Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 24-08-08, 17:04   #1
barbielemonia

barbielemonia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή υποθυρεοειδισμος στην εγκυμοσυνη

στην 19 εβδομαδα ανακαλυψαμε οτι εχω υποθυρεοειδισμο και συγκεκριμενα TSH 9 απο τοτε εχω ξεκινησει θεραπεια και τωρα ειμαι 27 εβδομαδα και ειναι ρυθμισμενος ο θυρεοειδης,απλα φοβαμαι μηπως συνεβη κατι στο εμβρυο πριν.αν καποιος-α γνωριζει ας μου πει!ευχαριστω
Ο χρήστης barbielemonia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 24-08-08, 17:06   #2
barbielemonia

Προεπιλογή Re: υποθυρεοειδισμος στην εγκυμοσυνη

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο barbielemonia
στην 19 εβδομαδα ανακαλυψαμε οτι εχω υποθυρεοειδισμο και συγκεκριμενα TSH 9 απο τοτε εχω ξεκινησει θεραπεια και τωρα ειμαι 27 εβδομαδα και ειναι ρυθμισμενος ο θυρεοειδης,απλα φοβαμαι μηπως συνεβη κατι στο εμβρυο πριν.αν καποιος-α γνωριζει ας μου πει!ευχαριστω
Παλιά 24-08-08, 19:07   #3
ΜΑΡΤΗΑ

Περιοχή: ΣΠΑΤΑ
ΜΑΡΤΗΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΣΟΥ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΣΟΥ.9 ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΗΝ ΕΚΓΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΥΠΕΡΘ Κ ΤΟΞΙΚΗ ΒΡΟΧΟΚΙΛΗ.Η ΕΝΔΙΚΡΙΝΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΤΟΝΙΣΕ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΙΠΛΟΚΕΣ ΜΠΟ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΑΙΡΕΣΩ.ΠΑΡΟΛΟ ΤΟΝ ΦΟΒΟ Κ ΤΟΥΣ ΔΙΣΤΑΓΜΟΥΣ ΜΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΑ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 9 ΜΗΝΕΣ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΕΚΓΥΜΟΣΥΝΗ.ΣΤΗΝ 32 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΥΡ ΒΓΗΚΑΝ ΧΑΛΙΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΩ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ.ΕΤΥΧΩΣ ΠΗΓΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΥΧΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ Κ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΤΟ ΧΑΠΙ Β Α Σ Ι Κ Ο.ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΥΛΟ ΠΡΑΓΜΑ.ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ.ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ Κ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΣΟΥ.
Ο χρήστης ΜΑΡΤΗΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-08-08, 19:10   #4
ΜΑΡΤΗΑ

ΜΑΡΤΗΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΕΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΘΑ ΕΙΧΕ ΦΑΝΕΙ.ΜΗΝ ΑΝΧΩΝΕΣΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ.ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΤΟ ΧΑΠΙ.ΤΟΝ ΠΟΣΟ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ??ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΔΙΝΕ Τ4 ΤΩΝ 200.
Παλιά 25-08-08, 12:39   #5
sardelaki

Το avatar του χρήστη sardelaki

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
sardelaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το α΄τρίμηνο της εγκυμοσύνης είναι πάρα πολύ βασικό να είναι όλα καλά με τον θυροειδή, έτσι μου είχε πεί ο ενδοκρινολόγος μου.

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»
Ο χρήστης sardelaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-08-08, 15:39   #6
barbielemonia

Προεπιλογή ευχαριστω πολυ martha kai sardelaki

sas euxaristo polu pou mou apantisate euxomai ola na pane kala
Παλιά 25-08-08, 21:58   #7
lolipop

lolipop ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ εδώ και πέντε χρόνια έχω υπερθυρεοειδισμό που το ρυθμίζω με χάπι. Η ενδοκρινολόγος μου που γενικά είναι κατά των εγχειρήσεων μου είπε ότι την εγκυμοσύνη θα την περάσω με το χάπι μου. Το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν θα με αφήσει να θηλάσω γιατί το χάπι περνάει στο μητρικό γάλα.
Παλιά 25-08-08, 22:01   #8
ΡΕΑ

Το avatar του χρήστη ΡΕΑ

ΡΕΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Έχω υποθυρεοειδισμό που ανακαλύφθηκε στην εγκυμοσύνη, παίρνω χάπι και η γιατρός μου αν και θηλάζω δεν είπε να το κόψω, σίγουρα δεν επιτρέπεται να παίρνεις χάπι και να θηλάζεις;
Ο χρήστης ΡΕΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-08-08, 00:25   #9
DaF

DaF ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΡΕΑ
Έχω υποθυρεοειδισμό που ανακαλύφθηκε στην εγκυμοσύνη, παίρνω χάπι και η γιατρός μου αν και θηλάζω δεν είπε να το κόψω, σίγουρα δεν επιτρέπεται να παίρνεις χάπι και να θηλάζεις;
Η κοπέλα γράφει για υπερθυρεοειδισμό, εμείς του υπο- παίρνουμε θυροξίνη, αυτό δηλ. που λείπει από τον οργανισμό, γιατί καλέ να μη θηλάσεις;;;;

Εγώ ανακάλυψα τον υπο- μου πριν ένα χρόνο και τώρα με ρυθμίζει η ενδοκρινολόγος αλλά όχι με μεγάλες αποκλίσεις ακόμα (έχω μέλλον..! )

Πριν 2 εβδομάδες έκανα εξετάσεις, αφού μου είχε αυξήσει τη δόση, αλλά μιας και δεν είχα σωματικές αλλαγές (ας όψεται η ναυτία γκρρρρ..) η TSH έφτασε στο 0,1 δηλαδή τίποτα! Η γιατρός μου με διαβεβαίωσε ότι δεν κάνει κακό στο μωρό και άρχισα αμέσως μικρότερη δόση. Γενικά άμα κάνεις τακτικά εξέταση (όποτε σου πει δηλαδή) δεν υπάρχει πρόβλημα.

Αλλά όχι και να στερήσεις το θηλασμό από το μωρούλι!!!!Ξέρουν οι γιατροί μην ανησυχείς!

Ο χρήστης DaF δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-08-08, 01:52   #10
ΡΕΑ

Το avatar του χρήστη ΡΕΑ

ΡΕΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Sorry, μπερδεύτηκα , απλώς πήρα σήμερα τις εξετάσεις μου και έκανα ...νεο διψήφιο ρεκόρ στις τιμές της TSH, άντε να δω πως θα το ρυθμίσω, στην εγκυμοσύνη ήταν υποθυρεοειδισμός, όταν γέννησα και μετά πήγα στο άλλο άκρο, πήγαινε προς υπερθυρεοειδισμό και τώρα πάλι γύρισε καθαρά σε υποθυρεοειδισμό, πάλι με τις δόσεις του χαπιού θα "παίζω" μέχρι να βρω τη σωστή.
Παλιά 26-08-08, 13:30   #11
DaF

DaF ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Απ'ό,τι έχω καταλάβει έχει πολύ να κάνει με την αυξομείωση του βάρους και ότι σε όοοολη τη διάρκεια εγκυμοσύνης-γέννας-θηλασμού η tsh το παίζει τραμπάλα..οπότε καλή μας διασκέδαση!!

Ο χρήστης DaF δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-08-08, 23:27   #12
barbielemonia

Προεπιλογή

rea poso ebdomadon isoun otan anakalipses ton upothiroeidismo sthn egkumosynh?poso itan i TSH ?
Παλιά 27-08-08, 02:33   #13
ΡΕΑ

Το avatar του χρήστη ΡΕΑ

ΡΕΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σε έναν τυπικό έλεγχο την 11η περίπου εβδομάδα φάνηκε το πρόβλημα, η THS ήταν 6,5 και το ζάχαρο τσιμπημένο. Επικοινώνησα τηλ. με το γιατρό μου και μου είπε ότι θα δει όλες τις εξετάσεις μαζί στο επόμενο ραντεβού, όταν έγινε το ραντεβού αυτό ήμουν 14 εβδομάδων περίπου, με παρέπεμψε σε ενδοκρινολόγο - διαβητολόγο, μετά από ραντεβού, στο οποίο έκανα και υπέρηχο, με έστειλε να κάνω κι άλλες εξετάσεις σε πυρηνικό ιατρό (όχι σε απλό μικροβιολόγο έτσι μου είπε) ήμουν στην 18η εβδομάδα, όταν τελείωσα με τις εξετάσεις άρχισα θεραπεία, η THS ήταν 4,5 τότε. Ζάχαρο ευτυχώς δεν είχα. Έκανα εξετάσεις κάθε μήνα και προσαρμόζαμε το χάπι ανάλογα . Μέχρι που γέννησα, με το χάπι, η THS ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα. Μετά τη γέννα ... ''τρελάθηκε'' και τώρα είμαι ξανά σε φάση ρύθμισης.
Παλιά 27-08-08, 20:29   #14
barbielemonia

Προεπιλογή

rea ok me sena me to moro ola kala?den eixe kapoio problima giati exo diabasei sto internet oti genniountai moro me noitiki kathisterisi bebaia o giatros mou leei na min skeftomai akraia paragmata
Παλιά 27-08-08, 20:37   #15
ΡΕΑ

Το avatar του χρήστη ΡΕΑ

ΡΕΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι ως τώρα όλα είναι καλά,ο μπέμπης είναι υγιέστατος,δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα μέχρι σήμερα.
Παλιά 28-08-08, 21:55   #16
barbielemonia

Προεπιλογή

ax rea se eyxaristo para polu
Παλιά 19-12-08, 10:13   #17
anna_ath

Το avatar του χρήστη anna_ath

Περιοχή: Πειραιάς
anna_ath ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Υποθυροειδισμός και εγκυμοσύνη

Κατά τη διάρκεια του προγεννητικού ελέγχου...πριν ένα μήνα δηλαδή είχα κάνει και κάτι ορμονολογικές εξετάσεις μιας και ο γιατρός μου είναι ξεσκονόπανο και τα ελέγχει όλα....βγήκαν λοιπόν κάποιες περίεργες τιμές και μου είχε πει να δω και έναν ενδοκρινολόγο αλλά το αμέλησα καθώς από μικρή που έχω διάφορα θέματα που δείχνουν ότι μπορεί να έχω ορμονολογικό θέμα οι γιατροί όλο εξετάσεις με βάζουν και κάνω και στο τέλος μου λένε δεν έχεις τίποτα....τις δείχνω λοιπόν εχθες και στη δερματολόγο μου στην οποία έχω πολύ εμπιστοσύνη και μου λέει κάτι παίζει εδώ και παίρνει έναν φίλο της ενδοκρινολόγο και της λέει ότι μπορεί κάτι ελαφρύ να υπήρχε από παλιά και τώρα να έκανα υποθυροειδισμό στην εγκυμοσύνη και να χρειαστεί να το ρυθμίσουμε με χάπι γιατί θα έχει πρόβλημα το μωρό!Θα πάω λοιπόν σήμερα σε αυτόν γιατί θέλει να δει ότι εξετάσεις έχω και από το παρελθόν και να μου πει τι άλλες χρειάζεται να κάνω ωστέ να διαπιστωθεί αν έχω πρόβλημα....όπως καταλαβαίνετε έχω καταστεναχωρηθεί και φοβάμαι που το αμέλησα μην έχω δημιουργήσει ήδη πρόβλημα στο μωρό....υπάρχει καμμία που να της έτυχε κάτι τέτοιο στην εγκυμοσύνη?Η΄να έχει υποθυροειδισμό και να έπαιρνε αγωγή στην εγκυμοσύνη??? Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις?Ουφ έχω σκάσει αλλά θέλω να ελπίζω ότι και αυτός δεν θα διαγνώσει υποθυροειδισμό και όλα να πάνε καλά!Μα δεν πάνε καθόλου καλά οι γιατροί σε αυτόν τον τόπο....ειδικά του Ίκα ...περιττό να πω ότι έχω κάνει πάνω από 5 φορές ορμονολογικό έλεγχο τα τελευταία 10 χρόνια και ίσες φορές και υπερύχους θυροειδούς και ωοθηκών και όλοι λένε δεν έχεις τίποτα!Και να σου πάλι μετά ένας νέος γιατρός πρέπει να χεις πολυκιστικές και ίσος υποθυροειδισμό και άντε πάλι ψάξιμο....Μήπως εγώ είμαι ούφο τελικά και δεν βγάζουν άκρη με τις εξετάσεις μου????????????
Παλιά 19-12-08, 12:04   #18
nat-left

Το avatar του χρήστη nat-left

nat-left ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ο θυρεοειδής δυστυχώς έχει την τάση να απορυθμίζεται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Καλό είναι τώρα να πάρεις την αγωγή που θα σου συστήσει ο γιατρός σου, δεν θα δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα, αντίθετα αν το αμελήσεις κι άλλο μπορεί να δημιουργηθούν προβλήματα. Μετά την εγκυμοσύνη κατά 90% θα σου σταματήσουν το χάπι.
Στη πρώτη μου εγκυμοσύνη ήταν μία χαρά ρυθμισμένος, στη δεύτερη (που παλινδρόμησε) μετά μου έκοψαν το χάπι γιατί δεν το χρειαζόταν πλέον ο οργανισμός, τώρα σε αυτή δεν το χρειάζομαι ακόμη αλλά κάνω FT3, FT4 και TSH κάθε δίμηνο για να είμαι σίγουρη. Με το καλό και μην ανησυχείς.
Παλιά 19-12-08, 16:04   #19
Jen.

Το avatar του χρήστη Jen.

Περιοχή: Αθήνα
Jen. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω έχω τάση προς υποθυροειδισμό με όζο και ενώ είχα σταματήσει τα χάπια Τ4 τα άρχισα ξανά λόγω εγκυμοσύνης γιατί η ενδοκρινολόγος μου είπε ότι αλλιώς θα έβλαπτε το μωρό. Να πας στον γιατρό σου και να τα ξεκινήσεις αμέσως. Δεν είναι αργά μην πανικοβάλλεσαι έχεις ακόμη μπροστά σου.
Παλιά 19-12-08, 16:57   #20
anthie g

anthie g ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ το γνώριζα το πρόβλημα και έπαιρνα χαπάκια Thyrormone τα οποία και στις δύο εγκυμοσυνες μου αύξησαν τις δόσεις ωστε να μπορέσουν τα μωράκια να φτιάξουν δικό τους θυροεισή αδένα. Στους θηλασμούς μου τα έκοψαν μόνο.
Ο χρήστης anthie g δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-12-08, 23:20   #21
ΜΑΡΤΗΑ

ΜΑΡΤΗΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΜΗΝ ΑΝΧΩΝΕΣΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ.ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ Κ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΕΓΩ Κ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ Κ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΑΙΡΝΩ Τ4 Κ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΣΟΥ ΑΝΕΒΑΖΕΙ Η ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΤΟ ΧΑΠΙ.ΑΠΛΩΣ ΜΗΝ ΤΟ ΑΜΕΛΗΣΕΙΣ.ΑΝΤΕ Κ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ.
Παλιά 20-12-08, 16:18   #22
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nat-left
Ο θυρεοειδής δυστυχώς έχει την τάση να απορυθμίζεται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Καλό είναι τώρα να πάρεις την αγωγή που θα σου συστήσει ο γιατρός σου, δεν θα δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα, αντίθετα αν το αμελήσεις κι άλλο μπορεί να δημιουργηθούν προβλήματα. Μετά την εγκυμοσύνη κατά 90% θα σου σταματήσουν το χάπι.
+
Ειχα , εχω και θα εχω παντα υποθυρεοειδισμο. Και στις 2 εγκυμοσυνες απλα στον 3ο μηνα εκανα εξετασεις και αυξησαμε το χαπι. Δεν παθαινει τιποτα απολυτως το παιδι αν το ελεγχεις.

ΥΓ. Οσον αφορα το ΙΚΑ. Κοντεψανε να μου βγαλουνε τις αμυγδαλες ωσπου στο τελος καταλαβαν οτιι ειχα υποθυρεοειδισμο . Τι να λεμε τωρα.Αν και νομιζω οτι εσενα ειναι αυτο που εκανα παραθεση

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-12-08, 11:07   #23
anna_ath

anna_ath ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τελικά ξεκινάμε Τ4 και ο ενδοκρινολόγος και ο γυναικολόγος μου είπαν ευτυχώς που το προσέξαμε νωρίς και ότι δεν θα έχει δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στο μωρό από τώρα....αυτό ελπίζω και εγώ...θα ξανακάνω εξετάσεις όταν θα κάνω και τον β επιπέδου και θα μου πει μέτα πάλι πότε θα ξανακάνω....υπήρχε προδιάθεση απ'ότι μου είπε ο ενδοκρινολόγος και τώρα η εγκυμοσύνη ανέβασε οριακά τις τιμές αλλά πρέπει να το πάρω το χάπι γιατί έτσι κ αλλιώς ανεβαίνουν κ άλλο αυτές οι ορμόνες σε αυτή τη φάση που είμαι...μετά τη λοχεία ίσος και να περάσει και να μην συνεχίσω το χάπι ... το ελπίζω όπως ελπίζω και να κάνω ένα υγιές,ροδαλό και στρουμπουλό μωρό που δεν θα έχει κανένα κουσούρι επειδή εμένα το σώμα μου δεν πάει καλά!Περιμένω πως και πως να πάω αρχές Γενάρη να το δω στον υπέρυχο ότι είναι καλά!!!
Παλιά 21-12-08, 11:58   #24
neamanoula

Το avatar του χρήστη neamanoula

Περιοχή: θεσ/νικη
neamanoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Aννούλα όλα θα πάνε καλά, μην στενοχωριέσαι!! Και σε λίγους μήνες θα κρατήσεις στην αγκαλιά σου ένα υγιέστατο, στρουμπουλό και αφράτο μωράκι...
Παλιά 21-12-08, 14:54   #25
geoste

Το avatar του χρήστη geoste

geoste ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην geoste
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο anna_ath
Τελικά ξεκινάμε Τ4 και ο ενδοκρινολόγος και ο γυναικολόγος μου είπαν ευτυχώς που το προσέξαμε νωρίς και ότι δεν θα έχει δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στο μωρό από τώρα....αυτό ελπίζω και εγώ...θα ξανακάνω εξετάσεις όταν θα κάνω και τον β επιπέδου και θα μου πει μέτα πάλι πότε θα ξανακάνω....υπήρχε προδιάθεση απ'ότι μου είπε ο ενδοκρινολόγος και τώρα η εγκυμοσύνη ανέβασε οριακά τις τιμές αλλά πρέπει να το πάρω το χάπι γιατί έτσι κ αλλιώς ανεβαίνουν κ άλλο αυτές οι ορμόνες σε αυτή τη φάση που είμαι...μετά τη λοχεία ίσος και να περάσει και να μην συνεχίσω το χάπι ... το ελπίζω όπως ελπίζω και να κάνω ένα υγιές,ροδαλό και στρουμπουλό μωρό που δεν θα έχει κανένα κουσούρι επειδή εμένα το σώμα μου δεν πάει καλά!Περιμένω πως και πως να πάω αρχές Γενάρη να το δω στον υπέρυχο ότι είναι καλά!!!
σου ευχομαι να πανε ολα καλα και να μη φοβασαι απο τη στιγμη που το γνωριζεις και το παρακολουθεις.Εγω το ανακαλυψα στα 19 μου και μετα απο εξετασεις λογω της κληρονομικοτητας διαγνωστηκε και στα παιδια μου αλλα οριακα.Καθε πρωι παιρνουμε και οι τρεις τα χαπακια μας κατα τα αλλα εχουμε μια φυσιολογικοτατη ζωη
Ο χρήστης geoste δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-12-08, 16:16   #26
nat-left

nat-left ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elenik
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nat-left
+
Ειχα , εχω και θα εχω παντα υποθυρεοειδισμο. Και στις 2 εγκυμοσυνες απλα στον 3ο μηνα εκανα εξετασεις και αυξησαμε το χαπι. Δεν παθαινει τιποτα απολυτως το παιδι αν το ελεγχεις.
Δεν ήθελα να αναφερθώ εκτενέστερα για να μην αγχώσω την κοπέλα. Εγώ είχα τις χειρότερες εμπειρίες μου με τον απορυθμισμένο θυρεοειδή μου. Έχασα δύο παιδάκια και μου είπαν ότι ήταν από τον απορυθμισμένο θυρεοειδή σε συνδυασμό με υψηλό σακχαρώδη διαβήτη, αλλά για να φτάσεις σε αυτή τη χειρότερη κατάληξη θα πρέπει ο θυρεοειδής να είναι τελείως εκτός ορίων. Τώρα τρέμω και το ελέγχω κάθε δίμηνο και γι' αυτό είπα στη κοπέλα να μη το αμελήσει (αν και έχει περάσει το επικίνδυνο τρίμηνο)

ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΤΟ ΟΤΙ ΕΖΗΣΑ ΕΓΩ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΑΛΛΗ ΚΟΠΕΛΑ
Παλιά 22-12-08, 11:30   #27
anna_ath

anna_ath ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Βασικά κοιτώντας τις εξετάσεις μου είναι ακριβώς στο μέγιστο όριο που πρέπει να είναι οι τιμές των ορμονών υπό φυσιολογικές συνθήκες οπότε θεωρώ ότι το βρήκαμε πολύ έγκαιρα .... νομίζω ότι μεγαλύτερες τιμές θα προκαλούσαν πρόβλημα ... Τ4 μου έδωσε 75mg είναι μεγάλη η δόση? έχουν και τίποτα παρενέργειες αυτά τα χάπια σε μένα η μπα?Και ναι νατ επειδή έχω περάσει το πρώτο τρίμηνο θεωρώ ότι είμαι σχετικά ασφαλής από δω και πέρα γιατί πραγματικά αν χανόταν αυτή η ψυχούλα θα με πονούσε απίστευτα πολύ.Άντε να περάσουν οι μέρες να πάω στο γιατρό να δω το παιδάκι μου ζωηρό ζωηρό!!!
Παλιά 22-12-08, 11:32   #28
nat-left

nat-left ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η δοσολογία T4 των 75mg είναι από τις μικρές (αν παρατηρήσεις καμία αλλαγή γενικότερα στον οργανισμό σου, όπως εφίδρωση ή το αντίθετο ξηρό στόμα ή κάτι που δεν είχες πριν να το πεις στο γιατρό σου!

Εμένα οι τιμές του θυρεοειδούς ήταν αλλού γι' αλλού καμία σχέση!

’ντε και μετά τις γιορτές να αρχίσει να σε κλωτσάει! (έτσι για να έχεις επιπλέον λόγους να χαμογελάς έστω και μόνη σου)

Τέλος καλό όλλλλααααα καλά
Παλιά 22-12-08, 11:36   #29
anna_ath

anna_ath ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Βασικά μπορεί και να με κλvστάει ήδη ...δεν ξέρω...ειδικά άμα σκύβω το σώμα λίγο μπροστά νοιώθω ένα χτουπ λίγο πιο χαμηλά από τον αφαλό αλλοτε πιο δεξιά άλλοτε πιο αριστερά.... πως όταν χτυπάει κάποιος τη πόρτα ... σα να μου λέει εεε ηλίθια με ζορίζεις κάτσε ίσια
Παλιά 22-12-08, 11:41   #30
nat-left

nat-left ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παλιά 22-12-08, 13:49   #31
ΝΙΤΑ

ΝΙΤΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια, εμένα η ενδοκρινολόγος μου έδωσε Τ4 των 50 μόνο κ μόνο επειδή βρέθηκαν αντισώματα κ πάλι όχι πολύ ανεβασμένα γύρω στο 200-300 ηταν η τιμή με τις άλλες ορμόνες φυσιολογικές. Η TSH από την αρχή ήταν στα φυσιολογικα όρια αλλά τελευταία έχει πέσει κοντά στο κατώτατο φυσιολογικό γύρω στο 0,5 κ ανησυχω μήπως πέσει κ άλλο. Εν τω μεταξύ άλλος ενδοκρινολόγος μου είπε ότι δεν το χρειάζομαι αλλά πάλι φοβάμαι να το σταματήσω ΄μέσα στην εγκυμοσύνη μήπως κάτι απορυθμιστει.
Παλιά 07-04-09, 21:28   #32
dinaki88

dinaki88 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

sos!μέχρι πριν 2 βδομάδες η tsh ήταν γύρω στο 2.4 και είχα να κάνω και έναν υπέρηχο θυρεοειδούς γιατί γύρω στη 10η εβδομάδα μου ήταν γύρω στο 3.5 και η γιατρός είπε να το ψάξουμε..έκανα χτές τον υπέρηχο και πάνω που ησύχασα ότι όλα είναι καλά, παίρνω σήμερα αποτελέσματα tsh 7.5!!!!!!!!είμαι 16 εβδομάδων και έχω κατααγχωθεί επειδή ξέρω ότι μπορεί μια τέτοια κατάσταση να δημιουργήσει πρόβλημα στο μωρό.θα πάω στο γιατρό το συντομότερο αλλά αν κάποια έχει κάποια καθησυχαστική παρόμοια εμπειρία θα με καλμάρει κάπως
Ο χρήστης dinaki88 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-04-09, 21:40   #33
irene77

Το avatar του χρήστη irene77

Περιοχή: Kαλλίπολη, Πειραιάς
irene77 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

να ρωτησω κατι στις εξετασεις που εκανα τωρα, ηταν και η θυρεοτροπος ορμονη TSH-3G η οποια ειχε αποτελεσμα 0,61 και διπλα λεει τα ορια στην 21-30εβδομαδα κυησης προφανως 1,90-8,80,
αρα ειναι ποιο κατω αυτο τι σημαινει ρε κοριτσια?

Όταν καταλάβουμε τι σημαίνει ελπίδα, θα πάψουμε να πιστεύουμε σ' αυτήν...
Ο χρήστης irene77 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-04-09, 21:41   #34
mikio

Το avatar του χρήστη mikio

Περιοχή: Χανιά
mikio ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πάρε ενδοκρινολόγο άμεσα στο τηλέφωνο. Δεν έχει να κάνει ο γυναικολόγος με το θυρεοειδή. Να του πεις ακριβώς ότι έγραψες εδώ για να αρχίσεις άμεσα τη θυροξίνη.
Παλιά 07-04-09, 21:45   #35
mikio

mikio ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο irene77
να ρωτησω κατι στις εξετασεις που εκανα τωρα, ηταν και η θυρεοτροπος ορμονη TSH-3G η οποια ειχε αποτελεσμα 0,61 και διπλα λεει τα ορια στην 21-30εβδομαδα κυησης προφανως 1,90-8,80,
αρα ειναι ποιο κατω αυτο τι σημαινει ρε κοριτσια?
Για ότι έχει να κάνει με το θυρεοειδή και μάλιστα σε εγκυμοσύνη επικοινωνούμε με ενδοκρινολόγο. Το πιο κάτω δεν ξέρω αν έχουν να κάνουν με υπερλειτουργία ή αν ήδη παίρνεις θυροξίνη μήπως χρειάζεται ρύθμιση της δόσης.
Παλιά 07-04-09, 21:48   #36
irene77

Το avatar του χρήστη irene77

Περιοχή: Kαλλίπολη, Πειραιάς
irene77 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δεν ειχα πριν θυροειδη η τουλαχιστον δε το ανακαλυψα τωρα τελευταια

Όταν καταλάβουμε τι σημαίνει ελπίδα, θα πάψουμε να πιστεύουμε σ' αυτήν...
Ο χρήστης irene77 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-04-09, 21:51   #37
mikio

mikio ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ε τότε αφού και οι τιμές κυμαίνονται πιο κάτω από τα όρια συμβουλέψου κι έναν ενδοκρινολόγο για να μην ανησυχείς. Αλλά νομίζω δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας με το μικρό ποσοστό. Το μεγάλο είναι πρόβλημα...
Παλιά 07-04-09, 21:54   #38
mikio

mikio ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΙΡΕΝΕ 77 το πρώτο μήνυμά μου που έλεγα αυτό:
"Πάρε ενδοκρινολόγο άμεσα στο τηλέφωνο. Δεν έχει να κάνει ο γυναικολόγος με το θυρεοειδή. Να του πεις ακριβώς ότι έγραψες εδώ για να αρχίσεις άμεσα τη θυροξίνη."

απευθυνόμουν στο dinaki88.
Για να μην υπάρξει κανένα μπέρδεμα...
Παλιά 07-04-09, 22:08   #39
sardelaki

Το avatar του χρήστη sardelaki

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
sardelaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κορίτσια πάρτε τηλ. ενδοκρινολόγο όσες έχετε πρόβλημα με το θυροειδή, μην το αφήνετε έτσι.
Εγώ γενικότερα έχω πρόβλημα με το θυροειδή εδώ και 6 χρόνια, αλλά στην εγκυμοσύνη ήταν ότι να ΄ναι...συνέχεια έκανα εξετάσεις αίματος μέχρι να ρυθμιστεί.
Πολύ βασική είναι οι 3 πρώτοι μήνες της κύησης, να είναι ρυθμισμένος!

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»
Ο χρήστης sardelaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-04-09, 22:08   #40
dinaki88

dinaki88 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ναι σε ενδοκρινολόγο θα πάω αλλά αγχώθηκα αν αυτές τις δύο βδομάδες που δεν το έχω τεστάρει ίσως έχει δημιουργηθεί πρόβλημα
και χάρηκα τόσο που στον υπέρηχο όλα ήταν καλά
Ο χρήστης dinaki88 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές