Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εξεταση απο οφθαλμιατρο-στραβισμος?


Recommended Posts

η μικρη μου ειναι 20 μηνων και λεμε να την παμε σε οφθαλμιατρο. βεβαια εχω και μια ειδικη στα θεματα ιατρικης την πεθερα μου :evil::mad: που λεει οτι το παιδι πρεπει να εχει στραβισμο. το ανακαλυψε εδω και καιρο αλλα θυμιθηκε να το πει τωρα που ακουσε να μιλαμε με τον αντρα μου για μια εξεταση ρουτινας. (πεταγεται σαν την πο...η αν μιλαμε). ειπε οτι βλεπει το ενα ματακι της οταν παιζει με τα παιχνιδια να ''πεταει''. σκεφτηκα να την παω στο πανεπιστημιακο της Λαρισας(αν εχει παιδοοφθαλμιατρο) και σε εξωτερικο γιατρο γιατι δεν θελω μια γνωμη. :? πως θα την εξετασουν ομως που η μικρη ουτε να διανοηθουμε να την ακινητοποιησουμε? στα εμβολια και στο κουρεμα 3 την κραταμε :? ελπιζω η ειδικος-πεθερα να κανει λαθος και να αλληθωριζουν τα δικα της ματια.(αντε γιατι πολλα εχω μαζεμενα και αν ανοιξω το στομα μου θα μας δειξει η tv :evil: ) αν παλι υπαρχει προβλημα οτι χρειαστει θα το κανουμε. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πιστευω οτι οπως και οι απλοι παιδιατροι ετσι και ο παιδο οφθαλμιατρος να τον πω, καποιο κολπο θα εχει ή εστω με το εμπειρο ματι του να πει ενα ναι ή οχι απλά κοιταζοντας το.... ελπιζω...

 

και απο κει και περα βλεποντας και κανοντας....

Link to comment
Share on other sites

εγω πηγα την μικρη μου για απλη εξεταση κ ευτυχως ηταν ολα καλα,αυτος ο γιατρος που την πηγα ειχε ενα μηχανημα που την κρατησα εγω αγκαλια κ η μικρη επρεπε απλα για δευτερολεπτα να τον κοιταξει κ αμεσως βγαινουν τα αποτελεσματα.Εαν τυχον ερθετε Αθηνα θα μπορουσες να πας εκει γιατι δυστυχως ειναι πεντε οφθαλμιατροι που εχουν αυτα τα μηχανηματα

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μην φαινεται με μια ματια οτι εχει στραβισμο? γιατι το παιδακι μιας γνωστης που εχει, φαινεται απο μακρια το προβλημα. θα μιλησω με την παιδιατρο να μας συστησει καποιον καλο γιατρο. αν καποιοι που ειναι απο Λαρισα και γνωριζουν ας μου προτεινουν καποιον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπορει να μην φαινεται με μια ματια οτι εχει στραβισμο? γιατι το παιδακι μιας γνωστης που εχει, φαινεται απο μακρια το προβλημα. θα μιλησω με την παιδιατρο να μας συστησει καποιον καλο γιατρο. αν καποιοι που ειναι απο Λαρισα και γνωριζουν ας μου προτεινουν καποιον.

 

Αν έχει στραβισμό φαίνεται γιατί το ένα ή/και τα δύο ματάκια της δεν θα είναι ίσια, δηλαδή θα κοιτάνε είτε λίγο πιο δεξιά ή αριστερά ή προς τα επάνω. Πάντως καλό θα ήταν να την πάτε στον γιατρό γιατί αν ο ειδικός-τα ξέρω όλα- πεθερά σου έχει δίκιο, χρειάζεται κόπο και υπομονή για να γίνει καλά.Εύχομαι να μην ξέρει τι της γίνεται και να μην έχει τίποτα το ζουζούνι σου.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν..ως ειδική στο θέμα (λόγω εμπειρίας), θα σου έλεγα πρώτα να ρωτήσεις τον παιδίατρό σου. Ο παιδίατρος δεν κάνει έναν έλεγχο στα ματάκια; δηλ να κουνάει δεξιά- αριστερά ένα μικρό φακό; Αν έχει όντως στραβισμό θα το καταλάβει, γιατί η αντανάκλαση του φωτός δεν θα είναι συμμετρική στην κόρη του ματιού, αλλά φαντάζομαι ότι θα το είχες καταλάβει και εσύ- είναι εμφανέστατος- δεν μπορεί να αγνοηθεί. Εσύ έχεις διαπιστώσει κάτι περίεργο στην εστίαση των ματιών;

Ωστόσο για να σου φύγει η απορία και να ησυχάσεις καλό είναι να το δεί και ένας οφθαλμίατρος. Εγώ έχω τηλ να σου δώσω, αλλά είναι παιδοφθ στην Αθήνα. Αν σε βολεύει στείλε μου πμ.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

μανουλα καλησπερα,για παιδοοφθαλμιατρο εδω στη λαρισα δεν εχω ακουσει να υπαρχει αλλα μια καλη που ξερω ειναι η Ελεονωρα Ζιουλη και ειναι στην Νεοφυτου 1,ειναι το στεναδακι στα ψαραδικα και για να κατατοπιστεις κοιτα την πολυκατοικια που γραφει Γκρετσης Παναγιωτης μαιευτηρας.σε αυτην πηγαιναμε τον αδερφο μου.Ευχομαι να μην εχει δικιο <<ο αγραμματος δικηγορος>> οπως λεω και εγω την δικη μου πεθερα.

Φιλικα Μαριαννα.

 

p.s θα κοιταξω και στους συμβεβλημενους με τον στρατο οταν ερθει ο αν τρας μου και θα σε ενημερωσω!

eNortjK1UrIwN7EwUrIGXDAS5QKp30.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω μαριαννα. η παιδιατρος που μιλησα σημερα μου προτεινε τον Καλπαδακη. θα κλεισω ραντεβου αλλα θα παρω σιγουρα και δευτερη γνωμη ειτε εχει ειτε δεν εχει προβλημα. αν γινει ιδια διαγνωση 2 φορες θα ξερω τι μου γινεται.

polina η παιδιατρος την εξεταζε τα ματακια αλλα δεν μας ειπε τιποτα ποτε.θυμαμε χαρακτηριστικα οτι ελεγε θετικα πραγματα. η ειδικος :mad: πεθερα μου ειπε οτι το δεξι ματακι ξεφευγει δεξια αλλα οχι παντα το ειδε 1-2 φορες οταν επαιζε η μικρη και την επιασε να ειναι αφηρημενη. και αυτο εδω και πολυ καιρο αλλα μολις ακουσε να λεμε με τον αντρα μου οτι καλο θα ηταν να γινει ενας ελεγχος στα ματια του παιδιου θυμιθηκε να το πει :evil:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

για την ωρα εχω ευχαριστα νεα :D χτες που την ειδε ο γιατρος με κατι ειδικα μηχανηματα μετρησε τα ματακια της απο μικρη αποσταση ενω την κρατουσε αγκαλια ο αντρας μου. εκλαψε λιγο αλλα την κοιταξε ωρα. ηταν πολυ καλος και μας εξηγησε πολλα. μας ειπε οτι δεν βλεπει κατι παθολογικο :) . τον σεπτεμβριο θα ξαναπαμε να της κανει εναν πιο μεγαλο ελεγχο( θα της ριξει 3 φορες σταγονες στα ματια και μετα θα την εξετασει). μας ειπε οτι μεχρι και 3 χρονων ενα παιδακι μπορει ξαφνικα να εμφανισει στραβισμο. η καλη η πεθερα μου :mad: την ειπε την καλη κουβεντα. ''αφου σας ειπε ετσι ο γιατρος μπορει να εμφανισει :!: '' για την αλλη την εγγονι της κορης της που ειναι 2,5 χρ. οταν τα ειπε αυτα ο ιδιος ο γιατρος πριν 6 μηνες ειπε την κορη της ''αντε καλε που εχει στραβισμο το κοριτσι μας''. της λες καμια βαρια κουβεντα :?::evil: ευχομαι και τον σεπτεμβριο να εχω καλα νεα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

ευχομαι ολα καλα και εμεις εχουμε στραβισμο στο ενα ματακι προηλθε απο εναν υιο στα ματια του οταν ηταν πεντε μηνων

 

 

το αφηνουμε ως τα δυο του να δουμε πως θα εξελιχθει

 

 

υγ πες την πεθερα ορκαλια να κανει καμια αλλη δουλεια μια ευχη θα της ηταν χρησιμη ξερεις ποια ευχη

Link to comment
Share on other sites

μπήκα και εγώ σαν να μη πω καλύτερα τι μες την μέση να ρωτήσω για τα δικά μου μια και είδα το θέμα εδώ. Βλέπω μόνο εγώ το Σπυράκη να έχει μια διαφορά το ένα από το άλλο μάτι το ένα είναι πιό μεγάλο είναι κάτι αυτό? Επίσης ο μικρός μου (1χρ) είχε κλειστό πόρο μικρούλης τώρα πρέπει να έχει ανοίξει αλλά έχει συχνά σακούλες κάτω από τα ματάκια του και ανησυχώ. Μοιάζουν δηλαδή σαν να πρήζονται ή να φουσκώνουν για την ακρίβεια είναι έντονο και δεν ξέρω αν είναι κάτι ή αν έτσι είναι το φυσικό του που λέμε. Ξέρει κανείς κάτι σχετικό????????

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
εγω πηγα την μικρη μου για απλη εξεταση κ ευτυχως ηταν ολα καλα,αυτος ο γιατρος που την πηγα ειχε ενα μηχανημα που την κρατησα εγω αγκαλια κ η μικρη επρεπε απλα για δευτερολεπτα να τον κοιταξει κ αμεσως βγαινουν τα αποτελεσματα.Εαν τυχον ερθετε Αθηνα θα μπορουσες να πας εκει γιατι δυστυχως ειναι πεντε οφθαλμιατροι που εχουν αυτα τα μηχανηματα

Θα ήθελα αν μπορείς να μου συστήσεις κάποιον παιδοοφθαλμίατρο,η κόρη μου έχει συγγενή καταράκτη,το ανακαλύψαμε τώρα κ έχουμε τρελαθεί.

Link to comment
Share on other sites

εγω πηγα την μικρη μου για απλη εξεταση κ ευτυχως ηταν ολα καλα,αυτος ο γιατρος που την πηγα ειχε ενα μηχανημα που την κρατησα εγω αγκαλια κ η μικρη επρεπε απλα για δευτερολεπτα να τον κοιταξει κ αμεσως βγαινουν τα αποτελεσματα.Εαν τυχον ερθετε Αθηνα θα μπορουσες να πας εκει γιατι δυστυχως ειναι πεντε οφθαλμιατροι που εχουν αυτα τα μηχανηματα

Αυτά τα μηχανήματα τα έχουν όλοι οι οφθαλμίατροι και δυστυχώς είναι για μια ενδεικτική μέτρηση καθώς δεν είναι αξιόπιστα. Υπάρχουν ακόμα και σε μαγαζιά με οπτικά για να μην πω σε όλα αλλά στο 98%. Η πιο σωστή και ακριβής μέτρηση είναι με τα γυαλιά και το πινακάκι. Εκεί επαληθέυει αν κάποιος βλέπει 10/10.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε, καλά τα μηχανήματα αλλά η σωστή παιδο-οφθαλμολογικη εξέταση γίνεται με μέτρηση της ορασεως (πινακακι για τα πιο μεγάλα παιδιά, για πιο μικρά παιδιά θέλει τέχνη και υπομονή), έλεγχο για στραβισμό, σταγόνες και μέτρηση της διαθλασης, και βυθοσκοπιση. Τα διάφορα μηχανήματα είναι υποκατάστατα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...

Γεια σας!!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν μου προτεινετε καποιον πολυ καλο παιδοοφθαλμιατρο? εχω θεμα της μικρης μου με στραβισμο και το ψαχνω.Αν μπορειτε παρακαλω στειλτε μου ονοματα κ τηλ. για αθηνα. (ρωτησα την παιδιατρο μου αλλα λεει οτι μας φαινεται γιατι ισως εχει καποιες πτυχες το δερμα της κατω απο το ματι που τονιζει τη διαφορα... αλλα μαλλον αυτα ειναι δικαιολογιες... και θελω ουτως ή αλλως να το ψαξω για να ησυχασω)

Αληθεια στο παιδων τι γινεται?? ποιος εχει παει προσφατα??

 

ευχαριστω πολυ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν μου προτεινετε καποιον πολυ καλο παιδοοφθαλμιατρο? εχω θεμα της μικρης μου με στραβισμο και το ψαχνω.Αν μπορειτε παρακαλω στειλτε μου ονοματα κ τηλ. για αθηνα. (ρωτησα την παιδιατρο μου αλλα λεει οτι μας φαινεται γιατι ισως εχει καποιες πτυχες το δερμα της κατω απο το ματι που τονιζει τη διαφορα... αλλα μαλλον αυτα ειναι δικαιολογιες... και θελω ουτως ή αλλως να το ψαξω για να ησυχασω)

Αληθεια στο παιδων τι γινεται?? ποιος εχει παει προσφατα??

 

ευχαριστω πολυ πολυ

 

Εγώ θα σου προτείνω τον Πέτρο Πάϊκο, ο οποίος είναι δ/ντης της παιδοφθαλμιατικής του Παίδων Αγ. Σοφία. Μέσω του συστήματος ΙΑΣΙΣ τηλ. 1535 μπορείς να κλείσεις ραντεβού στα απογευματινά ιατρεία του νοσοκομείου ή αν δεν βρείς εκεί άκρη, στο προσωπικό του τηλ. 210-6232287. Είναι πολύ έμπειρος, καταπληκτικός γιατρός και αξιόλογος άνθρωπος (έχει αξιοσημείωτο ελεθοντικό έργο με αποστολές στην Αφρική), αλλά για μένα το πιό σημαντικό του χάρισμα είναι το πως χειρίζεται τα παιδιά, έχει πολλή καλή επαφή μαζί τους και σέβεται την ψυχολογία παιδιού και γονιών. Παρακολουθεί το γιό μου για 3 χρόνια (το παιδι είναι τώρα 6 ετών και έχει σημαντική βελτίωση και συνεχίζουμε την προσπάθεια).

Αρχικά είχαμε πάει στη Χρούσου, την οποία προτείνουν όλοι οι παιδίατροι ως top, αλλά για εμάς ήταν μια αποτυχία... ψυχρή και βιαστική, καθόλου ανθρώπινη. Μετά πήγαμε στο Ραλλάτο (τον οποίο εκτιμώ πολύ σαν οφθαλμίατρο) αλλά δεν μας έπεισε να τον εμπιστευτούμε για το παιδί.

Καλύ τύχη !!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...