Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Δραστηριότητες, Αγορές, Βάφτιση, Προτάσεις > Ελεύθερος χρόνος & δραστηριότητες

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Ελεύθερος χρόνος & δραστηριότητες Τι δραστηριότητες να κάνω με το παιδί μου? Παιχνίδια, προτάσεις για δραστηριότητες στο σπίτι, επικαιρότητα παιδικών εκδηλώσεων

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 15-07-09, 15:23   #81
dimidana

Το avatar του χρήστη dimidana

dimidana ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

nasia μου, σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλά σε αυτό το site έχει μόνο "μεγαλίστικα" κεντητά... εγώ θέλω να κάνω καδράκια για το δωμάτιο της μικρής, μαξιλαράκια για τη μικρή κ.λπ. οπότε επιμένω στο http://www.sewandso.co.uk/index.html που μου άρεσαν πολύ τα σχέδια!
αν μπορείτε να με βοηθήσετε σε αυτό...

Ο χρήστης dimidana δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-07-09, 16:16   #82
NASIA

NASIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΑΝ ΘΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΕΚΕΙΝΗ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΣΧΕΔΙΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΑΝ ΘΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΒΙΤΡΙΝΑ ΕΚΕΙΝΗ ΚΑΙ ΣΟΥ ΤΑ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΕΤΟΙΜΑ ΤΥΠΩΜΕΝΑ. ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΜΕ ΕΙΔΗ ΚΕΝΤΗΜΑΤΟΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΔΡΑΚΙΑ ΜΕ ΠΑΙΔΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑ.
ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΚΕΝΤΗΜΑ ΜΕ ΜΕΤΡΗΜΑ??ΕΧΩ ΚΕΝΤΗΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΣΤΑΜΠΟΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΜΕ ΜΕΤΡΗΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ ΝΑ ΜΑΘΩ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΥ Ή ΠΩΣ????
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Ο χρήστης NASIA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-07-09, 18:09   #83
Minnie!

Το avatar του χρήστη Minnie!

Minnie! χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γειά σου ''ΝΑSIA'' αυτό που ρωτάς δεν είναι δύσκολο να μάθεις της μετρητής.Θα πρέπει να πάρεις ένα σχέδιο μια φωτοτυπία ας πούμε ή αν σε αρέσει ένα κέντημα από μια φίλη σου τελειωμένο και κάνεις το ίδιο και συ.Αγοράζεις καμβά στις ίδιες διαστάσεις, κλωστές κόβεις τον καμβά (αλλά λίγο πιο μεγάλο γιατί μετά αυτά με τον καιρό και το καθάρισμα μαζεύουν)ξεκινάς πάντα από το κάτω μέρος και να ξέρεις αφήνεις κενό μια παλάμη και μετά αρχίζεις να κεντάς.Μετρά το προηγούμενο ή την φωτοτυπία πόσα σταυρουδάκια έχει και ξεκινάς και ανεβαίνεις όλο προς τα επάνω.Δεν είναι τίποτα θα δεις θα σε αρέσει.Από εκεί που θα πάρεις τον καμβά.τις κλωστές θα τους πεις να στο κόψουν ακριβώς αν δεν μπορείς εσύ.Και κάτι άλλο αν δεν σε αρέσουν τα χρώματα που είναι ήδη στο χαρτί στο κέντημα μιας φίλης μπορείς να τα αλλάξεις και να βάλεις ότι εσύ θέλεις.Αν μαθω πως μπαινουν φωτό θα βάλω κεντήματα να δεις από αυτά που ζητάς.
Παλιά 16-07-09, 01:51   #84
akamatra

Το avatar του χρήστη akamatra

akamatra χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

http://radikal.ru/F/s54.radikal.ru/i...4dace.jpg.html

http://radikal.ru/F/s54.radikal.ru/i...4dace.jpg.html
http://radikal.ru/
Ο χρήστης akamatra δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 16-07-09, 01:55   #85
Minnie!

Minnie! χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μπράβο ''Akamatra'' αύτο είναι ΄τλειο για την φίλη μας την NASIA θα χαρεί πολύ που το βρήκες;
Παλιά 16-07-09, 02:14   #88
Minnie!

Minnie! χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Όχι μονο στην NASIA αλλά και μένα με αρέσουν αλλά εγώ θα προτιμούσα της μετρητής κάτι σε άλλο σχεδιο πιο ''βαρύ'' ας πούμε κάτι με λουλούδια ας πούμε ή άλλα σχέδια όπως αυτά με τις χάντρες τα ξέρεις είναι τέλεια η μαμά μου τώρα τέτοια κεντάει!!!!!!!
Έχεις κάτι από αυτά ;;;;;;;;;;;
Παλιά 16-07-09, 10:03   #89
NASIA

NASIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τα σχέδια και τις συμβουλές σου αλλά ήθελα να μάθω αν γίνεται μετρητης τραπεζομάντηλο ή σεμέν εκτός από καδράκια και για να γίνουν αυτά θα πρέπει να είναι σε καμβά ή σε οποιοδήποτε ύφασμα αν και πιστεύω ότι σε καμβά γίνονται πιο εύκολα.
Πάντως δεν είναι ειρωνικό να μην υπάρχει ελληνικό site που να ασχολείται με το κέντημα εκτός από το ftiaxto την στιγμή που στην Ελλάδα είναι παράδοση και εδώ υπάρχουν οι πιο όμορφες βελονιές όπως η λευκαδίτικη ή η ροδίτικη βελονιά.
Παλιά 17-07-09, 00:19   #90
Minnie!

Minnie! χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΝΑSIA μπορείς να κεντήσεις σε ότι ύφασμα θέλεις αρκεί να βρεις το κατάληλο σχέδιο και ξεκίνα.Ιδιώς για τραπεζομάντηλα που θες έχει ωραία μαλακά υφάσματα και μερικά είναι χωρισμένα από μόνα τους και εκεί μπορείς να κάνεις ότι σχέδιο θες ακόμα και μπουκετάκια λουλούδια ή και για την κουζίνα φρούτα,πιατάκια ποτηράκια έχει πολλά σχέδια.Το καλό στο κέντημα μετρητής είναι ότι οποιοδήποτε σχέδιο διαλέξεις ανάλογα πόσο πυκνός είναι ο καμβάς ή αραιής τόσο το σχέδιο διαφορετικό γίνεται.Αν επιλέξεις ύφασμα για τραπεζομάντηλο το σχέδιο βγαίνει μικρό και πιο διακριτικό ενώ στον καμβά είναι πιο μεγάλο......εσύ επιλέγεις και αμα θες κάτι ρώτα.
Παλιά 30-07-09, 14:05   #91
koalalou

Το avatar του χρήστη koalalou

koalalou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ta kano ola kai nomizo oti einai poli boliko gia na ta kseris!! Siga mi doso ta lefta mou se aftes tis gunaikes pou raboun ta pantalonia kai kanoun mikres dior8osis!!! Egw ta kanw 10000000 fores kalitera.....arki na exw tin oreksi!!! Ema8a raptiki kai kentima apo to gumnaseio/leikio (to eixame ma8ima..enoeite sxoleio sto eksoteriko)!! exo ftiaksi polla pragmata opos shorts, ena patchwork maksilari, a8litikes formes, ena episimo forema pou to foresa sto episimo xoro pou kaname sto telos tis sxolikis xronias!!! To pio agapimeno mou pragma pou exw ftiaksi einai ena baftistiko foremataki pou einai ramena kai kentimeno 100% me to xeri!!! To exo se ena poli asfaleis meros gia na min pa8h kati!! Ebala olo tin texni mou se afto kai me tin boh8eia tin ka8igitria mas egine telio!!! Den exw paidakia akoma alla 8elw pos kai pos einai koritsaki gia na to tis to balw
Ο χρήστης koalalou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-08-09, 02:17   #92
akamatra

Προεπιλογή

Αυτό είναι από χαρτί, όταν μπορέσω θα βάλω φωτό πως είναι στρωμένα. Το δευτερο δεν είναι με χάντρες αλλά είναι τέλειο. Το έκανα στην εγκυμοσύνη... Εμαθα να κάνω και γύρω γύρω σχέδια με κορδόνι και έγινε πολύ καλό..
Παλιά 14-08-09, 02:22   #93
Minnie!

Minnie! χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μπράβο βρε ---akamatra--- είσαι αστέρι..........ναι αυτά με τις χάντρες!!!!!! Και το δεύτερο είναι πολύ ωραίο και αν το φανταστείς μόνο με δυο χρώματα ακόμα πιο ωραίο θα είναι(και΄γω ξέρω να κεντάω όπως το δεύτερο........αλλά δεν ξέρω να βάζω ---ακόμα----φωτό να σου δείξω και΄γω με τις χάντρες!!!!!)

Παλιά 19-08-09, 01:07   #95
Anastasia73

Το avatar του χρήστη Anastasia73

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Anastasia73 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γειά σας κορίτσια! Κι εγώ ξεκίνησα να κεντάω σταυροβελονιά εδω και 2 χρόνια. έχω φτιάξει παιδικές κουβερτούλες, τρέσες για σεντονάκια και ασορτί μαξιλαράκια για τα παιδάκια μου. Τώρα έφτιαξα και ένα σεμέν για την κουζίνα. θα χαρώ να ανταλλάξουμε σχέδια! Τα σχέδια τα παίρνω συνήθως από το Εκείνη, άλλα τα αγοράζω φωτοτυπίες από ένα κατάστημα με κεντήματα και άλλα τα βρίσκω σε ένα ιταλικό περιοδικό που ονομάζεται profilo.
Ο χρήστης Anastasia73 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-08-09, 12:50   #96
evangelia

Το avatar του χρήστη evangelia

Περιοχή: ΙΛΙΟΝ - ΑΤΤΙΚΗ
evangelia ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην evangelia Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην evangelia
Προεπιλογή

κορίτσια καλημέρα!!!!!
τώρα ανακάλυψα αυτό το θέμα και έχω χαρεί πάρα πολύ!!!!
μου αρέσει πολύυυυυυυ το κέντημα και κατα καιρούς έχω κάνει διάφορα αλλά δυστυχώς τα τελευταία 2 χρόνια τα έχω παρατήσει!!!!!
πάω να σας διαβάσω και θα επιστρέψω!!!!!

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Ο χρήστης evangelia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-08-09, 13:16   #97
akamatra

Προεπιλογή

Γειά σου evangelia. εγώ μάλλον δε θα κάνω τίποτα σχετικό για τα επόμενα χρόνια...
Παλιά 21-08-09, 15:10   #98
Mickey

Περιοχή: Πειραιάς
Mickey χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μπράβο κορίτσια , σας θαυμάζω ειλικρινά. Εγώ πάλι έχω πάρει διαζύγιο από βελόνες, κλωστες κλπ παρόλο που μου αρέσει να πλεκω με βελονες πλεξιματος. Προσπάθησα μία φορά να πλέξω ένα κασκολ , αλλα......
Παλιά 31-08-09, 21:41   #99
ΚΡΥΣΤΑΛΙΑ

Το avatar του χρήστη ΚΡΥΣΤΑΛΙΑ

Περιοχή: ΒΑΡΗ
ΚΡΥΣΤΑΛΙΑ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γειά σας, θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει καμιά σας κάποιο σχέδιο για βελονάκι για παιδική κουβερτούλα με χιονοστιβάδες. Ψάχνω αλλα δεν εχω καταφέρει ακόμα να βρω κάτι. Σας ευχαρισώ!
Ο χρήστης ΚΡΥΣΤΑΛΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-08-09, 22:44   #100
ΚατερίναΒ

Περιοχή: Νίκαια
ΚατερίναΒ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κρυσταλλία, για γίνε λίγο πιο συγκεκριμένη, όταν λές χιονοστιβάδες τι εννοείς? Χιονάνθρωπους ίσως?
Παλιά 03-09-09, 10:48   #101
ΚΡΥΣΤΑΛΙΑ

Το avatar του χρήστη ΚΡΥΣΤΑΛΙΑ

Περιοχή: ΒΑΡΗ
ΚΡΥΣΤΑΛΙΑ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ναί, θέλω να κάνω κάτι χειμωνιάτικο- χριστουγεννιάτικο. Και χιονάνθρωπος μου κανει, ή χιόνι, κανένα γκί, κατι τέτοιο. Σ'ευχαριστώ!
Ο χρήστης ΚΡΥΣΤΑΛΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-09-09, 22:02   #102
Lena + Sourloulou

Το avatar του χρήστη Lena + Sourloulou

Περιοχή: Αθήνα
Lena + Sourloulou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Υπεροχο θεμα... Να δω ποτε θα ξανακεντησω! Σταμπωτα στο κεντρο εχει; Γιατι απο μετρημα δε σκαμπαζω...
Ο χρήστης Lena + Sourloulou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-09-09, 22:51   #103
savropinguinos

Περιοχή: Chios!!!!
savropinguinos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κριμα κοριτσια ειχα πολλα τευχη του τιβο εργοχειρο κ τα πεταξα,θα σας τα εστελνα...
Παλιά 03-09-09, 22:57   #104
Skybeam

Το avatar του χρήστη Skybeam

Περιοχή: Athens downtown
Skybeam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

όλες οι χειροτεχνίες μου αρέσουν αλλά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ σοβαρά... Η μαμά μου έπλεκε, έχω ένα πουλόβερ από τα χέρια της που το φυλάω σαν τα μάτια μου! Στο καλάθι πίσω από την πολυθρόνα που καθόταν, έχει τις βελόνες της, κουβάρια μαλλί και ένα μόλις αρχινισμένο πλεκτό που μου έφτιαχνε... ΑΦού τώρα που μου έφυγε η μαμά μου σκέφτομαι να το κορνιζώσω, αλήθεια σας λέω! (αν ήξερα πάντως θα το τελείωνα εγώ...)
Παλιά 22-10-09, 12:19   #105
NASIA

NASIA ουδετερη μηδέν
Thumbs up για αρχάριες και όχι μόνο

Κορίτσια όσες ενδιαφέρονται για μαθήματα κεντήματος-βελονάκι ο Δήμος Αθηναίων έχει τα κάτωθι μαθήματα για φέτος:

Κέντρο Λαϊκής Τέχνης και Παράδοσης
Δ/νση: Αγγελικής Χατζημιχάλη 6, Πλάκα, Τηλ.: 210 3243987, 210 3243972
Όλα τα μαθήματα είναι διετή.
• Παραδοσιακό κέντημα
• Κοπανέλλι
• Σαΐτα
• Μπιμπίλα
• Λασέτα
• Υφαντική
• Βελόνες-Βελονάκι
• Ασπροκέντημα
• Κομποδετική
Εγγραφές: 20 - 30 Οκτωβρίου, εκτός της αργίας 28/10/09, Σαββάτου & Κυριακής, 9:00-13:00
Παλιά 22-10-09, 13:02   #106
miamama

Περιοχή: Malmö,Sweden
miamama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

όλο έλεγα να μπω στο τόπικ...
κι εμένα μου αρέσει το πλέξιμο...
έμαθα μόνη από το you tube τα βασικά,πριν μείνω έγκυος.
δεν έχω φτιάξει και πολλά πράγματα...
ένα κασκόλ δικό μου...μια κουβέρτα μισωτελειωμένη του παιδιού,σε όλη την εγκυμοσύνη την έπλεκα.
πρέπει να την συνεχίσω.
το κακό είναι ότι δεν υπάρχουν καταστήματα εδώ με ποικιλία.
βλέπω τόσα πράγματα στο ίντερνετ.
και κέντημα ξέρω,κάπου έχω ένα μισωτελειωμένο.
θέλω να μάθω και βελονάκι.
τελικά όλα μισωτελειωμένα τα έχω?
μπράβο μου.
πάντως το απολαμβάνω όταν πλέκω!!!

Ο χρήστης miamama δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-10-09, 18:32   #107
michel

Το avatar του χρήστη michel

michel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και μενα μου αρεσει πολυ το πλεξιμο!!! παλια(πριν 20 χρονια !!!),επλεκα συνεχεια!!φορεματα,πουλοβερ,κασκολ,φουστες....μονο με τις μεγαλες βελονες,και το χοντρο μαλλι.Μου ερεσε ,γιατι τα τελειωνα γρηγορα.Και ηταν και μοναδικα!!!

..........τωρα ?...ισα που θυμαμαι πως κραταμε τις βελονες!!!!! ...δεν ξερω να συμφερει τοσο να πιασω παλι τις βελονες,στα χερια μου! νομιζω,οτι σημερα,βρισκεις τα παντα και σε καλες τιμες,ολα αυτα τα πλεκτα,παντου!!!
Ο χρήστης michel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-10-09, 18:41   #108
miamama

miamama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ουσιαστικά απολαμβάνω την ώρα που τα φτιάχνω...
χειμώνα...στην πολυθρονίτσα μου!!!
(πω πω σαν γιαγιά ακούστηκα)
και είμαι ακόμα 30!!!
κάτι κεντήματα που έχω φτιάξει δεν μου αρέσουν για το σπίτι μου.
όμως βελονάκι θέλω να μάθω για κάτι ωραία σκουφάκια,λουλουδάκια...
όχι σεμενδάκια για το σαλόνι.
δεν είναι του στυλ μου.
να είχαμε και χρόνο βέβαια για όλα αυτά!!!

Παλιά 31-10-09, 18:28   #109
πιγκουινακι

Το avatar του χρήστη πιγκουινακι

πιγκουινακι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κι εγω πλεκω με βελονες βασικα για τα παιδια,παιρνω κατι υπεροχα περιοδικα και νηματα που βρισκω στο καταστημα εργοχειρο στην ευαγγελιστριας (αθηνα)τα νηματα είναι ισπανικα ''κατια'' και το περιοδικο το βγαζει η 'κατια'' επισης ,οποοτε κανω τα σχέδια που μου αρεσουν με τα σωστα νηματα ,τυφλοσουρτη και η επιτυχια ειναι περιπου σιγουρη και τα σχεδια ειναι πολυ πρωτοτυπα και συγχρονα όχι σα παιδακια της δεκαετιας το 60! όποια θελει
να δει με ευχαριστηση να δωσω πληροφοριες
επισης δειτε
www.katia.es
Παλιά 02-11-09, 12:54   #110
miamama

miamama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μπήκα στη σελίδα.
έχει πολύ ωραία σχέδια.
αλλά εμείς εδώ δεν έχουμε καταστήματα καλά για πλέξιμο και βελονάκι...δεν μπορώ να τα βρω εδω.

Παλιά 10-11-09, 20:19   #111
νούφαρο

Το avatar του χρήστη νούφαρο

Περιοχή: ΝΟΥΦΑΡΟΣΠΙΤΟ
νούφαρο ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

akamatra αυτό με τις χάντρες (φωτο1) το ξαναβάζεις να το δω κι εγώ??

μου αρέσουν κι εμένα πολύ τα κεντήματα, αλλά χρόνος πια 0
(το δεύτερο μοιάζει με λευκαδίτικο πάντως λίγο -έχω κάνει δύο, αλλά χωρίς το κοφτό μέσα, κι εγώ θα το προτιμούσα πάντως μονόχρωμο)
Παλιά 26-11-09, 16:49   #112
sunset

sunset ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Eγω τρελαινομαι για πλεξιμο με βελονες.το κακο ειναι οτι ολα τα σχεδια που βρηκα ειναι σε ξενα site και η μεταφραση ειναι δυσκολη για εμενα .Τωρα εχω βρει ενα σχεδιο που με ξετραιλανε αλλα δεν μπορω να μεταφρασω. Μηπως μπορει καποια να με βοηθησει?
http://www.knittingonthenet.com/patt...lshelllace.htm
Ο χρήστης sunset δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-11-09, 18:10   #113
2αγοράκια

Το avatar του χρήστη 2αγοράκια

Περιοχή: Αθηνα
2αγοράκια χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπερα,
ξερετε τι ψαχνω??Θελω πατρον για να φτιαξω κουρτινα ρομαν για τη κουζινα, βαρεθηκα αυτη που εχω κ θελω να αλλαξω.Επισης δεν θελω να την παρω ετοιμη, αλλα μου ηρθε λοξα να την φτιαξω μονη μου
Το καλοκαιρι εφτιαξα στη ραπτομηχανη μου για την κρεβατοκαμαρα μια με απλο ραψιμο και διχτυ.Παιδευτηκα αλλα βγηκε ωραιο το αποτελεσμα.
Εριξα μια προχειρη ματια, αλλα δεν βρηκα κατι.
Στο τελος μου φαινεται θα κατεβασω αυτη που εχω κ θα την αντιγραψω..

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.
Ο χρήστης 2αγοράκια δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-11-09, 13:07   #114
sunset

sunset ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

.....κανείς???.....
Παλιά 01-12-09, 22:22   #115
Anti
Μή ενεργός λογαριασμός

Anti χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλησπερα
θα ηθελα να μου πειτε αν υπαρχουν βιβλια στα ελληνικα για μαθηματα πλεξηματος με βελονες,οποιαδηποτε συμβουλη η γνωμη δεχτη.

σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
Ο χρήστης Anti δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-12-09, 00:29   #116
Έλσα

Περιοχή: NIKAIA AΘHNA
Έλσα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sunset Εμφάνιση μηνυμάτων
.....κανείς???.....
Αυτό το όμορφο σάλι δαντέλες είναι δεμένη σε μια θαυμάσια μαλακό, self-striping νήματα. Ο σχεδιασμός ορθογώνιο σημαίνει ότι δεν υπάρχουν διαμόρφωση τόσο του απλού προτύπου δαντέλα είναι εύκολο να εργαστεί.

Μεγέθη:
Πριν από το κλείδωμα: 67 "πλάτος x 20" μακρά
Μετά το κλείδωμα: 70 "πλάτος x 22" μακρά

Gauge:
3,5 STS = 1 "στην Αγία st

Υλικά:
Μέγεθος 11 ΗΠΑ (8 mm) εγκύκλιος βελόνες 32 "ή περισσότερο
Mochi Plus από Crystal Palace Νήματα
8 μπάλες Χρώμα 553 Ιώδεις Rainbow
80 Merino superwash% wool/20% νάυλον
50 grams/1.75 ουγκιά
93 yds/85 μέτρα
Ο χρήστης Έλσα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-12-09, 00:30   #117
Έλσα

Περιοχή: NIKAIA AΘHNA
Έλσα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οδηγίες
CO 238 sts.
K 2 σειρές, ολίσθηση πρώτη st της κάθε γραμμής.
Αρχίστε μοτίβο Σειρές 1-12 παρακάτω, ολίσθηση πρώτη st, ια τα επόμενα δύο sts, πρότυπο έργο για την τελευταία 3 sts, K3 κάθε γραμμή.

Σειρά 1 (ήταν) και όλα ήταν Σειρές: Purl.
Σειρά 2: K2tog, * K5, yo, k1, yo, K2, sl 1, k2tog, psso? Rep από *, τέλος τελευταία SSK επαναλάβω αντί sl 1, k2tog, psso.
Σειρά 4: K2tog, * Κ4, yo, K3, yo, k1, sl 1, k2tog, psso? Rep από *, τέλος τελευταία SSK επαναλάβω αντί sl 1, k2tog, psso.
Σειρά 6: K2tog, * K3, yo, K5, yo, sl 1, k2tog, psso? Rep από *, τέλος τελευταία SSK επαναλάβω αντί sl 1, k2tog, psso.
Row 8: K2tog, * K2, yo, k1, yo, k5, sl 1, k2tog, psso? Rep από *, τέλος τελευταία SSK επαναλάβω αντί sl 1, k2tog, psso.
Row 10: K2tog, * k1, yo, K3, yo, Κ4, sl 1, k2tog, psso? Rep από *, τέλος τελευταία SSK επαναλάβω αντί sl 1, k2tog, psso.
Σειρά 12: K2tog, * yo, K5, yo, K3, sl 1, k2tog, psso? Rep από *, τέλος τελευταία SSK επαναλάβω αντί sl 1, k2tog, psso.

Rep Σειρές 1-12 6 περισσότερα φορές? Κομμάτι πρέπει meas περίπου 20 "μακρά.
P 2 σειρές.
Ο χρήστης Έλσα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-12-09, 01:32   #118
sunset

sunset ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω για την προσπαθεια,αλλα δεν βγαζω ακρη απο την μεταφραση του google.
Ειναι μεταφραση μια προς μια λεξης και βγαινει ολιγον ακαταλαβιστικο!
Παλιά 05-01-10, 12:20   #119
natasa79
Μή ενεργός λογαριασμός

natasa79 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή χειροτεχνίες

Καλημέρα και απο εμένα!Μόλις σήμερα εντόπισα το τόπικ...Anti, στο kanagaroo στην Αιόλου θα βρεις βιβλία στα ελληνικά, καθώς και υλικά και σεμινάρια, απ'οτι έχω δει.

Και εμένα μου αρέσει να ασχολούμαι με χειροτεχνίες, όχι βελονάκι, αλλά πλέξιμο, ράψιμο, felt, κοσμήματα και γενικά κατασκευές.

Έχω φτιάξει και ένα blog που δημοσιεύω όταν έχω χρόνο κάποια απο τα πράγματα που φτιάχνω.
Είναι το http//miaplimera.blogspot.com. Θα χαρώ να ακούσω τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας!
Ο χρήστης natasa79 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-01-10, 16:51   #120
beba09

Το avatar του χρήστη beba09

beba09 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμένα μου αρέσει πολύ η σταυροβελονιά και με βοήθησε πάρα πολυ γιατί όταν ήμουν έγκυος ήμουν 6 μήνες ξάπλα και ευτυχώς που έχω αυτό το απλό αλλά ευχάριστο χόμπυ.
Ο χρήστης beba09 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές