Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Δύσκολες στιγμές...!

Notices

Δύσκολες στιγμές...! Διακοπή εγκυμοσύνης εξαιτίας ιατρικού ή μή λόγου, Παλινδρόμηση, Ενδομήτριος θάνατος, Καθ' έξιν αποβολές

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 04-05-11, 22:55   #761
chatzico

Το avatar του χρήστη chatzico

Περιοχή: Πειραιάς, Παιανία and all around Athens !!
chatzico ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sternchen Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσο σωστά σκέφτεσαι φιλενάδα μου!!!
Συμφωνώ σε όλα μαζί σου.
Σματς σμουτς

Ξέρεις όταν ακούω για εκτρώσεις δύο πράγματα μου έρχονται στο μυαλό και παγώνω.

Ένα την πεθερά μου (ο άντρας μου μοναχοπαίδι, τον έκαναν σε πολύ νεαρή ηλικία), να λέει ακόμα στον άντρα μου, τυχαία ζεις, θα είχα κάνει έκτρωση αλλά είχαν απεργία τα ταχυδρομεία στην Ιταλία και δεν λαμβάναμε εμβάσματα για να έχουμε λεφτά. Μετά από εκείνον, έκανε πολλές εκτρώσεις, γιατί λέει 'τα άρπαζε στον αέρα' !!!!!!!!! Πάντως έναν τρόπο ξέρω, της το είπα αυτό μια φορά, δεν άντεχα άλλο, είχαν σηκωθεί οι τρίχες μου....

Δύο, είχα μια ψιλοδυσκολία (κάνα 2 μήνες, τίποτα δηλαδή) να μείνω έγκυος στην κόρη μου. Επέμεινα για εξετάσεις που έδειξαν ένα πολυποδάκι στον τράχηλο. Κανονίζουμε να κάνω την επέμβαση. Είμαι στο ΜΗΤΕΡΑ, στο δωμάτιο αναμονής και περιμένω να έρθει η σειρά μου. Φέρνουν μετά από λίγο ένα κοριτσάκι, άντε να ήταν 22 ετών. Μου λέει 'Και εσύ για έκτρωση ?'. Της εξηγώ. Μου λέει 'εγώ για έκτρωση και άσε πεινάω γιατί δεν έφαγα τίποτα για την επέμβαση, ενώ την προηγούμενη φορά δεν με πείραξε η πείνα'. Αρχίζω να παγώνω. Την παίρνουν πρώτη και την φέρνουν μετά από εμένα. Έκλαιγε πολύ. Μου ζήτησε σερβιέτα γιατί λέει υπολόγιζε ότι θα είχαν τις πιο ενισχυμένες όπως την προηγούμενη φορά. Παγώνω πλέον κανονικά και είμαι και από μέθη. Σηκώνεται να φύγει μισοζαλισμένη. Λέω θα σωριαστεί κάτω. Ντύνεται και φεύγει. Έρχεται η γιατρός της και την ψάχνει. Της λέω ότι έφυγε και την ξαναφέρνουν πίσω κακήν κακώς, δεν είχαν προλάβει οι άνθρωποι να της βγάλουν τις γάζες. Λέει θα της βγάλει μόνη της. Την πείθουν. Πλημμυρίζει στο αίμα και αναλύεται σε δάκρυα βουβά. Συνέρχεται (?) και ετοιμάζεται να φύγει. Με χαιρετάει και μου λέει 'Πάω να φάω καμμιά τυρόπιτα, γιατί πεινάω πολύ, θα με περιμένει και ο αρραβωνιαστικός μου'. Δεν ξέρω αν την περίμενε κανείς. 5 χρόνια μετά ακόμα την θυμάμαι και ταράζομαι. 22 χρονών κοριτσάκι με 2 εκτρώσεις στην πλάτη του.....

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ
Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ
Ο χρήστης chatzico δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-05-11, 23:10   #762
annia

Το avatar του χρήστη annia

Περιοχή: Στην αγκαλιά των παιδιών μου
annia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thaumataki Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό είναι πολύ επικίνδυνο!!!! Μπορεί να πάθεις αιμορραγία με ο,τι αυτό συνεπάγεται. Εξάλλου θα χρειαστείς απόξεση (διαδικασία που ακολουθείται και στην άμβλωση), αρα μια και καλή να κάνεις άμβλωση. Όπου θα είσαι σε νοσοκομείο και όλα θα είναι ελεγχόμενα.
Αλλά και πάλι.... Άμα θέλει ο Θεός ή η Τύχη ή οι Μοίρα, το έμβρυο να ζήσει, θα ζήσει ακόμη και μπιτόνια να σηκώσεις.

θαυματακι μου αυτο ξαναπεστο στον αντωνακη μου εκανα ολα τα πραγματα μονη μου,μεχρι και χαλια κουβαλησα 6βδομαδων και δεν επαθα τιποτα.....στα αλλα 2που ημουν ξαπλα,απλα ηταν θελημα θεου
Παλιά 05-05-11, 12:59   #763
Φαίη2010

Το avatar του χρήστη Φαίη2010

Φαίη2010 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Για να να απαντησω και στο καυτο ερωτημα της συμφορουμιτισσας (νικνειμ δεν συγκρατησα που ειχε την απορια με το θεμα του βιασμου), αν εμενα προσωπικα με βιαζανε δεν ξερω αν θα ειχα την ψυχικη δυναμη να αντεξω μια κυηση. Ειναι καθαρα ψυχιατρικο το θεμα. Αν εχεις διαβασει εστω κατι απο ψυχολογια....προσωπικα θα ημουν ευτυχισμενη αν μπορουσα παλι να αγκαλιασω τον αντρα μου, να χαμογελασω να βρω την δυναμη να ξαναεμπιστευτω τον κοσμο, να βρω την δυναμη να μεινω εν ζωη και να μεγαλωσω τα παιδια μου. Και του βιαστη χτυπαει η καρδια του και ζει, αλλα δεν παυει να ειναι βιαστης και ανωμαλος. Ελπιζω να σε καλυψε η απαντηση μου.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jelly Εμφάνιση μηνυμάτων

για μενα απ ολα αυτα τα ποστς εδω και σε αλλα θεματα, την μονη που λαμβανω υποψην ειναι η μαρκοπολο γιατι οτι γραφει ειναι η αποψη του ιδιου του παιδιου με το προβλημα
και κατα δευτερον τις αποψεις γονεων και δασκαλων που συμβιωνουν με παιδια που ειναι αρρωστα

ολες οι υπολοιπες αποψεις ειναι εκ του ασφαλους και απο μακρυα..
Αυτο ειναι που λενε, η σιωπη ειναι χρυσος μερικες φορες! Πηρες φορα και λες ...λες...εβαλες και τον Θεο μεσα....τελος παντων...
Χωρις καν να με γνωριζεις!
Θα σου απαντησω μονο στο παραπανω..για το περι... εκ του ασφαλους και απο μακρυα...
Εχω παιδακι με διαγνωση! (το τι και το πως δεν θα το αναλυσω με ξενους που δεν ενδιαφερονται για το συγκεκριμενο θεμα ή μαλλον δεν θα ηθελαν καν να ασχοληθουν με ενα τετοιο θεμα...γιατι ασχολιουνται μονο με υγιεστατους ανθρωπους που δεν εχουν ιχνος δυστυχιας πανω τους...)

Σε πληροφορω πως δεν εχει νοητικη υστερηση το παιδι μου, ουτε του φαινεται κατι, αλλα αυτο δεν σημαινει πως ειναι και οτι πιο ευκολο..

Οσο για το οτι ο Θεος μας εδωσε τους γιατρους... εδω γελανε....
μακαρι να γινομασταν ετσι γιατροι....απο τα γεννοφασκια μας. Αλλα εμενα προσωπικα μου εχει βγει ο Κ....για να το βγαλω το ερμο το πτυχιο και με χωριζουν μονο 2 κλινικες ασκησεις και 3 μαθηματα απτο πτυχιο.

Οσο για το ποια αναπηρια ειναι πιο βαρυ και ποια οχι....επετρεψε μου να εχω μια καποια αποψη (εν μερη και επιστημονικη επι του θεματος).

Δεν ειπε κανενας να μην τα ριξουμε για να μην εχουμε τυψεις και την συνειδηση μας ησυχη, οπως μας τα παρουσιαζεις εσυ! Κανενας γονιος δεν θελει να βλεπει το παιδι του να υποφερει! Αλλα γονιος δεν εισαι μονο οταν το γεννησεις. Γονιος εισαι απτην στιγμη που θα το συλλαβεις!
Γνωριζω γονιους που το φερανε στην ζωη εχοντας κανει προγενητικους ελεγχους, χωρις να βρουνε κατι και τρεχανε αρων αρων μες στα μεσανυχτα στα νοσοκομεια....ARDS αν σου λεει κατι....
ειναι τοσα πολλα....μα τοσα πολλα ..που δεν γνωριζεις και πιστεψε με δεν θελεις να γνωριζεις (για αρρωστειες μιλαμε).
Υγιεστατα παιδακια που λογω επιπλοκων κατα την διαρκεια του τοκετου, ειχανε επιληπτικες κρισεις και αργοτερα νοητικη υστερηση.
Ειναι τοσα πολλα....

Ειπαμε δεν θελω να καταδικασω καμια κοπελα που εριξε παιδι. Αλλα δεν θα παψω να λεω πως μερικες φορες ειναι η λαθος αποφαση. Και η αναπηρια δεν ειναι λογος να αφαιρεσεις απτον αλλον την ζωη. Κανενας δεν σου δινει αυτο το δικαιωμα. Ισα ισα τοτε εχεις την υποχρεωση να παλεψεις με νυχια και με δοντια για να το μεγαλωσεις με αξιοπρεπεια.
Οσο για τους χλευασμους περι του Θεου...δικαιωμα σου να μην πιστευεις. Μην κατακρινεις ομως ως ανοητους και θρασυδειλους οσους πιστευουν.
Ο χρήστης Φαίη2010 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-05-11, 13:17   #764
ΑΝΝΑ4

Το avatar του χρήστη ΑΝΝΑ4

Περιοχή: θεσσαλονικη
ΑΝΝΑ4 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

απορρω γιατι γινετε τετοις χαμος για ενα τοσο σοβαρο θεμα...η καθε αποψη ειναι σεβαστη,κ καθε μια ξερει τον σταυρο που κουβαλαει...μακαρι ποτε καμμια μανουλα να μην χρειαστει να περνει τοσο δυσκολες αποφασεις αλλα ολα ειναι μεσα στην ζωη και δυστυχως για κανενας μας δεν ειναι μονο με χαμογελα κ τραγουδια...

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!
Ο χρήστης ΑΝΝΑ4 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-05-11, 15:59   #765
christiana08

Το avatar του χρήστη christiana08

Περιοχή: Archive keeper!!!!!
christiana08 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

[QUOTE=Φαίη2010;2011660]Για να να απαντησω και στο καυτο ερωτημα της συμφορουμιτισσας (νικνειμ δεν συγκρατησα που ειχε την απορια με το θεμα του βιασμου), αν εμενα προσωπικα με βιαζανε δεν ξερω αν θα ειχα την ψυχικη δυναμη να αντεξω μια κυηση. Ειναι καθαρα ψυχιατρικο το θεμα. Αν εχεις διαβασει εστω κατι απο ψυχολογια....προσωπικα θα ημουν ευτυχισμενη αν μπορουσα παλι να αγκαλιασω τον αντρα μου, να χαμογελασω να βρω την δυναμη να ξαναεμπιστευτω τον κοσμο, να βρω την δυναμη να μεινω εν ζωη και να μεγαλωσω τα παιδια μου. Και του βιαστη χτυπαει η καρδια του και ζει, αλλα δεν παυει να ειναι βιαστης και ανωμαλος. Ελπιζω να σε καλυψε η απαντηση μου.

Aπολυτα και συμφωνω.

Δεν χρειαζεται να εχεις γνωσεις ψυχολογιας,για να καταλαβεις πως ειναι,τις περισσοτερες φορες,αδυνατο για μια γυναικα να ανταπεξελθει συναισθηματικα,σε μια τετοια κατασταση...ειναι κοινος νους.
Ομως,βαση θρησκειας,οπως το θετεις,δεν εχει σημασια αν το παιδι προηρθε με εναν τετοιο τροπο...και δεν φταιει το μωρο φυσικα...και δεν τιθεται κινδυνος (σωματικης) βλαβης για την γυναικα.
Δεν γνωριζω αν η Εκκλησια κανει εναν τετοιο διαχωρισμο,εαν γνωριζεις,διαφωτισε με.
Εαν,οπως πιστευω,δεν το διαχωριζει,τοτε,για εναν θρησκευομενο ανθρωπο,ο οποιος υποστηριζει πως τα παιδια ειναι δωρο Θεου,τοτε και σε μια τετοια περιπτωση,λογικα,δεν θα επρεπε να γινει διακοπη.

Αποτυχημενο copy paste,sorry
"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

Αλβερτος Αινσταιν
Ο χρήστης christiana08 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-05-11, 16:13   #766
jelly

Περιοχή: καλαμάτα
jelly ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Φαίη2010 Εμφάνιση μηνυμάτων

Αυτο ειναι που λενε, η σιωπη ειναι χρυσος μερικες φορες! Πηρες φορα και λες ...λες...εβαλες και τον Θεο μεσα....τελος παντων...
Χωρις καν να με γνωριζεις!
γιατι νομιζεις οτι αναφερομαι ειδικα σε σενα?
ουτε καν θυμαμαι τι αποψεις εγραψες στο θεμα
ουτε καν ξερω αν εχεις προσωπικη επαφη με παιδακι με καποιο νοσημα ή οτιδηποτε
(και γραφω επισης οτι λαμβανω πολυ υποψην αυτα που γραφουν και λενε παιδια που βιωνουν το προβλημα και γονεις που βρισκονται μεσα στο προβλημα)

και σε ολο το ποστ μου γραφω ξεκαθαρα οτι αναφερομαι γενικα σε διαφορες αποψεις και εδω (στα γρηγορα που τις διαβασα) και εκει εξω, που μιλανε εκ τους ασφαλους, διοτι δεν βιωνουν το οποιο προβλημα απλα μιλανε θεωρητικα

δεν καταλαβαινω γιατι απαντας ειδικα προς εμενα και γιατι θιχτηκες (ουτε κουοτ σε εκανα, ουτε εγραψα η φαιη2010 αυτο και αυτο.. γενικα μιλησα)
αυτη ειναι η αποψη μου, αυτες τις αποψεις λαμβανω εγω υποψην, σε αυτους τους ανθρωπους δινω σημασια για να σχηματισω ή να αλλαξω αποψη, τι να κανουμε τωρα

και δεν εκρινα και κανενα προσωπικα

δε θα συνεχισω οπως καταλαβαινεις καποια συζητηση.. απλα απαντησα γιατι εμεινα καπως ετσι μολις καταλαβα οτι μου απαντας επι προσωπικου, επειδη θεωρησες οτι μιλαω σε σενα επι προσωπικου
απο που και ως που (εμεινα σοκαρισμενη!)?
αυτη την αποψη που εξεθεσα την εκθετω και εξω απο εδω
οσο για τον θεο.. ε καποιοι απο εμας αμφισβητουμε τα παντα μεχρι αποδειξεως του εναντιον

Παράθεση:
Οσο για το οτι ο Θεος μας εδωσε τους γιατρους... εδω γελανε....
μακαρι να γινομασταν ετσι γιατροι....απο τα γεννοφασκια μας. Αλλα εμενα προσωπικα μου εχει βγει ο Κ....για να το βγαλω το ερμο το πτυχιο και με χωριζουν μονο 2 κλινικες ασκησεις και 3 μαθηματα απτο πτυχιο
αυτο το ειδα μετα, διοτι απο καποια φαση και μετα το παρατησα το ποστ σου γιατι ηταν επι προσωπικου ανευ λογου (και δεν γινεται να τοποθετηθω σε οτι εγραψες μιας και θεωρησες οτι σου κανω επιθεση γι αυτο και τα εγραψες σε τετοιο τονο, πραγμα που δεν υφισταται, δεν εχω κανενα θεμα με σενα ή με καναν αλλο)

προφανως κανω πλακα.. ντοινγκ! οτι με τη λογικη μερικων οτι ολα ειναι απ το θεο
ε ο θεος εδωσε και την εξυπναδα σε καποιους να αναπτυχθουν τοσο οσο να πανε να γινουν γιατροι/ επιστημονες/ μηχανικοι κλπ κλπ
και αμα δε γουσταρε ο θεος δεν θα καναμε τιποτις στη ζωη μας
μου φαινεται οτι λεω τα αυτονοητα.. ειναι ηλιου φαεινοτερο οτι δεν ειμαι ουτε θρησκα ουτε θρησκοληπτη ουτε καμια θεουσα.. πως θα μπορουσα να πιστευω οτι ο θεος κανει μαγικο και γινονται οι γιατροι..?

κουραστηκα.. μα ειναι δυνατον? ετσι απ το πουθενα τσακωμοι?

ουφ.. καλο απογευμα
Ο χρήστης jelly δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-05-11, 22:14   #767
sternchen

sternchen ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο chatzico Εμφάνιση μηνυμάτων
Σματς σμουτς

Ξέρεις όταν ακούω για εκτρώσεις δύο πράγματα μου έρχονται στο μυαλό και παγώνω.

Ένα την πεθερά μου (ο άντρας μου μοναχοπαίδι, τον έκαναν σε πολύ νεαρή ηλικία), να λέει ακόμα στον άντρα μου, τυχαία ζεις, θα είχα κάνει έκτρωση αλλά είχαν απεργία τα ταχυδρομεία στην Ιταλία και δεν λαμβάναμε εμβάσματα για να έχουμε λεφτά. Μετά από εκείνον, έκανε πολλές εκτρώσεις, γιατί λέει 'τα άρπαζε στον αέρα' !!!!!!!!! Πάντως έναν τρόπο ξέρω, της το είπα αυτό μια φορά, δεν άντεχα άλλο, είχαν σηκωθεί οι τρίχες μου....

Δύο, είχα μια ψιλοδυσκολία (κάνα 2 μήνες, τίποτα δηλαδή) να μείνω έγκυος στην κόρη μου. Επέμεινα για εξετάσεις που έδειξαν ένα πολυποδάκι στον τράχηλο. Κανονίζουμε να κάνω την επέμβαση. Είμαι στο ΜΗΤΕΡΑ, στο δωμάτιο αναμονής και περιμένω να έρθει η σειρά μου. Φέρνουν μετά από λίγο ένα κοριτσάκι, άντε να ήταν 22 ετών. Μου λέει 'Και εσύ για έκτρωση ?'. Της εξηγώ. Μου λέει 'εγώ για έκτρωση και άσε πεινάω γιατί δεν έφαγα τίποτα για την επέμβαση, ενώ την προηγούμενη φορά δεν με πείραξε η πείνα'. Αρχίζω να παγώνω. Την παίρνουν πρώτη και την φέρνουν μετά από εμένα. Έκλαιγε πολύ. Μου ζήτησε σερβιέτα γιατί λέει υπολόγιζε ότι θα είχαν τις πιο ενισχυμένες όπως την προηγούμενη φορά. Παγώνω πλέον κανονικά και είμαι και από μέθη. Σηκώνεται να φύγει μισοζαλισμένη. Λέω θα σωριαστεί κάτω. Ντύνεται και φεύγει. Έρχεται η γιατρός της και την ψάχνει. Της λέω ότι έφυγε και την ξαναφέρνουν πίσω κακήν κακώς, δεν είχαν προλάβει οι άνθρωποι να της βγάλουν τις γάζες. Λέει θα της βγάλει μόνη της. Την πείθουν. Πλημμυρίζει στο αίμα και αναλύεται σε δάκρυα βουβά. Συνέρχεται (?) και ετοιμάζεται να φύγει. Με χαιρετάει και μου λέει 'Πάω να φάω καμμιά τυρόπιτα, γιατί πεινάω πολύ, θα με περιμένει και ο αρραβωνιαστικός μου'. Δεν ξέρω αν την περίμενε κανείς. 5 χρόνια μετά ακόμα την θυμάμαι και ταράζομαι. 22 χρονών κοριτσάκι με 2 εκτρώσεις στην πλάτη του.....
Είναι όντως πολύ συγκλονιστικές ιστορίες.
Αισθάνθηκα μεγάλη θλίψη και για τις 2 ιστορίες.

Ο άντρας μου έχει άλλες δυο αδερφές. Η μία είναι ως άτομο έτσι κι έτσι και η μικρή του αδερφή είναι χρυσό κορίτσι και από τα καλύτερα άτομα, που έχω γνωρίσει ποτέ.
Η πεθερά μου πριν την συλλάβει είχε κάνει έκτρωση και όταν έμεινε έγκυος στην κουνιάδα μου, αρνήθηκε ο γιατρός να της ξανά κάνει έκτρωση, όταν το έμαθα ανατρίχιασα όλη, σκέφτηκα πόσο τυχερή ήταν και πως τελικά ήρθε σε αυτόν τον κόσμο και υπάρχει, επειδή ο γιατρός αρνήθηκε την έκτρωση, και είναι το καλύτερο παιδί της πεθεράς μου.
Παλιά 05-05-11, 23:00   #768
emmaki

emmaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δεν είμαι κατά της έκτρωσης, αλλά δεν είμαι και υπέρ σε ολες τιε περιπτωσεις.
Είναι δικαίωμα της κάθε γυναίακς να κάνει ό,τι επιθυμεί με το σώμα και την ψυχή της (και εννοώ τις τύψεις/σκεψεις/συναισθήματα που θα έχει μετά).
Από την άλλη,, όμως, είμα ΚΑΘΕΤΑ αντίθετη με την έκτρωση ως μέθοδο αντισύλληψης! Και ναι, γνωρίζω 2 κοπέλες που την εφαρμόζουν. Η μία έχει κάνει 12 (!) εκτρώσεις και εξακολουθεί να μην χρησιμοποιεί κάποια άλλη μέθοδο, γιατί, όπως λέει, αν συμβεί το κακό, τον τρόπο τον ξέρει!
Και η άλλη σε 4 χρόνια έκανε 7 (!) γιατί ο τότε αρραβωνιαστικός της, μετέπειτα άντρας της, και τώρα π΄ρωην άντρας της, δεν μπορούσε να βάλει προφυλακτικό γιατί τον "έσφιγγε"!!!! Στην 8η εγκυμοσύνη ο γιατρός αρνήθηκε να της κάνει έκτρωση, και έτσι κράτησε το παιδί....
Ο χρήστης emmaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 05-05-11, 23:06   #769
chatzico

chatzico ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο emmaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είμαι κατά της έκτρωσης, αλλά δεν είμαι και υπέρ σε ολες τιε περιπτωσεις.
Είναι δικαίωμα της κάθε γυναίακς να κάνει ό,τι επιθυμεί με το σώμα και την ψυχή της (και εννοώ τις τύψεις/σκεψεις/συναισθήματα που θα έχει μετά).
Από την άλλη,, όμως, είμα ΚΑΘΕΤΑ αντίθετη με την έκτρωση ως μέθοδο αντισύλληψης! Και ναι, γνωρίζω 2 κοπέλες που την εφαρμόζουν. Η μία έχει κάνει 12 (!) εκτρώσεις και εξακολουθεί να μην χρησιμοποιεί κάποια άλλη μέθοδο, γιατί, όπως λέει, αν συμβεί το κακό, τον τρόπο τον ξέρει!
Και η άλλη σε 4 χρόνια έκανε 7 (!) γιατί ο τότε αρραβωνιαστικός της, μετέπειτα άντρας της, και τώρα π΄ρωην άντρας της, δεν μπορούσε να βάλει προφυλακτικό γιατί τον "έσφιγγε"!!!! Στην 8η εγκυμοσύνη ο γιατρός αρνήθηκε να της κάνει έκτρωση, και έτσι κράτησε το παιδί....
SPEECHLESS Άκου τον 'έσφιγγε' .... Ακού 12 εκτρώσεις .... Ούτε χαλάζιο στο μάτι να ήταν...

Παλιά 05-05-11, 23:18   #770
Thaumataki

Το avatar του χρήστη Thaumataki

Thaumataki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τα αντισυλληπτικά τα είχε ακουστά;
Παλιά 05-05-11, 23:19   #771
emmaki

emmaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο chatzico Εμφάνιση μηνυμάτων
SPEECHLESS Άκου τον 'έσφιγγε' .... Ακού 12 εκτρώσεις .... Ούτε χαλάζιο στο μάτι να ήταν...

Τον έσφιγγε και η κοπέλα δεν έπαιρνε άλλη αντισύλληψη από τη μια γιατί φοβόταν (π.χ. σπιράλ) και από την άλλη γιατί δεν ήθελε να έχει σχέση με χημικά (βλ χάπια)......
Εγώ είχα μέινει!
Και τα είχα ζήσει και από πολύ κοντα!!!!!!!!!!
Όσο για την άλλη με τις 12...εκεί δεν έχω απλά τι να πω!
Ο χρήστης emmaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-05-11, 23:33   #772
chatzico

chatzico ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τον έσφιγγε και η κοπέλα δεν έπαιρνε άλλη αντισύλληψη από τη μια γιατί φοβόταν (π.χ. σπιράλ) και από την άλλη γιατί δεν ήθελε να έχει σχέση με χημικά (βλ χάπια)......
Εγώ είχα μέινει!
Και τα είχα ζήσει και από πολύ κοντα!!!!!!!!!!
Όσο για την άλλη με τις 12...εκεί δεν έχω απλά τι να πω!
Όχι δεν λέω, η άποψη της είναι εμπεριστατωμένη και υποστηρίζεται και στατιστικά : τι να παίρνει αντισυλληπτικά κάθε μήνα (πολύ χημεία!!!!), τι να το πάει στατιστικά (πόσες φορές πια θα στραβώσει η πράξη), τι να κάνει μια έκτρωση (λιγότερη χημεία από τα αντισυλληπτικά)...........

Παλιά 05-05-11, 23:40   #773
margiota

Το avatar του χρήστη margiota

Περιοχή: Σύρος
margiota χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ούτε και εγώ είμαι κατά γιατί σε κάποιες περιπτώσεις δυστυχώς είναι η καλύτερη λύση για όλους και το τι τραβάνε οι ψυχούλες αυτών των ανθρώπων μόνο εκείνοι το ξέρουν.
Ξέρω 2 περιπτώσεις (μάλιστα η μία ήταν από σπάσιμο προφυλακτικού-υπάρχουν και αυτές οι ατυχίες) που αν ήμουν στην θέση τους ίσως να έκανα και εγώ το ίδιο.
Τις άλλες όμως που θεωρούν τις εκτώσεις αντισύλληψη τις κατακεραυνώνω! Το θεωρώ απαράδεκτο και ανήθικο κυρίως όταν το λες σαν να λες ότι πήγες στο περίπτερο για τσίχλες.
Μία πολύ καλή μου φίλη που στα είκοσι της είχε κάνει έκτρωση για την κλασική βλακεία-τελικά-των αντρών του δεν μπορώ να βάλω προφυλακτικό, μου είχε εξομολογηθεί ότι έτρεμε μήπως της ξανατύχει γιατί εξακολουθούσαν να μην χρησιμοποιούν προφυλακτικό. Όταν της είπαότι σε αυτή την περίπτωση φταίει εκείνη, ταράχτηκε. Γιατί τι μπορώ να κάνω; με ρώτησε. Αφού της εξήγησα για όλες τις υπόλοιπες μεθόδους αντισύλληψης καιτέληξα ότι στην τελική αν δεν θέλει να βάλει προφυλακτικό ο σύντροφος να μην του κάτσει! Εκεί ταράχτηκε περισσότερο και μου είπε ότι θα πάει με άλλην. Τότε της είπα και εγώ ότι αν είναι έτσι απλά δεν της αξίζει.
Εγώ πάλι ταράχτηκα με την έλειψη ενημέρωσης αλλά και την έλειψη αυτοπεποίθησης της συγκεκριμένης κοπέλας.
Τι να πω; Κρίμα!!!
Ο χρήστης margiota δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-05-11, 23:55   #774
nikol1981

Περιοχή: Koukouroukouland
nikol1981 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sternchen Εμφάνιση μηνυμάτων
Aχ Παναγία μου, τι διαβάζω!!!
Έχω ανατριχιάσει και μόνο που το διαβάζω και ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω.
Δυο παιδιά έχω γεννήσει και δυο φορές έχω μείνει έγκυος, από την πρώτη στιγμή τα αισθανόμουν σαν δυο μικρά πουλάκια στην ******* τους.
Πως μπορεί κάποια να σηκώνει μια λεκάνη για να αποβάλλει;
θα τρελαθω αποψε......εχω μεινει μ@@@@@ς(σορρυ)δεν μπορει να σοβαρολογει...δλδ η εκκλησια δεχεται την λεκανη κ οχι την εκτρωση.τοσο φτανει το μυαλο....εμεινα εγκυος στα 16 μου κ ποτε μα ποτε δεν ειπα δεν θελω η θα ριξω το μωρο.δεν θεωρω οτι ειναι σωστο αλλα ειναι κατι το οποιο γινετε ευθυνονται κ οι 2 κ ΠΟΤΕ μονο ο ενας κ πρεπει να το αντιμετωπισουν μαζι.τωρα για τους λογους που ειπατε νοσημτα βιασμους κλτ συμφωνω να μην προχωραει η κυηση. χανω την σκεψη μου απιστευτο.....τι διαβαζω......
Ο χρήστης nikol1981 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-05-11, 09:38   #775
Jolin

Jolin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημερα!Αυτο με τις λεκανες με ψιλοφρικαρε πρωι πρωι το προσπερναω......

Νομιζω ολοι συμφωνουμε οτι η εκτρωση ειναι κατι κακο και ειναι καλο να αποφευγεται ειτε με ασφαλες σεξ,ειτε σε μικρες ηλικιες με αποχη κλπ.
Το γεγονος οτι εχω χασει 3 εγκυμοσυνες ομως δεν με κανει σκληρη απεναντι στις γυναικες που νοιωθουν οτι δεν μπορουν ή δεν θελουν να αποκτησουν (αλλο ενα?)παιδακι.Πρεπει να εχουν το δικαιωμα αυτο απο το νομο. Ισως ειναι αμαρτια συμφωνα με την θρησκεια μας (για οσες πιστευουν κι εγω μεσα),ομως ο Χριστος κηρρυξε οτι δεν υπαρχει ζυγαρια στις αμαρτιες δηλ.εσυ εκανες εκτρωση ,εγω κουτσομπολευω και συκοφαντω αλλα θεωρω οτι η δικια σου αμαρτια ειναι πιο βαρια ...Προσωπικα ετυχε νεοτερη να κανω σεξ χωρις προφυλαξη βλακωδως,απλα σταθηκα τυχερη.Δεν διαφερω και σε πολλα απο μια γυναικα που δεν προσεξε και ριχνει το παιδι....

Οσον αφορα το συνδρομο νταουν,θα το κρατουσα ασηζητιτι,δεν συγκρινεται ενα τετοιο αγγελουδακι με ενα παιδι με βαριες αναπηριες.Οσο για την προοπτικη γεννησης παιδιου με βαρια αναπηρια...Δυσκολη αποφαση...Εχω παρακολουθησει και τους δυο γονεις μου να χανουν το μυαλο τους και να αρρωσταινουν να μην μπορουν αν αυτοεξυπηρετηθουν και πολλα αλλα ομορφα,καιι για εκεινους εχουμε 5 ατομα να τους φροντιζουν τωρα πια. Δεν παρατησαμε τις ζωες μας να τους φροντιζουμε εμεις και παλι μας εχει διαλυσει,ποσο μαλλον να ειναι το παιδακι που εφερα εγω στον κοσμο και εκει δεν εχει να πας πουθενα,καθεσαι και το παλευεις.....
Κοινως μαλλον θα το εριχνα.....
Υπαρχουν γονεις ανα τον κοσμο που "νοικιαζουν" τα παιδακια τους σε παιδοφιλους,τα κακοποιουν οι ιδιοι,τα βαζουν να ζητιανευουν και πολλα αλλα απαραδεκτα...Εκει θα την πω την αμαρτια μου αν μπορουσα να τους κανω εκτρωση θα τους την εκανα εγω και στο τελος στειρωση θα γινομουν ντοκτορ Death ενα πραγμα...
Ευχομαι σε ολους καλη δυναμη σε οτι κι αν περνανε και οι μανουλες να χαιρονται τα μικρουλια τους!
Ο χρήστης Jolin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-05-11, 12:55   #776
hristin30

hristin30 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια εγώ δεν θέλω να εκφέρω άποψη για τισ εκτρωσεισ γιατι θεωρώ ότι αν δεν βρεθείσ ο ίδιος σε μια κατάσταση για να ξέρεισ πρακτικά πως θα αντιδράσεισ τα άλλα είναι πολύ θεωρητικά.
Θεωρητικά λοιπόν είμαι ΚΑΤΑ αυτων.
Προσωπικά δεν έχω βρεθεί σε τέτοιο δίλλημα και εύχομαι να με φυλάξει ο Θεόσ να μην βρεθώ ποτέ για κανενα λόγο.
Δεν θα αναφερθω στις εκτρωσεις που μπορει να γίνονται για ιατρικούς λόγους ή από βιασμο και τα λοιπά.Είναι μεγάλο θέμα και έχει να κάνει πολύ και με σοβαρους ψυχολογικούς παράγοντες.
Απλά δεν αντέχω να ακούω κοπέλες και αγόρια να λένε <<με χαλάει το προφυλακτικό>> κτλ, κτλ.Δηλαδή θέλουν απόλαυση στο έπακρο και μηδενική ευθύνη.Εκεί τρελένομαι και θεωρω ανευθυνουσ όσους σκεφτονται και πράττουν έτσι.
Nα συμπληρώσω όμως ότι το θέμα εκτρωση είναι τεράστιο και συμπεριλαμβάνει άπειρουσ παράγοντεσ.
1ον το γεγονοσ ότι στη χωρα μας επιτρέπονται οπότε δεν χάλασε και ο κόσμοσ για μερικούσ να την κάνουν.Αν δεν επιτρεπόταν δεν ξέρω αν θα υπήρχαν δικαιολογιες του στυλ με χαλάει το προφυλακτικό ή τα χάπια κτλ κτλ.Τότε θα θελα να δω αν θα τουσ χαλούσε ή όχι.Επίσης υπάρχει και το χάπι της επείγουσας αντισύλληψησ το οποίο στην περίπτωση που εχει γίνει η σύλληψη απλά δεν επιτρέπει την εμφυτευση του γονιμοποιημένου ωαρίου στη μήτρα. Ηθικά είναι σαν να κάνει κάποιος έκτρωση απλά επειδη δεν έχει επιβεβαιωθεί κάποια εγκυμοσύνη απαλλάσει απο τυψεισ κτλ,κτλ.

Ο χρήστης hristin30 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-05-11, 12:59   #777
Thaumataki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο hristin30 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια εγώ δεν θέλω να εκφέρω άποψη για τισ εκτρωσεισ γιατι θεωρώ ότι αν δεν βρεθείσ ο ίδιος σε μια κατάσταση για να ξέρεισ πρακτικά πως θα αντιδράσεισ τα άλλα είναι πολύ θεωρητικά.
Θεωρητικά λοιπόν είμαι ΚΑΤΑ αυτων.
Προσωπικά δεν έχω βρεθεί σε τέτοιο δίλλημα και εύχομαι να με φυλάξει ο Θεόσ να μην βρεθώ ποτέ για κανενα λόγο.
Δεν θα αναφερθω στις εκτρωσεις που μπορει να γίνονται για ιατρικούς λόγους ή από βιασμο και τα λοιπά.Είναι μεγάλο θέμα και έχει να κάνει πολύ και με σοβαρους ψυχολογικούς παράγοντες.
Απλά δεν αντέχω να ακούω κοπέλες και αγόρια να λένε <<με χαλάει το προφυλακτικό>> κτλ, κτλ.Δηλαδή θέλουν απόλαυση στο έπακρο και μηδενική ευθύνη.Εκεί τρελένομαι και θεωρω ανευθυνουσ όσους σκεφτονται και πράττουν έτσι.
Nα συμπληρώσω όμως ότι το θέμα εκτρωση είναι τεράστιο και συμπεριλαμβάνει άπειρουσ παράγοντεσ.
1ον το γεγονοσ ότι στη χωρα μας επιτρέπονται οπότε δεν χάλασε και ο κόσμοσ για μερικούσ να την κάνουν.Αν δεν επιτρεπόταν δεν ξέρω αν θα υπήρχαν δικαιολογιες του στυλ με χαλάει το προφυλακτικό ή τα χάπια κτλ κτλ.Τότε θα θελα να δω αν θα τουσ χαλούσε ή όχι.Επίσης υπάρχει και το χάπι της επείγουσας αντισύλληψησ το οποίο στην περίπτωση που εχει γίνει η σύλληψη απλά δεν επιτρέπει την εμφυτευση του γονιμοποιημένου ωαρίου στη μήτρα. Ηθικά είναι σαν να κάνει κάποιος έκτρωση απλά επειδη δεν έχει επιβεβαιωθεί κάποια εγκυμοσύνη απαλλάσει απο τυψεισ κτλ,κτλ.
Απλά να τονίσω πως αυτό ΔΕΝ είναι μέθοδος αντισύλληψης. Ελλοχεύει πολλούς κινδύνους γυναικολογικούς και σωματικούς. Και πρέπει το πολύ μέχρι 2 φορές να το πάρει μια γυναίκα στη ζωή της!
Παλιά 06-05-11, 13:15   #778
hristin30

hristin30 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Απλά να τονίσω πως αυτό ΔΕΝ είναι μέθοδος αντισύλληψης. Ελλοχεύει πολλούς κινδύνους γυναικολογικούς και σωματικούς. Και πρέπει το πολύ μέχρι 2 φορές να το πάρει μια γυναίκα στη ζωή της!
συμφωνω απολυτως αλλά έχει γινει λίγο καραμέλα στις μέρες μας.
Γνωριζω κοπέλεσ που το έχουν παρει σε συνεχομενουσ κυκλουσ.τεσπα αν δεν υπάρχει σωστη ενημέρωση όλα γίνονται..

Ο χρήστης hristin30 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-05-11, 13:18   #779
malecon

Το avatar του χρήστη malecon

Περιοχή: Αθήνα
malecon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μόνο 2 φορες...? Γνωρίζεις για ποιόν λόγο?
Thaumataki εισαι έγκυος? (κόβει το μάτι μου ) Μπράβοοοοοοο με το καλό
Ο χρήστης malecon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-05-11, 13:22   #780
paros99

Το avatar του χρήστη paros99

Περιοχή: Ν.Πεντέλη
paros99 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην paros99
Προεπιλογή

Βρε κορίτσια μια γυναίκα που το έχει κάνει 12 φορές, πραγματικά πρέπει να είναι αλλού... Δεν την ξέρω βέβαια την κοπέλα και μιλάω γενικά.. Δεν έχουν διαβάσει καθόλου?? Δεν έχουν ψαχτεί καθόλου?? Εγώ μια φορά το έκανα και πραγματικά δεν ήθελα να ξέρω τον εαυτό μου.. Ένιωσα απαίσια εκεί κάτω.. Ήθελα να ανοίξω την πόρτα και να φύγω.. Και για να ρωτήσω και κάτι τελείως άσχετο αλλά το ρωτάω ακαδημαϊκά, δεν τους ενδιαφέρει το κακό που κάνουν στην υγεία τους και γενικά όλη η πράξη τα 600άρια που τα βρίσκουν???
Παλιά 06-05-11, 13:32   #781
Thaumataki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο malecon Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόνο 2 φορες...? Γνωρίζεις για ποιόν λόγο?
Thaumataki εισαι έγκυος? (κόβει το μάτι μου ) Μπράβοοοοοοο με το καλό
Το χάπι είναι πολύ ισχυρό με πολλές παρενέργειες τόσο βραχυπρόθεσμα, όσο και μακροπρόθεσμα. Και πάντα με συνταγή γιατρού! Τώρα κάτι παραπάνω δε ξέρω να σου πω.....
Σε ευχαριστώωωωωωωωωωωω.... Γατόνι είσαι!
Παλιά 06-05-11, 15:21   #782
Jolin

Jolin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο hristin30 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν επιτρεπόταν δεν ξέρω αν θα υπήρχαν δικαιολογιες του στυλ με χαλάει το προφυλακτικό ή τα χάπια κτλ κτλ.Τότε θα θελα να δω αν θα τουσ χαλούσε ή όχι.Επίσης υπάρχει και το χάπι της επείγουσας αντισύλληψησ το οποίο στην περίπτωση που εχει γίνει η σύλληψη απλά δεν επιτρέπει την εμφυτευση του γονιμοποιημένου ωαρίου στη μήτρα. Ηθικά είναι σαν να κάνει κάποιος έκτρωση απλά επειδη δεν έχει επιβεβαιωθεί κάποια εγκυμοσύνη απαλλάσει απο τυψεισ κτλ,κτλ.
Εχεις δικιο σε ολα, παρόλαυτα νομιζω οτι αν δεν επιτρεποταν θα τρεχανε στους χασαπηδες οπως γινοταν προσφατα και εκει θα ειχαμε τραγικες καταστασεις.Τουλαχιστον τωρα το κακο σταματαει στο χειρουργικο κρεββατι ενος ασφαλους ελπιζω ιατρειου.
Ο χρήστης Jolin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-05-11, 15:31   #783
Active Member

Το avatar του χρήστη Active Member

Active Member χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγω ειμαι υπερ της εκτρωσης, οταν χρειαζεται να γινει. Κατα ειμαι να τη χρησιμοποιουμε σα μετρο αντισυλληψης.

Το κακο στην ολη υποθεση ειναι οτι απο τη μια η κοινωνια σε ωθει στο να κανεις καποια πραγματα απο την αλλη σε κατακρινει για αυτα ...

Πχ. (απο τη φαντασια μου) κοριτσακι μενει εγκυος σε ηλικια 16 χρονων. Καλως, κακως δε το εξεταζω! αλλο θεμα αυτο. Τι να κανει? Να το κρατησει? Κραξιμο απο την κοινωνια.Να το ριξει? Ξανα κραξιμο.

οπως το χω στο μυαλο μου, αν η κορη μου (δεν εχω κορη, λεμε τωρα.....) εμενε εγκυος 16 χρονων, εγω πρωτη θα της ελεγα να το ριξει ....

καλα, για περιπτωσεις βιασμου, δε το συζηταμε .... ουτε καν να μου περασει απο το μυαλο να το κρατησω.

Απο την αλλη, γινονται και "ατυχηματα". Αυτο δε σημαινει κατι ...

Το οτι καποιες γυναικες δε μπορουν να κανουν ευκολα παιδι, ειναι αλλο θεμα και δεν εχει καμια σχεση. Ο καθενας κοιταζει τα δικα του δεδομενα και ζητουμενα και κρινει αναλογως .

με λιγα λογια .... ειμαι υπερ
Ο χρήστης Active Member δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-05-11, 15:32   #784
annia

Το avatar του χρήστη annia

Περιοχή: Στην αγκαλιά των παιδιών μου
annia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

οτι και να πουμε εμεις οι εκτρωσεις δεν προκειτε να σταματησουντο μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να συμβουλεψουμε ολα τα νεα παιδια που ξεκινανε την σεξουαλικη τους ζωη,για τις μεθοδους αντισυλληψης ωστε να αποφυγουν μια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη.....
Παλιά 06-05-11, 17:05   #785
Mara-76

Το avatar του χρήστη Mara-76

Περιοχή: Athina
Mara-76 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

mia ερωτηση μονο σε οσα κοριτσια ειναι κατα της έκτρωσης απο ενα 16χρονο πχ αλλά υπερ σε περίπτωση βιασμου. το εμβρυο - προιον βιασμου δεν ειναι "μια αθωα ψυχουλα που εχει ζωή και δεν πρέπει να την δολοφονουμε"? και 8α μου πείτε φυσικά "μα πως ειναι δυνατον μια γυναικα να κρατησει το παιδι του βιαστή της" και για ψυχολογικους αλλά και για ιατρικους λόγους (καθως δεν ξερουμε τι κουβαλαει ο κα8εις που μας βιαζει σε αυτή τη ζωή). και ξαναρωτάω εγω. πως ειναι δυνατόν ενα παιδι 16 ετών να κανει delete την ζωή του και τις φιλοδοξίες του προκειμενου να γινει μητέρα (γιατι μην μου πειτε οτι συνδιαζονται μια χαρα και σπουδες και σχολειο και δουλειά και τα παντα με την μητροτητα γιατι εδώ παντρεμενες ειμαστε και δουλειά και καμια φορά λαλαμε κλέφτικα)

αρα "τιμωρουμε" το 16χρονο και του λεμε νο ματερ γουατ 8α γινεις μανα και στην τελική ας πρόσεχες... αλλά στην βιασθεισα δείχνουμε κατανόηση γιατι το εμβρυο που εχει μεσα της δεν ειναι ενα πλασματάκι που "εχει δικαιωμα στη ζωή και ειναι κ αυτο πλάσμα του θεού" αλλά το σπέρμα του σατανά-βιαστη...κουκλες μου σορυ...αλλα τα εμβρυα, κυηματα, μωρά οπως θέλετε πείτε το απ οποιον και αν προέρχονται ειναι το ίδιο. απλά πολλές φορες μας "βολευει" να τα βλέπουμε ώς "κυηματα" ή "βιολογικό υλικό" και άλλες φορές ώς "ψυχουλες που θελουν να ζησουν"

και επισης μια σκεψη σε όσες μιλάνε για το γνωστο βιντεο με την Live εκτρωση που κυκλοφορει στο utube. ΑΝ στην περιγραφή του βιντεο σας ελεγαν πως η έκτρωση αφορά γυναικα που βιάστηκε..8α ησασταν το ίδιο ετοιμες να "αναθεματισετε" κάποια που κάνει έκτρωση?
Παλιά 06-05-11, 17:21   #786
Thaumataki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Mara-76 Εμφάνιση μηνυμάτων
mia ερωτηση μονο σε οσα κοριτσια ειναι κατα της έκτρωσης απο ενα 16χρονο πχ αλλά υπερ σε περίπτωση βιασμου. το εμβρυο - προιον βιασμου δεν ειναι "μια αθωα ψυχουλα που εχει ζωή και δεν πρέπει να την δολοφονουμε"? και 8α μου πείτε φυσικά "μα πως ειναι δυνατον μια γυναικα να κρατησει το παιδι του βιαστή της" και για ψυχολογικους αλλά και για ιατρικους λόγους (καθως δεν ξερουμε τι κουβαλαει ο κα8εις που μας βιαζει σε αυτή τη ζωή). και ξαναρωτάω εγω. πως ειναι δυνατόν ενα παιδι 16 ετών να κανει delete την ζωή του και τις φιλοδοξίες του προκειμενου να γινει μητέρα (γιατι μην μου πειτε οτι συνδιαζονται μια χαρα και σπουδες και σχολειο και δουλειά και τα παντα με την μητροτητα γιατι εδώ παντρεμενες ειμαστε και δουλειά και καμια φορά λαλαμε κλέφτικα)

αρα "τιμωρουμε" το 16χρονο και του λεμε νο ματερ γουατ 8α γινεις μανα και στην τελική ας πρόσεχες... αλλά στην βιασθεισα δείχνουμε κατανόηση γιατι το εμβρυο που εχει μεσα της δεν ειναι ενα πλασματάκι που "εχει δικαιωμα στη ζωή και ειναι κ αυτο πλάσμα του θεού" αλλά το σπέρμα του σατανά-βιαστη...κουκλες μου σορυ...αλλα τα εμβρυα, κυηματα, μωρά οπως θέλετε πείτε το απ οποιον και αν προέρχονται ειναι το ίδιο. απλά πολλές φορες μας "βολευει" να τα βλέπουμε ώς "κυηματα" ή "βιολογικό υλικό" και άλλες φορές ώς "ψυχουλες που θελουν να ζησουν"

και επισης μια σκεψη σε όσες μιλάνε για το γνωστο βιντεο με την Live εκτρωση που κυκλοφορει στο utube. ΑΝ στην περιγραφή του βιντεο σας ελεγαν πως η έκτρωση αφορά γυναικα που βιάστηκε..8α ησασταν το ίδιο ετοιμες να "αναθεματισετε" κάποια που κάνει έκτρωση?
Μάρα, θα κρατούσες το παιδί του βιαστή σου;
Παλιά 06-05-11, 17:24   #787
Mara-76

Mara-76 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

αν ημουν 16 δεν 8α κρατουσα κανενος το παιδι θαυματάκι μου...αν μου τυχει αυριο το πρωί ναι 8α το κρατουσα όπως θα κρατουσα και του άντρα μου αν μας τυχει κανα...ατυχημα
Παλιά 06-05-11, 17:26   #788
Thaumataki

Προεπιλογή

Παράθεση:
αν ημουν 16 δεν 8α κρατουσα κανενος το παιδι θαυματάκι μου...αν μου τυχει αυριο το πρωί ναι 8α το κρατουσα όπως θα κρατουσα και του άντρα μου αν μας τυχει κανα...ατυχημα
Εάν κρατούσες το παιδί του βιαστή σου, μπράβο!
Μπράβο γιατί έχεις δύναμη και δείχνεις μεγαλείο...
Παλιά 06-05-11, 17:29   #789
Mara-76

Mara-76 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

δεν δειχνω κανενα μεγαλειο και καμια δυναμη κουκλα... απλά τα παιρνω όπως έρχονται τα πράγματα....το παιδι ειναι παιδι...αντέχεις; το κρατας. δεν αντέχεις...κάνεις τις επιλογές σου. απλά το παιδι δεν μπορει να "σερνει" το ποιον των γονιων του οποιο και αν ειναι αυτο
Παλιά 06-05-11, 17:36   #790
Thaumataki

Προεπιλογή

Παράθεση:
δεν δειχνω κανενα μεγαλειο και καμια δυναμη κουκλα... απλά τα παιρνω όπως έρχονται τα πράγματα....το παιδι ειναι παιδι...αντέχεις; το κρατας. δεν αντέχεις...κάνεις τις επιλογές σου. απλά το παιδι δεν μπορει να "σερνει" το ποιον των γονιων του οποιο και αν ειναι αυτο
Το γεγονός ότι μια γυναίκα θα κρατούε το παιδί του βιαστή της, εμένα μου δείχνει μεγαλείο ψυχής. Αποθέματα αγάπης και ψυχικής δύναμης.
Προσωπικά δεν είμαι τόσο δυνατή ώστε αυτός που με βίασε ψυχικά και σωματικά, να έφτανα στο σημείο να κουβαλήσω 9 μήνες το παιδί του και στη συνέχεια να το μεγαλώσω.
Όσο σκληρό κι εάν σού ακουστεί αυτό που θα πω, θα αισθανόμουν μια απέχθεια για αυτό το παιδί. Το ξέρω δε φταίει σε τίποτα, αλλά είναι κομμάτι ενός ανθρώπου, που με κατέστρεψε. Με ρίμαξε! Ο βιασμός είναι κάτι που δε ξεχνιέται ποτέ και το παιδί του θα μου το θύμιθζε καθημερινά. Δε θα ήθελα τίποτα, το οποίο να με συνέδεε με εκείνον...
Παλιά 06-05-11, 17:41   #791
Mara-76

Mara-76 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

bre σε κατανοώ απολυτα δεν χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση. αυτο που ηθελα να θιξω παραπάνω ειναι πως οπως εσυ πχ δεν θα μπορεις να αγαπησεις το παιδι του βιαστη σου ετσι και ενα 16χρονο ή και 15χρονο δεν 8α μπορουσε να αγαπησει απολυτα και τον πρώτο καιρο τουλάχιστον το παιδι που ήρθε απροοπτα και του μπιπ τη ζωή...
Παλιά 06-05-11, 17:41   #792
paros99

paros99 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Συγνώμη να ρωτήσω κάτι, το ενδεχόμενο βιασμού είναι τόσο σύνηθες????
Παλιά 06-05-11, 17:43   #793
Mara-76

Mara-76 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

και να στο προχωρησω πασραπάνω? χωρις να θελω να βαλω φωτιά αλλά σκεψου πως αν εγω πχ πω σε ενα κοριτσι 15χρονων εγκυο καλα να πά8εις ή ας προσεχες τώρα λουσου τα, το ιδιο μπορει να πει κάποιος σε μια βιασθεισα "και στην τελική τι θέλεις τώρα... πηγες σε ενα μπαρ και εγινες στουπι και εφυθγες με τον πρώτο τυχοντα..και τώρα λες οτι σε βιασε? λουσου τα κ εσυ" ή ΑΚΟΜΗ χειροτερο (που το εχουμε ακουσει επίσης) "τι εννοεις σε βιασε? ετερον εκατερων στην τελική ας μην κυκλοφορουσες με το φορεμα μεχρι την μασχαλη και τον κώλο έξω, το παιδι τι φταιει"
Παλιά 06-05-11, 17:45   #794
Mara-76

Mara-76 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο paros99 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη να ρωτήσω κάτι, το ενδεχόμενο βιασμού είναι τόσο σύνηθες????

στην κυψελη που μένω... συνηθεστατο..επισης βιασμος δνε ειναι το ['περπαταω στο δρομο και μου την πεφτουν" είναι και το "ειμαι σε ενα μπαρ γνωρισα καπποιον προσφερθηκε να με πάει σπιτι ειπα ναι και στην διαδρομη με βιασε στο παρκο". βιασμος ειναι και το "ενα βράδυ δεν ηθελα να κανω σεξ με τον αντρα μου και εκεινος νομιζε οτι ηθελα...και με βιασε". μην εχουμε στο μυαλο μας μονο το "περπατω περπατω εις το δάσος"
Παλιά 06-05-11, 17:45   #795
Thaumataki

Προεπιλογή

Παράθεση:
bre σε κατανοώ απολυτα δεν χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση. αυτο που ηθελα να θιξω παραπάνω ειναι πως οπως εσυ πχ δεν θα μπορεις να αγαπησεις το παιδι του βιαστη σου ετσι και ενα 16χρονο ή και 15χρονο δεν 8α μπορουσε να αγαπησει απολυτα και τον πρώτο καιρο τουλάχιστον το παιδι που ήρθε απροοπτα και του μπιπ τη ζωή...
Ναι, έχεις δίκιο, αλλά δεν είναι απαραίτητο.
Μπορεί να μην έχει την ωριμότητα 100% να είναι υπεύθυνη, αλλά η αγάπη πιστεύω έρχεται ασυνείδητα. Ενστικτδώς.
Δηλαδή πιο παλιά που γίνονταν μικρομάνες, δεν αγαπούσανε τα παιδιά τους; Απλά άμα γίνεις μαμά σε μικρή ηλικία μεγλώνεις απότομα. Ενηλικιώνεσαι απευθείας.
Νομίζω και η Άννια μας (έχει γράψει μού φαίνεται σε αυτό το θέμα) στα 16 της έγινε μανούλα, δε νομίζω να μην αγαπάει τα 2 πλασματάκια της...
Παλιά 06-05-11, 17:47   #796
Mara-76

Mara-76 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εννοειται οτι τα παιδια σου τα αγαπας... ακομη και κοπελες που εμειναν εγκυες υπο..κανονικες συνθηκες στην αρχη μπορει να τρους ηταν καπως η μητροτητα αλλα βαθμιαια τα λατρεψαν τα παιδιά τους. απλά θεωρώ πως σε κάθε περίπτωση το να κανει μια γυναικα εκτρωση η οχι δεν ειναι παντα ασπρο μαυρο
Παλιά 06-05-11, 17:52   #797
Thaumataki

Προεπιλογή

Παράθεση:
εννοειται οτι τα παιδια σου τα αγαπας... ακομη και κοπελες που εμειναν εγκυες υπο..κανονικες συνθηκες στην αρχη μπορει να τρους ηταν καπως η μητροτητα αλλα βαθμιαια τα λατρεψαν τα παιδιά τους. απλά θεωρώ πως σε κάθε περίπτωση το να κανει μια γυναικα εκτρωση η οχι δεν ειναι παντα ασπρο μαυρο
Ναι βρε συ.... Εγώ είμαι υπέρ, αλλά υπό συνθήκες!
Δε κατηγορώ όποια γυναίκα το έχει κάνει, γιατί για να το κάνει δε της το επέτρεψαν οι εκάστοτε συνθήκες. Και οι συνθήκες είναι υποκειμενικές.
Σε καμία περίπτωση δεν επικροτώ, όταν είσαι 25-30-35 και το κάνεις επειδή δεν ήξερες πως το προφυλακτικό ή το οτιδήποτε άλλο μέσο αντισύλληψης έχει εφευρεθεί και πήγες στο ντούκου!
Παλιά 06-05-11, 17:53   #798
kikileuteris

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
kikileuteris χωρίς αξιολόγηση
Talking

Παράθεση:
Στιγμιαίο λάθος

Φονιάδες των λαών, νοικοκυραίοι!
ioanna.gr
Ο χρήστης kikileuteris δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-05-11, 17:56   #799
paros99

paros99 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
στην κυψελη που μένω... συνηθεστατο..επισης βιασμος δνε ειναι το ['περπαταω στο δρομο και μου την πεφτουν" είναι και το "ειμαι σε ενα μπαρ γνωρισα καπποιον προσφερθηκε να με πάει σπιτι ειπα ναι και στην διαδρομη με βιασε στο παρκο". βιασμος ειναι και το "ενα βράδυ δεν ηθελα να κανω σεξ με τον αντρα μου και εκεινος νομιζε οτι ηθελα...και με βιασε". μην εχουμε στο μυαλο μας μονο το "περπατω περπατω εις το δάσος"

Βρε δεν είχα αυτό στο νου μου αλλά επειδή το συζητάτε τόσο πολύ, μου κάνει εντύπωση.. Δηλαδή θεωρώ κάπως σπάνια την περίπτωση σε σχέση με το ποσοστό των εκτρώσεων στην Ελλάδα..

Εδώ υπάρχει και ένα σχετικό άρθρο..
http://www.newsbeast.gr/greece/arthr...tis-ektroseis/

24.000 το 2011...

Και ένα ακόμα για τους βιασμούς

Κάθε χρόνο διαπράττονται στην Ελλάδα 4.500 βιασμοί, από τους οποίους οι 270 (6%) γίνονται γνωστοί στην αστυνομία, οι 183 (67,8% -των 270-) καταλήγουν σε σύλληψη κάποιου υπόπτου, οι 47 (25,6%) φτάνουν στο ακροατήριο για να εκδικασθούν κατόπιν άσκησης ποινικής δίωξης, οι 20 καταλήγουν σε καταδικαστική απόφαση και, τελικά, σε λιγότερους από 10 βιασμούς η στερητική της ελευθερίας ποινή που επιβάλλεται στο δράστη είναι μεγαλύτερη από 5 χρόνια.
Παλιά 06-05-11, 17:56   #800
Mara-76

Mara-76 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

μοαυχαχαχαχαχαχ ιντιντ κικιτσα!

Σε καμία περίπτωση δεν επικροτώ, όταν είσαι 25-30-35 και το κάνεις επειδή δεν ήξερες πως το προφυλακτικό ή το οτιδήποτε άλλο μέσο αντισύλληψης έχει εφευρεθεί και πήγες στο ντούκου!

εδω συμφωνουμε επακριβως θαυματακι

Bookmarks

Tags
άμβλωση, διακοπή κύησης, έκτρωση

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές