Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Δραστηριότητες, Αγορές, Βάφτιση, Προτάσεις > Αγορές! > Ένδυση, για το παιδί και την μητέρα

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 30-08-08, 20:51   #1
citron

citron ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Φορμακια ?(Οκτώβριος)

Να ρωτησω κατι και εγω σχετικα με ρουχαλακια?
Για μωρακια που γεννιουνται τελη Οκτωβριου τι τυπου και ποσα φορμακια χρειαζομαστε?

Δηλαδη, να παρω αυτα που ειναι μακω αμανικα και μετα φορας ολοσωμα φορμακια απο πανω?

Να παρω μακρυμανικα μακο που ομως δεν εχουν για ποδαρακια αρα στα ποδια τι φορανε ?

Κολλαν ?

Καλτσακια φορανε ?

Ζακετες ?

Απο ποτε μπορεις να τους φορεσεις τυπου Τ-Shirtaκια ( για εξοδο και οταν θελεις να το "ντυνεις" καπως )

Ιδεα δεν εχω, βλεπω τοσα στα μαγαζα και δεν ξερω τι πραγματικα χρειαζομαστε.

Βοηθεια!!
Παλιά 30-08-08, 21:35   #2
antu

antu ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

να σου πω εγω γεννησα 21/10 ειχα ζιπουνακια με μανικακι αλλα αρκετα γιατι το μωρο το κρατουσε και η μητερα μου περιπου 20 νουμερο 1 και 2 μηδεν δεν αγορασα. Επισης φορμακια μακο ειχα λιγα μονο για τον υπνο αλλα ειχα πολλα βελουτε κλπ που ηταν για εξω ( αφου συνεχεια εξω ειμασταν) . Καλτσακια απειρα, 3 καλσον , 2 ζακετες και οταν φορουσε παντελονι την εβαζα απο μεσα και καλσον . 3 φορμεσ εξοδου πολυ καλες και φτυνες ςχει στο τζαμπο και κουβερτουλα φλις για το καροτσι Μην ξεχνας οτι ειναι μωρο και αν του βαζεις μπλουζακια δεν μπορεις να το πιανεις τοσο ευκολα.
Παλιά 30-08-08, 21:50   #3
naina

Το avatar του χρήστη naina

naina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: Φορμακια ?

Εγώ θα γεννήσω μέσα Οκτωβρίου (λογικά). Έχουμε πάρει 12 κοντομάνικα ζιπουνάκια (χωρίς ποδαράκια) νούμερο 0-3 και άλλα 7 νούμερο 3-6 και 2 φορμάκια με ποδαράκια μέσα γιατί λογαριάζω ότι θα μου φέρουν αρκετά αφού είναι το πιο απλό δώρο σε νεογέννητο. Έχουμε fleece κουβερτούλα, ζακετούλα απαλή, καλτσάκια, αλλά γενικά λογαριάζω το 1ο τρίμηνο τουλάχιστον να το βγάλουμε με φορμάκια με ποδαράκια μέσα. Για αργότερα έχουμε πάρει κάποια ρουχαλάκια, παντελονάκια και μπλουζάκια και παπουτσάκια αγκαλιάς. Δεν νομίζω να μας λείψει κάτι για ξεκίνημα, αλλά και πάλι τα καταστήματα να είναι καλά
Ο χρήστης naina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-08-08, 17:58   #4
Sotiria

Το avatar του χρήστη Sotiria

Περιοχή: Πάτρα
Sotiria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ζιπουνάκια με μακρύ μανίκι καλύτερα- φόρμες με ζεστά υφάσματα και είναι ΟΚ.
Οταν κρυώνει ο καιρός βάζεις και μια ζακέτα ή κουβερτούλα.
Παλιά 31-08-08, 21:42   #5
nikol28

Το avatar του χρήστη nikol28

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
nikol28 ουδετερη μηδέν
Send a message via Skype™ to nikol28
Προεπιλογή

κι εγώ σκέφτομαι να πάρω ζιπουνάκια κοντομάνικα με φορμάκια ολόσωμα δηλ και τα ποδαράκια μέσα και φυσικά καλτσούλες.

τώρα για κουβερτούλα λέτε λεπτή φλις ?
μήπως και καμμία πιο χοντρούλα μετά τον Οκτώμβρη αμέσως θα πιάσει το κρύο !!!

antu
καλσόν απο τόσο μωρούλι ?

μπυτζαμούλες έχει ? ή με φορμάκι τα κοιμίζουμε?

θα πάω απο βδομάδα για ψώνια και δεν ξέρω τι να πάρω και πόσα

α και κάτι άλλο τι νούμερο να πάρω ?
ήδη μου είπε ότι έίναι 2κιλά στις 31+3 άρα λογικά τα 3 θα τα περάσουμε μάλλον? τι νούμερο ρουχάκια να της πάρω ?
ουφ άγχος !!!

Ο χρήστης nikol28 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-08-08, 21:53   #6
antu

antu ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

την Αννα την κρατουσε η μητερα μου απο τον δεκεμβριο στο μαγαζι της οποτε εκανε πολυ κρυο και δεν ηταν και κανενα ζεστο μαγαζι αρα το καλσον ηταν απαραιτητο αλλα μονο μια εταιρια εχει τοσο μικρα. Το βραδυ την κοιμηζα με ενα φορμακι βαμβακερο φυσικα φορουσε ζιπουνακι και την σκεπαζα με το παπλωμα τησ αν εκανε πολυ κρυο εβαζα και μια κουβερτα ( το επιανα δεξια και αριστερα μεταξυ στρωμα και καγκελα) Φυσικα για εξω οταν κανει κρυο η φλις δεν κανει τιποτα αλλα μια ισπανικη και ακομα καλυτερη αν βρεις να αγορασεις απο τις ακριλικες που βγαιναν παλια( εμας μας εσωσαν) Φλις εβαζα η κατω στο κρεβατι για πιο πολυ ζεστη ή στο καροτσι στην πλατη. Οσο για τα ζιπουνακια τα μακρυμανικα εμενα δεν μου κανανε διοτι ηταν πολυ δυσκολο να περασω το μικροσκοπικο χερι της απο το μανικι. Βασικο τα φορμακια να κουμπονουν απο μπροστα και αφηστε τi λενε οι πωλητριες.( μη σου πω να εχει και απο τα δυο ποδαρακια κλιπς οπωσ τα mothercare)
Παλιά 31-08-08, 21:56   #7
nikol28

nikol28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο antu
την Αννα την κρατουσε η μητερα μου απο τον δεκεμβριο στο μαγαζι της οποτε εκανε πολυ κρυο και δεν ηταν και κανενα ζεστο μαγαζι αρα το καλσον ηταν απαραιτητο αλλα μονο μια εταιρια εχει τοσο μικρα. Το βραδυ την κοιμηζα με ενα φορμακι βαμβακερο φυσικα φορουσε ζιπουνακι και την σκεπαζα με το παπλωμα τησ αν εκανε πολυ κρυο εβαζα και μια κουβερτα ( το επιανα δεξια και αριστερα μεταξυ στρωμα και καγκελα) Φυσικα για εξω οταν κανει κρυο η φλις δεν κανει τιποτα αλλα μια ισπανικη και ακομα καλυτερη αν βρεις να αγορασεις απο τις ακριλικες που βγαιναν παλια( εμας μας εσωσαν) Φλις εβαζα η κατω στο κρεβατι για πιο πολυ ζεστη ή στο καροτσι στην πλατη. Οσο για τα ζιπουνακια τα μακρυμανικα εμενα δεν μου κανανε διοτι ηταν πολυ δυσκολο να περασω το μικροσκοπικο χερι της απο το μανικι. Βασικο τα φορμακια να κουμπονουν απο μπροστα και αφηστε τi λενε οι πωλητριες.( μη σου πω να εχει και απο τα δυο ποδαρακια κλιπς οπωσ τα mothercare)

πόσο γεννήθηκε η μικρούλα σου?
γιατί είδα ότι δεν αγόρασες 0 νούμερο

Παλιά 31-08-08, 22:01   #8
antu

antu ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

3320 και εγω δεν πηρα 0 νουμερο αλλα μην νομιζεις τα κανουν τοσο στενα ωρες ωρες και αβολα που απορω αν αυτοι που κανουν τα ρουχα ειχαν ποτε παιδια
Παλιά 13-09-08, 18:21   #9
vera

Περιοχή: Αθήνα
vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μη παιρνετε νουμερο 0...καλυτερα 0-3 ( της mothercare πχ) για να σα ς κανουν......καλυτερα λιγο μεγαλυτερο παρα μικρο......αν δεν ειναι ανετο θα δυσκολευεστε να το ντυνετε και θα κλαιει το μικρο.....αφηστε που αν ειναι στενο δε βολευονται......

Εγω οσα πηρα 0 πηγαν αφορετα.....

Επισης οχι φορμακια που κουμπωνουν πισω........τελειως αβολο!!!

Προσωπικα εμενα με βολεψαν τα ζιπουνακια με κοντο μανικι (και τα αμανικα το καλοκαιρι) γιατι φοριουνται πιο ευκολα στα μωρα....αντε να τραβας μανικια και χερια......

Πανω βαζετε φορμακια αναλογως καιρου (αν δεν κανει κρυο βαλτε κοντομανικα και αν χρει;ζεται ζακετα)...εχετε υποψη οτι τα νεογεννητα δεν μπορουν να ρυθμισουν ακομα τη θερμοκρασια τους και κρυωνουν πιο ευκολα απο μας......

Επισης αποφευετε τα βελουτε (και τα φλις) γιατι αν σας βγει ευαισθητο μωρο, θα το ενοχλει το συνθετικο....καλυτερα βαμβακερα και οχι απο τζαμπο......της mothercare ειναι και καλα και οικονομικα.....
Παλιά 18-09-08, 10:07   #10
Helene

Περιοχή: ΒΟΙΩΤΙΑ
Helene ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας κορίτσια,
Εγώ γεννάω αρχές Δεκέμβρη και πήρα χθες από το mothercare 8 φορμάκια βαμβακερά 0-3 και 10 κοντομάνικα χωρις ποδαράκια για φανελάκια. Τα θέλω για μέσα στο σπίτι, για έξω θα πάρω βελουτέ σίγουρα, και πιστεύω ότι τους δυο πρώτους μήνες θα βγούμε ελάχιστες φορές, λόγω κρύου. Ήθελα να πάρω πετσετε ή βελουτέ για να είναι πιο ζεστά αλλά η πωλήτρια επέμενε ότι θα είναι πολύ ζεστά για μέσα στο σπίτι και ότι πρέπει να πάρω βαμβακερά. Και με έπεισε τελικά, σκεφτόμουνα ότι και το σπίτι μας είναι πολύ ζεστό το χειμώνα (22-23 °C σίγουρα). Αλλά δεν θα κρυώνει το παιδί???οι έμπειρες μάνες τι λένε???
Ο χρήστης Helene δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-09-08, 10:31   #11
th@lia

th@lia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμεις που γεννηθηκαμε μεσα στο καταχειμωνο (18-1) και ειχε πολυ κρυο και παρολο που τα καλοριφερ δουλεουν στο φουλ της εβαζα βελουτε (γενικα τα πολυ ζεστα φορμακια) γιατι ειναι βρεφη και κρυωνουν πολυ. Βεβαια αυτο ειναι και στην θεωρια που ακολουθει η μαμα με το ντυσιμο και το θεμα κρυο-ζεστη. Εγω θελω το παιδι να ειναι ζεστα ντυμενο το χειμωνα οχι να σκληραγωγηθει που λενε μερικοι. Δεν ειναι ολοι ετσι.Παντως το καλυτερο ειναι να εχεις ενα δυο απο ολα και αναλογα θα κρινεις εκεινη την ωρα τι χρειαζεται. Αυτος ειναι ο χρυσος κανονονας της νεας μαμας πιστευω. Να παιρνεις λιγα και μετα αναλογα με αυτα που χρειαζεσαι παιρνεις τα απαραιτητα.Γιατι μετα πολλα καταληγουν αφορετα-αχρησιμοποιητα. Φυσικα δεν τον ακολουθησα αλλα το καταλαβα στην πορεια!
Ο χρήστης th@lia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-09-08, 10:44   #12
Helene

Helene ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση th@lia.
Το μεγαλο μπερδεμα ειναι οτι καποιοι επιμενουν βαμβακερα και αλλοι βελουτε! θα δειξει οπως λες.
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 18-09-08, 10:49   #13
ggeny

ggeny ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εγω προτιμησα κ συνεχιζω να προτιμω τα βαμβακερα! Γεννηθηκε ο μπεμπης 5/3 κ τα βελουτε φορμακια εξοδου ηταν σχεδον αφορετα. Που θα το πας το χειμωνα μωρο παιδι;Ασε που μπορει να του προκαλεσουνε αλλεργια!
Για μεσα για το σπιτι βαμβακερο ζιπουνακι(εμενα με βολεψανε με το κοντο μανικακι) , καλτσακια,απο πανω βαμβακερο φορμακι και αν παλι δεις οτι κρυωνει ενα ζακετακι!
Γενικα η γνωμη μου ειναι οτι ερχεται σε επαφη με το δερμα του μωρου πρεπει να ειναι 100% βαμβακι . Εγω ψωνιζω απο το mothercare εχουνε παρα πολυ καλη ποιοτητα κ τιμες πολυ προσιτες. Εχουνε τα ζιπουνακια πακετο των 7 γυρω στα 27 ευρω.
Παλιά 18-09-08, 11:44   #14
mamaveria

Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
mamaveria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ γεννάω τέλη Οκτώμβρη και πήρα ζυπουνάκια με κοντό μανικάκι άπειρα καλτσάκια και καλτσόν και σχεδόν όλα φορμάκια τα οποία είναι τα περισσότερα βελούδινα,αν είναι καλής ποιότητας βελούδο δεν έχουν κανένα προβλημα τα μωράκια άσε που είναι και πιο μαλακά για τα μωρά και δεν τρίβονται στο ευαίσθητο δερματάκι τους,δεν λέω πολύ καλά και τα βαμβακερά αλλά ειδικά για νεογέννητα προτιμώ τα βελούδινα που και στο πλύσιμο δεν υπάρχει καμιά περίπτωση να σκληρύνουν οι ίνες τους όπως τα βαμβακερά.Για μετά το πρώτο τρίμηνο χρησιμοποιώ άνετα και τα βαμβακερά,άλλωστε και την πρώτη μου την κόρη με βελούδινα φορμάκια την έβγαλα και καμιά αλλεργία δεν έβγαλε,μην τα κοιτάμε όλα με στραβό μάτι,αν δεν έχουμε χρησιμοποιήσει και ψάξει κάτι γαι να ενημερωθούμε καλύτερα να μην δίνουμε λάθος πληροφορίες!!!!!
Παλιά 18-09-08, 11:46   #15
Λαμπρινή

Περιοχή: Γερμανία
Λαμπρινή ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ειχα 10 βελουτε φορμάκια (δωρα) και φορεσε 1 φορά μονο το ένα . Τα χνουδια την ενοχλουσαν την αγαπουλιτσα μου και φτερνιζοταν συνέχεια ! Ειχε και ζεστη βεβαια μετα αλλα και παλι δεν θα τα φορουσαμε καθολου .
Τα μωρα δεν κρυωνουν περισσοτερο αντιθέτως θα δεις οτι πιο πολυ δυσφορουν στη πολλη ζέστη .
Παλιά 18-09-08, 12:11   #16
ggeny

ggeny ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

mamaveria δεν δινουμε λαθος πληροφοριες στις καινουριες μανουλες!!! Η καθε μαμα λεει τι την εχει βολεψει συμφωνα με την δικη της εμπειρια και τις αναγκες του δικου της μωρου. Κατι που εμενα μου φανηκε εξαιρετικα χρησιμο κ βολικο σε καποια αλλη μαμα μπορει να φανει αχρηστο! Επισης το γεγονος οτι τα βαμβακερα προτιμουνται για τα βρεφη ειναι αποψη ειδικων και παιδιατρων κ οχι κατι αυθαιρετο, αλλα και παλι ξαναλεω ολα εξαρτουνται απο τις αναγκες του καθε μωρου και τις εκαστοτε συνθηκες διαβιωσης. Δεν μπορει σε ενα μωρο που γεννηθηκε κ ζει στο Νευροκοπι πχ Γενναρη μηνα και εχει -20 να το ντυσεις οπως θα ντυσεις ενα μωρο που γεννηθηκε και ζει στην Κρητη και εχει 18 βαθμους. Επισης η θερμοκρασια του σπιτιου παιζει πολυ μεγαλο ρολο στο ντυσιμο , εαν το σπιτι πχ δεν εχει θερμανση το βραδυ η για ενα μεγαλο διαστημα μεσα στην μερα τοτε το ντυσιμο θα διαμορφωθει αναλογα.
Καμια κοπελα δεν ειπε οτι τα βελουτε/φλις/βελουδινα φορμακια ειναι αχρηστα αλλα ειπωθηκε οτι μπορει να προκαλεσουν ερεθισμο στο δερματακι του μωρου που ειναι ευαισθητο.
Παλιά 18-09-08, 13:36   #17
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μαμαβερια επειδη η κορη σου δεν ειναι αλλεργικη δεν σημαινει οτι κανενα αλλο παιδακι δεν ειναι!!!!

Αν προκυψει σε μαμα παιδακι με ατοπικη δερματιτιδα (καθολου σπανιο) θα πεταξει οτι βελουτε/φλις/μαλλινο εχει αγορασει γιατι θα φουντωνει και θα υποφερει το παιδι!!!! Ενα σωρο πραγματα που αγορασα για το δικο μου μωρο (φορμακια, κουβερτες, υπνοσακοι, μπλουζες) πηγαν χαμενα......κι αυτο επειδη δεν βρεθηκε ενας ανθρωπος να μου πει να τα αποφυγω.....

Οι ιδιοι οι γιατροι λενε να προτιμαμε σε βρεφη τα 100% καλης ποιοτητας βαμβακερα.....ακομα και στις κουβερτες......
Παλιά 18-09-08, 15:55   #18
Helene

Helene ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοριτσια σας ευχαριστω όλες. Πολυτιμες όλες οι πληροφορίες. Εγω θα φροντισω να έχω και μερικα βελουτε αν δω οτι κρυωνει. Τις αλλεργιες τις φοβαμαι και εγω γιατι ειμαι και εγω αλλεργικη αλλα και γιατι ολο και περισσοτερα παιδακια τελευταια υποφερουν απο αυτες.
Παλιά 18-09-08, 18:17   #19
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η αληθεια ειναι οτι τα πιο ομορφα φορμακια ειναι τα βελουτε που κουμπωνουν πισω.......εχει απιθανα σχεδια........

Μην αγοραζεις πολλα απο πριν......χαμενα λεφτα που θα σου χρειαστουν στη συνεχεια.......
Παλιά 18-09-08, 23:02   #20
Maya

Maya ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ggeny
Γενικα η γνωμη μου ειναι οτι ερχεται σε επαφη με το δερμα του μωρου πρεπει να ειναι 100% βαμβακι . Εγω ψωνιζω απο το mothercare εχουνε παρα πολυ καλη ποιοτητα κ τιμες πολυ προσιτες. Εχουνε τα ζιπουνακια πακετο των 7 γυρω στα 27 ευρω.
Αυτό λένε και οι παιδίατροι. Έχει δίκιο για το mothercare. Άσε που έχει και φανταστικά σχέδια. Για τον πρώτο μου γιό αγόρασα σχεδόν αποκλειστικά από εκεί. Και τώρα που θα γεννήσω μέσα Οκτωβρίου, πήρα 10 κοντομάνικα εσώρουχα και 3 ολόσωμα φορμάκια και βλέπουμε. Θα αγοράσω καλτσούλες και ένα φορμάκι για να τον πάρω από το μαιευτήριο και μετά θα περιμένω τα δώρα. Θα σου κάνουν πολλά χρηστικά πράγματα, σε συμβουλέύω να περιμένεις.
Ο χρήστης Maya δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-09-08, 00:51   #21
gerakina

gerakina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vera
Η αληθεια ειναι οτι τα πιο ομορφα φορμακια ειναι τα βελουτε που κουμπωνουν πισω.......εχει απιθανα σχεδια........
Λοιπόν μας φέρανε δώρο φορμάκι της chicco που κουμπώνει πίσω αλλά όχι μέχρι κάτω,από τη μέση και κάτω δεν έχει κουμπιά.
Για να το βάλω έσκασα και το μωρό στο ημιπλάγιο-μπρουμυτο επίσης!
Είναι βέβαια πράγματι πολύ χαριτωμένο το σχεδιάκι.
Παλιά 19-09-08, 02:44   #22
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αυτα γερακινα ειναι και τα χειροτερα........μου χαν φερει και δεινοπαθησε το μωρο μεχρι που τα πεταξα.......δεν μπορω να καταλαβω πως βγαζουν τετοια σχεδια.....

Προσεξτε και τα καλτσακια κοριτσια.......παρτε πολυ καλης ποιοτητας υλικα.......ακομα δεν καταφερα να βρω καλτσακια που να μη του κανουν εκζεμα στα ποδαρακια!!!!

Μαγια μου γεννας??????

Αγορακι κι αυτο????? Αντε με το καλο!!!!
Παλιά 19-09-08, 09:56   #23
nikol28

nikol28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κορίτσια εσείς που γεννήσατε
η μπέμπα μου είναι 2715 γρ και θα γεννήσω σε 15 περίπου μέρες με προγραμματισμενη καισαρική
έχω πάρει φορμάκια πήρα τα πιο πολλά σε νούμερο 0-3 αλλά και κάποια 0 τα οποία μου φαίνονται πολύ μικρά ...
όταν άκουσα το βάρος την μικρής χτες σκέφτηκα να πάω να τα αλλάξω τα 0 να πάρω μεγαλύτερα γιατι λογικά δεν θα ξεπεράσει τα 3 κιλά η μπέμπα ?
τι λέτε εσείς ?
σε 2 εβδομάδες πόσο ακόμη θα βάλει ?

Παλιά 19-09-08, 10:06   #24
elena.

Το avatar του χρήστη elena.

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
elena. ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην elena.
Προεπιλογή

κι εμεις ετσι την πατησαμε.. πηραμε φορμακια 0 και μπολικα μπορω να πω που στο ματι μου φανηκαν μικρα και οντως ηταν :P .. δεν λεω τα φορεσε ο μικρουλης.. αλλα 1 μηνα?? μετα τα χαρισα απο δω κι απο κει.. πλεον ο κανονας μου σε οτι αφορα τα ρουχα του μωρου ειναι: ας ειναι και λιγο μεγαλυτερα, θα τα φορεσει και αργοτερα.. επειδη ειναι και λιγο τροφαντουλης, 9 κιλακια πλεον τα ρουχαλακια που του φοραω ειναι για μωρα 12-18 μηνων (ειναι μολις 8μ ).. του ειναι λιγο βαρκες αλλα ουτε τον παιδευω για να τα βαλουμε ουτε τον ζοριζω με το να τραβαω απο δω κι απο κει..
τελος, μην δινεις σημασια στα νουμερα του τζαμπο αν καποια στιγμη ψωνισεις απο εκει.. καλυτερα με το ματι σου γιατι μπορει να λεει για 3 μηνων πχ αλλα να μην χωρανε ουτε σε 1..
Παλιά 19-09-08, 10:26   #25
nikol28

nikol28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τα πήρα απο τα Λητώ , είναι της premaman και δεν είναι και φθηνά 35 ε το φορμάκι, οπότε τα λυπάμαι τα λεφτάκια , άντε να τα φορέσουμε οκ αλλά αν δεν της κάνουν τότε κρίμα δεν είναι ?

πόσο γεννήθηκε το νινι σου ?

Παλιά 19-09-08, 10:44   #26
ggeny

ggeny ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

nikol28 με το καλο να γεννηθει το μωρακι σου!
Εμενα γεννηθηκε 3.500. Δεν ειχα παρει ουτε ενα φορμακι νουμερο 0. Ολα τα φορμακια ηταν νουμερο 0-3 και σε πληροφορω πανω στο μηνα του ηταν ισα ισα. Ετσι αναγκαστηκαμε κ αγορασαμε αλλα και επειδη ηταν κ ειναι γεματουλης δεν πηγαμε στο 3-6 αλλα κατευθειαν στο 6-9. Τωρα 6 1/2 σχεδον μηνων φοραει το 9-12! Μια πωλητρια στο ΛΗΤΩ μας ειχε βαλει τα φορμακια 0-3, 3-6 και 6-9 το ενα πανω στο αλλο για να δουμε διαφορες κ ειδαμε πως τα δυο πρωτα η δαφορα ειναι ελαχιστη κ μονο στο υψος.Αυτα ...
Παλιά 19-09-08, 10:53   #27
kalamaraki

Το avatar του χρήστη kalamaraki

Περιοχή: Πέρασα Θεσσαλονίκηηηηηηηηηηηηη
kalamaraki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ggeny
nikol28 με το καλο να γεννηθει το μωρακι σου!
Εμενα γεννηθηκε 3.500. Δεν ειχα παρει ουτε ενα φορμακι νουμερο 0. Ολα τα φορμακια ηταν νουμερο 0-3 και σε πληροφορω πανω στο μηνα του ηταν ισα ισα. Ετσι αναγκαστηκαμε κ αγορασαμε αλλα και επειδη ηταν κ ειναι γεματουλης δεν πηγαμε στο 3-6 αλλα κατευθειαν στο 6-9. Τωρα 6 1/2 σχεδον μηνων φοραει το 9-12! Μια πωλητρια στο ΛΗΤΩ μας ειχε βαλει τα φορμακια 0-3, 3-6 και 6-9 το ενα πανω στο αλλο για να δουμε διαφορες κ ειδαμε πως τα δυο πρωτα η δαφορα ειναι ελαχιστη κ μονο στο υψος.Αυτα ...
αχχχχχχχχχχ συμφωνώ απόλυτα!!!! Η φραουλιτσα μου ειναι επίσης ανεπτυγμένη και τα φορμάκια που έχω 0-3 ίσα ίσα της μπάινουν και είναι μόλις 53 ημερών δηλαδή κοντά 2 μηνών! Και εγώ σήμερα θα πάω να της πάρω τα μεγαλύτερα γιατί εβγαλε κρύο στην θεσσαλονίκη και δεν έχω να της φορέσω πολλά.Και το καλύτερο είναι ότι αυτά που δεν της μπαινουν είναι δώρα που τελικά δεν τα άλλαξα, αλλά δεν πειράζει θα τα δώσω σε μια φίλη μου που γεννάει τώρα σε 10 μέρες
Ο χρήστης kalamaraki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-09-08, 11:26   #28
naina

Το avatar του χρήστη naina

naina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikol28
κορίτσια εσείς που γεννήσατε
η μπέμπα μου είναι 2715 γρ και θα γεννήσω σε 15 περίπου μέρες με προγραμματισμενη καισαρική
έχω πάρει φορμάκια πήρα τα πιο πολλά σε νούμερο 0-3 αλλά και κάποια 0 τα οποία μου φαίνονται πολύ μικρά ...
όταν άκουσα το βάρος την μικρής χτες σκέφτηκα να πάω να τα αλλάξω τα 0 να πάρω μεγαλύτερα γιατι λογικά δεν θα ξεπεράσει τα 3 κιλά η μπέμπα ?
τι λέτε εσείς ?
σε 2 εβδομάδες πόσο ακόμη θα βάλει ?
Nikol δεν είναι μόνο το βάρος της, είναι και το ύψος της που μετράει. Καλύτερα να τα αλλάξεις όσο είναι καιρός και να πάρεις νούμερο 3-6 να είσαι σίγουρη ότι θα περάσει μ'αυτά τουλάχιστον ένα τρίμηνο. Κρίμα είναι να πετάξεις τα λεφτά από το παράθυρο
Ο χρήστης naina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-09-08, 11:41   #29
valia_x

Περιοχή: θεσσαλονίκη
valia_x ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σίγουρα να είναι βαμβακερά, κορίτσια. Και κατα προτίμηση λευκά για να τα πλένετε σε μεγάλους βαθμούς αν χρειαστεί.
Για τώρα που έρχεται χειμώνας, ολόσωμα φορμάκια με ζιπουνάκι απο μέσα.
Βασικό:γαντάκια για να μη γρατσουνιέται!η chicco βγάζει και λινά, γιατί βάζουν τα χερια στο στόμα απο νωρίς και το λινό δε βγάζει χνούδι.
Να ξέρετε, ότι θα χρειάζονται συνεχώς πλύσιμο(θα λερώνονται απο το pampers,απο το φαγητό κτλ).Οπότε, ας έχετε αρκετούτσικα. εγώ χρειάστηκε να ψωνίσω extra, γιατί δε προλάβαινα να πλένω κ να σιδερώνω(εννοώ, ως αρχάρια μαμά).
με το καλό κορίτσια να σας έρθουν τα μωράκια σας!
Ο χρήστης valia_x δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-09-08, 13:23   #30
ggeny

ggeny ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι σιγουρα αρκετουτσικα , τον πρωτο καιρο ειδικα τα αγορακια που εκτοξευουν πιπι τους παντου λερωνονται συνεχως και δεν προλαβαινεις να πλενεις και να σιδερωνεις! Εγω απο προσωπικη πειρα θα ελεγα τουλαχιστον απο 10 φορμακια ζιπουνακια!
Παρτε καλυτερα φορμακια για το σπιτι κ οχι εξοδου ! Για εξω ρουχαλακια θα σας φερουνε κ δωρα ενω φορμακι για μεσα το σπιτι δυσκολα να παει ο αλλος ! Και στην τελικη τον πρωτο καιρο σπανια το βγαζεις εξω το μωρο!
Παλιά 19-09-08, 13:29   #31
elena.

Το avatar του χρήστη elena.

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
elena. ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην elena.
Προεπιλογή

σωστη η τζενη.. εμενα γεννηθηκε 3340 και 52 ποντους.. βγηκαμε απο την κλινικη κατα 70 γρ λιγοτερο αλλα μεσα σε 1 μηνα ειχε ηδη παρει 910 γρ.. οποτε τσαμπα τα 0.. αντε να τα φορεσε και 5 φορες το καθενα (απο 6-7 κομματια ηταν)..
κι εγω εκανα την βλακεια και τα πηρα απο ΛΗΤΩ σαν νεα μαμα και με εγδαραν κανονικα.. εκτοτε mothercare και απο συνοικιακα της γειτονιας που ηταν σαφως πιο φθηνα απο λητω (κι ομως!!).. μετα τον 3ο-4ο ξεκινησα δειλα δειλα και τα τζαμπο αλλα μονο ως εξωτερικο φορμακι.. τα εσωτερικα τα προτιμω παντα καλα.. βαμβακερα και με ταμπελιτσα που γραφει οτι πλενονται στους 60..
Παλιά 19-09-08, 14:49   #32
katerina79

Το avatar του χρήστη katerina79

Περιοχή: Πειραιάς
katerina79 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια εγώ έχω αγοράσει 0-3 και 3-6, σκέτο 0 νομίζω δεν έχω
Όταν γεννηθεί δεν θα του κάνει το 0-3
Παλιά 19-09-08, 16:04   #33
Eliza

Το avatar του χρήστη Eliza

Eliza ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μια χαρά θα είναι.
Το πολύ πολύ να του είναι λίιγο μεγάλα, αλλά με την ταχύτητα που μεγαλώνουν, καλύτερα
Κι αν πάλι νομίζεις ότι είναι πολύ μεγάλα, θα υπάρχουν μαγαζιά ανοιχτά και αφού γεννήσεις. Στέλνεις κάποιον (σύζυγο, μαμά...) και ψωνίζει. Χώρια τα δώρα που θα σας φέρουν στο μαιευτήριο
Παλιά 19-09-08, 16:17   #34
Λαμπρινή

Περιοχή: Γερμανία
Λαμπρινή ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο katerina79
Κορίτσια εγώ έχω αγοράσει 0-3 και 3-6, σκέτο 0 νομίζω δεν έχω
Όταν γεννηθεί δεν θα του κάνει το 0-3
Ουτε εγώ ειχα ! Γεννηθηκε 51 εκκ και τον πρώτο μήνα πηρε 8 εκκ !!! Μια χαρα κανουν τα 0-3
Παλιά 19-09-08, 16:25   #35
katerina79

Το avatar του χρήστη katerina79

Περιοχή: Πειραιάς
katerina79 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια
Παλιά 20-09-08, 01:25   #36
gerakina

gerakina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vera
Αυτα γερακινα ειναι και τα χειροτερα........μου χαν φερει και δεινοπαθησε το μωρο μεχρι που τα πεταξα.......δεν μπορω να καταλαβω πως βγαζουν τετοια σχεδια.....
αχ vera μου τι το μελετούσαμε?
μας έφεραν σήμερα μια σακούλα,20 φορμάκια,τα περισσότερα βελούδινα και ΟΛΑ με κούμπωμα στην πλάτη.....
χάρηκα για το μεγάλο δώρο αλλά όταν συνειδητοποίησα οτι κλείνουν πίσω...
Παλιά 20-09-08, 02:53   #37
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν μπορεις να τα αλλαξεις?

Αν οχι, δες μηπως τα βαλεις λιγο αργοτερα.....οταν μεγαλωσουν λιγο γινονται πιο συνεργασιμα στο ντυσιμο........

Μα κατι σχεδιαστες βρε παιδι μου........και δεν καταλαβαινω πως γονεις με μωρα κανουν τετοια δωρα!!!

Μηπως δεν πουλιωντουσαν και στα φερανε? εΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ κομματια!!!
Παλιά 20-09-08, 09:55   #38
nikol28

nikol28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

πήγα χθες και πήρα κι άλλα φορμάκια και εσωρουχάκια
αλλά τα περισσότερα τα πήρα βελουτέ, μα σχεδόν όλα τα σχέδια βελουτέ τα είχαν, όμως δεν θα είναι και πιο ζεστα???
πειράζει λέτε στο μωρό ?

πήρα και κανα 2-3 100% βαμβάκι.
τα βελουτε όλα είναι 80% βαμβάκι τώρα που είδα!!!
αγχώθηκα τώρα!

α της πήρα και κορδέλα για το κεφαλάκι

Παλιά 20-09-08, 09:59   #39
katerina@!!

Το avatar του χρήστη katerina@!!

Περιοχή: Ναύπλιo
katerina@!! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikol28
πήγα χθες και πήρα κι άλλα φορμάκια και εσωρουχάκια
αλλά τα περισσότερα τα πήρα βελουτέ, μα σχεδόν όλα τα σχέδια βελουτέ τα είχαν, όμως δεν θα είναι και πιο ζεστα???
πειράζει λέτε στο μωρό ?

πήρα και κανα 2-3 100% βαμβάκι.
τα βελουτε όλα είναι 80% βαμβάκι τώρα που είδα!!!
αγχώθηκα τώρα!

α της πήρα και κορδέλα για το κεφαλάκι
Για το χειμωνα ειναι οτι πρεπει τα βελουτε...να προτιματε αυτα που ανοιγουν απο μπροστα ειναι πιο βολικα δε χρειαζετε να γυριζεις το μωρο.
Με το καλο τα νεα μωρακια!!!!
Παλιά 20-09-08, 11:46   #40
gerakina

gerakina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vera
Δεν μπορεις να τα αλλαξεις?
όχι..

[/quote]
Μηπως δεν πουλιωντουσαν και στα φερανε? εΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ κομματια!!![/quote]

Bookmarks