Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

sos Δάγκωσε καλώδιο τηλεφώνου


Recommended Posts

Νοιώθω απαίσια. Χτες το βράδυ το μωρό έπαιζε συνέχεια με το τηλέφωνο και εγώ η ανεύθυνη θεώρησα καλύτερο να αποσυνδέσω το ακουστικό από εκείνο το κλιπάκι δεν ξέρω πως ακριβώς λέγεται, για να παίζει με τα κουμπιά χωρίς να καλεί συνέχεια άσχετο κόσμο. Αποτέλεσμα το μωρό άρπαξε το καλώδιο και το έβαλε στο στόμα (το διάφανο κλιπάκι που ενώνει το ακουστικό με τη βάση). Μετά άρχισε να ουρλιάζει. Φαντάστηκα ότι μπορεί να έχει ρεύμα αλλά δεν ήξερα τι να κάνω. :cry:

Τα είχα χάσει τελείως. Αφού ηρέμησε τον άφησα κάτω και ακόμα πιο έξυπνη δοκίμασα το καλώδιο για να δω τι ένοιωσε. Κάτι τσίμπησε τη γλώσσα μου, προφανώς έχει ρεύμα. :oops:

Τι να κάνω; Σε ποιόν να απευθυνθώ; Πρέπει να τον πάω στο γιατρό; Υπάρχει περίπτωση να έπαθε κάτι; Πόσο επικίνδυνο μπορεί να είναι; Τα έχω χάσει τελείως. Και απαράδεκτη και άσχετη. Ξέρετε που να ψάξω για επιπτώσεις; :cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτό που ξέρω είναι ότι η τάση στο τηλέφωνο είναι πάρα πολύ μικρή. Απειροελάχιστη. Θα ένοιωσε αυτό το τσιμπηματάκι μόνο και φαντάζομαι πιο πολύ θα τρόμαξε. Δεν νομίζω να έπαθε κάτι. Ενημέρωσέ μας για εξέλιξη πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν θα έχει πάθει κάτι. Δεν γνωρίζω για το κατά πόσο υπάρχει ρεύμα στα καλώδια τηλεφώνου (υπάρχει; ). Καλού κακού μίλα με τον παιδίατρο να σου φύγει και το άγχος....

 

Να δεις που όλα είναι καλά....

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν θα επαθε τίποτα απολύτως, άντε να το χτύπησε μικρής τάσης ρεύμα....εχεις να δεις ακόμα................

Βέβαια καλό θα ειναι να μην δίνουμε στα παιδιά τηλέφωνα, τηλεκοντρόλ, μπαταρίες κτλ γιατι μπορεί να περιεχουν άκρως επικίνδυνες ουσίες στα καλώδια και στο εσωτερικό τους και δεν μπορείς να προβλέψεις και το πως θα χειριστεί ενα μικρό διαολάκι ένα αντικείμενο :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το τηλεφωνο εχει ελαχιστο ρευμα σε volt και σε αμπερ.

 

Το μεγιστο ρευμα που εχει ενα τηλεφωνο και μαλιστα οχι στο καλωδιο μεταξυ συσκευης και ακουστικου αλλα μεταξυ συσκευης και τοιχου ειναι 90 volt ενα απλά γερο ταρακουνηυμα και τιποτα αλλο

( Λογω επαγγελματος εχω φαει αρκετες φορες :D:D:D:D:D ) την ωρα που κουδουναει.

 

Το ρευμα στο καλωδιο του ακουστικου καθως ( θα το απλοποιησω υπερβολικά αλλα για να καταλαβεις ) ειναι τοσο περισσότερο οσο περισσότερο δυνατο ηχο θα ακουγες

Αν τσιριζεις εχει ρευμα αν δεν μιλας δεν εχει καθολου..

Μηπος αυτο που σε γαργαλαγε ηταν ο ρυθμος του τουτ-τουτ???? :D:D

 

Δεσ το κι αλλιως... μπορει να βρηκε το επαγγελμα που του αρεσει :D:D:D:D:D:D

Τελος παντων ΜΗΝ ανυσυχης απλά ετσι για να σου φυγει η ιδεα παρε τον παιδιατρο σου ενα τηλεφωνο ( ΜΕ το ακουστικο :D:D:D )

 

Ομως αυτο που θα με ανησυχουσε εμενα ειναι να δω αν εχει καποια ιδιαιτερη εφεση να παισει με μπριζες και καλωδια ρευματος καθοτι εκει δεν ειναι αστεια τα πραγματα οπως με το τηλεφωνο...

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με το γιατρό ο οποίος με καθησύχασε κατά ένα μέρος, καθότι δεν ήξερε και εκείνος ότι το τηλέφωνο έχει ρεύμα, αλλά μου είπε ότι και να έχει δεν μπορεί να επηρεάσει τόσο εύκολα το νευρικό σύστημα του παιδιού.

Πήρα και έναν φίλο μου ηλεκτρονικό ο οποίος μου έκανε πλήρη ανάλυση του τηλεφωνικού συστήματος.

Fokion ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική επεξήγηση, και κυρίως για τον τρόπο :) Τρέμε γιατί ο γιός μου έρχεται να σου πάρει τη δουλειά! Όντως έχει μανία με καλώδια και σχετικά γι' αυτό έχω ήδη αρχίσει την εκπαίδευση με τζισ κλπ.

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

για να νοιώσεις καλύτερα ...

χτες τσάκωσα τον δικό μου την ώρα που μασούλαγε το καλώδιο της ενδοσυνεννόησης...

το είχε ξεχαρβαλώσει απ το μηχάνημα (το πως, άγνωστο) και ήταν η μια πλευρά στην πρίζα κι άλλη στο στόμα του

όταν τον είδα κόντεψε να έρθει το εγκεφαλικό αλλά προφανώς ο δικός μου τη γλύτωσε και δεν είχε ρεύμα

 

τώρα για το ρεύμα του τηλεφώνου, να σου πω κι εγώ με τη σειρά μου ότι είναι τόσο μικρή η τάση που αποκλείεται να πάθει κάτι

:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...