Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υδρονέφρωση σε αγέννητο μωρό


Recommended Posts

Γεία σας κορίτσια, θα θελα την βοήθεια σας για καποιο θέμα που με απασχολεί και αν γνωρίζετε να με βοηθήσετε. Είμαι 28 εβδομάδων και από την αρχή της εγκυμοσύνης το μωρό μας είχε πρόβλημα και δεν ουρουσε αυτό το ανακαλύψαμε τον τρίτο μήνα κυήσεως όταν ο γιατρός είδε την κύστη του μωρού γεμάτη, μετά από δική μου απόφαση και του συζύγου μου αποφασίσαμε να το κρατήσουμε, γιατί ο γιατρός και μερικοί μας έλεγαν να πάρουμε απόφασει για έκτρωση.

 

Το πρόβλημα αυτό είχε ξεπεραστεί και το μωρό μας μπορούσε να ουρήσει κανονικά αφού η κύστη είχε καθαρίσει εντελώς, αυτή την στιγμή είχα πάει για υπέρηχο και ο γιατρός μου μας ανάφερε ότι το μωρό μας έχει πρόβλημα με τα νεφρά του και ότι έχει την λεγόμενη υδρονέφωση. Και ότι θα πρέπει να άποταθώ στην Αγγλία για να προσθέσουν στο μωρό μας καθετήρα όταν είμαι ακόμη σε κύηση και θα πρέπει να γεννηθεί επτά μηνών (αυτό δεν με απασχολεί καθόλου όταν η υγεία του παιδιού μου θα βελτιωθεί). Αν κάποιας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο ή και το ίδιο πράγμα παρακαλώ βοηθήστε με γιατί πρέπει να πάρω μια σημαντική απόφαση.

 

Συγνώμη αν σας κούρασα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ελπίζω όλα να πάνε καλά αν θέλεις δες και εδώ

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1753&highlight=%F3%F5%E3%E3%E5%ED%DE%F2+%F5%E4%F1%EF%ED%DD%F6%F1%F9%F3%E7

υπάρχει το ίδιο θέμα κι αλλού αλλά δεν το βρίσκω τώρα

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ το έχω διαβάσει αλλά ήθελα να μάθω αν κάποια κοπέλα έχει κάνει την επέμβαση την ώρα της κύησης και αν είναι επικύνδυνο, ή αν υπάρχει περίπτωση να το ξεπεράσει το μωρό μου.

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας κορίτσια, θα θελα την βοήθεια σας για καποιο θέμα που με απασχολεί και αν γνωρίζετε να με βοηθήσετε. Είμαι 28 εβδομάδων και από την αρχή της εγκυμοσύνης το μωρό μας είχε πρόβλημα και δεν ουρουσε αυτό το ανακαλύψαμε τον τρίτο μήνα κυήσεως όταν ο γιατρός είδε την κύστη του μωρού γεμάτη, μετά από δική μου απόφαση και του συζύγου μου αποφασίσαμε να το κρατήσουμε, γιατί ο γιατρός και μερικοί μας έλεγαν να πάρουμε απόφασει για έκτρωση.

 

Το πρόβλημα αυτό είχε ξεπεραστεί και το μωρό μας μπορούσε να ουρήσει κανονικά αφού η κύστη είχε καθαρίσει εντελώς, αυτή την στιγμή είχα πάει για υπέρηχο και ο γιατρός μου μας ανάφερε ότι το μωρό μας έχει πρόβλημα με τα νεφρά του και ότι έχει την λεγόμενη υδρονέφωση. Και ότι θα πρέπει να άποταθώ στην Αγγλία για να προσθέσουν στο μωρό μας καθετήρα όταν είμαι ακόμη σε κύηση και θα πρέπει να γεννηθεί επτά μηνών (αυτό δεν με απασχολεί καθόλου όταν η υγεία του παιδιού μου θα βελτιωθεί). Αν κάποιας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο ή και το ίδιο πράγμα παρακαλώ βοηθήστε με γιατί πρέπει να πάρω μια σημαντική απόφαση.

 

Συγνώμη αν σας κούρασα.

 

Βρε κοριτσάκι μου, δεν πηγαίνετε και σε κάποιο άλλο γιατρό (μη σου πω 4-5 άλλους)? Υδρονέφρωση παρουσιάζουν πολλά παιδάκια, δεν καταλήγουν όμως να βάλουν καθετήρα ενώ είναι αγέννητα ακόμα. Ο γιατρός μας μας έχει πει εμάς ότι στην χειρότερη των περιπτώσεων να κάνει μια επέμβαση αφού γεννηθεί, όπως ακούω και διαβάζω ότι έχει συμβεί με άλλα παιδάκια. Δεν ψάχνετε να βρείτε κάποιους παιδοουρολόγους να σας συμβουλέψουν καλύτερα? Όπως έγραψες κι εσύ είναι σημαντική απόφαση. Επίσης, είναι άδικο να σας συμβουλεύει ένας γιατρός για έκτρωση και τελικά το πρόβλημα της ουροδόχου κύστης να ξεπερνιέται. Ψάξτο κι άλλο, παιδοουρολόγοι δεν υπάρχουν πολλοί, μπορείς να πας σε όλους :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ θα σε συμβούλευα να το ψάξεις κ άλλο. Η διάταση είναι ένα αρκετά συχνό φαινόμενο, τώρα τελευταία (έτσι μου είπε η παιδίατρός μας), το οποίο εμφανίζεται σε διάφορες διαβαθμίσεις. Έχει πολύ υψηλές τιμές το μωράκι σου?

Σε κάθε περίπτωση, όπως σου είπε κ η naina, πήγαινε σε διάφορους γιατρούς (προτίμησε παιδοουρολόγο κ όχι νεφρολόγο), ώστε να μπορείς να αποφασίσεις το καλύτερο κ το λιγότερο επαχθές για το μωράκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πολύ σπάνια περίπτωση να χρειαστεί να γίνει κατά τη διάρκεια της κύησης μια επέμβαση όπου αφαιρούν το υγρό που έχει μαζέψει. Αυτό μου είχαν πει και μένα και παρόλο που ήταν σοβαρού βαθμού η υδρονέφρωση δεν χρειάστηκε. Έχετε σοβαρού βαθμού υδρονέφρωση και στους δύο νεφρούς;

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εμενα το πρώτο παιδάκι μου ειχε υδρονέφρωση εκανα αμνιοκέντηση διότι οπως μου ειπε ο γιατρός η υδρονέφρωση ειναι σπάνιο δείγμα μογγολισμού........ φοβερή αγωνια τελικα όλα καλα. Στο δεύτερο παιδί μου πάλι τα ίδια. Μου ειπε οτι η υδρονέφρωση παρουσιάζεται στα αδέλφια αλλα υπάρχει παλι η πιθανοτξτα μογγολισμού. Αποφάσισα να μην κάνμω αμνιο μια και ημουνα ηδη στην 26η εβδ. Τελικα όλα καλα. Μην τρελλαίνεσαι.. ειναι πολύ συχνο φαινόμενο. Πηγαινε και σε άλλο γιατρό. Το μονο που εκανα μετά ηταν ενα υπέρηχο νεφρών στα μωρά για να δουμε ότι όλα καλα. Ολα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα συμφωνήσω στο γεγονός ότι θα πρέπει να αλλάξεις γιατρό. Έχεις πάει στο παίδων σε παιδοουρολόγο? Πάρε όλες σου τις εξετάσεις και πήγαινε εκεί. Και το δικό μας μωρό έχει παλινδρόμηση. Μην ανησυχείς, συμβουλέψου κάποιον ειδικό στο Παίδων Αγίας Σοφίας ........ :idea:

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδοουρολόγος θα το δει μετά τη γέννηση. Τώρα αν είσαι Αθήνα σου έστειλα πμ για το ποιόν θα δεις προγεννητικά. Είναι μεγάλος ψείρας :lol: αλλά κορυφαίος στη διάγνωση. Κλείσε ραντεβού το συντομότερο όμως.

 

Αυτό με την Αγγλία δες το. Δεν νομίζω να μην κάνουν κάτι τέτοιο στην Ελλάδα...

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο αγγένητο μωρό της αδερφής μου είχε διαγνωσθεί υδρονέφρωση περίπου την 16 εβδομάδα αν θυμάμαι καλά.Ο γιατρός ήταν καθησυχαστικός και τους είπε οτι είναι κάτι που πιθανότατα θα ξεπεραστεί με τη γέννηση του μωρού.Ετσι έγινε, γεννήθηκε χωρίς ίχνος προβλήματος και μεχρι τώρα που είναι 3 ποτέ δεν τους απασχόλησε κάτι τέτοιο.

Σου έυχομαι τα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια. ΒΕΒΕ ποσο μέγεθος είχε η υδρονέφρωση το μωράκι σου? Ήτανε και στους δυο νεφρούς? Εμένα είναι και στους δυο και είναι σχεδός 2cm η υδρονέφρωση στο κάθε νεφρό. Μαλλον θα γεννήσω σε 2 βδομάδες (32 εβδομάδων) για να μην προχωρήσει η υδρονέφρωση. Όλοι οι γιατροί σε όσους έχω πάει μου λένε ότι δεν ξέρουν αν λειτουργούν κανονικά τα νεφρά του μωρού, πρέπει να γεννηθεί και μετά θα το δουνε αυτό. Σε εσένα όταν γεννήθηκε τι εξετάσεις είχαν κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Υδρονέφρωση είναι όταν και οι νεφροί είναι διογκωμένοι;

Αν ναι εμάς είχε η μπεμπα μας, αλλά όταν γεννήθηκε όλα ήταν οκ.

Ευχομαο απο την καδριά μου όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Υδρονέφρωση είναι όταν το μωρό δεν μπορεί να ουρήσει κανονικά και κατακρατά μερικά ούρα μέσα και πάνε στα νεφρά και κάνουν εκεί κάτι σαν στίγματα. βασικά κάνουν υγρό τα νεφρά. Στα κοριτσάκια ξεπερνέται αυτό το πρόβλημα πολύ γρήγορα με την γέννηση του παιδιού, ενώ στα αγοράκια είναι πιο δύσκολο (από ότι μου έχουν πει οι γιατροί).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχεις νεότερα....

Κατ'αρχην σε συγχαιρω για την απόφαση που πήρες να κρατήσεις το μωρό. Εμείς έχουμε ένα μωράκι 10 μηνών, του έχουν αφαιρεθεί τα δύο νεφρά και κάνει κάθε βράδυ αιμοκάθαρση. Είναι τόσο χαρούμενος και ζωηρός, θα ήταν αδιανόητο να του είχαμε στερήσει την ζωή. Η ζωή είναι γλυκιά, κι ας έχει τα προβλματά της.

Δεν ξέρω για ποιο νοσοκομείο σου έχουν μιλήσει εδώ στην Αγγλία. Εμείς πηγαίνουμε στο Great Ormond Street Hospital for Children, στο κεντρικό Λονδίνο. Είναι πάρα πολύ καλά, αλλά εμείς βέβαια έχουμε δωρεάν περίθαλψη γιατι είμαστε μόνιμοι κάτοικοι εδώ.... Το θέμα είναι ότι εδώ ο πληθυσμός είναι μεγαλύτερος, οπότε και υπάρχουν περισσότερες περιπτώσεις αυτών των σπάνιων ασθενιών, γι'αυτο οι γιατροί είναι πιο εμπειροι. Εχει βέβαια πολύ καλούς επιστήμονες. Στο site http://www.gosh.nhs.uk μπορείς να βρεις πληροφορίες για το νοσοκομείο καθώς και ιατρικά θέματα. Μακάρι όμως να μην χρειαστεί αυτό καθόλου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πριν από 5 χρόνια η κόρη μου έκανε μια επέμβαση μολίς γεννήθηκε , μετά από δύο μήνες βλέπω στις ειδήσεις ένα ρεπορταζ για επεμβάσεις που γίνονται με λαπαροσκόπηση σε εγκύους σε έμβρυα που έχουν πρόβλημα και συγκεκριμένα αφορούσε την πάθηση της κόρης μου ήταν για κάποιο νοσοκομείο στο Λονδίνο και ένα κύπριο καθηγητή . Πριν απο δύο μήνες στο ΣΚΑΙ είχε ντοκιμαντέρ για τη συγκεκριμένη μέθοδο και συγκεκριμένα για κάποιο Dr Νικολαίδη .Λοιπόν πήρα την πρωτοβουλία και βρήκα κάποια στοιχεία και σου τα παραθέτω , ελπίζω να σε βοηθήσουν

 

[/url]http://www.fetalmedicine.com/

 

και ένα άρθρο με συνέντευξη του στο ΒΗΜΑ

 

tovima.dolnet.gr/print_article.php?e=B&f=14463&m=H02&aa=1 - 28k -

 

Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά

YVnYp3.png

 

IcqGp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σας ευχαριστώ κορίτσια για τις πληροφορίες που μου δώσατε. Αbbie μου και σας το μωράκι σας είχε υδρονέφρωσή και αφαιρεθήκαν και οι δυο νεφροί? Και μένα μου ανέφεραν κάτι για αιμοκάθαρση όταν γεννηθεί και ότι μπορώ να το κάνω και εγώ η ίδια στο μωρό. Είναι αλήθεια?

Link to comment
Share on other sites

chrtonia μου,

 

Μακάρι να είσαι τυχερή και να μην φτάσουν εκεί τα πράγματα. Ο γιος μου γεννήθηκε με μια αρρώστια που λέγεται congenital nephrotic syndrome, είναι πολύ σπάνια αρρώστια και είναι πιο συχνή στην Φινλανδία. Ηταν τα νεφρά του μεγαλύτερα από το κανονικό, το πρόβλημα όμως ήταν ότι έχανε όλη την πρωτείνη στα ούρα. Ετσι, το albumin στο αίμα ήταν υπερβολικά χαμήλό και όλο το νερό στο σώμα του αντί να πηγαίνει στο αίμα πήγαινε στους μυς (με αποτέλεσμα να είναι πρησμένος). Οταν το ανακαλύψαμε ήταν 2 μηνών και ήταν σε κρίσιμη κατάσταση. Το νερό πηγαίνει στους μυς αλλά και στους πνεύμονες, δεν είναι ανάγκη να πω περισσότερα. Το σημαντικό είναι ότι τώρα έχει σταθεροποιηθεί η κατάσταση και δεν είναι πλεόν σε κίνδυνο.

 

Υπάρχει ένα είδος αιμοκάθαρσης, δεν ξέρω καν αν στα Ελληνικά λέγεται "αιμοκάθαρση", στα αγγλικά λέγεται peritoneal dialysis. Είναι πιο καλά για τα μωρά έτσι, και μπορεί να γίνεται στο σπίτι. Ο Ethan είναι σπίτι κοντά 2 μήνες τώρα και είναι μια χαρά. Ούτε που βιαζόμαστε για μεταμόσχευση, τον αφήνουν κιόλας να συνέλθει από τα χειρουργεία που έχει ήδη κάνει.

 

Ο Εthan ήταν νοσοκομείο 7 μήνες. Ενα μωράκι ήρθε νεογέννητο με νεφρική ανεπάρκεια, ήταν πολύ μικρούλικο, και έκατσε μόνο 3 μήνες. Η αιμοκάθαρση είναι δύσκολη υπόθεση, αλλά είναι κάτι που γίνεται στο σπίτι και τα μωρά ουτως ή άλλως κοιμούνται τις ώρες που είναι στο μηχάνημα.

 

Μακάρι να μην χρειαστούν όλα αυτά βέβαια και σου εύχομαι το καλύτερο. Αν θέλεις και περισσότερες πληροφορίες μπορούμε να τα πουμε και με ΠΜ....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημερα Μαρια!Σου απανταω εγω γιατι και εγω το περασα αυτο.Στον μεγαλο υπερηχο,ειδαμε ηπια υδρονεφρωση,και μας ειπε ο γιατρος οτι ειναι κατι συνηθες και κατα 80% εξαφανιζεται μεχρι τη γεννα!Στην 30η εβδομαδα μου ειπε οτι τα νεφρακια μας ειναι οκ!Σημερα παλι θα παω αλλα πλεον δεν ανησυχω!Αυτο να κανεις κι εσυ! ;)

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εκανα αμνιοπαρακεντηση επειδη ειχαμε και αυξημενη αυχενικη πτυχη!Ολα θα πανε καλα μην ανησυχεις!

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

έχω πεσει από τα σύννεφα με αυτα που άκουσα:έλεος πια!!! υδρονέφρωση (ή΄αλλιώς διαταση νεφρών) είναι παρα παρα πολύ συνηθισμένο φιανόμενο..ευτυχώς το ανακαλύπτουν προγεννητικά πλέον. η διάταση μπορεί να οφείλεται σε χιλιους δυο παράγοντες: η πιο συνηθισμένη είναι η παλινδρόμηση ούρων, υπαρχουν και ανατομικε΄ς δυσμορφίες , οι περισσότερες εκ των οποίων υποχωρούν καθώς το παιδί μεγαλώνει ανεβαίνει η θέση των νεφρών και όλα αυτά άποκαθίστανται.. μέχρι να υποχωρήσει το θέμα, το παρακαλουθούμε υπερηχογραφιακά και βλέποντας και κάνοντας..μπορεί να χρειαστεί χειρουργική επεμβαση για την αποκατάσταση της βλάβης μπορεί και όχι..αλλά αυτό το να γίνει σε κύηση ακόμη επέμβαση δεν το έχω ξανακούσει..κοίταξε η αλήθεια είναι ότι 2 εκ υδρονέφρωση είναι μεγάλη..έως 10χιλ, 1 εκ δηλαδη είναι μέτρια..στο δικόσου στάδιο πάνω από 5 χιλ θεωρείται υδρονέφρωση.. ο μπεμπούλης μου είχε 7,7 χιλ. και τώρα πού είναι 7 μηνών έχει γύρω στο 1,1 εκ. το παρακολουθούμε..η διαταση στη δική μας περίπτωση προήλθε από στένωση του σημείου εκεί που ενώνεται ο ουρητήρας με το νεφρό..μεγαλώνοντας το παιδί κατά πάσα πιθανότητα θα ισιώσει και έτσι η ροή τοων ούρων θα είναι καλή..πρέπει να τον ρωτήσεις αν το ότι είναι μεγάλη η υδρονέφρωση είναι αυτό που τον οδηγεί στο να σου πει να κάνεις την επέμβση ούσα ακόμη έγκυος..αλλιώς γιατί να μην περιμένει να γεννηθεί το μωρό και μετά αν χρειαστεί??φυσικά και πρέπει να πάρεις και δευτερη και τρίτη γνωμη..κουράγιο εύχομαι και όλα να πάνε καλα!!

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ. ΕΜΕΝΑ ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΜΠΕΜΠΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΥΟ ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 9 ΗΜΕΡΩΝ, ΕΙΧΕ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΥΔΡΟΝΕΦΩΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΟΜΩΣ ΥΔΡΟΝΕΦΩΣΗ, ΟΤΑΝ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΠΗΚΕ ΣΤΗΝ 29 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ. ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ, ΑΛΛΑ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΠΡΙΝ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ ΓΕΝΝΗΘΟΥΝ ΑΥΤΑ, ΑΠΛΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΕΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ, ΤΟΤΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΜΙΑ ΑΓΩΓΗ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.

Link to comment
Share on other sites

Αν και λίγο αργά, θα ήθελα να αναφέρω και τη δική μας εμπειρία. Τα κοριτσάκια μας είναι τώρα 15 μηνών. Προγεννητικά ο γιατρός είχε διαγνώσει υδρονέφρωση σε μία από τις δύο μικρούλες, αλλά ουδέποτε μας είπε κανένας γιατρός από όσους με παρακολουθούσαν ότι θα συνιστούσε την "απομάκρυνση" του συγκεκριμένου εμβρύου. Ίσα-ίσα που όλοι ήταν πολύ αισιοδόξοι και πολύ θετικοί. Μόλις γεννηθήκαν τα μωρά, στη συγκεκριμένη μικρούλα κάναμε υπέρηχο για να βεβαιωθούμε για την ύπαρξη ή όχι της υδρονέφρωσης και αφού το αποτέλεσμα βγήκε θετικό, τότε αμέσως την ανέλαβε παιδουρολόγος (ο Θεός να τον έχει καλά αυτόν τον άνθρωπο) ο οποίος ζήτησε και της κάνανε κυστεοσκόπηση για να εξετάσουν εάν η μικρή κάνει παλινδρόμηση ούρων ή όχι. Ευτυχώς για εκείνη, παλινδρόμηση δεν έκανε. Περιμέναμε τρεις μήνες, παρακολουθώντας την σε μηνιαία βάση με υπέρηχους και σπινθηρογράφημα για να βλέπουμε την πορεία της εξέλιξής της. Ο γιατρός μας είχε αναφέρει την πιθανότητα χειρουργικής αποκατάστασης, αλλά ήθελε να περιμένει λίγο μήπως και το πρόβλημα σιγά-σιγά λυνόταν από μόνο του. Αφού είδαμε ότι, ακριβώς το αντίθετο, η υδρονέφρωση προχωρούσε (μόλις 10% των μωρών που πάσχουν από υδρονέφρωση τελικά καταλήγουν στο χειρουργικό τραπέζι, η δική μας η μπέμπα ανήκε στο 10% αυτό), προβήκαμε σε χειρουργική επέμβαση. Είμασταν πολύ τυχεροί γιατί ο συγκεκριμένος γιατρός είναι από τους καλύτερους στον τομέα του και το μωρό το πρόσεξε πάρα πολύ. Αυτά όλα γίναν πριν έναν χρόνο. Εκτοτε της κάνουμε υπερηχογραφήματα σε τακτά χρονικά διαστήματα, καθώς επίσης κι άλλο ένα σπινθηρογράφημα, για να ελέγχουμε την πορεία της. Σταδιακά ανοδική. Και όλα θα πάνε καλά. Και η μικρή είναι αεικίνητη και εμείς πολύ περήφανοι για εκείνη γιατί το κοριτσάκι μας ξέρει να παλεύει στη ζωή του.

 

Όλα αυτά τα είπα για να καθησυχάσω τις νέες μανούλες που τα μωράκια τους μπορεί να έχουν κάποιο παρόμοιο πρόβλημα. Μπορεί στην αρχή να σε κοψοχολιάζει και να βάζεις με το μυαλό σου τα χειρότερα, αλλά τελικά όλα γίνονται. Και όλα θα πάνε καλά.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...