Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΠΟΥΚΩΜΑ ΣΤΗ ΜΥΤΟΥΛΑ


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 7 ΜΗΝΩΝ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΩΜΑ ΣΤΗ ΜΥΤΗ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΒΑΖΑ ΟΡΟ ΚΑΙ ΤΡΑΒΟΥΣΑ ΤΙΣ ΜΥΞΟΥΛΕΣ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥΑΡ.ΜΕΤΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΟΛΛΕΣ.ΤΩΡΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΟΡΟ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΚΟΥΩ ΕΝΑ ΒΡΑΣΙΜΟ ΜΕΤΑ.Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΥΣΗΞΕΙ ΤΗΝ ΜΥΤΟΥΛΑ ΤΗΣ.ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 1,5 ΜΗΝΩΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΣΜΗΓΜΑΤΟΡΟΙΚΗ ΔΕΡΜΑΤΙΤΙΔΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟ ΓΙΑΤΙ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΕΠΕΜΕΝΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΤΟΠΙΚΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΩΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΡΙΝΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΑΣΘΜΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΩ ΕΝΑ ΔΡΑΜΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σαν πρώτη λυση επιμένω στο πολύ ορό, αλλά γιατρός δεν είμαι και ουτε μπορώ να πάρω αυτό το ρόλο! Εγώ θα το πήγαινα και σε άλλο παιδίατρο να πάρω μια δεύτερη γνώμη!

Link to comment
Share on other sites

Poemaki καλησπέρα,

 

Κι εμένα ο γιος μου μόλις πήγε 1μήνα παρουσίασε το ίδιο, τον πήγα αμέσως γιατρό γιατί ήταν μικρούλης. Εφ'οσον δεν έκανε πυρετό δεν μου έδωσε τίποτα, αλλά λόγω ηλικίας τον έβλεπε κάθε εβδομάδα (γιατί δεν υπήρχε βελτίωση). Στις 4 εβδομάδες μας έστειλε στο τοπικό νοσοκομείο για να κάνουμε μια ακτινογραφία στον θώρακα, μήπως είχε κατέβει το κρύωμα. Μου είπε αν δεν υπάρχει πυρετός, δεν είναι κάτι πολύ σοβαρό αλλά αν η ακτινογραφία έδειχνε κάτι ίσως να του δίνανε αντιβίωση.

 

Εσένα το μικρούλι σου είναι λίγο μεγαλύτερο από τον δικό μου, ίσως να σου φύγει και η έγνοια να πας να κάνεις μια ακτινογραφία.

 

Περαστικά σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα ειναι να το ψαξεις προσεχτικα το πραγμα και να παρεις γνωμες κι απο αλλους γιατρους.......

 

Θα σου πω τι ελεγε η δικη μας γιατρος.......επειδη ο μικρος εκανε απο νωρις ατοπικη δερματιτιδα επρεπε να προσεχω πολυ με το θεμα του μπουκωματος...επεμενε να τον καθαριζω 2-3 φορες την μερα.......

 

Ειπε οτι τα μωρα που κανουν τοσο εντονες δερματιτιδες εχουν την ταση να παθαινουν αναπνευστικα (ασθμα) κι οτι ο καλυτερος τροπος να τον προστατευω ηταν να τον θηλαζω οσο γινεται περισσοτερο.......τονισε πως αν δεν τον θηλαζα θα ηταν χειροτερο το προβλημα....

 

Οντως αυτο κανω, συνεχιζω το θηλασμο........επισης απεφυγα τις πολλες κρεμες, περιορισα τα πολλα πλυσιματα και σαπουνια και διορθωθηκε πολυ το προβλημα της δερματιτιδας.....καθαριζα και τη μυτουλα του (οχι τοσο συχνα οσο ελεγε, μονο οταν εβλεπα μπουκωμα) κι ευελπιστω να μη μας βγει ασθμα στο μελλον........

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει πολλά παιδάκια με το χαρακτηριστικό βράσιμο και όλα είχαν κάποια μορφή αλλεργίας, ιδίως στο ξένο γάλα ή στα γαλακτοκομικά που έτρωγε η μαμά, για αυτά που θήλαζαν. Ένας ειδικός αλλεργιολόγος μπορεί να δώσει πολλές απαντήσεις.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και από εμένα. Η μικρή μου είναι 3 μηνών και βγήκαμε από το μαιευτήριο με μπούκωμα. Οι μιξούλες συνέχισαν και το πάλευα με ορό, την 20η ημέρα παρουσίασε πυρετό και νοσηλεύτηκε για παρακολούθηση. Ωστόσο μας είπαν ότι ήταν ένα απλό συναχάκι. Ανά διαστήματα είναι όμως μπουκωμένη. Τώρα κλείνει περίπου ένα μήνα που ακούω το βρασιματάκι και αυτό το χούρ χούρ στην μυτούλα της, όχι όμως όλες τις ώρες. Τις βάζω ορό και ο παιδίατρος μου είπε ότι προφανώς κολλάει συναχάκι από το μεγαλύτερο παιδάκι μας. Όμως τώρα με αγχώσατε λίγο. Τί είναι η ατοπική δερματίτιδα? Τι άλλα συμπτώματα μπορεί να παρουσιάσει ένα παιδάκι που οδεύει πρός το άσθμα?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο έχει και η δικιά μας η μπέμπα εδώ και δύο εβδομάδες.

Πολύ φοβάμαι μήπως και κάνει βρογχιολίτιδα γιατί έχουμε ιστορικό και από τα δύο προηγούμενα παιδιά και ξέρω πως παίζει ρόλο και η κληρονομικότητα.

Όταν λέτε πως βάζετε ορό απλά το στάζετε στη μυτούλα; και πόσες αμπούλες την ημέρα; Στην δική μου δεν τρέχουν μυξούλες αλλά έχει αυτό το μπούκωμα και λίγο χουρχουριτό.

Link to comment
Share on other sites

Eμάς δεν τρέχουν οι μύξες,απλά τις ακούω. Τον ορό δεν τον στάζω, τον ρίχνω με ορμή περίπου τρείς φορές την ημέρα και μετά ρουφάω τις μύξες με την ειδική συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Οταν εφερα πρωτη φορα την παιδιατρο σπιτ να δει το μωρο, ημουνεξαιρετικα προετοιμασμενη λογω ξαδερφου φαρμακοποιου που μου χε ετοιμο οτι χρειαζοταν......ε.τσι η παιδιατρος μας με το οτριζαλιν ξεμπουκωσε πολυ καλα το μωρο.......μου δειξε πως να το κανω και μου πε οτι η ιδια του ριξε ενα περιποιημενο ξεμπουκωμα αλλα επρεπε να το κανω κι εγω 2-3 φορες την μερα καθε μερα, μεχρι να μπορει να φυσαει μονο τη μυτη του......

 

Η αληθεια ειναι οτι μου φανηκε κομματακι υπερβολικο και δεν το εκανα καθε μερα τοσες φορες......μαλλον πρεπει να αρχισω ξανα ......

 

 

Ατοπικη δερματιτιδα ειναι οταν τα μικρα παρουσιαζουν απο νωρις δερματιτιδες διαφορες χωρις να ναι αλλεργιες συγκεκριμενες.......ο δικος μου πχ κοκκινιζε οπου τον επιανες στο σωμα του.......επισης εκανε κοκκικιλες κι εκζεματα στα μπυτακια και στις διπλες......ειχε εκζεματακι και στα φρυδια και στην μια φαβοριτα, επισης στο τριχωτο......

 

Επισης ειχε νινιδα αρκετη.......ολα αυτα ελεγαν οτι ειχε ατοπικη δερματιτιδα...........επειδη τον θηλαζα αποκλειστικα βελτιωθηκε πολυ και πλεον εχουμε πολυ λιγες ενοχλησεις......

 

Καλα τωρα μη το παιρνετε πως ντε και καλα θα παθουν ασθμα......απλα αυτα τα μωρα θελουν την προσοχη τους.......κι εγω δεν ημουν τοσο σχολαστικη στο θεμα του ξεμπουκωματος και μαλλον πρεπει να επανορθωσω.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

παιδια ατοπικη δερματιτιδα απο οτι εχω διαβασει και εχω ρωτησει ειναι οταν το παιδι βγαζει κοκκινιλες που λιγο αργοτερα οδηγουν σε κνησμο με αποτελεσμα το παιδι να ξυνεται αρκετα και να ξηραινεται πιο πολυ το δερμα του.η ατοπικη δερματιτιδα μπορει ευκολα να συγχυστει με την σμηγματοροικη δερματιτιδα που ειχε η δικια μου κορη και ειναι κατι οχι τοσο πολυπλοκο οσο η ατοπικη.σε μενα μια φορα μας συνεβει με την κορη μου και πηγα αμεσως σε δερματολογο γιατι η παιδιατρος τα χε κανει τοσο τραγικα που ελεγε οτι το παιδι εχει ατοπικη δερματιτιδα και μαλιστα μου εδωσε σιροπι φενιστιλ που ποτε δεν πηραμε.η σμηγματοροικη δερματιτιδα λεγεται αλλιως και νινιδα.οσο για την μυτουλα ορο 3 φορες την ημερα και οχι συνεχως με το πουαρ γιατι απο οτι ξερω δεν ειναι και οτι καλυτερο.επισης και εγω το ριχνω με ορμη.απλα εμενα επιμενει να εχει το βρασιμο οταν της βαζω ορο και μετ.η παιδιατρος λεει γιατι το παιδι ακομα δεν μπορει να φυσηξει για αυτο βραζει.τι να πω τα χω παιξει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

A ninida exete?

 

Ειναι πολυ κοινη, και σχετιζεται με την ατοπικη δερματιτιδα, δλδ τα παιδια που εχουν ατοπικη συνηθως εχουν και σοβαρη νινιδα......δεν ειμαι γιατρος, λεω οτι μου χουν πει......οταν ειναι εντονη η νινιδα θεωρειται και ατοπικη δερματιτιδα..........καμμια φορα δεν ειναι πολυ εντονο το προβλημα και φευγει ειτε με ελαιολαδο, ειτε με ειδικα λαδια (εμεις αναγκαστηκαμε να βαλουμε ενα της φρεζιντερμ γιατι με το ελαιολαδο δεν ειδαμε βελτιωση)

 

Αν δεν την προσεξεις και το προβλημα ειναι εντονο γινεται πολυ δυσαρεστη, εξαπλωνεται και μπορει να κανει πληγες στο κεφαλι......ο ανηψιος μου ταλαιπωρηθηκε πολυ μεχρι να αποφασισει ο πατερας του (ο φαρμακοποιος) να κανει φαρμακευτικη αγωγη.......αν την αμελησεις μπορει να αντιμετωπισεις χειροτερα πραγματα.......

 

Εμας ευτυχως δεν ηταν τοσο σοβαρη.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλουμε!!!

 

Παντως ειναι σημαντικο για αυτα τα μωρα, αν τα θηλαζετε να συνεχισετε γιατι τα προστατευετε.........εμεις βελτιωθηκαμε πολυ αυτους του μηνες χωρις φαρμακα και κρεμες.......

 

Να το εχουν υποψη και οι υποψηφιες μαμαδες......μερικα πραγματα δεν αντικαθιστανται με τα γαλατα του εμποριου.... :roll:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...