Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 07-08-08, 20:33   #1
p.katerina

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
p.katerina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΠΟΝΟΣ ΣΤΗΝ ΩΟΡΗΞΙΑ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ. Θα ήθελα έτσι πληροφοριακά να ρωτήσω αν καμία σας έχει πόνους κάθε μήνα που έχει ωορηξία. Εγώ την πρώτη φορά που ξεκίνησε να με πονάει πήγα στο νοσοκομείο γιατί πονούσα τόσο πολύ και δεν ήξερα και τι ήταν αυτός ο πόνος. Εσείς έχετε κάτι να μου πείτε πάνω σε αυτο. ?
Ο χρήστης p.katerina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-08-08, 23:35   #2
joe

Το avatar του χρήστη joe

joe ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω ποναω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ στην ωορρηιξια,σε σημειο που οταν ειναι απο τη δεξια ωοθηκη νομιζω καθε φορα πως ειναι σκωληκοειδητιδα!!! Απο την αριστερη δεν ειναι τοσο εντονος ο πονος αλλα ειναι κι απο εκει αισθητος.
Κοιτα,δε νομιζω οτι ειναι κακο αυτο,ισα-ισα που ετσι καταλαβαινεις ακριβως ποτε εχεις ωορρηξια και μπορεις να πραξεις αναλογως.
Βεβαια δεν ξερω αν η ωορρηξια γινεται την ιδια μερα που νιωθεις τον πονο ή μια-δυο μερες μετα,αυτο αν ξερει καποια κοπελα θα το εκτιμουσα αν μας το διευκρινιζε!!!
Ο χρήστης joe δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-08-08, 23:59   #3
poukis

Το avatar του χρήστη poukis

Περιοχή: Στην αγκαλιά των παιδιών μου!!!
poukis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κ γω μετα την γεννα αισθανομαι πονους οταν ειμαι στις γοννιμες μερες,πριν απο την εγκυμοσυνη δεν ενιωθα τιποτα.παντως κ γω πιστευω οτι δεν ειναι κατι το ανησυχητικο.
Παλιά 08-08-08, 10:42   #4
p.katerina

Προεπιλογή

Εμένα οι πόνοι κρατάνε ΠΑΝΤΑ 3 μέρες. Την μία μέρα πονάω λίγο την 2η παρα πολύ ( ) και μετα την 3η μέρα πάλι λίγο.
Παλιά 08-08-08, 12:24   #5
Aggela32

Περιοχή: Αθήνα
Aggela32 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τα τελευταία χρόνια πονάω και εγώ κατά την διάρκεια της ωορρηξίας, νομίζω ότι ξεκίνησε από όταν παρουσιάστηκε μια φλεγμονή στην δεξιά ωοθήκη. Όταν η ωορρηξία γίνεται από την δεξιά ωοθήκη πονάει πολύ και όταν γίνεται από την αριστερή πονάει λίγο. Όταν πήγα τελευταία φορά στον γιατρό μου για παπ μου έκανε και υπέρηχο στην κοιλιά οπότε είδε ότι είχα ωορρηξία, ο πόνος είχε αρχίσει μια λίγη ώρα πριν τον υπέρηχο και η ωορρηξία είχε ήδη ολοκληρωθεί από ότι μου είπε ο γιατρός. Δηλαδή αν μπορεί να βγει κάποιο συμπέρασμα από αυτό είναι ότι πρώτα συμβαίνει η ωορρηξία σε εμένα και μετά από μερικές ώρες αρχίζει ο πόνος. Εγώ με την σειρά μου θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής: με τον πόνο της ωορρηξίας έχετε όρεξη για σεξ; γιατί εμένα έτσι που με πονάει δεν έχω καμιά διάθεση...
Ο χρήστης Aggela32 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-08-08, 12:44   #6
p.katerina

Προεπιλογή

Αυτο το σκεφτομαι και εγω. Δηλαδη αν ειναι να εχουμε τοτε ευκαιρια για... τοτε με τετοιο πονο που τραβαω το μονο που θελω ειναι να ειμαι ξαπλωμενη με ηρεμια μεχρι να περασει. Καμια διαθεση για ερωτα. Αρα τι πρεπει να κανουμε δηλαδη?
Παλιά 08-08-08, 18:04   #7
joe

Το avatar του χρήστη joe

joe ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Με μενα συμβαινει το εξης παραδοξο: εκεινες τις μερες εχω περισσοτερες ορεξουλες απ΄ο,τι τις υπολοιπες του μηνα!!! Ναι μεν ποναω (οπως εγραψα και πιο πανω,ειδικα οταν ειναι η ωορηξια απο δεξια ποναω ΠΟΛΥ) αλλα η ορεξη,ορεξη!!!
Παλιά 08-08-08, 20:46   #8
Sun

Το avatar του χρήστη Sun

Περιοχή: Καλλιθέα
Sun ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο joe
Με μενα συμβαινει το εξης παραδοξο: εκεινες τις μερες εχω περισσοτερες ορεξουλες απ΄ο,τι τις υπολοιπες του μηνα!!! Ναι μεν ποναω (οπως εγραψα και πιο πανω,ειδικα οταν ειναι η ωορηξια απο δεξια ποναω ΠΟΛΥ) αλλα η ορεξη,ορεξη!!!
Εγώ πονάω από την αριστερή πλευρά αλλά στα υπόλοιπα είμαι ακριβώς στην ίδια φάση με τη joe . Όχι ότι τις άλλες μέρες δεν έχω, αλλά εκείνες ειδικά τις μέρες οι ορεξούλες είναι στο φουλ!
Παλιά 09-08-08, 02:42   #9
resident

Περιοχή: Β.ΕΛΛΑΔΑ
resident ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο joe
αυτη ειναι η προνοια της φυσης για τη διαιωνιση του ειδους
Ο χρήστης resident δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-08-08, 12:49   #10
zwza

zwza ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κι εγώ μετά την γέννα ένιωθα πολύ έντονους τους πόνους την ωορηξίας, σε σημείο πολλές φορές να παίρνω ντεπόν.
Και ενώ ταλαιπωρηθήκαμε πάρα πολύ μέχρι να μείνω έγκυος στο πρώτο μου παιδί, το δεύτερο το συνέλαβα αμέσως έχωντας σχέσεις ακριβώς την ημέρα που είχα αυτόν τον μεγάλο πόνο.
Ο χρήστης zwza δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-08-08, 12:51   #11
elias-christina

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΛΕΜΕΣΟΣ
elias-christina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μετα την γεννα ξεκινησε να με ποναει στην ωορηξια η αριστερη ωοθηκη.
Προχθες πηγα στον γυναικολογο γιατι 2 μερες πριν πεθανα απο τον πονο.
Μου ειπε οτι ειναι φυσικο φαινομενο μετα την εγκυμοσυνη να συμβει αλλα υποχωρει σιγα σιγα μονο του.
Ο χρήστης elias-christina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-08-08, 03:31   #12
Sun

Το avatar του χρήστη Sun

Περιοχή: Καλλιθέα
Sun ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω με τη διαφορά ότι ξεκίνησε αργότερα, τους τελευταίους 2 μήνες, δύο χρόνια περίπου μετά τη γέννηση των διδύμων... Ελπίζω να είναι φυσιολογικό γιατί μιλάμε για πολύ έντονο πόνο... Παρόμοιο πόνο έχω τελευταία και τις πρώτες μέρες της περιόδου. H αλήθεια είναι ότι ανησυχώ λιγάκι...
Παλιά 11-08-08, 01:34   #13
Μαρια Στυλιανακη

Μαρια Στυλιανακη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγώ μια στις τόσες δηλ μια καθε δυο τρείς μήνες, νιώθω τις μερες εκείνες ενα δυνατο τσίμπημα! πολύ δυνατό όμως! (δεν εχω γεννήσει )
όχι καθε φορά. χμ. λεω να το ελέγξω. Είχα κάποτε διαβάσει όμως ότι είναι φυσιολογικό. (το τσίμπημα).
Ο χρήστης Μαρια Στυλιανακη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-08-08, 15:56   #14
evi_mik

Το avatar του χρήστη evi_mik

Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Νάουσα
evi_mik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο joe
Εγω ποναω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ στην ωορρηιξια,σε σημειο που οταν ειναι απο τη δεξια ωοθηκη νομιζω καθε φορα πως ειναι σκωληκοειδητιδα!!! Απο την αριστερη δεν ειναι τοσο εντονος ο πονος αλλα ειναι κι απο εκει αισθητος.
Εγώ πονούσα πάντα στην ωορρηξία.
Θυμάμαι ότι κάποτε από τον πόνο έφυγα από το σχολείο και φτάνοντας στο σπίτι και επειδή πονούσα από τη δεξιά πλευρά με πήγαν τρέχοντας στο νοσοκομείο. Με εξέτασαν, με ξαναεξέτασαν και αποφάνθηκαν, ωορρηξία!
Και μου 'παν ότι είμαι τυχερή!
Εγώ πονάω για 4-5 ώρες! Νομίζω ότι θα σπάσει η κοιλιά μου και όσο κι αν δεν έχεις όρεξη για sex ξέρεις ότι αυτή τη μέρα έχει περισσότερες πιθανότητες.
Παλιά 28-08-08, 02:18   #15
joe

Το avatar του χρήστη joe

joe ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοριτσια θα ηθελα να σας ρωτησω κατι μπας και ξερει καμμια σας να με διαφωτισει γιατι ντρεπομαι να παρω το γυναικολογο μου και να τον ρωτησω: οπως εχω γραψει και στα παραπανω posts αυτου του topic,ανηκω στις κοπελες που σχεδον παντα καταλαβαινουν την ωορηξια τους απο τον πονο στην εκαστοτε ωοθηκη.Πολλες φορες την καταλαβαινα και απο την τραχηλικη βλεννη που παρατηρουσα στο εσωρουχο τη συγκεκριμενη μερα. Αυτο το μηνα,παρ΄ολο που θα επ[ρεπε να ειχα ωορηξια στις 26 του μηνα δηλαδη προχτες,ουτε πονο ειχα,ουτε τραχηλικη βλεννη,ουτε καν αυξηση υγρων.Τιποτα απολυτως!!! Οπως καταλαβαινετε εχω αρχισει να σκεφτομαι οτι καποιο προβλημα θα εχω,οτι μηπως κανω ανωορηκτικους κυκλους και τετοια. Βεβαια θυμαμαι καθαρα οτι το μηνα που εγινε η συλληψη της μικρης μου,δεν ειχα παρατηρησει ουτε πονο ουτε βλεννη στις γονιμες μερες,απλα ηξερα οτι ειναι οι γονιμες βασει ημερομηνιων,επειδη ειχα παντα πολυ σταθερο κυκλο.
Δε σας κρυβω ομως οτι σκεφτομαι μηπως δεν εχω ωορηξια αυτο το μηνα-κι αν αυτο συμβαινει,μηπως σημαινει οτι υπαρχουν πολλοι μηνες που δεν κανω ωορηξια; Βεβαια ειμαι ακομη σε φαση θηλασμου,αλλα δε θηλαζω αποκλειστικα πια,για να πει κανεις οτι ο κυκλος μου ειναι ασταθης λογω προλακτινης. Θηλαζω 3-4 φορες τη μερα,οποτε μαλλον δεν παιζει ρολο αυτο,ετσι δεν ειναι;
Οσες απο σας καταλαβαινετε την ωορηξια απο τα πονακια και τη βλεννη,το καταλαβαινετε ΚΑΘΕ μηνα;
Παλιά 28-08-08, 10:54   #16
livinath

Το avatar του χρήστη livinath

livinath ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα! Δεν ανήκω στην κατηγορία των γυναικών που καταλαβαίνουν την ωορηξία τους αλλά όσο αφορά τους ανωορηκτικούς κύκλους, απ'ότι ξέρω είναι φυσιολογικό να συμβαίνουν μια στο τόσο (1-2 κύκλους το χρόνο). Από την άλλη πάλι, μπορεί η ωορηξία σου αυτόν τον κύκλο να γίνει λίγο αργότερα ή για κάποιο λόγο να μην την αντιλήφθηκες. Αν όμως ανησυχείς πολύ ότι κάτι μπορεί να συμβαίνει, κάνε ένα τηλέφωνο στον γιατρό σου και ρώτησε τον ή περίμενε για να τον ρωτήσεις λεπτομέρειες στην επόμενη επίσκεψη σου. Πάντως αν έχει συμβεί μόνο μια φορά μάλλον είναι συμπτωματικό...!
Παλιά 28-08-08, 11:08   #17
KATKALLI

Το avatar του χρήστη KATKALLI

Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
KATKALLI ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην KATKALLI
Προεπιλογή

και ΄γω τα ίδια είμαι .. πονάω περισσοτερο στην ωορηξια παρα στην περίοδο.. οταν ήμουν 18χρ. ξεκίνησε να ποναει και πηγα στο νοσοσκομέιο με τον πατέρα μου ... για να του πουν οτι έχω ωορηξία χα!χα! ( μετά από τις χίλιες και μια εξετάσεις που μου έκαναν) joe νομίζω οτι είναι φυσσιολογικο κάποιες φορές να έχεις ανωορεκτικο κύκλο.επίσης πρέπει να επηρεάζει το ότι θηλάζεις.. και έγω δεν πονάω πάντα.. αλλα όταν πονάω...πονάω αρκετά
Παλιά 28-08-08, 11:56   #18
ΣΩΤΗΡΙΑ

ΣΩΤΗΡΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Έχουμε πάντα κάθε μήνα ωορηξία; Κι αν δεν συμβαίνει να έχουμε κάθε μήνα αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης
Ο χρήστης ΣΩΤΗΡΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-08-08, 11:00   #19
KATKALLI

Το avatar του χρήστη KATKALLI

Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
KATKALLI ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην KATKALLI
Προεπιλογή

Απ΄οτι ξερω ναι! αυτο ειναι και η περιοδος άλλωστε. Η μητρα προετοιμαζεται να δεχθει το αυγουλακι της και αν αυτο δεν γονιμοπιηθει αποβάλλεται μαζι ολα τα υπολοιπα ...Εχω ακούσει περιπτωση που εχει περιοδο 4-5 φορές το χρονο και τωρα η κοπέλα εχει δυο αγγελουδια τα οποια τα συνελαβε κανονικα!!
Παλιά 01-09-08, 15:34   #20
MARIANTHI611

Το avatar του χρήστη MARIANTHI611

Περιοχή: Περιστερι city
MARIANTHI611 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ... ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΥΛΛΑΒΩ ΒΑΣΕΙ ΠΟΝΩΝ ΜΕ ΕΜΕΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ... ΕΧΩ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΥΚΛΟ 32 ΗΜΕΡΩΝ ΑΛΛΑ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΜΕ ΠΙΑΝΟΥΝ 18 ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΔΙΑΡΚΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ 24 ΩΡΕΣ. ΟΥΤΕ ΩΡΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ..ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΜΕ ΕΠΙΑΣΑΝ ΤΗΝ 19 ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΕΛΙΩΣΑΝ ΤΗΝ 20 ΗΜΕΡΑ..ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ Η ΓΟΝΙΜΗ ΜΕΡΑ ΑΦΟΥ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΑ ΤΙΣ 32 ΜΕΡΕΣ? ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?
Ο χρήστης MARIANTHI611 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-09-08, 01:34   #21
NIOUNIOUKA

Το avatar του χρήστη NIOUNIOUKA

NIOUNIOUKA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΠΟΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΩΟΡΗΞΙΑ

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΗΜΟΥΝ ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΥΡΙΟ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑΤΙ ΘΟΡΥΒΗΘΗΚΑ ΣΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΚΥΚΛΟΥΣ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΠΛΕΥΡΑ. ΕΚΑΝΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΟΙΛΙΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΚΩΛΟΝΟΣΚΟΠΗΣΗ . ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΑΧΥ ΕΝΤΕΡΟ. ΤΕΤΟΙΟΣ ΠΟΝΟΣ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΓΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ!
ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΕΝΑΔΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΩς ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΤΗΝ 17Η ΜΕΡΑ ΕΝΟΣ ΣΤΑΘΕΡΟΥ ΚΥΚΛΟΥ 27-28 ΗΜΕΡΩΝ , ΑΡΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΩΟΡΗΞΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΤΑΘΕΡΗ .
Ο χρήστης NIOUNIOUKA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-09-08, 11:50   #22
MARIANTHI611

Το avatar του χρήστη MARIANTHI611

Περιοχή: Περιστερι city
MARIANTHI611 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Apo to stoma sou kai stou theou to afti
Ο χρήστης MARIANTHI611 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-11-08, 20:47   #23
honey

Το avatar του χρήστη honey

honey ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λοιπόν σκάλισα σκάλισα και βρήκα το θέμα που με ενδιαφερει για να μη ζαλίζω και τις άμοιρες κοπέλες στο καφέ!!
Περί ωορρηξίας ο λόγος...
Εγώ ποτέ δε πονούσα...μόνο υγρά.
Το περασμένο μήνα έκανα 1η φορά στη ζωή μου ελεύθερα!!!!,
είχα πολύ έντονο πόνο και υγρά για 1 βδομάδα περίπου τις μέρες της ωορρηξίας. Τελικά έμεινα έγκυος με τη μία, αλλά... βιοχημική....
Τώρα, 1 μήνα μετά, έχω ωορρηξία και πάλι 1 βδομάδα σχεδόν πονάω πολύ...
Απότι έχω διαβάσει δεν υπάρχει ωορρηξία που να κρατάνε τα πονάκια τόοοοοσο πολύ!!
Τι δε πάει καλά???
Έχει άραγε σχέση η αποτυχημένη εγκυμοσύνη και εκείνοι οι πόνοι που ξανασυμβαίνουν τώρα??

Τα thavmatakia μου και γω!
Ο χρήστης honey δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-11-08, 21:51   #24
ZENIA1917

Το avatar του χρήστη ZENIA1917

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
ZENIA1917 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο honey
Λοιπόν σκάλισα σκάλισα και βρήκα το θέμα που με ενδιαφερει για να μη ζαλίζω και τις άμοιρες κοπέλες στο καφέ!!
Περί ωορρηξίας ο λόγος...
Εγώ ποτέ δε πονούσα...μόνο υγρά.
Το περασμένο μήνα έκανα 1η φορά στη ζωή μου ελεύθερα!!!!,
είχα πολύ έντονο πόνο και υγρά για 1 βδομάδα περίπου τις μέρες της ωορρηξίας. Τελικά έμεινα έγκυος με τη μία, αλλά... βιοχημική....
Τώρα, 1 μήνα μετά, έχω ωορρηξία και πάλι 1 βδομάδα σχεδόν πονάω πολύ...
Απότι έχω διαβάσει δεν υπάρχει ωορρηξία που να κρατάνε τα πονάκια τόοοοοσο πολύ!!
Τι δε πάει καλά???
Έχει άραγε σχέση η αποτυχημένη εγκυμοσύνη και εκείνοι οι πόνοι που ξανασυμβαίνουν τώρα??
Kαι ακριβώς το ίδιο honey είχα περίοδο στις 28/10 και στις 1/11 είχαμε μια ελεύθερη επαφή επί μια βδομάδα μέχρι και σήμερα έχω πολύ έντονο πόνο και υγρά. Τι μπορεί να συμβαίνει;
Ο χρήστης ZENIA1917 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 16-11-08, 01:48   #25
honey

honey ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τι να πω...δε ξέρω...
Την προηγούμενη φορά επειδή ήμουν ανίδεη χαιρόμουν γιατί πίστευα πως κάτι καλό έχει γίνει, πχ σύλληψη και τέτοια!! Εντέλει σύλληψη έγινε προς έκπληξή μου αλλά...δε προχώρησε.
Οπότε τώρα που ξαναζώ το ίδιο σκηνικό στο καπάκι τα έχω χρειαστεί....
Ο γιατρός όταν με είδε πριν 1 βδομάδα ήταν τρομερά αισιόδοξος και είπε ότι όλα είναι θαύμα απτον υπέρηχο. Την επομένη μέρα που με είδε ξεκίνησαν οι πόνοι!! Α, και Παπ είχα κάνει πριν 2 μήνες! Όλα καλά...
Δε ξέρω πια τι συμβαίνει...μάλλον υπομονή θα κάνω και αν συνεχιστεί θα του τηλ. Να του πω τι? Πονάω στην ωορρηξία?? Πολύ?? 1 βδομάδα???

Παλιά 16-11-08, 01:50   #26
honey

honey ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ZENIA1917

Kαι ακριβώς το ίδιο honey είχα περίοδο στις 28/10 και στις 1/11 είχαμε μια ελεύθερη επαφή επί μια βδομάδα μέχρι και σήμερα έχω πολύ έντονο πόνο και υγρά. Τι μπορεί να συμβαίνει;
Μάλλον απλά έντονη ωορρηξία θαχεις Ζένια, απτις ημερομηνίες μου φαίνεται δύσκολο για κάτι άλλο....

Παλιά 16-11-08, 01:52   #27
ZENIA1917

ZENIA1917 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο honey
Τι να πω...δε ξέρω...
Την προηγούμενη φορά επειδή ήμουν ανίδεη χαιρόμουν γιατί πίστευα πως κάτι καλό έχει γίνει, πχ σύλληψη και τέτοια!! Εντέλει σύλληψη έγινε προς έκπληξή μου αλλά...δε προχώρησε.
Οπότε τώρα που ξαναζώ το ίδιο σκηνικό στο καπάκι τα έχω χρειαστεί....
Ο γιατρός όταν με είδε πριν 1 βδομάδα ήταν τρομερά αισιόδοξος και είπε ότι όλα είναι θαύμα απτον υπέρηχο. Την επομένη μέρα που με είδε ξεκίνησαν οι πόνοι!! Α, και Παπ είχα κάνει πριν 2 μήνες! Όλα καλά...
Δε ξέρω πια τι συμβαίνει...μάλλον υπομονή θα κάνω και αν συνεχιστεί θα του τηλ. Να του πω τι? Πονάω στην ωορρηξία?? Πολύ?? 1 βδομάδα???
Και εγώ honey θα περιμένω και αυτόν το μήνα (που μάλλον θα αδιαθετήσω) και θα πάω στο γιατρό δεν γίνεται τέτοιος πόνος. Ο αντρούλης μου έχει τρελλαθεί συνέχεια να πονάω;;
Παλιά 16-11-08, 01:55   #28
honey

honey ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μέχρι τώρα δεν ξανάχες έντονα συμπτώματα ωορρηξίας?
Αν όχι πάρε ένα τηλ. και ρώτα απτο τηλέφωνο να σοτυ πει μια άποψη εγκυκλοπαιδικά....
Εγώ φρικάρω λόγω κακού προηγούμενου, αλλιώς δε θα με ένοιαζε, θα πέταγα στα σύννεφα θεωρώντας ότι είναι καλό!!

Παλιά 16-11-08, 11:15   #29
ZENIA1917

ZENIA1917 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο honey
Μέχρι τώρα δεν ξανάχες έντονα συμπτώματα ωορρηξίας?
Αν όχι πάρε ένα τηλ. και ρώτα απτο τηλέφωνο να σοτυ πει μια άποψη εγκυκλοπαιδικά....
Εγώ φρικάρω λόγω κακού προηγούμενου, αλλιώς δε θα με ένοιαζε, θα πέταγα στα σύννεφα θεωρώντας ότι είναι καλό!!
Πρώτη φορά πονάω τόσο έντονα. Θα πάρω αύριο τηλέφωνο το γιατρό.
Παλιά 16-11-08, 15:58   #30
honey

honey ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:

Πάρε και πες μας τα νέα σου...θα αναρωτιέμαι...
Εγώ σήμερα μετά από 1 βδομάδα φρίκη πονάω ελάχιστα,επιτέλους, μάλλον μία ενόχληση, όχι πονος...Αν αύριο περάσει τελείως μάλλον θα το αφήσω και δε θα τον πάρω...αν συνεχίσει θα του τηλ...Σκαλίζοντας χτες το google διάβαζα για ενδομητρίωση κλπ...και φρίκαρα...
Ίδωμεν...

Παλιά 16-11-08, 16:08   #31
ZENIA1917

ZENIA1917 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο honey
Παράθεση:

Πάρε και πες μας τα νέα σου...θα αναρωτιέμαι...
Εγώ σήμερα μετά από 1 βδομάδα φρίκη πονάω ελάχιστα,επιτέλους, μάλλον μία ενόχληση, όχι πονος...Αν αύριο περάσει τελείως μάλλον θα το αφήσω και δε θα τον πάρω...αν συνεχίσει θα του τηλ...Σκαλίζοντας χτες το google διάβαζα για ενδομητρίωση κλπ...και φρίκαρα...
Ίδωμεν...
Εγώ σήμερα εξακολουθώ να πονάω το στήθος είναι πάλι πρησμένο και πονάει και αυτό. Μα δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται.
Παλιά 16-11-08, 21:55   #32
PAVIVI74

Το avatar του χρήστη PAVIVI74

PAVIVI74 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια καλησπέρα,

έχουμε το ίδιο πρόβλημα,και εγώ καταλαβαίνω την ωορρηξία με πόνους και ενοχλήσεις 3-4 ημερών.κύκλος 27-29 ημέρες.ρολόι πάντα.
Σε αυτό τον μήνα συμβαίνει το εξής περίεργο, την 12η-13η ημέρα Κυριακή ξεκίνησαν τα πονάκια,ωορρηξία λέω , τα πονάκια όμως συνεχιζόντουσαν και δυνάμωναν(μιλάμε για πολύ πόνο) , κράτησαν 9 ημέρες, τρελλάθηκα .Έχω κάνει λαπαροσκόπηση τον Ιούλιο και τρομοκρατήθηκα, κάτι δεν πάει καλά λέω,τελικά την Δευτέρα είχα και θερμοκρασία 37,2 (8 ημέρες μετά ) είδα το πρωί ελάχιστη καφέ βλέννη (κόντεψα να λυποθυμίσω απο τον φόβο μου).Πήρα τον γιατρό τηλέφωνο και μου είπε να πάω την άλλη μέρα αφού κάνω χοριακή και γενική αίματος.Πήγα λοιπόν την Τρίτη με τις εξετάσεις μου (η χοριακή ήταν αρνητική , ο γιατρός μου είπε ότι ήθελε να αποκλείσει την περίπτωση εγκυμοσυνης και εξωμήτριου) , η γενική αίματος ήταν μια χαρά (αποκλείετε να έχεις κάποια φλεγμονή), στον υπέρηχο λοιπόν εξηγήθηκαν όλα, είχα 2 ωάρια στο ενδομήτριο , κλασσικά δύδιμα μου είπε, αν η ωορρηξία έγινε απο διαφορετικές ωοθήκες μπορεί να έγινε και διαφορετικές ημέρες (1-2 ημέρες διαφορά) οπότε πολύ φυσιολογικά πονούσες .Τελικά ησύχασα και τώρα 5 ημέρες μετά είμαι μια χαρά
Μια συμβουλή έχω να σας δώσω, αν νιώθετε τέτοιους πόνους στον γιατρό γρήγορα ,
Ο χρήστης PAVIVI74 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-11-08, 22:00   #33
honey

honey ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Χμμμ εμένα με είδε τη Δευτέρα ο γιατρός, υπέρηχο κλπ. και ήταν όλα πιο θάυμα και από θαύμα είπε!
Την άλλη μέρα, Τρίτη, άρχισαν οι πόνοι. Τι στο καλό έγινε ξαφνικά και δεν το δε τη Δευτέρα??? Μόνο το ωάριο που ήταν μεγαλούτσικο είδε και μου πε η ωορρηξία κοντεύει!!
Σήμερα Σάββατο σχεδόν τέλος οι πόνοι...και θερμοκρασία πιο ψηλά...άρα υποθέτω πως έγινε η ωορρηξία χτες γι'αυτό και τέλος οι πόνοι....απλά αναρωτιέμαι γιατί κράτησαν τόσες μέρες....

Παλιά 16-11-08, 23:16   #34
ZENIA1917

ZENIA1917 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τα νέα μου είναι τα χειρότερα. Honey πριν λίγο ήρθα από το γιατρό μου έκανε υπέρηχο και ανακάλυψε μια κύστη 5 εκατοστά. Μου έδωσε να κάνω θεραπεία αλλά μου είπε ότι δύσκολα θα γλιτώσω την εγχείρηση. Και εγώ η καημένη που νόμιζα ότι μπορεί να είμαι έγκυος. Κορίτσια πείτε γνωρίζετε κάτι είχε καμιά σας κύστη;
Παλιά 16-11-08, 23:30   #35
milver

Το avatar του χρήστη milver

milver ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τα νέα μου είναι τα χειρότερα. Honey πριν λίγο ήρθα από το γιατρό μου έκανε υπέρηχο και ανακάλυψε μια κύστη 5 εκατοστά. Μου έδωσε να κάνω θεραπεία αλλά μου είπε ότι δύσκολα θα γλιτώσω την εγχείρηση. Και εγώ η καημένη που νόμιζα ότι μπορεί να είμαι έγκυος. Κορίτσια πείτε γνωρίζετε κάτι είχε καμιά σας κύστη;
Δεν γνωρίζω να σου πω.Αλλά θέλω να σου κάνω μία ερώτηση.Με κολπικό υπέρηχο το είδε?Και πού είναι η κύστη?
Μην απογοητεύεσαι,μπορεί με τη θεραπεία να γλιτώσεις την επέμβαση.Κυριακάτικα πήγες στο γιατρό σου,η σε νοσοκομείο?
Παλιά 16-11-08, 23:35   #36
ZENIA1917

ZENIA1917 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο milver
Παράθεση:
Δεν γνωρίζω να σου πω.Αλλά θέλω να σου κάνω μία ερώτηση.Με κολπικό υπέρηχο το είδε?Και πού είναι η κύστη?
Μην απογοητεύεσαι,μπορεί με τη θεραπεία να γλιτώσεις την επέμβαση.Κυριακάτικα πήγες στο γιατρό σου,η σε νοσοκομείο?
Ναι milver κολπικό υπέρηχο μου. Πήγα στο νοσοκομείο, πονούσα πολύ σήμερα. Μακάρι να περάσει όντως με τη θεραπεία. Αύριο το πρωί θα μιλήσω και με τη γυναικολόγο μου για να πάω να με δει. Αλλά και αυτός ο γιατρός του νοσοκομείου ήταν καλός, και εξετάσεις αίματος και ούρων έκανα.
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 16-11-08, 23:37   #37
milver

Το avatar του χρήστη milver

milver ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο milver
Παράθεση:
Ναι milver κολπικό υπέρηχο μου. Πήγα στο νοσοκομείο, πονούσα πολύ σήμερα. Μακάρι να περάσει όντως με τη θεραπεία. Αύριο το πρωί θα μιλήσω και με τη γυναικολόγο μου για να πάω να με δει. Αλλά και αυτός ο γιατρός του νοσοκομείου ήταν καλός, και εξετάσεις αίματος και ούρων έκανα.
Στις ωοθήκες είναι η κύστη?
Εύχομαι αύριο να έχεις καλύτερα νέα.
Θα περιμένουμε νέα σου
Παλιά 16-11-08, 23:47   #38
ZENIA1917

ZENIA1917 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο milver
Παράθεση:
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο milver
Παράθεση:
Στις ωοθήκες είναι η κύστη?
Εύχομαι αύριο να έχεις καλύτερα νέα.
Θα περιμένουμε νέα σου
Από ότι κατάλαβα ναι στην αριστερή ωοθήκη.
Παλιά 16-11-08, 23:57   #39
natasa31

Το avatar του χρήστη natasa31

natasa31 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην natasa31 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην natasa31
Προεπιλογή

ΚΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΕΙΧΑ ΚΥΣΤΗ. 3ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΑ ΜΕ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ.. Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΘΑ ΦΥΓΕΙ. ΑΠΛΑ ΑΝ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ ΕΛΕΓΧΟΥΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ... ΕΛΠΙΖΩ ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΕΑ.. ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ.

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!
Ο χρήστης natasa31 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-11-08, 00:06   #40
ZENIA1917

ZENIA1917 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο natasa31
ΚΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΕΙΧΑ ΚΥΣΤΗ. 3ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΑ ΜΕ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ.. Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΘΑ ΦΥΓΕΙ. ΑΠΛΑ ΑΝ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ ΕΛΕΓΧΟΥΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ... ΕΛΠΙΖΩ ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΕΑ.. ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ.
Αλήθεια natassa πιστεύεις ότι ίσως περάσει με τη θεραπία; και εμένα αντισυλληπτικά μου έδωσε απλώς μου είπε ότι επειδή είναι αρκετά μεγάλη δεν μπορεί να μου πει ότι θα περάσει σίγουρα.
Όσο για τους πιο συχνά ελέγχους έχεις δίκιο, απλώς από τότε που γέννησα το γιο μου (είχα μια τρομακτική εμπειρία τοκετού) έχω πάθει φοβία με τους γυναικολόγους.
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές