Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΒΡΕΦΟΥΣ -ΒΟΗΘΕΙΑ-


Recommended Posts

Χρειάζομαστε την βοήθειά σας !!!

Παρατηρήσαμε το κεφαλάκι του μωρού μας και από την δεξιά πλευρά του,στους κροτάφους, δεν είναι τόσο ανεπτυγμένο όσο απο την αριστερή. Στη μια πλευρά σαν να έχει καρούμπαλο και στην άλλη σαν να έχει βαθούλωμα. Είναι 2,5 μηνών και γεννήθηκε με καισαρική, οπότε δεν ταλαιπωρήθηκε στη γέννα, ούτε έχει χτυπήσει. Στον ύπνο τον βάζουμε μια από την δεξιά μεριά και μια από την αριστερή. Δεν χρησιμοποιώ μαξιλάρι, μήπως χρειάζεται??? Θα αλλάξει ή θα μείνει ετσι???

Ανησυχούμε πολύ...

Z1wgp3.png?2viAIhybxo82p3.png?qeXjQ4Ll
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το καλυτερο θα ηταν να ρωτησεις τον παιδιατρο σου. Ποσο ειναι το παιδι; Να ξερεις οτι μεγαλωνοντας το κεφαλακι φτιαχνει αν ειναι νεογεννητο. Στο λεω γιατι η κορη μου λογω 2μηνης παραμονης στη θερμοκοιτιδα στην αρχη ειχε ενα κεφαλι πεπονοειδες και μακρουλο. Στν πορεια στρογγυλεψε.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον σε καθησυχαζει και η παιδιατρος σου να μην ανησυχεις. Αν εβλεπες το κεφαλι της κορης μου μολις της εφερα σπιτι θα σε επιανε απελπισια. Ειχα κι εγω το ιδιο αγχος αλλα τελικα ηρθε κι ισιωσε. Να θυμασαι να το βαζεις να κοιμαται κι απ' τις δυο πλευρες.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολυ...

Μου είπε η παιδίατρος οτι αν παραμείνει έντονα το βαθούλωμα θα βγάλουμε μια ακτινογραφία. Ελπίζω να μην χρειαστεί.

Z1wgp3.png?2viAIhybxo82p3.png?qeXjQ4Ll
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκτος απο τις στασεις στο υπνο τα μωρακια εχουν την αγαπημένη τους στάση /θέση :) Παρατηρησε το μωρακι σου να δεις οτι συνήθως αποκοιμιεται απο την μια πλευρά ή οταν καθεται γερνει προς την μια πλευρά . Θα διορθωθει σιγα σιγα απο μόνο του αλλα οπως ειπε και η Jean να κοιμαται και απο τις δυο πλευρες .

Εμένα η δεξιά ειναι η αγαπημένη της γιατι απο τις πρωτες μερες στο σπιτι δεξια της ήταν το παράθυρο και την τράβαγε το φως :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

βαθούλωμα στο σημείο της πηγής εννοείς?

αν ναι, τότε ναι έχει να κάνει με τον ύπνο

η πηγή από αυτή την πλευρά κλείνει με πιο αργούς ρυθμούς επειδή κοιμάται πιο πολύ από εκεί, ενώ απ την άλλη πλευρά είναι πιο κλειστή

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

και εγω πιστευω δεν ειναι προβλημα. Εμας τους τελευταιους 2 μηνες αρχισε να στρογγυλευει το κεφαλακι της και ακομα απο την μια πλευρα ειναι σαν πατημενο και στο πάνο μερος εχει ενα κοκκαλο σαν καρουμπαλακι :)

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει!!! :)

 

Εμάς τον πρώτο καιρό φαινόταν ένα μικρό βαθούλωμα στον κρόταφο και απο τις δύο πλευρές..απ' ότι πρόσεξα άρχισε σιγά-σιγά να γεμίζει και να στρογγυλεύει το πρόσωπο της!! Αν σκεφτείς με τι ρυθμούς μεγαλώνει ο εγκέφαλος του μωρού τους πρώτους 3 μήνες θα καταλάβεις ότι δεν πρέπει να σε ανησυχεί αυτό!!

 

Εμάς όταν κοιμάτε στην κούνια κοιμάτε αριστερά (πράγματι είναι απο εκέι που είναι το φώς..δεν το είχα ξανασκεφτεί αυτό Λαμπρινή, έχεις δίκιο) και όταν κοιμάτε στο relax προτιμά την δεξιά... Έχουν και αυτά τις προτιμήσεις τους τι να κάνουμε...εξάλου είναι μικρά "ανθρωπάκια" και έχουν την προσωπικότητα τους μην το ξεχνάμε!!! :D

 

Καλή σας μέρα!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ...

Ο μπέμπης προτειμάει να κοιμάτε απο την άλλη μεριά, όχι από εκεί που έχει το βαθούλωμα και τώρα τον γυρίζω με το ζόρι, του βάζω και στηρίγματα απο πίσω στην πλάτη αλλά τα σπρωχνει. Αλλού τον βάζω στο κρεβατάκι του και αλλού τον βρίσκω. Η αλήθεια είναι ότι στις αρχές που κοιμόταν μόνο απο την αριστερή πλευρά τον άφηνα έτσι, δεν τον άλλαζα πλευρό.

Z1wgp3.png?2viAIhybxo82p3.png?qeXjQ4Ll
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...
Εκτος απο τις στασεις στο υπνο τα μωρακια εχουν την αγαπημένη τους στάση /θέση :) Παρατηρησε το μωρακι σου να δεις οτι συνήθως αποκοιμιεται απο την μια πλευρά ή οταν καθεται γερνει προς την μια πλευρά . Θα διορθωθει σιγα σιγα απο μόνο του αλλα οπως ειπε και η Jean να κοιμαται και απο τις δυο πλευρες .

Εμένα η δεξιά ειναι η αγαπημένη της γιατι απο τις πρωτες μερες στο σπιτι δεξια της ήταν το παράθυρο και την τράβαγε το φως :D

 

Kαι εμάς ακριβώς το ίδιο...προτιμάει τη δεξιά και το κεφάλι του απο εκει ειναι πιο πεπλατυσμένο...πότε άρχισε σε σας να ισιώνει το κεφάλι? και πως τη βάζεις να κοιμηθεί και από την άλλη πλευρά αφού αμέσως θα γυρίσει από την αγαπημενη του πλευρά? :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τώρα ξαναείδα το θέμα. Τελικά το κεφαλάκι του είναι μια χαρά. Γύρω στους 4 μήνες δεν φαινόταν τίποτα απο το βαθούλωμα. Δεν χρειάστηκε να κάνουμε ακτινογραφία και Δόξα Το Θεό τώρα είναι σχεδόν 10 μηνών και το καφάλι του είναι στρογγυλο :D .

Z1wgp3.png?2viAIhybxo82p3.png?qeXjQ4Ll
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...