Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θηλασμός > Αποκλειστικός θηλασμός: 0-6 μήνες

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 07-06-12, 21:33   #81
Μαρια.X

Το avatar του χρήστη Μαρια.X

Μαρια.X ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μπραβο πολυ καλο σημαδι,το μωρο σου κανει μαραθωνιους θηλασμους,μεχρι να σαραντησετε θα θηλαζει ετσι,δηλ ειναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ να ειναι και 18 ωρες το 24ωρο στο στηθος σου.
Δεν το κανει γιατι δεν χορταινει αλλα για να σου κατεβασει γαλα.
Εκανες την καλυτερη κινηση που πεταξες την πιπιλα.
Σε παρακαλω κλεισε τ'αυτια σου σε αυτα που λεει η ΄παιδιατρος,αυτο με το θηλαστρο ειναι εντελως ΑΚΥΡΟ η γυναικα σε θεματα θηλασμου εχει πληρη μεσανυχτα και το κακο ειναι οτι σε εχει επηρεασει,δεν χρειαζεται να βγαλεις γαλα για να της αποδειξεις κατι,βαζε το μωρο στο στηθος,πετα τα ρολογια πιπιλες κλπ και θα εισαστε μια χαρα.
Παλιά 07-06-12, 21:36   #82
Μαρια.X

Μαρια.X ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Α,και παρε τηλ τους πιστοποιημενους συμβουλους μητρικου θηλασμου να σου φυγει η ανασφαλεια που σου δημιουργησε η παιδιατρος σου .
Παλιά 07-06-12, 21:37   #83
leniw78

leniw78 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

joe89 δε θα σου δωσω συμβουλες γιατι δεν ειμαι εμπειρη και καλυτερα να στα πουν η κ. Αγλαια και οι αλλες εμπειρες κοπελες, απλα θα σου γραψω την εξελιξη του δικου μου μωρου για να παρεις θαρρος
Γεννηση 26/4/2012 3150
Ζυγ 4/5/2012 2870 (εγω κλαιω με μαυρο δακρυ, η παιδιατρος υπερ του θηλασμου, με το ζορι συγκρατιεται αλλα με καθησυχαζει γιατι βλεπει ποσο το θελω, προτεινει θηλαστρο, αρνουμαι, προτεινω ζυγαρια για να το παρακολουθουμε)
Ζυγ 7/5/2012 2920 (η ζυγιση εγινε σε συμβουλο θηλασμου, που μου ειπε ολα καλα τα κανω, το παιδι αρχισε να παιρνει επιασε το πλατο του χαμηλοτερου βαρους, συνεχισε καλα τα πας, ΠΕΤΑ ΤΗ ΖΥΓΑΡΙΑ)
Ζυγ 15/5/2012 3090 (η παιδιατρος λεει λιγο αλλα οκ)
Ζυγ 6/6/2012 3620 (ολα οκ λεει η παιδιατρος)

το εχω παρει αποφαση οτι το μωρο μου ειναι λιγο μινιον τι να κανουμε. Η παιδιατρος μου λεει, μπραβο και εχεις πολυ θεληση κτλ κτλ, σιγουρα και η ιδια θα ενιωθε πιο ανετα με ενα πιο καλοθρεμενο μωρο, αλλα θεωρει το θηλασμο πιο σημαντικο. Το μωρο μου τις πρωτες μερες ετρωγε τα χερια του, το ειχα στο στηθος συνεχως, τωρα το εχω...λιγο λιγοτερο!Φυσικα και δεν χορταινε, τωρα ομως χορταινει, ποτε δεν ταβλιαζεται, αλλα ειναι ικανοποιημενο (για κανενα μισαωρο-μια ωρα). Πηρα νοσοκομειακο θηλαστρο (με τα λεφτα της ζυγαριας που επιστρεψαμε χεχε) και στην αρχη εβγαζα 20 μλ μετα 30 στο συνολο (μια φορα τη μερα και οχι καθε μερα) δηλαδη 10 και 20 απο καθε βυζι, τωρα 40 μερες μετα βγαζω 50-60 συνολο τ φορα...το βαζω σε μπουκαλακια και του το δινουν αμα λειπω για καμια δουλεια, αν και η ποσοτητα αυτη ειναι σνακ για αυτον.
Ακολουθησα με πολυ πεισμα τη συμβουλη της συμβουλου:καμια παρεμβαση, δινε το στηθος στο μωρο. Εννοειται σταγονα ξενο γαλα απο τοτε που βγηκαμε απο το μαιευτηριο (εκει του δωσανε τη δευτερη μερα, μετα αφου τους ειπα οτι δε θελω ξανα να μου ξερασει ξενο οταν προσπαθω να θηλασω του δινανε μονο τσαι αν πλανταζε δεν ξερω ποσο τσαι πηρε) Προσπαθω να ειμαι ηρεμη και να μην κοιταω τα αλλα στρουμπουλα μωρα με αγχος!!Το συμπερασμα ειναι οτι σε 12 μερες το μωρο μπορει να εχει χασει βαρος!!!
Κουραγιο σου ευχομαι!Βυζαινε και μη ερευνα!!

Ο χρήστης leniw78 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-06-12, 21:48   #84
jo89

Το avatar του χρήστη jo89

jo89 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ειμαι τοσο χαλια μα τοσο χαλια.....
Με παιρνει πριν η παιδιατρος πως πατε κτλ...λεω απο τ πρωι ειναι κρεμασμενος πανω μου τεσπα και μην τα πολυλογω ολα αυτα που σας ειπα και πριν.....
Βρε πουλακι μου μου λεει προφανως το μωρο σου ψαχνει γαλα και δεν εχεις αρκετο τι θες να κανεις ζημια???δωστου ουλαχιστον μ λεει 60 μλ ξενο να εισαι σιγουρη πως χορτασε αν δεις πως γκρινιαζει μολις πας να τον αφησεις το μωρο σου πειναει μ λεει

Κοριτσια οντως ειναι λες και πειναει και δεν βρισκει να φαει χτυπιεται στο στηθος τρελενετραι αποκοιμιεται ποτε ρουφαει ποτε οχι και μολις πας να τον αφησεις κατω ο κακος χαμος ειναι απο τις 2 μιση ωρα κολλημενος πανω μου νιωθιω πως δεν εχω γαλα πλεον να τραβηξει.....
Με απογοητευσε παλι αυτη......δεν θελω να κανω κανενα κακο στο μωρο......δεν θελω της λεω να του δωσω ξενο.......και εγω μου λεει δεν θελω αλλα κοιταω να ναι καλα το παιδακι....αν δεις πως δεν ηρεμει μ λεει δωστου λιγο ξενο να δεις αν ηρεμησει αν ηρεμησει σημαινει πως πειναει.....
Πραγματικα απογοητευτικα.....
Να ειστε εσεις καλα που μ δινεται λιγο κουραγιο για να συνεχιζω θα τα ειχα παρατησει αληθεια.....θηλαζω και κλαιω...

λενιω μπραβο σου σε ευχαριστω για την συμπαρασταση.......μακαρι να τα καταφερουμε και εμεις...

Μαρακι σε ευχαριστω γ αλλη μια φορα....

Εχω επικοινωνησει με 2 συμβουλους θηλασμου περιμενω τηλ και απαντηση.....

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"
Ο χρήστης jo89 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 07-06-12, 22:20   #85
Μαρια.X

Μαρια.X ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

jo Kαλα τα'χω παρει κρανιο με την παιδιατρο σου .
Η γυναικα προφανως ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙΣ,τωρα λογω ορμονων σε καταλαβαινω οτι εισαι λιγο αγχωμενη και ευαλωτη αλλα ακουσε με.
Το μωρο απ'αυτα που γραφεις εχει φυσιολογικη συμπεριφορα,ετσι κανουν τα μωρα που θηλαζουν αποκλειστικα.
2 παιδια εχω θηλασει αποκλειστικα και ξερω,ετσι κανανε και τα δικα μου,ειδικα η κορη μου δεν ξεκολουσε απο το στηθος μεχρι που εκλεισε τον 3ο μηνα,ουτε τουαλετα ουτε να φαω δε με αφηνε,θηλαζε μερα-νυχτα ασταματητα.
Θα κοιταζεις το μωρακι σου να βρεχει 6-8 πανες ημερισιως,να κανει 2-3 φορες κακα και να εισαι σιγουρη οτι χορταινει.
Παλιά 07-06-12, 22:30   #86
Μαρια.X

Μαρια.X ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Περιμενε να δεις τι θα σου πουν και οι συμβουλοι που πηρες τηλ.
Να ξερεις οτι αν ξεκινησεις το συμπλήρωμα πολυ πιθανον να αποθηλασεις πριν καν εδραιωσεις γαλουχια,ισως αυτο επιδιωκει και η παιδιατρος σου.
Επικοινωνησε σε παρακαλω με τον κο Παπαβεντση αμεσα.
Παλιά 07-06-12, 22:37   #87
miriki

miriki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν είναι παιδίατρος είναι γαλατού. Ναι κορίτσι μου δε βρίσκει γάλα και κάνει ό,τι μπορεί σήμερα για να βρει αύριο. Κατάλαβες; Τόσες μέρες με την πιπίλα το παιδί δεν έπαιρνε αυτό που χρειαζόταν και τώρα προσπαθεί να καλύψει το χαμένο έδαφος και να σου αυξήσει την παραγωγή και να ικανοποιήσει την άμεση ανάγκη του.

Ετοιμάσου για μαραθώνιους που θα επαναλαμβάνονται και σε κάθε άλμα ανάπτυξης. Τον πρώτο καιρό μέχρι να εδραιωθεί η γαλουχία (ξέρεις εκείνη την ημέρα που θα μπεις έντρομη στο φόρουμ και θα γράψεις ότι το στήθος σου είναι μαλακό και μήπως σου τελείωσε το γάλα κι εμείς θα πανηγυρίζουμε γιατί θα τα έχεις καταφέρει) είσαι η πιπίλα, το φαΐ, η παρηγοριά, ο κόσμος όλος. Και μετά θα είσαι αλλά θα διαρκεί λιγότερο.

Την επόμενη φορά που θα σε πάρει ευχαρίστησε τη για το ενδιαφέρον και στειλ' της το βιβλίο του Παπαβέντση (της Πατσούρου είναι εξαντλημένο) να της βρίσκεται μπας και ξεστραβωθεί (ναι τα χω πάρει).

Άρα βάζουμε ταινιούλα αράζουμε στην κρεβατάρα μας και θηλάζουμε ξαπλωτά, καθιστά, χιαστί, κάτω από τη μασχάλη, κρεμασμένη από το φωτιστικό, και φυσικά δίπλα μας τα μπουκάλια με το νερό, τους φυσικούς χυμούς, τις σουπίτσες μας κλπ.

Όλα καλά θα πάνε..... Το έχω ξαναγράψει μέχρι τις 40 μέρες θήλαζε 4-9 διάλειμμα για μπάνιο και 10-12. Ασταμάτητα....... Όμως δεν κρατάει για πάντα αυτό....
Παλιά 07-06-12, 22:42   #88
leniw78

leniw78 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοιτα και μενα η παιδιατρος οταν ειδε το 2870 το ιδιο ειπε, εχεις λιγο ξενο να του δωσουμε να δουμε αν χορταινει...δεν ειχα ευτυχως για μενα. μην το σκεφτεσαι, φυσικα το μωρο θα το ρουφηξει, ρουφαει οτι του χωσεις στο στομα και βλεποντας το η ψυχολογια σου θα διαλυθει ακομη πιο πολυ. Αυτο που περνας συμβαινει σε πολλες απο μας στην αρχη, κανε υπομονη μεχρι να σαραντησεις. Οι παιδιατροι στηριζουν το θηλασμο λενε ναι να θηλασεις αλλα δεν ξερουν να σε στηριξουν ψυχολογικα. Πετανε την ιδεα τους και σε διαλυουν. Ενας συμβουλος θα σε βοηθησει σε αυτο κυριως, γιατι αυτο χρειαζεσαι, οχι συμπληρωμα!

Ο χρήστης leniw78 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-06-12, 22:50   #89
Μαρια.X

Μαρια.X ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

miriki Τα ειπες τελεια!

Το βιβλιο του κο Στελιου Παπαβεντση λεγεται ''ΕΠΙΣΤΡΟΟΦΗ ΣΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ'' εκδοσεις Πατακη και κανει μονο 17 ευρω.
Παλιά 07-06-12, 22:56   #90
jo89

jo89 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστω παρα πολυ ρε κοριτσια πραγματικα μ ανεβαζετε το ηθικο να ειστε καλα.....Οποτε ξεκιναμε δυναμικα εχω επικοινωνησει με τον κ παπαβεντση περιμενω απαντηση αυριο θα αγορασω και τ βιβλιο του.....θα κανω οτι μπορω...θελω παρα πολυ να θηλασω....
Το αστειο ειναι πως σε ολη την εγκυμοσυνη δεν ηθελα να θηλασω και τωρα να που τρελενομαι .....δεν γινεται να μην τ δωσω τ γαλατακι της μαμας....θα ναι κριμα απο παραπληροφορηση να τα χαλασω ολα...!!!
Να ειστε καλα πραγματικα.....Σας ευχαριστω και παλι ολες σας....

Μετα απο τοσο κλαμα μου ανεβασε την ψυχολογια τα μηνυματα σας παω να ξαπλωσω με τον μικρο διπλα....και μολις ξυπνησει τσουπ θηλαζουμε απευθειας...να ειστε καλα και παλι....
Θα σας γραψω αυριο νεοτερα(ναι οπως καταλαβατε θα σας πρηξω παλι)!!!

Καλο βραδυ σε ολες σας....
Με γεμιζετε αισιοδοξια!!!

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"
Παλιά 07-06-12, 22:57   #91
Μαρια.X

Μαρια.X ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο miriki Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι παιδίατρος είναι γαλατού.

Άρα βάζουμε ταινιούλα αράζουμε στην κρεβατάρα μας και θηλάζουμε ξαπλωτά, καθιστά, χιαστί, κάτω από τη μασχάλη, κρεμασμένη από το φωτιστικό, και φυσικά δίπλα μας τα μπουκάλια με το νερό, τους φυσικούς χυμούς, τις σουπίτσες μας κλπ.

.

Η καλυτερη φαση απο τους μαραθωνιους ηταν η ξαπλα στον καναπε και η ττηλεοραση,ειδικα στην κορη μου,ειδαμε με τον αντρα μου το Lost μαζεμενες τις σεζον,και ποσες αλλες ταινιες,τωρα να πω οτι αναπολω αυτες τις εποχες ξερω δεν θα με πιστεψετε αλλα ναι εμενα προσωπικα μου αρεσε που το μωρο ηταν κολλημενο πανω μου.
Παλιά 07-06-12, 23:03   #92
Μαρια.X

Μαρια.X ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μπραβο jo89 να μιλησεις αυριο με τον κο Παπαβεντση.
Περιμενουμε αυριο νεα σου και μολις παρεις το βιβλιο ξεκινα το διαβασμα.
Παλιά 07-06-12, 23:25   #93
gre4916

Περιοχή: macedonia
gre4916 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

φιλη τζο καλησπερα το μωρακι σου οπος λενε και οι αλλες κοπελες ειναι μια χαρα και το δικο μου ειχε την ιδια συμπερηφορα μεχρι τον τριτο μηνα.τη δευτερα 11 /6 εχω στο σπιτι μου συναντησ της λα λετσα λινκγ με θεμα εναρξη θηλασμου ,αν θελεις μπες στο σαιτ της λα λετσα να δεις και αν μπωρεις ελα, απο οτι βλεπω εισαι θεσ/νικη
Ο χρήστης gre4916 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-06-12, 23:57   #94
Nina-Nana

Το avatar του χρήστη Nina-Nana

Nina-Nana χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αυτή η παιδιατρος δεν έχει άλλη δουλειά να κάνει; Πόσες φορές πήρε σήμερα; Αν είναι να σε ρίχνει πες της να μην σε πάρει ξανά κι ότι αν την χρειαστείς θα την πάρεις εσύ.

Απάντησέ μου σε παρακαλώ όταν μπορέσεις στα εξής:
-πόσες πάνες έβρεξε το μωρο σήμερα;
-πόσες κενώσεις είχε;
-το στήθος σου έχει διάφορα πριν το θηλασμο και μετά σε μέγεθος;
-το μωρο καταπίνει στο στήθος;

Όταν αισθάνεσαι ότι δεν ικανοποιείται κανε συχνές εναλλαγές στο στήθος που θηλαζεις (δλδ δεξί-αριστερό-δεξι πάλι κτλ) και μαλαξεις στο στήθος την ώρα που θηλαζει το μωρο για να βοηθήσεις τη ροή και να πάρει περισσότερο από το λιπαρά γάλα.

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."
Franz Kafka
Ο χρήστης Nina-Nana δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-06-12, 00:07   #95
Μαρια.X

Μαρια.X ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nina-Nana Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτή η παιδιατρος δεν έχει άλλη δουλειά να κάνει; Πόσες φορές πήρε σήμερα; Αν είναι να σε ρίχνει πες της να μην σε πάρει ξανά κι ότι αν την χρειαστείς θα την πάρεις εσύ.

.

Προφανως η παιδιατρος δεν θελει να θηλασει η jo αλλα να προωθησει κι αυτη το εμπορευμα της
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_...09/2010_415813
Παλιά 08-06-12, 00:13   #96
jo89

jo89 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γρεγκ σε ευχαριστω πολυ για την προσκληση αλλα μενω κατερινη πλεον.... τι καλα να μπορουσα να ερθω..!!!

Νινα ναι αλλη δουλεια μαλλον δεν εχει ενδιαφερεται να τρωει καλα τ παιδι.....!!
Με αγχωσε τοσο που αφου μιλησα μαζι της και μ λεει δεν χρταινει κτλ και γ αυτο καθεται τοσο στο στηθος και ειναι ανησυχος(και επειδη φβηθηκα γιατι οντως φαινοταν σαν να μην χορταινει επειδη μολις τον αφηνα γκρινιαζε τρελα αλα και στο στηθος φαινοταν να μην ευχαριστιεται....οπως αλλες φορες)...του εδωσα 90 μλ ξενο και τα ηπιε μονορουφι και κοιμηθηκε σαν πουλακι και εγω αγχωθηκα πως τελικα μπορει να μην εχω γαλα και να χορταινει μονο με το ξενο...αλλα με καθησυχασαν τα κοριτσια και η μαρια χ.... ξανα ξενο δεν δινω...τζαμπα αγχωθηκα και στεναχωρεθηκα και σιγουρα δεν ξανακουω την παιδιατρο!!!!

Σημερα ολη μερα εβρεξε καμμια 7 -8 πανες σιγουρα αρκετα γεματες....
Και ειχε 2 κενωσεις ολα αυτα πριν τωρα το βραδυ που ηπιε τα 90μλ....μετα το ξενο ειχε αλλη μια κενωση!!\
Το στηθος σημερα που ηταν ολη μερα πανω το ενιωθα ψιλοαδειο αφου ελεγα τι ρουφαει μηπως δεν εχω τιποτα ενιωθα λες και με στραγκιξε
Το μωρο καταπινει ρουφαει 1-2 φορες και μετα καταπινει συνηθως υπαρχουν και φορες που ακουγεται πολυ δυνατα το γκλουπ και φενεται να καταπινει πολυ περισσοτερο αφου κανει σαν να πνιγεται ωρες ωρες και σταματαει λιγο(σαν να ξεκουραζεται)και μετα ξαναρουφαει...αλλα αυτο με το δυνατο το γκλουπ δεν συμβαινει συχνα.....ισως ειναι ο τροπος που πιανει η εκεινη την ωρα εχω εντονο λετ νταουν δεν ξερω πως να το εξηγησω

Παλιά 08-06-12, 00:16   #97
jo89

jo89 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαρια.X Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανως η παιδιατρος δεν θελει να θηλασει η jo αλλα να προωθησει κι αυτη το εμπορευμα της
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_...09/2010_415813
Το αστειο ειναι πως απο την αρχη μου τ παιζει πολυ υπερ τ θηλασμου και ολο μ λεει μην στεναχωριεσαι και συμπληρωμα να δινουμε καποια στιγμη θα θηλασεις αποκλειστικα...εχω μαμδες μ λεει που καταφεραμε αποκλειστικο θηλασμο και μετα απο 2 μηνες και τωρα μετα απο 1 η 2 χρονια θηλαζουν ακομα....τι να πω.....

Μα δεν ξερω πολλα απο θηλασμο αλλα βαση λογικης για ποιο λογο ν δωσεις συμπληρωμα και να ξεκινησεις μετα απο 2 μηνες να θηλαζεις αποκλειστικα???υποτιθεται στην αρχη εδραιωνεται ο θηλασμος

Παλιά 08-06-12, 00:26   #98
jo89

jo89 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μηπως με το βιβλιο του παπανεβτση να της στειλω δωρο και τον Κασιδιαρη???χαχαχαχχα Ετσι να της πει 2 φωνηεντα που μ εσπασε τα νευρα σημερα και η ψυχολογια πηγε στα πατωματα....

Παλιά 08-06-12, 00:40   #99
Μαρια.X

Μαρια.X ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jo89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ειχε 2 κενωσεις ολα αυτα πριν τωρα το βραδυ που ηπιε τα 90μλ....μετα το ξενο ειχε αλλη μια κενωση!!\

Βρε με τοσες πανες που βρεχει και χεζει το μωρο σου ειναι παραπανω απο μια χαρα .
Μην αγχωνεσαι,συνεχισε τον θηλασμο τα πας μια χαρα!
Παλιά 08-06-12, 00:46   #100
anna1703

anna1703 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το στηθος σημερα που ηταν ολη μερα πανω το ενιωθα ψιλοαδειο αφου ελεγα τι ρουφαει μηπως δεν εχω τιποτα ενιωθα λες και με στραγκιξε
jo89 γεια σου και από εμένα!Απο αυτά που λες εμένα μου φαίνεται ότι μια χαρά τρώει το παιδάκι σου. Θα σου πουν βέβαια και οι πιο έμπειρες, γιατί και εγώ πρωτάρα είμαι, αλλά αν βρέχει και λερώνει τόσες πάνες όσες λες τρώει ικανοποιητικότατα! Μην αφήνεις την παιδίατρο να σου δημιουργεί ανασφάλειες. Συμβουλέψου την μόνο στα ιατρικά θέματα και σε ότι έχει να κάνει με το θηλασμό απλά κούνα το κεφάλι και μετά κάνε αυτό που ξέρεις και αυτό που θα σου πουν οι σύμβουλοι θηλασμού. Πάντως αυτά που περιγράφεις είναι φυσιολογικότατα για ένα νεογέννητο. Όλες τα περάσαμε (και τα περνάμε ακόμα) . Κοίτα να απολαύσεις αυτές τις στιγμές με το μωράκι σου και μην αφήνεις κανένα να σου το χαλάσει δημιουργώντας σου ανασφάλειες από το τίποτα!

Παράθεση:
Το μωρο καταπινει ρουφαει 1-2 φορες και μετα καταπινει συνηθως υπαρχουν και φορες που ακουγεται πολυ δυνατα το γκλουπ και φενεται να καταπινει πολυ περισσοτερο αφου κανει σαν να πνιγεται ωρες ωρες και σταματαει λιγο(σαν να ξεκουραζεται)και μετα ξαναρουφαει...αλλα αυτο με το δυνατο το γκλουπ δεν συμβαινει συχνα.....ισως ειναι ο τροπος που πιανει η εκεινη την ωρα εχω εντονο λετ νταουν δεν ξερω πως να το εξηγησω
Το ίδιο παθαίνω και εγώ στην αρχή και μάλιστα πολυ συχνά ο μικρός τραβιέται από το στήθος και εκεί είναι που γίνεται χαμός αφού πετάγεται το γάλα προς όλες τις κατευθύνσεις . Μετά όμως στρώνει και τρώει πιο ήρεμα. Αυτό το λετ νταουν που λες τι ακριβώς είναι;
Παλιά 08-06-12, 00:53   #101
Μαρια.X

Μαρια.X ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο anna1703 Εμφάνιση μηνυμάτων

Το ίδιο παθαίνω και εγώ στην αρχή και μάλιστα πολυ συχνά ο μικρός τραβιέται από το στήθος και εκεί είναι που γίνεται χαμός αφού πετάγεται το γάλα προς όλες τις κατευθύνσεις . Μετά όμως στρώνει και τρώει πιο ήρεμα. Αυτό το λετ νταουν που λες τι ακριβώς είναι;

Το λετ νταουν ειναι οτι σου τονισα παραπανω ,καλη συνεχεια και σε 'σενα!!
Παλιά 08-06-12, 00:55   #102
anna1703

Προεπιλογή

Παράθεση:
Μηπως με το βιβλιο του παπανεβτση να της στειλω δωρο και τον Κασιδιαρη???χαχαχαχχα Ετσι να της πει 2 φωνηεντα που μ εσπασε τα νευρα σημερα και η ψυχολογια πηγε στα πατωματα....

!!!

Πάντως το βιβλίο του Παπαβέντση το διάβασα κ εγώ όσο ήμουν έγκυος και τις πρώτες εβδομάδες μετά τη γέννα ξανά και ξανά και μου έδωσε πολύ κουράγιο ότι όλα θα πάνε μια χαρά. Μπορούσα τουλάχιστον να απαντήσω σε όλους όσους μου έλεγαν τα κλασικά -που ξέρω αν θα έχω καλό,αρκετό γάλα, μήπως τον παραταίζω,μήπως κακομάθει όλη μέρα στο στήθος- και διάφορα άλλα κουλά . Πολύ καλά θα κάνεις να το πάρεις.
Παλιά 08-06-12, 01:00   #103
anna1703

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαρια.X Εμφάνιση μηνυμάτων
Το λετ νταουν ειναι οτι σου τονισα παραπανω ,καλη συνεχεια και σε 'σενα!!
Ευχαριστώ πολύ!
Παλιά 08-06-12, 10:38   #104
jo89

jo89 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα κοριτσια
χθες τον ειχα στο κρεβατι ολη νυχτα και θηλαζε ξαπλωμενος μια κοιμοταν μια θηλαζεπαντως ηταν κολλημενος σε μενα....
Σημερα ειμαστε λιγο καλυτερα δεν ειναι δηλαδη τοοοσο κολλημενος πανω μου οσο χθες κοιμηθηκε και μια ωριτσα μονος του...ε μολις αρχισε να γκρινιαζε και να πιπιλαει χερια τον εβαλα στο στηθος και τωρα μισοκοιμισμενος θηλαζει....Απλα μ φενεται πως σημερα δεν θα ναι η μερα μας κολλημενη ο ενας στον αλλον.....φενεται να ναι πιο χαλαρος...ειχαμε και 2 κενωσεις απο το πρωι!!!

Μου απαντησε και η αγλαια.....και μ ειπε πως το επιτρεπμενο οριο ειναι 15γρ την μερα εμενα πηρε 17 και μαλιστα με πιπιλα καλα ειναι λεει...και να βρω παιδιατρο που να γνωριζει απο θηλασμο...μμμμμ εδω π ειμαι ευκολο ειναι?? μακαρι αλλα που

Αυτα τα νεα μας μεχρι στιγμης τωρα κοιμαται και αφησε τελειως την θηλη...θα τον ξαπλωσω και αν γκρινιαξει τον ξαναβαζω.....ειμαι αισιοδοξη πως θα παρουμε βαρος....

Σας ευχαριστω και παλι κοριτσια.....θα σας ενημερωσω αργοτερα για τη πορεια μας...

Παλιά 08-06-12, 11:01   #105
miriki

miriki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μπράβο! Τέλεια νέα. Όλα θα πάνε μια χαρά. Οπλίσου με υπομονή (ξεκουράσου προκαταβολικά για όταν θα αρχίσει να περπατάει). Τρώγε σωστά, πίνε πολλά υγρά και μην ξεχνάς να βγαίνετε και καμιά βολτίτσα μέσα στην ημέρα έστω για μισή ωρίτσα να ξελαμπικάρεις.
Παλιά 08-06-12, 12:04   #106
paros

paros χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
και να βρω παιδιατρο που να γνωριζει απο θηλασμο...μμμμμ εδω π ειμαι ευκολο ειναι?? μακαρι αλλα που
εαν εχεις facebook, παρακατω θα βρεις την ομαδα της θεσσαλονικης (απο μαμαδες θηλαζουσες) οπου μπορουν να σε βοηθησουν οι κοπελες που μπορεις να βρεις παιδιατρο στην περιοχη..

http://www.facebook.com/groups/342780135764515/

Ο χρήστης paros δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-06-12, 12:08   #107
jo89

jo89 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο paros Εμφάνιση μηνυμάτων
εαν εχεις facebook, παρακατω θα βρεις την ομαδα της θεσσαλονικης (απο μαμαδες θηλαζουσες) οπου μπορουν να σε βοηθησουν οι κοπελες που μπορεις να βρεις παιδιατρο στην περιοχη..

http://www.facebook.com/groups/342780135764515/
σε ευχαριστω παρος αλλα μενω κατερινη πλεον.... γ αυτο το λεω....εδω που να βρεις καποιον που να γνωριζει

Παλιά 08-06-12, 12:10   #108
jo89

jo89 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο miriki Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο! Τέλεια νέα. Όλα θα πάνε μια χαρά. Οπλίσου με υπομονή (ξεκουράσου προκαταβολικά για όταν θα αρχίσει να περπατάει). Τρώγε σωστά, πίνε πολλά υγρά και μην ξεχνάς να βγαίνετε και καμιά βολτίτσα μέσα στην ημέρα έστω για μισή ωρίτσα να ξελαμπικάρεις.
Α μακαριιιιιιιι.....τωρα ξυπνησε και τν εχω παλι στο στηθος ρουφαει και λαγοκοιμαται...ελπιζω να τα παμε καλυτερα σημερα...με οπλισατε με υπομονη πεισμα και θαρρος και παλι ευχαριστω!!

Παλιά 08-06-12, 12:16   #109
Labrinoula

Περιοχή: Αθήνα
Labrinoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Jo89 παρηγορησου γιατι παρηγοριεμαι και εγω μαζι σου βιωνω ακριβως το ιδιο εγω τοχω γραψει στο θεμα μικρη παραγωγη γαλακτος πολυ δυναμη και παρηγορια τα κοριτσια εδω θα παρω και το βιβλιο και βλεπουμε!Κ εμεις δεν εχουμε στσματησει να θηλαζουμε και κοιμαται μονο πανω μου αν τολμησω να τον αφησω ξυπνησαμε....Υπομονη λοιπον και θα τα καταφερουμε!
Παλιά 08-06-12, 13:42   #110
jo89

jo89 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοριτσια επανερχομαι με νεα απορια........
Θηλαζαμε παλι κανα μισαωρο και κατι.....
Εκει που θηλαζει χαλαρα....ξαφνικα ρουφαει πολυ πιο δυνατα πατιεται με δυναμη προς το στηθος και θηλαζει χωρις ανασα καταπινει πολυ δυνατα ακουω τα γκλουπ πολυ δυνατα κανει ενα αααα παινρνει ανασα τραβιεται πισω και παλι ετσι με δυναμη....καταπινει τοσο δυνατα και γρηγορα που απο το ζορι του γινεται μουσκεμα...Κανονικα δεν νιωθω το γαλα να τρεχει οταν θηλαζει χαλαρα αλλα οταν πιανει ετσι πολυ δυνατα νιωθω και εγω το γαλα μου να τρεχει....

Δεν ξερω πως το εξηγητε αυτο κοριτσια???αποτομο λετ νταουν δεν πρεπει να ειναι γιατι μολις αφηνει το στηθος για να παρει ανασα δεν τρεχει γαλα καθολου μονο το στομα του ειναι γεματο γαλατα....επισης δεν ειναι πως το κανει μονο του το στηθος αυτος πιανει καπως διαφορετικα την θηλη πιο δυνατα να το πω οταν συμβαινει αυτο....

Αχ λαμπρινουλα υπομονη καλη επιτυχια ευχομαι και σε σενα μακαρι να τα καταφερουμε εγω αν δεν ηταν τα κοριτσια θα τ χα παρατησει με αυτα που με συμβουλευε η καλη μ η παιδιατρος

Παλιά 08-06-12, 19:50   #111
nina84

Περιοχή: Μελίσσια
nina84 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια μην μασάτε!!! Ότι και να σας λένε. Έτσι ήταν κι ο δικός μου μέχρι 4 μηνών!! Μετά ξεκόλλησε κάπως!! Όλα καλά είναι!!! Να είστε θετικές και να φροντίσετε τα μωρά σας!! Το ένστικτο της μάνας δεν λέει ποτέ ψέμματα!!!
Ο χρήστης nina84 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-06-12, 15:07   #112
miriki

miriki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
θα τ χα παρατησει με αυτα που με συμβουλευε η καλη μ η παιδιατρος
Γιαυτό θεώρησε χρέος σου να ενημερώσεις τις μανούλες της περιοχής σου ότι η συγκεκριμένη παιδίατρος μπορεί να είναι εξαιρετική κατά τα άλλα, αλλά παντελώς άσχετη από θηλασμό.

Γι' αυτό που ρωτάς δεν ξέρω να σου πω. Μόνο ότι το μωρό μαθαίνει ακόμη όπως κι εσύ. Θα βρείτε τους ρυθμου΄ς σας σιγά σιγά. Τώρα αν το θεωρείς πρόβλημα (π.χ. πονάς ή το μωρό υποφέρει) κάτσε να δούμε τι θα πουν και οι άλλες.
Παλιά 13-06-12, 13:28   #113
jo89

jo89 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοριτσια ειμαι πολυ χαρουμενη......πηγαμε στην παιδιατρο σε 7 μερες βαλαμε 320 γρ....45γρ την μερα...

Η παιδιατρος τρελαθηκε αρχισε να λεει στον μπεμπη καλε πεινασμενος ησουν με την πιπιλα??και τρομαξα εγω μηπως δεν παιρνεις βαρος και τι να το κανεις το ξενο το γαλατακι της μαμας σου ειναι το καλυτερο
(Αν ηθελε ας ξαναελεγε για ξενο)!!!Τελος παντων δεν με νοιαζει και πολυ αυτη γιατι στο θεμα θηλασμου δνε την ακουω το καλο ειναι πως πηραμε βαρος και δεν παει τζαμπα η κουραση ολη μερα στο στηθος ανταμειφθηκαμε!!!
Σας ευχαριστψ παρα πολυ ολες για τις συμβουλες σας και για την πολυτιμη βοηθεια σας....Τωρα ειμαστε και παλι οοοοολη μερα στο στηθος δεν με πειραζει καθολου τωρα που ξερω πως παμε καλα...και παλι σας ευχαριστω βρε κοριτσια ολες....

Παλιά 13-06-12, 13:32   #114
miriki

miriki ουδετερη μηδέν
Thumbs up

Πολύ ευχάριστα τα νέα σας. Καλά δεν την ξεφώνισες τη μαντάμ, απορώ πώς κρατήθηκες... Τουλάχιστον το κατάλαβε άραγε να μην κάνει την ίδια πατατιά σε άλλη; Μακάριιιιιιιι.

Μπράβο καλή συνέχεια. Βγείτε και καμιά βόλτα καλέ μη ξεχνιέστε.... Θηλάζουμε κι έξω άμα λάχει...
Παλιά 13-06-12, 13:37   #115
jo89

jo89 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αχ μιρικι προς τ παρον ειναι οοοολη μερα στο στηθος τωρα ας πουμε ειμαστε ξαπλωμενοι θηλασαμε και τον πηρε ο υπνος αν κανω να σηκωθω ξυπναει και γινεται πανικος αν συνειδητοποιησει πως δεν ακουμπαει στηθος τρελενεται....και αντε παλι...ακομα κολλαω να βγω εινια και η ντροπη που ντρεπομαι να θηλασω εξω...θα το ξεπερασουμε ομως που θα παει.....

Παλιά 13-06-12, 15:27   #116
nina84

Περιοχή: Μελίσσια
nina84 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μπράβο jo89!! Το πιο σημάντικο είναι ότι σου έφυγε το άγχος και μπορείς επιτέλους να απολαύσεις αυτήν την τόσο ωραία εμπειρία!!! Ό,τι χρειάζεσαι εδώ είμαστε να στηρίζει η μία την άλλη!
Ο χρήστης nina84 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-06-12, 18:59   #117
Μαρινούλα

Μαρινούλα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nina-Nana Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε χρειάζεται να αγχωνεσαι, να ακούς το μωρο σου και να το ενθαρρυνεις να θηλάζει όταν πιστεύεις οτι χρειάζεται (αυτο όλες οι μαμάδες πρέπει να το κάνουν για τους λόγους που σου έγραψα πιο πάνω, δεν το προτείνω ειδικα σε σένα γιατι κατι δεν παει καλα).
Το ύψος και το βάρος που παίρνει ειναι μια χαρα, δεν ξέρω αν τα πρόωρα ακολουθούν άλλες καμπυλες αναπτυξης αλλα η συνολικη ανάπτυξη του μωρου ειναι καλη! Το συμπλήρωμα θα το χρειαζοσουν αν δεν μπορούσες να παράγεις αρκετο γάλα (που και πάλι υπάρχουν κι άλλα σκαλοπάτια πριν απο αυτο), δε φαίνεται απο κάπου οτι δεν παράγεις αρκετο γάλα.
Αφου το μωρο σου ειναι ικανοποιημένο κι αναπτύσσεται κανονικα για μένα δεν έχεις κανένα λόγο να δώσεις συμπλήρωμα. Ίσως να εβρισκες έναν παιδιατρο με περισσότερη εμπειρια σε μωρα που θηλάζουν για να μην σε αγχωνει κάθε φορα!
Μίλησα και με την παιδίατρο και μου είπε ότι φαίνεται να χορταίνει από μένα το μωράκι μου οπότε κομμένο το ξένο. Από τότε λοιπόν που τα λέγαμε θηλάσω πιο συχνά τη μικρή. Έχω παρατηρήσει όμως ότι δεν προλαβαίνει πολλές φορές να γεμίσει το στήθος. Τι σημαίνει αυτό για την παραγωγή μου;
Ο χρήστης Μαρινούλα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-06-12, 22:35   #118
Μαρια.X

Μαρια.X ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Κοριτσια ειμαι πολυ χαρουμενη......πηγαμε στην παιδιατρο σε 7 μερες βαλαμε 320 γρ....45γρ την μερα...:D

Σας ευχαριστψ παρα πολυ ολες για τις συμβουλες σας και για την πολυτιμη βοηθεια σας....Τωρα ειμαστε και παλι οοοοολη μερα στο στηθος δεν με πειραζει καθολου τωρα που ξερω πως παμε καλα...και παλι σας ευχαριστω βρε κοριτσια ολες....

Καλη συνεχεια!Πολυ χαρηκα με τα νεα σου .
Τωρα ξερεις....ολη μερα το μωρο στο στηθος και τερμα οι πιπιλες.
Σε λιγο καιρο δεν θα ειναι ολη μερα πανω σου να θηλαζει(στο λεω να παιρνεις κουραγιο) εκει γυρω στο 3μηνο αραιωνουν τα γευματα,επισης μετα το 3μηνο φρεναρουν στο βαρος που παιρνουν τα μωρακια,να εισαι ετοιμη γιατι πιστευω οτι θα σου ξαναπει να δωσεις συμπληρωμα.....
Παλιά 13-06-12, 23:25   #119
Μαρινούλα

Μαρινούλα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Άλλο άγχος πάλι! Πάνω που παράτησα το πείραμα με το ξένο γάλα και επιδόθηκα στο θηλασμό με πιο συχνά γεύματα, έχω την εντύπωση πως το στήθος δεν προλαβαίνει να γεμίσει. Λέτε να μειώθηκε η παραγωγή μου;
Ο χρήστης Μαρινούλα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-06-12, 23:31   #120
1μανουλα

Περιοχή: ΕΛΛΑΔΑ
1μανουλα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΟΧΙ.Να ξέρεις ότι ανάλογα με την ζήτηση υπάρχει προσφορά. Πάντα μια μανούλα είναι ικανή να παραγει το γάλα ώστε να χορταίνει το παιδί της
Ο χρήστης 1μανουλα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές