Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΣΠΡΗ ΤΡΙΧΑ ΣΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ!!!!!!


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια και καλό χειμώνα να ευχηθώ σε όλες σας,θα ήθελα να σας ρωτήσω για κάτι που πρόσεξα στα μαλλιά του γιου μου που είναι 14 μηνών.Προχθές που τον χτένιζα είδα στα μαλλιά του δύο άσπρες τρίχες.Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν πολύ ξανθές γιατί είναι καστανός ανοιχτός με τάση να ξανθύνει,αλλά όταν παρατήρησα καλύτερα είδα ότι είναι άσπρες κανονικές :roll: Έχετε κάποια ίδια εμπειρία με τα δικά σας παιδιά?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα καταθέσω την δική μου εμπειρία...

Όταν γεννήθηκα δεν είχα ούτε μια τριχούλα στο κεφάλι μου(αν και τελειόμηνη).Η μαμά μου είχε απελπιστεί γιατί περνούσε ο καιρός κι εγώ παρέμενα...γλόμπος :roll:

Τελικά έβγαλα μαλλιά αλλά ...ήταν...κάτασπρα!!! ':shock: Βέβαια ο μπαμπάς μου είναι πολύ ξανθός και από το σόι της μαμάς μου (από τη μαμά της) αν και κρητικοί ήταν ξανθοί με γαλάζια μάτια (οι άντρες).Μετά άλλαξαν σε κατάξανθα τα μαλλιά μου ,σκούραιναν σιγά-σιγά και κατέληξαν στο τωρινό μου χρώμα που είναι το σκούρο καστανό...

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχείς .Αλλιώς θα σου πρότεινα να δεις κάποιο γιατρό απλά και μόνο για να σε καθησυχάσει...

ΣΤΕΛΛΑ blbnp2.png DF5ip2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ κι εγώ έχω την ίδια αγωνία με σένα!

Στις διακοπές παρατηρήσαμε μια άσπρη τρίχα στα μαλιά της μικρής (ήταν 11 μηνών τότε) και μάλιστα άσπρη η μισή προς την ρίζα. Στην αρχή ήταν καστανή δηλαδή και μετά άρχισε να ασπρίζει.

 

Φυσικά την ξερίζωσα!!!!! :twisted::twisted:

 

Πήραμε την παιδίατρο και μας είπε ότι συμβαίνει καμιά φορά... Τώρα ψάχνω κατά διαστήματα να δω μήπως ξαναφυτρώνει άσπρη! Τρόμος!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

έχω τρελλαθεί :shock: κορίτσια sossss δεν είμαι καλά :cry:

παρατήρησα προχθές στο κεφαλάκι της μικρής μου μια μεγάλη άσπρη και σκληρή τρίχα στα μαλλάκια της!!!!!! άρχισα να κλαιω, την παρατηρώ συνεχώς , άλλες φορές μου φαίνεται άσπρη κι άλλες πολύ ξανθή

η αλήθεια είναι ότι τώρα που της πέφτουν τα μαλλάκια, τα νέα που βγαίνουν είναι ξανθούλικα αλλά δεν ξέρωωωω!!!!

αύριο θα πάω στον γιατρό

η μαμα μου μου λέει πως είναι τύχη,,,αχ θα τρελαθώ

 

λέτε να είναι ξανθιά ? :cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην στενοχωριέσαι, τα ίδια είχαμε πάθει και εμείς το καλοκαίρι, τότε που η μικρή ήταν 10 μηνών περίπου. Την είδαμε στην παραλία την τρίχα και φρικάραμε! Πήρα επί τόπου τη γιατρό τηλέφωνο και μου είπε ότι συμβαίνει καμιά φορά. Εννοείται ότι την τρίχα την έβγαλα!!!!!!!

 

Από τότε δεν ξαναφύτρωσε άσπρη! ΞΟΥ! ΞΟΥ! :P

 

αχ να είσαι καλά και να χαίρεσαι τα κοριτσάκια σου

μου έδωσες ανάσα!!!!!!!!!!!!!!! :roll:

τρομαξα πάρα πολύυυυ

Link to comment
Share on other sites

αχ να είσαι καλά και να χαίρεσαι τα κοριτσάκια σου

μου έδωσες ανάσα!!!!!!!!!!!!!!! :roll:

τρομαξα πάρα πολύυυυ

 

Γιατί τρόμαξες; Το πολύ πολύ να σου ξεκίναγε τα κομμωτήρια λιγάκι πιο νωρίς :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ομοιοπαθουσα κι εγω!!! Ειχα παρατηρησει μια ασπρη τριχα στο κεφαλακι της μικρης μου,η οποια ηταν εμφανεστατη γιατι αν και ειμασταν μολις 6 μηνων τοτε ειχαμε ηδη πολυυυυυυυυυυ μαλλι και καταμελαχροινο.Φυσικα ειχα παθει σοκ,χτυπιομουνα και ειχα παρει ολον τον κοσμο να το πω για να μου πουνε γνωμη.Καποιοι μου ειπαν οτι ειναι τυχη,οπως η μητερα σου.Η δικη μου μητερα παντως που ειναι παιδιατρος δεν ειχε ανησυχησει καθολου,μου ειχε πει οτι δεν ειναι τιποτα.Τωρα που ειμαστε ενος ετους δεν εχω ξαναπροσεξει αυτην την τριχουλα,και για να πω την αληθεια μπορει και να εξαφανιστηκε ενα μηνα μετα απο την πρωβτη φορα που την παρατηρησα.

Link to comment
Share on other sites

...κι εμένα ο μπέμπης έχει μια άσπρη τρίχα μπροστά κιόλας. Του έχουν πέσει σχεδόν όλα τα μαλλιά, εκτός μια τούφα μπροστά, στην οποία είναι η άσπρη τρίχα.

 

Λεει η πεθερά μου στο άντρα μου/ κανακάρη της: "τρεις τρίχες είχες όλες κι όλες και η μια ήταν άσπρη".

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ ας είχε μαλλί και ας ήταν και κάτασπρο! Γεννήθηκε γλόμπος και τώρα που φτάνει τα δύο χρόνια με το ζόρι να έχει μακρύνει κάνα δυο πόντους. Είναι και κορίτσι και όλο αγοράκι μας το έλεγαν... τίγκα στο ροζ εντωμεταξύ, αλλά το αγοράκι αγοράκι έλεος :evil::mad:

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ ας είχε μαλλί και ας ήταν και κάτασπρο! Γεννήθηκε γλόμπος και τώρα που φτάνει τα δύο χρόνια με το ζόρι να έχει μακρύνει κάνα δυο πόντους. Είναι και κορίτσι και όλο αγοράκι μας το έλεγαν... τίγκα στο ροζ εντωμεταξύ, αλλά το αγοράκι αγοράκι έλεος :evil::mad:

 

 

καλα δε την ξερεις τη φοβερη ατακα που πετανε ολοι????αγορακι ειναι????δε παει να ειναι μεσα στα ροζ....κορδελες,τσιμπηδακια εκει .....δε βλεπουνε παιδι μου το λενε για να το πουνε :lol::lol:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nikol28 γιατι να τη βγαλεις την τριχα????

Και η δικιά μου είχε μια ασπρη στο πλαι του κεφαλιού, μόλις την είδα πήρα κι εγώ την παιδίατρο και μου είπε οτι δεν είναι τίποτα, συμβαίναι λέει καμιά φορά.

Τώρα πια 3,5 χρονων, δεν την βρίσκω... ή επεσε ή τώρα που εχει πολλά μαλλάκια δεν φαίνεται πια...

Link to comment
Share on other sites

Kοπέλα μου μέσα από την καρδιά μου σου εύχομαι αυτό να είναι το μοναδικό πρόβλημα που θα έχει το μωράκι σου στη ζωή του!!! Τρίχες δηλ.!!!

 

 

σ'ευχαριστώ

αχ μακάρι να είναι έτσι για όλα τα μωράκια του κόσμου !!!!

 

 

πάντως εφ' όσον δεν υπάρχει πρόβλημα δεν με πειράζει αν θα φαίνεται ή όχι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως ξερω οτι ολοι οι ανθρωποι εχουμε μια ασπρη τριχα σε ενα σημειο του σωματος! μια φιλη μου την ειχε στα φρυδια!! κ εγω που τα μαλλια μου ειναι κατραμι ειχα μια ασπρη τριχουλα ανεκαθεν!

τωρα τι να πω, μπορει να λεω χαζομαρες :roll:

παντως δε κανει λεει να τη βγαλουμε τη τριχουλα...

Link to comment
Share on other sites

Η κορη μου γεννηθηκε καραμελαχροινη με μια ξανθια τουφα στο πισω μερος! Καταξανθη...

 

Πλεον αρχισε να ξανθαινει...

Μηπως ειναι ξανθουλα?

Ακριβώς έτσι. Εμένα η κόρη μου γεννήθηκε με μια κάτασπρη τούφα στο πίσω μέρος του κεφαλιού της!

Οι γιατροί στο Αττικό το εξέτασαν μήπως σε εκείνο το σημειο υπάρχει κάποιο πρόβλημα αλλά αποφάνθηκαν...γούρι!

Το ίδιο και ο παιδίατρος μας που μας είπε ότι κα αφού πέσουν τα μαλάκια της γιατί ήδη έχουμε αρχίσει να γλομπιάζουμε ειδικά πίσω, μπορεί και πάλι να βγουν λευκά μαλλάκια εκεί!!

Δεν ανυσηχώ, αντίθετα μου αρέσει αυτή η διαφορετικότητα!

Τα υπόλοιπα μαλλιά της μαύρα να τονίσω!

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Επαναφερω λιγακι το θεμα..... γιατι χτες που της εφτιαχνα την Κουπ της, μου γυαλιζε κατι.......και ειδα κι εγω μια τριχα αναμεσα στις καστανοχρυσες μπουκλιτσες της, η μιση προς τη ριζα ασπρη και η υπολοιπη ξανθια με ταση να απρισει και καπως αγρια!

 

Καλα επαθα πανικο........ Αλλα αυτοχαστουκιστηκα για να συνελθω και σκεφτηκα ψυχραιμα να ρωτησω τον παιδιατρο! Πρωτα βεβαια ετρεξα σε σας να δω..... Και για αλλη μια φορα σας επιβεβαιωνει και ο παιδιατρος!!! Μονο που ο δικος μου δεν μου ειπε τιποτα για γουρι αλλα εγω ενα Τζοκερ θα το παιξω βρε αδερφε!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Εντάξει μόλις βρήκα κι εγώ μια άσπρη τρίχα, πρωί-πρωί, στα μαλλάκια της κόρης μου. Εμένα είναι 4,5 χρονών. Άρχισα να ψάχνω στο διαδίκτυο για να μην ρωτάω τόσο πρωί παιδίατρο για τρίχες... Μια τρομάρα την παίρνεις πάντως...

7P0bp3.png?QSgUFaB8

 

dOCGp3.png?JHmztYbB

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Εγώ γεννήθηκα με 5 ασπρες μακριές τρίχες πίσω από το αυτι.Η μαμά μου πάντα μου έλεγε οτι είναι το γούρι μου.Μέχρι σήμερα 36 ετών τις έχω και προς το παρόν δεν έχω βγάλει άλλες λόγω ηλικίας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...