Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φευγει το ένα έρχεται το άλλο!


Recommended Posts

Ανάσα δεν έχουμε πάρει :(

Ο μικρός είχε 3 μέρες διάρροια κι είχα υποθέσει ότι ήταν απ το δόντι του σε συνδυασμό ότι του έπεσε και λίγο βαριά η αντιβίωση...

Τελικώς χτες το απόγευμα έκανε κι εμετό (κανονικό όμως... πολύ πράγμα - τρομακτικό!-) και έκανε πάλι και σήμερα το πρωί

Πίνει ειδικά σκονάκια για την αφιδάτωση αλλά ταυτόχρονα φοβάμαι ότι του είναι πολύ και η αντιβίωση και δεν τρώει και καθόλου καλά

Προφανώς τελικά δεν είναι απ τα δόντια του

 

Κυκλοφορεί ίωση με διάρροια και εμετούς? γνωρίζετε κάτι? :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δυστυχως κυκλοφορει κ πολυ μαλιστα ολοι γυρω μας εχουν περασει γαστρεντεριτιδα κ σε πολλους κανει κ πυρετο,το ειχαν πει κ στις ειδησεις οτι φετος το καλοκαιρι θα εχουμε πολλα τετοια κρουσματα κ να ειμαστε πολυ προσεχτικοι ειδικα οταν πηγαινουμε σε ξενες τουαλετες :cry:

Link to comment
Share on other sites

Δόξα το θεό δεν έχει κάνει πυρετό!

Εκτός κι αν δεν μπόρεσε να εκδηλωθεί λόγω της αντιβίωσης για την ωτίτιδα!!!

Σκέφτομαι ότι ευτυχώς που αυτές τις μέρες είμαι με άδεια και τον έχω εγώ στο σπίτι...

Δε θα άντεχα να με παίρνανε απ το σταθμό να μου πουν ότι είναι άρρωστος με εμετούς! :shock:

Αυτό τώρα ιδέα δεν έχω από που το πήρε... απ το σταθμό πάντως όχι! Εχει κλείσει ο σταθμός απ την Τετάρτη που μας πέρασε!

Link to comment
Share on other sites

περαστικα!

περασε και ο γιος μου πριν 3 βδομαδες τετοια ιωση.Τραβηξα μεγαλη λαχταρα.Δεν εφαγε τπτ για 24 ωρες.

Η γιατρος μου ειπε για τη διαρροια μακαρονια μονο και καμια μπανανα.Και για τον εμετο νερακι μονο μετα απο 2 ωρες και λιγο λιγο με το κουταλακι.Πολυ ζορι ειναι σε καταλαβαινω.Πιστευω οτι ειναι στην υφεση τωρα ομως.

Link to comment
Share on other sites

χτες του έφτιαξα ρυζι λαπά που έκανε λες κι έτρωγε σκ@τ@ το καημενούλι μου :lol: αλλά απ την πείνα έφαγε 50-60μλ

Τρώει με ευχαρίστηση μόνο την κρέμα του εμπορίου και γιαούρτι... τίποτα άλλο :? γάλα πίνει με το ζόρι 50-70μλ

 

Νερό του δίνω μετά από μια ώρα απ τον εμέτο κι αυτό όντως γουλίτσα γουλίτσα και έχει μέσα και ειδικό σκονάκι :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα παντως μου ειχε πει να της δινω μονο μπανανα με μηλο,βραστο κοτοπουλο με βραστη πατατα κ καροτο κ σε ολα αυτα μεσα να εβαζα κ ρυζαλευρο,ωστε να μπορεσει να τα κρατησει το στομαχακι της

Link to comment
Share on other sites

κανονικα γαλακτοκομικα δεν επιτρεπονται στη γαστρεντεριτιδα.Και εγω δεν το ηξερα και εκανε κατι εμετους ρουκετες :(.3 μερες επλενα :(:(

Τι αντιβιωση πηρε?η Augmedin ειναι η νουμερο 1 για διαρροιες παντως :? το γραφει και στις αντεδειξεις.

Link to comment
Share on other sites

Εμας παντως όταν ειχε παθει την ανοιξη κατι παρομοιο (μια και μοναδική φορα στα 2 χρονια της) μας ειπε να μην της δινουμε γαλα και γιαουρτια ουτε μακαρονια... Κρεμα φαριν λακτε και πολύ ελαφρια τροφή... Γαλα μας ειχε δωσει ενα ειδικο απο το φαρμακειο που ηταν απο σογια και η αληθεια ήταν οτι μυριζε περιεργα και δεν πινοταν :? (δε θυμαμαι πως το ελεγαν, θα το κοιταξω)...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως μου ειχε πει να της δινω μονο μπανανα με μηλο,βραστο κοτοπουλο με βραστη πατατα κ καροτο κ σε ολα αυτα μεσα να εβαζα κ ρυζαλευρο,ωστε να μπορεσει να τα κρατησει το στομαχακι της

 

Aκειβως τις ιδιες οδηγιες περνω και εγω από τον παιδιαρεο για παροιμοια περιστατικα.ΜΟΝΟ διατροφη.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η αντιβίωση που παίρνει για την ωτίτιδα είναι η amoxil

 

 

πριν λίγο έκανε τα πρώτα του κακά που ξέφευγαν κάπως από διάρροια...

ήταν κάτι ανάμεσα σε διάρροια και πάστα

γέμισε ο τόπος όλος :lol:

 

 

θέλω να ελπίζω ότι αρχίζει και περνάει σιγά σιγά

και κυρίως θέλω να ελπίζω ότι δεν θα ξανακάνει εμετό :(

Link to comment
Share on other sites

και πάλι θα ευχηθώ στο γλυκό σου το μωράκι περαστικούλια...μακάρι να συνέρθει γρήγορα το μανάρι!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Βρε ωριονακο! καλοκαιριατικα βρηκες να αρρωστησεις? πες του να γινει γρηγορα καλα να πατε για μπανακια...φιλακια στα πατουσακια του να του δωσεις και γρηγορα να γινει παλι καλα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ μαμα του ωριωνα περαστικα σας. Εγω θυμαμε 4 μηνων ηταν η αννα οταν ειχε γαστρεντεριτιδα με τετοια διαρροια που ειχε και αιμα. Εγω παλι περασα 2 φορες περυσι και η μια ημουν λεχωνα 2 ημερων :( Απογορευονται γαλα και γαλακτοκομικα, ενω επιτρεπεται ρυζι, μακαρονι, κοτοπουλο και γαλα (fl χωρις λακτοζη) το οποιο το φτιαχνεις με ρυζονερο. ( με το γαλα fl η διαρροια σταματαει μαχαιρι ενω το ρυζονερο εχει φυσικους ηλεκτρολητες για τον οργανισμο)

Link to comment
Share on other sites

αχ σας ευχαριστώ για τις ευχές!

τι θα κάνω? δεν τρώει τίποτα :cry:

σήμερα είναι από το πρωί με 150μλ κρέμας (εμπορίου) και δεν τρώει τίποτα άλλο

τι φαγητό του έδωσα, τι φρουτόκρεμα, τι κρέμα ξανά μπας και...

τίποτα.. έχει σφραγίσει το στόμα και δεν το ανοίγει με τίποτα :(

Link to comment
Share on other sites

Περαστικα στον κουκλο ωριωνα :) Αυτες οι ατιμες ιωσεις μας εχουν τσακισει και εμας καλοκαιριατικα

:( το θεμα ειναι οτι κολαω και εγω!!!

Και εγω με 39 πυρετο την εχω σημερα :cry::cry: Δεν αντεχω να το βλεπω οταν εχει πυρετο :cry: και ειμαι και στη δουλεια :evil::evil::evil::evil:

Η κοπελα που ειπε οτι δεν πινει αντιπυρετικο....αν ανεβει και σου κανει σπασμους κουκλα μου? δε φοβασαι?? Εγω τους τρεμω...

Ακου κολπο να του το δινεις...ορθιο το παιδι πας απο πανω και πιανεις το κεφαλακι του κατω απο το σαγονι απαλα και το γυρνας πανω να σε κοιταει...και βαζεις την συριγγα οεο!! Ουτε εμενα το θελει αλλα δεν το ρισκαρω :shock::shock:

Αντε περαστικα μας και παλι!!

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να σας πω ότι έχω αρχίσει και ανησυχώ πολύ και αρχίζουν άσκημες σκέψεις να τριβελίζουν το μυαλό μου

έχει από το Σάββατο διάρροια... είναι δυνατόν αυτό να είναι μια απλή ίωση ή απ τα δόντια του? 5 μέρες???

αρχίζω και φοβάμαι για τίποτα το πραγματικά σοβαρό

 

τα κακά του εκεί που νομίζω ότι πάνε να στρώσουν, δεν είναι δλδ νερό, είναι και λίγο πάστα, εκεί που παίρνω ανάσα... τσουπ, πάλι νερό

Επιπλέον, εξακολουθεί και ζει με 100-150 μλ φαγητού σε όλη τη διάρκεια της μέρας

Μόνο οι ρουκέτες φαίνεται να σταμάτησαν

 

 

ρε κορίτσια θα σαλτάρω.. τόσες μέρες διάρροια σας έχει συμβεί?

:cry:

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά κατ' αρχήν.. Ρώτησες τον παιδίατρο; Γιατί κι εγώ νόμιζα για έναν πυρετό ότι ήταν από δόντια (πολλά σάλια) αλλά μόλις χτύπησε το 39,5 και χωρίς κανένα άλλο σύμπτωμα ο παιδίατρος μου το απέκλεισε ότι ήταν από τα δόντια. Βέβαι νομίζω ότι παίζει ρόλο και τι τρώει...Κι εμένα όταν έτρωγε μόνο γάλα και γιαούρτι τα κακά της ήταν διάρροια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εμένα η μπέμπα μου (σχεδόν 7 μηνών) έχει διάρροια 10 μέρες τώρα. Άρχισε την τελευταία μέρα των διακοπών μας, σε όλη τη διάρκεια της οποίας ήταν φοβερά δυσκοίλια( κακά μια φορά στις τρεις μέρες). Η πρώτη φορά είχε βλέννα και λίγο αιματάκι, που δεν ξαναεπαναλήφθηκε, και τότε ακόμα νόμισα πως ήταν από το πολύ ζόρισμα της δυσκοιλιότητας.Στην αρχή νόμιζα πως έβγαζε τα κακά των προηγούμενων ημερών, την τρίτη ημέρα μέτρησα πια απορημένη τις κενώσεις της -8!!- και κατάλαβα πως υπήρχε πρόβλημα. Εν τω μεταξύ είμαστε στη φάση που εισάγουμε νέες τροφές και ανησυχώ πολύ και για αλλεργίες.

Τις δυο τελευταίες μέρες μειώνονται σιγά σιγά οι κενώσεις και ελπίζω να το ξεπεράσουμε. Η κακομοίρα έκανε κακάκια και μέσα στον ύπνο της, μου συγκάηκε κιόλας, γενικά ταλαιπωρία για την μπέμπα μου.

Η αλήθεια είναι πως ανακουφίστηκα που μαθαίνω πως κυκλοφορεί γαστρεντερίτιδα, γιατί για να ανακαλύψω αλλεργιογόνα σε ό,τί τρώω (αφου θηλάζω) και σε ό,τι τρώει θα ήταν σαν το κυνήγι του χαμένου θησαυρού...

Link to comment
Share on other sites

πήρα για άλλη μια φορά τηλέφωνο τον παιδίατρο :oops:

προβλέπω σε λίγο να μου λέει να βρω άλλον παιδίατρο να βασανίζω :oops:

 

 

μου είπε ότι μια γαστρεντερίτιδα, είναι πιθανό να κρατήσει και πολύ περισσότερο απ τις 5 μέρες...

να μην ανησυχώ για τίποτα πέραν του αν πίνει αρκετά νερά κι αν βρέχει τις πάνες του κι αν έχει κέφι

κι εφόσον αυτά τα πληρεί και εφόσον δεν κάνει κι εμετούς... θα πάψω να ανησυχώ τόσο πολύ :oops:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...