Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΥΣΤΗ ΣΤΟ ΦΡΥΔΙ


Recommended Posts

καλησπερα!

εχω μια μπεμπουλα 4 μηνων και πριν ενα μηνα περιπου ανακαλυψαμε οτι εχει μια κυστουλα (σαν λιπωματακι) κοντα στο φρυδι της. Μασ ειπαν οτι πρεπει να αφαιρεθει χειρουργικα στο παιδων και οτι δεν ειναι κατι σοβαρο. Εχει καμια σας καποια αναλογη εμπειρια; ευχαριστω!

qLVMp3.png

 

 

jWhHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εχουμε ακριβως το ιδιο κ εχει μεγεθος φακης..κ μενα μου ειπαν οτι δεν ειναι τιποτα οτι θα το παρακολουθησουμε κ αν μεγαλωσει θα το αφαιρεσουμε αλλιως θα απορωφηθει..συμβαινει σε πολλα παιδακια στο συγκεκριμενο σημειο στη γωνια στο φρυδακι τους λενε..

Link to comment
Share on other sites

Ελένη σε εμας είπαν οτι πρεπει να αφαιρεθει οπωσδηποτε γιατι θα μεγαλωνει μαζι με το παιδι και οτι ειναι καλυτερα τωρα που ειναι ακομα μικρη..

qLVMp3.png

 

 

jWhHp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ο μικρός είναι 17 μηνών. Ανακαλύψαμε την κύστη όφρυδος όταν ήταν 3 μηνών. Όλο αυτο τον καιρό έτρεχα σε γιατρούς καθηγητές.

 

Η κύστη δεν έχει απορροφηθεί ακόμη και έχουμε προγραμματισμένο χειροργείο για τον Σεπτέμβριο. Ένας απο τους γιατρούς που επισκεφθήκαμε μου είπε ότι η κύστη δεν είναι επικίνδυνη αλλα πρέπει να την βγάλουμε το συντομότερο για τον εξής λόγο. Η κύστη όφρυδος δεν είναι επιδερμική δηλαδή βρίσκεται μεταξύ του οστού και όλων των άλλων στρωμάτων, μυικού στρώματος, επιδερμικού κτλ. Αυτό έχει ως συνέπεια το οστό να αφήνει χώρο για την κύστη δημιουργεί δηλαδή μια κοιλότητα. Επομένως για καθαρά αισθητικούς λόγους πρέπει να βγεί. Η άποψη βέβαια αυτή του καθηγητή Α..... (καθηγητής πανεπιστημίου του ΑΠΘ) δεν βρίσκει σύμφωνο τον άλλο καθηγητή πανεπιστημίου κ. Γ... (καθηγητής πανεπιστημίου ΑΠΔ).

 

Τώρα τι να σας πώ. Όσο περισσότερο το έψαξα τόσο περισσότερο μπερδεύτηκα. Πάντως όλοι συμφωνούσαν στο γεγονός ότι πρέπει να βγεί. Ετσι και εμείς θα την αφαιρέσουμε τον επόμενο μήνα.

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις κοριτσια ειχαμε κυστη στο πουλακι μας στον καρπο του χεριου του και στο αυτι οι δυο πρωτες απορροφηθηκαν τωρα αυτη στο αυτι μεγαλωνει αλλα παρατηρησα οτι με την θαλασσα εχει μικρυνει και ξεραθει θα δουμε απο σεπτεμβρη πως θα παει και μαλλον θα την αφαιρεσουμε δεν ειναι τιποτα μου ειπαν και εμενα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εμεις σημερα καναμε υπερηχο και τελικα ειναι κυστη με υγρο. θα πρεπει να την δει χειρουργος και θα μας πει τι να κανουμε. αρχικα ειχε πει να αφαιρεθει αλλα η παιδιατρος θςλει να περιμενουμε μηπως απορροφηθει.. θα δουμε.

qLVMp3.png

 

 

jWhHp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Όπως καταλαβαίνω πρόκειται για τυπική δερμοειδή κύστη στο φρύδι του μωρού σας. Οι κύστεις αυτές έχουν δικό τους τοίχωμα και δεν απορροφούνται. Μεγαλώνουν και πιθανώς επιμολύνονται. Η θεραπεία τους είναι χειρουργική αφαίρεση με άριστα αποτελέσματα σε ημερήσια νοσηλεία.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν έχει ήδη γίνει, θα ήθελα να σας καλωσορίσω στην παρέα μας, χαιρόμαστε πάρα πολύ όταν έχουμε βοήθεια από επιστήμονες και σας ευχαριστούμε πολύ!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όπως καταλαβαίνω πρόκειται για τυπική δερμοειδή κύστη στο φρύδι του μωρού σας. Οι κύστεις αυτές έχουν δικό τους τοίχωμα και δεν απορροφούνται. Μεγαλώνουν και πιθανώς επιμολύνονται. Η θεραπεία τους είναι χειρουργική αφαίρεση με άριστα αποτελέσματα σε ημερήσια νοσηλεία.

 

 

Σας ευχαριστω για την απάντησή σας! σύντομα θα την δει χειρουργος και θα μας πει και αυτος τη γνωμη του.

qLVMp3.png

 

 

jWhHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Ελένη

 

Συχνά βλέπουμε στην περιοχή του άνω βλεφάρου αιμαγγειώματα με υποδόρια στοιχεία. Αυτά ακολουθούν μια πορεία αρχικά μεγέθυνσης και μετά τους 6 μήνες θρομβώνονται και ατροφούν. Είναι μια πιθανή εξήγηση για την εξαφάνιση της ''κύστης''

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
εχουμε ακριβως το ιδιο κ εχει μεγεθος φακης..κ μενα μου ειπαν οτι δεν ειναι τιποτα οτι θα το παρακολουθησουμε κ αν μεγαλωσει θα το αφαιρεσουμε αλλιως θα απορωφηθει..συμβαινει σε πολλα παιδακια στο συγκεκριμενο σημειο στη γωνια στο φρυδακι τους λενε..

 

Καλησπέρα, μόλις προχθές ανακάλυψα και γω το ίδιο πράγμα, ταϊζοντας τη μπεμπούλα μου , (είναι 6 μηνών και 7 ημερών) παρατήρησα ότι είχε ένα μικρό καρουμπαλάκι στο τέλος του αριστερού της φρυδιού , αρχικά νόμιζα ότι θα χτύπησε παίζοντας με καμμιά κουδουνίστρα.... αλλά το επόμενο πρωί επισκέφθηκα το παιδίατρο μου και μου είπε ότι πρόκειται για κύστη και ότι έπρεπε να επισκεφθώ νευροχειρούργο....

Πήγα λοιπόν σε 2 διαφορετικούς προς το παρόν....

Και οι δύο μου είπαν οτι αυτό το πράγμα ονομάζεται "κύστη κέρκους οφρύος" δλδ κύστη στο τέλος του φρυδιού.... & ότι πρέπει να αφαιρεθεί με μία μικρή επεμβασούλα η οποία κρατάει το πολύ ένα τέταρτο... Και οι δύο απέκλυσαν τη περίπτωση της απορρόφησης και εξαφάνισης της κύστης από τον ίδιο τοω οργανισμό , αντιθέτως μου είπαν ότι με τη πάροδο του χρόνου η κύστη αυτή μεγαλώνει....

Αυτό που με ανήσυχει είναι ότι για να γίνει ακόμα & αυτή η μικρή επεμβασούλα το μωράκι πρέπει να υποστεί όλική αναίσθησία.....

Έχει κάνει κανείς παρόμοια επέμβαση? Γνωρίζετε αν υπάρχει μεγάλο ποσοστό επικινδυνότητας στην ολική ανιασθησία???

Μήπως πρέπει να περιμένω να μεγαλώσει λίγο ακόμα το μωρό? Αν και οι 2 παιδοχειρούργοι μου είπαν ότι το να αφήσω να περάσει μεγάλο χρονικό διαστημα και να την αφαιρέσω μετά θα χει σαν επίπτωση μια εμφανή λακουβίτσα λόγω του ότι αυτή η κύστη πιέζει το οστό του κρανίου και προκαλεί βαθούλωμα.... Τι να κάνω ???

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός είναι 17 μηνών. Ανακαλύψαμε την κύστη όφρυδος όταν ήταν 3 μηνών. Όλο αυτο τον καιρό έτρεχα σε γιατρούς καθηγητές.

 

Η κύστη δεν έχει απορροφηθεί ακόμη και έχουμε προγραμματισμένο χειροργείο για τον Σεπτέμβριο. Ένας απο τους γιατρούς που επισκεφθήκαμε μου είπε ότι η κύστη δεν είναι επικίνδυνη αλλα πρέπει να την βγάλουμε το συντομότερο για τον εξής λόγο. Η κύστη όφρυδος δεν είναι επιδερμική δηλαδή βρίσκεται μεταξύ του οστού και όλων των άλλων στρωμάτων, μυικού στρώματος, επιδερμικού κτλ. Αυτό έχει ως συνέπεια το οστό να αφήνει χώρο για την κύστη δημιουργεί δηλαδή μια κοιλότητα. Επομένως για καθαρά αισθητικούς λόγους πρέπει να βγεί. Η άποψη βέβαια αυτή του καθηγητή Α..... (καθηγητής πανεπιστημίου του ΑΠΘ) δεν βρίσκει σύμφωνο τον άλλο καθηγητή πανεπιστημίου κ. Γ... (καθηγητής πανεπιστημίου ΑΠΔ).

 

Τώρα τι να σας πώ. Όσο περισσότερο το έψαξα τόσο περισσότερο μπερδεύτηκα. Πάντως όλοι συμφωνούσαν στο γεγονός ότι πρέπει να βγεί. Ετσι και εμείς θα την αφαιρέσουμε τον επόμενο μήνα.

 

 

Καλησπέρα την αφαιρέσατε τελικά τη κύστη? Να το τολμήσω ...? Έχουμε ακριβώς το ίδιο πράγμα και φοβάμαι την επέμβαση γιατί μου είπαν ότι για να γίνει χρειάζεται ολική αναισθησία .... Η μπέμπα είναι μόλις 6 μηνών και 7 ημερών.... Τι να κάνω??

Link to comment
Share on other sites

εχουμε ακριβως το ιδιο κ εχει μεγεθος φακης..κ μενα μου ειπαν οτι δεν ειναι τιποτα οτι θα το παρακολουθησουμε κ αν μεγαλωσει θα το αφαιρεσουμε αλλιως θα απορωφηθει..συμβαινει σε πολλα παιδακια στο συγκεκριμενο σημειο στη γωνια στο φρυδακι τους λενε..

 

Καλησπέρα, μόλις προχθές ανακάλυψα και γω το ίδιο πράγμα, ταϊζοντας τη μπεμπούλα μου , (είναι 6 μηνών και 7 ημερών) παρατήρησα ότι είχε ένα μικρό καρουμπαλάκι στο τέλος του αριστερού της φρυδιού , αρχικά νόμιζα ότι θα χτύπησε παίζοντας με καμμιά κουδουνίστρα.... αλλά το επόμενο πρωί επισκέφθηκα το παιδίατρο μου και μου είπε ότι πρόκειται για κύστη και ότι έπρεπε να επισκεφθώ νευροχειρούργο....

Πήγα λοιπόν σε 2 διαφορετικούς προς το παρόν....

Και οι δύο μου είπαν οτι αυτό το πράγμα ονομάζεται "κύστη κέρκους οφρύος" δλδ κύστη στο τέλος του φρυδιού.... & ότι πρέπει να αφαιρεθεί με μία μικρή επεμβασούλα η οποία κρατάει το πολύ ένα τέταρτο... Και οι δύο απέκλυσαν τη περίπτωση της απορρόφησης και εξαφάνισης της κύστης από τον ίδιο τοω οργανισμό , αντιθέτως μου είπαν ότι με τη πάροδο του χρόνου η κύστη αυτή μεγαλώνει....

Αυτό που με ανήσυχει είναι ότι για να γίνει ακόμα & αυτή η μικρή επεμβασούλα το μωράκι πρέπει να υποστεί όλική αναίσθησία.....

Έχει κάνει κανείς παρόμοια επέμβαση? Γνωρίζετε αν υπάρχει μεγάλο ποσοστό επικινδυνότητας στην ολική ανιασθησία???

Μήπως πρέπει να περιμένω να μεγαλώσει λίγο ακόμα το μωρό? Αν και οι 2 παιδοχειρούργοι μου είπαν ότι το να αφήσω να περάσει μεγάλο χρονικό διαστημα και να την αφαιρέσω μετά θα χει σαν επίπτωση μια εμφανή λακουβίτσα λόγω του ότι αυτή η κύστη πιέζει το οστό του κρανίου και προκαλεί βαθούλωμα.... Τι να κάνω ???

 

Καλημέρα! εμεις καναμε αυτη την επεμβαση στο Παιδων Αγ. Σοφία την Τετάρτη. Εγινε ολικη αναισθησία και όλα πηγαν καλά. Ηταν βέβαια μια μικρη ταλαιπωρια για την κόρη μου μέχρι να συνέλθει και να βγει ο ορός. Την προηγουμενη ημέρα καναμε γενική αιματος και την είδε η αναισθησιολογος, την Τετάρτη εγινε η επέμβαση και το απογευμα της ιδιας μερας ειμασταν σπιτι μας.

Τώρα παιρνει αντιβίωση και αύριο θα βγάλει την γαζα.

Μην ανησυχεις γιατι ειναι επεμβαση ρουτινας. Πιο πολυ ειναι η ταλαιπωρια στο νοσοκομειο (λογω ελλειψης προσωπικου) και το ψυχολογικο γιατι βλεπεις το παιδακι σου με την ρομπιτσα του χειρουργιου, ορους κτλ... :cry:

Αν χρειαστεις κατι αλλο πες μου!

qLVMp3.png

 

 

jWhHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο μικρός είναι 17 μηνών. Ανακαλύψαμε την κύστη όφρυδος όταν ήταν 3 μηνών. Όλο αυτο τον καιρό έτρεχα σε γιατρούς καθηγητές.

 

Η κύστη δεν έχει απορροφηθεί ακόμη και έχουμε προγραμματισμένο χειροργείο για τον Σεπτέμβριο. Ένας απο τους γιατρούς που επισκεφθήκαμε μου είπε ότι η κύστη δεν είναι επικίνδυνη αλλα πρέπει να την βγάλουμε το συντομότερο για τον εξής λόγο. Η κύστη όφρυδος δεν είναι επιδερμική δηλαδή βρίσκεται μεταξύ του οστού και όλων των άλλων στρωμάτων, μυικού στρώματος, επιδερμικού κτλ. Αυτό έχει ως συνέπεια το οστό να αφήνει χώρο για την κύστη δημιουργεί δηλαδή μια κοιλότητα. Επομένως για καθαρά αισθητικούς λόγους πρέπει να βγεί. Η άποψη βέβαια αυτή του καθηγητή Α..... (καθηγητής πανεπιστημίου του ΑΠΘ) δεν βρίσκει σύμφωνο τον άλλο καθηγητή πανεπιστημίου κ. Γ... (καθηγητής πανεπιστημίου ΑΠΔ).

 

Τώρα τι να σας πώ. Όσο περισσότερο το έψαξα τόσο περισσότερο μπερδεύτηκα. Πάντως όλοι συμφωνούσαν στο γεγονός ότι πρέπει να βγεί. Ετσι και εμείς θα την αφαιρέσουμε τον επόμενο μήνα.

 

 

Καλησπέρα, μόλις προχθές ανακάλυψα και γω το ίδιο πράγμα, ταϊζοντας τη μπεμπούλα μου , (είναι 6 μηνών και 7 ημερών) παρατήρησα ότι είχε ένα μικρό καρουμπαλάκι στο τέλος του αριστερού της φρυδιού , αρχικά νόμιζα ότι θα χτύπησε παίζοντας με καμμιά κουδουνίστρα.... αλλά το επόμενο πρωί επισκέφθηκα το παιδίατρο μου και μου είπε ότι πρόκειται για κύστη και ότι έπρεπε να επισκεφθώ νευροχειρούργο....

Πήγα λοιπόν σε 2 διαφορετικούς προς το παρόν....

Και οι δύο μου είπαν οτι αυτό το πράγμα ονομάζεται "κύστη κέρκους οφρύος" δλδ κύστη στο τέλος του φρυδιού.... & ότι πρέπει να αφαιρεθεί με μία μικρή επεμβασούλα η οποία κρατάει το πολύ ένα τέταρτο... Και οι δύο απέκλυσαν τη περίπτωση της απορρόφησης και εξαφάνισης της κύστης από τον ίδιο τοω οργανισμό , αντιθέτως μου είπαν ότι με τη πάροδο του χρόνου η κύστη αυτή μεγαλώνει....

Αυτό που με ανήσυχει είναι ότι για να γίνει ακόμα & αυτή η μικρή επεμβασούλα το μωράκι πρέπει να υποστεί όλική αναίσθησία.....

Έχει κάνει κανείς παρόμοια επέμβαση? Γνωρίζετε αν υπάρχει μεγάλο ποσοστό επικινδυνότητας στην ολική ανιασθησία???

Μήπως πρέπει να περιμένω να μεγαλώσει λίγο ακόμα το μωρό? Αν και οι 2 παιδοχειρούργοι μου είπαν ότι το να αφήσω να περάσει μεγάλο χρονικό διαστημα και να την αφαιρέσω μετά θα χει σαν επίπτωση μια εμφανή λακουβίτσα λόγω του ότι αυτή η κύστη πιέζει το οστό του κρανίου και προκαλεί βαθούλωμα.... Τι να κάνω ???

Link to comment
Share on other sites

εχουμε ακριβως το ιδιο κ εχει μεγεθος φακης..κ μενα μου ειπαν οτι δεν ειναι τιποτα οτι θα το παρακολουθησουμε κ αν μεγαλωσει θα το αφαιρεσουμε αλλιως θα απορωφηθει..συμβαινει σε πολλα παιδακια στο συγκεκριμενο σημειο στη γωνια στο φρυδακι τους λενε..

 

Καλησπέρα, μόλις προχθές ανακάλυψα και γω το ίδιο πράγμα, ταϊζοντας τη μπεμπούλα μου , (είναι 6 μηνών και 7 ημερών) παρατήρησα ότι είχε ένα μικρό καρουμπαλάκι στο τέλος του αριστερού της φρυδιού , αρχικά νόμιζα ότι θα χτύπησε παίζοντας με καμμιά κουδουνίστρα.... αλλά το επόμενο πρωί επισκέφθηκα το παιδίατρο μου και μου είπε ότι πρόκειται για κύστη και ότι έπρεπε να επισκεφθώ νευροχειρούργο....

Πήγα λοιπόν σε 2 διαφορετικούς προς το παρόν....

Και οι δύο μου είπαν οτι αυτό το πράγμα ονομάζεται "κύστη κέρκους οφρύος" δλδ κύστη στο τέλος του φρυδιού.... & ότι πρέπει να αφαιρεθεί με μία μικρή επεμβασούλα η οποία κρατάει το πολύ ένα τέταρτο... Και οι δύο απέκλυσαν τη περίπτωση της απορρόφησης και εξαφάνισης της κύστης από τον ίδιο τοω οργανισμό , αντιθέτως μου είπαν ότι με τη πάροδο του χρόνου η κύστη αυτή μεγαλώνει....

Αυτό που με ανήσυχει είναι ότι για να γίνει ακόμα & αυτή η μικρή επεμβασούλα το μωράκι πρέπει να υποστεί όλική αναίσθησία.....

Έχει κάνει κανείς παρόμοια επέμβαση? Γνωρίζετε αν υπάρχει μεγάλο ποσοστό επικινδυνότητας στην ολική ανιασθησία???

Μήπως πρέπει να περιμένω να μεγαλώσει λίγο ακόμα το μωρό? Αν και οι 2 παιδοχειρούργοι μου είπαν ότι το να αφήσω να περάσει μεγάλο χρονικό διαστημα και να την αφαιρέσω μετά θα χει σαν επίπτωση μια εμφανή λακουβίτσα λόγω του ότι αυτή η κύστη πιέζει το οστό του κρανίου και προκαλεί βαθούλωμα.... Τι να κάνω ???

 

Καλημέρα! εμεις καναμε αυτη την επεμβαση στο Παιδων Αγ. Σοφία την Τετάρτη. Εγινε ολικη αναισθησία και όλα πηγαν καλά. Ηταν βέβαια μια μικρη ταλαιπωρια για την κόρη μου μέχρι να συνέλθει και να βγει ο ορός. Την προηγουμενη ημέρα καναμε γενική αιματος και την είδε η αναισθησιολογος, την Τετάρτη εγινε η επέμβαση και το απογευμα της ιδιας μερας ειμασταν σπιτι μας.

Τώρα παιρνει αντιβίωση και αύριο θα βγάλει την γαζα.

Μην ανησυχεις γιατι ειναι επεμβαση ρουτινας. Πιο πολυ ειναι η ταλαιπωρια στο νοσοκομειο (λογω ελλειψης προσωπικου) και το ψυχολογικο γιατι βλεπεις το παιδακι σου με την ρομπιτσα του χειρουργιου, ορους κτλ... :cry:

Αν χρειαστεις κατι αλλο πες μου!

 

:cry::cry::cry::cry::cry:

Σε ευχαριστώ πάρα πόλυ για την απάντηση σου ....

Απλά θα ήθελα να σε ρωτήσω το σχεδιάκι απο κάτω όντως αντιπροσωπεύει την ηλικία της κορούλας σου ??? Είναι 11 μηνών?

Η δικιά μου είναι μόλις 6 και 9 ημερών .... μήπως είναι πολύ μικρή ακόμα για να κάνω την επέμβαση ?? Μήπως πρέπει να περιμένω λίγο ακόμα έστω να χρονίσει??? Και αυτή παλί η ολική αναισθησία?? Δεν είναι καθόλου επικίνδυνη όπως λένε οι γιατροί??? Εγώ γιατί το πήρα τόσο κατάκαρδα ??

Φοβάμαι πολύ και κλαιω συνέχεια ..... :D

Πες μου σε παρακαλώ .... είναι μια χαρά το κοριτσακι σου τώρα έτσι δεν είναι??/ Πόναει ???

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις καθολου. οι γιατροι ειναι πολυ εμπειροι στα νοσοκομεια παιδων. Αλλωστε και εγω 6 μηνων την πηγα αλλα ραντεβου μας εδωσαν μηνες μετα. επομενως δεν ειναι οτι θα την κανει τωρα.

 

Για τη ναρκωση παντα υπαρχουν κινδυνοι γι'αυτο και σου δινουν να υπογραψεις συγκαταθεση. Η κορη μου στην ανανηψη παρουσιασε κατι σαν αλλεργια και κακκινησε στο σωμα της. Εμεις ανησυχησαμε αλλα οι γιατροι μας ειπαν οτι μπορει να ηταν απο οτιδηποτε ακομα και απο στρες. Οσο για τον πονο πηρε μια φορα ντεπον στο νοσοκομειο αλλα μετα τιποτα.

 

Το δυσκολο καμματι ειναι μετα την επεμβαση και μεχρι να συνελθει απο τη ναρκωση και να βγει ορος αντε και η επομενη μερα που εχει λιγο γκρινια.

Να σου πω την αληθεια πιο πολυ στεναχωρεθηκα που την ειδα να ταλαιπωρειται παρα για την ιδια την επεμβαση. :(

Επισης να σου πω οτι οντως η επεμβαση κραταει 15 λεπτα αλλα υπολογισε οτι θα περιμενεις 1 ωρα απο τη στιγμη που θα την παρουν μεχρι να την ξαναδεις γιατι τα κρατανε για παρακολουθηση.

qLVMp3.png

 

 

jWhHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις καθολου. οι γιατροι ειναι πολυ εμπειροι στα νοσοκομεια παιδων. Αλλωστε και εγω 6 μηνων την πηγα αλλα ραντεβου μας εδωσαν μηνες μετα. επομενως δεν ειναι οτι θα την κανει τωρα.

 

Για τη ναρκωση παντα υπαρχουν κινδυνοι γι'αυτο και σου δινουν να υπογραψεις συγκαταθεση. Η κορη μου στην ανανηψη παρουσιασε κατι σαν αλλεργια και κακκινησε στο σωμα της. Εμεις ανησυχησαμε αλλα οι γιατροι μας ειπαν οτι μπορει να ηταν απο οτιδηποτε ακομα και απο στρες. Οσο για τον πονο πηρε μια φορα ντεπον στο νοσοκομειο αλλα μετα τιποτα.

 

Το δυσκολο καμματι ειναι μετα την επεμβαση και μεχρι να συνελθει απο τη ναρκωση και να βγει ορος αντε και η επομενη μερα που εχει λιγο γκρινια.

Να σου πω την αληθεια πιο πολυ στεναχωρεθηκα που την ειδα να ταλαιπωρειται παρα για την ιδια την επεμβαση. :(

Επισης να σου πω οτι οντως η επεμβαση κραταει 15 λεπτα αλλα υπολογισε οτι θα περιμενεις 1 ωρα απο τη στιγμη που θα την παρουν μεχρι να την ξαναδεις γιατι τα κρατανε για παρακολουθηση.

 

Ξέρω ότι η επέμβαση είναι πολύ απλή ... Δε στενοχωριέμαι για αυτό που έχει αλλά για αυτά που πρέπει να περάσει....

Εγω μένω Λιτόχωρο και ο παιδίατρος μου , είπε να επισκεφθω παιδοχειρούργο στο Παπαγεωργίου Θεσ/κης ή στο Ιπποκράτειο Θεσ/κης ....

Πήγα στο Παπαγεωργίου.... και μου έκλεισαν ήδη ραντεβού σε 1 μιση μήνα απο τώρα τη Λαμπροβδομάδα ... αλλά ακόμα δισταζω ... δε ξέρω αν θα πάω να τη κάνω τώρα ....

Αυριο ανεβαίνω πάλι Θεσ/κη θα πάω & στο Ιπποκράτειο να πάρω μια δευτερη γνώμη , όχι για το άν πρεπει να γίνει η επέμβαση, για αυτό έχω πειστεί αλλά για το πότε πρέπει να γίνει!!!! Και επίσης μου είπαν να κάνω και έναν υπέρηχο>>>

ΣΕ ευχαριστώ και πάλι για τη συμπαράσταση και τις πληροφορίες που μου δίνεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπερηχο καναμε και εμεις δεν ειναι τιποτα. Ολα θα πανε καλα και ουτε που θα το θυμαται! Απο αυτη την αποψη καλυτερα τωρα που ειναι μικρες :wink:

qLVMp3.png

 

 

jWhHp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Υπερηχο καναμε και εμεις δεν ειναι τιποτα. Ολα θα πανε καλα και ουτε που θα το θυμαται! Απο αυτη την αποψη καλυτερα τωρα που ειναι μικρες :wink:

 

Τελείωσε και αυτό , έγινε και ο υπέρηχος ... καθόταν το μωράκι μου σα μεγάλος άνθρωπος !!!

Αντε να τελείωνουμε με έχει φάει το άγχος!!!

Κανονίστηκε για τις 23 Απριλίου!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπερηχο καναμε και εμεις δεν ειναι τιποτα. Ολα θα πανε καλα και ουτε που θα το θυμαται! Απο αυτη την αποψη καλυτερα τωρα που ειναι μικρες :wink:

 

Τελείωσε και αυτό , έγινε και ο υπέρηχος ... καθόταν το μωράκι μου σα μεγάλος άνθρωπος !!!

Αντε να τελείωνουμε με έχει φάει το άγχος!!!

Κανονίστηκε για τις 23 Απριλίου!!!

 

Καλη επιτυχια και περαστικουλια! :wink:

qLVMp3.png

 

 

jWhHp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πρόκειται για ένα παιδάκι περίπου τριών ετών, κατά λίγους μήνες μεγαλύτερο, το οποίο διαγνώστηκε με ύπαρξη κύστης (κέρκος οφρύος) στους τρεις μήνες. Συστήθηκε από τότε χειρουργική αντιμετώπιση. Περιμέναμε να δούμε αν θα υποχωρήσει, πράγμα που δεν έγινε, επειδή φοβόμασταν τη χειρουργική επέμβαση σε τόσο μικρή ηλικία. Ερώτημα: επειδή έχει ήδη αναφερθεί στη συζήτησή σας ότι όσο μεγαλώνει το παιδί, μεγαλώνει και η κύστη με αποτέλεσμα η τυχόν αφαίρεση να αφήσει ένα βαθούλωμα στο κρανίο, η πιθανή αφαίρεση σε αυτήν την ηλικία που είναι το προαναφερθέν παιδάκι, να αφήσει αυτό το βαθούλωμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αγαπητέ Γονέα

 

Το μόρφωμα που περιγράφετε εντοπίζεται κλασσικά στην έξω γωνία του φρυδιού και πρόκειται για δερμοειδή κύστη.

 

Αφαιρείται χειρουργικά λόγω της πιθανότητας επιμόλυνσης.

 

Η επέμβαση δεν ανήκει στις επείγουσες, γίνεται σε ημερήσια βάση χωρίς παραμονή στην κλινική.

 

Τα υπόλοιπα είναι εκ του πονηρού.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας...διαβασα τα μηνυματα σας και παραξενευτηκα...εμενα ο γιος μου ειναι 3,5 χρονων και εμφανιστηκε η κυστη πανω στο φρυδι του οταν ηταν 3 μηνων...ο γιατρος που τον παρακολουθει μας ειπε οτι δεν τις αφαιρουνε σε μικρα παιδια και οτι οταν μεγαλωσει (εφηβος) θα την βγαλουμε...μονο αν του κλεισει το βλεφαρο θα αφαιρεθει νωριτερα.. Εδω διαβαζω οτι τα αφαιρεσατε οι περισσοτεροι σε μικρη ηλικια στα παιδια σας...επειδη ανησυχω πολυ οποιος μπορει να συμβουλεψει τι πρεπει να κανω τελικα;;;;Σας ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...