Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 26-09-08, 14:36   #1
vicky29

Περιοχή: αθηνα
vicky29 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην vicky29
Προεπιλογή ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ-ΓΙΑΤΡΟΣ+ΠΙΕΣΗ

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.
ΟΠΩΣ ΗΔΗ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΕΡΤΑΣΗΣ ΚΑΙ Ο ΤΩΡΙΝΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΕΛΕΓΧΕΙ.ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ.Η ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΧΑΣΙΑΚΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ.ΕΜΕΝΑ ΟΜΩΣ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 8 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΗΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ.ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΡΕΛΟ ΚΑΘΩΣ ΜΟΛΙΣ ΠΡΟΧΘΕΣ ΕΜΑΘΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΝΤΑΤΙΚΗ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΕ ΠΙΕΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΣΕ.ΓΕΝΝΗΣΕ ΚΑΙ ΦΥΤΟ ΜΕΤΑ.
Ο χρήστης vicky29 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 26-09-08, 14:50   #2
ΒΙΒΙΚΑ

Το avatar του χρήστη ΒΙΒΙΚΑ

Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
ΒΙΒΙΚΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΛΙΑΝ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ...

ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΜΕΝΑ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΗ ΜΕΤΡΑΓΕ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ (ΕΙΧΑ ΑΛΛΟΝ ΓΙΑΤΡΟ) ΣΤΟ 1ο ΤΡΙΜΗΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ...

Η ΠΙΕΣΗ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗ ΜΕΤΡΑΜΕ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ...
Παλιά 26-09-08, 14:52   #3
Jean
Απενεργοποιημένος member request

Jean ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο!!! Εξαιτιας την εγκληματικής αμελειας του πρωτου μου γιατρου εφτασα να εχω την 19η εβδομαδα 17 και 12 πιεση και δεν μου την ειχε μετρησει ΠΟΤΕ! Αλλαξα καπακι γιατρο (πηγα στο Αλεξανδρα) και με ανελαβε αλλος αλλα η ζημια ειχε ηδη γινει και γεννησα προωρα με τα χιλια ζορια στην 30η εβδομαδα! ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ! Ακομη με καιει που δεν του τραβηξα τοτε καμια μηνυση...αλλα ετρεχα με το μωρο... Τι να πω ρε κοριτσια, τα ματια σας 14! Η πιεση ειναι πολυ βασικο κομματι για την καλη εξελιξη μιας εγκυμοσυνης.
Ο χρήστης Jean δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-09-08, 15:07   #4
vicky29

vicky29 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Θα πώ

μάλλον στην κοπέλα να πάω μαζί της στο επόμενο ραντεβού και θα του πώ εχω υπέρταση μπορείς να με αναλλάβεις και να ασχοληθείς με το θέμα?
Παλιά 26-09-08, 15:20   #5
gerakina

gerakina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μεγάλη προσοχή στην πίεση!!
Και θα έλεγα οτι η μέτρηση στο γιατρό 1 φορά το μήνα δε φτάνει.
Που και που να τη βλέπουμε και στο σπίτι μόνες μας ή σε ένα φαρμακείο.
Παλιά 26-09-08, 15:51   #6
galat

Το avatar του χρήστη galat

Περιοχή: Πόρτο Λίλι
galat ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και μετά την γέννα να την μετράτε...εμένα μου την μέτραγε , πήγαν όλα οκ...γέννησα πήγα σπίτι (και στο μαιευτήριο την μετρουσαν ΟΚ )

και δεν ενιωθα καλά...μετά από καμια εβδομάδα λέω να μετρηθώ μηπως έχω υποταση,,,τι να δω! 18 πίεση!!!!

Η σπάνια περίπτωση της επιλόχειας υπέρτασης....

Για να κανα 2 εβδομάδες το παρακολουθούσαμε με αγωγή και μετά όλα ΟΚ.... φεύγει...

Αλλά πρέπει να αντιμετωπιστεί..
Παλιά 26-09-08, 16:27   #7
BabyBoom

Το avatar του χρήστη BabyBoom

Περιοχή: Αθήνα
BabyBoom ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ πάλι είχα πάντα πρόβλημα με πολύ χαμηλή πίεση και τη μετράω συνέχεια και το ξέρει ο γιατρός μου.

Τώρα με την εγκυμοσύνη μου έχει φτάσει και 6 η μεγάλη με 5 η μικρή.

Δεν αρκεί όμως να την μετράει ο γιατρός. Οπωσδήποτε να τη μετράτε και μόνοι σας.
Ο χρήστης BabyBoom δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-09-08, 23:10   #8
neamanoula

Το avatar του χρήστη neamanoula

Περιοχή: θεσ/νικη
neamanoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμένα ο γιατρός μου έχει τα καλά του έχει και τα κακά του. Το κακό είναι ότι σε αγχώνει με την πιθανή στραβή έκβαση των πραγμάτων, το καλό είναι όμως ότι δεν αφήνει τίποτα στην τύχη και είναι ψείρας. Αν και μόλις 4 μηνών, σε κάθε μου επίσκεψη (που γίνεται κάθε μήνα ) μου μετράει το βάρος μου, την πίεση, με κάνει εξετάσεις, υπέρηχο, μου τσεκάρει τους αστραγάλους και όλα αυτά τα σημειώνει στην καρτέλα μου καθώς και σε μία καρτελίτσα που μου λέει να έχω ΠΑΝΤΑ στην τσάντα μου.
Παλιά 26-09-08, 23:32   #9
Silmaril

Το avatar του χρήστη Silmaril

Περιοχή: ¶νω Ηλιούπολη- Αττική
Silmaril ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμένα η πίεσή μου ήταν πάντα χαμηλή...σε τέτοιο βαθμό δηλαδή που μετά απο τεστ κοπώσεως είχε παει η μεγάλη μόλις και μετα βίας στο 12!!! Ο καρδιολόγος που με είχε εξετάσει τότε, ενώ στην αρχή ήταν χαλαρός ("όλες οι γυναίκες υποτασικές είστε" κλπ.) όταν το είδε αυτό κατάλαβε οτι όντως έχω θέμα διότι έπρεπε με τη δοκιμασία αυτή να είχε παει 18...
Το 2001 μου παρουσιάστηκαν ταχυκαρδίες...έτσι, ενώ η μεγάλη πίεση συνέχισε να είναι χαμηλή (μάξιμουμ 10 με τα χίλια ζόρια) η μικρή ανέβαινε επικίνδυνα...Οι παλμοί δε δεν έπεφταν ποτέ μα ποτέ, ακόμα και όταν ήμουν απόλυτα χαλαρή, κάτω απο 100...
Τον τελευταίο χρόνο εδέησαν οι παλμοί να πέσουν γύρω στο 95-98...και η κατάσταση κάπως εξομαλύνθηκε...
Στην εγκυμοσύνη μου τώρα, επειδή ελεγχόμουν τακτικά και στο σπίτι, η πίεσή μου ήταν πάντα χαμηλή...
Προχθές όμως ένοιωσα δυσφορία και όταν μετρήθηκα είχα αρχικά 10 τη μεγάλη, 6 τη μικρή και 140 παλμούς...μετά απο 2-3 λεπτά ξαναμετρήθηκα...9 η μεγάλη, 6 η μικρή και 111 παλμοί....
Έφαγα κάτι γιατί πεινούσα και πριν κοιμηθώ ξαναμετρήθηκα...12,5 η μεγάλη, 7 η μικρή και 100 παλμοί...
Στον γιατρό μου χθες πάλι η μεγάλη ήταν 12,5...του είπα οτι ανησυχώ γιατί είναι ασυνήθιστα υψηλή για τα δικά μου δεδομένα...ωστόσο εκείνος δεν ανησυχεί καθόλου...
Λέτε να πρέπει να ανησυχώ; Πρώτη φορά φτάνω 12 +...μπορεί για άλλους να έιναι οκ, αλλά για μένα;
Κι οι παλμοί πάντα στην ανηφόρα να πάρει η ευχή...
Παλιά 27-09-08, 00:38   #10
ΑΦΡΟΔΙΤΗ

ΑΦΡΟΔΙΤΗ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Aν η πιεση σου γενικα ειναι 10 η μεγαλη ..τοτε το 12 για σενα ειναι αρκετη για να εισαι σε επιφυλακη..(αν ειχες κανονικα 12..στο 14 δεν αγχωνομαστ????)
Παρε και δευτερη γνωμη και πες στον γιατρο οτι εισαι υποτασικη και δες τι θα σου πει...μην τ αφηνεις
Ο χρήστης ΑΦΡΟΔΙΤΗ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-09-08, 09:10   #11
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αν ειναι δυνατον . Εδω μετραει την δικια μου που ειμαι υποτασικη. Η πιεση ειναι βασικος ελεγχος.
Εννοειται μην αλλαξεις γιατρο και λυπαμαι την καημενη την γειτονισα σου. >Ευχομαι να γινει καλα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-09-08, 18:52   #12
anna+

Το avatar του χρήστη anna+

anna+ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Από τη μέρα που έμεινα έγκυος ο γιατρός μου μου σύστησε να μετράω την πίεση μου 2-3 φορές την εβδομάδα. Εγώ την μετρούσα καθημερινά για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Βασικό ρόλο σ' αυτό έπαιζε το άγχος μου μην πάθω το ίδιο με μια συγγενή μου που νοσηλέυτηκε και που γέννησε ένα ελλειποβαρές μωράκι. Κάθε φορά που πήγαινα στο ιατρείο του και από το φόβο μου μήπως μου βρει πίεση ανέβαζα 14!!! Την αισθανόμουν να ανεβαίνει. Τότε ο γιατρός μου μου είπε πως δεν είναι να αφήνουμε αυτά τα πράγματα στην τύχη τους και στον τρίτο μήνα μου σύστησε να βάλω holter για να κάνουμε 24ώρη καταγραφή της πίεσης μου. όπως μου εξήγησε εφόσον σπίτι είχα το πολύ 12 και στο ιατρείο ανέβαζα 14-15 δεν ήθελε να πάιξει με την υγεία τόσο τη δική μου όσο και του μωρού μου. Τον ευγνωμονώ γι' αυτό γιατί από όταν έβαλα το Holter (το οποίο έδωσε μια μέση τιμή πίεσης γύρω στο 11) ηρέμησα και από τότε δεν ανέβασα ξανά πίεση. Ο γιατρός μου όμως είναι κάθετος στο θέμα πίεση. Πρέπει να τη μετράω αν όχι καθημερινά τουλάχιστον κάθε δεύτερη μέρα και αν παρατηρήσω αύξηση να του τηλεφωνήσω αμέσως!!!
Παλιά 26-01-09, 15:52   #13
vicky29

vicky29 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

kai όσο ανεβαίνει η πίεση τόσο αγχώνεσαι.....όλη την ώρα αυτό σκέφτομαι...την πίεση μου έχει γίνει έμμονη ιδέα την μετράω το πρωί 2-3 φορές στην δουλειά το απόγευμα το βράδυ και πρίν κοιμηθώ. τόσο συχνά γιατί ακόμα και με ένα χάπι κάθε ημέρα είμαι στα όρια απο 12-13 και 8-9.πολύ άγχος να πάνε όλα καλά σε σημείο που έχω αρχίσει να απογοητεύομαι....
Παλιά 26-01-09, 15:54   #14
roulaki71

Το avatar του χρήστη roulaki71

Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
roulaki71 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σε καθε επισκεψη μου παιρνουν και πιεση και βαρος. Ειναι δυνατον?
Παλιά 26-01-09, 16:01   #15
zouzounel

Το avatar του χρήστη zouzounel

zouzounel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γιατί να μην είναι?
Κι εμένα ο δικός μου γιατρός τα ίδια κάνει.
Πάλι καλά να λες!
Παλιά 26-01-09, 16:03   #16
roulaki71

Το avatar του χρήστη roulaki71

Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
roulaki71 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το ειναι δυνατον παει στο αντιθετο. Να μην μετραει
Παλιά 26-01-09, 16:27   #17
vicky29

vicky29 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μα έτσι πρέπει!
απο το βάρος που παίρνουμε καταλαβαίνουν αν πρέπει να ανησυχήσουν...εγώ κάνω και εκετάσεις αίματος,ούρων,ζαχάρου και κάποιες για την πίεση κάθε μήνα.
Παλιά 27-01-09, 11:46   #18
IRINI83

Περιοχή: χιοσ
IRINI83 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην IRINI83
Προεπιλογή

κι εμενα ο γιατροσ μου μετραει συνεχεια πιεση-βαροσ , τουσ αστραγαλουσ για τυχον πριξιματα κατλ.να ειστε παντωσ πολυ προσεκτικεσ με την πιεση και καλο θα ηταν τουλαχιστον απο την 20 εβδομαδα και περα να την μετρατε καθημερινα αν γινεται!!!το λεω γιατι ειμαι παθουσα σε προηγουμενη εγκυμοσυνη μου και τωρα λογο ιστορικου δεν φανταζεστε ποσο την φοβαμαι την πιεση!!!

Ο χρήστης IRINI83 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-01-09, 12:08   #19
jennaki

Περιοχή: Thessaloniki
jennaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο IRINI83
κι εμενα ο γιατροσ μου μετραει συνεχεια πιεση-βαροσ , τουσ αστραγαλουσ για τυχον πριξιματα κατλ.να ειστε παντωσ πολυ προσεκτικεσ με την πιεση και καλο θα ηταν τουλαχιστον απο την 20 εβδομαδα και περα να την μετρατε καθημερινα αν γινεται!!!το λεω γιατι ειμαι παθουσα σε προηγουμενη εγκυμοσυνη μου και τωρα λογο ιστορικου δεν φανταζεστε ποσο την φοβαμαι την πιεση!!!
Κ εγώ νόμιζα ότι μόνο εγώ τρέμω στην ιδέα του πιεσόμετρου!!! Κ εγώ παθούσα από προηγούμενη εγκυμοσύνη (μπήκα στο χειρουργείο με 22/11!!) έκτοτε μόνο στη θέα του πιεσομέτρου ανεβαίνει μόνη της. Γι αυτό πήρα κ εγώ πιεσόμετρο κ τη μετράω στο σπίτι από την αρχή της εγκυμοσύνης. Αν και είναι γενικά καλή...κάτω από 13 με κάτω από 8,5...αυτό το θέμα με φοβίζει πολύ.
ΕΡΩΤΗΣΗ:
Έχει παρατηρήσει καμία σας διαφορά από χέρι σε χέρι πάνω από 1,5 βαθμό;(στη μεγάλη)

Ο χρήστης jennaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-01-09, 16:28   #20
vicky29

vicky29 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καμιά φορά έχουν διαφορά.
τι πιεσόμετρο έχετε?
ειρήνη γέννησες με τόση μεγάλη πίεση???
Παλιά 27-01-09, 19:19   #21
IRINI83

IRINI83 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δυστυχωσ εγω δεν ειχα καλη καταληξη !!τουλαχιστον οσον αφορα το μωρακι μου!!δυστυχωσ!οσον αφορα εμενα ο γιατροσ με προλαβε στο τσακ! ασ μην αναφερθω ομωσ και τρομαξουν οι υπολοιπεσ εγκυουλεσ...
οσον αφορα σε ποιο χερι την μετρω , εχω συνηθησει απο το αριστερο τησ καρδιασ.καπου διαβασα οτι αυτο ειναι το σωστο,δεν ξερω εαν ισχυει . παντωσ δεν μετρησα καθολου απο το αλλο για να συγκρινω τιμεσ..

Παλιά 27-01-09, 20:18   #22
nat-left

Το avatar του χρήστη nat-left

nat-left ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και εγώ την μετρώ στο αριστερό και ποτέ δεν την έχω συγκρίνει με το δεξί. Πάντως προσοχή στην πίεση κορίτσια και εγώ πίνω χαπάκι και χθες χρειάστηκα και δεύτερο, αλλά δεν πειράζει, είναι για τα μωράκια μας.

Ειρήνη λυπάμαι πραγματικά κορίτσι μου!
Παλιά 28-01-09, 14:45   #23
vicky29

vicky29 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΑΙ εγώ λυπάμαι πολύ κορίτσι μου.
συνέβη γιατί δεν το είχατε καταλάβει η έπαιρνες και εσύ το χάπι?
σε ποια εβδομάδα έγινε το κακό?
Παλιά 28-01-09, 14:50   #24
Christie

Christie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ο δικος μου γιατρος σε καθε επισκεψη το πρωτο πραγμα ποιυ εκανε οταν αρχιζε να με εξεταζει ηταν να μου παρει την πιεση... Ειναι πολυ βασικο... Αδιανοητο να μην το κανει...
Παλιά 28-01-09, 15:31   #25
vicky29

vicky29 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

έτσι ΄πρέπει αλλά πρέπει να προσέχουμε και εμείς πολύ να μην πάρουμε βάρος και να κόψουμε το αλάτι. Ειρήνη θα ήθελα να μου πέις τι έγινε ώστε να ξέρω ακριβώς τι κίνδυνοι υπάρχουν καθώς ο γυναικολόγος πάντα λέει όλα καλά θα πάνε και με εκνευρίζει γιατί θέλω να ξέρω τους κινδύνους.
Παλιά 30-01-09, 10:38   #26
vicky29

vicky29 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κορίτσια εσάς σε ποια εβδομάδα παρουσιαστηκε η υπέρταση? σήμερα που ξύπνησα πριν πάρω το χάπι είχα 14 + 10 αν συνεχίσει να ανεβαίνει έτσι απο τώρα που είμαι 24η εβδομάδα τι θα γίνει?
είμαι μέσα στην στεναχώρια και το άχγος...δεν μπορώ να το χαρώ δυστυχώς.
Παλιά 30-01-09, 10:55   #27
natasa31

Το avatar του χρήστη natasa31

natasa31 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην natasa31 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην natasa31
Προεπιλογή

Πρεπει αν σου την μετραει. εμενα που δεν ειχα καθολου προβλημα απο την αρχη και μου την μετραει καθε φορα μαζι με ζυγισμα. Ειναι απαραιτητο.

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!
Ο χρήστης natasa31 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-01-09, 11:35   #28
κωνκων

κωνκων ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και ο δικός μου γιατρός σε κάθε επίσκεψη (2 φορές το μήνα) μου μετρούσε πίεση και τα κιλά. Είχα όμως και πιεσόμετρο στο σπίτι και μετρούσα κάθε μέρα, χωρίς να έχω ποτέ πρόβλημα με την πίεση!
Παλιά 30-01-09, 12:00   #29
vicky29

vicky29 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κορίτσια και εγώ έχω στο σπίτι και μάλιστα το παίρνω και στην δουλειά και την μετράω τουλάχιστον 5 φορές την ημέρα.το θέμα είναι πως φοβάμαι ότι μου ξεκίνησαν πολύ νωρίς τα προβλήματα......για αυτό θέλω να μάθω όσες είχαν πρόβλημα πότε το απέκτησαν.
Παλιά 30-01-09, 12:04   #30
nat-left

nat-left ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια αγοράστε καινούρια πιεσόμετρα! είχα ένα του πατέρα μου, ακριβό και ελαφρώς μεταχειρισμένο και στον γιο μου δεν μου έδειχνε την υπέρταση και τώρα με έδειχνε μόνιμα γύρω στο 12-13 με 7-8 και μου ξεκίνησαν χάπι, πήγα σε 3 καρδιολόγους και από προχθές ξεκίνησα διπλό χαπάκι aldomed 250, το βράδυ με το καινούριο πιεσόμετρο είχα 9-5, έτρεμα σαν το ψάρι και είχα ιδρώσει, τρομάξαμε με τον άντρα μου μην λιποθυμήσω.... η γιατρός σήμερα μου είπε να παίρνω μόνο ένα και θα δούμε, μπορεί η όλη πίεση να ήταν λόγω του πιεσόμετρου... (αυτό που αγόρασα έχει 79 ευρώ… χαλάλι τα λεφτά)
Παλιά 30-01-09, 12:22   #31
vicky29

vicky29 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τα ηλεκτρονικά συνήθως πέφτουν έξω....ηλεκτρονικό είχες? αυτό που έχω είναι σχετικά καινούριο αλλά δεν πάει εντελώς στο μηδέν και έφερε ένας συνάδελφος το δικό του να τα μετρήσουμε και έδειχναν το ίδιο.μπορείτε και στο φαρμακειο να τα μετρήσετε να δείτε εάν είναι οκ.
Παλιά 30-01-09, 12:23   #32
nat-left

nat-left ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vicky29
τα ηλεκτρονικά συνήθως πέφτουν έξω....ηλεκτρονικό είχες? αυτό που έχω είναι σχετικά καινούριο αλλά δεν πάει εντελώς στο μηδέν και έφερε ένας συνάδελφος το δικό του να τα μετρήσουμε και έδειχναν το ίδιο.μπορείτε και στο φαρμακειο να τα μετρήσετε να δείτε εάν είναι οκ.
ηλεκτρονικά είναι και τα δύο, αυτό το καινούριο είναι για τον καρπό, πιο εύκολο και πιο γρήγορο.
Παλιά 30-01-09, 13:08   #33
heidi

heidi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τα ηλεκτρονικά πιεσόμετρα βραχίονα είναι αρκετά αξιόπιστα, αλλά θα πρέπει να αλλάζουμε μπαταρία με το που δείξει την ένδειξη, γιατί αλλιώς έχουν μεγάλη απόκλιση και να τηρούμε τους κανόνες μέτρησης που ισχύουν για όλα τα πιεσόμετρα. Δηλαδή: 1ον η περιχειρίδα να είναι για το μέγεθος του χεριού μας!!! Γράφουν επάνω και μερικά έχουν και ένδειξη ότι το μέγεθος είναι σωστό. Και φυσικά το χέρι πρέπει να είναι τελείως χαλαρό και όχι να το κρατάμε κάπου για να φτάνει το ύψος της καρδιάς.

Για του καρπού δυστυχώς πρέπει να έχεις πολλά για να πεις ότι έχεις σωστή μέτρηση. Στο νοσοκομείο μας, που έχουμε μόνο ηλεκτρονικά, οι καρδιολόγοι απαγορεύουν τους ασθενείς να αγοράζουν καρπού. Θα πρέπει να είσαι σε τραπέζι, να ακουμπάς το χέρι στη θήκη του πιεσόμετρου, ώστε το πιεσόμετρο να φτάνει στο ύψος της καρδιάς, χωρίς όμως να το κρατάς εσύ, αλλά να είναι τελείως ελεύθερο και μάλιστα κάποιοι λένε ότι ακόμη και το σταυροπόδι επηρεάζει (αυτό δεν το έχω δοκιμάσει).
Παλιά 30-01-09, 13:57   #34
vicky29

vicky29 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ναι και οι γιατροί δεν πολυεμπιστεύονται τα ηλεκτρονικά.
Παλιά 30-01-09, 16:04   #35
vicky29

vicky29 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

IRINI83 κορίτσια? πότε άρχισε σε εσάς το πρόβλημα?
Παλιά 30-01-09, 16:27   #36
Afroditi D

Το avatar του χρήστη Afroditi D

Afroditi D ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Vicky θα πρέπει να προσέξεις πάρα πολύ την διατροφή σου,σίγουρα θα πρέπει να επισκεφτείς κάποιον ειδικό όσο αφορά το θέμα της διατροφής.

Τις περισσότερες φορές η υπέρταση δεν έχει κανένα σύμπτωμα και βρίσκεται τυχαία, όταν ο ασθενής για κάποιο λόγο μετρά την πίεσή του , γι'αυτο και λένε ότι είναι πολύ "ύπουλη" ασθένεια.

πολλές γυναίκες κατά την περίοδο της εγκυμοσύνης αλλά και μετα την γέννα γίνονται υπερτασικές.... και αυτό πια είναι κάτι μόνιμο.

θα σου έλεγα σίγουρα να επισκεφτείς και εναν αλλο γυναικολόγο και ίσως και εναν καρδιολόγο( προληπτικά)

εγώ κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης έπερνα μαγνήσιο , γιατι σε κάποιες μετρήσεις είχε παρατηρηθεί υπέρταση.
(σημ. ο γυναικολόγος μου με μετρούσε σε κάθε επίσκεψη)

edit την πίεση πρέπει να την μετράμε 2 φορές την ημέρα (διαφορετικά μας γίνετε εμμονή) να είμαστε ήρεμοι-χαλαροί , συνηθώς το πρωί , οταν ξυπνάμε και την νυχτα πριν ξαπλώσουμε επίσης απο ότι γνωρίζω τα ηλ.πιεσόμετρα είναι αξιόπιστα , αρκεί το χέρι μας να παρεμένει ακίνητο.

Και μην ξεχνάς πως το άνχος βλάπτει σοβαρά την υγεία ... και γίνετε σύμμαχος της υπέρτασης.
Όλα θα πάνε καλά με το καλό το μωράκι σου
Παλιά 30-01-09, 17:31   #37
vicky29

vicky29 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

να σαι καλά! σε ευχαριστώ πολύ. και σε καρδιολόγο έχω πάει τα ίδια μου είπε.εδώ και λίγες ημέρες έχω απο το πρωί πονοκέφαλο που συνεχίζεται όλη μέρα και του το είπα τώρα και είπε τουλάχιστον μέχρι την Τρίτη ξεκούραση και βλέπουμε.
Παλιά 30-01-09, 17:41   #38
IRINI83

IRINI83 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

vicky εγραψε: έτσι ΄πρέπει αλλά πρέπει να προσέχουμε και εμείς πολύ να μην πάρουμε βάρος και να κόψουμε το αλάτι. Ειρήνη θα ήθελα να μου πέις τι έγινε ώστε να ξέρω ακριβώς τι κίνδυνοι υπάρχουν καθώς ο γυναικολόγος πάντα λέει όλα καλά θα πάνε και με εκνευρίζει γιατί θέλω να ξέρω τους κινδύνους.

καλησπερα βικυ και σε ολα τα κοριτσια!!

φοβαμαι πολυ οτι σε αγχωσα , δεν το ηθελα σε καμια περιπτωση γιατι ξερω οτι η περιοδοσ αυτη ειναι απο μονη τησ αγχωτικη , εαν ακουμε και γυρω γυρω τοτε πια θα τρελαθουμε!!!σημασια ειναι να ειμαστε ηρεμεσ(λεμε τωρα..)και με λιγη προσοχη πιστευω οτι προλαμβανεται η εκλαμψια!απλα λιγο προσοχη στο αποτομο βαροσ , στην πιεση και οταν δημιουργηθουν αποτομα πριξιματα!!!!!(να σημειωσω οτι εγω ημουν υπερβολικα πρισμενη..αφου μετα την γεννα σε μια εβδομαδα εχασα 15-18 κιλα!!!!!!ηταν ολα κατακρατησεισ νερων!!!!!)

δεν θα ηθελα ομωσ να αναφερω περισσοτερεσ λεπτωμερειεσ οσον αφορα εβδομαδα κυησησ κτλ , γιατι ξερω πολυ καλα ποσο πολυ επηρεαζομαστε απο αυτα που ακουμε!!!

ευχομαι παντωσ σε ολεσ τισ μανουλεσ μια πολυ πολυ καλη εγκυμοσυνη και με το καλο να εχουμε τα μωρακια μασ!!

Παλιά 30-01-09, 17:59   #39
vicky29

vicky29 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

DEN με άγχωσες καπέλα μου.
κανείς δεν μπορεί να με αγχώσει περισσότερο από όσο είμαι πίστεψέ με.
εδώ ο γιατρός πρίν λίγα λεπτά με περίεργο ύφος μου είπε να μείνω σπίτι να ξεκουραστώ εώς και τρίτη και μετά να πάμε απο εκεί να μας μιλήσει. υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να με αγχώσει περσσότερο? όχι δεν υπάρχει.
Παλιά 30-01-09, 20:12   #40
IRINI83

IRINI83 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γιατι βικυ μου?λογο πιεσησ?η κατι αλλο?ελπιζω οχι κατι σοβαρο!!!!!!!!!!!!!μην αγχωνεσε ομωσ οτι και να ειναι (που πιστευω οτι δεν θα ειναι κατι σοβαρο) και μην στεναχωριεσαι με διαφορεσ σκεψεισ που μπενουν στο μυαλουδακι σου γιατι τα νιωθει και το νινι σου!!!!!!!!

Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές