Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 03-09-08, 14:32   #1
ΑΓΛΑΙΑ

ΑΓΛΑΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΜΕΤΡΗΣΗ ΑΥΧΕΝΙΚΗΣ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑΣ

Καλησπέρα σε όλες,
έκανα την Παρασκευή την αυχενική διαφάνεια και το pappA test και οι τιμές βγήκαν καλές. Η αυχενική διαφάνεια είναι 2,2 mm. Ο γιατρός μου είπε ότι όλα είναι φυσιολογικά, είδε και ρινικό οστό και δεν χρειάζεται αμνιοπαρακέντηση. θέλω να ρωτήσω αν ξέρει καμιά σας πόσο είναι το φυσιολογικό όριο για αυχενική διαφάνεια.
Φιλικά, Λία
Ο χρήστης ΑΓΛΑΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 03-09-08, 14:54   #2
Lilly

Το avatar του χρήστη Lilly

Lilly ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Νομίζω πως το όριο είναι 2.5
Μια χαρά είναι το μωράκι σου!
Ο χρήστης Lilly δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-09-08, 14:57   #3
Jean
Απενεργοποιημένος member request

Jean ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το οριο ειναι το 2.5. Αν ο συνδιασμος των αιματολογικων εξετασεων με τη μετρηση της αυχενικης σου βγαζει καλο ποσοστο πιθανοτητων εισαι μια χαρα. Τι λεει το χαρτι οσον αφορα τις πιθανοτητες;
Ο χρήστης Jean δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-09-08, 16:07   #4
zouzounel

Το avatar του χρήστη zouzounel

zouzounel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι ακόμα... Την αυχενική διαφάνεια τη γράφει γιατρός του ΙΚΑ? Μου είπε μια συνάδελφος ότι έχει ακούσει ότι τη γράφουν στο ΙΚΑ και επειδή δεν την κάνουν μέσα, σου δίνουν παραπεμπτικό, την κάνεις και μετά σου επιστρέφουν το ποσό που έδωσες. Ισχύει?
Παλιά 03-09-08, 16:31   #5
ranetos

ranetos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Όντως δεν την κάνουν στο ΙΚΑ αλλά τουλάχιστον εμένα με έστειλαν στο Έλενα ή στο Αλεξάνδρα για να την κάνω, δηλαδή δεν μπορείς να πας όπου θέλεις αλλά όπου σου πουν. Το δύσκολο είναι να βρεις ραντεβού!
Ο χρήστης ranetos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-09-08, 20:49   #6
ΑΓΛΑΙΑ

ΑΓΛΑΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Eυχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις. Στο internet εβλεπα για οριο τα 2mm και θορυβηθηκα λιγο. Οι τιμες εδωσαν 1: 1199 για συνδρομο Down και 1: 4698 για τρισωμιες 18+13. Το PAPP-A εδειξε πολυ υψηλοτερες τιμες 1:4550 για συνδρομο Down και 1: 22000 για τρισωμιες 18+13.
Τωρα για το ΙΚΑ δεν ξερω αν μπορουν να στη γραψουν. Εγω την εκανα στο Μητερα λογω του οτι εκει θα γεννησω και συνεργαζεται η γιατρος μου και δεν εμεινα ΚΑΘΟΛΟΥ ικανοποιημενη.
Ο γιατρος στην κυριολεξια με ξεπεταξε χωρις να μας εξηγει αναλυτικα τι εβλεπε και στην ερωτηση μου για το φυλλο εννοειται πως αμεσως απαντησε αρνητικα.Οχι οτι περιμενα απαραιτητα να μου πει αλλα θα μπορουσε να ειναι πιο ανθρωπινος. Ασε που δεν δινουν DVD ενω σε αλλα διαγνωστικα απ' οτι μου εχουν πει γνωστες μου και DVD δινουν και σου κανουν λεπτομερη εξεταση. Κριμα το ονομα και οι ωρες αναμονης.
Φιλικα, Λια
Παλιά 03-09-08, 22:36   #7
Jean
Απενεργοποιημένος member request

Jean ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οι τιμες σου ειναι κατι περισσοτερο απο ικανοποιητικες. Εισαι μια χαρα!!
Ο χρήστης Jean δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-09-08, 08:31   #8
debra

Περιοχή: Αθήνα
debra ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΑΓΛΑΙΑ
Στο internet εβλεπα για οριο τα 2mm και θορυβηθηκα λιγο.
Αχ αυτό το ιντερνετ!!!! Μου θύμησες τα δικά μου τώρα. Κι εμένα η αυχενική είχε βγει 2,2mm κι ενώ ο γιατρός μου είχε πει για το όριο των 2,5mm, εγώ έψαχνα στο ίντερνετ για να δω αν έχει δίκιο και φυσικά βρήκα κι εγώ αυτό με το όριο των 2mm και είχα ανησυχήσει πολύ. Τελικά ο μπέμπης μου γεννήθηκε μια χαρά θρεφτάρι και τώρα είναι ένα ζαβολιάρικο παιδάκι!

Ο χρήστης debra δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-09-08, 09:06   #9
bebebo

Το avatar του χρήστη bebebo

bebebo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω την εκανα στο ιατρειο του γιατρου εδωσε 40 ευρω για τον υπερηχο και 140 για την εξεταση αιματος.Μου πηραν αιμα στο ιατρειο και το εστειλα με κουριερ στην Αθηνα +8 Ευρω.Συνολο 188 ευρω.
τα αποτελεματα ειναι καλα.
Ο χρήστης bebebo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-09-08, 11:52   #10
nat-left

Το avatar του χρήστη nat-left

nat-left ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: ΜΕΤΡΗΣΗ ΑΥΧΕΝΙΚΗΣ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑΣ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΑΓΛΑΙΑ
Καλησπέρα σε όλες,
έκανα την Παρασκευή την αυχενική διαφάνεια και το pappA test και οι τιμές βγήκαν καλές. Η αυχενική διαφάνεια είναι 2,2 mm. Ο γιατρός μου είπε ότι όλα είναι φυσιολογικά, είδε και ρινικό οστό και δεν χρειάζεται αμνιοπαρακέντηση. θέλω να ρωτήσω αν ξέρει καμιά σας πόσο είναι το φυσιολογικό όριο για αυχενική διαφάνεια.
Φιλικά, Λία
Το ανώτατο είναι το 3 για ένα υγιές μωρό, αλλά και εμένα ο γιός μου 2,2 είχε και είναι μια χαρούλα! Θα σου πρότεινα να καταφύγεις στην αμνιοπαρακέντηση μόνο αν οι τιμές του papp-a είναι υψηλές και αν έχετε κληρονομικότητα ή εσύ ή ο σύζυγος για τρισωμίες, διαφορετικά μην ανησυχείς.
Παλιά 04-09-08, 20:41   #11
ΑΓΛΑΙΑ

ΑΓΛΑΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Eυχαριστω για ολες τις απαντησεις. Μου΄εφυγε ενα βαρος. Ναρωτησω κατι αλλο μηπως ξερετε; Με βαση ποια ενδειξη της αυχενικης διαφανειας μπορουμε να καταλαβουμε το φυλλο του παιδιου γιατι απ'οτι ξερω σε αυτη τη φαση ανατομικα δεν μπορεις να ξεχωρισεις τα αγορακια απο τα κοριτσακια.
Παλιά 04-09-08, 22:32   #12
μπου μπου

Το avatar του χρήστη μπου μπου

Περιοχή: θεσσαλονίκη
μπου μπου ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην μπου μπου
Προεπιλογή

Να σου πω για το ΙΚΑ γιατί στα αλλα συμφωνώ νε τις άλλες κοπέλες.
Πας στο ΙΚΑ, στην γράφουν, την θεωρείς και πας και την κάνεις έξω, (εγω την έκανα σε μεγάλο ιδιωτικο ιατρείο της θεσσαλονίκης) και σε μικροβιολογικό εργαστήριο. Κόστησαν 150 και 100 € αντίστοιχα. Πας καταθέτεις τις αποδείξεις και περιμένεις. Το ποσό είναι πολυ μικρότερο σε σχέση αυτά που πληρώνεις!Μπορείς να κάνεις και ένσταση! Έγώ έκανα και λήψη τροφοβλάστη άλλα 600€ . Σύνολο 850 και το ΙΚΑ έδωσε τα 420!

Ανατομικά διακρίνεται αν είναι αγόρι οπότε παει δια της μεθόδου του αποκλεισμού. Εμάς μας είπε κατά 80% κορίτσι και έπεσε μέσα.
Παλιά 05-09-08, 09:36   #13
nat-left

nat-left ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΑΓΛΑΙΑ
Eυχαριστω για ολες τις απαντησεις. Μου΄εφυγε ενα βαρος. Ναρωτησω κατι αλλο μηπως ξερετε; Με βαση ποια ενδειξη της αυχενικης διαφανειας μπορουμε να καταλαβουμε το φυλλο του παιδιου γιατι απ'οτι ξερω σε αυτη τη φαση ανατομικα δεν μπορεις να ξεχωρισεις τα αγορακια απο τα κοριτσακια.
Απλά όπως ανέφερες και εσύ δεν ήθελε να ασχοληθεί αυτός που σου έκανε υπέρηχο αν και το περίμενες πόσο καιρό. Θα σου έλεγα να κάνεις έναν απλό υπέρηχο σε 2 με 3 εβδομάδες (16η κύησης) και θα σου απαντήσουν με περισσότερη σιγουριά. Δεν υπάρχει κάτι πάνω στην αυχενική που να μαρτυράει το φύλο. Λένε για τους κτύπους της καρδιάς αλλά δεν είμαι σίγουρη.
Στον γιο μου είχα πάει σε έναν καταπληκτικό γιατρό για δεύτερη γνώμη (Νικολαϊδης 2106199000)~ μετά το Μητέρα γιατί μου έλεγαν τρελλά πράγματα (εκτός από τον Τζώρτζη που είναι καλός προγεννετιστής) ~ και με καθησύχασε και μου είπε ότι περιμένουμε αγοράκι. Την Δευτέρα θα κάνω την αυχενική για τα δίδυμα και περιμένω πως και πως.
Παλιά 07-09-08, 10:03   #14
kitty

Το avatar του χρήστη kitty

kitty ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

την παρασκευη πηγαμε στο μητερα για την αυχενικη διαφανεια και το pappA.οι αυχενικη μας ηταν πολυ καλη τα αποτελεσματα απο το PAPPA θα τις επαιρνε η μαια και θα τα μου τισ δωσει την τριτη.
η αγγλαια εχει δικιο οσο μασεκανε ο γιατροσ την αυχενικη ,δεν ηταν ο γυναικολογος μου φυσικα,δε μιλουσε καθολου εμεις σα θεατες απλα βλεπαμε ενα μονιτορ και ακουγαμε μια καρδουλα.οταν τελειωσε μας ειπε μονο ενα συγχαρητηρια ολα ειναι καλα.καλα που ηταν η μαια που συνεργαζεται με το γιατρο μας και οταν ειδε πως κοιτουσαμε σα χαζοι το μονιτορ μας ειπε τι μετρουσε ο ΔΡ και ποια ειναι τα φυσιολογικα ποσοστα της εξετασης.περιμενα στο τελος να μου δοσουν dvd αλλα δυστυχως μου ειπαν δε δινουν

Ο χρήστης kitty δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-09-08, 13:21   #15
DaF

DaF ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kitty
την παρασκευη πηγαμε στο μητερα για την αυχενικη διαφανεια και το pappA.οι αυχενικη μας ηταν πολυ καλη τα αποτελεσματα απο το PAPPA θα τις επαιρνε η μαια και θα τα μου τισ δωσει την τριτη.
η αγγλαια εχει δικιο οσο μασεκανε ο γιατροσ την αυχενικη ,δεν ηταν ο γυναικολογος μου φυσικα,δε μιλουσε καθολου εμεις σα θεατες απλα βλεπαμε ενα μονιτορ και ακουγαμε μια καρδουλα.οταν τελειωσε μας ειπε μονο ενα συγχαρητηρια ολα ειναι καλα.καλα που ηταν η μαια που συνεργαζεται με το γιατρο μας και οταν ειδε πως κοιτουσαμε σα χαζοι το μονιτορ μας ειπε τι μετρουσε ο ΔΡ και ποια ειναι τα φυσιολογικα ποσοστα της εξετασης.περιμενα στο τελος να μου δοσουν dvd αλλα δυστυχως μου ειπαν δε δινουν
Ακριβώς το ίδιο πάθαμε!!!!Αλλά ούτε καρδούλα δεν μας άφησε να ακούσουμε ο να μην τον ονομάσω και είναι το πρώτο μας παιδάκι και είμαστε ψαρωμένοι απίστευτα!!
Μέχρι που ρωτησα: τι συμβαίνει γιατρέ;;; Γιατί δεν έλεγε τίποτα ο αναίσθητος!
Κορίτσια ξέρετε αν μπορούμε να επιλέξουμε εμείς γιατρό ακτινολόγο στο μητέρα; Γιατί στην β'έπιπέδου -με το καλό-θέλω ανάλυση, όχι μουγκαμάρα....

Ο χρήστης DaF δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-09-08, 09:08   #16
ΑΓΛΑΙΑ

ΑΓΛΑΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα κορίτσια. Βλέπω τελικά δυστυχώς ότι και άλλες είχαν την ίδια εμπειρία με μένα. Μια λέξη μπορώ να πω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ. Αύριο έχω ραντεβού με τη γιατρό μου και θα της δηλώσω ευθαρσώς ότι αν είναι να περάσω τα ίδια προτιμώ την Β επιπέδου να την κάνω σε Διαγνωστικό εκτός Μητέρα.
Έχω ακούσει για κάποια πολύ καλά που και ενδελεχή ενημέρωση κάνουν όπως οφείλουν και dvd δίνουν. Θα μάθω διευθύνσεις και θα σας πω.
Δικαίωμα μας είναι να επιλέγουμε το που θα πάμε να κάνουμε την κάθε εξέταση και πόσο μάλλον τόσο σημαντικές εξετάσεις όπως είναι η αυχενική και η Β επιπέδου που δείχνουν τόσο σημαντικές λεπτομέρειες για το μωρό μας. Πάντως αύριο θα τα ακούσει η γιατρός μου για να μάθουν όλοι αυτοί που συνεργάζονται με το οποιοδήποτε ιδιωτικό μαιευτήριο και τα παίρνουν αδρά να είναι πιο επαγγελματίες.
Παλιά 08-09-08, 09:16   #17
ΑΓΛΑΙΑ

ΑΓΛΑΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Υ.Γ. Danae εννοείται μπορείς να ζητήσεις στη Β επιπέδου να πας σε άλλο διαγνωστικό εκτός Μητέρα. Ο γιατρός σου όπως και η δική μου επειδή συνεργάζονται με το Μητέρα προτείνουν για ευνόητους λόγους να πηγαίνουμε εκεί.

Θα μάθω λεπτομέρειες για 2 διαγνωστικά που ξέρω από γνωστές μου ότι είναι καλά και θα σου πω. Κάποιοι γιατροί αν τους πεις ότι θα πας κάπου αλλού πάλι για ευνόητους λόγους ξινίζουν αλλά δεν νομίζω ότι αυτοί, αλλά ότι εμείς έχουμε τον πρώτο λόγο σε τέτοια θέματα.

Επίσης συμφωνώ ότι όταν είναι το πρώτο σου παιδάκι όπως και σε μας είσαι φοβισμένος, ψαρωμένος και δεν ξέρεις τι να περιμένεις και πως να λειτουργήσεις. Φυσικά όποιοι μπορούν να το εκμεταλλευτούν με κάθε τρόπο το εκμεταλλεύονται στο έπακρον.
Παλιά 08-09-08, 09:25   #18
ΑΓΛΑΙΑ

ΑΓΛΑΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Danae1982 πότε σου έχει δώσει πιθανή ημερομηνία τοκετού;
Εμένα στον απλό υπέρηχο από 8 έως 10/3 και στην αυχενική 4/3. Μαζί μας βλέπω να γεννάμε στο Μητέρα.
Επίσης πολύ καλός γενετιστής έχω ακούσει ότι είναι στο Μητέρα ο Τζώρτζης. Πρέπει να ρωτήσεις τον γιατρό σου αν συνεργάζεται μαζί του.
Παλιά 08-09-08, 10:57   #19
nat-left

nat-left ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΑΓΛΑΙΑ
Εμένα στον απλό υπέρηχο από 8 έως 10/3 και στην αυχενική 4/3. Μαζί μας βλέπω να γεννάμε στο Μητέρα.
Επίσης πολύ καλός γενετιστής έχω ακούσει ότι είναι στο Μητέρα ο Τζώρτζης. Πρέπει να ρωτήσεις τον γιατρό σου αν συνεργάζεται μαζί του.
Και εγώ αυτόν ανέφερα πιο πριν Λίγο κουνιστός (θα καταλάβεις από κοντά τι εννοώ ) αλλά είναι καλός γιατρός.

Όταν είναι να κλείσεις το ραντεβού θα αναφέρεις ότι θέλεις τον συγκεκριμένο γιατρό και θα σου πουν πότε έχει εφημερία. Τώρα αν θέλετε να πάτε έξω εγγυώμαι προσωπικά τον Νικολαϊδη 2106199000 (δεν παίρνω ποσοστά ~ αν και θα ήθελα ) !!!!
Παλιά 08-09-08, 11:40   #20
katd

katd ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοριτσια ποσο πληρωσατε στο Μητερα για την Αυχενικη και το Pap A? Εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη τα εκανα στο Μητερα αλλα δεν θυμαμαι ποσο πληρωσα(ηταν και πριν 2 χρονια περιπου). Την Παρασκευη πηγα στον Καμινοπετρο γιατι δεν εχω εμπιστοσυνη στο Μητερα μετα απο οτι εγινε με τον γιο μου(υπενθυμιζω οτι ειναι εκ γεννητης μονηρης-με ενα νεφρο δηλ αντι για 2- και δεν το ειχαν δει προγεννετικα) και πληρωσα 235€. Ακριβα δεν λεω αλλα μου εκανε υπερηχο 1 ΩΡΑ και κοιλιακο και ενδοκολπικο. (χωρις να θελω να σας απογοητευσω για τον Τζωρτζη αυτος μου εκανε τους υπερηχους στην 1η εγκυμοσυνη γιατι οντως ηταν ο καλυτερος στο Μητερα, απλα με την περιπτωση μου ετυχε).
Παλιά 08-09-08, 12:51   #21
ΑΓΛΑΙΑ

ΑΓΛΑΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

120 ευρώ πλήρωσα στο Μητέρα για αυχενική και Papp-A. Oύτε πολλά ούτε λίγα. Το θέμα δεν είναι το οικονομικό αλλά κατά πόσο κάνουν καλά την δουλειά τους και δυστυχώς απ'ότι βλέπω δεν την κάνουν.
Παλιά 08-09-08, 13:22   #22
DaF

DaF ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΑΓΛΑΙΑ
Κατ'αρχάς σε ευχαριστώ, καλοσύνη σου να μου πεις κι εμένα αν βρεις κάπου καλύτερα....!
Έπειτα...δεν θέλω να σας απογοητεύσω αλλά είμαι σχεδόν σίγουρη ότι ο Τζώρτζης μου έκανε την αυχενική.... ανακουφίζομαι που λέτε ότι είναι καλός, αλλά δεν με βοήθησε καθόλου κατά τη διάρκεια...αφού έφυγε χωρίς να πει λέξη...
120 δώσαμε κι εμείς...
...και Αγλαϊα έχω ΠΗΤ 11/3, σε όλους τους υπερήχους αυτή βγαίνει! Με το καλό τα ιχθυάκια μας

Ο χρήστης DaF δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-04-09, 01:20   #23
Demetrius

Το avatar του χρήστη Demetrius

Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Demetrius χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γειά σας κι από μένα ... δέν ξέρω άν έχει άλλους άνδρες η παρέα... αλλά εγώ θα ρωτήσω την όμορφη παρέα σας διότι ανησυχώ κι εγώ για το θέμα σας μιάς και έτυχε τα όμορφα συναισθήματα των πρώτων μηνών της κύησης, μας τα επισκίασε το τέστ papp A... Ενώ κάναμε τον υπέρηχο, ρώτησα το γιατρό άν η εικόνα που βλέπει σχετικά με την αυχενική είναι καλή εκείνος μας απάντησε ότι είναι καλή και μάλιστα "άριστη".... Έδωσε αίμα η γυναίκα μου... σήμερα πήραμε την απάντηση του papp A δίνει τροποποιημένη πιθανότητα 1:384 για τρισωμία 21, 1:109 για τρισωμία 18 και 1:309 για τρισωμία 13 ...στα σχόλια βάσει των βιοχημικών μετρήσεων κρίνεται επιθυμητός ο χρωμοσωμικός έλεγχος με βιοψία τροφοβλάστης ή αμνιοπαρακέντηση... Έχουμε ψυχολογία στο ναδίρ από το μεσημέρι που το μάθαμε.... ένας παλιός γιατρός που είχαμε μας συνέστησε αμνιο. διότι οι τιμές είναι εξαιρετικά χαμηλές αλλά αυτός που μας παρακολουθεί τώρα μας είπε ότι δέν ανησυχεί καθόλου! Άντε βγάλε συμπέρασμα!!! Μπορεί κάποιος ή κάποια να μας πεί κάτι από σας;;; Πρέπει να ανησυχούμε ;;; Υπάρχει κάποιος που είχε βρεί τέτοιες τιμές και στο τέλος πήγαν όλα καλά;;;
Ο χρήστης Demetrius δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-04-09, 01:30   #24
marilia12

Το avatar του χρήστη marilia12

marilia12 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αγαπητε Demetrius να κανετε αμνιοπαρακεντηση και θα δειτε οτι το μωρο ειναι υγιεστατο.
Παρα πολλες περιπτωσεις εχουν αναφερθει με παθολογικο Pap A και το μωρο γεννηθηκε υγιεστατο.
Εγω ειχα παρομοιο προβλημα με το Α-test που θεωρειται και παρωχημενο πλεον εκαν αμνιο και τελικα γεννησα εναν υγιεστατο γιο.

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"
Λίστα eshops**
Ο χρήστης marilia12 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 16-04-09, 01:48   #25
Demetrius

Το avatar του χρήστη Demetrius

Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Demetrius χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marilia12 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητε Demetrius να κανετε αμνιοπαρακεντηση και θα δειτε οτι το μωρο ειναι υγιεστατο.
Παρα πολλες περιπτωσεις εχουν αναφερθει με παθολογικο Pap A και το μωρο γεννηθηκε υγιεστατο.
Εγω ειχα παρομοιο προβλημα με το Α-test που θεωρειται και παρωχημενο πλεον εκαν αμνιο και τελικα γεννησα εναν υγιεστατο γιο.

Καταρχάς σε ευχαριστώ για την αμεσότητα της απάντησής σου... Ξαναήρθε χαμόγελο στα χείλη μας! Μακάρι να είναι έτσι όπως το λές από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί!!! Έχουμε σκάσει στην κυριολεξία!!!! Η μέτρηση της αυχενικής δείχνει 1,6 είναι καλή έτσι δέν είναι;
Ο χρήστης Demetrius δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-04-09, 01:56   #26
marilia12

Το avatar του χρήστη marilia12

marilia12 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Demetrius Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχάς σε ευχαριστώ για την αμεσότητα της απάντησής σου... Ξαναήρθε χαμόγελο στα χείλη μας! Μακάρι να είναι έτσι όπως το λές από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί!!! Έχουμε σκάσει στην κυριολεξία!!!! Η μέτρηση της αυχενικής δείχνει 1,6 είναι καλή έτσι δέν είναι;
Ναι η αυχενικη σας ειναι πολυ καλη ειχα την ιδια αυχενικη με εσας και παθολογικο A-Test.
Διαβαζοντας εδω μεσα θα δεις ποσες πολλες περιπτωσεις ειναι με παθολογικο PAP-A Και μετα η αμνιο ή ληψη τροφοβλαστης εδειξε οτι το μωρο ειναι υγιεστατο.
Το Pap-A ειναι τεστ που σου δινει στατιστικα αποτελεσματα μιλαμε με πιθανοτητες.
Το μωρο θα ειναι υγιεστατο και αν τελικα κανετε αμνιο να θυμαστε οτι η διαδικασια διαρκει λιγα λεπτα και τα αποτελεσματα ειναι εγκυρα κατα 99,9%

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"
Λίστα eshops**
Ο χρήστης marilia12 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-03-10, 17:29   #27
giova

Περιοχή: ΕΥΒΟΙΑ
giova χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

γεια σε ολους και ολες σας ειμαι νεο μελος στην ομορφη παρεα σασς.ειμαι 36 ετων και ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη ειμαι λιγο αγχωμενη και θα ηθελα να σας αναφερω τα αποτελεσματα της αυχενικης διαφανειας απο το papp-A δεν εχω ακομα αποτελεσματα ομως δεν αντεχω την αναμονη και σας τα παραθετω ελπιζοντας μα με διαφωτισετε λιγακι την εκανα την 13 εβδομαδα λοιπον:ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ 1,60 ΜΜ ,ΡΙΝΙΚΟ ΟΣΤΟ ΟΡΑΤΟ, ΤΡΙΣΩΜΙΑ 21 1:935,TΡΙΣΩΜΙΑ 18 1:1409,TΡΙΣΩΜΙΑ 13 1:24.863

αναμενω!!!!!
Ο χρήστης giova δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-04-10, 13:26   #28
kitty

Το avatar του χρήστη kitty

kitty ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εχθες καναμε την αυχενικη μας για το 2 μωρακι στο μητερα,αυτη τη φορα εμεινα υπερβολικα ικανοποιημενη γτ η δρ που εκανε τον υπερηχο ηταν σχολαστικη και μας εξυγουσε συνεχεια για το τι βλεπουμε(καμια σχεση δηλ με την αυχενικη που ειχα κανει πριν 1 χρονο στη μικρη μου με τον Τζωρτζη και κοιτουσα σαν ηλιθια το μονιτορ).

Ο χρήστης kitty δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-04-10, 00:25   #29
mariob

mariob χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Όλοι οι κορυφαίοι στον προγεννητικό έλεγχο έχουν πιστοποιηθεί στον Νικολαίδη στο Λονδίνο (www.fetalmedicine.com). Οι περισσότεροι έχουν πιστοποιηθεί για κάποιες επιμέρους εξετάσεις (πχ αυχενική διαφάνεια, β΄επιπέδου, αμνιοπαρακέντηση κλπ). Μόνο ελάχιστοι όμως έχουν καθήσει εκεί για πάνω από 2 χρόνια και έχουν πάρει το δίπλωμα του Νικολαίδη που όπως γράφει στο site απαιτεί ικανότητα σε όλες τις εξετάσεις. Αυτοί είναι μόνο καμμιά 15αριά σε όλη την Ελλάδα. https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=8
Ο χρήστης mariob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-04-10, 01:00   #30
DESPOINA.GER

Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
DESPOINA.GER χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mariob Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλοι οι κορυφαίοι στον προγεννητικό έλεγχο έχουν πιστοποιηθεί στον Νικολαίδη στο Λονδίνο (www.fetalmedicine.com). Οι περισσότεροι έχουν πιστοποιηθεί για κάποιες επιμέρους εξετάσεις (πχ αυχενική διαφάνεια, β΄επιπέδου, αμνιοπαρακέντηση κλπ). Μόνο ελάχιστοι όμως έχουν καθήσει εκεί για πάνω από 2 χρόνια και έχουν πάρει το δίπλωμα του Νικολαίδη που όπως γράφει στο site απαιτεί ικανότητα σε όλες τις εξετάσεις. Αυτοί είναι μόνο καμμιά 15αριά σε όλη την Ελλάδα. https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=8
στη λιστα αυτη υπαρχει γιατρος που δεν εχει τελειωσει την ειδικοτητα της γυναικολογιας ειναι ειδικευομενος.πως πιστοποιουν ανειδικευτους ιατρους.σς το λεω γιατι ειναι απο την πολη μου και εχει συζητηθει.
ο δικος μου ιατρος εχει μετεκπαιδευθει στη γερμανια.δεν ειναι μνο αυτοι οι γιατροι που κανουν αυτες τις εξετασεις που ειναι στηυ λιστα.αυτο που καταλαβα εγω ειναι τι χαρτι σου υπογραφει ο γιατρος.στον 1ο μου εδεωσε μια σελιδα και αλλη μια διαγραμματα και επειδη το επανελαβα το β επιπεδου ο 2ος 3 σελιδες μετρησεις αλλες 2 διαγραμματα.και καθε φορα που πηγαινα μας εδεινε 2 σελιδες μονο μετρησεις
Ο χρήστης DESPOINA.GER δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-04-10, 00:50   #31
mariob

mariob χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

1) Σε αρκετές χώρες του εξωτερικού (πχ Αγγλία, Αμερική), η εκπαίδευση στους υπερήχους (όπως και σε άλλα θέματα πχ ογκολογία) γίνεται στα πλαίσια της ειδικότητας των γιατρών και όχι μετά την ειδικότητα όπως στην Ελλάδα. Επομένως μπορεί κάποιοι γιατροί να έχουν ειδικευθεί στην Αγγλία (πχ στον Νικολαίδη) πρίν τελειώσουν ειδικότητα. Αν τώρα ο συγκεκριμένος γιατρός που ξέρεις στην πόλη σου, ασκεί το επάγγελμα (παρακολουθεί γυναίκες, κάνει υπερήχους) χωρίς ακόμα να έχει τελειώσει ειδικότητα, ιδιωτικά ή δημόσια (σε νοσοκομείο του ΕΣΥ) είναι παράνομος και πρέπει σωστά να καταγγελθεί. Άν δεν ασκεί το επάγγελμα, δεν υπάρχει κάτι μεμπτό ή παράξενο, που είναι ειδικός στους υπερήχους χωρίς να έχει ακόμα τελειώσει ειδικότητα.
2) Το επιχείρημα ότι ένας γιατρός είναι καλός στη δουλειά του επειδή δίνει πολλές σελίδες με μετρήσεις δεν είναι σωστό. Αυθεντίες όπως ο Νικολαίδης και πολλοί άλλοι, κάνουν ένα υπερηχογράφημα β' επιπέδου με όλες τις λεπτομέρειες σε περίπου 20 λεπτά και δίνουν εξέταση με λίγες μετρήσεις και σελίδες. Οι διεθνείς οργανισμοί συστήνουν ακριβώς ποιά άργανα του μωρού ελέγχονται στα υπερηχογραφήματα και ποιά όχι (γιατί δεν είναι ορατές όλες οι λεπτομέρειες). Το ελληνικό φαινόμενο να θεωρείται καλός και προσεκτικός ο γιατρός που εξετάζει 1-2 ώρες και υποστηρίζει ότι τα είδε όλα και όλα είναι καλά είναι μοναδικό παγκοσμίως, εξηγείται από την προσπάθεια ορισμένων γιατρών για να πιάσουν πελατεία (δημόσιες σχέσεις) και δίνει λαβή για σκέψεις ότι ίσως οι συγκεκριμένοι γιατροί δεν έχουν πλέον καλή γνώση του αντικειμένου (άλλωστε η μεγάλη ηλικία και η ''εμπειρία'' είναι συνώνυμη της μη ενημέρωσης στις νέες εξελίξεις). Εσείς θα θέλατε να σας χτίσει το σπίτι ένας ''έμπειρος'' μηχανικός 65 χρονών?
3) Η λίστα με τους πιστοποιημένους γιατρούς από τον Νικολαίδη δεν είναι αποκλειστική. Προφανώς υπάρχουν και άλλοι πολλοί καλοί γιατροί για προγεννητικό έλεγχο που δεν ειδικεύθηκαν ή πιστοποιήθηκαν μαζί του. Όμως η λίστα αυτή είναι ένας πολύ καλός ''μπούσουλας'' γιατί περιλαμβάνει εξαιρετικούς γιατρούς από όλες τις χώρες. Ο δικός σου γιατρός θα μπορούσε πχ κάλλιστα να πιστοποιηθεί και αυτός μετα την εξιδίκευσή του, όπως και μερικοί από τους καλύτερους γιατρούς της Γερμανίας που βρίσκονται στη λίστα.
Ο χρήστης mariob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-09-10, 14:50   #32
sofia77

sofia77 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ..

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 19 ΧΡΟΝΩΝ ΚΙ ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΗΤΑΝ 2,2MM.O ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑΜΕ ΡΙΝΙΚΟ ΟΣΤΟ.ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΤΗΝ PAPP-A.ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙ ΑΠΟ ΣΑΣ ΑΝΑΛΟΓΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ???ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Ο χρήστης sofia77 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-09-10, 15:03   #33
Phyllis

Phyllis χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sofia77 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 19 ΧΡΟΝΩΝ ΚΙ ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΗΤΑΝ 2,2MM.O ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑΜΕ ΡΙΝΙΚΟ ΟΣΤΟ.ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΤΗΝ PAPP-A.ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙ ΑΠΟ ΣΑΣ ΑΝΑΛΟΓΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ???ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
γιατι δεν το ειδατε;δεν φαινοταν;
Ο χρήστης Phyllis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-09-10, 15:19   #34
babystar

babystar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sofia77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπερδεύτηκα λίγο...Δεν είδατε ρινικό οστό, αλλά σου είπε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα?Σε τι ηλικία κύησης την έκανες?

(Εμείς το ρινικό οστό το είδαμε από την 8w 4d, άσχετα από την αυχενική, την οποία ακόμα δεν έκανα...Αν υπάρχει, το βλέπεις, δεν γίνεται να μη φαίνεται..)
Παλιά 24-08-12, 21:30   #35
lilo&stitch

lilo&stitch ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Επειδή με ενημέρωσαν από το ΙΚΑ (ΕΟΠΥΥ), και καθώς οι καιροί είναι δύσκολοι, με συνταγή ΙΚΑ (ΕΟΠΥΥ) η αυχενική διαφάνεια γίνεται χωρίς χρέωση στο 6ο Νοσοκομείο ΙΚΑ στην Αθήνα (δεν ξέρω για άλλες πόλεις). Βέβαια, σήμερα που την έκανα ούτε μου είπαν πολλά, ούτε καν ανέφεραν το ρινικό οστό. Έβγαλαν 2 μετρήσεις (μήκος εμβρύο και nt, το οποίο δεν ξέρω τί είναι, το ρινικό οστό, τις οποίες και σημείωσαν σε μία καρτέλα που πήρα μαζί μου φεύγοντας. Οι εκτυπώσεις του υπερηχογραφήματος δεν είναι και οι καλύτερες. Ενώ μία φίλη μου έβλεπε σπονδυλική στήλη στη δική της (πήγε σε ιδιωτικό, απ' όσο γνωρίζω), εμένα είναι δεν φαίνεται κάτι. Όχι μόνο λόγω του ότι το μάτι μου είναι ανειδίκευτο, είναι χαμηλής ανάλυσης οι εκτυπώσεις, σαν αχνές. Βέβαια, έχω μήτρα με οπίσθια κλίση, πράγμα που δεν βοηθάει. (Σχόλια κανείς

Επίσης, στο διαγνωστικό κέντρο Κοσμοϊατρική στην Πατησίων (Πλατεία Κολιάτσου) η PAPP-A (που συμπεριλαμβάνει το Bh/G) κοστίζει 60 ευρώ.
Ο χρήστης lilo&stitch δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-11-12, 21:19   #36
nantiaq

nantiaq ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Έκανα αυχενικη διαφάνεια στον ΤΖΩΡΤΖΗ.κορίτσια ήταν η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ εμπειρία της ζωής μου.εκτός του ότι με πίεζε πολύ δυνατά κ πονούσα έβλεπα κ το μωράκι μου να ταλαιπωρείται.με πέθανε στον πόνο. Το λέω μπας κ προλάβω καμία σας να μην Παει.
Παλιά 22-11-12, 21:25   #37
mariaVdr

Το avatar του χρήστη mariaVdr

mariaVdr ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nantiaq Εμφάνιση μηνυμάτων
Έκανα αυχενικη διαφάνεια στον ΤΖΩΡΤΖΗ.κορίτσια ήταν η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ εμπειρία της ζωής μου.εκτός του ότι με πίεζε πολύ δυνατά κ πονούσα έβλεπα κ το μωράκι μου να ταλαιπωρείται.με πέθανε στον πόνο. Το λέω μπας κ προλάβω καμία σας να μην Παει.
Συνήθως το κάνουν αυτό για να αλλάξει στάση το μωρό και να πάρουν πιο σωστά τις μετρήσεις.Τον γιατρό αυτόν δεν τον ξέρω αλλά και ο δικός μου τα ίδια έκανε και το προτίμησα από το να βγάλει ότι να'ναι μετρήσεις.

Eρωτεύτηκα!!!
Ο χρήστης mariaVdr δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-11-12, 08:49   #38
nantiaq

nantiaq ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι μόνο που ήταν πολύ βίαιο κ μια μέρα πριν είχΑ αποκόλληση με αίμα κ πόνο.κ ενώ το είπα δε
ν ενδιαφέρθηκε καθόλου.δε με νοιάζει αν βγάζει σωστά αποτέλεσματα.σίγουρα δεν είναι ο μόνος.άλλες κοπέλες μου έχουν πει ότι γινόντουσαν όλα,με πολύ απαλές κινήσεις.κ όταν λες στο γιατρό ότι πονάς πολύ είναι υποχρεωμένος να σταματήσει ειδικά στην εγκυμοσύνη που είναι όλα τόσο ευαίσθητα.κ όχι να συνεχίζει λες κ εισαι κανένα ζώο.
Παλιά 24-11-12, 09:24   #39
mariaVdr

Το avatar του χρήστη mariaVdr

mariaVdr ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nantiaq Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι μόνο που ήταν πολύ βίαιο κ μια μέρα πριν είχΑ αποκόλληση με αίμα κ πόνο.κ ενώ το είπα δε
ν ενδιαφέρθηκε καθόλου.δε με νοιάζει αν βγάζει σωστά αποτέλεσματα.σίγουρα δεν είναι ο μόνος.άλλες κοπέλες μου έχουν πει ότι γινόντουσαν όλα,με πολύ απαλές κινήσεις.κ όταν λες στο γιατρό ότι πονάς πολύ είναι υποχρεωμένος να σταματήσει ειδικά στην εγκυμοσύνη που είναι όλα τόσο ευαίσθητα.κ όχι να συνεχίζει λες κ εισαι κανένα ζώο.
Σίγουρα και δεν αντιλέγω σ'αυτό.Αλλά επειδή είχα μια εμπειρία με κακή μέτρηση αυχενικής σου λέω και πάλι ότι πρέπει να σε νοιάζουν οι μετρήσεις.Πχ αν δεν μπορούσε να δεί το ρινικό οστό δεν σε νοιάζει?Αυτό με την μια σημαίνει λήψη τροφοβλάστη που είναι πολύ πιο επικύνδινο από την στιγμή που είχες και μια μικρή αποκόλληση.Και από την στιγμή που δεν σε νοιάζουν οι μετρήσεις της αυχενικής γιατί μπήκες στην διαδικασία να την κάνεις?Απαλές είναι οι κινήσεις όταν το μωρό εχει την σωστή θέση και μπορούν εύκολα να δούν αυτό που πρέπει να δουν,

Eρωτεύτηκα!!!
Ο χρήστης mariaVdr δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-02-14, 21:03   #40
despoinaki..

Περιοχή: Ξάνθη
despoinaki.. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια καλησπέρα..περιμένω το 2ο παιδάκι μου κ την πέμπτη 6/03 έχω ραντεβού για αυχενική διαφάνεια..
έχω πάρα πολύ άγχος!Σ αυτή την εγκυμοσύνη είναι όλα διαφορετικά..έχω άγχος, νιώθω στενάχωρα..σα να μην μπορώ να χαρώ!κ όλο βλέπω εφιάλτες!!!
Συνέχεια σκέφτομαι οτι κάτι θα πάει στραβα!!
Για να δούμε τι θα μάθουμε την πέμπτη!!!ουφ!!
Ο χρήστης despoinaki.. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές