Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θηλασμός > Θηλασμός Γενικά

Notices

Θηλασμός Γενικά φορείς υποστήριξης, βιβλιογραφία, θήλαστρα, διατροφή, φάρμακα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 09-09-10, 16:20   #561
amaretto

amaretto ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στο άρθρο γράφει για τον περιορισμό της χρήσης. Αν ψάξεις και αλλού, θα δεις πώς έχει αποσυρθεί σε πολλές χώρες, όπως Ιρλανδία, Φινλανδία, Ισπανία κτλ. και δεν έχει εγκριθεί σε ΗΠΑ, Βρετανία, Καναδά, Αυστραλία, Ιαπωνία κτλ.
Ενδεικτικά: http://www.ti.ubc.ca/node/184
Παλιά 09-09-10, 22:40   #562
amaretto

amaretto ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

http://www.enet.gr/?i=news.el.ygeia&id=196995
Γράφει ο ΣΤΕΛΙΟΣ ΠΑΠΑΒΕΝΤΣΗΣ, MRCPCH DCH IBCLC παιδίατρος - συγγραφέας - σύμβουλος γαλουχίας, papave1@hotmail.com www.pediatros-thes.gr

Πρέπει η μητέρα που χρειάζεται αντιβίωση για να αντιμετωπίσει μια λοίμωξη ή κάποια νόσο να εγκαταλείψει το θηλασμό; Φυσικά και όχι. Μόνο που θα πρέπει να ζητήσει από το γιατρό της να ακολουθήσει τους εξής κανόνες:

1 Να αποφύγει τη χορήγηση του φαρμάκου στη μητέρα αν δεν είναι τελείως απαραίτητο. Μωρά έχουν αποθηλάσει γιατί η μητέρα τους έλαβε αντιβίωση για μια απλή ίωση ή συνάχι. Το φαινόμενο της πολυφαρμακίας και της υπερ-συνταγογράφησης είναι σε όλους γνωστό. Δεν πρέπει να παίρνουμε φάρμακα ελαφρά τη καρδία, αλλά μόνο με ιατρική ένδειξη. Από την άλλη μεριά είναι απαράδεκτο να αρνούμαστε αποτελεσματική θεραπεία σε μητέρα που νοσεί, μόνο και μόνο επειδή θηλάζει. Η λεχώνα που πονάει δικαιούται άμεση παρηγοριά, όπως και κάθε ασθενής, και δεν μπορούμε να ενοχοποιούμε το θηλασμό για τις δικές μας ανεπάρκειες. Οι μητέρες δεν πρέπει να αμελούν την υγεία τους «επειδή θηλάζουν».

2 Να της δώσει το συγκριτικά πιο ασφαλές για τη γαλουχία φάρμακο. Να επιλέξει δηλαδή τη φαρμακευτική ουσία που έχει ιδιότητες τέτοιες -υδροφιλία, μεγάλη σύνδεση με τις πρωτεΐνες του πλάσματος, βάση, μεγάλο μοριακό βάρος- ώστε να φτάνει σε μικρή ποσότητα στο μητρικό γάλα. Σχεδόν πάντα και για κάθε ιατρική ένδειξη υπάρχουν ασφαλείς εναλλακτικές επιλογές, αρκεί ο γιατρός μας να τις σκεφτεί και να έχει στο νου του τη διατήρηση της γαλουχίας.

3 Να της γράψει τη μικρότερη δυνατή θεραπευτική δόση. Τα περισσότερα φάρμακα έχουν ένα θεραπευτικό εύρος, δηλαδή είναι αποτελεσματικά από μικρή έως μεγαλύτερη δόση. Οσο μεγαλύτερη η δόση τόσο πιο κοντά φτάνουμε στο τοξικό εύρος, δηλαδή είναι πιο πιθανό να εκδηλωθούν παρενέργειες.

4 Να επιλέξει φάρμακο που δίνεται συχνά, πολλές φορές την ημέρα, δηλαδή με μικρότερο χρόνο ημίσειας ζωής Τ1/2. Να αποφύγει τα φάρμακα με μακράς διάρκειας δράση (μία φορά την ημέρα). Για παράδειγμα, να επιλέξει μια αντιβίωση που δίνεται τρεις φορές την ημέρα και όχι μόνο μία. Φάρμακα με μεγάλο χρόνο ημίσειας ζωής τείνουν να αθροίζονται στο αίμα του ασθενούς και να προκαλούν τοξικότητα.

5 Να μην επιλέξει σκεύασμα με συνδυασμούς πολλών ουσιών. Αν χρειάζεται πολλά φάρμακα ταυτόχρονα, να της τα δώσει σε ξεχωριστά σκευάσματα, με συγκεκριμένη δοσολογία και διάρκεια για το καθένα.

6 Να επιλέξει αν γίνεται φάρμακα που δίνονται στη θηλάζουσα μητέρα τοπικά -σε εισπνοές, στο δέρμα- και όχι από το στόμα. Οσα δίνονται τοπικά δεν φτάνουν στο μητρικό γάλα και οι λεχώνες δεν πρέπει να τα φοβούνται. Μια κρέμα για μυκητίαση, μια κορτιζονούχος αλοιφή για δερματίτιδα, ένα εισπνεόμενο για άσθμα είναι απίθανο να περάσουν στο παιδί μέσα από το μητρικό γάλα.

7 Να επιλέξει κατά το δυνατόν παλιά και μελετημένα φάρμακα, για τα οποία υπάρχει εμπειρία χρόνων και τα οποία έχουν δοθεί σε πολλές θηλάζουσες μητέρες. Αντίθετα, να μη δώσει βιαστικά φάρμακα που κυκλοφόρησαν πρόσφατα -συχνά με το αζημίωτο, λόγω προώθησης από την εταιρεία-, για τα οποία δεν υπάρχει επαρκής εμπειρία και μπορεί στο μέλλον να ανακαλυφθούν παρενέργειες.

8Να δώσει στη μητέρα φάρμακα που μπορούν να δίνονται και ως θεραπεία σε παιδιά. Για παράδειγμα, το αναλγητικό παρακεταμόλη έχει μελετηθεί σε βρέφη και δίνεται με ασφάλεια όταν πονούν, επομένως μπορεί να δοθεί άφοβα και στη μητέρα που θηλάζει. Πολλές αντιβιώσεις δίνονται σε μωρά, εφόσον υπάρχει ένδειξη.

9 Να λαμβάνει πάντα υπόψη του την ηλικία του μωρού. Ενα πρόωρο μπορεί να επηρεαστεί από φάρμακα πολύ περισσότερο από ένα βρέφος δέκα μηνών. Ενα νήπιο 18 μηνών που τρώει κανονικό φαγητό και θηλάζει το βράδυ είναι απίθανο να επηρεαστεί από οποιοδήποτε φάρμακο λόγω της μικρής ποσότητας σε μητρικό γάλα που λαμβάνει, αντίθετα με το μωρό δύο μηνών που καταναλώνει σε μητρικό γάλα ανά τέσσερις ημέρες ποσότητα ίση με το βάρος του.

10 Να της δίνει οδηγία να παίρνει το φάρμακο αμέσως αφότου θηλάσει. Οι περισσότερες φαρμακευτικές ουσίες φτάνουν σε μια μέγιστη τιμή στο αίμα μας μία με δύο ώρες μετά τη λήψη τους. Αν η μητέρα θηλάσει, πιει το χάπι και θηλάσει ξανά έπειτα από δύο ή τέσσερις ώρες, το κακό θα είναι μικρό.

11 Με την ίδια όπως παραπάνω λογική να τη συμβουλεύει να λαμβάνει το φάρμακο μετά τον τελευταίο βραδινό θηλασμό και πριν από το μακρύτερο ύπνο του μωρού της.

12Να την παροτρύνει να μην αγοράζει φάρμακα από μόνη της από το φαρμακείο, χωρίς ιατρική συνταγή. Επιπλέον να μην παίρνει από μόνη της φυτικά, εναλλακτικά προϊόντα και βιταμίνες, χωρίς να ρωτήσει κάποιον ειδικό. Οτιδήποτε πωλείται από ένα φαρμακείο, όσο «αθώο» κι αν είναι, αποτελεί φαρμακευτική ουσία με πιθανότητα για αλλεργίες, γαστρεντερικές παρενέργειες ή απλά αλλαγή στη γεύση του μητρικού γάλακτος.

13 Να μη βασίζει τις γνώσεις του για το θέμα των φαρμάκων στη γαλουχία στα φυλλάδια οδηγιών των φαρμακευτικών εταιρειών και σε πηγές που δεν είναι σύγχρονα ενημερωμένες για το θέμα. Για ό,τι δεν γνωρίζει, να συμβουλεύεται ειδικό γαλουχίας, όπως κάνει σε οποιονδήποτε άλλο τομέα δεν είναι της εξειδίκευσής του.
Παλιά 10-09-10, 10:01   #563
kassiani

Το avatar του χρήστη kassiani

Περιοχή: αθηνα
kassiani ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το ντεπον ειναι συμβατο με το θηλασμο, το παιρνουν και τα βρεφη.
Προσωπικα οταν εχω πονοδοντο, παιρνω το παιδικο ντεπον, η ουσια παντως η ιδια ειναι.

Το μεζουλιντ ειναι πολυ βαρυ και ισως και επικινδυνο φαρμακο ακομα και για τους ενηλικες. Γι αυτο εχει αποσυρθει απο πολλες χωρες, γιατι υπαρχουν σοβαρες αμφιβολιες για τη χρηση του.
Παλιά 10-09-10, 10:05   #564
kassiani

kassiani ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο χρύσα08 Εμφάνιση μηνυμάτων
Amaretto, σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μπλόκαρε το pc και δεν μπορούσα να μπω νωρίτερα. Ξαναμίλησα με τον παιδίατρο και υπήρξε παρανόηση, δεν είχε καταλάβει ότι του έλεγα για το tobradex χτες το βράδυ, μου είπε ότι όντως δίνεται και σε μωρά και είναι ασφαλές στο θηλασμό.
Τελικά έχω κριθαράκι (μεταλλάχθηκε σήμερα) και βάζω αλοιφή tobradex.
Η οφθαλμίατρος πάντως, συνεχίζει να έχει επιφυλάξεις και με ρώτησε 3-4 φορές αν ο παιδίατρος είναι σίγουρος πριν μου δώσει το τελικό οκ!
Μην εχουμε και απαιτηση να ξερει και η οφθαλμιατρος απο θηλασμο
Λογικο το βρισκω να ανησυχει.
Οι ενημερωμενοι και σωστοι παιδιατροι γνωριζουν και το lactancia, αλλα εχουν και ενα σχετικο βιβλιο που τα γραφει ολα αυτα.
Το τομπραντεξ παντως ειναι συμβατο, το δινουν και στα βρεφη.
Παλιά 10-09-10, 11:28   #565
χρύσα08

Το avatar του χρήστη χρύσα08

χρύσα08 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Για το ντεπόν, επειδή όταν ο μπεμπούλης ήταν 3,5 μηνών περάσαμε τον Η1Ν1 και το έπαιρνα ως αντιπυρετικό, μου είχαν πει από το νοσοκομείο ότι είναι συμβατό, αλλά αν μπορώ να το παίρνω αμέσως μετά το θηλασμό και μετά για 2 ώρες να μη θηλάζω, διότι η μέγιστη συγκέντρωση στο αίμα είναι 1,5 με 2 ώρες μετά τη λήψη. Αυτό για να πάρει το μωρό όσο το δυνατό λιγότερη ποσότητα φαρμάκου.
Παλιά 10-09-10, 11:42   #566
kassiani

kassiani ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Χρυσα σωστο ειναι αυτο και γενικα, οπως λενε και οι οδηγιες που παρατεθηκαν παραπανω, καλο ειναι οσο μπορουμε και γενικα τα φαρμακα να αποφευγουμε και τα πιο ελαφρια να παιρνουμε και οσο το δυνατον μακρυτερα απο το θηλασμο.

Προσωπικα θεωρω οτι αυτα πρεπει να ισχυουν και εκτος θηλασμου.
Κοινως να παιρνεις μονο σε μεγαλη αναγκη και αν δεν μπορεις να κανεις αλλιως.
Παλιά 11-09-10, 00:59   #567
ioy

Περιοχή: Pireas
ioy χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια καλησπέρα,
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: όσες θηλάζετε αποκλειστικά παίρνετε σίδηρο και ασβέστιο? ο γυναικολόγος μου είπε να παίρνω fysiofer σίδηρο και mega-calcium sandoz ασβέστιο επειδή θηλάζω αποκλειστικά αλλά ο παιδίατρος μου είπε πως δεν χρειάζεται να παίρνω τίποτα από τα δύο......στο μωρό δεν κάνουν κακό αλλά μήπως δεν χρειάζονται κιόλας? οι περισσότερες φίλες μου έπαιρναν σίδηρο στο θηλασμό αλλά όχι ασβέστιο....
Παλιά 11-09-10, 09:04   #568
Palladin

Το avatar του χρήστη Palladin

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Palladin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ασβέστιο δεν χρειάζεται, οι τροφές περιέχουν όσο ασβέστιο χρειαζόμαστε (τυρί, ωμοί ξηροί καρποί, ταχίνι, κρέας, ψάρι, πράσινα φυλλώδη λαχανικά). Επιπλέον τα συμπληρώματα έχουν και παρενέργειες.

Σίδηρος χρειάζεται μόνο αν έχεις κάνει πρόσφατα εξετάσεις που δείχνουν ότι έχεις έλλειψη

Ο χρήστης Palladin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-09-10, 13:56   #569
ioy

Περιοχή: Pireas
ioy χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Palladin Εμφάνιση μηνυμάτων
Ασβέστιο δεν χρειάζεται, οι τροφές περιέχουν όσο ασβέστιο χρειαζόμαστε (τυρί, ωμοί ξηροί καρποί, ταχίνι, κρέας, ψάρι, πράσινα φυλλώδη λαχανικά). Επιπλέον τα συμπληρώματα έχουν και παρενέργειες.

Σίδηρος χρειάζεται μόνο αν έχεις κάνει πρόσφατα εξετάσεις που δείχνουν ότι έχεις έλλειψη
Οι εξετάσεις μου είναι καλές για το σίδηρο........μόλις κάνω την εγχείρηση στην χολή (μέχρι τότε δεν μπορώ να τρώω ότι θέλω για να μην πάθω κολικό) θα τα κόψω και τα δύο!!! άσε που το σίδηρο φέρνει και δυσκοιλιότητα!!! και πάλι ευχαριστώ πολύ palladin!!!
Παλιά 21-09-10, 23:21   #570
Μανθουλα

Περιοχή: Χανια
Μανθουλα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια τα φωτα σας εχω τρομερο μπουκωμα συναχι δυσκολη βραδια προβλεπω θελω να παρω το clarityne-dστο e-lactancia δεν βγαζω ακρη εχω μαλλον μπερδευτει μπορει να με βοηθησει καποια κοιταω μονο τα βασικα συστατικα η και τα εκδοχα?αν μπορει να με βοηθησει καποια ειναι loratadine pseudoephedrine sulfate αν τα χω βρει καλα ειναι συμβατα?και αν ναι πειτε μου σασ παρακαλω γιατι στη γαλουχια γραφει δενσυνισταται?τι να πιστευω τελικα ?
Ο χρήστης Μανθουλα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-09-10, 23:44   #571
Μανθουλα

Προεπιλογή

μηπως ξερει καποιος να μου πει?
Παλιά 22-09-10, 00:06   #572
amaretto

amaretto ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μανθουλα Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια τα φωτα σας εχω τρομερο μπουκωμα συναχι δυσκολη βραδια προβλεπω θελω να παρω το clarityne-dστο e-lactancia δεν βγαζω ακρη εχω μαλλον μπερδευτει μπορει να με βοηθησει καποια κοιταω μονο τα βασικα συστατικα η και τα εκδοχα?αν μπορει να με βοηθησει καποια ειναι loratadine pseudoephedrine sulfate αν τα χω βρει καλα ειναι συμβατα?και αν ναι πειτε μου σασ παρακαλω γιατι στη γαλουχια γραφει δενσυνισταται?τι να πιστευω τελικα ?
Δυο δραστικές ουσίες αναφέρονται:
Loratadine
Pseudoephedrine
Η πρώτη είναι συμβατή, η δεύτερη έχει risk level 1 (ανάμεσα σε άλλα αναφέρει και κίνδυνο για μείωση του γάλακτος) και φαίνεται ότι προτιμότερη λύση είναι το απλό clarityne (δηλαδή όχι με D) που δεν περιέχει ψευδοεφεδρίνη.
Είναι αλλεργικό ή κρύωμα; Δοκίμασες πιο φυσικούς τρόπους αποσυμφόρησης; Πλύσεις με φυσιολογικό ορό, εισπνοές ατμού με βότανα, κάποιο ομοιοπαθητικό;
Περαστικά!
Παλιά 22-09-10, 10:28   #573
Μανθουλα

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο amaretto Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυο δραστικές ουσίες αναφέρονται:
Loratadine
Pseudoephedrine
Η πρώτη είναι συμβατή, η δεύτερη έχει risk level 1 (ανάμεσα σε άλλα αναφέρει και κίνδυνο για μείωση του γάλακτος) και φαίνεται ότι προτιμότερη λύση είναι το απλό clarityne (δηλαδή όχι με D) που δεν περιέχει ψευδοεφεδρίνη.
Είναι αλλεργικό ή κρύωμα; Δοκίμασες πιο φυσικούς τρόπους αποσυμφόρησης; Πλύσεις με φυσιολογικό ορό, εισπνοές ατμού με βότανα, κάποιο ομοιοπαθητικό;
Περαστικά!
ευχαριστω....κρυωμα ειναι ,δεν δοκιμασα φυσικους τροπουσ γιατι δεν γνωριζω, αν και πολυ θα το θελα, αν ξερεισ καποιο τροπο ευχαριστως θα δεχομουν ....δεν το πηρα τελικα αλλα ειμαι χαλια κ σημερα μαζι με πονολαιμο πονοκεφαλο και δεκατα ...για τον ορο που αναφερεσε να κανω αυτο που κανω και στο μικρο (να το βαλω με πιεση στη μυτη?)και για τισ εισπνοεσ?τι βοτανα να βαλω?οσο για ομοιοπαθητικο δυστηχως δεν το εχω ψαξει ακομα..
οποιδηποτε συμβουλη δεχτη!
ευχαριστω
Παλιά 04-10-10, 10:45   #574
boulou

boulou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια μια φιλη μου γεννησε πριν ενα μηνα ενα τελιομηνο βρεφακι κ επειδη επρεπε να παρει maxalt Λογω ημικρανιων,της εδωσαν χαπι να κοπει το γαλα.η νευρολογος της ειπε οτι πρεπει τρεις μερες να βγαζει κ να πεταει..αλλα επειδη επρεπενα ξαναπαρει το φαρμακο,της το εκοψαν.
εμενα ομως δεν μου καθοταν καλα ολο αυτο κ μπηκα στο λακτανσια.στην ουσια zolmitriptan δινει risklevel 1 κ γραφει απο κατω ενα τ μαχ 4h k t1/2 3 h.
Αυτο σημαινει οτι μετα απο τρεις η 4 ωρες μπορει να θηλασει;
κ αν ναι μπορει να κανει επαναγαλακτισμο αφου της κοπηκε;
Ο χρήστης boulou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-10-10, 17:17   #575
Μαρια.X

Το avatar του χρήστη Μαρια.X

Μαρια.X ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Με εχει πιασει αλλεργια και δεν την παλευω αλλο,πηρα τα Ζιρτεκ,Σετιριζινη διυδροχλωρικη ή αλλιως στα αγγλικα cetirizine dihydrochloride,θα το κοιταξω κι εγω αργοτερα γιατι τωρα δεν με αφηνει το μωρο και δεν εχω βρει το σαιτ με τα φαρμακα που επιτρεπονται.
Σας ευχαριστω!

(δεν τα εχω πιει ακομα γιατι φοβαμαι...)
Παλιά 04-10-10, 22:21   #576
amaretto

amaretto ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαρια.X Εμφάνιση μηνυμάτων
Με εχει πιασει αλλεργια και δεν την παλευω αλλο,πηρα τα Ζιρτεκ,Σετιριζινη διυδροχλωρικη ή αλλιως στα αγγλικα cetirizine dihydrochloride,θα το κοιταξω κι εγω αργοτερα γιατι τωρα δεν με αφηνει το μωρο και δεν εχω βρει το σαιτ με τα φαρμακα που επιτρεπονται.
Σας ευχαριστω!

(δεν τα εχω πιει ακομα γιατι φοβαμαι...)

http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp
Είναι συμβατό.
Παλιά 04-10-10, 22:42   #577
Μαρια.X

Μαρια.X ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

amaretto που βλεπεις οτι ειναι συμβατο,προσπαθω δυο ωρες γραφω την ουσια και μου βγαζει οτι δεν γνωριζουν την ουσια,τι κανω λαθος???
Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση και για τον κοπο σου να'σαι καλα.
Επισης στο φυλλο οδηγιων γραφει οτι δεν επιτρεπεται κατα την διαρκεια του θηλασμου γιατι περναει στο γαλα.
Παλιά 05-10-10, 00:38   #578
amaretto

amaretto ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
amaretto που βλεπεις οτι ειναι συμβατο,προσπαθω δυο ωρες γραφω την ουσια και μου βγαζει οτι δεν γνωριζουν την ουσια,τι κανω λαθος???
Βάλε zirtec ή zyrtec ή σκέτο cetirizine, το γράφει cetirizine-HCl.

Παράθεση:
Επισης στο φυλλο οδηγιων γραφει οτι δεν επιτρεπεται κατα την διαρκεια του θηλασμου γιατι περναει στο γαλα.
Αυτό το γράφει παντού, σε λίγο θα το βάζουν και πάνω στα μπρόκολα και τα κρεμμύδια
Παλιά 05-10-10, 00:57   #579
Ηλιάννα

Ηλιάννα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο amaretto Εμφάνιση μηνυμάτων

Αυτό το γράφει παντού, σε λίγο θα το βάζουν και πάνω στα μπρόκολα και τα κρεμμύδια

Παλιά 05-10-10, 20:28   #580
scorpiaki

scorpiaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια ΣΟΣ μου'σπασε ενα δοντι και πηγα στον οδοντιατρο...μου βαλε ενεση.
Ubistesin Αρτικαινη μου την εγραψε...ρωτησα αν μπορω να θηλασω και μου ειπε
να ρωτησω τον παιδιατρο....και για να μην βρισω,ακουστε τι μου ειπε "που να ξερω τι ειναι αυτο,πεταξε το δικο σου και δωσε ξενο"...Αχ σε μια ωρα ειναι να θηλασω δεν ξερω τι να κανω????
Ο χρήστης scorpiaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-10-10, 21:06   #581
aglaia
Παλιός Λογαριασμός Μέλους

aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση και για τον κοπο σου να'σαι καλα.
Στο Search by product

έχει κατάλογο με τις ουσίες, κάνε κλικ πάνω στο CETIRIZINE-HCL

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima
Ο χρήστης aglaia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-10-10, 21:12   #582
aglaia

aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο scorpiaki Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια ΣΟΣ μου'σπασε ενα δοντι και πηγα στον οδοντιατρο...μου βαλε ενεση.
Ubistesin Αρτικαινη μου την εγραψε...ρωτησα αν μπορω να θηλασω και μου ειπε
να ρωτησω τον παιδιατρο....και για να μην βρισω,ακουστε τι μου ειπε "που να ξερω τι ειναι αυτο,πεταξε το δικο σου και δωσε ξενο"...Αχ σε μια ωρα ειναι να θηλασω δεν ξερω τι να κανω????
Ασφαλής

ο γιατρός που το είπε αυτό, μεγάλος μ...

υποχρέωσή του είναι να ξέρει ή έστω να ψάξει και να δει περί τίνος πρόκειται...

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima
Παλιά 05-10-10, 23:43   #583
scorpiaki

scorpiaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο aglaia Εμφάνιση μηνυμάτων
Ασφαλής

ο γιατρός που το είπε αυτό, μεγάλος μ...

υποχρέωσή του είναι να ξέρει ή έστω να ψάξει και να δει περί τίνος πρόκειται...

Δεν το συζηταω,μεγαλος Μ.....!

Ευχαριστω και παλι για την αμεση απαντηση.
Ο χρήστης scorpiaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-10-10, 23:45   #584
Μαρια.X

Μαρια.X ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

amaretto και aglaia σας ευχαριστω πολυ για τις οδηγιες,τελικα τα καταφερα και το ειδα
Παλιά 09-10-10, 11:40   #585
miriki

miriki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λοιπόν κορίτσια τα φώτα σας. Τις τελευταίες δυο μέρες με την αλλαγή του καιρού και λόγω μεγάλης καταπόνησης (μετέφρασα ένα βιβλίο και έχω λιώσει στην πληκτρολόγηση) με πονάει το αριστερό μου χέρι. Αρκετά θα έλεγα. Είναι βαρύς και ο μικρός και τα χω παίξει. Στις π.θ. (προ θηλασμού) εποχές θα έπαιρνα μισό norjesic και θα γινόμουν περδίκι. Δε μιλάω για κατ' εξακολούθηση. Μιλάω για μισό, άντε στο τσακίρ κέφι ένα και τέλος. Το έψαξα λίγο, αλλά μάλλον είμαι πολύ κουρασμένη γιατί δεν καταλαβαίνω καθόλου τι να κάνω. SOS παρακαλώ.......

Each Norgesic tablet contains 35mg
orphenadrine citrate and 450mg
paracetamol.
It also contains:
• Magnesium Stearate
• Colloidal Anhydrous Silica
• Microcrystalline Cellulose
• Starch 1500
Παλιά 09-10-10, 12:16   #586
valeri

valeri ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μονο η παρακεταμολη δεν σε βοηθαει p.x panadol?
το ρισκο απο το norgesic ειναι 1 μικρο δηλ. αν πονας πολυ παρε μια φορα και μετα συνεχισε με παρακεταμολη μονο η παρε μονο παρακεταμολη ,κανε μασαζ και ξεκουρασε το
Ο χρήστης valeri δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-10-10, 16:18   #587
miriki

miriki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ευχαριστώ. Κατάλαβες μετά από πόση ώρα είναι ασφαλές να θηλάσω;
Παλιά 16-10-10, 08:25   #588
nenaki

Το avatar του χρήστη nenaki

Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
nenaki ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nenaki Send a message via Skype™ to nenaki
Προεπιλογή

καλημερα κοριτσια,να ρωτησω το ντουφαλακ για δυσκοιλιοτητα που ειναι ενδυκνειται για θηλασμο?δε μπορεσα να βγαλω ακρη..ευχαριστω.
Ο χρήστης nenaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 16-10-10, 09:25   #589
Μανθουλα

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nenaki Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα κοριτσια,να ρωτησω το ντουφαλακ για δυσκοιλιοτητα που ειναι ενδυκνειται για θηλασμο?δε μπορεσα να βγαλω ακρη..ευχαριστω.
καλημερα δεν ειμαι ειδικος αλλα εγω το επερνα και στην εγκυμοσυνη και πολλες φιλες μου ...επισης ξερω οτι χορηγηται και σε παιδια...οπωτε λογικα μπορεις να το παρεις...αχ αυτη ηδυσκοιλιοτητα...
Παλιά 16-10-10, 09:50   #590
nenaki

Το avatar του χρήστη nenaki

Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
nenaki ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nenaki Send a message via Skype™ to nenaki
Προεπιλογή

καλημερα μανθουλα,ναι κ εγω το επερνα στην εγκυμοσυνη κ διαβασα κ στο χαρτακι που εσωκλειεται οτι αν κριθει απαραιτητο μπορει να χορηγηθει σε κυηση κ γαλουχια.ελπιζω μη μας πιασει καμια διαροια οικογενειακως!χιχι
Ο χρήστης nenaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-10-10, 13:29   #591
yiannaf

Περιοχή: Πάτρα
yiannaf ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια χρειάζομαι την βοήθεια σας!
Την προηγούμενη εβδομάδα αρρώστησα και τώρα μου έχει μείνει ένα ξερόβηχας άλλο πράγμα!!!
Όταν με πιάνει δεν λέει να σταματήσει...
Μπορώ να πάρω κάτι για αυτό?
Η παιδίατρος μου είπε να κάνω εισπνοές με αερολίν αλλά δεν έχω δει βελτίωση μέχρι τώρα...
Μήπως ξέρει καμιά κανένα σιρόπι ασφαλές για θηλάζουσες μαμάδες???
Ευχαριστώ!!!
Παλιά 26-10-10, 11:34   #592
sonar

sonar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλες,

έχω μία ερώτηση που αφορά φίλη μου. Έχει ένα μωράκι 20 ημερών και έχει πληγωθεί πολύ άσχημα η μία θηλή της. Έχει ανοίξει και τρέχει αίμα και πονάει αφόρητα. Η σύμβουλος θηλασμού που την είδε της είπε να κάνει μια αγωγή με: bectroban (15gr)-dactarin (15gr)-betnovat(5gr) και αν δεν επουλωθεί να πάρει brufen των 200ων. Η παιδίατρος πάλι της είπε ότι αυτά είναι ακατάλληλα για το μωρό, ακόμη κι αν πλυθεί σχολαστικά πριν τον θηλασμό.
Μήπως μπορείτε να μας συμβουλέψετε κάτι γιατί έχει πελαγώσει;
Ο χρήστης sonar δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-11-10, 12:59   #593
ΦΟΥΝΙΤΣΑ

Περιοχή: φουνοχωριο
ΦΟΥΝΙΤΣΑ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εκανα αποστημα στο δοντι κ περνω κ ντεπον κ αουκμεντιν κ βολταρεν υποθετα για τον πονο ολα ειναι ασφαλη με το θηλασμο αλλα αυριο θα παω οδοντιατρο μηπως μετα δεν κανει να θηλασω? γιατι βαζει διαφορα στο δοντι που δεν ξερω τη ειναι

Ο χρήστης ΦΟΥΝΙΤΣΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-11-10, 19:43   #594
ΙΩΑΝΝΑ_30

ΙΩΑΝΝΑ_30 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΦΟΥΝΙΤΣΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
εκανα αποστημα στο δοντι κ περνω κ ντεπον κ αουκμεντιν κ βολταρεν υποθετα για τον πονο ολα ειναι ασφαλη με το θηλασμο αλλα αυριο θα παω οδοντιατρο μηπως μετα δεν κανει να θηλασω? γιατι βαζει διαφορα στο δοντι που δεν ξερω τη ειναι
Και γω παιρνω βολταρεν υποθετα γιατι εχει 10 μερες που γεννησα και ακομα τα ραμματα δεν πεσανε και ποναω παρα πολυ αν δεν παρω. Θηλαζω ομως και ανησυχω γιατι διαβασα στις οδηγιες οτι αντεδικνυετε η χρηση στο θηλασμο ο γιατρος μου βεβαια μου ειπε αν ποναω πολυ να τα παρω. Εσενα ποιος σου ειπε οτι κανει?
Ο χρήστης ΙΩΑΝΝΑ_30 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-11-10, 09:33   #595
culte

Το avatar του χρήστη culte

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
culte ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τελικα τέλος Ιανουαρίου πρέπει να κάνω μια μικρή επέμβαση για να βγάλω έναν πολύποδα...
θα πάρω τις εξής ουσίες...
για την νάρκωση Propofal
παυσίπονο Fentanyl
αντιβίωση Cefuroxime

θα ψάξω στο e-lactancia για τις ουσίες αυτές ..

αν μπορείς να με βοηθήσεις Αγλαϊα θα το εκτιμούσα πολύ....
Παλιά 30-11-10, 09:35   #596
culte

culte ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ο γιατρός μου είπα να μην θηλάω μόνο το πρώτο 24ωρο ..μετά δεν θα έχω πρόβλημα..

βέβαια και το 24ωρο δύσκολο μου είναι αλλά τι να κάνω.....
Παλιά 02-12-10, 17:12   #597
aglaia

aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο culte Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικα τέλος Ιανουαρίου πρέπει να κάνω μια μικρή επέμβαση για να βγάλω έναν πολύποδα...
θα πάρω τις εξής ουσίες...
για την νάρκωση Propofal
παυσίπονο Fentanyl
αντιβίωση Cefuroxime

θα ψάξω στο e-lactancia για τις ουσίες αυτές ..

αν μπορείς να με βοηθήσεις Αγλαϊα θα το εκτιμούσα πολύ....

Kαι οι τρεις ουσίες βρίσκονται στην κατηγορία μηδέν (0), είναι ασφαλείς και μπορείς να θηλάσεις αμέσως μόλις συνέλθεις από την νάρκωση.

Παλιά 02-12-10, 17:13   #598
aglaia

aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο culte Εμφάνιση μηνυμάτων
ο γιατρός μου είπα να μην θηλάω μόνο το πρώτο 24ωρο ..μετά δεν θα έχω πρόβλημα..

βέβαια και το 24ωρο δύσκολο μου είναι αλλά τι να κάνω.....
Δεν χρειάζεται να κρατήσεις το 24ωρο, προφανώς ο γιατρός σου δεν έχει κοιτάξει τις ουσίες.
Μπορείς να θηλάσεις αμέσως μόλις συνέλθεις από τη νάρκωση.

Παλιά 02-12-10, 17:31   #599
AFRODITH

Το avatar του χρήστη AFRODITH

AFRODITH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

θα το γραψω και εδω .ειμαι εγκυοσ και θηλαζω ακομα ,ουτροτζεσταν μπορω να παρω ?
σοσ απαντηση γριγορα .
Ο χρήστης AFRODITH δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-12-10, 22:41   #600
culte

culte ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο aglaia Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν χρειάζεται να κρατήσεις το 24ωρο, προφανώς ο γιατρός σου δεν έχει κοιτάξει τις ουσίες.
Μπορείς να θηλάσεις αμέσως μόλις συνέλθεις από τη νάρκωση.
σε ευχαριστώ πολύ..το είδα και εγώ ότι είναι risk level 0
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές