Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απορίες για τις πρώτες ημέρες του μωρού!


Recommended Posts

έχω πολλές απορίες , κάθε μέρα και στιγμή όλο και κάτι θα σκεφτώ που με προβληματίζει!!!!!!!

 

1. Όταν γεννηθεί το μωράκι χρησιμοποιούμε μαξιλαράκι που κοιμάται ?

 

2. το σκεπάζουμε με την κουβερτούλα ή καλύτερα θα ήταν σεντονάκι και απο πάνω η κουβερτούλα ?

 

3.το πορτ μπεμπέ ανασκώνεται απο τη μια μεριά για να είναι πιο ψηλά το κεφαλάκι του μωρού ή δεν χρειάζεται ?

 

4.μπάνιο το κάνουμε απο την πρώτη μέρα που θα το πάρουμε στο σπίτι?

 

5.σε πόσες μέρες πρέπει να το δεί παιδίατρος μετά την έξοδο απο την κλινική ?

 

6.όταν θηλάζουμε, καταλαβαίνουμε ότι τρώει ? δηλαδή καταλαβαίνουμε αν βγαίνει γάλα ?

 

 

δεν μπορεί όλο και κάτι άλλο θα θυμηθώ! :roll::idea:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα σου απαντήσω με όσα ξέρω, αν λέω κάτι λάθος να με διορθώσει κάποια κοπέλα

 

1. Όταν γεννηθεί το μωράκι χρησιμοποιούμε μαξιλαράκι που κοιμάται ?

Δεν χρησιμοποιούμε μαξιλαράκι όταν είναι τόσο μικρό το μωρό. Το πολύ πολύ να βάλουμε σκέτη τη μαξιλαροθήκη μήπως βγάζει γουλίτσες για να μην αλλάζουμε τα σεντόνια κάθε τρεις και λίγο.

 

2. το σκεπάζουμε με την κουβερτούλα ή καλύτερα θα ήταν σεντονάκι και απο πάνω η κουβερτούλα ?

Ανάλογα με την εποχή, ή σεντονάκι σκέτο ή σεντονάκι-κουβερτούλα.

 

3.το πορτ μπεμπέ ανασκώνεται απο τη μια μεριά για να είναι πιο ψηλά το κεφαλάκι του μωρού ή δεν χρειάζεται ?

Γενικά δεν χρησιμοποιούμε κλίση σε τίποτα μόνο για το κεφάλι ή τη μέση (πορτ-μπεμπέ, ρηλάξ κλπ). Το πολύ πολύ αν η κούνια έχει ανάκλιση, δηλαδή ανασηκώνεται ολόκληρη, το κάνουμε αυτό για να αποφύγουμε παλλινδρόμηση. Και πάλι δεν είναι απαραίτητο γιατί σ'αυτή την ηλικία τα μωρά δεν κάνουν εύκολα παλλινδρόμηση οριζόντια, γι'αυτό και μπορούν να τρώνε ενώ κοιμούνται χωρίς να πνίγονται.

 

4.μπάνιο το κάνουμε απο την πρώτη μέρα που θα το πάρουμε στο σπίτι?

Τις πρώτες μέρες μέχρι να πέσει ο αφαλός προτιμάμε το τοπικό πλύσιμο και το ολικό πλύσιμο αποφεύγοντας τον αφαλό.

 

5.σε πόσες μέρες πρέπει να το δεί παιδίατρος μετά την έξοδο απο την κλινική ? Στις 3 μέρες είναι καλό να έρθει στο σπίτι για να το ζυγίσει, να ελέγξει τα αντανακλαστικά του και να δώσει κάποιες επιπλέον συμβουλές στην πελαγωμένη μαμά.

 

6.όταν θηλάζουμε, καταλαβαίνουμε ότι τρώει ? δηλαδή καταλαβαίνουμε αν βγαίνει γάλα ? Βλέπουμε το μωρό που καταπίνει και έχει και γάλα στο στόμα του κι εσύ πιέζοντας τη θηλή σου. Το αν τρώει επαρκώς το καταλαβαίνουμε από την αύξηση βάρους του που πρέπει να είναι 25-30γρ το 24ωρο και το αν βρέχει 6-8 πάνες ημερησίως και κάνει 3-4 κενώσεις.

 

Αυτά από μένα, αν πάλι δεν τα λέω καλά διορθώστε με (χωρίς να με μαλώσετε pls, όλες θέλουμε να μάθουμε) Πάντως είναι πολύ χρήσιμο κάθε υποψήφια μαμά να γράφει εδώ τις απορίες της για να τις έχουμε συγκεντρωμένες, γιατί λίγο πολύ όλες τα ίδια πράγματα αναρωτιώμαστε :wink:

Link to comment
Share on other sites

Από πείρα και μόνο σου απαντώ:

 

1. Δεν ειναι απαραιτητο.Καλυτερα να μαθει το παιδι να κοιμαται χωρις μαξιλαρι.Υπαρχει και κινδυνος ασφυξιας.

 

2. Το καλοκαιρι σεντονακι.Το χειμωνα κουβερτουλα (ΠΟΤΕ παπλωμα) και εχουμε μια καλη θερμοκρασια στο σπιτι (21-22 βαθμους)

 

3.Πορτ μπεμπε δεν ειχα-το θεωρω αβολο.Οποτε εδω δεν θα σου απαντησω.

 

4.Απο την πρωτη μερα ναι.Κι οσοι σου πουν να περιμενει να πεσει ο αφαλος θα σου πω αυτο που μου ειπε ο παιδιατρος στην κλινικη:"τις πληγες πρεπει να τις πλενουμε για να μην μολυνονται.Οι αρχαιοι Ελληνες ειχαν λιγοτερες απωλειες στους πολεμους γι' αυτο το λογο".Δεν εννοω βεβαια να ριχνεις απευθειας νερο πανω στον αφαλο ουτε βεβαια σαπουνι.Αλλα το μωρο θελει το μπανακι του και ειδικα το καλοκαιρι.

 

5.Εγω ειχα παει μετα δυο μερες που βγηκα απο την κλινικη και χωρις να υπαρχει λογος.Νομιζω το πολυ μεχρι τις 10 μερες καλο ειναι να το δει ο παιδιατρος του.

 

6.Μπορεις να πιεσεις με το χερι σου τη θηλη σου και να δεις οτι εχεις γαλα.Το μωρο κανει αντανακλαστικες κινησεις θηλασμου και τρωει.Και αν δεν φαει μην στεναχωριεσαι θα το καταλαβεις:θα αρχισει το κλαμα.Παντως το μονο σημαδι οτι το μωρο τρεφεται καλα ειναι να παιρνει βαρος.

 

 

Ελπιζω να βοηθησα...!Με το καλο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι κοπέλες κάλυψαν όλες τις απορίες σου.

Ειδικά για τον ομφάλιο λώρο, η παιδίατρος μας είχε πει να μην το βάλουμε σε μπανάκι μέχρι να πέσει ο λώρος και να κλείσει κι η πληγή. Από εκεί και πέρα, μας είχε πει να του βάζουμε λίγο οινόπνευμα καθαρό - δε θυμάμαι πόσες φορές την ημέρα - και όταν πλένουμε τοπικά το μωρό και βρέχεται και λίγο ο λώρος να το περνάμε πάλι με οινόπνευμα.

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κουκλα με το καλο να υποδεχτεις το μωρακι σου , απαντω κατευθειαν στις απορειες σου ...

1. οχι δεν συνισταται μαξιλαρι αν κια υπαρχουν τα λεγομενα σφηνακια μωρου αλλα εμενα δεν μου φανηκαν χρησιμα.

2. αναλογα την εποχη , καλοκαιρακι ενα σεντονακι ειναι καλο , αλλιωτικα για σεπτεμβριο-οκτωβριο μια πικε κουβερτουλα και επειτα μια κανονικη κουβερτα . Μην ξεχνας οτι τα μωρακια ζεσταινονται πολυ παραπανω απο μας .

3. Βασικα δεν χρειαζεται . Η μπορεις να τυλιξεις μια κουβερτουλα και να βαλεις το μωρακι πλαγεια να ακουμπαει η πλατη του και να ειναι γυρισμενο , ή απλα το βαζεις ξαπλα και ετσι και αλλιως τα μωρακια γυρνανε το κεφαλακι τους πλαγεια απο ενστικτο να πω .

 

4. Ναι ναι απο την πρωτη μερα αν και προσεχουμε να στεγνωνουμε πιο ευλαβικα την περιοχη του ομφαλιου λορου και να βαζουμε betadine μετα .

 

5. Εμεις τον πηγαμε στις 9 μερες στο ιατρειο της παιδιατρου μας , και επειδη θελαμε συμβουλες για θηλασμο , γαλα κτλ κτλ αλλα και για να τον εξετασει .

 

6. Αμα πατησεις τη θηλη σου βλεπεις οτι βγαζει γαλα , επειτα ειναι το πιο σημαντικο να περνει βαρος το μωρο και να βρεχει 4-5 πανες τη μερα .

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να δώσω συγχαρητήρια στη naina ειναι παρα πολυ διαβασμένη!!!!!

Τα ειπε ολα τελεια , ειδικα στο κομματι του θηλασμού !!!! :D

 

Να προσθέσω πως δεν ειναι δείγμα οτι έχεις γάλα και τρώει το μωρό το πάτημα της θηλής . Εγω που ταλαιπωρήθηκα απο υπερπαραγωγή στις αρχές προσπαθούσα να βγαλω μερικές σταγόνες για να λιώσω τη βιταμίνη της μικρης μου και δεν μπορουσα ! Γαλα ειχα αφθονο τον τροπο να βγαλω δεν ήξερα .

 

Αν τοποθετηθεί σωστά το μωρό στο στήθος κάνει όλη την δουλειά μόνο του :D

 

Δεν σου γραφω για τα υπόλοιπα , εχουν απάντηθεί και καποια ειναι διαφορετικά εδω πχ υπνοσακος -πάπλωμα .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το παπλωμα δεν ειναι καταλληλο για τα πολυ μικρα μωρα γιατι αφενος υπαρχει κινδυνος υπερθερμανσης (αφου ζεσταινονται πιο πολυ επειδη εχουν υψηλοτερη θερμοκρασια απο εναν ενηλικα) και αφετερου θα χαθει μεσα σε αυτο οποτε υπαρχει κινδυνος δυσκολιας στην αναπνοη του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το παπλωμα δεν ειναι καταλληλο για τα πολυ μικρα μωρα γιατι αφενος υπαρχει κινδυνος υπερθερμανσης (αφου ζεσταινονται πιο πολυ επειδη εχουν υψηλοτερη θερμοκρασια απο εναν ενηλικα) και αφετερου θα χαθει μεσα σε αυτο οποτε υπαρχει κινδυνος δυσκολιας στην αναπνοη του.

 

σευχαριστω σοφουλα..δεν το ηξερα..δηλαδη το χειμωνα με απλη κουβερτιτσα σενα ζεστο δωματιο φυσικα..ε???

να σου ζησει το παιδακι και με το καλο το 2ο!!!!!

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

μακάρι κάποια να μου λύσει και αυτήν μου την απορία

 

όταν χτυπάς ενέσεις ηπαρίνης, η επισκληρίδιος επιτρέπεται ?

 

και πέρα απο αυτό, θα μπορέσω να θηλάσω κανονικά ή η ηπαρίνη περνάει στο γάλα?

 

:idea::idea::idea:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου είχε πεί εμένα ο γιατρός είναι πως αν ξεκινήσουν κανονικά πόνοι και είμαι σε αναμονή στην αίθουσα τοκετών σου δίνουν ανάποδη αγωγη δλδ για να πείξει το αίμαι έτσι ώστε να μπορέσουν να κάνουν επισκληρίδιο.και θηλασμός κανονικά!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου είχε πεί εμένα ο γιατρός είναι πως αν ξεκινήσουν κανονικά πόνοι και είμαι σε αναμονή στην αίθουσα τοκετών σου δίνουν ανάποδη αγωγη δλδ για να πείξει το αίμαι έτσι ώστε να μπορέσουν να κάνουν επισκληρίδιο.και θηλασμός κανονικά!

 

αντίθετη αγωγή ?

μάλιστα, οκ σ' ευχαριστώ FRANKA

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα εντύπωση μου είχε κάνει αλλα έτσι μου είπε ότανμ τον ρώτησα. Προφανώς για μία ημέρα η ώρες που είσαι στην αίθουσα δεν έχεις κάνει την ενεσούλα σου,οποτε δίνουν το ανάποδο για να μην υπάρχει πρόβλημα με την επισκληρίδιο.

Για καλό και για κακό ρώτα και το γιατρό σου φυσικά.....ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

και μη ξεχάσεις όταν θα έρθει αυτή η υπέροχη ώρα να ενημερώνεις και εσύ ΟΛΟΥΣ (μαίες,ανασθησιολόγουε κτλ)ότι έκανες αυτές τις ενέσεις....(αν και λογικά θα τους έχει πει ο γιατρός σου,αλλά εγώ τους ψιλιφοβάμαι)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μακάρι κάποια να μου λύσει και αυτήν μου την απορία

 

όταν χτυπάς ενέσεις ηπαρίνης, η επισκληρίδιος επιτρέπεται ?

 

και πέρα απο αυτό, θα μπορέσω να θηλάσω κανονικά ή η ηπαρίνη περνάει στο γάλα?

 

:idea::idea::idea:

 

Όταν πας με το καλό στο μαιευτήριο, θα σου κάνουν έναν αιμορραγικό έλεγχο (δηλ. εξετάσεις αίματος) για να δουν ποια ακριβώς αναισθησία μπορούν να σου χορηγήσουν. Θα μπορέσεις να θηλάσεις κανονικά μετά

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια απορία

 

χθες πήγα στον γιατρό και μου είπε ότι τον τοκετό θα τον προγραμματίσουμε γιατί θα πρέπει να γίνει διακοπή της αγωγής που κάνω με ηπαρίνη!

Αυτό σημαίνει απαραίτητα καισαρική ή όχι ?

ξέρει καμμία ?

Link to comment
Share on other sites

nikol28 Και γω κάνω ενεσεις ηπαρίνης και οταν τη ρωτησα αν αυτο σημαινει καισαρικη μου ειπε οχι. Μη σε πιασει κορο'ι'δο και σου πουλησει παραμυθι οτι δηθεν ετσι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις!!

Link to comment
Share on other sites

nikol28 Και γω κάνω ενεσεις ηπαρίνης και οταν τη ρωτησα αν αυτο σημαινει καισαρικη μου ειπε οχι. Μη σε πιασει κορο'ι'δο και σου πουλησει παραμυθι οτι δηθεν ετσι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις!!

 

όχι δεν μου είπε για καισαρική, ίσα ίσα μου είπε ότι η μπέμπα πήρε και θέση για να βγεί απλά για προγραμματισμό μου είπε και εγώ αναρωτιέμαι!

περισσότερα θα πούμε τέλος αυγούστου που θα μπαίνω στον 8ο :wink:

 

εσένα σου είπε όμως αν θα σταματήσεις τις ενέσεις πιο νωρίς?

Link to comment
Share on other sites

Και ο προγραμματισμος για ποιο λογο????

 

Εμένα δε μου ειπε τιποτα τετοιο. Ουτως ή αλλως οταν μπεις σιγα σιγα στο μηνα σου σε παρακολουθει τοσο συχνα (1 φορα τη βδομαδα) και θα ξερει πανω κατω ποτε θα χρειαστει και αν θα χρειαστει να τις σταματησεις.

 

Σιγουρα θα σε κατατοπισει αμεσα. Ρωτησε τον!! Και γω θα ζητησω περισσοτερες διευκρινησεις! :D

Link to comment
Share on other sites

Και ο προγραμματισμος για ποιο λογο????

 

Εμένα δε μου ειπε τιποτα τετοιο. Ουτως ή αλλως οταν μπεις σιγα σιγα στο μηνα σου σε παρακολουθει τοσο συχνα (1 φορα τη βδομαδα) και θα ξερει πανω κατω ποτε θα χρειαστει και αν θα χρειαστει να τις σταματησεις.

 

Σιγουρα θα σε κατατοπισει αμεσα. Ρωτησε τον!! Και γω θα ζητησω περισσοτερες διευκρινησεις! :D

 

ο προγραμματισμός θα γίνει για να σταματήσω την ηπαρίνη και την salospir 2 με 3 ημέρες πριν( αυτό είχε γίνει και την τελευταία φορά που δυστυχώς έχασα το μωράκι μου και έπρεπε να μου το πάρουν)

 

ρώτησε κι εσύ τον δικό σου κκι εγώ περισσότερα θα ξέρω τέλος του μήνα!

αν μάθεις κάτι περισσότερο πές μου :wink:

Link to comment
Share on other sites

Και ο προγραμματισμος για ποιο λογο????

 

Εμένα δε μου ειπε τιποτα τετοιο. Ουτως ή αλλως οταν μπεις σιγα σιγα στο μηνα σου σε παρακολουθει τοσο συχνα (1 φορα τη βδομαδα) και θα ξερει πανω κατω ποτε θα χρειαστει και αν θα χρειαστει να τις σταματησεις.

 

Σιγουρα θα σε κατατοπισει αμεσα. Ρωτησε τον!! Και γω θα ζητησω περισσοτερες διευκρινησεις! :D

 

ο προγραμματισμός θα γίνει για να σταματήσω την ηπαρίνη και την salospir 2 με 3 ημέρες πριν( αυτό είχε γίνει και την τελευταία φορά που δυστυχώς έχασα το μωράκι μου και έπρεπε να μου το πάρουν)

 

ρώτησε κι εσύ τον δικό σου κκι εγώ περισσότερα θα ξέρω τέλος του μήνα!

αν μάθεις κάτι περισσότερο πές μου :wink:

 

Θα ρωτήσω κι εγώ αναλυτικά το γιατρό μου γιατί αυτό που μου περιγράφεις δεν μου αρέσει ιδιαίτερα. 2-3μέρες χωρίς αντιπηκτική αγωγή είναι μεγάλο διάστημα και δεν θέλω να το ρισκάρω ούτε κατά διάνοια. Τόσα ακούμε γύρω γύρω...Καλύτερα κι εσύ να επιμείνεις στις εναλλακτικές, ειδικά όταν το έχουμε δει να δουλεύει στην πράξη

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εγώ γέννησα με προγραμματισμένο λόγω ηπαρίνης την 37η εβδομάδα! γέννησα φυσιολογικά με πρόκληση, αν και τελικά θα γεννούσα ούτως ή άλλως αφού με το που μπήκα στην κλινική μου σπάσανε τα νερά! αυτό γίνεται γιατί για να κάνεις επισκληρίδιο πρέπει να σταματήσεις την αγωγή 2 με 3 μέρες! εγώ σταμάτησα Σάββατο και Τετάρτη μπήκα να γεννήσω! οσό για το αν ο γιατρός ξέρει πότε θα γεννήσεις αυτό είναι μύθος! και κάθε μέρα να σε εξετάζει δεν μπορεί να το ξέρει! μπορεί να πας στο ιατρείο και να έχεις 0 διαστολή και με το που πας σπίτι να σπάσουν τα νερά ή να σε πιάσουν πόνοι αυτό δεν μπορεί καθόλου να το υπολογίσει!!! γι αυτό το πιο ασφαλές είναι να πάτε για προγραμματισμένο! εμένα πάντως δεν μου συνέχισε τις ενέσεις μετά τον τοκετό αλλά μου είπε πολύ περπάτημα! επίσης θήλασα κανονικά (για όσο είχα γάλα!)

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Και ο προγραμματισμος για ποιο λογο????

 

Εμένα δε μου ειπε τιποτα τετοιο. Ουτως ή αλλως οταν μπεις σιγα σιγα στο μηνα σου σε παρακολουθει τοσο συχνα (1 φορα τη βδομαδα) και θα ξερει πανω κατω ποτε θα χρειαστει και αν θα χρειαστει να τις σταματησεις.

 

Σιγουρα θα σε κατατοπισει αμεσα. Ρωτησε τον!! Και γω θα ζητησω περισσοτερες διευκρινησεις! :D

 

ο προγραμματισμός θα γίνει για να σταματήσω την ηπαρίνη και την salospir 2 με 3 ημέρες πριν( αυτό είχε γίνει και την τελευταία φορά που δυστυχώς έχασα το μωράκι μου και έπρεπε να μου το πάρουν)

 

ρώτησε κι εσύ τον δικό σου κκι εγώ περισσότερα θα ξέρω τέλος του μήνα!

αν μάθεις κάτι περισσότερο πές μου :wink:

 

Θα ρωτήσω κι εγώ αναλυτικά το γιατρό μου γιατί αυτό που μου περιγράφεις δεν μου αρέσει ιδιαίτερα. 2-3μέρες χωρίς αντιπηκτική αγωγή είναι μεγάλο διάστημα και δεν θέλω να το ρισκάρω ούτε κατά διάνοια. Τόσα ακούμε γύρω γύρω...Καλύτερα κι εσύ να επιμείνεις στις εναλλακτικές, ειδικά όταν το έχουμε δει να δουλεύει στην πράξη

δεν διακινδυνεύεις για τρεις μέρες χωρίς αντιπηκτική αγωγή! μην σε ανυσηχεί ξέρουν οιγιατροί!!!!

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εγώ γέννησα με προγραμματισμένο λόγω ηπαρίνης την 37η εβδομάδα! γέννησα φυσιολογικά με πρόκληση, αν και τελικά θα γεννούσα ούτως ή άλλως αφού με το που μπήκα στην κλινική μου σπάσανε τα νερά! αυτό γίνεται γιατί για να κάνεις επισκληρίδιο πρέπει να σταματήσεις την αγωγή 2 με 3 μέρες! εγώ σταμάτησα Σάββατο και Τετάρτη μπήκα να γεννήσω! οσό για το αν ο γιατρός ξέρει πότε θα γεννήσεις αυτό είναι μύθος! και κάθε μέρα να σε εξετάζει δεν μπορεί να το ξέρει! μπορεί να πας στο ιατρείο και να έχεις 0 διαστολή και με το που πας σπίτι να σπάσουν τα νερά ή να σε πιάσουν πόνοι αυτό δεν μπορεί καθόλου να το υπολογίσει!!! γι αυτό το πιο ασφαλές είναι να πάτε για προγραμματισμένο! εμένα πάντως δεν μου συνέχισε τις ενέσεις μετά τον τοκετό αλλά μου είπε πολύ περπάτημα! επίσης θήλασα κανονικά (για όσο είχα γάλα!)

 

να ε΄σαι καλά jenny

και σε εμένα μάλλον κάπως έτσι θα γίνει και δεν ανησυχώ καθόλου

απλά εμένα μου είπε η ανοσολόγος που με παρακολουθεί ότι θα συνεχίσω τις ενέσεις 40 ημέρες

σ' αυτό να είναι, τότε θα εχω την μπεμπούλα και δεν με απασχολεί το θέμα :wink:

 

αλήθεια η μικρή σου πόσο γεννήθηκε ?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...