Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Προσχολική ηλικία (απο 2 ετών): Διατροφή & Ιατρικά θέματα

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 01-10-11, 17:52   #41
Μελία

Το avatar του χρήστη Μελία

Μελία χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Τι να σου πω βρε κορίτσι μου, όπως νομίζεις.
Προφανώς κατάλαβες λάθος το θέμα...δεν είναι διαγωνισμός/σύγκριση καταγραφής απόψεων. Μια γνώμη εκφέρει ο καθένας που προκύπτει από τα όσα έχει ζήσει/ακούσει/δει. Και σίγουρα όσοι είναι εδώ δεν θα βασιστούν ούτε σε ΄μενα, ούτε σε ΄σενα, ούτε στη Σάρα, ούτε στη Μάρα. Στο γιατρό τους θα βασιστούν. Απλά εδώ ο καθένας μας παίρνει μια ιδέα του τι θα συναντήσει και τι θα ακούσει για να έχει μια πιο ολοκληρωμένη άποψη και να πάρει τη σωστή για τον εαυτό του απόφαση. Γι΄αυτό ας μην είμαστε τόσο απόλυτοι...
Παλιά 01-10-11, 19:31   #42
πεπα

πεπα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

δεν ειναι σιγουρα διαγωνισμος αποψεων(μαλλον ετσι το καταλαβαινεις εσυ, οχι εγω παντως). τα μηνυματα εδω εχουν ενημερωτικο χαρακτηρα,να ξερουμε ποτε χρησιμοποιειται το λειζερ, 2-3 πραγματακια για τις ελιες για να γνωριζει ο κοσμος και να μην παραπληροφορειται.
εσενα μαλλον δε σε βοηθησα, αλλα πιστευω οτι καποια αλλη κοπελα θα σκεφτει και θα το ψαξει( εγω το εχω ψαξει εδω και παρα πολυ καιρο και γι αυτο και ειμαι τοσο απολυτη)
Ο χρήστης πεπα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-10-11, 15:38   #43
Χαρά-Μαρία
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Περιοχή: Αττική
Χαρά-Μαρία χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Τελικα μεγαλωνει διαρκως, οποτε πρεπει να αφαιρεθει.
Ο ενας γιατρος μου ειπε να το βγαλω χειρουργικα, δεν ειχε καιρο (ηταν σε δημοσιο νοσοκομειο) και δεν μου ειπε περισσοτερα. Ο δευτερος γιατρος που πηγα στο Ντυναν, μου ειπε με λειζερ, δεν χρειαζεται λεει να μπω στη διαδικασια με νυστερι για τετοια περιπτωση. Μου εκλεισε ραντεβου για την αλλη εβδομαδα.
Ομως φοβαμαι λιγακι....με επηρεασες πεπα, αν και δεν καταλαβα: δεν με ενδιαφερει το σημαδι-εκει που ειναι, δεν φαινεται. Με το λειζερ, υπαρχει περιπτωση να μην γινει σωστα η αφαιρεση, να μεινουν υπολοιπα? Γιατι καποιος θα μπορουσε να περιμενει το αντιθετο, οτι θα καυτηριαστει κιολας.
Ο χρήστης Χαρά-Μαρία δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-10-11, 15:30   #44
ElenaGR

ElenaGR χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Χαρά-Μαρία Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικα μεγαλωνει διαρκως, οποτε πρεπει να αφαιρεθει.
Ο ενας γιατρος μου ειπε να το βγαλω χειρουργικα, δεν ειχε καιρο (ηταν σε δημοσιο νοσοκομειο) και δεν μου ειπε περισσοτερα. Ο δευτερος γιατρος που πηγα στο Ντυναν, μου ειπε με λειζερ, δεν χρειαζεται λεει να μπω στη διαδικασια με νυστερι για τετοια περιπτωση. Μου εκλεισε ραντεβου για την αλλη εβδομαδα.
Ομως φοβαμαι λιγακι....με επηρεασες πεπα, αν και δεν καταλαβα: δεν με ενδιαφερει το σημαδι-εκει που ειναι, δεν φαινεται. Με το λειζερ, υπαρχει περιπτωση να μην γινει σωστα η αφαιρεση, να μεινουν υπολοιπα? Γιατι καποιος θα μπορουσε να περιμενει το αντιθετο, οτι θα καυτηριαστει κιολας.
Αν αλλάζει σε μέγεθος ή χρώμα ή σχήμα τότε υπάρχει υπόνοια κακής εξέλιξης. Γι' αυτό πρέπει να αφαιρείται και μάλιστα το γρηγορότερο δυνατόν. Σε αυτές τις περιπτώσεις, πρέπει να αφαιρεθεί μόνο χειρουργικά και όχι με laser, διότι πρέπει να πάει οπωσδήποτε για βιοψία, για να διαπιστωθεί αν τελικά ήταν κάτι κακό ή όχι. Αν ήταν κακό, τότε πρέπει να ακολουθήσουν κι άλλες εξετάσεις, για να διαπιστωθεί αν το πρόβλημα έχει επεκταθεί ή όχι και τι πρέπει να γίνει. Γι' αυτό είναι απαραίτητη η βιοψία. Για να προλάβεις τα χειρότερα. Και όλα αυτά πρέπει να γίνουν σύντομα. Αν γίνει με laser, τότε καίγεται και δεν μπορεί να γίνει βιοψία.

Αν λοιπόν υπάρχει η ελάχιστη έστω υποψία κακοήθειας, πρέπει να αφαιρεθεί χειρουργικά κι όχι με laser.
Ο χρήστης ElenaGR δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-10-11, 14:04   #45
Χαρά-Μαρία
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Περιοχή: Αττική
Χαρά-Μαρία χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ElenaGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν αλλάζει σε μέγεθος ή χρώμα ή σχήμα τότε υπάρχει υπόνοια κακής εξέλιξης. Γι' αυτό πρέπει να αφαιρείται και μάλιστα το γρηγορότερο δυνατόν. Σε αυτές τις περιπτώσεις, πρέπει να αφαιρεθεί μόνο χειρουργικά και όχι με laser, διότι πρέπει να πάει οπωσδήποτε για βιοψία, για να διαπιστωθεί αν τελικά ήταν κάτι κακό ή όχι. Αν ήταν κακό, τότε πρέπει να ακολουθήσουν κι άλλες εξετάσεις, για να διαπιστωθεί αν το πρόβλημα έχει επεκταθεί ή όχι και τι πρέπει να γίνει. Γι' αυτό είναι απαραίτητη η βιοψία. Για να προλάβεις τα χειρότερα. Και όλα αυτά πρέπει να γίνουν σύντομα. Αν γίνει με laser, τότε καίγεται και δεν μπορεί να γίνει βιοψία.

Αν λοιπόν υπάρχει η ελάχιστη έστω υποψία κακοήθειας, πρέπει να αφαιρεθεί χειρουργικά κι όχι με laser.
Οσον αφορα στη βιοψια μου ειπαν οτι δεν υπαρχει προβλημα, γιατι πρωτον δεν ειναι κατι ανησυχητικο (απλα προληπτικα το αφαιρουν) και δευτερον θα παρουν μετα απο δικη μου πιεση ενα κομματι και θα του κανουν βιοψια και μετα θα αφαιρεσουν το υπολοιπο.
Εμενα η ανησυχια μου εινα εαν το λειζερ ειναι λιγοτερο αποτελεσματικο στην αφαιρεση, δηλαδη αν αφηνει τυχον υπολειμματα που θα σημαινε οτι θα ξαναδημιουργηθει στο μελλον...ξερει κανεις?
Ο χρήστης Χαρά-Μαρία δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-11-11, 17:05   #46
ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ

Περιοχή: Αθήνα
ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μετά από 1,5 χρόνο όπου η διάγνωση για την ελιά της κόρης μου ήταν αιμαγγείωμα, σήμερα άλλαξε σε σπίλο spitz και συνέστησαν άμεση αφαίρεση. Την Πέμπτη 17/11 έχω κλείσει ραντεβού με τον Κο Πονηρό στο Παίδων. Μετά την αφαίρεση συστήνουν και βιοψία από το Ανδρεάς Συγγρός όπου γινόταν μέχρι τώρα η χαρτογράφηση.
Αναμονή για την Πέμπτη λοιπόν και μακάρι να πάνε όλα καλά. Με μπέρδεψαν λιγάκι με την αφαίρεση του σπίλου γιατί μου είπαν από το Συγγρό ότι θα γίνει με τοπική αναισθησία. Νυστέρι με τοπική αναισθησία μόνο;
Ο χρήστης ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-11-11, 19:59   #47
ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ

Προεπιλογή

Οι μαμάδες που έχουν εμπειρία με τον Κο Πονηρό τι έχουν να μου πουν για να προετοιμαστώ για το χειρουργείο; Έχω φρικάρει με την ιδέα!
Παλιά 13-11-11, 19:11   #48
ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ

Προεπιλογή

Κανείς;
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 14-11-11, 10:50   #49
πεπα

πεπα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

αφροδιτη, ποσο χρονων ειναι το παιδακι σου? σε πιο σημειο ειναι ο σπιλος και ποτε πρωτοεμφανιστηκε?
τη διαδικασια να μην τη φοβασαι, να φανταστεις οτι κοπηκε το παιδι και πατε να το ραψετε.
καλα αποτελεσματα!
Παλιά 14-11-11, 12:05   #50
ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ

Προεπιλογή

Τώρα είναι 5,5 ετών και εμφανίστηκε όταν έκλεισε τα 4. Μέχρι και τον 05/2011 που έγινε η προηγούμενη χαρτογράφηση στο Ανδρέας Συγγρός μου έλεγαν πως είναι αιμαγγείωμα.
Την Παρασκευή άλλαξε η γνωμάτευση σε σπίλος SPITZ.
Παλιά 15-11-11, 10:23   #51
πεπα

πεπα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

προφανως η βλαβη ειχε ροδινο χρωμα...
τωρα η κλινικη διαγνωση ειναι σπιλος του Spitz, αρα θα βγει, θα εξεταστει ιστολογικα και θα ειναι μια αναμνηση
Παλιά 15-11-11, 10:55   #52
ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ

Προεπιλογή

Και όμως ποτέ δεν είχε ρόδινο χρώμα. Όταν εμφανίστηκε είχε μία υποψία καφε-μπλε και στην αρχή είπαν κυανούς σπίλος αλλά μετά από 3 ακόμη γιατρούς (στο Συγγρό) κατέληξαν σε αιμαγγείωμα. Μετά από έναν χρόνο στην επανεξέταση, είχε γίνει μαύρο σε χρώμα και μας έβαλαν επανεξέταση στο 6μηνο. Όυτε τότε μας είπαν για σπίλο spitz.
Αυτή την φορά ήρθαν πάλι 3 γιατροί και κατέληξαν στον σπίλο spitz.
Η παιδίατρος έχει φαγωθεί να μην το αφαιρέσουμε ακόμη και την Πέμπτη έχω ραντεβού με ακόμη ένα δερματολόγο για ακόμη μία γνώμη (με προτροπή της παιδιάτρου).
Θα ενημερώσω για τυχόν εξελίξεις.
Παλιά 15-11-11, 12:18   #53
πεπα

πεπα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

αφροδιτακη, με ολη τη συμπαθεια, αλλα ο παιδιατρος εδω δεν εχει λογο. ο δερματολογος ειναι αυτος που κρινει αν πρεπει να βγει η βλαβη.
Παλιά 16-11-11, 12:36   #54
ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ

Προεπιλογή

Λοιπόν εχθές πήγαμε στην παιδίατρο (για να εξεταστεί και η μικρή που συμπτωματικά βήχει λιγάκι) και πάλι επέμενε να μην γίνει επέμβαση για να μην ''τραυματιστεί'' το παιδί. Δεν θέλει να συζητάμε μπροστά στην μικρή για την ελιά και για βιοψίες κτλ κτλ. Της εξήγησα πως η αφαίρεση θα γίνει από πλαστικό χειρούργο αλλά την βλέπω πολύ προβληματισμένη....
Η επέμβαση θα γίνει, δεν το συζητάμε αλλά μία ακόμη γνώμη από δερματολόγο θα την ακούσω. Στο Ανδρέας Συγγρός την εξέτασαν αρκετοί γιατροί και λίγοι εκπαιδευόμενοι. Αισθάνομαι σιγουριά για την διάγνωση τους.
Παλιά 17-11-11, 12:47   #55
πεπα

πεπα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ευτυχως το καταλαβαινεις
Παλιά 17-11-11, 18:31   #56
ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ

Προεπιλογή

Και ναι ο Κος Πονηρός μου είπε πως είναι σίγουρα σπίλος spitz, πως είναι κάτι σύνηθες σε παιδιά προσχολικής ηλικίας και να μην ανησυχώ. Θα αφαιρεθεί και τελείωσε....
Έμεινα άφωνη πάντως από την αντιμετώπιση του γιατρού. Η προσέγγιση του στην μικρή ήταν πολύ τρυφερή και παιχνιδιάρικη, μόνο όταν ανέφερε την λέξη ράμματα η μικρή προσγειώθηκε και πάλι στην πραγματικότητα αλλά μου είπε πως αν δουν ότι το παιδί είναι πολύ φοβισμένο και αντιδρλαει, θα μείνει κάποιος από τους γονείς μαζί του.
Παλιά 22-11-11, 23:58   #57
theano ka

Περιοχή: trikala
theano ka ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα.... θα ηθελα παρα πολυ να μαθω καποια πραγματα απο μαμαδες που εχουν περασει χειρουργειο για αφαιρεση σπιλου σε μικρο παιδακι!!! εχω μια κορουλα και στις 21 ηταν να κανει το χειρουργειο για αφαιρεση αλλα ακυρωθηκε γιατι η μικρη μου ηταν λιγο αρρωστη!!! εχουμε προγραμματισει ραντεβου για 2 μηνες μετα!!! εχω πολυ αγχος και θα ενιωθα καλυτερα αν μαθαινα κατι περισσοτερο!!! ο πλαστικος χειρουργος που θα μας κανει την εγχείρηση ειναι ο κ.Πονηρος!!! εχω ακουσει τα καλυτερα γιαυτον!!! ελπιζω ολα να πανε καλα!!!
Ο χρήστης theano ka δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-11-11, 10:32   #58
ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ

Προεπιλογή

Κι εγώ μια από τα ίδια.... Για να δούμε θα μας απαντήσει κάποιος;
Ερώτηση: Με την αμοιβή για την επέμβαση τι γίνεται; Υπάρχει στάνταρ αμοιβή του νοσοκομείου Παίδων ή φακελάκι;
Παλιά 22-03-12, 13:36   #59
Μικαέλλα22

Μικαέλλα22 ουδετερη μηδέν
Exclamation Σπίλος

Είμαι 22 χρονών. Γεννήθηκα με σπίλο στο μάτι, δηλ. το ενα μου ματι (το αριστερο) ειναι κανονικο και το άλλο(το δεξι) αντι να είναι ασπρο γύρο γυρο, είναι γκρι-μπλε. Γύρο στα 17 (υπολογιζω)αρχισε να εμφανίζεται ενα σημάδι στο μάγουλο απο τη μεριά που είναι το ματι με το σπιλο. Τώρα στα 22 μου ο σπιλος στο μαγουλο εχει επεκταθει σε ολο το μαγουλο. Οι φιλοι μου, μου λενε πως δεν φενεται πολυ. Εμένα ομως με ενοχλει αρκετα. Φανταστείτε τη δεξια μερια του προσωπου μου. Μπλε το ματι και ενας μεγαλος σπιλος στο μαγουλο ποσο αβολα θα ενιωθε κανεις στη θεση μου.Ισως το ματι να μην με ενοχλει τοσο.Το σημαδι ομως στο μαγουλο εχει ως αποτέλεσμα να βαζω καθημερινα μεικ απ στο προσωπο και δεν μ΄αρεσει. Ο γιατρος οταν γεννηθηκα ειπε δεν ειναι τιποτα,(το σημαδι στο ματι) οτι εχω περισσοτερη μελανινη απο οτι πρεπει. Μεγαλώνοντας αρχισε να με ενοχλει αφορητα το σημαδι στο μαγουλο. Πήγα σε δερματολόγο και μου ειπε οτι ειναι σπιλος και οτι δεν ειναι μελανινη για να μπορεσει να μου δωσει μια οποιαδηποτε κρεμα και να φυγει. Ετσι μετα απο 5 χρονια που εψαχνα να βρω τι ειναι επιτελους αυτο που εχω στο μαγουλο, εμαθα οτι ειναι σπιλος. Ο οπίος σπιλος μου ειπε ο δερματολογος χρειαζεται laser για να αφαιρεθει και ειναι 150 ευρω τη φορα και ισως χρειαστω 5-6 φορες. Το ξανακανε σε μια κοπελα λεει και τα αποτελεσματα ηταν θαυμασια. Δεν ξερω τι να κανω. Τι επιλογες αλλες εχω; Τα χρηματα ειναι πολλα. Μιλαμε για 800 ευρω. Ειμαι σε απογνωση Η αυτοπεποιθηση μου βουλιαξε Ειμαι στο πατο! Συμβουλες;

ΗELP
Μικαέλλα απο Κύπρο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μικαέλλα22 : 22-03-12 στις 13:40 Αιτία: Οι ακολουθες φωτογραφιες ειναι παρομοια συμβαντα οπως το δικο μου. το ματι μου ειναι ετσι. Η φωτογραφια με το μαγουλο ειναι ελαχιστο το σημαδι. το δικο μου ειναι μεγαλυτερο.
Ο χρήστης Μικαέλλα22 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-06-12, 10:23   #60
alisa

Περιοχή: Σέρρες
alisa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα κι απο μένα.Ο μικρός μου έχει σπίλο στο μάγουλό του και θα κάνουμε τμηματική αφαίρεση στο Αγ. Σοφία με τον κο.Πονηρό.Μήπως μπορεί καμία που είχε εμπειρία με τον γιατρό να μου πει αν χρειάζεται να έχω μαζί μου λεφτά;Κανονικά δεν πέρνουν άλλα άκουσα διάφορες περιπτώσεις που έχουν πάρει.Και άλλη μία ερώτηση.Σκέφτομαι και το ενδεχόμενο να πάω στο κρανιορποσωπικό κέντρο να το κάνω με τον κο.Στρατουδάκη που άκουσα πολύ καλά λόγια γι'αυτόν.Ξέρει νανείς πόσο θα μπορούσε να μου βγει;
Ο χρήστης alisa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 18-06-12, 10:25   #61
alisa

Περιοχή: Σέρρες
alisa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

στάνταρ αμοιβή σίγουρα δεν υπάρχει έχω ακούσει όμως για πολλές περιπτώσεις με φακελάκια
Ο χρήστης alisa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές