Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Διακοπές

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 25-07-08, 00:02   #1
Aggeloudia

Το avatar του χρήστη Aggeloudia

Aggeloudia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Κανεις για Ρωμη;;;;;

Κοριτσια έχει πάει κάποια η κάποιος στην Ρωμη;Βρηκα πολλά πράγματα μέσα απο το internet για την Ρωμη [ιστορια,πολιτισμός,αξιοθέατα] αλλά θα ήθελα την προσωπική σας γνωμη για τα πιο πρακτικά θέματα,[shoping,κρυφές γωνιές] η οτι άλλο σας έκανε εντυπωση.Λέμε και για Φλωρεντία...!!!!!!Εεεεεε τι λέτε;;;
Παλιά 25-07-08, 11:43   #2
Ekabn

Περιοχή: Αθήνα
Ekabn ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ρώμη δεν έχω πάει, φέτος πήγα όμως για πρώτη φορά Ιταλία και έχω πάθει πλάκα. θα μου πεις, καλά δεν το είχες καταλάβει ότι είναι ένα χάρμα; Βέβαια όλοι το λένε ότι είναι ωραία αλλά δεν ξέρω, ίσως έπρεπε να μου το είχαν πει πιο έντονα, δεν είχα καταλάβει πόσο απίθανα όμορφη είναι η Ιταλία.

Είμαι κατενθουσιασμένη. Είναι ένα πανέμορφο μέρος, το οποίο οι άνθρωποι το σεβάστηκαν, το διατήρησαν. Δε χορταίνεις να βλέπεις όμορφα πράγματα, κτίρια, πλατείες, δρόμους, πάρκα, όλα σ'αυτή τη χώρα είναι όμορφα. Ακόμη και οι άνθρωποι, για να μην πω για τα ρούχα τους (ιδίως στο Μιλάνο, είδα πολύ ωραία ντυμένες γυναικες, και άντρες), όλοι είναι σικάτοι, στυλάτοι, δεν το έχω ξαναδεί αυτό, όλοι σου λέω όλοιοιοιοιοι.
Και τα λίγα άσχημα που μπορεί να δεις σε αυτή τη χώρα δεν έχουν καμία σημασία, είναι τόσο λίγα που χάνονται μέσα στην τόση ομορφιά.

Πήγα Φλωρεντία, μεταξύ άλλων και μου άρεσε πολύ. Μόνο αν θες να πας Ουφίτσι, κανόνισε να κλείσεις εισιτήρια από το ίντερνετ, γιατί οι ουρές είναι απίστευτες. Το ίδιο πολύ πιθανό να ισχύει και για τα μουσεία της Ρώμης. Εμείς που πήγαμε στη Βόρειο Ιταλία και είχαμε κλείσει σε όλα τα μουσεία από πριν, προσπεράσαμε κάτι ατέλειωτες ουρές.

Φλωρεντία να ανέβετε και στον τρούλο του καθεδρικού, βλέπεις όλη την απίστευτη θέα. Βέβαια είναι τετρακόσια εξηντα τόσα σκαλιά. Αλλά αξίζει τον κόπο.
ΕΠίσης, έχω ακούσει πολύ καλά πράγματα για τη Σιένα. Και δίπλα στη Φλωρεντία είναι ένα χωριό με ένα ψιλοπερίεργο όνομα (πολλά κάπα έχει νομίζω) το οποίο είναι το απόλυτο μάστ. Δε θυμάμαι πώς και γιατί, αλλά είναι.

Ααααααααχχχχχχχ, τυχερούλα, άστα, μη ρωτάς λεπτομέρειες και μην ψάξεις αλλού. ΚΛείσε για Ρώμη και δε θα χάσεις.
Ο χρήστης Ekabn δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-07-08, 11:49   #3
nikol76

nikol76 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Φλωρεντία τέλεια...Φρόντισε να κλείσεις να πας με το τρένο...Πολύ πιο γρήγορα και άνετα από ότι με πούλμαν..Για shopping προτείνω Castello Romano λίγο έξω από την Ρώμη. Είναι φοβερο outlet τεράστιο και με φανταστικά πράγματα
Ο χρήστης nikol76 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-07-08, 14:00   #4
Aggeloudia

Προεπιλογή

Nikol76 και Ekabn σας αυχαριστώ πολύ πολύ. Εχουμε κλεισει Ρωμη και μια μονοημερη Φλωρεντία.Καλό πακέτο με πολύ καλά ξενοδοχεια. Μπηκα και τα ειδα.Οσο για τα 600 τόσα σκαλιά στην Πράγα έχουμε ανέβει κάπου στα 900 ΄χωρις να το ξέρουμε και να λέμε" αντε και αλλα 10 άντε και άλλα 10 και τελικά τα πήγαμε όλα και τα 900", βάλε και 999 [κατα την παράδοση τουλάχιστον] του Ναυπλιου.....απο σκαλιά καλά πάμε.
Το στοκατζίδικο είναι πολύ χρησιμο.ΘΑ ΠΑΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!!!!!Αν μπορεις να θυμηθεις το χωριουδάκι με τα "κ" θα σου ήμουν υπερυπόχρεη.
Μουσεια θα κλεισω εκει.Ετσι και αλλιώς με ενδιαφέρουν κάτι σαν τα λαογραφικά τα δικά μας. Εχω κολλημα....Μη μας φάει η ζέστη φοβάμαι μόνο. Κοριτσια ευχαριστώ.
Παλιά 25-07-08, 14:11   #5
yogini

Το avatar του χρήστη yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλα ετσι και πατε Βατικανό θα δειτε τη μεγαλύτερη ουρά της ζωής σας

Πάντως δεν ξετρελλάθηκα τόσο με τη Ρώμη....ενω Βενετία και Βερόνα έπαθα τρελή πλάκα! Η Βόρεια Ιταλία ειναι το κάτι άλλο.

Το κακό της Ρώμης ειναι ότι εκεί στο κέντρο τα έχουν κάνει όλα τουριστικά και δεν μπορείς να απολαύσεις ουτε μια μακαρονάδα. Για το λόγο αυτό θα σας πρότεινα να παρασυρθείτε σε στενά και γειτονιές πιο μακρυά απο τα αξιοθέατα για να πάρετε μια πιο αυθεντική γέυση.

Καλα να περάσετε!
Ο χρήστης yogini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-07-08, 14:17   #6
Ekabn

Ekabn ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

San Gimigniano (Σαν Τζιμινιάνο) το λένε το χωριό, ούτε ένα "κ"
Είναι ένα μεσαιωνικό χωριό με πύργους, σαν τη Βάθυα, στη Λακωνία. Ε΄χω ακούσει πολύ ωραία πράγματα. Αλλά να σου πω αν πας μια μέρα στη Φλωρεντία, κάτσε εκεί καλύτερα, γιατί τελικά δε θα προλάβεις να δεις πολλά και θα σε φάνε οι δρόμοι.

Λοιπόν, κι εγώ συμφωνώ να ξεφύγεις από τα πολύ τουριστικά μέρη, παντού αυτό είναι μια καλή επιλογή. Φαντάζομαι ότι είναι στα σχέδια αυτό, αλλά το λέω, πάρτε άνετα παπούτσια και λυώστε τα!
Παλιά 26-07-08, 01:15   #7
ΑΜΑΡΥΛΛΙΣ

Το avatar του χρήστη ΑΜΑΡΥΛΛΙΣ

Περιοχή: ΚΟΚΚΙΝΟ ΛΙΜΑΝΙ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ΑΜΑΡΥΛΛΙΣ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΑΓΚΕΛΟΥΔΙΑ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗ ΡΩΜΗ ΓΑΜΙΛΙΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟ 2004
ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΠΕΡΑΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΔΡΑ ΜΟΥ
ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΙΚΑΜΕ ΕΙΤΑΝ ΦΑΓΙΤΟ!!
ΕΛΕΓΑ ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΘΑ ΤΡΟΩ ΜΑΚΑΡΟΝΑΔΕΣ ΚΑΙ ΠΙΤΣΕΣ
ΑΠΕΣΙΑ ΚΑΙ ΤΑ 2
Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΚΑΛΙΤΕΡΕΣ ΜΑΚΑΡΟΝΑΔΕΣ ΚΑΙ ΠΙΤΣΕΣ
ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ ΟΛΑ ΕΚΕΙ
ΠΗΓΑΜΕ ΒΑΤΙΚΑΝΟ, ΚΟΛΟΣΙΑΙΟ , ΦΟΝΤΑΝΑ ΝΤΙΤΡΕΒΙ
ΓΕΝΙΚΑ ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΟΛΗ ΤΗ ΡΩΜΗ
ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ΝΑ ΘΗΜΙΘΩ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΜΑΣ
Παλιά 28-07-08, 09:46   #8
Ekabn

Ekabn ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εμείς με το φαγητό είχαμε πρόβλημα, δε μπορώ να καταλάβω γιατί. Όχι ότι ήταν χάλια, αλλά δεν ήταν αυτό που περίμενα. Πολύ καλά φάγαμε δύο φορές μόνο, όπου και τα σκάσαμε χοντρά. Ίσως θέλει λίγο ψάξιμο από πριν, πάρε καναν οδηγό και μελέτησε τα εστιατόρια, ή μπες στο site του Lonely Planet και διάβασε κι εκεί έχει σχόλια διάφορα αναγνωστών.

Γιατί είναι πραγματικά κρίμα να πας στην Ιταλία και να μη χαρείς το φαΐ...
Παλιά 30-07-08, 14:37   #9
Aggeloudia

Προεπιλογή

Κορίτσια μου γλυκά σας ευχαριστώ μια-μια για τις εντυπώσεις σας.Βοηθάει πολύ.Δεν ειναι και το καλύτερο να πάς και να μην φάς καλό Ιταλικό φαγητό. Πολοί είναι αυτοί που μου έχουν πει για το φαγητό αλλά απότι καταλαβαίνω και συμπεραίνω μάλλον εμεις του εχουμε αλλάξει την πίστη του Ιταλικού φαγητού. Αφρατέψαμε την ζύμη της πίτσας, νεροβράσαμε μέχρι λιωσηματος τα μακαρόνια....εεεε μάλλον γιαυτό οταν πάμε εκει μας φαίνονται...κάπως.
Να δω που θα βρω κανα ρουχαλάκι οχι πισικ...λε να φέρω πίσω για την βάπτηση...
Παλιά 31-07-08, 10:30   #10
Ekabn

Ekabn ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Aggeloudia
Πολοί είναι αυτοί που μου έχουν πει για το φαγητό αλλά απότι καταλαβαίνω και συμπεραίνω μάλλον εμεις του εχουμε αλλάξει την πίστη του Ιταλικού φαγητού. Αφρατέψαμε την ζύμη της πίτσας, νεροβράσαμε μέχρι λιωσηματος τα μακαρόνια....εεεε μάλλον γιαυτό οταν πάμε εκει μας φαίνονται...κάπως.
Δε νομίζω ότι είναι μόνο αυτό. Αυτό που λες το είχα κι εγώ υπόψη μου και ανυπομονούσα για τη λεπτή ζύμη της πίτσας και τα αλ ντέντε μακαρόνια. Απλώς πέραν αυτών χρειάζεσαι κι άλλα πράγματα. Ε, αυτά τα άλλα δεν τα βρήκα συχνά. Δεν είναι αυτονόητο ότι θα κάτσεις στο πρώτο μέρος που θα βρεις και θα φας και θα πεις "ναι ρε γμτ, ΑΥΤΟ είναι ιταλικό φαγητό". Κάπως έτσι πρέπει να νοιώθουν και όσοι έρχονται εδώ, πολλά "ελληνικά" εστιατόρια δεν είναι και ό,τι καλύτερο, τα υλικά δεν είναι ό,τι καλύτερο, έχουν ταγκισμένα λάδια και κρέατα τίγκα στο λίπος. Οπότε για λόγους εκτέλεσης του φαγητού νοιώθεις ότι κάτι χάνεις.

Όσο για τα ρούχα, εγώ λυπάμαι δε μπορώ να σε βοηθήσω. Πάντως, νομίζω ότι αφού θα μείνεις κάμποσες μέρες, θα έχεις την ευκαιρία να ανακαλύψεις αυτά που θες. Εγώ πήγα για μια μέρα στο Μιλάνο και τελικά νομίζω ότι τα πιο ενδιαφέροντα ρούχα τα βρήκα στο πρώτο πρώτο μαγαζί που μπήκα, αλλά δεν τα πήρα γιατί έλεγα, σιγά, θα βρω καλύτερα παρακάτω. Δε βρήκα εξίσου καλά (και στο ίδιο επίπεδο τιμής εννοείται).

Πάντως, νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να πάρεις έναν οδηγό και να βρεις εκεί ποιά μαγαζιά συνστήνει και γιατί. Επίσης, στο ίντερνετ μπορείς να βρεις προτάσεις. Αν το είχα κάνει αυτό πριν το Μιλάνο μπορεί να είχα βρει πράγματα.
Γκουντ λακ!
Παλιά 31-07-08, 14:57   #11
Aggeloudia

Προεπιλογή

Ekabn ξέρεις σε ποια ιστοσελίδα να μπώ;;;
Μην πάω και τυφλή...!!!!!!
Οσο για το φαγητό είμαι και της μακαρονάδας και του ...gellato.ΘΑ ΤΑ ΤΣΑΚΙΖΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!
Παλιά 31-07-08, 15:29   #12
Ekabn

Ekabn ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δοκίμασε το www.lonelyplanet.com.

Αφού επιλέξεις Ρώμη, κάτω στη σελίδα μπορείς να κοιτάξεις στα Traveller Tips and Discussion και ίσως να βάλεις κι εσύ ερώτημα.

Επίσης, μπορείς να πας σε κανα βιβλιοπωλείο, να βρεις το σχετικό βιβλίο, να ψάξεις τί προτείνει μέσα για αγορές και να τα αντιγράψεις σε ένα φύλλο χαρτί. Διάβασε μόνο λίγο, μήπως καταλάβεις γιατί προτείνει το κάθε μέρος, μήπως και καταλάβεις αν σου κάνει ή όχι. Πάντως νομίζω ότι αν τον αγοράσεις τον οδηγό δε θα τα κλάψεις τα λεφτά σου. κατ'αρχήν, θα το έχεις συνέχεια στη βιβλιοθήκη σου να σου θυμίζει το ταξίδι. Δεύτερον, βρίσκεις πολύ χρήσιμα τιπ σε τέτοιους οδηγούς (αρκεί να τα διαβάσεις φυσικά)

Επίσης, ίσω ςνα μπεις και σε κανα άλλο φόρουμ, ελληνικό, κάτι θα υπα΄ρχει σχετικά δε μπορεί, γράφουν αρκετά για ταξίδια
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 31-07-08, 15:48   #13
yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Όντως το φαι στη Ρώμη, ΧΑΛΙΑ! Γιατί απλούστατα ειναι σαν να τρως στο δικό μας Μοναστηράκι...μονο για τουρίστες.

Γι'αυτό και συνιστώ να χαθείτε στα στενά και να βρείτε κάποιο εστιατόριο οπου θα κοζάρετε να τρώνε μόνο Ιταλοί και να έχει κόσμο!

Εμείς τη βγάλαμε τις περισσότερες μέρες με PANINI (ειναι κάτι πολύ ωραία σαντουιτσ που φτιαχνουν)

Αχ κοριτσάκι να περάσεις τέλεια!
Παλιά 31-07-08, 16:40   #14
Ekabn

Ekabn ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yogini
Γι'αυτό και συνιστώ να χαθείτε στα στενά και να βρείτε κάποιο εστιατόριο οπου θα κοζάρετε να τρώνε μόνο Ιταλοί και να έχει κόσμο!
Σωστό, σωστότατο.

Λοιπόν, μπήκα τώρα στο forums.gr, έχει μέσα ένα σέξιον για ταξίδια, και μέσα έχει ερώτηση για τη Ρώμη, βέβαια όχι πολλές απαντήσεις, αλλά παρακολούθα το, κάτι θα διαβάσεις
Παλιά 31-07-08, 17:05   #15
miracle

Το avatar του χρήστη miracle

miracle ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ax..Ρωμη, τι μου θυμισες, τι ωραια που ειχαμε περασει!!

Λοιπον...

Αξιοθεατα, ολα μαζεμενα και με το μετρο πας παντου...τα ισπανικα σκαλια ειναι υπερτιμημενα, αρκετη βρωμια και πολυκοσμια. Το Βατικανο μου αρεσε περισσοτερο απο ολα. Παρακαμψαμε σαν γνησιοι ελληνες τη μεγαλυτερη ουρα που ειχα δει στη ζωη μου και περασαμε μεσα σε 5 λεπτα, γλυτωσαμε 3 ωρες ορθοστασια. Οι ξενοι μαλλον δεν ειχαν συνατησει τετοιο θρασος παλι και δεν μιλησαν καθολου...Ευτυχως δεν φαγαμε ξυλο...Το ιδιο καναμε και στο μουσειο του Βατικανου...
Επισης πραγματικη κουκλα πλατεια ειναι η πιατσα Ναβονα, με τους πλανοδιους ζωγραφους. Υπεροχη, ειδικα προς το σουροπο, που αναβουν τα φωτα της...ο,τι πιο ρομαντικο για καφεδακι ή μπυριτσα!

Φαγητο: απλα τελειο, καταπληκτικο...αρκει να απομακρυνθειτε απο τους εμπορικους δρομους και να παρατηρειτε που πανε οι Ιταλοι για φαγητο.
Οι πιτσες ηταν οι αυθεντικες πιτσες, με την λεπτη ζυμη, οχι τα δυο κιλα ζυμαρι που εχουν οι δικες μας και με λιγα υλικα απο πανω. Ζυμαρικα φρεσκα, φτιαγμενα εκεινη την στιγμη. Τιραμισου και παγωτα, θεϊκα !

Η Φλωρεντια μου φανηκε "τουριστική" πολυ. Τυποποιημενο φαγητο και γενικα παρακμιακη εικονα....ενα Ποντε Βεκιο και ενα Ουφιτσι ειναι τα μονα που μου εμειναν σαν εικονα...
Δεν ξαναπηγαινα με τιποτα, αλλα Ρωμη με χιλια!!
Ο χρήστης miracle δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-08-08, 01:16   #16
Μαρια Στυλιανακη

Μαρια Στυλιανακη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλά αυτό με το βατικανό ΠΩΣ το καταφέρατε????!!!!! απίστευτο όμως.
θυμαμαι και εγώ, όταν είχα πάει είχε ουρα... ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΟΥ! δεν περιμενα φυσικά το άφησα για κάποια άλλη φορά!

λοιπον έξω απο την φλωρεντία, στην μέση του πουθενά,
έχει ΤΟ φανταστικό στοκατζιδικο,
ειναι βασικα ενα κατάστημα ενός επιπέδου,, όπου πάνε τα υπόλοιπα κάθε σαιζον, απο ολους τους ντιζαινερ. ειναι must αν εχεις φετίχ τα παπούτσια. Εκεί θα βρείς ότι πιο περίεργο σε τιμή κανονικού παπουτσιού. Βέβαια απο σχέδια εχει αυτά που έχουν περισσέψει, τα περισσότερα εκκεντρικά. Αλλά με λίγο ψάξιμο θα βρείς. Εχει και ρούχα, αρκετά.
λογικά αυτο το STOCK το έχουν οι οδηγοί ...
Θυμάμαι σκηνικό, κοπέλες που είχαν έρθει απο την Σαουδική Αραβία ή απο κάπου εκεί, που φορούσαν μαντίλες, και βγήκαν με 3 τσάντες τεράστιες στο κάθε χέρι, η κάθε μια!

αν πατε φλωρεντία δε γίνεται λοιπον να μην πας και εκεί . (χιχι)

απο Ρώμη....
χμ... προσωπικά δεν θυμάμαι καθόλου το φαγητό,

ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΠΑΓΩΤΑΤΖΙΔΙΚΟ ΜΑΣΤ που είναι ΠΙΣΩ μαλλον μπροστά στην εισοδο του πάνθεον σε ενα στενάκι. εκεί πρέπει να πάτε πολύ εντυπωσιακό.
Το ιταλικό παγωτό είναι το καλύτερο, και αυτό το παγωτατζίδικο ήταν ΤΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...

επίσης να ρωτήσετε ή να διαβάσετε σε οδηγούς εάν έχει κανένα πανηγύρι/πάρτυ όταν θα πάτε. έτσι για την ατμόσφαιρα. ειχαμε παει σε ενα και ηταν πολυ ωραία.

Εγώ θυμάμαι που ήθελα να φαω giocchi που είναι το αγαπημένο μου φαγητό ιταλικό, και μου έλεγαν ότι ειναι φαγητό για τους φτωχούς και δε θα βρώ πουθενά. Τελικά βρήκαμε ένα σε ένα σοκάκι που είχε.

Πάντως η ατμόσφαιρα ειναι αυτό που αξίζει, τα διάφορα καφέ στις πλατειούλες...πολύ ωραία...
Ο χρήστης Μαρια Στυλιανακη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-08-08, 10:30   #17
Ekabn

Ekabn ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τελικά έπρεπε να είχα ανοίξει κι εγώ τόπικ πριν πάω Φλωρεντία ($%#^@*)
Παλιά 02-08-08, 00:02   #18
Aggeloudia

Προεπιλογή

Καλέ τι γινεται με το φαγητό;;;;!!!!!!!!!!!!!!Να πάρω καμια μπομπότα μαζί μου

Μαρία τι φαγητό είναι αυτό που έψαχνες να φάς...;;;;;

Στο stokατζίδικο θα πάω πρωτα ο Θεος ο κόσμος να χαλάσει.Ετσι κι αλλιώς ο αντρας μου δεν ακολουθει σε κάτι τέτοια.Οπου πάμε σε οποια χώρα πηγαινει ΠΑΝΤΑ σε ζωολογικους κηπους.Λές και η προβοσκίδα του ελέφαντα απο χωρα σε χωρα βγαίνει απαλλού...Τι να πω για το κολλημα τοιυ καθενός....

Κοριτσάκια μου γλυκά σας ευχαριστώ πολύ για τις γνωμες σας.....Ααααακαι κάτι που μου εκανε εντυπωση.Θέλαμε να πάρουμε μαζί μας και το Σισινι,7 μηνων περίπου και θέλει 200 ευρω...!!!!
80 για δαβατηριο...!!!και 115 για φόρους αεροδρομίου...!!!!μα αφου θα το κρατάω στην αγγαλιά μου.Κουφόοοοοοοοοοοο
Παλιά 02-08-08, 12:29   #19
Βαλεντινα

Το avatar του χρήστη Βαλεντινα

Βαλεντινα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το φαγητό στη Ρώμηείναι μια κανονική ιεροτελεστία. Ένα πλήρες ρωμαϊκό γεύμα διαρκεί από 2 έως 4 ώρες και τα πιάτα διαδέχονται το ένα το άλλο.
Το πρώτο πιάτο που θα έρθει στο τραπέζι θα είναι τα bruschetta (ψημένα ψωμάκια με ελαιόλαδο, φρέσκια ντομάτα και βασιλικό ή με σκορδοβούτυρο που συχνά συνοδεύονται από τυριά και αλλαντικά).
Στη συνέχεια καταφθάνει το antipasti. Το ορεκτικό αυτό θυμίζει τον δικό μας "μεζέ". Μπορεί να αποτελείται από ελιές, πιπεριά, φασόλια μέχρι αλλαντικά, τυριά κτλ. Είναι πάντοτε μια "πρόχειρη" δημιουργία του εκάστοτε σεφ.
Εν συνεχεία καταφθάνει το "πρώτο πιάτο" (il primo). Αυτό παραδοσιακά είναι ζυμαρικά με κάποιον από τους άπειρους συνδυασμούς σάλτσας. Πολλές φορές βέβαια το πρώτο πιάτο μπορεί να αποτελείται από gniocchi (μπαλάκια από πουρέ πατάτας με κόκκινη σάλτσα και τυρί τριμμένο), είτε σούπα, ριζότο ή polenta.
Το δεύτερο πιάτο (il secondo), το οποίο είναι και το κυρίως πιάτο, αποτελείται συνήθως από κάποιο ψάρι ή κρέας (σπάνια είναι ζυμαρικό) το οποίο συνοδεύεται από το il contorno, το συνοδευτικό πιάτο που είναι κάποια σαλάτα ή λαχανικά.
Τα επόμενα "βήματα" είναι κάποιο από τα καταπληκτικά γλυκά (tirramisu, pana cotta, gelato) και ο παραδοσιακός espresso.
Τη διαδρομή τελειώνει ένα από τα λικέρ (grappa, amaro, limencello).
Πολύ καλές επιλογές για φαγητό αποτελούν τα (Augusto, Edy, Lilli, La Fontanella).

Βέβαια, κανένας δεν θα παραλείψει να επισκεφθεί κάποια από τις αμέτρητες πιτσαρίες. Η κλασσική ρωμαϊκή (έξτρα λεπτή, σε αντίθεση με την πιο αφράτη ναπολιτάνικη) ζύμη, θα κάνει αμέσως εντύπωση, ενώ το "έφαγα μια ολόκληρη πίτσα μόνος μου" είναι κάτι που δεν θα δυσκολευθεί να το κάνει και ο πιο λιτοδίαιτος.
Οι καλύτερες πιτσαρίες βρίσκονται στην περιοχή γύρω από την Piazza N****a αλλά και στην λιγότερο τουριστική περιοχή του Trastevere. Απαγορεύεται δια ροπάλου η επίσκεψη σε κάποιο από τα εστιατόρια γύρω από το Βατικανό, καθώς θα φάτε το χειρότερο και συνάμα ακριβότερο φαγητό της Ρώμης. Τέλος, όσον αφορά τον καφέ, οι επιλογές είναι αμέτρητες (Antico Caffe Greco, La Tazza d’Oro). Μια από τις πάρα πολύ καλές επιλογές βρίσκεται στην Piazza Sant’Eustachio (Sant’Eustachio, il caffe) όπου φημίζεται για τον καλύτερο καφέ στη Ρώμη(η συνταγή είναι επτασφράγιστο μυστικό)

θα σου πω και λίγα πράγματα για φαγητό, διασκέδαση και αγορές..

Ελαφρυ γευμα : Gina στην Πιατσα Ντι Σπάνια
Θαλασσινά : Ηostaria dell' orso στη La Roseta
Zυμαρικά & κρεατικά : στο Dal Bolognese στην Πιατσα ντελ Ποπολο
Αυθεντικό ρωμαΪκο φαγητό : Στην περιοχή Testaccio στα παλιά σφαγεία..στο εστιατόριο Cecchino dal 1887. ( έχει το μεγαλύτερο κελάρι της πόλης)
Καφεδάκι : Πιατσα Ναβόνα, Βία Βένετο (η πιο σικάτη λεωφόρος-cafe de Paris & Harry's bar), Πιάτσα ντελ Ποπολο, Πιάτσα ντι Σπάνια
Βραδινή διασκέδαση:στη περιοχή Testaccio έχει πολλα μπαράκια στη σειρά και πιο κεντρικά στην Πιάτσα Ναβόνα - Campo dei Fiori (που θυμίζει λίγο Ψυρη)
Επίσης
Στην απέναντι όχθη του Τιβερη, στην περιοχή Trasvere , τα στενά σοκάκια θυμιζουν σκηνικό απο Ιταλικές ταινίες...κι έχει πολλές κλασσικές τρατορίες με εκέινα τα καρό τραπεζομάντιλα...

Μπορείς να πας και στη Βιλλα Μποργκεζε, ένα τεραστιο κήπο με γκαλερί, μουσεία, λίμνες και για να το δεις όλο χωρίς να χάσεις τη μέρα σου, να πάρετε το ειδικό τραινάκι ή να νοικιάσετε ποδήλατο

ΑΓΟΡΕΣ
Via Condotti : όλοι οι γνωστοί οικοι
Via Borgognona & Fratina : ανάμεσα στις φιρμες, υπάρχουν μικρά μαγαζάκια με χειροποίητα ειδη και δερμάτινα
Via del Corso : ο πιο εμπορικός δρόμος (εκεί βρισκονται και το ΖΑΡΑ -ΒΕΝΕΤΤΟΝ)
Via del Bambuino : Αντικερί & χειροποιητα έπιπλα

αν δεν ειστε του περπατήματος υπάρχουν και τα πολυκαταστήματα οπως το Rinessante & το Standa
Παλιά 03-08-08, 16:55   #20
Aggeloudia

Προεπιλογή

Κορίτσια είστε θυσαυροί...Ρωμαικοί.

Βαλεντίνα ....τι να πώ...1000000000 ευχαριστώ....Να υποθέσω απο το όνομα οτι είσαι Ιταλίδα...Ευχαριστώ.

Παλιά 03-08-08, 23:21   #21
biky

Το avatar του χρήστη biky

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
biky ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Aggeloudia να ξερεις οτι σε ζηλευω τρεεεεελα
λατρευω Ρωμη και γενικα Ιταλια ..... οσες φορες και αν παω απλα δεν φτανει
λοιπον το σιγουρο ειναι οτι θα κανεις τρεεελα ψωνια και ποοοοολυ περπατημα......
το παγωτατζιδικο που περιγραφει η Μαρια Στυλιανακη (αν λεμε το ιδιο )ειναι ΘΕΙΚΟ.....
100 γευσεις παγωτο στην σειρα.... και τι παγωτο!!!!!
να περασεις τελειαααααααα!!!!!!!!
Παλιά 04-08-08, 00:33   #22
Aggeloudia

Προεπιλογή

biky μικρό μου σευχαριστώ πολύ.Κορίτσια δεν ξερετε πόσο με ενθαρυνετε γιαυτό το ταξίδι.ΤΟ ΘΕΛΩ ΤΡΕΛΛΑ.Απο τον μηνα του μέλειτος έχω ΄να πάω.2 εγκυμοσύνες, 2 καισαρικές, δουλειά.σπίτι,παιδιά,μητέρα,ζυζυγος,κόρη,αδελφή που παντρέυτηκε και την βοηθησα στα ΠΑΝΤΑ....!!!!!

ΣΤΑΜΑΤΙΣΤΕ ΤΗ ΓΗ ΝΑ ΚΑΤΕΩ!!!!!!!!ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ.ΑΓΓΙΞΑ ΚΟΚΚΙΝΟ.

Θέλω πολύ να το κάνω αυτό το ταξίδι.Το περπάτημα με προβληματίζει λίγο αλλά...θα το κάνω.

Ο άντρας μου ,κλασικά.Στον ζωολογικό κήπο, όπως πάντα.

Και όσο για το παγωτό...υπέρβαρο θα πληρώσω στην επιστροφή.
Παλιά 04-08-08, 15:29   #23
Βαλεντινα

Το avatar του χρήστη Βαλεντινα

Βαλεντινα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Aggeloudia
Κορίτσια είστε θυσαυροί...Ρωμαικοί.

Βαλεντίνα ....τι να πώ...1000000000 ευχαριστώ....Να υποθέσω απο το όνομα οτι είσαι Ιταλίδα...Ευχαριστώ.

η γιαγιακα μου ειναι Ιταλιδα και εχω παει πολλες φορες
Ειναι υπεροχη πολη!Εχω τις καλυτερες αναμνησεις.

ευχομαι να περασετε τελεια και να γυρισεις ανανεωμενη

ποτε θα πατε;
Παλιά 05-08-08, 00:01   #24
Aggeloudia

Προεπιλογή

Πρώτα ο Θεός, 16 Αυγούστουμ πετάμε....Κατασταλτικά χάπια δεινουνε στις πτήσεις για Ιταλία;;;;Φ Ο Β Α Μ Ε ΑΑΑΑΑΠΠΠΠΠΙΙΙΙΙΣΣΣΣΤΤΤΤΕΕΕΕΥΥΥΤΤΤΑΑΑΑ.Εχω κάνει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ταξίδια με αεροπλάνο αλλά σε ενα απ όλα ξαφνικά και χωρις κάτι να εχει προηγηθει ΑΠΛΩΣ....ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΦΟΒΑΜΕ....Δεν κατάλαβα ποτέ γιατι συνέβει...οποτε αυτό το τάξίδι για μενα ειναι ΑΘΛΟΣ.Σευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου.
Παλιά 05-08-08, 09:47   #25
yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλέ μην φοβάσαι! Υπάρχει πιο τέλειο πράγμα απο το αεροπλάνο και το να βλέπεις τον κόσμο απο ψηλά;;;;

Μην ανησυχείς καθόλου!

Να περάσετε ΣΟΥΠΕΡ!!!!!
Παλιά 05-08-08, 10:11   #26
gerakina

gerakina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αυτό με το Βατικανό το κάναμε κι εμείς..ως γνήσιοι Έλληνες!
Πως?Απλώς σταθήκαμε ΔΙΠΛΑ από την ουρά όχι στην αρχή που ήταν χιλιόμετρα,αλλά λίγο πριν την είσοδο και διαβάζαμε έναν οδηγό που είχαμε μαζί μας για τα εκθέματα,τους πίνακες,τις αίθουσες κλπ.
Η ουρά περνούσε αλλά εμείς μέναμε ακίνητοι στο πεζοδρόμιο..
εε..σιγά σιγά πήγαμε πλάι πλάι και χωθήκαμε στην ουρά!
Είχε τόσο κόσμο που δεν καταλάβανε οτι δεν ήμασταν εκεί από την αρχή.
Α όλοι γύρω ήταν ξένοι,ας ήταν έστω κι ένας Έλληνας και σιγά μη μας άφηναν!

Πάντως πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να πας στα μουσεία στο Βατικανό!!
Εμείς τότε καταλάβαμε οτι πήγαμε Ιταλία!

Για το φαγητό θα συμφωνήσω με τα κορίτσια,
μην πάτε σε κεντρικούς δρόμους,τουριστικά κι όπου σας καλεί ο σερβιτόρος.
Περιπλανηθείτε στα γύρω στενά και θα ανταμοιφθείτε!
Και αξίζει να ακολουθήσετε τη σειρά που προτείνει η Βαλεντίνα στο φαγητό,
είναι μια πανδιασία γεύσεων που όταν τελειώσει θες..άλλη μία από την αρχή!

Το μωρό δε θα σας βολέψει να το πάρετε μαζί σας αν θέλετε να γυρίσετε
γιατί έχει περπάτημα και...δεν μπορείς να είσαι στη Ρώμη και μη τα δεις ΟΛΑ!

Μην ξεχάσεις να πάρεις φωτογραφική,φορτιστή,έξτρα κάρτα μνήμης ή φίλμ...

Να περάσεις τέλεια!Που θα περάσεις δηλαδή...
Παλιά 05-08-08, 10:20   #27
Vann

Vann ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Βαλεντινα εγω που σπουδασα Ιταλια τετοιες λεπτομερεις αποκλειεται να ελεγα κ να φανταστεις οτι εχω ζησει την Ρωμη, Αγγελουδια θα περασετε τελεια στην Ρωμη εχει τεραστιο ζωωολογικο κηπο κ θα ειναι κριμα να μην πατε,οπως επισης υπαρχει κ μια αγορα δεν θυμαμαι που ακριβως που πουλαει δερματινα σε εξευτελιστηκες τιμες,την ξερουν ολοι οπου κ να ρωτησετε,στην VIA CONDOTTI αναμεσα στα στενα εχει κ καποια στοκ μαγαζια που θα μπορεσεις να βρεις πιο οικονομια γιατι στην συγκεκριμενη οδο τα μαγαζια δεν πλησιαζονται.
Η Φλωρεντια ειναι τελεια (οχι οπως η Ρωμη) αλλα ειναι ενα καταπληκτικο μερος να κανονισετε να πατε κ μια ημερησια εκδρομη στην Σιενα εχω περασει εκει ενα καλοκαιρι κ ειναι φανταστικα νομιζω οτι καπου μεσα στον Αυγουστο εχουν το ΠΑΛΙΟ εαν το προλαβετε να πατε καταπληκτικο θεαμα ειναι μια κουρσα με αλογα μεσα στην πολη,ολλα ειναι λες κ βρισκεσαι στον Μεσαιωνα,ολοι ειναι ντυμενοι ετσι,κ ολο το κλιμα αναφερεται σε εκεικη την εποχη,τι να σου πω ειναι φανταστικα θα περασετε σουπερ
Ο χρήστης Vann δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-08-08, 15:20   #28
Aggeloudia

Προεπιλογή

Κορίτσια με ...φτιάξατε...

Gerakina αν το κάνω αυτό με την ουρά στο Βατικανό ο άντρας μου θα με χωρισει.Δεν γουστάρει να κάνει φασαρίες....Και αμα βρούμε καναν Ελληνα και μας φωνάξει θα χωθω στην φούστα της μπροστινής.Δεν κατουριέμαι και πάνω μου αλλά δεν μαρέσει να λογομαχώ και να με κοιτάει κόσμος...τα χάνω!!!!!!!!!!!!

yagini τωρα χτυπησες φλέβα.Εχω υψοφοβία ΜΕΓΑΛΟΥ ΒΑΘΜΟΥ [ετσι το αντιλαμβάνομαι τουλάχιστον εγώ...] Δεν ανεβαίνω γάλινες σκάλες ουτε μπαίνω σε εξωτερικά γιάλινα ασανσέρ. Εδω δεν μπήκα σε μουσειο που τρελαίνομαι στην Πράγα γιατι η εισοδος ήταν 10 βήματα πάνω σενα γιάλινο γεφυράκι.....

Vann ο άντρας μου απο τωρα ψάχνει να αγοράσει εισιτηρια για τον ζωολογικό κήπο μηπως και δεν βρει.ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΝΘΟΥΣΙΑΖΕΙ.Εεεμμμ τόσα χρόνια με μένα είναι εξικοιομένος

Ευχαριστώ ταμάλα για τις πληροφορίες.
Παλιά 05-08-08, 15:29   #29
miracle

Το avatar του χρήστη miracle

miracle ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gerakina
Αυτό με το Βατικανό το κάναμε κι εμείς..ως γνήσιοι Έλληνες!
Πως?Απλώς σταθήκαμε ΔΙΠΛΑ από την ουρά όχι στην αρχή που ήταν χιλιόμετρα,αλλά λίγο πριν την είσοδο και διαβάζαμε έναν οδηγό που είχαμε μαζί μας για τα εκθέματα,τους πίνακες,τις αίθουσες κλπ.
Η ουρά περνούσε αλλά εμείς μέναμε ακίνητοι στο πεζοδρόμιο..
εε..σιγά σιγά πήγαμε πλάι πλάι και χωθήκαμε στην ουρά!
Είχε τόσο κόσμο που δεν καταλάβανε οτι δεν ήμασταν εκεί από την αρχή.
Α όλοι γύρω ήταν ξένοι,ας ήταν έστω κι ένας Έλληνας και σιγά μη μας άφηναν!
Χαχαχαχα.....αυτο ακριβως καναμε και εμεις!!
Μονο που εγω εκανα πως διαβαζα τον οδηγο και ο αντρας μου κρατουσε την καμερα και τραβουσε ταχα μου αδιαφορα πλανα...σαν Ιαπωνας τουριστας. Τι πλακα!
Ο χρήστης miracle δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-10-08, 00:48   #30
aglaia
Παλιός Λογαριασμός Μέλους

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Ρώμη 2008

Θα πάμε ταξιδάκι από τις 26/10 μέχρι τις 2/11!

Δεν ξέρω αν θα έχω προσβαση, θα τα πούμε σύντομα!

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima
Ο χρήστης aglaia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-10-08, 10:23   #31
felinidoc

Το avatar του χρήστη felinidoc

Περιοχή: AΘΗΝΑ
felinidoc ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αγλαΐα, αν θετε κάτι πες μου!!!
Αχ ζηλεύω, πόσο ζηλεύω!!!
Θες να σου πω να πας για γαστριμαργική αναζήτηση;;;;;
Παλιά 24-10-08, 12:57   #32
Elenikat

Elenikat ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Επί τη ευκαιρία μπορείς να μελετήσεις και τον τρόπο που σιτίζονταν οι Ρωμαίοι!
Τι επίδραση είχε το φαί και το κρασί τους στα όργια?

Καλά να περάσετε! οπωσδήποτε ΠΑΓΩΤΟ!!!!!!!!!!
Παλιά 25-10-08, 01:04   #33
aglaia

aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο felinidoc
Αγλαΐα, αν θετε κάτι πες μου!!!
Αχ ζηλεύω, πόσο ζηλεύω!!!
Θες να σου πω να πας για γαστριμαργική αναζήτηση;;;;;
Ευχαριστώ! Για επανάληψη πάμε! Θα μείνουμε πάλι στη Τραστέβερε, ξέρω από μανάβικα και σούπερ μάρκετ μέχρι μπακάλικα εκτος ωραρίου! Φυσικά και παιδική χαρά και Βοτανικό κήπο! Στο ενδιάμεσο πάμε και σε κανένα μουσείο!

Αν έχεις να προτείνεις κάποιο εστιατόριο στην περιοχή, θα το τιμήσουμε δεόντως καθότι ο υιός δηλώνει ότι τρώει σαν σύγχρονος άνθρωπος (έχει φρίξει με αυτά που ακούει για τα παλαιολιθικά), είναι μέγα σαρκοφάγο, πιτσοφάγο, παγωτοφάγο!
Να σκεφτείς ότι την τελευταία φορά θυμόταν το παγωτατζίδικο που τρώγαμε την προηγούμενη και με πήγε μόνος τους από τη Santa Maria in Trastevere μέχρι το μαγαζι!

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima
Παλιά 25-10-08, 11:24   #34
felinidoc

felinidoc ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λίστα:

Είναι μακριά από το Trastevere αλλά αξίζει (πας με το μετρο χαλαρά) σταθμός Giulio Agricola

Το εστιατοριο είναι αυτό http://www.giudaballerino.it/ προτενω μενου degustation
Giuda Ballerino! - Largo Appio Claudio, 344
00174 Roma - Tel. 06 71584807

Eπίσης...Ristorante L'Ostrica http://www.ristorantelostrica.it/
Via Tuscolana, 2086
00173 ROMA
tel. 06 7232540
για ψαρι το καλυτερο (ή από τα καλύτερα) της Ρωμης (κάνουν και sushi mediterraneo) αλλά θα πας με ταξι

Στο trastevere τρώγαμε συχνά στο πασίγνωστο TAVERNA TRILUSSA
Via del Politeama - 06 5818918 φοβερά πρώτα πιάτα (στο φέρνουν με την padella το βαθύ τηγάνι)
Για γλυκό να ζητήσεις το millefoglie είναι αυτό που κατάλαβες θρυμματισμένο...καταπληκτικό

Επίσης ένα άλλο λίγο τουριστικό αλλά πολύ διασκεδαστικό (με μουσικούς, καλαμπούρι) είναι το Da Meo Patacca Piazza dei Mercanti 065816198 http://www.ristorantedameopatacca.com/chi_siamo.asp

Τα 2 τελευταία θα αρέσουν πολύ στον Θαλή (ειδικά το τελευταίο)
Παλιά 25-10-08, 11:34   #35
felinidoc

felinidoc ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο aglaia
παγωτοφάγο!
Να σκεφτείς ότι την τελευταία φορά θυμόταν το παγωτατζίδικο που τρώγαμε την προηγούμενη και με πήγε μόνος τους από τη Santa Maria in Trastevere μέχρι το μαγαζι!
Για παγωτό
Το καλύτερο
http://www.palazzodelfreddo.it/english/boot.htm
(κοντά στο Τερμινι)

Άλλο στο κέντρο
http://www.giolitti.it/english/home.html
Παλιά 25-10-08, 16:02   #36
aglaia

aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

felinidoc, ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες!

Σας ευχαριστώ όλες για τις ευχές!

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 27-10-08, 16:42   #37
C@t

Το avatar του χρήστη C@t

C@t ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αγλαια... άντε... ελπίζω να περάσεις καλά...

(κάνω μούτρα από τη ζήλεια μου)

________
I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.
Ο χρήστης C@t δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-10-08, 04:25   #38
aglaia

aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

felinidoc, ακόμη δεν έχουμε πάει πουθενά από όσα έγραψες γιατί χθες πήγαμε στην παιδική χαρά (ω, ναι, το παιχνίδι είναι απαραίτητο παντού!!! άλλωστε γι αυτό μένουμε εδώ, γιατί ξέρουμε ακόμη και τις παιδικές χαρές!!!) και οργανωθήκαμε για να μπορέσουμε να πάμε σήμερα στο ζωολογικό κήπο.

Ο Θαλής κάνει συγκριτικές μελέτες των ζωολογικών κήπων της Ευρώπης και θεώρησε απαράδεκτο που έρχεται εδώ 4η φορά και δεν τον έχει επισκευθεί ακόμη... Δεν πτοήθηκε από τη βροχή! Ευτυχώς όταν φτάσαμε βγήκε ο ήλιος αν και ο ίδιος δήλωνε ότι και να βρέχει δεν έχει σημασία, δεν θα αφήσουμε τη βροχή να μας χαλάσει τη μέρα! Όταν φεύγαμε έπιασε δυνατή βροχή αλλά κατά λάθος βρήκαμε λεωφορείο που μας πήγαινε ακριβώς στο σπίτι μας! Διασχίσαμε με το 3 τη μισή Ρώμη με μποτιλιάρισμα, ο Θαλής κοιμήθηκε στο κάθισμα, αλλά ξύπνησε φρέσκος!

Αποφάσισα να ξενυχτήσω γιατί παραδόξως σήμερα είχα καλή σύνδεση και κατέβασα το χάρτη με τις συγκοινωνίες, έψαξα τις διαδρομές που θέλουμε να κάνουμε γιατί αν συνεχιστεί αυτός ο καιρός δεν μπορούμε να κάνουμε μεγάλες διαδρομές με τα πόδια και είμαστε έτοιμοι!

Ελπίζω να κρατήσουν οι βροχές γιατί αλλιώς η συνέχεια λέει βοτανικό κήπο και ξανά ζωολογικό... Με τις βροχές όλο και θα μπούμε σε κάποιο μουσείο!

Παλιά 01-11-08, 02:15   #39
aglaia

aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Στο trastevere τρώγαμε συχνά στο πασίγνωστο TAVERNA TRILUSSA
Via del Politeama - 06 5818918 φοβερά πρώτα πιάτα (στο φέρνουν με την padella το βαθύ τηγάνι)
Για γλυκό να ζητήσεις το millefoglie είναι αυτό που κατάλαβες θρυμματισμένο...καταπληκτικό
Σε ευχαριστούμε οικογενειακώς!!!
Πήγαμε σήμερα και πήραμε μπρουσκέτα με πορτσίνι και τρούφα, ήταν όνειρο!
Ραβιόλια με -δεν-ξέρω-τι γέμιση (μυστική και βραβευμένη)
Ριγκατόνι με σάλτσα ντομάτας ο Θαλής που τα απόλαυσε.
Το μπαλσάμικο για τη σαλάτα καταπληκτικό.
Για επιδόρπιο οι άντρες έφαγαν μιλφέιγ όμως εγώ προτίμησα τιραμισού!
Ήταν όλα υπέροχα αλλά το γλυκό ήταν καταπληκτικό. Ο Θαλής μάζευε με το κουταλάκι τα τελευταία ίχνη κρέμας και είπε "πολύ καλό αλλά του Lenotre είναι λίγο καλύτερο!"

Παλιά 01-11-08, 02:22   #40
aglaia

aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:

Άλλο στο κέντρο
http://www.giolitti.it/english/home.html
Πήγαμε χθες! ήταν το βασικό κίνητρο για να δει κάτι περισσότερο από τη Fontana di Trevi.

Απογοητεύτηκε που το Πάνθεον είναι πια εκκλησία αλλά αποζημιώθηκε με το παγωτό. Πήρε φράουλα και λεμόνι.
Εγώ πήρα σοκολάτα, σοκολάτα fondente και τζιαντούγια!

Το βράδυ ήμασταν καλεσμένοι και αφού φάγαμε ουκ ολίγα (φαρφάλε αλ πέστο, ξιφία με ντομάτα και κάπαρη...) τελειώσαμε με άλλα καταπληκτικά παγωτά. Παρόλο που πήγα στο μαγαζί, δεν το θυμάμαι, είναι κάπου νότια αρκετά μακριά από το κέντρο, είχε πάνω από 60 γεύσεις, οι 20 μόνο σοκολάτα! Δοκίμασα μια από τις σοκολάτες, το κάστανο, το τιραμισού και ένα με φυστίκι και κουκουνάρι.

Ελπίζω αύριο να πάμε στο άλλο...

Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές