Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ημικρανιες!!!


Recommended Posts

σημερα πηγα στον γιατρο για κατι περιεργα που ειχα κατι πονικεφαλους κατι φωταψιες :twisted: και μου ειπε οτι πιθανον ειναι αυρα ηημικρανιας εχει καποια αποεσας αναλογη εμπειρια?

αν ναι πειτε μου πως το αντιμετωπισατα ευχαριστω :D

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ !

ΓΙΑΝΝΗΣ 28/08/2004

ΧΡΙΣΤΙΝΑ 16/09/2006

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


η μαμα μου εχει χρονια ημικρανιες δυνατες.Καθεται ξαπλωμενη σε σκοτεινο δωματιο για να ανακουφιζεται και αρκετες φορες εχει ταυτοχρονα και εμετους....χαλια δηλαδη.Καπου στην τηλεοραση ειδα οτι οι ημικρανιες σχετιζονται με την διατροφη.Σημειωνε οταν εχεις ημικρανια τι εφαγες εκεινη την μερα,ισως κατι σε πειραζει..παντως την μαμα μου ουτε τα παυσιπονα την ανακουφιζουν.....

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε με και εμένα στο κλαμπ ....

Ακριβώς αυτό που περιγραφεί η Μαρία για τη μαμά της .... έτσι και οι δικές μου ... το μόνο θετικό είναι ότι με πιάνουν πολύ σπάνια πια, άλλα όταν με πιάνει κρατάει ώρες. Η μόνη λύση είναι απόλυτο σκοτάδι, ησυχία, ζέστη και υπομονή ... μόνο όταν καταφέρω να κάνω εμετό, αρχίζω να νιώθω λίγο καλύτερα και ξέρω ότι η μπόρα φτάνει προς το τέλος της. Πάντως αυτό που έχω να πω εγω είναι ότι είναι κληρονομικό .... το ίδιο ακριβώς πράγμα έχει και ο πατέρας μου (άρα δεν είναι μόνο γυναικείο προνόμιο :lol: )

 

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αυτό που είπε ο γιατρός για αύρα ημικρανίας ... τι ακριβώς εννοούσε; Πρώτη φορά το ακούω ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

πριν με πιασει πονοκεφαλος βλεπω αστερακια και δεν βλεπω καλα την πρωτη φορα που το επαθα νομιζα οτι ειχα παθει εγκεφαλικο :( 1 στης 10 περιπτωσεις το εχουν αυτο :( επιασα το λοτο βλεπεις :( το καλο ειναι οτι το εχω παθει μονο 2 φορες αλλα ειμαι συνεχει στο αγχος οτι θα το ξαναπαθω :(

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ !

ΓΙΑΝΝΗΣ 28/08/2004

ΧΡΙΣΤΙΝΑ 16/09/2006

Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη φορά που έχασα το φως μου και έβλεπα αστραπές τρόμαξα. Είπα, "πάει ένα μυαλό χειμώνα - καλοκαίρι, κλάταρε".

 

Εκανα οφθαλμολογική εξέταση, εγκεφαλογράφημα, μαγνητική τομογραφία εγκεφάλου με έγχυση σκιαγραφικού και δεν βρέθηκε τίποτα ανησυχητικό. Ειναι όμως εξετάσεις ρουτίνας για τέτοια συμπτώματα.

Ηδη ο νευρολόγος μου είχε πει "άαααα, αύρα, κλασσική ημικρανία, μην ανησυχείς κι εγώ έχω κάθε τρεις και λίγο"

Ησύχασα.

Εχω πάνω απο χρόνο να πάθω νέο επεισόδιο.

Δεν ξέρω τί προκάλεσε το τελευταίο επεισόδιο, πάντως ήμουν πολύ κουρασμένη και το επαθα στη δουλειά.

 

Αλλά η λέξη "αύρα" είναι μεγαλοπρεπής ό,τι και να λέμε.

Αμα με πιάσει, λέμε, μπορώ να πω του άντρα μου, "δεν μπορώ σήμερα χρυσέ μου έχω αύρα", τί να πω, "έχω πονοκέφαλο", τρε μπανάλ ...

 

Εύχομαι να ναι μια απλή αξιοπρεπής ημικρανία που να εμφανίζεται απο σπανίως μέχρι καθόλου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ursa και εγω στην δουλεια το επαθα την πρωτη φορα πολυ κουρασμενη την δευτερη μετα απο 3 μηνες :( σημερα πηγα σε οφθαλμιατρο και μου εκαναν ελεγχο ολα καλα τωρα θα παω να κανω τις εξετασεις που γραφεις για να το συγουρεψω . Ν ομιζω εισαι απο Ηρακλειο?

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ !

ΓΙΑΝΝΗΣ 28/08/2004

ΧΡΙΣΤΙΝΑ 16/09/2006

Link to comment
Share on other sites

Τα αστεράκια τα βλέπω και εγώ ... :lol: .... από εκεί καταλαβαίνω ότι αρχίζουν τα όργανα, σταδιακά και με αυξανόμενη ένταση εμφανίζεται ο πονοκέφαλος... μέχρι που νομίζω ότι ζαλίζομαι και θα πέσω ...

Για αυτό θέλεις απόλυτο σκοτάδι ... και από μια χαραμάδα να μπει φως υποφέρω ...

Είναι πάντως χαρακτηριστικά πανομοιότυπες μεταξύ τους οι κρίσεις ημικρανίας ... αφού πλέον το γνωρίζω το ρεπερτόριο απεξω και ανακατωτά :lol: ...

Εσένα τώρα τελευταία σου εμφανίστηκαν; Εγώ πάντως θυμάμαι τον εαυτό μου και από μαθήτρια λυκείου να υποφέρω από τις κρίσεις ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

ursa και εγω στην δουλεια το επαθα την πρωτη φορα πολυ κουρασμενη την δευτερη μετα απο 3 μηνες :( σημερα πηγα σε οφθαλμιατρο και μου εκαναν ελεγχο ολα καλα τωρα θα παω να κανω τις εξετασεις που γραφεις για να το συγουρεψω .

Να μην κάνεις τις εξετάσεις που γράφω. Μπορεί να μαι και γιατρός, αλλά πτυχίο δεν έχω :wink:

Να σε δει νευρολόγος πρώτα, να εκτιμήσει την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το εχω παθει 2 φορς μεσα σε 3 μηνες. Να σε ρωτησω κατι δεν σε αγχωνει αυτο? εμανα πολυ λεω να παω εκει και αν το παθω παλι? :(

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ !

ΓΙΑΝΝΗΣ 28/08/2004

ΧΡΙΣΤΙΝΑ 16/09/2006

Link to comment
Share on other sites

 

Αλλά η λέξη "αύρα" είναι μεγαλοπρεπής ό,τι και να λέμε.

Αμα με πιάσει, λέμε, μπορώ να πω του άντρα μου, "δεν μπορώ σήμερα χρυσέ μου έχω αύρα", τί να πω, "έχω πονοκέφαλο", τρε μπανάλ ...

 

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το κύριο σύμπτωμα της ημικρανίας είναι ο πονοκέφαλος. Στα 2/3 των περιπτώσεων ο πονοκέφαλος εντοπίζεται στο μισό κεφάλι,

συνήθως πίσω από το ένα μάτι, ενώ στο υπόλοιπο 1/3 εντοπίζεται σε ολόκληρο το κεφάλι.

Από άποψης έντασης ο πόνος είναι πολύ έντονος και αφόρητος.

Οι περισσότεροι άρρωστοι έχουν την αίσθηση ότι κάποιο σφυρί κτυπάει

το κεφάλι τους από μέσα ρυθμικά, στη συχνότητα του σφυγμού τους.

 

Ο πονοκέφαλος της ημικρανίας, αν αφεθεί χωρίς θεραπεία

ή αν η αγωγή που έλαβε ο άρρωστος αποδειχθεί μη αποτελεσματική, μπορεί να διαρκέσει από 4 ώρες μέχρι 3 ημέρες

. Εκτός από τον πονοκέφαλο υπάρχουν και άλλα συμπτώματα που συνοδεύουν την ημικρανιακή κρίση,

όπως ναυτία, εμετοί, δυσανεξία στο φως ή στους διαφόρους ήχους.

Σε μερικά άτομα προηγούνται του πονοκεφάλου διαταραχές της όρασης π.χ. βλέπουν φωτεινές γραμμές,

αστράκια, μυγάκια, λαμπερές ή σκοτεινές περιοχές στο οπτικό τους πεδίο κ.ά.

 

Ο τρόπος με τον οποίο εκδηλώνονται οι κρίσεις ημικρανίας διαφέρει

από άτομο σε άτομο, με αποτέλεσμα κάθε ασθενής να περιγράφει τη «δική» του ημικρανία.

Η συχνότητα των ημικρανιακών κρίσεων ποικίλλει από άρρωστο σε άρρωστο, από πολύ αραιές μέχρι πάρα πολύ συχνές.

Κατά μέσω όρο κάθε άρρωστος παρουσιάζει 2-3 κρίσεις το μήνα.

 

Πρακτικά υπάρχουν δύο μορφές ημικρανίας: αυτή που συνοδεύεται από αύρα και αυτή στην οποία δεν υπάρχει αύρα.

Με τον όρο αύρα εννοούμε μια σειρά νευρολογικών συμπτωμάτων,

όπως σκοτώματα ή λαμπυρίσματα στην όραση, μουδιάσματα από τη μία πλευρά του προσώπου ή του σώματος, αδυναμία,

παραισθήσεις, διαταραχές της ομιλίας κ.ά. Η ημικρανία με αύρα είναι πιο σπάνια από αυτή χωρίς αύρα.

Σε κάθε 10 περιπτώσεις ημικρανίας μόνο η μία συνοδεύεται από αύρα.

 

Μια τυπική κρίση ημικρανίας εξελίσσεται συνήθως σε 4 φάσεις, που είναι οι ακόλουθες :

 

1η φάση: Τα πρόδρομα συμπτώματα

κατά τη φάση αυτή, που προηγείται του πονοκεφάλου από αρκετά ώρες

μέχρι 1-2 ημέρες, ο άρρωστος αισθάνεται πολύ κουρασμένος ή χασμουριέται συνεχώς

ή αντίθετα είναι πολύ ενεργητικός και τελειώνει τις δουλειές του στο μισό χρόνο απ' ότι συνήθως χρειάζεται.

Άλλοι πάλι ασθενείς αισθάνονται μια ακαταμάχητη επιθυμία για κάποια τροφή, ιδιαίτερα για γλυκά.

Τα παραπάνω είναι προειδοποιητικά σημεία που πολλοί ασθενείς τα έχουν επισημάνει

και γνωρίζουν ότι μετά από μερικές ώρες θα εμφανισθεί η ημικρανιακή κρίση.

 

2η φάση : Η αύρα

Κατά τη φάση αυτή εμφανίζονται τα συμπτώματα της αύρας στους ασθενείς που πάσχουν από ημικρανία με αύρα.

Στα άτομα που πάσχουν από ημικρανία χωρίς αύρα η φάση δεν υπάρχει.

Η φάση της αύρας διαρκεί το πολύ μία ώρα και στη συνέχεια εγκαθίσταται η 3η φάση.

 

3η φάση : Ο πονοκέφαλος

Στη φάση αυτή εμφανίζεται έντονος πονοκέφαλος με τα χαρακτηριστικά

που αναφέρθηκαν και ο οποίος, αν δεν χορηγηθεί η κατάλληλη θεραπευτική αγωγή, διαρκεί από 4 ώρες μέχρι 3 ημέρες.

Ο πονοκέφαλος συνήθως συνοδεύεται από ανορεξία, ναυτία και εμετούς,

ενώ επιδεινώνεται από το φως, τους ήχους, το περπάτημα, το βήχα, το σκύψιμο κ.ά.

Στη φάση αυτή ο άρρωστος προτιμάει να παραμένει ξαπλωμένος σε ένα ήσυχο και σκοτεινό δωμάτιο σταματώντας κάθε δραστηριότητα.

 

4η φάση : Μετά την κρίση

Μετά την πάροδο του πονοκεφάλου ο άρρωστος αισθάνεται

εξάντληση και υπνηλία που μπορεί να φθάνει μέχρι και λήθαργο.

Η φάση αυτή διαρκεί από αρκετές ώρες μέχρι και ημέρες.

 

πηγή http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=1425

 

Ζαχαρένια φιλάκια κοπέλα μου και ελπίζω να μην σε πιάνουν συχνά!!!

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να σας πω ενα τελείως κουφο ... σε γιατρό δεν πήγα ακόμα για όλο αυτό ... το είχα αναφέρει δηλαδή στον οικογενειακό γιατρό μας τότε ... μου είπε ότι ειναι κρίσεις ημικρανίας και το άφησα εκεί . Ίσως γιατί με πιάνουν πολύ σπάνια .... η τελευταία που θυμάμαι ήταν τουλάχιστον πριν ένα χρόνο και βάλε...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

και γω τις εχω εδω και δώδεκα χρόνια τουλαχιστον.Απο το ενα μάτι βλέπω κυματα :D:D:D Πήγα μόνο σε οθφαλμιατρο προσφατα και πουθενα αλλου.Δεν ανησυχώ ιδιαιτερα.Με πιανει τρεισ τεσσερις φορες το χρονο,συνηθως πριν την περιοδο και τα ''κυματα''κρατανε γύρω στο τέταρτο ενώ οι ημικρανια δυο τρεις μερες.

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Αλλά η λέξη "αύρα" είναι μεγαλοπρεπής ό,τι και να λέμε.

Αμα με πιάσει, λέμε, μπορώ να πω του άντρα μου, "δεν μπορώ σήμερα χρυσέ μου έχω αύρα", τί να πω, "έχω πονοκέφαλο", τρε μπανάλ ...

 

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Ζαχαρένια μου, αν και δεν το ήξερα τί ακριβώς είναι, από ότι βλέπω δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Φρόντισε να μην κινείσαι όταν το παθαίνεις. Να κάθεσαι ή αν μπορείς να ξαπλώνεις αν είσαι σπίτι για να περιμένεις να περάσει.

Μην ανησυχείς πάντως ναι;;;;;;; Και μην αγχώνεσαι προκαταβολικά για το πότε θα σε ξαναπιάσει!Ότι και να λές εγώ το είχα καταλάβει από την πρώτη στιγμή που σε είδα στο φόρουμ.....ότι μια αυρα.....την είχες...πώς να το κάνουμε!!!! :lol::lol:

Αντε..να σε κάνω λίγο να γελάσεις...αν και με πρόλαβε η Ursa. :lol::lol:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ mata μου η αληθεια ειναι οτι απο οπου και να περναω την αφηνω την αυρα μου :D:D:D

να στε καλα μου φτιαξατε την διαθεση :D:D

λεω να πω οτι εχω μια αυρα αποψε γιατι ειμαι πτωμα :D:D

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ !

ΓΙΑΝΝΗΣ 28/08/2004

ΧΡΙΣΤΙΝΑ 16/09/2006

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το απογευμα ειχα μια μεγαλη κριση ημικρανιας και χωρις να εχω διαβασει το θεμα :D:D:D:D:D .

Έχω ημικρανιες εδω και πολλα χρονια και η συχνοτητα τους ειναι περιπου μια φορα στο διμηνο. Ναι ναι εχω και τα προδρομα συπτωματα, απωλεια ορασεως απο το ενα ματι, αστερακια φεγγαρακια .... ακριβως σε αυτην την φαση παιρνω ενα μεσουλιντ για να προλαβω το κακο. Αφου τελιωσουν τα αστρακια με πιανει δυνατος πονοκεφαλος στην απεναντι πλευρα του κεφαλιου. Σε αυτην την φαση ειμαι τωρα και σκεφτειτε οτι τα αστερακια εμφανιστικαν κατα τις 6.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα το εχετε αναλυσει αρκετα απο οτι βλεπω :D

αλλα να σας πω οτι ο νευρολογος μου, μου χει ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙ στην διατροφη μου

σοκολατα,τσαι,και μου εχει αφησει μονο εναν καφε καπουτσινο λογο του οτι εχει πολυ γαλα και ειναι πιο ελαφρυς απο φραπε ας πουμε

σοκολατα ουτε που να την δω παντως :cry:

 

οταν εχω ημικρανιες τα μονα που με σωζουν ειναι τα μεζουλιτ

 

την διατροφη να την προσεξετε :wink:

εγω 2 μηνες τωρα που εκοψα μαχαιρι την σοκολατα (ετρωγα στανταρ 1 την εβδομαδα :oops: )

το τσαι και τον 2καφε μου μειωθηκαν απο 2-3 την εβδομαδα που ειχα σε 4-5 τον μηνα.

περνω και συμπληρωμα μαγνισιου που βοηθαει πολυ.

αυτα φυσικα τα συζητατε με νευρολογο και αν χρειαζεται σας τα δινει ,

εγω ειχα μεγαλο θεμα :lol: αν προσεξατε 2-3 την βδομαδα :wink:

αυτα απο μενα.

Link to comment
Share on other sites

Όντως το 2 -3 φορές την βδομάδα είναι παααααρα πολύ ... κουράγιο κοριτσάκι ....

Ναι όντως και εμένα μόνο το μεσουλιτ πιάνει από τα παυσίπονα ... και ο σωτήριος εμετός .... μετά από εκεί το πράγμα καταλαγιάζει...

 

Τώρα που το σκέφτομαι ... λες λόγω των συμπληρωμάτων μαγνησίου να μην με έχει πιάσει ποτέ στην εγκυμοσύνη :?: ...

 

Ο καφές και εμενα με πειράζει πολύ ...... φραπέ δεν μπορώ με τίποτα να πιω!!!

Τώρα για την σοκολάτα με πλήγωσες πολύ που το είπες :cry: ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Όντως το 2 -3 φορές την βδομάδα είναι παααααρα πολύ ... κουράγιο κοριτσάκι ....

Ναι όντως και εμένα μόνο το μεσουλιτ πιάνει από τα παυσίπονα ... και ο σωτήριος εμετός .... μετά από εκεί το πράγμα καταλαγιάζει...

 

Τώρα που το σκέφτομαι ... λες λόγω των συμπληρωμάτων μαγνησίου να μην με έχει πιάσει ποτέ στην εγκυμοσύνη :?: ...

 

Ο καφές και εμενα με πειράζει πολύ ...... φραπέ δεν μπορώ με τίποτα να πιω!!!

Τώρα για την σοκολάτα με πλήγωσες πολύ που το είπες :cry: ...

 

τωρα ειμαι πολυ καλυτερα :D

η διατροφη βοηθαει πιστεψτε με :wink:

κοψε την σοκολατα για και σε κανα 2μηνο θα δεις αποτελεσματα

ειναι σκληρο το ξερω :cry: εγω απο γλυκα ΜΟΝΟ σοκολα ετρωγα μου την εκοψαν και αυτη......

το καλο ειναι οτι εχασα τα κιλα που ηθελα :lol:

 

να κρατας ημερολογιο να γραφεις ημερα που ειχες ημικρανια και τι εκανες τι εφαγες ετσι στο τελος του μηνα θα δεις τι σε πειραζει :wink:

 

στην εγκυμοσυνη,σταματανε οι ημικρανιες, τις περισοτερες φορες

μπορει να σε βοηθησε και το μαγνησιο δεν ξερω,

εγω κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης δεν επινα μαγνησιο και δεν ειχα ουτε μια ημικρανια :shock: τι να πω!

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω σοκολατα δεν τρωω ετσι και αλλιως αλλα εχω ακουσει για την σοκολατα οτι επιδεινωνει την κατασταση.

Εχω παρατηρησει οτι εχω ημικρανιες μια μερα πριν αδιαθετησω και ακριβως στα μεσα του κυκλου μου. Αρα συνδεται και με γυναικολογικα.

Link to comment
Share on other sites

dafy πως σημερα σου περασε εισαι καλυτερα? να σε ρωτησω κατι οταν σε πιανει εχεις θωλουρα στα ματια?

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ !

ΓΙΑΝΝΗΣ 28/08/2004

ΧΡΙΣΤΙΝΑ 16/09/2006

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.... ΚΑΙ ημικρανίες έχετε... για να δουμε τι άλλα κουσούρια θα βγάλετε! :lol::lol::lol:

 

Λοιπόν! Για να σοβαρευτούμε λίγο!

Η γιατρός που με εξέτασε στο "Αλεξάνδρα" για τον θυρεοειδή με ρώτησε αν έχω ημικρανίες. Ήταν το πρώτο που με ρώτησε! Για κοιτάξτε το κι απο κεί (έχω ψιλοχοντροτρομάξει με το τι μπορεί τελικά να κάνει αυτός ο μικρούλης αδένας μας... όσο το ψάχνω, τόσο φρικάρω...)

 

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Απο ολα εχει ο μπαξες τι αυτο θα ελειπε :D:D:D:D

Οταν ημουν εγγυος ειχα καινει εξεταση και δεν ειχα λες να βγηκε τωρα?

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ !

ΓΙΑΝΝΗΣ 28/08/2004

ΧΡΙΣΤΙΝΑ 16/09/2006

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...