Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης > Πρώτο Τρίμηνο (1η -12η εβδομάδα)

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 19-09-08, 12:54   #1
spitogata

spitogata ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ποτε και πως ακουσατε καρδουλα?

Καλημέρα σας, ποιος μπορεί να μου απαντήσει από ποια εβδομάδα και μετά ακούς την καρδιά του μωρού να χτυπάει?? Είμαι 6 εμδομάδων + αλλά ο γιατρός μου δεν άκουσε τον χτύπο της καρδιάς του. Μου είπε να κάνω μία β χοριακή και να ξαναπάω την άλλη εβδομάδα να ξανακάνουμε υπέρηχο αλλά με έχει φάει η αγωνία....
Ο χρήστης spitogata δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 19-09-08, 14:03   #2
Μαράκι

Μαράκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και εμενα την προηγούμενη εβδομαδα 6+ ειδε σακο,μια ασπρη κουκίδα αλλα την καρδια περιμένουμε σήμερα..
Ο χρήστης Μαράκι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-09-08, 14:21   #3
cristina

Περιοχή: pireas - serres
cristina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σπιτογατα μου μερικες μερες υπομονη, εισαι στην 7η εβδομαδα, τωρα περιπου θα ακουστει...

Χριστινα

Ο χρήστης cristina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-09-08, 16:20   #4
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

7-9 εβδομαδες αν θυμαμαι καλα. Παιζει ρολο και το μηχανημα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-09-08, 18:39   #5
senter for

Το avatar του χρήστη senter for

Περιοχή: χαλκιδα
senter for ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εμενα παντωσ 6και 2 ακουσαμε την καρδουλα του μου ειχε πει ο γιατροσ οτι ηταν οριακη η ημερομηνια που την ακουσαμε.μπορει να αρχιζε να χτυπαει και μετα απο μερικεσ μερεσ.οποτε υπομονη
Παλιά 19-09-08, 20:47   #6
prosperous

Περιοχή: Αθήνα
prosperous ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καμια φορα στα μισα της 6ης, συνηθεστερα στην 7η και ακομα καλυτερα στην 8η εβδομαδα ειναι η ιδανικη περιοδος για να ακουστει η καρδουλα..ειναι αναλογα με τον καθε γιατρο ποτε το προτεινει να γινει ο υπερηχος. Στην 5 προς 6η εβδομαδα απλα μπορει να φαινεται στο υπερηχο μια κουκιδα να παλεται και τιποτε αλλο..και βεβαια η επανεξεταση των τιμων β χοριακης στην 3-6η εβδομαδα γινεται κατ επαναληψη με διαστημα 2-3 ημερων ωστε να ελεγχθει η προοδευτικη ανοδος των μοναδων και ετσι διαπιστωνεται η ομαλη εξελιξη της εγκυμοσυνης συν οτι αποκλειεται και το ενδεχομενο εξωμητριου πριν καταστει δυνατος ο υπερηχος..
μην αγχωνεσαι ολα θα ναι καλα..
Ο χρήστης prosperous δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-09-08, 21:05   #7
Olg@

Το avatar του χρήστη Olg@

Olg@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Νομίζω ότι η 8η βδομάδα είναι ένα κομβικό σημείο στην αρχή της εγκυμοσύνηςπου ακούγεται η καρδούλα, για αυτό και οι περισσότεροι γιατροί κλείνουν τότε το πρώτο ραντεβού.

Ο χρήστης Olg@ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-09-08, 09:38   #8
anastasia272002

Το avatar του χρήστη anastasia272002

Περιοχή: κορυδαλλός
anastasia272002 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εμεις χτυποκαρδήσαμε γύρω στην 9η εβδομάδα γιατί είμασταν κουρασμένες!!!!
Ο χρήστης anastasia272002 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-09-08, 11:52   #9
th@lia

th@lia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοριτσια με αυτο το ημερολογιο που παρακολουθουσα την εγκυμοσυνη πηγα μεχρι τελος και διαπιστωσα πολυ μικρες αποκλισεις κυριως στα κιλα!!!Αποτελει εναν μπουσουλα...
Ευχομαι να μην ειναι προβλημα που εβαλα το site αυτο...Αν ειναι ας το κοψει η λογοκρισια!!!
http://<br /> <a href="http://www.g....asp</a><br />
Ο χρήστης th@lia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-09-08, 15:17   #10
eirinik

eirinik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

spitogata μην ανυσηχείς ακόμα, πρόσφατα την προηγούμενη βδομάδα το έθεσα και εγώ ως θέμα στην κατηγορία ''κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης'' με θέμα ''τι γίνεται όταν δεν ακούς την καρδιά του εμβρύου να χτυπάει? Αν θές μπες και εκεί να διαβάσεις θα σε βοηθήσει πολύ. Τώρα που σου γράφω για να καταλάβεις είμαι στην ίδια μοίρα και λίγο χειρότερη... Πήγα την 7η βδομάδα και δεν την ακούσαμε και τώρα θα ξαναπάω την Τετάρτη. Απ' ότι είδα εσύ είσαι ακόμα στην 6 +. Τι σου είπε ο γιατρός σου? Πήρες τα αποτελέσματα της χοριακής?
Ο χρήστης eirinik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-12-08, 12:40   #11
Ντίνα30

Το avatar του χρήστη Ντίνα30

Περιοχή: Κρήτη
Ντίνα30 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Πότε ακούσατε την καρδούλα του για πρώτη φορά?

Σας παρακαλώ απαντήστε μου γιατί πάω να τρελαθώ!!! Μόλις γύρισα από τον γιατρό που κάναμε το δεύτερο υπέρηχο και δεν ακούσαμε καρδούλα
δεν μου είπε πόσων εβδομάδων είμαι αλλά είπε ότι ο σάκος είναι αισθητά πιο μεγάλος από την προηγούμενη φορά. Μήπως είναι λιγάκι νωρίς? Έτσι όπως τα υπολογίζω εγώ πρέπει να είμαι το ΠΟΛΥ 5 εβδομάδων και 4 ημερών ή και λιγότερο από αυτό. Παραπάνω σίγουρα όχι γιατί η χοριακή που έκανα 6/11 ήταν αρνητική. Τί να πω... Ελπίζω να μην έχει τίποτα το μωράκι μου και να είναι νωρίς ακόμα για να ακούσουμε καρδιά.. Θα ξαναπάω την Τρίτη για υπέρηχο μου είπε και βλέπουμε...
Παλιά 18-12-08, 12:42   #12
roulaki71

Το avatar του χρήστη roulaki71

Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
roulaki71 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στις 6 εβδομαδες πηγα πρωτη φορα και ειδαμε το εμβρυο ενα εκατοστο με 129 σφυγμους...
Παλιά 18-12-08, 12:44   #13
Anstef

Anstef ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημερα, εγω θα παω αυριο για 1ο υπερηχο, 6 εβδομαδων ακριβως..

Ντινα μην ανησυχεις απλά πιστευω οτι ειναι νωρις ακομη! Ολα θα πανε καλα θα δεις..
Ο χρήστης Anstef δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-12-08, 12:44   #14
despina100

Περιοχή: θεσσαλονικη σε λεω!!
despina100 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: Πότε ακούσατε την καρδούλα του για πρώτη φορά?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ντίνα30
Σας παρακαλώ απαντήστε μου γιατί πάω να τρελαθώ!!! Μόλις γύρισα από τον γιατρό που κάναμε το δεύτερο υπέρηχο και δεν ακούσαμε καρδούλα
δεν μου είπε πόσων εβδομάδων είμαι αλλά είπε ότι ο σάκος είναι αισθητά πιο μεγάλος από την προηγούμενη φορά. Μήπως είναι λιγάκι νωρίς? Έτσι όπως τα υπολογίζω εγώ πρέπει να είμαι το ΠΟΛΥ 5 εβδομάδων και 4 ημερών ή και λιγότερο από αυτό. Παραπάνω σίγουρα όχι γιατί η χοριακή που έκανα 6/11 ήταν αρνητική. Τί να πω... Ελπίζω να μην έχει τίποτα το μωράκι μου και να είναι νωρίς ακόμα για να ακούσουμε καρδιά.. Θα ξαναπάω την Τρίτη για υπέρηχο μου είπε και βλέπουμε...
Εμείς την ακούσαμε 6 εβδομάδων και 5 ημερών .Ξερω όμως και περιπτωσεις που την ακουσαν 8η-9η εβδομάδα. Μην ανησυχείς είναι πολύ νωρίς ακόμα για να ακούσεις καρδούλα...

Ο χρήστης despina100 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-12-08, 12:51   #15
Anstef

Anstef ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μολις διαβασα καπου, οτι η καρδια ξεκινα να χτυπά 21 ημέρες μετά την συλληψη..αρα εαν βαλεις οτι εμεις μετραμε την 1 εβδομαδα απο την 1 ημερα της περιοδου.. πρεπει σιγουρα να πας 6 εβδομάδων + , ποσο μάλλον εαν η συλληψη εγινε στο τέλος του κύκλου εκει πας ακομη παραπέρα.
Παλιά 18-12-08, 13:11   #16
honey

Το avatar του χρήστη honey

honey ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ τη Δευτέρα, 6 εβδομάδων και 2 ημερών το άκουσα! Ουάου!
Ειχα λυσσάξει να πάω πιο νωρίς αλλά ο γιατρός μου είπε δεν έχει νόημα, πιθανότατα δε θα ακούγαμε κάτι και θα απογοητευόμουν.
Αρα είσαι νωρίς ακόμα, λίιιιιιιγη υπομονή ακόμα!

Τα thavmatakia μου και γω!
Ο χρήστης honey δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-12-08, 14:37   #17
Jeanne

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Jeanne ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμένα μου έκλεισε 1ο ραντεβού απ'ευθείας την 7η εβδομάδα για να ακούσουμε σίγουρα καρδιά.

Αν είσαι το πολύ 5 εβδ. και 4 ημερών όπως το υπολόγισες, τότε λογικό είναι που δεν το άκουσες, μην ανησυχείς θα το ακούσεις την επόμενη φορά...
Παλιά 18-12-08, 14:43   #18
nea mamaka

Περιοχή: Κάπου..εδω γυρω....
nea mamaka ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

8 εβδομάδων και νόμιζα οτι άκουγα άλογα να καλπάζουν!!!!!
Μην αγχώνεσαι!
Θα την ακούσεις και εσύ!
Ο χρήστης nea mamaka δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-12-08, 18:14   #19
Ντίνα30

Ντίνα30 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μακάρι ρε κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο που μου δίνετε!!!
Απλά με άγχωσε ο γιατρός γιατί μου είπε πως μόνο όταν ακούσουμε την καρδιά θα είμαστε σίγουροι πως όλα πάνε καλά. Αλήθεια είναι βέβαια αλλά γιατί να μου το πει έτσι αν κι αυτός νόμιζε ότι ήταν νωρίς ακόμα?
Πάντως πήρα θάρρος από σας!!! Να είστε καλά!!!
Παλιά 18-12-08, 18:50   #20
NANA

Το avatar του χρήστη NANA

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
NANA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στις 7 εβδομάδες σχεδόν άκουγα την καρδούλα τους και αν θυμάμαι καλά ήταν 150-160 χτύπους.

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09
Ο χρήστης NANA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-12-08, 18:55   #21
Kiki

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Kiki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν πρέπει να αγχώνεσαι γιατί το άγχος στην κατάστασή σου δεν εξυπηρετεί σε τίποτα. Εγώ άκουσα την καρδούλα του στις 7 εβδομάδες. Οπότε σου λέω να κάνεις υπομονή και να δεις που όλα θα πάνε καλά.
Παλιά 18-12-08, 19:11   #22
YIOUPI

YIOUPI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ντίνα 30 δεν θα πρέπει να αγχώνεσαι. Εγω έτυχε να πάω στο γιατρό μου 5 εβδ+ 6 ημερών και άκούσαμε την καρδούλα του αλλά μου είπε πως αυτή η εβδομάδα κ μέρα (5εβδ+6ημ) είναι το ΝΩΡΙΤΕΡΟ που μπορεί να ακουστεί η καρδούλα κ βέβαια πολύ σπάνιο αφού εξαρτάται κ από άλλους παράγοντες πχ από το πότε έγινε η σύλληψη. Αν δηλαδή είχα πάει μία μέρα νωρίτερα δεν θα την είχα ακούσει...Φαντάζομαι μια συνηθισμένη περίπτωση θα είναι γύρω στις 7 εβδομάδες. Ηρεμία λοιπόν είναι νωρίς ακόμα..
Παλιά 18-12-08, 19:58   #23
mikio

Το avatar του χρήστη mikio

Περιοχή: Χανιά
mikio ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εμένα η γυναικολόγος μου, μου έκλεισε ραντεβού για τον 1ο υπέρηχο ΑΥΡΙΟ....(ΕΧΩ ΠΕΘΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΤΟΟΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ!!!) Όταν ρώτησα γιατί τόσες μέρες μετά, μου είπε ότι δεν θα ακούγαμε κάτι αν πήγαινα νωρίτερα. Σημειωτέον ότι αύριο κλείνω 7 εβδομάδες και 5 μέρες! Μακάρι Παναγίτσα μου να ακούσω κάτι για να ηρεμήσω!! Κοριτσάκι μου και σε εσένα εύχομαι τα καλύτερα και σύντομα να ακούσεις αυτόν τον ήχο που απ΄ότι μου έχουν πει, θα τον θυμάσαι και θα ανοίγουν βρυσούλες....
Ο χρήστης mikio δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-12-08, 20:18   #24
neamanoula

Το avatar του χρήστη neamanoula

Περιοχή: θεσ/νικη
neamanoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

6w και 4d ηταν η πρώτη φορά που ακούσαμε την καρδούλα του. Μην στενοχωριέσαι, είναι λίγο νωρίς, κάνε υπομονή λίγες μέρες ακόμη..Και όχι καθόλου μην τρελαθείς, έχεις ακόμη να περάσεις πολλές αγωνίες κατά την διάρκεια της κύησης για να τρελαίνεσαι από τόσο νωρίς. Συγχαρητήρια και να έχεις μία ευχάριστη και ομαλή εγκυμοσύνη!!
Παλιά 19-12-08, 01:10   #25
monbebe

Το avatar του χρήστη monbebe

monbebe ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κι εμας ο τωρινος 1ος υπερηχος αν θυμαμαι καλα εγινε στις 6 εβδομαδες και εκει ακουσα και την καρδια...
Παλιά 19-12-08, 09:15   #26
ROARY

Το avatar του χρήστη ROARY

ROARY ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στον γιο μου ο γιατρός που είχα στην αρχή δεν μου είχε πει για υπέρηχο πριν την αυχενική !! Τελικά μου έκαναν στο νοσοκομείο που νοσηλεύτηκα στις 10 εβδ. (ανίδεη εγώ τότε).

Σ' αυτήν την εγκυμοσύνη έκανα 5 εβδ. όπου φάνηκε ο σάκος και μου ξανάκανε στις 7,5 όπου είχαμε 167 παλμούς!!!
Παλιά 19-12-08, 12:28   #27
Ντίνα30

Ντίνα30 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια, μόλις πήρα στα χέρια μου τη χοριακή που μου είπε ο γιατρός μου να του πάω τη Τρίτη που θα ξαναπάω...Γιατί αν κατάλαβα καλά ανησύχησε μήπως αρχίζω να χάνω το μωρό επειδή δεν ακούσαμε καρδιά.. Η χοριακή μου είναι 44545!!!! Μια χαρά νομίζω ότι είναι και μάλλον με έχετε πείσει ότι είναι ακόμη νωρίς!!!!
Παλιά 19-12-08, 12:34   #28
mellousa_mama

mellousa_mama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μόλις χτες άκουσα την καρδούλα του....Αχ τι ωραία που ήταν...Τικ τακ,τικ τακ...
Παλιά 19-12-08, 12:46   #29
Anstef

Anstef ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ντίνα30
Κορίτσια, μόλις πήρα στα χέρια μου τη χοριακή που μου είπε ο γιατρός μου να του πάω τη Τρίτη που θα ξαναπάω...Γιατί αν κατάλαβα καλά ανησύχησε μήπως αρχίζω να χάνω το μωρό επειδή δεν ακούσαμε καρδιά.. Η χοριακή μου είναι 44545!!!! Μια χαρά νομίζω ότι είναι και μάλλον με έχετε πείσει ότι είναι ακόμη νωρίς!!!!
Καλε οχι απλως μια χαρα..τέλεια ειναι..οριστε οριστε...αδίκως ανησύχησες!
Παλιά 19-12-08, 19:18   #30
mikio

Το avatar του χρήστη mikio

Περιοχή: Χανιά
mikio ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΑ!!!! ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΑ!!! 118 χτύποι το λεπτό από μια φακή μεγέθους 4,9 χιλιοστών. Και φυσικά ανοίξανε οι "βρυσούλες" που έλεγα.... Άντε και στα δικά σο Ντινάκι μου!!
Ο χρήστης mikio δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-12-08, 19:22   #31
mariaber

mariaber ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mariaber
Προεπιλογή

ειναι νωρις ακομα για να ακουσετε καρδουλα...μην ανησυχεις...ολα με την σειρα τους!!
Ο χρήστης mariaber δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-12-08, 19:31   #32
Anstef

Anstef ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ντινα για να μην ανησυχεις....και γω με τη χαρά εμεινα σημερα..πηγα αλλα καρδουλα δεν ακουσα, ειμαι 5+1, εγινε αργοτερα η συλληψη απο οτι υπολογιζα..οποτε..υπομονη κοριτσακι!
Παλιά 23-12-08, 13:16   #33
Ντίνα30

Ντίνα30 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σόρυ που σας πρήζω, αλλά πάλι σήμερα δεν ακούσαμε τίποτα. Μου έκανε και κολπικό υπέρηχο και απλά μου είπε ότι βλέπει εμβρυακό στοιχείο μέσα στο σάκο αλλά καρδιά τίποτα. Θα ξαναπάω τη Δευτέρα το πρωί μου είπε... Έχω αναστατωθεί πάρα πολύ.. Ανησυχώχώ μήπως έχει το έμβρυο πρόβλημα... Ίσως είναι νωρίς είπε αλλά....
Παλιά 23-12-08, 13:18   #34
mariapap82

Το avatar του χρήστη mariapap82

mariapap82 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ποσων εβδομαδων εισαι?
Παλιά 23-12-08, 13:49   #35
zoumpoulia80

Το avatar του χρήστη zoumpoulia80

zoumpoulia80 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΜΕ ΤΕΤΟΙ ΧΟΡΙΑΚΗ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ...ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ...ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΘΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΟ ΤΙΚ ΤΑΚ...ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΑ 6Ε & 2Η,ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΚΟΥΝΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 7Ε
Παλιά 23-12-08, 13:56   #36
mariapap82

Το avatar του χρήστη mariapap82

mariapap82 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εγω 6και2 την ακουσα!
Παλιά 24-12-08, 13:55   #37
eleanax

Το avatar του χρήστη eleanax

eleanax ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

την άλλη βδομάδα που θα πάω θα μπαίνω στην έκτη, στην αρχή όταν μου το είπε ο γιατρός νόμιζα ότι θα είναι νωρίς, αλλά τώρα από τις απαντήσεις σας βλέπω ότι μπορεί (και ελπίζω!!) να ακούσουμε κι εμείς καρδούλα!
πάντως δεν περνάνε οι μέρες, πώς θα περάσουν τόσοι μήνες, εδώ και 3 ημέρες που το έχω συνειδητοποιήσει δεν σκέφτομαι κάτι άλλο, είμαι τρελλή?
Παλιά 24-12-08, 15:20   #38
honey

Το avatar του χρήστη honey

honey ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eleanax
την άλλη βδομάδα που θα πάω θα μπαίνω στην έκτη, στην αρχή όταν μου το είπε ο γιατρός νόμιζα ότι θα είναι νωρίς, αλλά τώρα από τις απαντήσεις σας βλέπω ότι μπορεί (και ελπίζω!!) να ακούσουμε κι εμείς καρδούλα!
πάντως δεν περνάνε οι μέρες, πώς θα περάσουν τόσοι μήνες, εδώ και 3 ημέρες που το έχω συνειδητοποιήσει δεν σκέφτομαι κάτι άλλο, είμαι τρελλή?
Καθόλου...
Εκτός αν το ίδιο τρελή είμαι και γω!

Τα thavmatakia μου και γω!
Ο χρήστης honey δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-12-08, 11:16   #39
Ντίνα30

Ντίνα30 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πριν λίγο ήρθα από το γιατρό και πάλι τίποτα...Δεν με έχει πάρει από κάτω (ακόμα) γιατί θέλω να πιστεύω ότι είναι νωρίς...Αύριο έχουμε κλείσει ραντεβού σε ένα άλλο γιατρό για να πάρουμε μια δεύτερη γνώμη και για να μου πει τουλάχιστον αυτός πόσων εβδομάδων είμαι...Υπομονή και ελπίζω όλα να πάνε καλά..Θα σας ενημερώσω εννοείται...
Παλιά 29-12-08, 11:29   #40
asteroyla

Το avatar του χρήστη asteroyla

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
asteroyla ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημερα Ντινα
Μη στεναχωριεσαι κοπελα μου κ μενα ο πρωτος μου γιατρος δεν με εβαλε να την ακουσω την μικρη παρα μονο οταν το ζητησα.
Στην αρχη της εγκυμοσυνης την βλεπεις μονο να χτυπαει,μετα την 6-7 βδομαδα σε βαζει να την ακουσεις.
Οσο για την δευτερη γνωμη εγω ειμαι υπερ,αν χρειαστει παρε κ τριτη γνωμη

ΖΟΥΖΟΥΝΑ ΜΟΥ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑΑΑΑΑΑΑ

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές