Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΟΒΩ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ Νο2


Athena

Recommended Posts

Ημουν φανατικη καπνιστρια 20 χρονων παρακαλω αλλα λογω ασθενειας παλαιοτερα το εκοψα για 3 χρονια.Φετος τον Απριλιο περνωντας μια δυσκολη φαση το ξαναρχισα και καθολου δεν μου αρεσε,ασε που καπνιζα και περισσοτερο.Η Μελινα ολο με ρωταγε ποτε θα το κοψω και της ελεγα στη γιορτη μου(που φαινοταν μακρυα 1/9)Ελα ομως που εφτασε! :? Ετσι και εγω με μεγαλη δυσκολια απο εχθες λιγο πριν τις 12 το βραδυ καπνισα το τελευταιο μου τσιγαρο.Ειμαι πολυ αγχωμενη ομως και δεν κρατιεμαι....βοηθηστε βρε κοριτσια :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα Αθηνά,

 

Να σκεφτείς το πρόβλημα υγείας που είχες παλιά και το είχες κόψει και να σκεφτείς και τα κούτσικα σου. Αν συνεχίσεις έτσι το κάπνισμα, δεν υπάρχει κίνδυνος να επιδεινωθεί η υγεία σου πάλι? Και τα παιδιά? Τί μαθαίνουν από αυτό? 'Αν κάτι είναι δύσκολο, δεν αξίζει τον κόπο να το πολεμήσουμε, η μαμά έτσι δεν έκανε με το τσιγάρο??' Εμείς εδώ είμαστε, αλλά μόνο εμψύχωση μπορούμε να δώσουμε. Την ίδια την πράξη θα την κάνεις εσύ. Μην αφήνεις δικαιολογίες του στυλ 'είναι πολύ δύσκολο' να σε καταβάλουν. Δύσκολο είναι όταν το αφήνουμε εμείς να γίνει έτσι. Δεν έχω καπνίσει ποτέ στη ζωή μου, αλλά έχασα το μπαμπά μου από το τσιγάρο και είναι ένα από τα πράγματα που πάντα με νευριάζουν όταν το σκέφτομαι, ακόμα και τώρα 30+ χρονών γαιδάρα. Ρε πατέρα, περίμενες να πας από καρδιά για να το κόψεις?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κάπνιζα από τα 17, σχεδόν ποτέ φανατικά , αλλά για την "μοναξιά" και τη "στενοχώρια"..Το έκοψα εντελώς, μετά από πολλές απόπειρες πέρυσι τέτοιον καιρό, στα 25 μου.

Λοιπόν να τι σκέφτομαι (και λόγω εγκυμοσύνης):

 

Οι καπνιστές βρωμάνε, έχουν φλέματα, βήχουν, βαριανασαίνουν, ροχαλίζουν!!!!

Το σπίτι ντουμανιάζει, γίνεται τεκές όσο και να ανοίξεις την πόρτα..

Τα ρούχα και η τσάντα σε προδίδουν μιας κι έχουν αυτή τη χαρακτηριστική μπόχα μονίμως..

 

Για τα παιδιά είναι σαν να βάζεις τη φατσούλα τους μπροστά σε εξάτμιση αυτοκινήτου..

 

Οπότε όταν έχεις προβλήματα και καπνίζεις, τα προβλήματα επιδεινώνονται..

 

μόνο μετά από 15 χρόνια αποχής είναι σαν να μην έχεις καπνίσει ποτέ..

 

Και όταν κόβεις το τσιγάρο, πας γυμναστήριο, κολυμβητήριο, γιόγκα για εκτόνωση! Κάνεις και κορμάρα :lol:

 

Φροντίζεις τα λουλούδια, πας στον Υμηττό με τα παιδιά, μπαίνεις σε προγράμματα του Δήμου για αγγειοπλαστική, κέντημα, αφήγηση παραμυθιού, γεμίζεις το χρόνο σου με δημιουργία και όχι καταστροφή ..κυττάρων

Συγγνώμη αν ήμουν απότομη, αλλά και λόγω εγκυμοσύνης όπως είπα μου έρχεται μία αναγούλα, μα τι αναγούλα....!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω πώς το έκοψα εγώ.

 

Διάβασα το βιβλίο που δίνεται δωρεάν στη σελίδα http://www.skeftomai.gr και από τότε δεν έχω ανάγκη για τσιγάρο. Δε λέω ότι πιάνει σε όλους, αλλά εμένα με βοήθησε πολύ η συνειδητοποίηση που είχα διαβάζοντας το βιβλίο αυτό. Για ρίξε του μια ματιά, γιατί μου φαίνεται ότι τσάμπα υποφέρεις.

μακάρι να τα καταφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποφερω τελικα τοσο.ενταξει το σκεφτομαι,ιδρωνω αλλα οκ.σωματικα το ζηταω,στο μυαλο μου ομως εχει τελειωσει.Ημουν καλυτερα οσο δεν καπνιζα,ενω τους τελευταιουςμηνες που το ξαναρχισα ειχα περισσοτερους πονοκεφαλους,ημουν χειροτερα τα πρωινα απο ξενυχτι κλπ.

Αυτο που λεω ειναι οτι εγω ειμαι πιο δυνατη και ολα μια συνηθεια ειναι.

 

Ενας ψυχολογος λεει"το καπνισμα κοβεται πολυ ευκολα...εγω το εχω κοψει 150 φορες!"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου πω πώς το έκοψα εγώ.

 

Διάβασα το βιβλίο που δίνεται δωρεάν στη σελίδα http://www.skeftomai.gr και από τότε δεν έχω ανάγκη για τσιγάρο. Δε λέω ότι πιάνει σε όλους, αλλά εμένα με βοήθησε πολύ η συνειδητοποίηση που είχα διαβάζοντας το βιβλίο αυτό. Για ρίξε του μια ματιά, γιατί μου φαίνεται ότι τσάμπα υποφέρεις.

μακάρι να τα καταφέρεις.

 

Athina μου

με τη βοήθεια του συγκεκριμένου βιβλίου έκοψα το κάπνισμα εδώ και 2 μήνες περίπου. Ζορίστηκα λίγο την πρώτη εβδομάδα αλλά από εκεί και πέρα... δε μου λείπει καθόλου. Πέρασα και ζόρια, καυγάδες, ωραίες μέρες, διακοπές & χαλάρωση... τίποτα.

Σου προτείνω να το διαβάσεις, πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει πολυ!!

σου εύχομαι καλή επιτυχία και μην ξεχνάς... λίγες είναι οι δύσκολες μέρες, μετά νιώθεις υπέροχα!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προτείνω όταν κλείσεις ένα μήνα να επιβραβεύσεις τον εαυτό σου με κάτι σπέσιαλ! Κι επίσης μπορώ να σε υποστηρίξω λέγοντάς σου "με λένε Δανάη και είμαι καλά! Ένας χρόνος χωρίς τσιγάρο!" :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να κάνουμε εξέδρα και κάθε μέρα που περνάει να σταματάμε μισό λεπτό όλες μας τη δουλειά μας και να κάνουμε ένα σούπερ-ντούπερ κυματισμό για την Αθηνά...με το ένα-δύο-τρία...ΠΑΜΕ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το κάπνισμα από τα 16, σήμερα είμαι 28. Αποφασίσαμε με μια φίλη να το σταματήσουμε και τα λεφτά που θα δίναμε για κάθε πακέτο να τα βάζουμε στο κουμπαρά και μ'αυτά να κάνουμε ένα ταξίδι στην Θαιλάνδη... δεν είσαι μόνη σου καλή μου :wink:

life is like a game of cards...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξεκίνησα το κάπνισμα από τα 16, σήμερα είμαι 28. Αποφασίσαμε με μια φίλη να το σταματήσουμε και τα λεφτά που θα δίναμε για κάθε πακέτο να τα βάζουμε στο κουμπαρά και μ'αυτά να κάνουμε ένα ταξίδι στην Θαιλάνδη... δεν είσαι μόνη σου καλή μου :wink:
καλο! :wink:
Link to comment
Share on other sites

Εχω λιγα νευρα και αυπνια αλλα το παλευω ακομη,η ορεξη μου γυρισε προς σοκολατα,τουρτες κλπ και απο σημερα θα κοπουν κι αυτα... :evil:

 

Αθηνά καλημέρα,

 

να θυμάσαι ότι τα συμπτώματα αυτά είναι καθαρά από τη 'έλλειψη' και είναι παροδικά, σε λίγες μέρες θα σταματήσουν. Μια σοκολατίτσα μια φορά την εβδομάδα δεν είναι κακό, τα υπόλοιπα αν μπορείς όμως απέφυγέ τα και ρίξ'το στα φρούτα και τις σαλάτες.

 

Καλή συνέχεια να'χεις, ΄

Μ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

και εγώ είμαι πλέον μη καπνιστής έπειτα από 17 χρόνια. εδώ και έξι μήνες σχεδόν δεν έχω ανάψει τσιγάρο, και νιώθω πιο υγιής από ποτέ. τη λύση βρήκα στο ηλεκτρονικο τσιγαρο, edit admin κατάφερα να αντικαταστήσω το κανονικό τσιγάρο με το ηλεκτρονικό και πλέον όταν θέλω να "καπνίσω" χρησιμοποιώ αυτό. περισσότερες πληροφορίες μπρορείτε να δείτε στο edit admin αυτή τη σελίδα είχα βρει και εγώ ως πηγή πληροφοριών, αν και στην αρχή ήμουν λίγο επιφυλακτικός πλέον ξέρω πως έκνα την καλύτερη επιλογή αγοράζοντας το ηλεκτρονικό τσιγάρο, άλλαξε όλη μου η ζωή. κόψτε όλοι σας το κάπνσιμα!;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...