαδή θηλυκό) ενώ στα σπερματοζωάρια μπορεί να είναι Χ (θηλυκό) ή Υ (αρσενικό)

Όταν ενώνονται ωάριο + σπερματοζωάριο, τα χρωμοσώματα γίνονται ζευγάρια. Το 1ο της μαμάς με το 1ο του μπαμπά, και πάει λέγοντας.

Στο 23ο, αν ο συνδυασμός είναι ΧΧ τότε έχουμε κορίτσι, αν ο συνδυασμός είναι ΧΥ έχουμε αγόρι.

 

Ο καρυότυπος είναι τα χρωμοσώματα ταξινομημένα σε σειρά, ανάλογα με το μέγεθος και το σχήμα τους. Το χρωμόσωμα Υ είναι το μικρότερο απ' όλα.

Σε ανάλυση καρυότυπου, τα χρωμοσώματα βάφονται με διάφορες ουσίες και μπορούν να αναλυθούν για να δούμε αν έχουν κάποιες ανωμαλίες ή προβλήματα.

Π.χ. τρισωμία 21 σημαίνει πως στο 21ο ζευγάρι χρωμοσωμάτων, αντί για 2 έχουμε 3 χρωμοσώματα - αυτό προκαλεί σύνδρομο Down.

 

Αυτά.... ελπίζω να τα είπα καλά :wink:

Link to comment
Share on other sites

μπράβο! πολύ απλά και ωραία μου τα εξήγησες... ευχαριστώ! κατάλαβα περί τίνος πρόκειται. τώρα άλλη ερώτηση. ποιά η διαφορά καρυοτύπου με την αμνιοπαρακέντηση; έκανα όταν ήμουν έγκυος και τώρα κάναμε καρυότυπο στην μπέμπα. τι διαφορετικό μπορεί να βρουν; η αμνιοπαρακέντηση είχε τέλεια αποτελέσματα.

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στην αμνιοπαρακεντηση παιρνουν υγρο απο τον ανμιακο σακο και κανουν καρυοτυπο. Τωρα που γεννηθηκε το μωρο ο καριοτυπος γινεται απο κυτταρα του αιματος του μωρου. Τωρα εσενα γιατι σου ειπαν να το κανετε?

 

........ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απ' όσα θυμάμαι... λίγη βιολογία:

 

Οι άνθρωποι έχουμε 46 χρωμοσώματα.

Τα μισά τα παίρνουμε απ' τη μητέρα και τα μισά απ' τον πατέρα, άρα το κάθε ωάριο έχει 23 και το κάθε σπερματοζωάριο 23 χρωμοσώματα, για να ενωθούν και να αθροίσουν 46.

Το φύλο καθορίζεται απ' το 23ο χρωμόσωμα. Στα ωάρια πάντα το 23ο είναι Χ (δηλαδή θηλυκό) ενώ στα σπερματοζωάρια μπορεί να είναι Χ (θηλυκό) ή Υ (αρσενικό)

Όταν ενώνονται ωάριο + σπερματοζωάριο, τα χρωμοσώματα γίνονται ζευγάρια. Το 1ο της μαμάς με το 1ο του μπαμπά, και πάει λέγοντας.

Στο 23ο, αν ο συνδυασμός είναι ΧΧ τότε έχουμε κορίτσι, αν ο συνδυασμός είναι ΧΥ έχουμε αγόρι.

 

Ο καρυότυπος είναι τα χρωμοσώματα ταξινομημένα σε σειρά, ανάλογα με το μέγεθος και το σχήμα τους. Το χρωμόσωμα Υ είναι το μικρότερο απ' όλα.

Σε ανάλυση καρυότυπου, τα χρωμοσώματα βάφονται με διάφορες ουσίες και μπορούν να αναλυθούν για να δούμε αν έχουν κάποιες ανωμαλίες ή προβλήματα.

Π.χ. τρισωμία 21 σημαίνει πως στο 21ο ζευγάρι χρωμοσωμάτων, αντί για 2 έχουμε 3 χρωμοσώματα - αυτό προκαλεί σύνδρομο Down.

 

Αυτά.... ελπίζω να τα είπα καλά :wink:

 

Τι ωραία που τα λες..... :) Είμαι πολύ περήφανη που είμαι φίλη σου!!!! :D:D

Link to comment
Share on other sites

Στην αμνιοπαρακεντηση παιρνουν υγρο απο τον ανμιακο σακο και κανουν καρυοτυπο. Τωρα που γεννηθηκε το μωρο ο καριοτυπος γινεται απο κυτταρα του αιματος του μωρου. Τωρα εσενα γιατι σου ειπαν να το κανετε?

γιατί το μωρό γεννήθηκε με σχιστεία :( (η πιο συνηθισμένη λέξη την οποία απεχθάνομαι είναι λαγόχειλο). μάλλον πρέπει να γίνει για να το λένε οι γιατροί αλλά κουράστηκα με τις εξετάσεις... έχω κάνει τόσες πολλές μετά τον 5ο μήνα που μάθαμε για το χείλος της μπέμπας. και η μπέμπα έχει ταλαιπωρηθεί πολύ :cry: ... στο θέμα μας όμως. υπάρχει περίπτωση να φαίνονται στον καρυότυπο περισσότερα από την αμνιοπαρακέντηση; υπάρχει περίπτωση να ξαφνιαστώ από κάποιο εύρημα; υπενθυμίζω ότι η άμνιο ήταν πολύ καλή!

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Dimidana μου η αμνιοπαρακεντηση εχει μικρο ποσοσο λαθους λογω του οτι παιρνουνε κυτταρα απο το αμνιακο υγρο. Η εξεταση απο το ιδιο το μωρο ειναι 100% αξιοπιστη. Συνηθως ομως με την αμνιοπαρακεντηση εχεις μια ασφαλη διαγνωση και δε πιστευω οτι θα δουν τιποτα αλλο. Μηπως ο γιατρος σας θελει να ειναι 100% σιγουρος και σας κανει ολες αυτες τις εξετασεις. Εχεις δικιο για την ταλαιπωρια και την αγωνια αλλα μετα απο αυτο δεν νομιζω να χρειαστει κατι αλλο

 

........ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κάνατε χειρουργείο? Πάντως καλή συνέχεια και να χαίρεσαι το μωράκι σου.

Προσοχή: Στην αμνιο γίνεταιο μία ανάλυση για τις πιο σημαντικές και γνωστές παθήσεις που επηρεάζουν τη βιωσιμότητα και την ποιότητα ζωής του μωρού. Προφανως ο γιατρός θέλει να ξέρει αν το προβληματάκι σας οφείλεται σε κάτια γονιδιακό. Εχω κάνει βιοψία τροφοβλάστης και τώρα ίσως να κάνουμε και εμείς καρυότυπο στο παιδάκι μας.

Καλή τυχή. Να σκέφτεσαι θετικά και όλα θα πάνε καλά.

:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον! ναι, έχουμε κάνει χειρουργείο. στο "διάγνωση και θεραπεία" έχω ανοίξει θέμα. σήμερα περιμένω πρώτα αποτελέσματα. θα σας ενημερώσω...!

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites

κατα 98% είμαστε καλά. για το υπόλοιπο 2% πρέπει να περιμένουμε 10 μέρες ακόμα! το περάσαμε σχεδόν και αυτο!!! :D

Απλα τελεια!!Ολα καλα θα πανε,να δεις! :D

Να ξερεις οτι εσενα και ολες τις μαμαδες που τα παιδακια τους εχουν τετοιες περιπετειες,τις θαυμαζω παρα πολυ....

Link to comment
Share on other sites

frene μου δεν είναι να μας θαυμάζεις. είναι να εύχεσαι να μην σου τύχει... :wink: πάντως χαίρομαι πολύ που άλλη μια περιπέτεια μας έχει αίσιο τέλος. μακάρι καμιά μαμά να μην ταλαιπωρηθεί ποτέ!

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Ψαχνω πληροφορίες για τον μοριακό καρυότυπο δηλαδή:

Πού απευθυνόμαστε, πόσο καιρό πριν το ραντεβού, έχετε κάποια τηλ;

Τι κόστος έχει; Θέλει παραπεμπτικό;

Δίνει αίμα το παιδί και οι γονείς;

Σε πόσο καιρό βγαίνει το αποτε΄λεσμα;

Γίνετιαι ιδιωτικά και αντε΄χεται το κόστος του έτσι;

Γενικά, κάθε άλλη πληροφορία ευπρόσδεκτη... Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Kι είμαι σίγουρη οτι κάπου εδώ στο φόρουμ είχε ξανααναφερθεί το συγκεκριμένο θέμα, δε θυμάμαι όμως πού και δε μπορώ και να το βρω. Αν κάποιος θυμάται και μπορεί να βοηθήσει θα με εξυπηρετούσε πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

 

αν και λίγο καθυστερημένα... Ο μοριακός Καρυότυπος κοστίζει 800€ στο Χωρέμειο στο Αγία Σοφίας. Γίνεται και ιδιωτικά αλλά πρέπει να κοστίζει παραπάνω. Αν τον κάνατε και βγήκαν τα αποτελέσματα εύχομαι να είναι καλά!

 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...