Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Δύσκολες στιγμές...!

Notices

Δύσκολες στιγμές...! Διακοπή εγκυμοσύνης εξαιτίας ιατρικού ή μή λόγου, Παλινδρόμηση, Ενδομήτριος θάνατος, Καθ' έξιν αποβολές

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 30-11-10, 16:51   #1681
mavia

Περιοχή: thessaloniki
mavia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγώ πάλι βρε κορίτσια δεν έκανα χοριακή μετά από τις αποξέσεις... Απλά περίμενα να έρθει η περίοδος κ μετά έκανα υπέρηχο να δω αν όλα είναι εντάξει (ακόμα δεν πήγα για τη 2η, μόλις μου τελειώνει η περίοδος...).
Νομίζω όμως πως έχετε δίκιο...

Ο χρήστης mavia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-12-10, 09:56   #1682
newbie G

newbie G χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Λοιπόν θέλω να σας πω τι μου συνέβη χθες και τραβούσα τα μαλλιά μου!

Πήγα στην επιτροπή πρωτοβάθμιας υγιεινής, για να μου θεωρήσουν την άδεια. Η μία άδεια έγραφε "απόξεση λόγω παλίνδρομης" και η επόμενη "κατάθλιψη" και ήταν από κρατικό νοσοκομείο και διευθυντή νευρολογικής κλινικής. Η μία από τις κυρίες της επιτροπής, με κοίταξε στα μάτια και με ρώτησε "Είστε η ίδια;" Ναι, της λέω. Η άλλη αφού εξέτασε τα χαρτιά μου λέει "Μας δουλεύεις; Έπαθες κατάθλιψη επειδή έκανες απόξεση;" Το πόσο εκνευρίστηκα εκείνη τη στιγμή, δε λέγεται!!! Μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι. Της λέω "Θέλετε μήπως να σας πω όλο το ιστορικό;" Δεν είπε τίποτα, το βούλωσε. Μου βάλανε τη σφραγίδα και την υπογραφή κι έφυγα.

Δίπλα μου ήταν μια κυρία, που είχε φέρει τα χαρτιά της άδειας για την κόρη της (επαπειλούμενη κύηση κι αυτή). Στα μάτια της είδα τη συμπόνοια. Τουλάχιστον κάποιοι καταλαβαίνουν. Ειλικρινά δεν περίμενα τέτοια συμπεριφορά από μέλος επιτροπής και μάλιστα γυναίκα. Δεν βλάπτει λίγη ανθρωπιά. Και να βουτάμε τη γλώσσα στο μυαλό, πριν ανοίξουμε το στόμα μας!
Ο χρήστης newbie G δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-12-10, 10:42   #1683
ValiaK

Το avatar του χρήστη ValiaK

Περιοχή: Αθήνα
ValiaK χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Α πα πα...

Παλιά 07-12-10, 16:54   #1684
ΚΟΥΚΛΑΚΙ

Το avatar του χρήστη ΚΟΥΚΛΑΚΙ

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΚΟΥΚΛΑΚΙ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Τι να πω!πάντως όπως έχω διαπιστώσει οι γυναίκες έχουν την χειρότερη συμπεριφορά!σε καταλαβαίνω γιατί σήμερα έκανα απόξενση λόγω παλλίνδρομης κ είμαι πολύ χάλια!

Ο χρήστης ΚΟΥΚΛΑΚΙ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-12-10, 22:52   #1685
mousoudi

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
mousoudi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δηλ. ποιος είναι καλός λόγος για κατάθλιψη; Δεν κατάλαβα;! Θα μας πουν τώρα και πότε θα πάθουμε καταθλιψη; Τι άλλο θ' ακούσουμε πια . Αν δεν σοκαριστείς άμα χάσεις το μωράκι σου, πότε θα το πάθεις; Ντροπή πια!!!
Ο χρήστης mousoudi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-12-10, 09:15   #1686
newbie G

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΟΥΚΛΑΚΙ Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να πω!πάντως όπως έχω διαπιστώσει οι γυναίκες έχουν την χειρότερη συμπεριφορά!σε καταλαβαίνω γιατί σήμερα έκανα απόξενση λόγω παλλίνδρομης κ είμαι πολύ χάλια!
Τουλάχιστον έχεις το μωράκι σου. Όχι πως ο πόνος του χαμού ενός άλλου μωρού μετριάζεται, όμως η αγκαλιά σου δεν είναι άδεια κι έχεις ένα λόγο να ξεχνιέσαι. Να σου ζήσει. Σύντομα και μ' ένα δεύτερο σου εύχομαι.
Παλιά 08-12-10, 14:00   #1687
ΚΟΥΚΛΑΚΙ

Το avatar του χρήστη ΚΟΥΚΛΑΚΙ

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΚΟΥΚΛΑΚΙ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

[QUOTE=newbie G;1824971]Τουλάχιστον έχεις το μωράκι σου. Όχι πως ο πόνος του χαμού ενός άλλου μωρού μετριάζεται, όμως η αγκαλιά σου δεν είναι άδεια κι έχεις ένα λόγο να ξεχνιέσαι. Να σου ζήσει. Σύντομα και μ' ένα δεύτερο σου εύχομαι

ευχαριστω πολύ!όντως ο μικρόσ είναι μεγάλη παρηγοριά αυτή τη στιγμη κ ευχαριστώ το θεό γι αυτό!!

Ο χρήστης ΚΟΥΚΛΑΚΙ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-12-10, 08:57   #1688
anniw

anniw ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τι λες ρε κουκλάκι....τα παιξα τώρα
Ο χρήστης anniw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-12-10, 12:23   #1689
Melina22

Melina22 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο newbie G Εμφάνιση μηνυμάτων

Πήγα στην επιτροπή πρωτοβάθμιας υγιεινής, για να μου θεωρήσουν την άδεια. Η μία άδεια έγραφε "απόξεση λόγω παλίνδρομης" και η επόμενη "κατάθλιψη" και ήταν από κρατικό νοσοκομείο και διευθυντή νευρολογικής κλινικής. Η μία από τις κυρίες της επιτροπής, με κοίταξε στα μάτια και με ρώτησε "Είστε η ίδια;" Ναι, της λέω. Η άλλη αφού εξέτασε τα χαρτιά μου λέει "Μας δουλεύεις; Έπαθες κατάθλιψη επειδή έκανες απόξεση;" Το πόσο εκνευρίστηκα εκείνη τη στιγμή, δε λέγεται!!! Μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι. Της λέω "Θέλετε μήπως να σας πω όλο το ιστορικό;" Δεν είπε τίποτα, το βούλωσε. Μου βάλανε τη σφραγίδα και την υπογραφή κι έφυγα.

Δίπλα μου ήταν μια κυρία, που είχε φέρει τα χαρτιά της άδειας για την κόρη της (επαπειλούμενη κύηση κι αυτή). Στα μάτια της είδα τη συμπόνοια. Τουλάχιστον κάποιοι καταλαβαίνουν. Ειλικρινά δεν περίμενα τέτοια συμπεριφορά από μέλος επιτροπής και μάλιστα γυναίκα. Δεν βλάπτει λίγη ανθρωπιά. Και να βουτάμε τη γλώσσα στο μυαλό, πριν ανοίξουμε το στόμα μας!
Πράγματι πολύ άσχημη αντιμετώπιση.. Δυστυχώς δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι την ικανότητα να μπαίνουν στη θέση του άλλου κ να σκέφτονται πριν πουν κάτι..
Ο χρήστης Melina22 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-12-10, 12:12   #1690
ValiaK

ValiaK χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Χριστούγεννα... Κανονικά θα έπρεπε να ειμαι αγκαλιά με το ασαραντιστο μωρο μου, να του είχα φορέσει ένα κόκκκινο φορμάκι και να ειμαι τρισευτυχισμένη με την οικογένειά μου... Αντ' αυτού, είμαι μόνη μου, χωρίς το μωρό μου κι ακούω συγγενείς να μου ευχονται: "Άντε και τα επόμενα Χριστούγεννα με ένα μωρο"
Πειράζει που θελω να ουρλιάξω??????

Παλιά 25-12-10, 12:48   #1691
PatPan

Το avatar του χρήστη PatPan

PatPan χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Απλώς θέλω να δηλώσω παρούσα για 3η φορά.

Αχ, Valiak πώς σε νιώθω!!! Όσο και αν παίρνω αγκαλιά τον γιο μου, μισογεμάτη την νιώθω.
Παλιά 25-12-10, 13:30   #1692
christy28

Το avatar του χρήστη christy28

Περιοχή: Πειραιάς
christy28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ValiaK Εμφάνιση μηνυμάτων
Χριστούγεννα... Κανονικά θα έπρεπε να ειμαι αγκαλιά με το ασαραντιστο μωρο μου, να του είχα φορέσει ένα κόκκκινο φορμάκι και να ειμαι τρισευτυχισμένη με την οικογένειά μου... Αντ' αυτού, είμαι μόνη μου, χωρίς το μωρό μου κι ακούω συγγενείς να μου ευχονται: "Άντε και τα επόμενα Χριστούγεννα με ένα μωρο"
απο το 2007 που απεβαλα για πρωτη φορα ημερα χριστουγεννων, ημερα της ονομαστικης μου εορτης καθε χρονο αισθανομουν τα ιδια κ ακουγα τα ιδια πραγματα! 3 χρονια μετα ηρθε το πληρωμα του χρονου κ περναω τα πιο ωραια χριστουγεννα της ζωης μου! αυτα τα 3 συνεχομενα μαυρα χριστουγεννα ολοι μου ελεγαν κουραγιο, θα κανεις το μωρακι σου κ θα τα ξεχασεις ολα! κ ειχαν δικιο!!ταλαιοωρηθηκα αλλα τελικα τα αφησα ολα πισω μου, σαν ενα κακο ονειρο!

Θα κανεις το μωρακι σου κ σε περιμενουν απειρα ευτυχισμενα χριστουγεννα κ οχι μονο (κ εγω τοτε δεν το πιστευα αλλα μια φορα εγκυος για παντα εγκυος, ειναι θεμα χρονου να το παρεις στην αγκαλια σου!)

Καλα χριστουγεννα σε ολες! Μεσα απο την καρδια μου σας ευχομαι του χρονου με τα μωρακια σας στην αγκαλια σας!!!
Παλιά 25-12-10, 15:30   #1693
ValiaK

ValiaK χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο christy28 Εμφάνιση μηνυμάτων
απο το 2007 που απεβαλα για πρωτη φορα ημερα χριστουγεννων, ημερα της ονομαστικης μου εορτης καθε χρονο αισθανομουν τα ιδια κ ακουγα τα ιδια πραγματα! 3 χρονια μετα ηρθε το πληρωμα του χρονου κ περναω τα πιο ωραια χριστουγεννα της ζωης μου! αυτα τα 3 συνεχομενα μαυρα χριστουγεννα ολοι μου ελεγαν κουραγιο, θα κανεις το μωρακι σου κ θα τα ξεχασεις ολα! κ ειχαν δικιο!!ταλαιοωρηθηκα αλλα τελικα τα αφησα ολα πισω μου, σαν ενα κακο ονειρο!

Θα κανεις το μωρακι σου κ σε περιμενουν απειρα ευτυχισμενα χριστουγεννα κ οχι μονο (κ εγω τοτε δεν το πιστευα αλλα μια φορα εγκυος για παντα εγκυος, ειναι θεμα χρονου να το παρεις στην αγκαλια σου!)

Καλα χριστουγεννα σε ολες! Μεσα απο την καρδια μου σας ευχομαι του χρονου με τα μωρακια σας στην αγκαλια σας!!!
αμ δεν το βλέπω, τωρα που το παλεύουμε δεν έρχεται...

Παλιά 25-12-10, 16:08   #1694
xenia:-)

xenia:-) χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

υπομονη βαλια...θα δεις ολα θα φτιαξουν.υπομονη
φιλια
Ο χρήστης xenia:-) δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-12-10, 19:01   #1695
ZWH

ZWH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:

Πριν 13 χρονια περασα και εγω απο τετοια επιτροπη για να μου εγκρινουν αδεια... ειχα χασει το μωρο μου στην 33η εβδομαδα και ημουν με καισαρικη (τοτε, δεν ξερω τωρα, επειδη δεν ειχα το μωρο δεν δικαιουμουν την αδεια μετα τον τοκετο). το τι χαζομαρες ακουσα εκεινη την ημερα, δεν λεγεται. Δεν ξαναπερασα απο επιτροπη και δεν ξαναπηγα στην δουλεια μου......
Τι να πω? Τι σοι ανθρωπους βαζουν σε αυτη την θεση? Λιγη ανθρωπια? Λιγη?
Ο χρήστης ZWH δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-12-10, 20:23   #1696
ValiaK

ValiaK χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο xenia:-) Εμφάνιση μηνυμάτων
υπομονη βαλια...θα δεις ολα θα φτιαξουν.υπομονη
φιλια
πότε Ξένια μου, πότε???
αυτό το "άντε και του χρονου τέσσερις" με τσακιζει! Φέτος έπρεπε να είμαστε τέσσερις γμτ...
άσχετο, προχθες ειχε πανσεληνο. πώς νιώθεις? (λεμε και καμια λαμακια)

Παλιά 26-12-10, 16:58   #1697
Marme

Marme ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Αποβολή στην 6 εβδομαδα

Καλησπέρα,

Αν και σας παρακολουθώ τους τελευταίους 6 μήνες, σήμερα ειπα να εγγράφω και να παραθέσω την δικη μου εμπειρία. Με τον σύζυγο μου εχουμε ελεύθερες επαφές τους τελευταίους έξι μήνες και στις 10/12 έμαθα ότι είμαι έγκυος. Με βάση την χοριακη και το υπερηχογραφημα ο γιατρός μου μου είπε ότι έχω καθυστερημένη σύλληψη και γιαυτο δεν φαίνεται τίποτα, μόνο διογκωμενο το ενδομητριο μου χ2. Δυστυχώς ομως οι χοριακες μου δεν ανέβαιναν και πλέον ήμουν σίγουρη ότι απο στιγμή σε στιγμή θα αποβαλω, όπως και έγινε χθες. Δεν γλιτώσαμε ομως την αναρροφηση καθώς πέρασα κανονικά τους φρικτους πόνους τοκετού χωρίς το δώρο έκπληξη στο τέλος για να τους ξεχάσω βέβαια, και αν και αποβλήθηκε το μεγαλύτερο μέρος του ενδομητριου στο μαιευτήριο φυσικά, εγω συνέχιζα να ποναω. σήμερα είμαι καλα απο πονους και απλα ανυπομονω να μπω σε μια φυσιολογική ροή για να ξαναπροσπαθησω η οποία ροή δεν έχω ιδέα ποτέ πρέπει να είναι.. Απο την στιγμή που έμαθα ότι κάτι δεν παει καλα με την εγκυμοσύνη δεν το έβαλα κάτω, γιατί αφενός δεν εκανα εγω κάτι λάθος, και απο την στιγμή που δουλεύουν τα εργαλεία οπως λέει και ο σύζυγος μου δεν υπάρχει λόγος να ανησυχούμε. Αυτά απο εμένα, και χρονια πολλά μιας και τα ξέχασα στην αρχή.
Ο χρήστης Marme δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-12-10, 19:53   #1698
simela78

simela78 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:

ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΜΕ ΕΣΕΝΑ,ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ..................
Ο χρήστης simela78 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-12-10, 09:30   #1699
newbie G

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Marme Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,

Αν και σας παρακολουθώ τους τελευταίους 6 μήνες, σήμερα ειπα να εγγράφω και να παραθέσω την δικη μου εμπειρία. Με τον σύζυγο μου εχουμε ελεύθερες επαφές τους τελευταίους έξι μήνες και στις 10/12 έμαθα ότι είμαι έγκυος. Με βάση την χοριακη και το υπερηχογραφημα ο γιατρός μου μου είπε ότι έχω καθυστερημένη σύλληψη και γιαυτο δεν φαίνεται τίποτα, μόνο διογκωμενο το ενδομητριο μου χ2. Δυστυχώς ομως οι χοριακες μου δεν ανέβαιναν και πλέον ήμουν σίγουρη ότι απο στιγμή σε στιγμή θα αποβαλω, όπως και έγινε χθες. Δεν γλιτώσαμε ομως την αναρροφηση καθώς πέρασα κανονικά τους φρικτους πόνους τοκετού χωρίς το δώρο έκπληξη στο τέλος για να τους ξεχάσω βέβαια, και αν και αποβλήθηκε το μεγαλύτερο μέρος του ενδομητριου στο μαιευτήριο φυσικά, εγω συνέχιζα να ποναω. σήμερα είμαι καλα απο πονους και απλα ανυπομονω να μπω σε μια φυσιολογική ροή για να ξαναπροσπαθησω η οποία ροή δεν έχω ιδέα ποτέ πρέπει να είναι.. Απο την στιγμή που έμαθα ότι κάτι δεν παει καλα με την εγκυμοσύνη δεν το έβαλα κάτω, γιατί αφενός δεν εκανα εγω κάτι λάθος, και απο την στιγμή που δουλεύουν τα εργαλεία οπως λέει και ο σύζυγος μου δεν υπάρχει λόγος να ανησυχούμε. Αυτά απο εμένα, και χρονια πολλά μιας και τα ξέχασα στην αρχή.
Λυπάμαι πολύ που δεν προχώρησε όπως ελπίζατε. Αλλά για ποιους πόνους λες; Δεν σου έκανε αναισθησία ο γυναικολόγος; Και δεν μπορούμε να μιλάμε για τοκετό, σε τόσο πρώιμο στάδιο. Μόνο εμβρυικά στοιχεία πρέπει να υπήρχαν χωρίς καν καρδιακή λειτουργία.
Παλιά 27-12-10, 16:40   #1700
veti

Το avatar του χρήστη veti

veti χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλησπερα σε ολες και χρονια πολλα με υγεια πανω απο ολα,και με ενα γερο μωρακι σε ολες μας.
Valiak.........Tι ειπαμε?????Δεν ειπαμε οτι δεν το βαζουμε κατω?και δεν σκεφτομαστε συνεχως τα ασχημα γεγονοτα?
Γλυκεια μου προσπαθησε να μην τα σκεφτεσαι γιατι δεν σου κανει καλο,και ετσι δεν θα ερχεται η πολυποθυτη εγκυμοσυνη που θελεις απο το στρες και γενικοτερα αν ειναι εκει κολλημενο το μυαλο σου.
Εγω δεν τα σκεφτομαι γιατι θελω να κοιταξω μπροστα,δεν ξεχασα αλλα θελω να σκεφτομαι θετικα και αφηνω τον χρονο να νιωσω ετοιμη για μια καινουργια εγκυμοσυνη.
Κοιτα να χαλαρωσεις με τον αντρουλη σου και τοτε να εισαι σιγουρη οτι θα μεινεις εγκυος και ολα θα πανε καλα.
Φιλακια πολλα!!!!!!!!!!!!
Ο χρήστης veti δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-12-10, 17:45   #1701
iouliam

iouliam χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ax πόσο σας καταλαβαίνω!!!
Κι εγώ φέτος γι'αυτό το λόγο δεν ήθελα οικογενειακές συγκεντρώσεις, δεν μπορώ να ακούω και του χρόνου αυτό και του χρόνου εκείνο...φέτος με πονάει που θα είχα γεννήσει τα διδυμάκια μου και θα ήταν σχεδόν 2μηνών ή που θα έκλεινα τον 3ο μήνα τις επόμενης παλίδρομης κύησης. Δεν με ανακουφίζει καθόλου να σκέπτονται οι άλλοι θετικά και να μου λένε ευχές. Δε θέλω απλά να μου λένε τίποτα, γίνεται;
Ο χρήστης iouliam δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-12-10, 18:02   #1702
ValiaK

ValiaK χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο veti Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολες και χρονια πολλα με υγεια πανω απο ολα,και με ενα γερο μωρακι σε ολες μας.
Valiak.........Tι ειπαμε?????Δεν ειπαμε οτι δεν το βαζουμε κατω?και δεν σκεφτομαστε συνεχως τα ασχημα γεγονοτα?
Γλυκεια μου προσπαθησε να μην τα σκεφτεσαι γιατι δεν σου κανει καλο,και ετσι δεν θα ερχεται η πολυποθυτη εγκυμοσυνη που θελεις απο το στρες και γενικοτερα αν ειναι εκει κολλημενο το μυαλο σου.
Εγω δεν τα σκεφτομαι γιατι θελω να κοιταξω μπροστα,δεν ξεχασα αλλα θελω να σκεφτομαι θετικα και αφηνω τον χρονο να νιωσω ετοιμη για μια καινουργια εγκυμοσυνη.
Κοιτα να χαλαρωσεις με τον αντρουλη σου και τοτε να εισαι σιγουρη οτι θα μεινεις εγκυος και ολα θα πανε καλα.
Φιλακια πολλα!!!!!!!!!!!!
Δε μπορώ βρε κούκλα μου, δεν μπορώ καθόλου... Μετά από δύο άκαρπους μήνες, είμαι πεπεισμένη ότι μωρό δε θα δω, οπότε δεν το κηνυγάω πια... Αλλά δεν μπορώ να αφήσω πίσω μου το μωρό που έφυγε... και δε βοηθάει και η κατάσταση, με τον άντραμο όλο τσακωνόμαστε...δε μιλιέμαι, η αλήθεια ειναι, αλλά ακούω καικουλά, πόσο να αντέξω πια...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο iouliam Εμφάνιση μηνυμάτων
Ax πόσο σας καταλαβαίνω!!!
Κι εγώ φέτος γι'αυτό το λόγο δεν ήθελα οικογενειακές συγκεντρώσεις, δεν μπορώ να ακούω και του χρόνου αυτό και του χρόνου εκείνο...φέτος με πονάει που θα είχα γεννήσει τα διδυμάκια μου και θα ήταν σχεδόν 2μηνών ή που θα έκλεινα τον 3ο μήνα τις επόμενης παλίδρομης κύησης. Δεν με ανακουφίζει καθόλου να σκέπτονται οι άλλοι θετικά και να μου λένε ευχές. Δε θέλω απλά να μου λένε τίποτα, γίνεται;
Κι εγώ αυτό θέλω! Μπορεί να μη μου ευχηθει κανένας? "Άντε βρε, αφού δεν το πέτυχες φέτος και το μωρό σου πέθανε μεσα σου, σου εύχομαι του χρόνου να το γεννήσεις ζωντανό!" Τι ωραία ευχή... Τίποτε να μη μου λένε καλύτερα...

Παλιά 27-12-10, 20:18   #1703
mousoudi

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
mousoudi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δε μπορώ βρε κούκλα μου, δεν μπορώ καθόλου... Μετά από δύο άκαρπους μήνες, είμαι πεπεισμένη ότι μωρό δε θα δω, οπότε δεν το κηνυγάω πια... Αλλά δεν μπορώ να αφήσω πίσω μου το μωρό που έφυγε... και δε βοηθάει και η κατάσταση, με τον άντραμο όλο τσακωνόμαστε...δε μιλιέμαι, η αλήθεια ειναι, αλλά ακούω καικουλά, πόσο να αντέξω πια...

Κι εγώ αυτό θέλω! Μπορεί να μη μου ευχηθει κανένας? "Άντε βρε, αφού δεν το πέτυχες φέτος και το μωρό σου πέθανε μεσα σου, σου εύχομαι του χρόνου να το γεννήσεις ζωντανό!" Τι ωραία ευχή... Τίποτε να μη μου λένε καλύτερα...
Αχ, βρε Βάλια μου, τι να σου πω; Με στενοχωρείς πάρα πολύ με όλα αυτά που γράφεις!!! Δύο μήνες προσπαθειών δεν είναι πολύς καιρός και νομίζω ότι το ξέρεις κι εσύ...πώς προεξοφλείς την αποτυχία και για το μέλλον; Έτσι θα πορευτείς; Σκέψου λιγάκι πρώτα τη Βάλια και μετά όλα τα υπόλοιπα! Τι θέλει η Βάλια; Φαντάζομαι πρώτα και κύρια να είναι καλά με τον εαυτό της και τον άνθρωπό της. Και μετά να φέρει στον κόσμο ένα παιδί (για αρχή) μαζί του. Ξεκίνα με τη σειρά...και όλα θα γίνουν...μη βιάζεσαι και μην απογοητεύεσαι. Μας έτυχε μια τεράστια αναποδιά...και μετά; Σε μια στιγμή μέσα ήρθε ο κόσμος μας ανάποδα...και μετά; Θα τον αφήσουμε έτσι αναποδογυρισμένο ή θα τον επαναφέρουμε; Δεν είναι εύκολο, το ξέρω καλά, αλλά μην το βάζεις κάτω...Άντε και φεύγει η κακιά χρονιά, μην υποδεχτούμε με κακή διάθεση την καινούργια, ναι;
Όσο γι΄αυτά που ακούς, δύο λύσεις έχεις: ή να κουφαθείς (με δική σου πρωτοβουλία), δηλ. να αδιαφορήσεις, ή να ανταπαντήσεις σε ό,τι θεωρείς χαζό και ψυχοφθόρο για σένα. Αν δε θέλεις να ασχολούνται μαζί σου, κόψε τους τη φόρα μια κι έξω...κι ό,τι γίνει.
Ο χρήστης mousoudi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-12-10, 15:17   #1704
doritail

Περιοχή: thassos
doritail ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα!!! κοριτσια ειμαι με την ψυχη στο στομα!!! πριν 3 μηνες εκανα αποξενση,παλινδρομη κυηση και ηταν η πρωτη μου εγκυμοσυνη. Ο αγιος βασιλης μου εφερε δωρακι ομως τωρα και ειμαι εγκυος 4 εβδομαδων!! φοβαμαι οσο δεν μπορειτε να φανταστειτε!!! θελω σαν τρελη να κλεισω 4 μηνες!!! μα ειναι νωρις ακομη και.... τρεμω....
Ο χρήστης doritail δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 28-12-10, 16:59   #1705
newbie G

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο doritail Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα!!! κοριτσια ειμαι με την ψυχη στο στομα!!! πριν 3 μηνες εκανα αποξενση,παλινδρομη κυηση και ηταν η πρωτη μου εγκυμοσυνη. Ο αγιος βασιλης μου εφερε δωρακι ομως τωρα και ειμαι εγκυος 4 εβδομαδων!! φοβαμαι οσο δεν μπορειτε να φανταστειτε!!! θελω σαν τρελη να κλεισω 4 μηνες!!! μα ειναι νωρις ακομη και.... τρεμω....
Άντε με το καλό! Αυτή τη φορά θα σου πάει καλά, θα το δεις. Να μην κουράζεσαι και να προσέχεις όσο μπορείς.

Βάλια, καλά στα λέει το μουσούδι. Πρωταρχικός μας στόχος είναι να είμαστε καλά εμείς κι ο άνθρωπός μας. Όταν είμαστε καλά, όλα τα υπόλοιπα έρχονται και μάλιστα συνήθως όταν δεν τα περιμένουμε. Δυο μήνες δεν είναι τίποτα. Θα σου πρότεινα να αποφασίσεις να το "αναβάλεις" για λίγο (μέχρι το καλοκαίρι, για να κάνεις τέλειες διακοπές) και να δεις που θα σου "κάτσει" μέχρι τότε και θα σου χαλάσει τα σχέδια για το καλοκαίρι. Πάντα έτσι δε γίνεται; Όταν κάνουμε σχέδια, πάντα κάτι γίνεται και ανατρέπονται. 'Ελα και να είσαι σίγουρη ότι όταν αποφασίσεις να ραφτείς για τα δικά μου ευχάριστα, δεν θα σου μπαίνει το φουστάνι και θα πρέπει να ράψεις άλλο.
Παλιά 29-12-10, 09:08   #1706
ValiaK

ValiaK χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mousoudi Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχ, βρε Βάλια μου, τι να σου πω; Με στενοχωρείς πάρα πολύ με όλα αυτά που γράφεις!!! Δύο μήνες προσπαθειών δεν είναι πολύς καιρός και νομίζω ότι το ξέρεις κι εσύ...πώς προεξοφλείς την αποτυχία και για το μέλλον; Έτσι θα πορευτείς; Σκέψου λιγάκι πρώτα τη Βάλια και μετά όλα τα υπόλοιπα! Τι θέλει η Βάλια; Φαντάζομαι πρώτα και κύρια να είναι καλά με τον εαυτό της και τον άνθρωπό της. Και μετά να φέρει στον κόσμο ένα παιδί (για αρχή) μαζί του. Ξεκίνα με τη σειρά...και όλα θα γίνουν...μη βιάζεσαι και μην απογοητεύεσαι. Μας έτυχε μια τεράστια αναποδιά...και μετά; Σε μια στιγμή μέσα ήρθε ο κόσμος μας ανάποδα...και μετά; Θα τον αφήσουμε έτσι αναποδογυρισμένο ή θα τον επαναφέρουμε; Δεν είναι εύκολο, το ξέρω καλά, αλλά μην το βάζεις κάτω...Άντε και φεύγει η κακιά χρονιά, μην υποδεχτούμε με κακή διάθεση την καινούργια, ναι;
Όσο γι΄αυτά που ακούς, δύο λύσεις έχεις: ή να κουφαθείς (με δική σου πρωτοβουλία), δηλ. να αδιαφορήσεις, ή να ανταπαντήσεις σε ό,τι θεωρείς χαζό και ψυχοφθόρο για σένα. Αν δε θέλεις να ασχολούνται μαζί σου, κόψε τους τη φόρα μια κι έξω...κι ό,τι γίνει.
Δικιο έχεις στη θεωρία μουσουδι μου, στην πράξη όμως πως γίνεται αυτό? Με τον άντρα μου τα θεματα μας πηγάζουν απο την παλλίνδρομη κι απο τα πεθερικά, θέματα που έτσι κι αλλιώς δε θα λυθούν, οπότε πρέπει απλά να κάνω υπομονή... Σε αυτή τη φάση είμαι σίγουρη ότι δεν θα πιάσω παιδί και ότι τυχαία το πιάσαμε με την πρώτη την προηγούμενη φορά. Θα ψαχτω με το γιατρό του ζαχάρου να δούμε. Παντως εγώ θα περιμένω περιοδο κανονικά τους επομενους μήνες, ούτε γόνιμες μέτρησα τώρα ουτε τίποτε.

Παράθεση:
Βάλια, καλά στα λέει το μουσούδι. Πρωταρχικός μας στόχος είναι να είμαστε καλά εμείς κι ο άνθρωπός μας. Όταν είμαστε καλά, όλα τα υπόλοιπα έρχονται και μάλιστα συνήθως όταν δεν τα περιμένουμε. Δυο μήνες δεν είναι τίποτα. Θα σου πρότεινα να αποφασίσεις να το "αναβάλεις" για λίγο (μέχρι το καλοκαίρι, για να κάνεις τέλειες διακοπές) και να δεις που θα σου "κάτσει" μέχρι τότε και θα σου χαλάσει τα σχέδια για το καλοκαίρι. Πάντα έτσι δε γίνεται; Όταν κάνουμε σχέδια, πάντα κάτι γίνεται και ανατρέπονται. 'Ελα και να είσαι σίγουρη ότι όταν αποφασίσεις να ραφτείς για τα δικά μου ευχάριστα, δεν θα σου μπαίνει το φουστάνι και θα πρέπει να ράψεις άλλο.
Με το ίδιο σκεπτικό έλεγα να κλείσω εισιτηρια για τη συναυλία των Bon Jovi τον Ιούλιο! Μη σε νοιαζει και θα μου μπαίνει το φουστανι!
Σχέδια δεν κάνω πια, ούτε αναβάλλω, αυτό με αναβάλλει μόνο του...

Παλιά 29-12-10, 12:54   #1707
μπούμπα

μπούμπα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλες.Εδώ και 4 χρόνια περιπου που έμεινα έγκυος στο κοριτσακι μου παρακολουθω τις συζητήσεις σας και έχω μαθει παρα πολλά πράγματα που με έχουν βοηθήσει, ειδικά πως να λειτουργώ ως εργαζόμενη και ως μαμα. Ολα καλά και αποφάσισαμε με τον αντρα μου να κανουμε το δευτερο παιδάκι μας.Το εβλεπα σαν ελπίδα στις δυσκολίες μου και ονειρεύομουν να με αγκαλιάζει ένα μωράκι, μου έλειπε.. αλλα και κάτι με χαλούσε.Τελικά μερα χριστουγέννων για μένα ήταν καταστροφή. Μέσα σε 6ώρες χωρίς αίμα, χωρίς πόνους έχασα το μωρακι μου 11w. Έριξα τις ευθύνες πάνω μου οτι καθάρισα το σπίτι, όσο και αν πρόσεχα και ότι κουβέντες είχα κάνει, ποσα κιλά θα πάρω , θα το πάω σε σταθμό αμέσως μολις γεννηθεί και αλλα.Σήμερα είμα καλύτερα γιατί είδα το σύζυγο που με στήριξε να καταρρεεί, και τη μικρή να είναι εκτός ελέγχου και άρα το κρύψα καλά καλά μέσα μου και πρόχωρησα ένα βήμα. Ευχομαι να μη συμβαίνει σε καμιά γυναίκα. Καλά να είστε. Ευχαριστώ που με ακούσατε.Το είχα ανάγκη.Φιλιά σε όλες και καλή χρονιά.
Ο χρήστης μπούμπα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-01-11, 14:01   #1708
ΛΙΝ

Το avatar του χρήστη ΛΙΝ

ΛΙΝ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

γεια σας κοριτσια!
καλη χρονια!
προσφατα της γιορτες ειχα και εγω δυστυχος μια παλινδρομη κυηση εμεινα μια φορα εγκυος και δυστοιχος το εχασα ημουν 7 βδομαδων και κατι μερες. ¨δεν μπορω να καταλαβω για πιο λογο το εχασα το πλασματακι μου αφου πριν την εμβρυομεταφορα εγινε βιοωψια των εμβρυων και μου ειχαν πει οτι ειναι πολυ καλα εμβρυα. εχω απογοειτευτη....
Ο χρήστης ΛΙΝ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-01-11, 14:25   #1709
erko

erko ουδετερη μηδέν
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΛΙΝ Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας κοριτσια!
καλη χρονια!
προσφατα της γιορτες ειχα και εγω δυστυχος μια παλινδρομη κυηση εμεινα μια φορα εγκυος και δυστοιχος το εχασα ημουν 7 βδομαδων και κατι μερες. ¨δεν μπορω να καταλαβω για πιο λογο το εχασα το πλασματακι μου αφου πριν την εμβρυομεταφορα εγινε βιοωψια των εμβρυων και μου ειχαν πει οτι ειναι πολυ καλα εμβρυα. εχω απογοειτευτη....
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!
ΗΤΑΝ 25 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ ΤΟΥ 2008 ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ!ΤΙ ΧΑΡΑ,ΤΙ ΟΝΕΙΡΑ...
ΣΤΙΣ 6 ΦΛΕΒΑΡΙ ΕΙΔΑ ΚΑΦΕ ΥΓΡΑ ΣΤΗ ΜΕΡΑ ΤΩΝ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΟΥ ΚΑΙ 16 ΦΛΕΒΑΡΙ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ!
ΗΤΑΝ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΟΣ ΚΥΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΗΝ 8 ΕΒΔΟΜΑΔΑ!
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ!ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΓΙΑΤΙ ΜΈΤΡΩΓΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ!
ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΟΝΟΥ ΚΑΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣΑ ΝΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 26 ΜΑΡΤΙΟΥ ΤΟΥ 2010 ΕΦΕΡΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟ ΜΑΡΑΚΙ ΜΑΣ!
ΛΙΝ ΞΕΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΑΙ!
ΟΤΙ ΔΕ ΜΑΣ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟΥΣ!
ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΣΥΓΟΥΡΑ ΘΑ΄ΣΑΙ ΠΙΟ ΤΥΧΕΡΗ!
ΟΛΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΣΚΟΠΟ!ΕΤΣΙ ΠΙΣΤΕΥΩ!
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΑΣΑ ΤΟ ΠΛΑΣΜΑΤΑΚΙ ΜΟΥ ΤΟΤΕ ΑΛΛΑ Ο ΘΕΟΣ ΜΟΥ ΧΑΡΗΣΕ ΤΗΝ ΓΟΡΓΟΝΙΤΣΑ ΜΟΥ!
ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ 2011 ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΥΣΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΑΣ ΠΟΥ ΛΑΧΤΑΡΑΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΟΥΣ ΕΝΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑΚΙ!!!!!!!!!!!!!!!!
ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!!!1
Ο χρήστης erko δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-01-11, 14:30   #1710
ΛΙΝ

Το avatar του χρήστη ΛΙΝ

ΛΙΝ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο erko Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!
ΗΤΑΝ 25 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ ΤΟΥ 2008 ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ!ΤΙ ΧΑΡΑ,ΤΙ ΟΝΕΙΡΑ...
ΣΤΙΣ 6 ΦΛΕΒΑΡΙ ΕΙΔΑ ΚΑΦΕ ΥΓΡΑ ΣΤΗ ΜΕΡΑ ΤΩΝ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΟΥ ΚΑΙ 16 ΦΛΕΒΑΡΙ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ!
ΗΤΑΝ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΟΣ ΚΥΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΗΝ 8 ΕΒΔΟΜΑΔΑ!
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ!ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΓΙΑΤΙ ΜΈΤΡΩΓΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ!
ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΟΝΟΥ ΚΑΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣΑ ΝΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 26 ΜΑΡΤΙΟΥ ΤΟΥ 2010 ΕΦΕΡΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟ ΜΑΡΑΚΙ ΜΑΣ!
ΛΙΝ ΞΕΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΑΙ!
ΟΤΙ ΔΕ ΜΑΣ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟΥΣ!
ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΣΥΓΟΥΡΑ ΘΑ΄ΣΑΙ ΠΙΟ ΤΥΧΕΡΗ!
ΟΛΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΣΚΟΠΟ!ΕΤΣΙ ΠΙΣΤΕΥΩ!
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΑΣΑ ΤΟ ΠΛΑΣΜΑΤΑΚΙ ΜΟΥ ΤΟΤΕ ΑΛΛΑ Ο ΘΕΟΣ ΜΟΥ ΧΑΡΗΣΕ ΤΗΝ ΓΟΡΓΟΝΙΤΣΑ ΜΟΥ!
ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ 2011 ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΥΣΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΑΣ ΠΟΥ ΛΑΧΤΑΡΑΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΟΥΣ ΕΝΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑΚΙ!!!!!!!!!!!!!!!!
ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!!!1
να΄σαι καλα μου εδωσες κουραγιο, να σου ζησει το μωρακι σου να΄ναι γερο και σιδερενιο και να το καμαροσετε οπως επιθυμειται!
Παλιά 10-01-11, 14:54   #1711
vasiliki_k

vasiliki_k ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

geias sas koritsia einai h prwth fora pou grafw edw,prin liges meres eixa kai egw dustixws mia palindromi kuhsh...!exw eidh ena paidaki alla ithela para polu kai ena deytero,apevala stis 5 evdomades o giatros den mou ekane apoxesi eipe tha apoxorisi mono tou kai etsi egine alla vre koritsia fovamao ,fovamai para polu den xerw an ontos etsi prepei na ginei.ekana kai mia xwriaki na dw ti ginete, vgike 2.55 ''arnitiki mallon'' etsi mou eipe .me exei piasei mia apisteuti fovia kai den xerw ti na kanw.sas euxaristw gia to xrono pou afierwsate na to diavasete
Ο χρήστης vasiliki_k δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-01-11, 15:39   #1712
ΛΙΝ

Το avatar του χρήστη ΛΙΝ

ΛΙΝ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vasiliki_k Εμφάνιση μηνυμάτων
geias sas koritsia einai h prwth fora pou grafw edw,prin liges meres eixa kai egw dustixws mia palindromi kuhsh...!exw eidh ena paidaki alla ithela para polu kai ena deytero,apevala stis 5 evdomades o giatros den mou ekane apoxesi eipe tha apoxorisi mono tou kai etsi egine alla vre koritsia fovamao ,fovamai para polu den xerw an ontos etsi prepei na ginei.ekana kai mia xwriaki na dw ti ginete, vgike 2.55 ''arnitiki mallon'' etsi mou eipe .me exei piasei mia apisteuti fovia kai den xerw ti na kanw.sas euxaristw gia to xrono pou afierwsate na to diavasete
γεια σου vasiliki καλοσωρισες! λυπαμαι για αυτο που εγινε και σε καταλαβαινω μια απο τα ειδια και εγω. εμενα ο γιατρος μου ειπαι να κανω αποξεση γιατι δεν ειχα καθολου αιμα και δεν μπορω καταλαβω για πιο λογο εγινε...
να χαιρεσε το παιδακι σου! και ευχομε συντομα να αποκτισης και το δευτερο.
Παλιά 10-01-11, 16:26   #1713
vasiliki_k

Προεπιλογή

exw berdeutei..!!opws eipa kai pio panw eixa mia pallindromo kuhsh.egw eida aima to opoio ithe san periodos (ligo kai meta arketo)to opoio kai kratise 7 meres.auto htan monaxa logo ths apovolis h htan kai periodos?an oxi pote erxete periodos kanonika?alitheuei oti meta apo kati tetoio pairneis kapia agwgi?exw agxwthei para polu o giatros den mou eipe apolitos tipota.oute apoxesi oute agwgi APOLUTOS TIPOTA.fovamai mipos den kanw auto pou prepei kai exw kai alla provlimata argotera
Παλιά 10-01-11, 16:27   #1714
vasiliki_k

Προεπιλογή

se euxaristw polu ΛΙΝ oute kai egw xerw ton logo kai giauto exw tosa polla erwtimatika
Παλιά 10-01-11, 16:57   #1715
erko

erko ουδετερη μηδέν
Παράθεση:
exw berdeutei..!!opws eipa kai pio panw eixa mia pallindromo kuhsh.egw eida aima to opoio ithe san periodos (ligo kai meta arketo)to opoio kai kratise 7 meres.auto htan monaxa logo ths apovolis h htan kai periodos?an oxi pote erxete periodos kanonika?alitheuei oti meta apo kati tetoio pairneis kapia agwgi?exw agxwthei para polu o giatros den mou eipe apolitos tipota.oute apoxesi oute agwgi APOLUTOS TIPOTA.fovamai mipos den kanw auto pou prepei kai exw kai alla provlimata argotera

vasiliki ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΑΠΟΞΕΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΜΟΝΟ ΚΑΦΕ ΥΓΡΑ 10 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΙΜΑ!
ΠΡΟΣΦΑΤΑ Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΜΙΑ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΟ ΚΥΗΣΗ ΣΤΗΝ 7 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΗΣ ΤΗΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΞΕΣΗ Η ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΜΗΔΕΝΙΣΤΗ Η Β ΧΟΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΒΑΛΗ ΤΟ ΚΥΗΜΑ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΜΕ ΠΟΝΟ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΙΜΑ!
Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΕΠΕΛΕΞΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ!
ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΑ ΞΕΡΕΙ ΑΠΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕ ΘΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΘΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ!
ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ ΠΗΡΑ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ Η ΑΠΟΞΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ!
ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΑ ΣΤΙΣ 5 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ!
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ!
Ο χρήστης erko δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-01-11, 17:12   #1716
ΛΙΝ

Το avatar του χρήστη ΛΙΝ

ΛΙΝ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ekana thn apoksisi kai se 6 meres adiathetosa
mou fenete periergo giati apo oso diavazo sto forum apo alles kopeles kathisteri arketo kairo na erthei h periodos.
kai mou fenete pariergo se emena pou hrthe polu sintoma apo th diadikasia ths apoksisis.
ths 7 bdomades pou eimoun egkuos den eixa kathoulou aima.
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 10-01-11, 17:28   #1717
msxbz

Περιοχή: Δυτική Μακεδονία
msxbz χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Είχα και εγώ τώρα μέσα στις γιορτές μια δυσάρεστη έκπληξη.. πέρυσι γέννησα τον γιο μου, το μικρό μου ζουζουνάκι. Είπαμε να ξαναπροσπαθήσουμε για δεύτερο παιδί, και πριν 3 εβδομάδες άρχισαν αναγούλες μετα από καθυστέρηση 5 εβδομάδων.. πήγα λοιπόν στον γιατρό να με δει, μου λέει πως ναι είμαι έγκυος! Χαρά εγώ, άρχισα αμέσως να ονειρεύομαι κόρη! Και Μετά από λίγες στιγμές ο γιατρός μου ανακοίνωσε πως δεν βρίσκει καρδιά, ενω έπρεπε στην εβδομάδα που με υπολόγιζε να ακούγεται καθαρά. Εν ολίγοις, κάναμε Β' χοριακή, την επαναλάβαμε 2 μέρες αργότερα, και διαπιστώθηκε αυτό που φοβόνταν ο γιατρός. ΤΟ εμβρυο είχε παλινδρομήσει και μόνο ο σάκος μεγάλωνε, ώσπου το σώμα μου ετοιμαζόνταν να τον αποβάλλει. 4 μέρες μετα τα Χριστούγεννα έκανα απόξεση και τώρα ετοιμάζομαι να ξαξαπροσπαθήσω μόλις μου το επιτρέψει ο γιατρός. Από όσο ξέρω, 1 στις 6 γυναίκες το παθαίνουν αυτό και οι περισσότερες ούτε που το καταλαβαίνουν επειδή η αποβολή είναι σαν περίοδος μερικές φορές. Οι υπόλοιπες δεν το συζητούν, και έτσι ούτε που καταλαβαίνουμε πόσες γνωστές μας το έχουν πάθει, και αισθανόμαστε άσχημα όταν συμβει σε μας!! Κούραγιο και καλές προσπάθειες ώστε να αποκτήσετε τα παιδάκια που ονειρεύεστε...

Ο χρήστης msxbz δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-01-11, 17:43   #1718
newbie G

Προεπιλογή

Παράθεση:
Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτάς το γιατρό σου για ποιο λόγο σε αφήνει να το αποβάλεις μόνη σου και γιατί δεν κάνεις απόξεση. Είναι υποχρεωμένος να σου εξηγήσει. Αν αισθάνεσαι ότι σε αφήνει με απορίες, πάρε αμέσως μια δεύτερη γνώμη.

Όσο για το αίμα που είχες, δεν θεωρείται περίοδος. Ο κύκλος επανέρχεται συνήθως μετά από 30-40 μέρες.
Παλιά 10-01-11, 19:53   #1719
alia

alia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

[QUOTE=vasiliki_k;1857590]geias sas koritsia einai h prwth fora pou grafw edw,prin liges meres eixa kai egw dustixws mia palindromi kuhsh...

βασιλική μου γειά σου και χρόνια πολλά!! λυπάμαι πολύ γι' αυτό που σου συναίβει και απο τις αποριες που έχεις νομίζω ότι δεν έχεις και πολύ εμπιστοσύνη στο γιατρό σου.
μου συνέβη ακριβώς το ίδιο πράγμα πριν λίγο καιρό και ο γιατρος μου είπε ακριβως ότι και σε σενα.
αν δεν έχει περάσει πολύς καιρός απο την παλινδρόμηση ο γιατρός σου δίνει την επιλογή να αποβάλλει μόνος του ο οργανισμός το κύημα. βέβαια σε αυτό παίζει ρόλο και η ηλικία της κύησης κατα πόσο δηλαδή είναι προχωρημένη ή όχι.
η κάθε περίπτωση όμως είναι ξεχωριστή και μόνο ο γιατρός θα μπορέσει να κρίνει. αν ο συγκεκριμένος σου αφήνει κενά δεν έχεις παρά να πάρεις και μια δευτερη γνώμη.
εγώ επέλεξα να αποβάλλει μόνος του οργανισμός το σάκο (οταν παλινδομησε ήμουν 6 περιπου εβδομαδων) για δικούς μου λόγους δεν ήθελα να κάνω αποξεση. δεν είχα πόνους ούτε αιμοραγία θα έλεγα μια περίοδος που κράτησε πιο πολύ.φάρμακα δεν πήρα απολυτως τίποτα, όλα έγινα όπως μου τα πε ο γιατρος μου. το αίμα που έχεις δεν είναι ακριβώς περιοδος είναι απο την αποβολή. ο κύκλος απ ότι μου ειχε πει θα ξεκινούσε πάλι μετά απο 40 περιπου μερες (έτσι και έγινε). στο διαστημα αυτό έκανα έλεγχο της χοριακής να δώ αν έχει μηδενιστεί και με εξέτασε να δει αν έχω καθαρίσει. ήταν όλα εντάξει.
δεν ξέρω κατά πόσο σε βοηθησα, είναι σημαντικό να έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό σου, ευχομαι όλα να τελειώσουν ομαλά.
Ο χρήστης alia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-01-11, 23:22   #1720
vasiliki_k

Προεπιλογή

pragmatika sas euxaristw para polu oles,eixa anagi na akousw kapoia pragmata.oloi mou lene den htan tipota kalutera twra kai alla tetoia omws den einai auto pou thelw na akousw xerw oti polles exoun perasei polu xeirotera kai pws den einai para mia stagona ston wkeano h dikia mou periptwsi opws kai na exei omws einai ''h dikia mou periptwsi ''kai exw to dikaiwma nomizw na stenaxwrethw giauto pou mou etyxe..!!!se oti afora to thema tou giatrou den einai oti den tou exw ebistosuni apla epeidh sto prwto mou paidaki eixa pali polu ebistosuni ston giatro apo tous korufaious edw sthn perioxi kai omws kontepsa na pethanw sthn genna...!!!epatha oti epiploki bwreitai na fantasteitai arkei na sas pw monaxa oti perpatisa kanonika meta apo 40 meres.opws loipon einai epomeno den exw pleon idiaiteri ebistosuni se kanenan giauto exw tromokratithei twra.opws kai na xei aurio paw ston giatro gia enan elegxo kai eplizw na einai ola kala.
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές