Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Τοκετός & Μαιευτήριο

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 23-11-09, 14:17   #81
loukomamy

Το avatar του χρήστη loukomamy

loukomamy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yogamama Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω ευχομαι οτι καλυτερο για ολα τα μωρακια του πλανητη. Οταν δεν μπορεις να δεις οτι στην Ελλαδα το 50% των καισαρικων μεταφραζεται σε" ενα στους δυο γιατρους "εθελοτυφλεις.Οταν θεωρεις εμενα υπερβολικη που το αναφερω τη στιγμη που ειμαστε παγκοσμιος περιγελως παλι εθελοτυφλεις. Θα πρεπε ολες μαζι να ουρλιαξουμε γιαυτο και οχι να διαφωνουμε σαν να ειναι καροτσακι Pegperego η Inglesina.Εγω αρνουμαι για ενα τετοιο θεμα απλα να διαφωνησω με εσενα και την GSTONE.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ για μενα. ΕΝΑ ΣΤΑ ΔΥΟ ΕΛΛΗΝΟΠΟΥΛΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΜΕ ΚΟΙΜΙΣΜΕΝΕΣ ΜΑΝΑΔΕΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΕΛΛΕΙΨΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΔΑΣ.Δεν μπορω να πιστεψω οτι δεν εχετε ενημερωθει τι σημαινει καισαρικη και για ποιους λογους καταφευγουν οι Ελληνες γιατροι σε αυτην . Δε μπορω να πιστεψω GSTONE οτι δεν εχετε ενημερωθει κατα ποσο υγειη ειναι τα μωρακια καισαρικης .Το θλιβερο 50% στρωνεται στο περιβαλλον που εμεις δημιουργουμε. Δεν ειναι μονο ευθυνη των φοβισμενων η καποιων ξευτιλισμενων γιατρων ειναι και ευθυνη καθε ενος εδω μεσα.

Επειδη με στεναχωρησε παρα πολυ αυτο το θεμα ολο το Σαβατοκυριακο αποφασισα να αποσυρθω ακομα και απο το αγαπημενο μου θεμα ΤΟΚΕΤΟΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.Πρωτον θελω να κανω μονο θετικες προβολες μεσα μου μεχρι να γεννησω αρα και δεν με ενδιαφερουν ιστοριες απο μαιευτηρια και αποχωρισμου απο το μωρο μου και δευτερον θελω να διακατεχομαι απο συναισθηματα αγαπης για ολες τις μανουλες εδω μεσα και δυστυχως γεμισα θυμο.Σας φιλω ολους με πολυ αγαπη και συγχωρεστε με που θυμωσα.
Θέλω απλώς να ξέρεις οτι σε καμία περίπτωση δεν είχα σκοπό να σε στενοχωρήσω. Αποχωρώ και εγω απο το topic αυτο, έχοντας μάθει αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα απο εσάς, και αυτο νομίζω εχει σημασία. Απο εκεί και πέρα, ο καθένας έχει τις απόψεις του.

Σου εύχομαι ξανά έναν υπέροχο τοκετό και ένα υγειέστατο μωράκι!
Ο χρήστης loukomamy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-11-09, 14:30   #82
G.STONE

Το avatar του χρήστη G.STONE

G.STONE χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

θα συμφωνήσω με τη loukomamy, απλά να προσθέσω το ότι υποστηρίζουμε διαφορετικές απόψεις στο συγκεκριμένο θέμα δεν σημαίνει ότι πρέπει να στενοχωριόμαστε περιμένοντας όλοι να συμφωνήσουμε μεταξύ μας.
Το αν είμαι ενημερωμένη ή όχι για κάτι το ξέρω μόνο εγω.
Αποχωρώ και εγώ από το topic και σου εύχομαι yogamama έναν εύκολο τοκετό και πανω από όλα ένα γερό μωράκι!
Παλιά 23-11-09, 14:44   #83
yogamama

yogamama χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο loukomamy Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εθελοτυφλώ yogamama, και όχι μόνο στο θέμα αυτό, γενικότερα δεν είναι στο χαρακτήρα μου να εθελοτυφλώ. Απλώς έχω επιλέξει μαιευτήρα που είναι επιβεβαιωμένο οτι ποτέ δεν προχωράει σε καισαρική αν δεν τίθεται θέμα υγείας για το μωρό ή για τη γυναίκα. Επίσης θέλω να πω οτι στον κύκλο μου (επειδή τυχαίνει να έχουμε γεννήσει την ίδια εποχή 7 κοπέλες με διαφορά κάποιους μήνες) μόνο μια έπρεπε να κάνει καισαρική. Ολες οι υπόλοιπες γεννήσαμε φυσιολογικά. Συμφωνώ οτι πολλοί γυναικολόγοι προχωρούν σε καισαρικές μόνο και μόνο για την προσωπική τους εξυπηρέτηση. Είναι στο χέρι μας να τους απορρίψουμε απο γιατρούς μας.

Για ακομα μια φορά σου εύχομαι να έχεις έναν καλό τοκετό, και να αποκτήσεις ένα υγειέστατο μωράκι.
Ευχαριστω ευχομαι οτι καλυτερο για ολα τα μωρακια του πλανητη. Οταν δεν μπορεις να δεις οτι στην Ελλαδα το 50% των καισαρικων μεταφραζεται σε" ενα στους δυο γιατρους "εθελοτυφλεις.Οταν θεωρεις εμενα υπερβολικη που το αναφερω τη στιγμη που ειμαστε παγκοσμιος περιγελως παλι εθελοτυφλεις. Θα πρεπε ολες μαζι να ουρλιαξουμε γιαυτο και οχι να διαφωνουμε σαν να ειναι καροτσακι Pegperego η Inglesina.Εγω αρνουμαι για ενα τετοιο θεμα απλα να διαφωνησω με εσενα και την GSTONE.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ για μενα. ΕΝΑ ΣΤΑ ΔΥΟ ΕΛΛΗΝΟΠΟΥΛΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΜΕ ΚΟΙΜΙΣΜΕΝΕΣ ΜΑΝΑΔΕΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΕΛΛΕΙΨΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΔΑΣ.Δεν μπορω να πιστεψω οτι δεν εχετε ενημερωθει τι σημαινει καισαρικη και για ποιους λογους καταφευγουν οι Ελληνες γιατροι σε αυτην . Δε μπορω να πιστεψω GSTONE οτι δεν εχετε ενημερωθει κατα ποσο υγειη ειναι τα μωρακια καισαρικης .Το θλιβερο 50% στρωνεται στο περιβαλλον που εμεις δημιουργουμε. Δεν ειναι μονο ευθυνη των φοβισμενων η καποιων ξευτιλισμενων γιατρων ειναι και ευθυνη καθε ενος εδω μεσα.

Επειδη με στεναχωρησε παρα πολυ αυτο το θεμα ολο το Σαβατοκυριακο αποφασισα να αποσυρθω ακομα και απο το αγαπημενο μου θεμα ΤΟΚΕΤΟΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.Πρωτον θελω να κανω μονο θετικες προβολες μεσα μου μεχρι να γεννησω αρα και δεν με ενδιαφερουν ιστοριες απο μαιευτηρια και αποχωρισμου απο το μωρο μου και δευτερον θελω να διακατεχομαι απο συναισθηματα αγαπης για ολες τις μανουλες εδω μεσα και δυστυχως γεμισα θυμο.Σας φιλω ολους με πολυ αγαπη και συγχωρεστε με που θυμωσα.
Παλιά 23-11-09, 15:16   #84
ΜΑΡΙΑΛ

ΜΑΡΙΑΛ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

yogamama

Μην τις κατηγορεις και μην στεναχωριέσαι.
Οι περισσότερες κοπέλες εδώ σαν Ελληνίδες που είναι έχουν σχέση εξάρτησης με το γυναικολόγο τους. Τον θεοποιούν και τον εμπιστεύονται πλήρος (δυστιχως).

Ο τοκετός στο σπίτι είναι ασφαλής με μια έμπειρη μαία και μην τους αφήσεις να σε τρομάζουν. Ο καθένας υποστηρίζει απλά παθιασμένα τις επιλογές του.

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ
Παλιά 23-11-09, 15:44   #85
DaF

DaF ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΜΑΡΙΑΛ Εμφάνιση μηνυμάτων
yogamama

Μην τις κατηγορεις και μην στεναχωριέσαι.
Οι περισσότερες κοπέλες εδώ σαν Ελληνίδες που είναι έχουν σχέση εξάρτησης με το γυναικολόγο τους. Τον θεοποιούν και τον εμπιστεύονται πλήρος (δυστιχως).

Ο τοκετός στο σπίτι είναι ασφαλής με μια έμπειρη μαία και μην τους αφήσεις να σε τρομάζουν. Ο καθένας υποστηρίζει απλά παθιασμένα τις επιλογές του.

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ
πολυ ενδιαφερον αυτο που λες ΜΑΡΙΑΛ .... πανω στο θεμα αυτο μου εκανε εντυπωση ενα βιβλιο που δυστυχως δεν υπαρχει στα ελληνικα, το λενε immaculate deception http://www.amazon.com/Immaculate-Dec.../dp/0890876339 . κανει λογοπαιγνιο με το immaculate conception =αμωμος συλληψη και αναλυει κοινωνιολογικα τον τοκετο δινοντας παραδειγματα απο διαφορες χρονικες περιοδους.

στο θεμα της τυφλης εμπιστοσυνης, οπως εχει συνηθιστει να λεγεται, η συγγραφεας (που γεννησε ημιλιποθυμη -απο τα δυνατα φαρμακα αναισθησιας- το πρωτο της παιδι στη δεκαετια του '70) μιλαει για τις μαιες και τη σταδιακη απαξιωση του ρολου τους απο το αντρικο φυλο, την απαξιωση της γυναικειας πρωτοβουλιας στην αφετηρια του μητρικου ρολου, δηλαδη στον τοκετο, και τη σταδιακη ακινητοποιηση της γυναικας ετσι ωστε να βολευει το γιατρο ΚΑΙ ΜΟΝΟ.

επιπλεον, αναφερει μια αξισημειωτη ερευνα (δυστυχως δεν ηταν δικο μου το βιβλιο για να παραθεσω στοιχεια)
οπου οι μαιες βοηθουσαν στον τοκετο αλλα δεν ειχαν επαφη με τον κολπο της γυναικας μειωνοντας την πιθανοτητα μολυνσεων και αντιθετα αναφερει την αυξηση των μολυνσεων με την αντικατασταση των μαιων στη βικτωριανη εποχη απο τους γιατρους, οι οποιοι φερονταν στη γυναικα σαν να ειναι ή μελλοθανατη ή ενα αντικειμενο....

η σταδιακη λοιπον απομακρυνση της γυναικας απο τη φυση της και την ολοκληρωση του ρολους της, η ανισοτητα των φυλων, η τρομολαγνεια της δυτικης ιατρικης και πιο βαθεια ακομα η πιστη στα τεχνολογικα επιτευγματα αλλα οχι στα αρχεγονα ενστικτα μας (αυτα ανηκουν στους απολιτιστους, βαρβαρους, αλλωστε...) μαζι με το ρολο του πουριτανισμου σχετικα με το μιαρο και το ακαθαρτο σωμα της γυναικας, συνεβαλαν σε αυτο που εχουμε σημερα οχι μονο στα δυτικα κρατη αλλα σχεδον παντου....

οπως ειπα και πιο πανω μπερδευεται σκοπιμα η κτ λογω κινδυνων -απο τη μια-, με την ανυπαρξια των ιατρικων μεθοδων -απο την αλλη- και ετσι ακουμε συχνοτερα το "κ αυτες που γεννουσαν στα χωραφια πεθαιναν " αντι να μιλαμε επι της ουσιας......

Ο χρήστης DaF δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-11-09, 15:51   #86
Λέγκω

Το avatar του χρήστη Λέγκω

Λέγκω ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DaF Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ ενδιαφερον αυτο που λες ΜΑΡΙΑΛ .... πανω στο θεμα αυτο μου εκανε εντυπωση ενα βιβλιο που δυστυχως δεν υπαρχει στα ελληνικα, το λενε immaculate deception http://www.amazon.com/Immaculate-Dec.../dp/0890876339 . κανει λογοπαιγνιο με το immaculate conception =αμωμος συλληψη και αναλυει κοινωνιολογικα τον τοκετο δινοντας παραδειγματα απο διαφορες χρονικες περιοδους.

στο θεμα της τυφλης εμπιστοσυνης, οπως εχει συνηθιστει να λεγεται, η συγγραφεας (που γεννησε ημιλιποθυμη -απο τα δυνατα φαρμακα αναισθησιας- το πρωτο της παιδι στη δεκαετια του '70) μιλαει για τις μαιες και τη σταδιακη απαξιωση του ρολου τους απο το αντρικο φυλο, την απαξιωση της γυναικειας πρωτοβουλιας στην αφετηρια του μητρικου ρολου, δηλαδη στον τοκετο, και τη σταδιακη ακινητοποιηση της γυναικας ετσι ωστε να βολευει το γιατρο ΚΑΙ ΜΟΝΟ.

επιπλεον, αναφερει μια αξισημειωτη ερευνα (δυστυχως δεν ηταν δικο μου το βιβλιο για να παραθεσω στοιχεια)
οπου οι μαιες βοηθουσαν στον τοκετο αλλα δεν ειχαν επαφη με τον κολπο της γυναικας μειωνοντας την πιθανοτητα μολυνσεων και αντιθετα αναφερει την αυξηση των μολυνσεων με την αντικατασταση των μαιων στη βικτωριανη εποχη απο τους γιατρους, οι οποιοι φερονταν στη γυναικα σαν να ειναι ή μελλοθανατη ή ενα αντικειμενο....

η σταδιακη λοιπον απομακρυνση της γυναικας απο τη φυση της και την ολοκληρωση του ρολους της, η ανισοτητα των φυλων, η τρομολαγνεια της δυτικης ιατρικης και πιο βαθεια ακομα η πιστη στα τεχνολογικα επιτευγματα αλλα οχι στα αρχεγονα ενστικτα μας (αυτα ανηκουν στους απολιτιστους, βαρβαρους, αλλωστε...) μαζι με το ρολο του πουριτανισμου σχετικα με το μιαρο και το ακαθαρτο σωμα της γυναικας, συνεβαλαν σε αυτο που εχουμε σημερα οχι μονο στα δυτικα κρατη αλλα σχεδον παντου....

οπως ειπα και πιο πανω μπερδευεται σκοπιμα η κτ λογω κινδυνων -απο τη μια-, με την ανυπαρξια των ιατρικων μεθοδων -απο την αλλη- και ετσι ακουμε συχνοτερα το "κ αυτες που γεννουσαν στα χωραφια πεθαιναν " αντι να μιλαμε επι της ουσιας......
Πολύ ενδιαφέρον βιβλίο!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πως με εκνευρίζει που τα αγγλικά μου σταματάνε εκεί που πανε να ξεκινήσουν!!! Δεν παίζει να το βρούμε μεταφρασμένο;

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!
Ο χρήστης Λέγκω δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-11-09, 16:05   #87
DaF

DaF ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δυστυχως οχι λεγκω μου...το δανειστηκα απο την ευτοκια....Ηταν γραμμενο απλα παντως!

Αλλα βιβλια μεταφρασμενα ειναι του φρεντερικ λεμπουαγιε και του μισελ οντεν, αλλα δεν εχω διαβασει κατι για να ξερω αν κινουνται στις ιδιες ανθρωπολογικες διαπιστωσεις,φανταζομαι ομως πω ναι, πανω κατω....ξερω οτι θεωρουνται κλασικα του φυσικου τοκετου.

βεβαια το immaculate deception (Suzanne Arms η συγγραφεας) το διαβασα σε μια περιοδο φοβου και αμφισβητησης των δυνατοτητων μου και μου εδωσε μια αλλη διασταση των πραγματων, ενιωθα να μου μιλαει.....

Παλιά 23-11-09, 16:12   #88
Λέγκω

Το avatar του χρήστη Λέγκω

Λέγκω ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ένα μεγάλο ποσοστό των γυναικολόγων απλά δεν ξέρει που πάνε τα τέσσερα για τον φυσιολογικό τοκετό και θεωρούν ότι είναι μεγάλο ρίσκο... είναι κάτι αντίστοιχο με το θέμα του θηλασμού και την άγνοια παιδιάτρων και γυναικολόγων σε σχέση μ'αυτό.
Δύο προσωπικά παραδείγματα... στην προηγούμενη εγκυμοσύνη η γιατρός μου κοπανιόταν ότι το παιδί είναι στραβα (δεν είχε εμπεδωθεί και το κεφαλάκι του ήταν σφηνωμένο στη πλάγια στη λεκάνη) και αποκλείεται να γεννήσω φυσιολογικά. Το τι διάβασμα έριξα και ψάξιμο για να δω αν ισχύει δεν λέγεται. Εντέλει έκανα την μαγική κινηση να πάρω μαία που απλά μόλις με είδε είπε ότι θα γεννήσω φυσιολογικά και δεν θα χω πρόβλημα... εγκεφαλικό η γιατρός μου προσπαθούσε να την πείσει για το αντίθετο. Εντέλει κέρδισε η μαία... Παρεπιπτόντως στο ψάξιμο πάνω είδα ότι πολλες κοπέλες έχουν κάνει καισαρική για τον ίδιο λόγο που εγώ γέννησα πανευκολα!
Δεύτερο παράδειγμα... σ'αυτή την εγκυμοσύνη μου είπε η γιατρός μου ότι με δύο περιδέσεις πάμε για καισαρική. Εντέλει αυτό που ισχύει είναι (η νταφ τα ξέρει και καλύτερα γιατί ήταν απ΄τις κοπέλες που μου δωσε πληροφορίες όταν ρώτησα) περίδεση μπορεί να έχει το παιδί τώρα και σε πέντε λεπτά να μην έχει. Αν δεν παρουσιαστεί πρόβλημα στο παιδί η περίδεση με το λώρο δεν πρέπει να απασχολήσει καθόλου το γιατρό!
Ααα το άλλο που πάλι το νταφάκι μου έλεγε ήταν αν το παιδί κατεβαίνει με τα πόδια ένας έμπειρος γιατρός ή μια έμπειρη μαία μπορούν να προσπαθήσουν να το γυρίσουν.
Σκέφτομαι ότι θα είχε ενδιαφέρον να ανοιχτεί ένα τόπικ που να αναφέρει περιπτώσεις που μπορεί να σου πουν για καισαρική χωρίς να χρειάζεται. yogamama, συγνώμη που κάνω κατάχρηση του τόπικ

Και μένα απ'τη στιγμή που έμεινα έγκυος και άρχισα να διαβάζω πράγματα με προβλημάτισε το πως στην ελλάδα υπάρχει τέτοιο εξωφρενικό ποσοστό καισαρικών. Η καισαρική σώζει ζωές και γιαυτό και μόνο το λόγο πρέπει να γίνεται κι όχι για ευκολία ή άγνοια κάποιου γιατρού!

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!
Ο χρήστης Λέγκω δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-11-09, 16:18   #89
bon-bon

Το avatar του χρήστη bon-bon

bon-bon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπέρα κορίτσια ,
επανέρχομαι στο θέμα με νεότερα !
σήμερα στις 0330 η φίλη μου κατερίνα (γιορτάζει σήμερα) γέννησε απόλυτα φυσιολογικά και χωρίς κανένα πρόβλημα , στο σπίτι, ένα υπέροχο αγοράκι 3300γρ. όλα πήγαν κατευχήν και από την πρώτη στιγμή της γέννησης ο μικρούλης συνδέθηκε με τα υπολοιπα μέλη της οικογένειας με το πιο απλό και φυσικό τρόπο!
Είναι για μένα απλά μαγικό να μπορείς να φέρεις στο κόσμο το παιδί σου στο σπίτι σου και συνεχίζει να ζει και να μεγαλώνει μέσα σ' αυτό το σπίτι!
Εγώ απλά εύχομαι σε όσες καταφέρουν να το ζήσουν να απολαύσουν κάθε στιγμή αυτού του θαυματος!

Χρονια πολλα σε όσες γιορτάζουν!
Παλιά 10-01-10, 20:28   #90
yogamama

Προεπιλογή Γεννησα!

Κυριακη 27 Δεκ με επιασαν κατι πονακια . Ημουν στην κουμπαρουλα μου και τους ελεγα ποσο δεν αντεχω να περιμενω αλλο. Η κουμπαρα μου μου λεει Καλε εσυ γεννας αφου εχεις πονους . Γυρισαμε σπιτι και ...Οντως το βραδυ εγιναν πιο εντονοι οι πονοι και καταλαβα οτι ειναι συσπασεις οι οποιες στις 6 το πρωι της Δευτερας 28 Δεκ. εγιναν συστηματικες και ειδα το πρωτο αιμα. Πηρα τη μαια τηλεφωνο , μου ειπε εχουμε καιρο. Εκανα τις αναπνοες μου τραγουδιστα μαζι με το σιντι του Λεμπουαγιε.Ημουν σε επικοινωνια με τη μαια αλλα δεν ειχα φτασει να εχω 40δευτερολεπτες συσπασεις για να ερθει Στις 20.00 ηρθε . Δεν ειδε καποια ιδιαιτερη εξελιξη. Η διαστολη 2 ! Ο τράχηλος ερμητικα κλειστος και σκληρος ...Δυσκολα τα πραγματα Ρωτησε τη μανα μου πως γεννησε το πρωτο της παιδι.Σε τρια εικοσιτετραωρα απαντησε και γω τρελαθηκα ! Θυμηθηκα που μας ειχαν πει στα σεμιναρια οτι γενναμε οπως οι μαναδες μας.Ηταν το προμηνυμα του τι θα ακολουθουσε. Ξεκινησα βαθια καθισματα σε καθε συσπαση να μαλακωσουμε την κατασταση. Συγχρόνως μου παταγε τη μεση η Ευαγγελια και γω τραγουδαγα να απαλύνω τον πονο μου. Ο Δημητρης τραγουδαγε και ανέπνεε μαζι μου .-Ειναι labor ο τοκετος , μου λεει η Ευαγγελια , θελει δουλεια και συνεχισα μεχρι τις 4 το πρωι σκληρη δουλειά και πονο για να φτασω να εχω μια διαστολη 4 και ο τράχηλος σκληρος να μην λεπταινει. Την παρακαλεσα να κοιμηθω λιγο. Δεν αντεχα αλλο, αυτο που ζουσα δεν ειχε καμια σχεση με τις ιστοριες τοκετου που ειχα ακουσει. Δεν γινοταν τιποτα απο μονο του. Τελικα κοιμηθηκα με πενταλεπτα διαλειμματα πονου και οδυρμού. Στις 6 με ξυπνησε να δει την κατασταση. Ακουσε την καρδουλα του μωρου , μια χαρα. Εγω ομως τα ιδια, καμια απολυτως εξελιξη . Μου εδωσε μια αλλη ασκηση να κανω ,και μου ειπε πως αν συνεχισουμε ετσι θα μεταφερθουμε στην ΝΙΚΗ, κλινικη της Ευτοκιας οπου θα εκανα τις ασκησεις στο νερο να απαλύνω λιγο τους πονους . -Αλλιως θα προχωρησουμε σε επισκληριδιο που τη χρησιμοποιουμε για να χαλαρωσουμε τον τράχηλο.Εκει εκλαψα , δεν ηθελα να κανω το μωρο μου με επισκληριδιο αλλα η κατασταση ειχε παρει ασχημη τροπη.Μιλαγα στο μωρο συγκεντρωνόμουν , τραγουδαγα εκανα τις ασκησεις ομως η μοίρα αλλα μου επεφύλασσε .. .Σηκωνα το ποδι στο πλαι και συνεχισα σε καθε συσπαση μεχρι τις 6.00 . Έκλεισα 24ωρο βουτηγμενη στον πονο.Με εξετασε η Ευαγγελια , διαστολη 4 , τραχηλος σκληρο καρυδι και το κεφαλι του μωρου ειναι γυρισμενο μπροστα.- Φευγουμε για ΝΙΚΗ. Ηταν Τριτη 29 Δεκ 7.30 το πρωι οταν φτασαμε εκει
Τραγουδαγα στο αμαξι σε καθε τρανταγμα την ωρα της συσπασης, ετσι για να μην ουρλιαξω.Εκει μπηκα στην πισινα και συνεχισα τα βαθια καθισματα. Χαλαρωσα λιγο με το νερο. Στην αρχη ηταν καλα , ξεχαστηκα λιγο.Μετα ηρθε η Ελευθερια και αρχισε να με παταει σε καθε βαθυ καθισμα , ποναγα πολυ και παλι. 3 η ωρα το μεσημερι η διαστολη εφτασε 4-5 και ο τραχηλος ειχε μια ανεπαισθητη λέπτυνση.Ευτυχως γυρισε και το μωρο κανονικα προς τα πισω.
Εκανα ασκησεις και περπατουσα. Τραγουδι και αναπνοη η μονη μου παρηγορια. Οι βαθιες γιογκικες αναπνοες μου εδιναν συνεχως νεα ενεργεια. Ηταν χαρακτηριστικο οτι συνεχιζα να λαμπω παρα τα δυο 24ωρα τοκετου που ειχα κλεισει.
–βγαινουμε μωρο μου βγαινουμε , μεσα απτο τουνελ και βγες , βγες βγες μωρο μου βγες , τραγουδαγε μαζι μου και η Ελευθερια. Και εκλαιγα και της ελεγα οτι δεν εντεχω αλλο θελω να τον δω. Μαια , μανα και αδερφη και εκλαιγα στην αγκαλια της σα μικρο παιδι και μου χαιδευε τα μαλλια . Ενιωθα τοσο τυχερη που ειχα αυτη τη γυναικα μαζι μου , να με βοηθησει να φερω το παιδι μου στον κοσμο. Πηρα δυναμη και συνεχισα .
19.00 το απογευμα εφτασα διαστολη 8 και εγινε η πρωτη αποπειρα εξωθησης . Με παταγανε στην κοιλια και εσπρωχνα τραβωντας τα ποδια μου .Το μωρο τραβηχτηκε μεσα . Απογοητευση...Πρεπει να προχωρησουμε σε επισκληριδιο.Ο πονος μου αβασταχτος πλεον
22.00 η ωρα γινεται η πρωτη δοση επισκληριδιου σε πολυ χαμηλη δοση και ενιωσα επιτελους χαλαρωση μετα απο σχεδον τρια 24ωρα. Για πρωτη φορα δεν πιανει σαν τεχνικη χαλαρωσης του τραχηλου. –Δεν χαλαρωνει και παλι ο τραχηλος -Εισαι η πιο σκληροτραχηλη που εχω δει μου λεει η Ελευθερια και κανουμε μια ακομα αποτυχημενη προσπαθεια εξωθησης4 ατομα πανω στην κοιλια μου. Πληρης απογοητευση , η Ελευθερια στο σκοταδι σκεφτεται , μου ανακοινωνει το ενδεχομενο της καισαρικης κλαιω στην αγκαλια του Δημητρη. Μια ακομα έγχυση επισκληριδιου στις 23.00 και ηρθαν 2 ακομα μαιες της κλινικης . 6 ατομα γυρω μου και ο Δημητρης μια απεναντι μου και μια στο πλαι μου να επιβλεπει τους παντες και τα παντα και να με αγκαλιαζει και να με φιλαει. Ξεκιναω να σπρωχνω με ολη τη δυναμη της ψυχης μου και καποια στιγμη ακουω τη μαια της κλινικης να λεει -Κοριτσι μου μπραβο βλεπω τα μαλλάκια του- Ελα μωρο μου τον βλεπω φωναζει και ο Δημητρης και ερχεται στο πλαι μου και μαγκαλιαζει και σπρωχνουμε μαζι .Σε καθε συσπαση τους εδινα σημα και με παταγαν και κραταγαν. Το μωρο αρχισε να χανει παλμους . Ειχε πια κουραστει. Βγηκε το μισο κεφαλι και περιμενα την επομενη συσπαση να σπρωξω .Ενιωσα οτι θα πεθανω απο ασφυξια. Βγηκε με το χερακι στο κεφαλι στις 24.05 Τεταρτη 30 Δεκ. Ο λωρος ειχε κανει μια ελαφρα περιτυλιξη και ειχε κανει τα κακακια του στον πλακουντα .Το περινεο αθικτο!! Του εβαλαν οξυγονο αμεσως και τον σκουπιζαν και εκανε μικρα βηχακια. Παρολη την ταλαιπωρια του εμοιαζε πολυ ξεκουραστος . Μου τον εβαλαν στην κοιλια , ο Δημητρης με φιλαγε και μου ελεγε ποσο περηφανος ειναι και το μωρο καρφωσε τα ματακια του πανω μου. Εκλαιγα με λυγμους . Ειχα χρονια να κλαψω. Εκοψε τον λωρο ο Δημητρης. Η Ελευθερια εκανε μαλαξεις στο μπεμπη με μια πετσετα για κανενα μισαωρο και αυτος παρατηρουσε γυρω γυρω. Μετα μου τον εδωσε να τον θηλασω.
Ήλπιζα οτι επειδη εχω πολυ καλη φυσικη κατασταση θα γεννησω με ενα πονο στο σπιτι μου . Ομως ο τοκετος ειναι μια πολυ πιο πολυπλοκη ψυχοσωματικη διαδικασια .
Το βραδυ κοιμηθηκαμε οι τρεις μας αγκαλια. Ειχα τον ορο και η θλαση στα δεξια πλευρα μου δεν μου επετρεπε πολλες αγκαλιες. Ηταν η πιο ευτυχισμενη νυχτα της ζωης μου...
Παλιά 10-01-10, 20:35   #91
mmdad

Περιοχή: Βελγιο
mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να σου ζησει το μωρακι σου
Ο χρήστης mmdad δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-01-10, 20:50   #92
eleni_k

Περιοχή: Αθήνα
eleni_k χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Να σου ζήσει μικρούλα μου ο μπεμπούκος σου!!! Να είναι πάντα γερός, γερός, γερός και να γίνει ένας καλός άνθρωπος... Να τον καμαρώνετε και να του δώσετε την καλύτερη ανατροφή!

Περίμενα με αγωνία τα νέα σου... Ακόμα κι έτσι, όλα πήγαν καλά, ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ κοριτσάκι...

Μπράβο σου και πάντα τέτοια...
Στην επόμενη γέννα πάντως τα πράγματα λογικά θα είναι πιο εύκολα, έτσι?
Παλιά 10-01-10, 21:12   #93
Mamoli

Το avatar του χρήστη Mamoli

Περιοχή: Athens
Mamoli χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Συγκλονιστικά υπέροχη η ιστορία σου, yogamama!! Σχεδόν σε ζηλεύω για την τόλμη σου και την επι/υπομονή σου!

Να σας ζήσει το αγγελούδι!!

Ζω το απόλυτο θαύμα με την Αθηνά μου!
Ο χρήστης Mamoli δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-01-10, 22:18   #94
DaF

DaF ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να σου ζήσει καλή μου!!!!Μου θυμισες κατα πολυ τα δικα μου και κλαιω σαν χαζη......!
τα καταφερατε!!!!!!βγαινεις τοσο δυνατη μετα απο αυτη την εμπειρια ........κ εσυ ειδικα με 3 24ωρα πονου και μοχθου.....τι να πω!!!
Να ειστε παντα καλα !!!

...ο καλυτερος τοκετος δεν ειναι αυτος που ονειρευομαστε, αλλα αυτος που μας δινει το υγιες μωρο μας να το κραταμε, τρισευτυχισμενες, αγκαλια!!!

Παλιά 10-01-10, 23:01   #95
evita79

Το avatar του χρήστη evita79

evita79 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ειχα διαβασει παλια το θεμα και μολις το ειδα οτι γεννησες, χαρηκα πολυ! Να σου ζησει το μωρακι και να ειναι δυνατο σαν την μαμα του. Εγω δεν νομιζω να αντεχα 3 μερες αν και εχω γεννησει χωρις επισκληριδιο( σε μαιευτηριο φυσικα). Χαρα στο κουραγιο σου! Να ειστε ολοι καλα!
Ο χρήστης evita79 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-01-10, 23:59   #96
yogamama

Προεπιλογή

Κοριτσια σας ειχα στο μυαλο μου , ειδικα εσενα Νταφ μου που θυμομουν την εμπειρια σου. Συμφωνω με οσα λες και οπως εχω ξαναπει θα ευγνωμονω το Θεο που μας αξιωσε με ενα παιδακι χωρις να το ζητησουμε την ωρα που χιλιαδες ζευγαρια κανουν επανωτες ατυχεις προσπαθειες.
Τωρα για τη δευτερη φορα δεν ξερω . Εσεις που εχετε κανει δευτερο τι εχετε να πειτε? Οι μαιες μου ειπαν οτι δεν προκειται να ξαναπερασω κατι τετοιο . Δεν ξερω. Παντως παλι φυσικα θα επελεγα να γεννησω.Ειμαι σιγουρη οτι στο μαιευτηριο θα με ειχαν παει για καισαρικη . Λες και το ξερα...
Μαμολι μου με το καλο και εσυ το μωρακι σου , με εναν πονο κοριτσι μου . Ειμαι φαν του μπλογκ σου!

Σας ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας κοριτσια τις χρειαζομαι.

Φιλια
Παλιά 11-01-10, 00:14   #97
DaF

DaF ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μπραβο στο ησυχο μωρακι σε αφηνει και μπαινεις στο φορουμ!!!

αχ, σιγα μην εχαναν στο μαιευτηριο!

και γραψε βρε πως πανε οι πρωτες μερες και ασε το 2ο για την ωρα του!!!!
παντως κ εγω , παρα τους απιστευτους πονους (οπου ενταξει, ωχριουν μπροστα σε αυτο που περασες) και τις 2ωρες εξωθησεις και και και.....θα επιλεξω σπιτι ή κεντρο ΦΤ οταν ερθει η ωρα για το 2ο με το καλο.....!

θα σου πω κ κατι να γελασεις...εκανα αποτριχωση τωρα (ω ναι, βρηκα χρονο!) και πονουσα απο το κερι...ε, το πρωτο πραγμα που ....μου ειπα ηταν "ρε συ, γεννησες φυσικα, κ πτοεισαι απο μια αποτριχωση;;;ε οχι λοιπον!!!"
θελω να πω δλδ οοοολο αυτο οπως το εζησες εσυ, σε βγαζει πολυ δυνατη και το εννοω....θα περασει το σαραντισμα και οι συγκινησεις του και θα τα δεις ολα αλλιως!εγγυημενα!

σε φιλω κ εγω!

Παλιά 11-01-10, 07:19   #98
Πάνος Β

Πάνος Β ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ το είχα πει και στην γυναίκα μου, από τότε που έζησα τον πρώτο της τοκετό. Βλέπω τις γυναίκες με άλλο μάτι πια. Που την έκρυβαν τέτοια δύναμη, δεν μπορούσα να φανταστώ.

Μπράβο σου που γέννησες φυσιολογικά κάτω από τέτοιες συνθήκες. Η δυσκολία μιας εμπειρίας συμβάλλει στο ύψος του κατορθώματος της. Τέλος καλό, όλα καλά, κι έχεις κι έναν μπέμπη στην αγκαλιά σου, κάτι που καταλαβαίνω αρκετά καλά, για άντρας, τι θα πει.

Είναι πολύ νωρίς να σκέφτεσαι δεύτερο. Πρόσεχε, έτσι την πατήσαμε κι εμείς! Ένας χρόνος διαφορά σε μωρά είναι πολύ σκληρό για μια μητέρα. Πάντως, η δεύτερη γέννα είναι σαφώς ευκολότερη από την πρώτη και είναι λογικό. Πέρασε η πρώτη φορά. Τώρα ο δρόμος είναι στρωμένος. ίσως δεν έχει ακόμα άσφαλτο (νομίζω μπαίνει στο τρίτο παιδί ) αλλά πάντως δεν είναι και η πρώτη φορά. Ενδεικτικά σου αναφέρω ότι από το σφηνωμένο, 15ωρο παιδί πήγαμε στο άνετο 4ωρο.

Σας εύχομαι υγεία και ευτυχία στο καινούργιο σας σπιτικό. Ο πιο τυχερός άνθρωπος του κόσμου είναι ο γονιός.

Πάνος
Παλιά 11-01-10, 09:50   #99
Maggie

Maggie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Συγκινήθηκα...Μπράβο για τη δύναμή σου...Να είσαι πάντα έτσι δυνατή, μπορείς να καταφέρεις τα πάντα! Να χαίρεστε το μωρό σας και να έχετε υγεία!
Ο χρήστης Maggie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-01-10, 12:02   #100
Eleniparis

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Eleniparis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Συγχαρητήρία yogamama! Μπράβο σε εσένα, στον άντρα σου, στη μαία αλλά και στο μωράκι σου που περάσατε αυτή τη δοκιμασία. Σου εύχομαι τα καλύτερα για τη συνέχεια (που είναι και δύσκολη!!!). Όσο για το δεύτερο μωράκι, όταν με το καλό έρθει, θα κάνεις αυτό που εσύ νιώθεις καλύτερο.
Και μια σημείωση πρός όλους: Για ποιο λόγο να παίρνουμε τόσο προσωπικά τα σχόλια των άλλων. Η καθεμία μας έχει διαφορετικές εμπειρίες και διαφορετική φιλοσοφία ζωής και αποφασίζει ανάλογα. Δεν υπάρχει λόγος να στεναχωριόμαστε και να 'μαλώνουμε' μεταξύ μας. Το topic είναι πολύ ενδιαφέρον και μας έδωσε πληροφορίες που, για μένα τουλάχιστον δεν ήταν οικείες, άσχετα αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε με το θέμα. Άλλωστε η ανταλλαγή απόψεων είναι και ο σκοπός του forum.
Καλή συνέχεια σε όλες σας.
Παλιά 11-01-10, 12:39   #101
marandnik

Το avatar του χρήστη marandnik

marandnik χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yogamama Εμφάνιση μηνυμάτων
–βγαινουμε μωρο μου βγαινουμε , μεσα απτο τουνελ και βγες , βγες βγες μωρο μου βγες ,
Να σου ζήσει το μωράκι σου yogamama!
Συγκινήθηκα και εγώ πολύ με την ιστορία σου αλλά δεν σου κρύβω ότι στο συγκεκριμένο κομμάτι των τραγουδιών έβαλα τα γέλια.
Αριστουργηματική επιλογή τραγουδιών και στίχων!
Παλιά 11-01-10, 12:57   #102
Morchelina

Περιοχή: Eκεί....ψηλά
Morchelina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Yogamama, τα είχαμε ξαναπει στο ποστ για τον φυσικό τοκετό με ισχιακό. Να σου ζήσει το μωράκι σου και πάντα δυνατή. Αχ, μερικές είμαστε ξεροκέφαλες. Σε καλό να μας βγει.
Ο χρήστης Morchelina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-01-10, 13:05   #103
yogini

Το avatar του χρήστη yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Yogamama συγχαρητήρια!!!!
Ποσο μου θυμησες τα δικά μου!
Μαλλον ειμαστε δυσκολογεννες και σκληροτράχηλες εμεις...και λες με τοσες ασκήσεις θα το πετάξω στον αερα και γινεται το αντιθετο!

Την επισκληρίδιο σου την εκαναν στην ΝΙΚΗ ή απο πάνω στο κέντρο φυσικού τοκετού;
Με ενδιαφέρει πολυ γιατι για το δευτερο οταν ερθει η ωρα με το καλο σκέφτομαι και εγω για εκει. Σε περιπτωση που χρειαζόσουν καισαρική ποιος θα ήταν εκει;

Κι εμενα ο μικρός ειχε κανει κακα και γι'αυτο ανεβασε υψηλη CRP και τον κρατησαν μεσα μια εβδομαδα και του εδωσαν και αντιβιωση
Ο χρήστης yogini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-01-10, 21:33   #104
yogamama

Προεπιλογή

Ναι μωρε Νταφ μου ειναι ησυχουλης ο καημενος παρα τα πονακια του. Ειναι και πολυ αδυνατουλης(2900) και δε μπορουσε να βοηθησει να σπρωξει κιαυτος οσο και να του τραγουδαγα .Marandnik Οντως τι εμπνευση ηταν αυτη στα τραγουδια? Πως μου ρθε δεν ξερω. Η πλακα ειναι που τα τραγουδαγε και η καημενη η Ελευθερια. Παρα το σπρωξιδι που εφαγε η γυναικα. Πανο θα λαβω σοβαρα υποψην μου τα περι δευτερου παιδιου.
Για τη δυναμη που λετε οι πιο πολλοι δεν νιωθω πολυ περηφανη γιατι δεν κανω κατι ρε παιδια , ετσι ειναι ο χαρακτηρας μου.Μην το παιζω εξυπνη
Παντως Yogini η yoga για ακομα μια φορα εδωσε ρεστα. Τρια 24ωρα αναπνοες και βαθια καθισματα . Φανταστειτε εχασα 14 κιλα σε 11 μερες!! και το πιο σημαντικο που οφειλεται βεβαια και στη yoga και στο μεγαλειο της Ελευθεριας Δημοπουλου-ΑΘΙΚΤΟ ΠΕΡΙΝΕΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Η γυναικα εχει γερα κοτσια !!!!!!!!
Τι ειναι CRP που ανεβασε ο τζουτζουκος σου?Σαν το μωρακι μου μωρε κιαυτος...
Καισαρικη θα εκανε ο Μπιλαλης , ο γιατρος που συνεργαζονται στην Ευτοκια.
Η επισκληριδιος εγινε στο δωματιο της Ευτοκιας κανονικα. Δεν πηγαμε χειρουργειο. Τα μετεφεραν ολα εκει οι ανθρωποι , για να γεννηθει ο μπουμπουκος στο δωματιο και οχι σε χειρουργειο.
Επισης ξεχασα να αναφερω ρε παιδια ποσο τελειοι ηταν ολοι και ποσο συντονισμενοι και ηρεμοι ακομα και ο αναισθησιολογος ηταν υπεροχος ανθρωπος. Τον φεραμε αρον αρον και εκατσε μεχρι τελους και βοηθαγε το μωρακι με τα οξυγονα .Οι μαιες ποσο ανθρωπινες , η μαια (της Νικης , ηρθε να βοηθησει)που μου φωναξε -κοριτσι μου βλεπω τα μαλλακια του . Η φωνη της αντηχει ακομα μεσα μου ποσο αδερφικη ηταν ποσο δυναμη μου εδωσε.
Morchelina kai EleniParis και ολοι σας ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας , να σας ζησουν τα τζουτζουκακια σας ολους να ειναι φωτισμενα !
Παλιά 11-01-10, 21:46   #105
yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οταν γεννιουνται τα μωρα με κεχρωσμενα νερα (εχουν κανει κακα) τοτε νομιζω τους παιρνουν αιμα να δουν εαν εχουν μολυνθεί και ετσι ειδαν αυξημένη την τιμη CRP η οποια μπορει να ειναι απο το στρές του τοκετού ή απο λοίμωξη. Ευτυχως μαλλον ηταν απο το πρωτο. Εκει στο ΝΙΚΗ δεν εξετάζει κάποιος το μωρο, δεν του παιρνουν αιμα για να δουν αλλεργια στα κουκια κτλ;; Σορρυ για τις ερωτησεις απλα με ενδιαφέρει πολυ και εισαι ζωντανο παραδειγμα

ΥΓ με τα κιλα μια απο τα ιδια! Βγηκα -12 απο το μαιευτήριο
Παλιά 12-01-10, 01:15   #106
DaF

DaF ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ναι βρε παιδι μου , ο χαρακτηρας σου, οκ, αλλα πες μου ποια αλλη θα αντεχε τοκετο 72 ωρες; εισαι σπανια περιπτωση!απο όπου κ αν το πιασεις δλδ!!θελει τεραστια ψυχικη δυναμη να πονας τοσες ωρες και να μη θες επισκληριδιο, να εχεις φτασει στο αμην εσυ η ιδια, κ να μη θες καισαρικη. νομιζω πως το αστρο σου σου επιφυλαξε μια μεγαλη προσωπικη εμπειρια για να πραγματοποιησεις αυτα που ονειρευεσαι σχετικα με τον φυσικο τοκετο....

γιογκινι στο δικο μου τοκετο ηταν μεσα στις εξωθησεις η παιδιατρος που την ειδε, την εχουμε κ στο βιντεο
αφου πηγαμε σπιτι την επομενη, ηρθε η μαια μου κ της πηρε αιμα για την εξεταση. κ ξαναρθε 3-4 φορες ακομα να μας δει πως παμε στο πρωτο δεκαημερο....φροντιδα με τα ολα της!

Παλιά 12-01-10, 01:34   #107
zouzounel

Το avatar του χρήστη zouzounel

zouzounel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοριτσάκι να σου ζήσει το μπεμπάκι!
Συγκινήθηκα με την περιγραφή σου! Να είσαι πάντα καλά, έτσι δυνατή και το ίδιο να είναι και ο μπέμπης! Συγχαρητήρια για το κουράγιο σου!
Παλιά 12-01-10, 11:24   #108
ΜΑΡΙΑΛ

ΜΑΡΙΑΛ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Να σου ζήσει yogamama...

Μπορεί να μη γέννησες στο σπίτι όπως το είχες ονειρευτεί αλλά τουλάχιστον αυτή σου η επιθυμία σε γλίτωσε από την καισαρική.
Γιατί όπως είπες πολύ σωστά αποκλείεται να σε περίμεναν τόσες ώρες (μέρες)...
Τελικά όλα γίνονται με κάποιο σκοπό...
Παλιά 12-01-10, 11:39   #109
G.Geo

Περιοχή: Αθήνα
G.Geo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να σου ζήσει κοπελα μου..Συγκινήθηκα που διάβασα την ιστορία σου..ήθελα να γεννήσω κι εγώ με φυσιολογικό τοκετό και να δω το μωράκι μου μόλις γεννήθηκε, αλλά δυστυχώς δεν το καταφέραμε!!
Ένα μεγάλο μπράβο σου αξίζει!!
Παλιά 12-01-10, 11:44   #110
ΣΤΕΓΙΑ

Το avatar του χρήστη ΣΤΕΓΙΑ

Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟ
ΣΤΕΓΙΑ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Συγχαρητήρια!!!!!!Και σε εσένα και στη μαία και σε όλους όσους ήταν παρόντες....
Με συγκίνησες...
Να χαίρεστε το παιδάκι σας!!!!
Ο χρήστης ΣΤΕΓΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-01-10, 12:04   #111
protoula

Το avatar του χρήστη protoula

Περιοχή: ΣΑΛΑΜΙΝΑ
protoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

yogamamma
συγχαρητηρια κοριτσι μου
να σου ζησει το μωρακι σου, να το δεις μεγαλο και οπως επιθυμεις!

με την δικη σου ιστορια πηρα την τελικη αποφαση
θα γεννησω στην ευτοκια το 2ο, οσο ακριβα κ να ειναι!
την μικρη μου την γεννησα στο ελενα φυσιολογικα χωρις επισκληριδιο, αλλα δυστυχως το περινεο μου οτ εκοψε η γιατρος μου και εκανα και 3,5 μηνες να σταματησουν τα τρβηγματα απο τα ραμματα!

και παλι να σου ζησει!
Ο χρήστης protoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-01-10, 17:41   #112
yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ελα ρε Daf δεν ειχα παρει χαμπάρι οτι γεννησες κι εσυ εκει. Οποτε εφοσον εχουν απ'ολα δεν υπάρχει κανενας κίνδυνος!
Βλεπω θα ανοιξει κινηση στο Ευτοκια
Παλιά 12-01-10, 18:13   #113
2αγοράκια

Το avatar του χρήστη 2αγοράκια

Περιοχή: Αθηνα
2αγοράκια χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Επιτελους νεα σου!!Σε σκεφτομουν!
Να σου ζησει και να τον δειτε οπως επιθυμειτε!!Χαρα στο κουραγιο σου, ποναγα κ εγω οταν σε διαβαζα..
Συγχαρητηρια και σε αυτους που σε στηριξαν εκει, οπως λες κ εσυ θα ησουν μια ακομη καισαρικη στα στατιστικα!

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.
Ο χρήστης 2αγοράκια δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-01-10, 14:41   #114
valeri

valeri ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

να σου ζησει το μωρακι σου και να ειναι δυνατο οπως και εσυ.
πως γινεται να μενει αθικτο το περινεο,εδω ξερω οτι το κοβουν προληπτικα για να μην κοπει απο μονο του ασχημα
δυο πραγματα με προβληματιζουν 1. το περινεο -εαν τελικα σχιστει ποιος θα το ραψει στο σπιτι ? 2. εαν το μωρο δεν βγει τελικα ενω η διαστολη ειναι πληρης τι θα γινει?
Ο χρήστης valeri δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-01-10, 00:33   #115
koufetaki

Το avatar του χρήστη koufetaki

Περιοχή: θεσσαλονικη
koufetaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

και σε σκεφτομουν αυτες τις μερες!!!μπραβο κοριτσι μου να σου ζησει το μωρακι σου τωρα εισαι μανουλα και το καταλαβες καλα!!!και εγω τρια 24ωρα πονουσα και στο πρωτο ο τραχυλος δεν ανοιγε τι μου θυμησες!!!ομως μπραβο το κουραγιο σου και η συνιδητοποιημενη κατασταση σου σε βοηθησαν να ανταπεξελθης να σου ζηση και παλι φιλια
Παλιά 14-01-10, 01:04   #116
ΜΑΡΙΑΛ

ΜΑΡΙΑΛ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο valeri Εμφάνιση μηνυμάτων
πως γινεται να μενει αθικτο το περινεο,εδω ξερω οτι το κοβουν προληπτικα για να μην κοπει απο μονο του ασχημα
στο μεγαλύτερο ποσοστό το κόβουν για να προλάβουν πιθανές επιπλοκές στο μέλλον (προπτώσεις) πάντως και αυτό το όφελος ερευνάται, μόνο ένα ποσοστό 10% (αν θυμάμαι καλά) των γυναικών που υποβλήθηκαν σε περινεοτομή κινδύνευε να κάνει μεγάλη ρήξη (να κοπεί άσχημα)
o Π.Ο.Υ. αποθαρίνει την προληπτικη περινεοτομή
συστήνεται να γίνεται επί ενδείξεων ανελαστικότητας και δυστοκίας (το 10% που είπαμε)

Παράθεση:
1. το περινεο -εαν τελικα σχιστει ποιος θα το ραψει στο σπιτι ?
η μαία, και στο μαιευτήριο δεν είναι απαραίτητο να το ράψει ο γιατρός

Παράθεση:
2. εαν το μωρο δεν βγει τελικα ενω η διαστολη ειναι πληρης τι θα γινει?
αποκλείεται να μη βγει εφόσων δεν υπάρχει δυσανολογία (δεν υπάρχει σε γυναίκες που τους επιτρέπεται ο τοκετός στο σπίτι)
αλοστε νομίζω πως η μαία είναι εξοπλισμένη με κουτάλες για περιπτωση αναγκης
Παλιά 14-01-10, 11:28   #117
kelly77

kelly77 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

να σου ζησει κουκλα μου ο γιοκας σου!!! σας διαβαζω με μεγαλη συγκινηση και ενδιαφερον. εστειλα ηδη το πρωτο μου μηνημα στον πανο για την αναζητηση ενος γιατρου που θα το υποστηριζε ολο αυτο. ανηκω στην κατηγορια της εξοσωματικης και κανω την προσπαθεια μου τωρα αλλα πολυ θα με ενδιεφερε αν το επετρεπαν οι συνηθηκες να γενησω εν ηρεμια και γαληνη!!!!!! και οχι στην ''σιβηρια'' του χειρουργιου. (κατα τα αλλα αγαπαμε σιβηρια). θα σας παρακολουθω στενα!!!!
Ο χρήστης kelly77 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-01-10, 11:47   #118
Morchelina

Περιοχή: Eκεί....ψηλά
Morchelina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ξεφεύγω λίγο αλλά εγώ στο ΓΑΛΗΝΟ στη Θεσ/νίκη γέννησα 2 φορές στο δωμάτιο των πόνων και όχι στο χειρουργείο. Μου κάνει εντύπωση πόσες κοπέλες γράφουν ότι τις πήγαν χειρουργείο να γεννήσουν. Το χειρότερό μου ήταν αυτές στα διπλανά δωμάτια που έρχονταν φώναζαν και σε πέντε λεπτά γεννούσαν. Στις 4 ώρες που ήμουν εκεί γέννησαν 6 άλλες. Λίγο κουράγιο βρε παιδιά, έτσι κι αλλιώς τα δύσκολα αρχίζουν μετά, με το ξενύχτι.
Ο χρήστης Morchelina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-01-10, 14:12   #119
yogamama

Προεπιλογή

Ρε Yogini μου , τι αλλεργια στα κουκια μου λες δεν καταλαβαινω. Του πηραν αιμα λιγο μετα το θηλασμο για να δουν το ζαχαρο και μετα κοιμηθηκαμε . 2 μερες μετα ηρθε η παιδιατρος σπιτι και η μαια εχει ερθει 6 φορες απο τοτε που γεννησα και παρακολουθει και το μωρο και εμενα. Του πηρε ξανα αιμα μια φορα, το στελνει στο Παιδων για να δει πιθανοτητα φαινηλκετονουριας (σορυ δεν ξερω πως γραφεται).
Yogini μου και Προτουλα και υπολοιπες ενδιαφερομενες οπως εχω ξαναπει η ευτοκια ειναι μια ολοκληρη φιλοσοφια που στηριζεται στην αποψη οτι η γυναικα γενναει μονη της και κανεις δε γενναει γιαυτην.
Χωρις να θελω να επιρρεασω κανεναν η εμπειρια που ειχα με κανει να πιστευω οτι αν δεν εχεις τη φιλοσοφια αυτη να σε τυρανναει καλυτερα να γεννησεις με γιατρο στο μαιευτηριο. Στην περιπτωση που ανηκεις στο 10% του να εχεις επιπλοκες στον τοκετο (οπως εγω) θα πρεπει να εισαι πολυ αποφασισμενη και να στηριξεις την επιλογη σου. Αν δεν εχεις τη φιλοσοφια μωρε δεν ξερω , μηπως πανικοβληθεις...Οπως και να χει καλα ειναι να διαβασει καποια Λεμπουαγιε για να δει αν της ταιριαζει η αποψη του Φυσικου Τοκετου και οπωσδηποτε να κανει μια συζητηση με τΙς μαιες αναφερωντας τις οποιες ανησυχιες ετσι ωστε να φτιαχτει ο τοκετος στα μετρα της. Γενικα οι μαιες κανουν διαφορες παραλλαγες αναλογα την περιπτωση . Θυμαμαι μια συμμαθητρια ειχε κανει καισαρικη με τη Δημοπουλου μαζι στο χειρουργειο. Δεν ξερω περισσοτερες λεπτομερειες. Απλα ξερω οτι ολα γινονται.
Μια φιλη μου γιατρος στο Λονδινο γεννησε κιαυτη σε τρεις μερες!!!! Στο δημοσιο νοσοκομειο στην Αγγλια τις αφηνουν μεχρι και 72 ωρες για να γεννησουν με τις μαιες ωστε να αποφυγουν το κοστος των καισαρικων. Στο τελος ομως εκανε καισαρικη μιας και ειχε και αυτη ακριβως τις ιδιες ενδειξεις με εμενα αλλα δεν ειχε τη Δημοπουλου... Και φανταστειτε ρε παιδια να περασεις ολα αυτα 72 ωρες και στο τελος να φας και τη μαχαιρα!!!!!!!!!!!!Η κοπελα εκανε ενα μηνα να συνελθει και θηλασε κιολας το θηριο. Εγω την αλλη μερα ειχα θλαση δεξιων κοιλιακων( απο τα πατηματα), ατροφικους προσαγωγους ( απο τα βαθια καθισματα ολη μερα) και την γνωστη αισθηση απο κατω με λιγη φαγουρα μαζι.
Βεβαια το μωρακι βγηκε σαν πριγκηπας . Σιδερωμενος και χωρις να κλαψει , κοιταζε τον κοσμο γυρω γυρω σαν μεγαλυτερο παιδι.
Σας ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας ολες , Κουφετακι μου ειδες πως ταιριαξαμε και τους τοκετους μας!
Δειτε ενα βιντεο του Λεμπουαγιε http://www.youtube.com/watch?v=0o_8FwPJaNU

Filia
Παλιά 14-01-10, 15:29   #120
kelly77

kelly77 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εκπληκτικη και ζηλευτη ηρεμια και χαλαρωση. προσπαθω να μπω σε τετοιους ρυθμους και μια συληψη θα επιπτυεχθει εν ηρεμια θεωρω οτι παιζει παρα πολυ σημαντικο ρολο. γιογκα μαμα να μου φιλησεις τον ΑΤΣΑΛΑΚΩΤΟ χαχαχχαχαχαχχαχαχαχα.
Ο χρήστης kelly77 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
τοκετός, φυσικός, φυσιολογικός-τοκετός

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές