Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Δραστηριότητες, Αγορές, Βάφτιση, Προτάσεις > Ελεύθερος χρόνος & δραστηριότητες

Notices

Ελεύθερος χρόνος & δραστηριότητες Τι δραστηριότητες να κάνω με το παιδί μου? Παιχνίδια, προτάσεις για δραστηριότητες στο σπίτι, επικαιρότητα παιδικών εκδηλώσεων

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 21-03-11, 17:27   #41
vls

vls ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω την μικρή μου την εγραψα απο τον Σεπτεμβρη (3,5 χρονων) στο μπαλετο σε ενα συνοικιακό της περιοχής που μένω. Ας μην κοροιδευόμαστε σ'αυτη την ηλικία δεν κανουν μπαλετο οπως το ξερουμε ή το φανταζόμαστε, πιο πολύ παιχνιδακια κανουν και μεσα απο αυτη τη διαδικασία παιρνουν και τα πολύ βασικα του μπαλέτου. Παντως με όσους εχω μιλήσει με συμβουλεψαν να την γραψω στο μπαλέτο και αργοτερα (στα 6) να την στειλω ρυθμική, σωστό ή λαθος δεν ξέρω αλλα αφου το παιδι περνάει καλά εκει που παει μια χαρα ειμαι και εγω με την επιλογη
Ο χρήστης vls δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-03-11, 17:45   #42
ismeni

Το avatar του χρήστη ismeni

Περιοχή: βύρωνας
ismeni ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ismeni
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vls Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω την μικρή μου την εγραψα απο τον Σεπτεμβρη (3,5 χρονων) στο μπαλετο σε ενα συνοικιακό της περιοχής που μένω. Ας μην κοροιδευόμαστε σ'αυτη την ηλικία δεν κανουν μπαλετο οπως το ξερουμε ή το φανταζόμαστε, πιο πολύ παιχνιδακια κανουν και μεσα απο αυτη τη διαδικασία παιρνουν και τα πολύ βασικα του μπαλέτου. Παντως με όσους εχω μιλήσει με συμβουλεψαν να την γραψω στο μπαλέτο και αργοτερα (στα 6) να την στειλω ρυθμική, σωστό ή λαθος δεν ξέρω αλλα αφου το παιδι περνάει καλά εκει που παει μια χαρα ειμαι και εγω με την επιλογη
μπαλέτο-μπαλετο ξεκινάνε τα παιδιά στο νηπιαγωγειο με πρωτη δημοτικού
μεχρι τοτε κανουν προπαιδεια μπαλετου και πιο μιρκα δημιουργικο χορό

ερωτηση: πώς εννοούνε τα παιδιά σας το μπαλετο; πώς το φανταζεστε εσείς, οι μανούλες;

ρυθμική τι εννοείς; μπαλες, κορδέλες, στεφάνια κλπ; τα κορίτσια της ρυθμικής, κανουν και μπαλέτο. οποτε δε χρειάζεται να σταματησεις το ενα για να αρχισεις το άλλο. διαλεξε ομως εναν πολυ καλό συλλογο. εχω ακούσει για "αγριες" συμπεριφορες των προπονητών προς τις μικρες, ακόμη, αθλήτριες...

Ο χρήστης ismeni δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-04-11, 13:20   #43
agg3liki

Περιοχή: Αθήνα
agg3liki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή σχολη χορου

καλημέρα,

θα ήθελα αν έχετε να μου προτείνετε κάποια σχολή (μπαλέτου ή χορού) στις περιοχές νεου κοσμου - νεας σμύρνης - π.φαλήρου για κοριτσάκι 2,5 ετών ή έστω 3 αν δεν μας πάρουν τόσο νωρίς (βιάζομαι ε?)
ευχαριστώ
Παλιά 28-04-11, 13:34   #44
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο agg3liki Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα,

θα ήθελα αν έχετε να μου προτείνετε κάποια σχολή (μπαλέτου ή χορού) στις περιοχές νεου κοσμου - νεας σμύρνης - π.φαλήρου για κοριτσάκι 2,5 ετών ή έστω 3 αν δεν μας πάρουν τόσο νωρίς (βιάζομαι ε?)
ευχαριστώ
νεος κόσμος: βάσια μάνου λαγουμιτζή 68, 210-9021411
παλαιο φάληρο: βικυ σακκιωτη, αφροδίτης 39, 210-9852666, 9849829
λούση χάνης, αγιας βαρβάρας 10, 210-210-9885371, 6936544126

οπου και να πας, θα πεις απο εμένα

Παλιά 28-04-11, 13:46   #45
agg3liki

Περιοχή: Αθήνα
agg3liki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ismeni Εμφάνιση μηνυμάτων
νεος κόσμος: βάσια μάνου λαγουμιτζή 68, 210-9021411
παλαιο φάληρο: βικυ σακκιωτη, αφροδίτης 39, 210-9852666, 9849829
λούση χάνης, αγιας βαρβάρας 10, 210-210-9885371, 6936544126

οπου και να πας, θα πεις απο εμένα
σε ευχαριστώ πολυ!!
Παλιά 28-04-11, 14:01   #46
Lisa8

Το avatar του χρήστη Lisa8

Lisa8 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ισμήνη, θέλω να σε ρωτήσω κάτι σχετικά με το μπαλέτο και τα τμήματά του...
Η κόρη μου έκανε τριών χρονών τάξη Babies.
Τεσσάρων χρονών τάξη Pre-Primary
Πέντε χρονών τάξη Primary
Τώρα που θα γίνει έξι ετών δεν πρεπει να πάει κανονικά Grade 1?
Δεν τα έκανε όλα στην ίδια σχολή γιατί μετακομίσαμε και άλλαξε.
Στην σχολή που είναι τώρα μου λένε οτι όλες οι τάξεις γινονται από δυο χρονιές η κάθε μία! Θέλουν να την βαλουν πάλι στο Primary!
Απο φίλες μου ακουω οτι αυτο δεν γίνεται σε άλλες σχολες, παρά μονο ισως για το Grade 3. Εσυ τι πιστευεις?
Ο χρήστης Lisa8 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-04-11, 14:11   #47
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Lisa8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ισμήνη, θέλω να σε ρωτήσω κάτι σχετικά με το μπαλέτο και τα τμήματά του...
Η κόρη μου έκανε τριών χρονών τάξη Babies.
Τεσσάρων χρονών τάξη Pre-Primary
Πέντε χρονών τάξη Primary
Τώρα που θα γίνει έξι ετών δεν πρεπει να πάει κανονικά Grade 1?
Δεν τα έκανε όλα στην ίδια σχολή γιατί μετακομίσαμε και άλλαξε.
Στην σχολή που είναι τώρα μου λένε οτι όλες οι τάξεις γινονται από δυο χρονιές η κάθε μία! Θέλουν να την βαλουν πάλι στο Primary!
Απο φίλες μου ακουω οτι αυτο δεν γίνεται σε άλλες σχολες, παρά μονο ισως για το Grade 3. Εσυ τι πιστευεις?
ηταν πολύ μικρη στα 4 για pre primary και στα 5 για primary...
εγω βαζω τα νηπιαγωγακια στο pre primary in dance και στην πρώτη δημοτικού στο primary in dance. ειανι πιο ευκολα για τα παιδιά και βγαινει η υλη ανετα.
αν ομως εχει κανει το primary ολο, μπορει να κανει το grade 1. αν δεν εχει ολοκληρώσει την υλη, θα δυσκολευτει στο grade 1.
η καθε σχολή εχει την πολιτική της. μηπως βαζει τα παιδιά για εξετάσεις; τοτε, ισως κανει 2 χρόνια την καθε τάξη. γίνεται σε σχολες, αυτο.
προσωπικά, εχω εμπιστοσυνη στη σχολή (αν και δε συμφωνω με την ηλικία) και τη δασκάλα που πήγαινε και θα την εβαζα στην επόμενη τάξη.

Παλιά 28-04-11, 14:32   #48
Lisa8

Lisa8 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
ηταν πολύ μικρη στα 4 για pre primary και στα 5 για primary...
εγω βαζω τα νηπιαγωγακια στο pre primary in dance και στην πρώτη δημοτικού στο primary in dance. ειανι πιο ευκολα για τα παιδιά και βγαινει η υλη ανετα.
αν ομως εχει κανει το primary ολο, μπορει να κανει το grade 1. αν δεν εχει ολοκληρώσει την υλη, θα δυσκολευτει στο grade 1.
η καθε σχολή εχει την πολιτική της. μηπως βαζει τα παιδιά για εξετάσεις; τοτε, ισως κανει 2 χρόνια την καθε τάξη. γίνεται σε σχολες, αυτο.
προσωπικά, εχω εμπιστοσυνη στη σχολή (αν και δε συμφωνω με την ηλικία) και τη δασκάλα που πήγαινε και θα την εβαζα στην επόμενη τάξη.
Ναι, δίνουν εξετάσεις κάθε δεύτερο χρόνο. Του χρόνου, είναι χρονιά εξετάσεων. Φετος χρονιά παράστασης.
Οσων αφορα το υπογεγραμμένο "'ολο"... Κοίτα, έχασε αρκετά μαθήματα λόγο ιώσεων φετος, όμως παρόλα αυτά η δασκάλα της μου λεει πως τα πάει καλά. Φοβαμαι την λάθος επιλογη ταξης, γιατι δεν θελω να βαρεθει κανοντας τα ιδια πραγματα, αλλά ουτε να μην τα καταφέρνει και να απογοητευτει... Πάντως είναι εξυπνη...

Επίσις τί εννοεις σε προηγουμενο post σου
" μπαλέτο-μπαλετο ξεκινάνε τα παιδιά στο νηπιαγωγειο με πρωτη δημοτικού
μεχρι τοτε κανουν προπαιδεια μπαλετου και πιο μιρκα δημιουργικο χορό"

Ποιά ταξη εννοείς "μπαλέτο-μπαλέτο"
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 28-04-11, 15:10   #49
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ναι, δίνουν εξετάσεις κάθε δεύτερο χρόνο. Του χρόνου, είναι χρονιά εξετάσεων. Φετος χρονιά παράστασης.
Οσων αφορα το υπογεγραμμένο "'ολο"... Κοίτα, έχασε αρκετά μαθήματα λόγο ιώσεων φετος, όμως παρόλα αυτά η δασκάλα της μου λεει πως τα πάει καλά. Φοβαμαι την λάθος επιλογη ταξης, γιατι δεν θελω να βαρεθει κανοντας τα ιδια πραγματα, αλλά ουτε να μην τα καταφέρνει και να απογοητευτει... Πάντως είναι εξυπνη...

Επίσις τί εννοεις σε προηγουμενο post σου
" μπαλέτο-μπαλετο ξεκινάνε τα παιδιά στο νηπιαγωγειο με πρωτη δημοτικού
μεχρι τοτε κανουν προπαιδεια μπαλετου και πιο μιρκα δημιουργικο χορό"

Ποιά ταξη εννοείς "μπαλέτο-μπαλέτο"
επειδή εχετε παράσταση φετος, κατα τη γνώμη μου να κανει grade 1 και να δωσει του χρονου αυτη την τάξη!

απάντησα σε καποια συμφορουμιτισα που ελεγε, οτι δεν κανουν μπαλετου στις μικρες ηλικίες. το primary είανι προπαιδεία μπαλέτου. το μπαλέτο (plie, tendus, sautes κλπ, ασκήσεις στη μπάρα και στο κέντρο) ξεκινάει απο το grade 1 (τουλάχιστον ακόμη, γιατι το 2012 αλλαζει η υλη)

Παλιά 28-04-11, 15:36   #50
Lisa8

Lisa8 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

[QUOTE=ismeni;2003281]επειδή εχετε παράσταση φετος, κατα τη γνώμη μου να κανει grade 1 και να δωσει του χρονου αυτη την τάξη!

Sorry Ισμήνη σε ζάλισα...
Και μετά τί? Θα κάνει δηλαδή την καθε ταξη από του χρόνου 2 φορες?
Και κάθε φορά θα δίνει εξετάσεις στον α' χρονο που κάνει την τάξη, ενώ στον β' χρονο θα έχει παράσταση?
Η να ζητήσω να κάνει την κάθε ταξη (εκτως της Grade 3 ) από μια χρονιά?

Επειτα, απο ορθοπεδικής πλευρας, ειναι ΟΚ, να κανει απο Σεπτεμβριο Grade 1 ? Τον Οκτώβριο κλεινει τα 6.
Παλιά 28-04-11, 15:58   #51
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Sorry Ισμήνη σε ζάλισα...
Και μετά τί? Θα κάνει δηλαδή την καθε ταξη από του χρόνου 2 φορες?
Και κάθε φορά θα δίνει εξετάσεις στον α' χρονο που κάνει την τάξη, ενώ στον β' χρονο θα έχει παράσταση?
Η να ζητήσω να κάνει την κάθε ταξη (εκτως της Grade 3 ) από μια χρονιά?

Επειτα, απο ορθοπεδικής πλευρας, ειναι ΟΚ, να κανει απο Σεπτεμβριο Grade 1 ? Τον Οκτώβριο κλεινει τα 6.
ουσιαστικα ειναι μια χρονια μιση (λογω προβων παράστασης) και μια χρονια ολόκληρη μεχρι τις εξετάσεις (μαίο- ιούνιο).
φετος λοιπον σαν primary θα κάνει παράσταση και είναι νηπιαγωγείο; οποτε στην πρώτη δημοτικού θα δωσει primary; τελεια, μια χαρα!
η υλη της ταξης νομιζω πώς βγαίνει σε μια χρονια σεπτεμβριο με μαιο-ιούνιο. η πλειοψηφία των δασκάλων, αυτο κανουν. αλλα υπάρχει και η εξης εναλλακτική, που ακολουθούν αλλες συνάδελφοι: μια χρονια η καθε ταξη, τη μια χρονια παρασταση, την αλλη εξετάσεις αλλα στην μεγαλύτερη ταξη (πχ φετος primary παράσταση, του χρόνου grade 1 εξετάσεις, grade 2 παράσταση, grade 3 εξετάσεις κ.ο.κ).

απο ορθοπεδικής πλευράς δε θα εχεις κανένα πρόβλημα, αν και μικρη. η ακαδημία παρ' αυτα λέει, grade 1: 7-19 χρονών.

Παλιά 28-04-11, 16:08   #52
Lisa8

Lisa8 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

[QUOTE=ismeni;2003380]...
φετος λοιπον σαν primary θα κάνει παράσταση και είναι νηπιαγωγείο; οποτε στην πρώτη δημοτικού θα δωσει primary; τελεια, μια χαρα!...

Περίμενε... περίμενε. Εαν παει απο Σεπτεμβριο (Α Δημοτικού) Grade 1, τοτε Ιουνιο 2012 δινει για Grade 1, σωστα?

Οταν ρωτησα για ορθοπεδικους λογους εννοουσα στραβωμα ποδιων κα... δεν παιζει αυτο ετσι? Εχω μωρε το αγχος... Θελω ομως και να προοδευσει!
Παλιά 28-04-11, 17:53   #53
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Περίμενε... περίμενε. Εαν παει απο Σεπτεμβριο (Α Δημοτικού) Grade 1, τοτε Ιουνιο 2012 δινει για Grade 1, σωστα?

Οταν ρωτησα για ορθοπεδικους λογους εννοουσα στραβωμα ποδιων κα... δεν παιζει αυτο ετσι? Εχω μωρε το αγχος... Θελω ομως και να προοδευσει!

μηπως τελικά προχωρανε κανονικα, μια ταξη καθε χρονια, και μια χρονια παρασταση μια χαρονια εξετάσεις αλλα διδάσκονται διαφορετικές τάξεις; δεν γινεται να κανουν 2 χρονια την ιδια ταξη γιατι θα φτασουν να δινουν grade 5 στο γυμνάσιο; και προεπαγγελματικές ταξεις στο λύκειο; δε στέκει αυτο...

τι εννοείς "στραβώνουν" τα πόδια;
τα οστα με το μπαλέτο δεν επηρεάζονται, δεν αλλαζουν σχήμα! τους μυες δουλεύουμε στο μπαλέτο.

Παλιά 28-04-11, 18:02   #54
Lisa8

Lisa8 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
μηπως τελικά προχωρανε κανονικα, μια ταξη καθε χρονια, και μια χρονια παρασταση μια χαρονια εξετάσεις αλλα διδάσκονται διαφορετικές τάξεις; δεν γινεται να κανουν 2 χρονια την ιδια ταξη γιατι θα φτασουν να δινουν grade 5 στο γυμνάσιο; και προεπαγγελματικές ταξεις στο λύκειο; δε στέκει αυτο...

τι εννοείς "στραβώνουν" τα πόδια;
τα οστα με το μπαλέτο δεν επηρεάζονται, δεν αλλαζουν σχήμα! τους μυες δουλεύουμε στο μπαλέτο.
Σ΄ έυχαριστώ Ισμήνη.
Θα ξαναρωτησω και θα σου πω...
Παλιά 29-04-11, 16:39   #55
ΜΑΡΙΑΦΑΙΔΡΑ

ΜΑΡΙΑΦΑΙΔΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μένουμε στην Κυψέλη και τα κορίτσια γίνονται τριών το καλοκαίρι
αν ξέρετε κάτι κοντά μας ( ο Πανελλήνιος τα παίρνει μετά τα 4 )
Ο χρήστης ΜΑΡΙΑΦΑΙΔΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-04-11, 17:21   #56
Μελανία

Μελανία ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΜΑΡΙΑΦΑΙΔΡΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ψάχνεις για γυμναστικό σύλλογο;Ο Πανελλήνιος δεν έχει τμήμα μουσικοκινητικής αγωγής απ όσο ξερω...
Ο χρήστης Μελανία δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-04-11, 18:14   #57
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΜΑΡΙΑΦΑΙΔΡΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
προτέινω τις σχολές
spirit of dance ιθάκης 43 και πατησίων
ή γ' σεπτεμβρίου 144 4ος όροφος Μπελίνα Χαραλάμπη τηλ. 8231319
ή στη σχολή του Φωκά Ευαγγελινού Κυψέλης 5Α
ή ΘΕΟΔΩΡΙΔΟΥ ΝΤΙΑΝΑ - ΤΣΙΤΟΥΜΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ, ΑΓ.ΜΕΛΕΤΙΟΥ 56 ΤΗΛ: 210 – 86 63 249, 210 – 86 63 549,
ή ΤΡΙΠΟΥ ΚΑΛΛΙΟΠΗ ΠΑΤΗΣΙΩΝ 303-305, 210 - 22 31 750,
ή ΚΟΝΤΑΞΑΚΗ ΝΙΚΗ ΝΙΚΟΛΕΤΤΑΣ ΜΠΑΚΑΛΗ ΙΑΛΕΜΟΥ 24 ΤΗΛ: 210 – 29 11 135, 29 32 894,
ή ΠΕΡΔΙΚΗ ΣΤΕΛΛΑ ΛΟΜΒΑΡΔΟΥ 104 & ΔΡΟΣΗ ΤΗΛ. 210 – 64 43 279,

Παλιά 28-05-11, 19:34   #59
Βάγια76

Βάγια76 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ισμήνη ή άλλες μανούλες γνωρίζετε σχολές μπαλέτου στην Καλαμαριά Θεσσαλονίκης? Προσφατα μετακομίσαμε και ψάχνω να βρω κάποια που να δέχεται μικρά παιδάκια...η κόρη μου είναι 2,5 χρονών και σκέφτομαι μέχρι τα 3 να την γράψω.
Ο χρήστης Βάγια76 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-05-11, 00:21   #60
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Βάγια76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ισμήνη ή άλλες μανούλες γνωρίζετε σχολές μπαλέτου στην Καλαμαριά Θεσσαλονίκης? Προσφατα μετακομίσαμε και ψάχνω να βρω κάποια που να δέχεται μικρά παιδάκια...η κόρη μου είναι 2,5 χρονών και σκέφτομαι μέχρι τα 3 να την γράψω.
κερω μια σχολη στην περαια, δεν ξερω αν σε βολευει
ΜΑΝΤΖΙΑΡΗ ΦΥΛΛΙΣ
Λ.ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 1Α, ΠΕΡΑΙΑ – ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ,
ΤΗΛ: 23920 – 76 060,

και στο πανοραμα
ARABESQUE` Σ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ - Α.ΚΟΥΤΣΙΚΟΠΟΥΛΟΥ
ΚΟΜΝΗΝΩΝ 36, ΠΑΝΟΡΑΜΑ – ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, ΤΗΛ: 2310 - 346 064,

εσυ κανοντας μια βολτα στην περιοχή σου, εχεις δει καποια;

Παλιά 29-05-11, 00:25   #61
Βάγια76

Βάγια76 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μετακόμισα πριν απο λίγες μέρες και γι αυτό σε ρωτάω. Η αλήθεια είναι πως ΔΕΝ έχω δει καμία και βλέποντας πως εσύ είσαι πολύ μέσα στα πράγματα απευθύνθηκα σε σένα. ΑΝ μάθεις κάτι για Καλαμαριά και δεν σου είναι κόπος, στειλε μου π.μ.
Ο χρήστης Βάγια76 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-05-11, 16:28   #62
mpempaki

mpempaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ρωτησα την παιδιατρο μας γιατι σκεφτηκα και γω το μπαλετο ως δραστηριοτητα και μου ειπε πως καλο θα ηταν να παει μετα τα 4 γιατι τοτε οι χονδροι γινονται κοκκαλα και κατι για τα ισχια της που δεν το πιασα ακριβως!!
Ο χρήστης mpempaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-05-11, 00:15   #63
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mpempaki Εμφάνιση μηνυμάτων
ρωτησα την παιδιατρο μας γιατι σκεφτηκα και γω το μπαλετο ως δραστηριοτητα και μου ειπε πως καλο θα ηταν να παει μετα τα 4 γιατι τοτε οι χονδροι γινονται κοκκαλα και κατι για τα ισχια της που δεν το πιασα ακριβως!!
η ημιμάθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια!
οι παιδίατροι δεν ξερουν και δυστυχως παραπλανούν τον κόσμο. στις προσχολικές ηλικίες δεν κανουμε μαπλετο. εκείνοι ξερουν μπαλετο που σημαινει πουεντ, πιρουετες κλπ βηματα που δεν κανουν τα παιδιά σε αυτη την ηλικία. αυτα ξεκινάνε πολύ αργότερα και μονο εαν η δασκάλα ξερει τι κανει μεσα στην ταξη σε καθε ηλικία.
τα παιδιά ξεκινάνε με μουσικοκινητική και δημιουργικό χορο, τα οποία είναι φυσική κίνηση και δεν επιβαρύνεται ΚΑΘΟΛΟΥ το μυικό συστημα, ουτε οι χονδοι, ουτε τα ισχύα. αυτα επιβαρύνοντα οταν τα παιδιά "πεσουν" σε ασχετη δασκάλα και τα "πιεζει" να κανουν πραγματα που σωματικά- μυικά δεν εχουν την οριμότητα!
οταν πανε παιδικο σταθμό και κανουν δραστηριότητα μουσικοκινητική... λεει κανενας παιδίατρος να μην κανει το παιδί; ΟΧΙ!!!!!! εμμμμ...;;;;;

Παλιά 24-08-11, 21:38   #64
Cleo's Mommy

Περιοχή: Ρόδος
Cleo's Mommy χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ισμηνη καλησπερα

Σκεφτομαι κι εγω να παω την κορουλα μου μπαλετο.. θα γινει 3 το Νοεμβριο. Εμεις μενουμε Ρόδο, εχει πολλες σχολες αλλα μηπως μπορεις να μου προτεινεις αν γνωριζεις ποια ειναι η καλυτερη για αυτη την ηλικια?
Επισης η κορη μου οταν περπαταει γυρναει λιγο το ποδαρακι της προς τα μεσα (οχι κατι το ιδιαιτερο). Καποια κοπελα μου ειπε οτι με το μπαλετο ισιωνουν τα ποδαρακια και εκεινη ειδε μεγαλη αλλαγη στον εαυτο της οταν ηταν μικρη. Ισχυει κατι τετοιο??
Επισης η μικρη μου φοραει γυαλακια. Ειναι αυτο εμποδιο για το μπαλετο?

Σ'ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση σου

Ο χρήστης Cleo's Mommy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-08-11, 22:16   #65
arieta

Το avatar του χρήστη arieta

arieta χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
αν σας ενδιαφέρει ακόμη για μπαλετο για τα κορίτσια σας, πείτε μου σε πια περιοχή μένετε να σας συστήσω καποια σχολή μπαλετου.
Γεια σου φίλη μου, επειδή βλέπω ότι είσαι πολύ ενημερωμένη , έχεις κάποια σχολή να μου προτείνεις άνω γλυφάδα?

σε ευχαριστώ
Ο χρήστης arieta δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-08-11, 23:25   #66
marianna123

Περιοχή: Athens
marianna123 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Iσμήνη καλησπέρα!Και η δική μου κόρη ειναι 3+ ετών και ψάχνω για σχολή μπαλέτου. Γνωρίζεις κάτι για Ελευσίνα?
Ο χρήστης marianna123 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-08-11, 17:09   #67
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

θα απαντησω αυριο σε ολες τις μανούλες... γιατι μολις μπήκα απο διακοπές!

Παλιά 29-08-11, 14:00   #68
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

νομιζω πώς απάντησα σε ολες τις μανούλες.
ειαμι στη διαθεσή σας...πάντα!

Παλιά 29-08-11, 15:40   #69
thirgini

thirgini χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
νομιζω πώς απάντησα σε ολες τις μανούλες.
ειαμι στη διαθεσή σας...πάντα!
Ismini, εισαι δασκάλα μπαλέτου και τα ξερεις ολα αυτά? Μπραβο...
Ηθελα να σε ρωτησω από ποια ηλικια να ξεκινησω την μικρη μου? ειναι τωρα 2 και κατι... Μενουμε Κρητη(Ηρακλειο). Εχεις κατι υπόψην σου?
Ευχαριστώ.
Ο χρήστης thirgini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-08-11, 17:16   #70
ariel

Περιοχή: Βύρωνας
ariel χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή αγόρια και χορός

Ισμήνη, έχω ένα αγοράκι 3 ετών, ο οποίος είναι πολύ χορευταράς και μουσικόφιλος. Πιστεύεις ότι θα μπορούσε να ενταχθεί σε κάποιο πρόγραμμα; Μένω Βύρωνα κοντά στο Ντάνκαν, αλλά εκεί τα παίρνουν από τα 4, αν δεν κάνω λάθος. Από μωρό τον πήγαινα εκεί για βόλτα και κόλλαγε και έβλεπε τις χορεύτριες να κάνουν μάθημα. Ποια είναι η γνώμη σου για τα αγόρια σε μάθημα χορού; Υπάρχει περίπτωση να φάει κοροϊδία;
Ο χρήστης ariel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-08-11, 22:15   #71
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο avirginia Εμφάνιση μηνυμάτων
Ismini, εισαι δασκάλα μπαλέτου και τα ξερεις ολα αυτά? Μπραβο...
Ηθελα να σε ρωτησω από ποια ηλικια να ξεκινησω την μικρη μου? ειναι τωρα 2 και κατι... Μενουμε Κρητη(Ηρακλειο). Εχεις κατι υπόψην σου?
Ευχαριστώ.
ναι ειμα δασκαλα μπαλέτου, αυτο εχω σπουδάσει κι εχω και σχολή στην αθήνα.
στη σχολή μου τα παίρνω απο 2,5 χρονων γαιτι εχω μια καταπληκτική δασκάλα για τα μωρούλια.
ξερω πολλες σχολες στην κρητη, αλλα δεν ξερω ποιες παίρνουν τοσο μικρά παιδιά. μπορώ να σου προτείνω καποιες και να πας να ρωτήσεις.

Παλιά 29-08-11, 22:17   #72
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ariel Εμφάνιση μηνυμάτων
Ισμήνη, έχω ένα αγοράκι 3 ετών, ο οποίος είναι πολύ χορευταράς και μουσικόφιλος. Πιστεύεις ότι θα μπορούσε να ενταχθεί σε κάποιο πρόγραμμα; Μένω Βύρωνα κοντά στο Ντάνκαν, αλλά εκεί τα παίρνουν από τα 4, αν δεν κάνω λάθος. Από μωρό τον πήγαινα εκεί για βόλτα και κόλλαγε και έβλεπε τις χορεύτριες να κάνουν μάθημα. Ποια είναι η γνώμη σου για τα αγόρια σε μάθημα χορού; Υπάρχει περίπτωση να φάει κοροϊδία;
ναι αμε να τον γράψεις σε σχολή. σε αυτη την ηλικία κάνουν δημιουργικο χορο- μουσικοκινητική αγωγη.
δε χρειαζεται να λετε οτι κάνει μπαλέτο... υπάρχει χορευτής στη λυρική που σαν παιδι δεν ελεγε σε κανέναν οτι ασχολείται με τον χορο. υπάρχει δυστυχως προκατάληψη σε αυτο...

Παλιά 07-09-11, 01:18   #73
rna

rna ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
δε χρειαζεται να λετε οτι κάνει μπαλέτο... υπάρχει χορευτής στη λυρική που σαν παιδι δεν ελεγε σε κανέναν οτι ασχολείται με τον χορο. υπάρχει δυστυχως προκατάληψη σε αυτο...
Δυστυχώς στην Ελλάδα υπάρχει προκατάληψη στο θέμα του κλασικού χορού για τα αγόρια και είναι πραγματικά κρίμα γιατί σίγουρα θα υπάρχουν πολλά αγόρια με ταλέντο που διστάζουν να ασχοληθούν...

Όσες φορές έχω δει χαρισματικούς χορευτές σε παραστάσεις μπαλέτου, πραγματικά τους χαζεύω...Συνδυάζουν την αρμονία με την επιβλητικότητα και ''γεμίζουν'' την σκηνή.

Εγώ πάντως αν είχα αγόρι, με μεγάλη χαρά θα το άφηνα να ασχοληθεί με τον κλασικό χορό, αν βέβαια θα το ήθελε και το ίδιο.
Ο χρήστης rna δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-09-11, 11:00   #74
jackrussel

jackrussel χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
η ημιμάθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια!
οι παιδίατροι δεν ξερουν και δυστυχως παραπλανούν τον κόσμο. στις προσχολικές ηλικίες δεν κανουμε μαπλετο. εκείνοι ξερουν μπαλετο που σημαινει πουεντ, πιρουετες κλπ βηματα που δεν κανουν τα παιδιά σε αυτη την ηλικία. αυτα ξεκινάνε πολύ αργότερα και μονο εαν η δασκάλα ξερει τι κανει μεσα στην ταξη σε καθε ηλικία.
τα παιδιά ξεκινάνε με μουσικοκινητική και δημιουργικό χορο, τα οποία είναι φυσική κίνηση και δεν επιβαρύνεται ΚΑΘΟΛΟΥ το μυικό συστημα, ουτε οι χονδοι, ουτε τα ισχύα. αυτα επιβαρύνοντα οταν τα παιδιά "πεσουν" σε ασχετη δασκάλα και τα "πιεζει" να κανουν πραγματα που σωματικά- μυικά δεν εχουν την οριμότητα!
οταν πανε παιδικο σταθμό και κανουν δραστηριότητα μουσικοκινητική... λεει κανενας παιδίατρος να μην κανει το παιδί; ΟΧΙ!!!!!! εμμμμ...;;;;;
πες τα κοπελα μου
Ο χρήστης jackrussel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-09-11, 10:52   #75
ALIKOYLA

Περιοχή: ΔΥΤΙΚΑ ΠΡΟΑΣΤΙΑ
ALIKOYLA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΙΣΜΗΝΗ,ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ καλο χειμωνα.εχεις καμια σχολη υποψιν για τη μεγαλη μου στον κολωνο.ειναι 4μιση ετων.να ρωτησω κατι και αν θες απαντα.ποσο περιπου ειναι τα διδακτρα?η εγγραφη που δινουμε ειναι νομιμη ή απλα μας παιρνουν τα λεφτα χωρις λογο?ευχαριστω και περιμενω απαντηση.
Ο χρήστης ALIKOYLA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-09-11, 00:06   #76
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

η εγγραφη ειναι νομιμη. για σχολη στον κολωνό κοίταξε στο www.sisxe.com

Παλιά 14-09-11, 09:02   #77
giraffina

giraffina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλή σας μέρα και καλή σχολική χρονιά σε όλες!!! Να χαίρεστε τα παιδάκια σας!...Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου για σχολές στην Κηφισιά?..Υπάρχει κοντά στο σπίτι μου το School of Dance Ελίνα Μελέντη - Φωτεινή Σαντοριναίου...γνωρίζετε να μου πείτε? Ευχαριστώ
Ο χρήστης giraffina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-09-11, 17:33   #78
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο giraffina Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή σας μέρα και καλή σχολική χρονιά σε όλες!!! Να χαίρεστε τα παιδάκια σας!...Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου για σχολές στην Κηφισιά?..Υπάρχει κοντά στο σπίτι μου το School of Dance Ελίνα Μελέντη - Φωτεινή Σαντοριναίου...γνωρίζετε να μου πείτε? Ευχαριστώ
ναι! πολύ καλή σχολή!

Παλιά 10-01-12, 12:33   #79
ALIKOYLA

Περιοχή: ΔΥΤΙΚΑ ΠΡΟΑΣΤΙΑ
ALIKOYLA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα.ξερει καμια μαγαζι με ειδη μπαλετου,κορμακι οχι παπουτσια στο περιστερι?ευχαριστω πολυ.
Ο χρήστης ALIKOYLA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-01-12, 14:28   #80
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ALIKOYLA Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα.ξερει καμια μαγαζι με ειδη μπαλετου,κορμακι οχι παπουτσια στο περιστερι?ευχαριστω πολυ.
στο περιστέρι δεν ξερω
κεντρο- συνταγμα, δε σε βολευει; παγκράτι;
καταστημα μάγια, νικης 2

Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές