Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 03-09-08, 17:01   #1
Τρεισι

Περιοχή: Ροδος
Τρεισι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Αμνιοπαρακεντηση

Μολις επεστεψα απο το γυναικολογο που με ειχε κανει την αμνιοπαρακεντηση πριν 15 μερες(λογο ηλικιας). Ειχαμε παρει τα πρωτα αποτελεσματα(τηλεφωνικα) μετα απο 4 μερες οτι ηταν ολα καλα και τωρα περιμεναμε τα τελικα αποτελεσματα. Ο γιατρος ομως μας ενημερωσε οτι τα κυτταρα ηταν αδυναμα τελικα και δεν μπορουσαν να βγαλουν αποτελεσματα. Μας ειπε οτι μπορουμε να ξανακανουμε την αμνιοπαρακεντηση τωρα, αν θελουμε. Τι να κανουμε τωρα ομως? Το μωρο μας ειναι 19 εβδομαδων και μεχρι να βγουν ξανα τα αποτελεσματα θα ειναι 21 εβδομαδων. Να το ξανα ρισκαρουμε η να βασιστουμε στα πρωτα αποτελεσματα? Και να το ξανακανουμε, ειναι ηδη αργα να γινει κατι με το μωρο μας. Δεν ειχαμε κανει τις Α εξετασεις γιατι ο γυναικολογος μας ειπε οτι δεν χρειαζεται αφου πρεπει να καναμε την αμνιοπαρακεντηση διοτι ειμαι 40 χρονων. Εχω απογοητευτει με ολη τη διαδικασια. Τελικα μαλλον θα κανουμε το σταυρο μας και να ευχομαστε οτι το κοριτσακι μας ειναι καλα.
Ο χρήστης Τρεισι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 03-09-08, 17:06   #2
Τρεισι

Τρεισι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Αμνιοπαρακεντηση

Μολις επεστεψα απο το γυναικολογο που με ειχε κανει την αμνιοπαρακεντηση πριν 15 μερες(λογο ηλικιας). Ειχαμε παρει τα πρωτα αποτελεσματα(τηλεφωνικα) μετα απο 4 μερες οτι ηταν ολα καλα και τωρα περιμεναμε τα τελικα αποτελεσματα. Ο γιατρος ομως μας ενημερωσε οτι τα κυτταρα ηταν αδυναμα τελικα και δεν μπορουσαν να βγαλουν αποτελεσματα. Μας ειπε οτι μπορουμε να ξανακανουμε την αμνιοπαρακεντηση τωρα, αν θελουμε. Τι να κανουμε τωρα ομως? Το μωρο μας ειναι 19 εβδομαδων και μεχρι να βγουν ξανα τα αποτελεσματα θα ειναι 21 εβδομαδων. Να το ξανα ρισκαρουμε η να βασιστουμε στα πρωτα αποτελεσματα? Και να το ξανακανουμε, ειναι ηδη αργα να γινει κατι με το μωρο μας. Δεν ειχαμε κανει τις Α εξετασεις γιατι ο γυναικολογος μας ειπε οτι δεν χρειαζεται αφου πρεπει να καναμε την αμνιοπαρακεντηση διοτι ειμαι 40 χρονων. Εχω απογοητευτει με ολη τη διαδικασια. Τελικα μαλλον θα κανουμε το σταυρο μας και να ευχομαστε οτι το κοριτσακι μας ειναι καλα.
Παλιά 03-09-08, 18:39   #3
oikat

oikat ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Απ'οτι εχω διαβασει απο αλλες κοπελες εδω στο forum σε αλλη ενοτητα για αμνιοπαρακεντηση, εχουν αναφερει οτι συνηθως τα πρωτα αποτελεσματα ειναι ιδια με τα τελικα. Αρα εφοσον τα πρωτα σου ειναι καλα μαλλον και τα αλλα θα ηταν καλα. Ψαξτο ομως και εσυ.
Ο χρήστης oikat δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-09-08, 18:43   #4
natasaZ

natasaZ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και τα δικά μας αποτελέσματα τα πρώτα ήταν καλά κι έτσι ήταν και τα τελικά.

Ο χρήστης natasaZ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-09-08, 21:09   #5
cristina

Περιοχή: pireas - serres
cristina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Tracey κι εγω λογω ηλικιας εκανα αμνιοπαρακεντηση και μου ειχαν πει αυτη την πιθανοτητα, αν τα κυτταρα δεν ειναι αρκετα οτι επαναλαμβανουν τη διαδικασια δωρεαν, σε μενα βεβαια δε χρειαστηκε. Βεβαια αν τα πρωτα ειναι οκ το πιθανοτερο ειναι ολα να ειναι οκ, συζητησε το ομως καλυτερα με το γιατρο σου και μετα παρτε αποφαση με τον αντρα σου

Χριστινα

Ο χρήστης cristina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-09-08, 22:53   #6
ΧΡΙΣΤΙΝΑ

Το avatar του χρήστη ΧΡΙΣΤΙΝΑ

Περιοχή: Αγ.Δημήτριος Αττικής
ΧΡΙΣΤΙΝΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εγω που εκανα αμνιοπαρακεντηση, μου ειπαν πως αν τα αρχικα αποελεεσματα ειναι καλα ετσι θα ειναι και τα τελικα.....Ευχομαι να πανε ολα καλα!!!!
Παλιά 04-09-08, 02:04   #7
Elenia

Το avatar του χρήστη Elenia

Elenia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και θα πάνε όλα καλά... να μην ανησυχείς. Αν έχεις πίστη βασίσου επάνω της. Αν όχι... οτι λογικά νομίζεις! Κανείς δεν μπορέι να σου πει τι να κάνεις. Αυτό βγαίνει απο μέσα σου....
Παλιά 04-09-08, 11:13   #8
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ο γιατρος σου τι λεει? Υπαρχει καποια ενδειξη εκτος ηληκιας που να σε ανησυχει?
Αν δεν υπαρχει κατι να σε αγχωνει εγω θα ελεγα να μην το ξαναρισκαρεις.
Συζητησε το με τον γιατρο να σου πει την γνωμη του

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-09-08, 11:42   #9
Τρεισι

Τρεισι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αποφασισαμε να βασιστουμε στα πρωτα αποτελεσματα εφοσον μας ειπε ο γιατρος οτι 99% τα δευτερα θα ηταν τα ιδια. Απογοητευτητα με ολο το σκηνικο αφου περιμενα σιγουρα αποτελσματα και δεν ειχα ακουσει ποτε για αποτυχια. Δεν πειραζει, να μη στεναχωρεθουμε και να προσευχουμε οτι ολα ειναι καλα. Ευχαριστω για τη συμπαρασταση σας.
Παλιά 05-09-08, 11:46   #10
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αν σε βοηθαει ψυχολογικα μου ειχαν τονισει οταν μου ειπαν τα 1α οτι ειναι ακριβως ιδια και τα 2α. Θα ελεγα να νοιωσεις σιγουρια οπως και εμεις με την χαρα των 1ων τα οποια ηταν ίδια με τα 2α (αλλα ειχε περασει ο καιρος οποτε βασιστηκαμε στα 1α).
Ολα θα πανε καλα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
αμνιοπαρακέντηση

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές