Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Άδεια λοχείας σε δημ. υπαλληλους με ΙΚΑ???


Recommended Posts

Θα ήθελα να μάθω πόσος χρόνος δίνεται για άδεια λοχείας στο δημόσιο τομέα (ΝΠΔΔ) χωρίς να χάσει κανείς το μειωμένο ωράριο. Δούλευω σε ΝΠΔΔ και έχω ασφάλεια ΙΚΑ ως μόνιμη. Ίσχύει το 3-μηνο ή έχει αυξηθεί η άδεια λοχείας?

Ευχαριστώ για τη βοήθεια εκ των προτέρων!

Tutu

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εργάζομαι και εγώ στο Δημόσιο με ασφάλεια ΙΚΑ κι απότι ξέρω η άδεια λοχείας είναι τρεις μήνες κι έπειτα παίρνεις το 9μηνο γονικής άδειας με πλήρεις αποδοχές. Επειδή είμαι πρόσφατη στο club θα το ψάξω πιο διεξοδικά το θέμα γιατί με ενδιαφέρει κι εμένα και θα σου ξαναστείλω μηνυμα. Πάντως για εμάς τους μόνιμους στο Δημόσιο με ασφάλιση Ικα δεν αλλάζουν πολλά όσον αφορά στις άδεις συγκριτικά με τους Δημοσίου.

Φιλικά,

Λία

Link to comment
Share on other sites

Εργάζομαι και εγώ στο Δημόσιο με ασφάλεια ΙΚΑ κι απότι ξέρω η άδεια λοχείας είναι τρεις μήνες κι έπειτα παίρνεις το 9μηνο γονικής άδειας με πλήρεις αποδοχές. Επειδή είμαι πρόσφατη στο club θα το ψάξω πιο διεξοδικά το θέμα γιατί με ενδιαφέρει κι εμένα και θα σου ξαναστείλω μηνυμα. Πάντως για εμάς τους μόνιμους στο Δημόσιο με ασφάλιση Ικα δεν αλλάζουν πολλά όσον αφορά στις άδεις συγκριτικά με τους Δημοσίου.

Φιλικά,

Λία

 

Έτσι ακριβώς συμβαίνει, το έχω ήδη εξασκήσει το δικαίωμα, το 9μηνο ισχύει κανονικά :D:D:D:D:D

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΕΙΜΑΙ ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΙΚΑ, ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΟΙΟΣ ΝΟΜΟΣ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΔΕΙΕΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ? ΔΗΛΑΔΗ ΤΟΚΕΤΟΥ, ΛΟΧΕΙΑΣ, ΑΝΑΤΡΟΦΗΣ ΠΑΙΔΙΟΥ Κ.Τ.Λ. ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΓΚΥΟΣ! ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΗΜΟΥ..... ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΑΔΕΙΑ ΕΠΑΠΕΙΛΟΥΜΕΝΗΣ ΚΥΗΣΗΣ? ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ? ΕΙΜΑΙ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΗ.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΕΙΜΑΙ ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΙΚΑ, ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΟΙΟΣ ΝΟΜΟΣ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΔΕΙΕΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ? ΔΗΛΑΔΗ ΤΟΚΕΤΟΥ, ΛΟΧΕΙΑΣ, ΑΝΑΤΡΟΦΗΣ ΠΑΙΔΙΟΥ Κ.Τ.Λ. ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΓΚΥΟΣ! ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΗΜΟΥ..... ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΑΔΕΙΑ ΕΠΑΠΕΙΛΟΥΜΕΝΗΣ ΚΥΗΣΗΣ? ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ? ΕΙΜΑΙ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΗ.....

οσο αφορα τις αδειες,ισχυουν τα ιδια με τους δημοσιους υπαλληλους.η μονη διαφορα ειναι οτι παιρνεις πολυ λιγοτερα χρηματα(περιπου 1000 ευρω)επιδομα γεννας.οσο για επαπειλουμενη,μπορεις να παρεις στις εξης περιπτωσεις:1.εχεις καποιο προβλημα(ή καποιον πολυ γνωστο σου νοσοκομειακο γιατρο,που εχει τη θεληση να σε βοηθησει),κανεις εισαγωγη σε νοσοκομειο για περιπου 7 μερες.μετα σου δινουν αρχικα 1 μηνα αδεια.μετα ανανεωνεις την αδεια με γνωματευση του ιδιωτικου σου γιατρου.την γνωματευση την πηγαινεις επισης σε σταθμο προστασιας μητερας και παιδιου(ικα που παρεχει την υπηρεσια αυτη)..(καλο ειναι να στελνεις καποιον αλλο και να μην πηγαινεις εσυ)(εννοειται οτι σ αυτην την περιπτωση πληρωνεσαι κ α ν ο ν ι κ α)2.παιρνεις γνωματευση απο ιδιωτη γιατρο και περνας επιτροπη(σ αυτη την περιπτωση ακομα κι αν την παρεις,χανεις-νομιζω-ενα επιδομα)ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

τις υπολοιπες αδειες τις παιρνεις κανονικα.2 μηνες πριν γεννησεις(αδεια τοκετου νομιζω λεγεται),3 μηνες αδεια λοχειας,ανατροφης παιδιου ειναι 9 μηνες και μολις τελειωσει το 9 μηνο,παιρνεις και την κανονικη σου αδεια (που θα εχει μαζευτει μπολικη!;))για τις αδειες αυτες,θα ενημερωθεις απο την υπηρεσια σου.σου επισημαινω πως αν παρεις επαπειλουμενη δεν μπορεις να εμφανιζεσαι στις υπηρεσιες εσυ(γιατι υποτιθεται οτι θα ξαπλωνεις σπιτι σου)με το καλο να γεννησεις και καλη τυχη.αν δεν σε καλυψα δες και τον δημοσιουπαλληλικο κωδικα.:)

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα (ενα-ενα τα θυμαμαι)...αν εισαι απο επαρχια,ειναι πιο ευκολο να βρεις εκει ακρη με νοσοκομειο.αν εχεις γνωστη σου νοσηλευτρια μπορεις επισης να βρεις ακρη(αρκει να εχει την διαθεση να βοηθησει).μπορει επισης να βοηθησει και ο ιδιωτης γυναικολογος σου(ολο και καποιες γνωριμιες θα εχει)μην απελπιζεσαι και αγχωνεις και το εμβρυο!!;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Ειμαι με το ιδιο καθεστως....στο δημοσιο. Να σου πω τι εγινε με εμενα. Ειχα οντως επαπειλουμενη κυηση. Επαιρνα γνωματευση απο την γιατρο μου..την πηγαινα στην υπηρεσια μου....και καθε 2-3 μηνες περνουσα απο επιτροπη. Η επιτροπη ενεκρινε τις αδειες μου ολες...χωρις κανενα προβλημα.

Κατα τα αλλα...οπως τα λεει η Λενα -Αγγελος...150 ημερες συνολο......πριν και μετα τον τοκετο + το 9μηνο + τις αδειες.

Link to comment
Share on other sites

οσο αφορα τις αδειες,ισχυουν τα ιδια με τους δημοσιους υπαλληλους.η μονη διαφορα ειναι οτι παιρνεις πολυ λιγοτερα χρηματα(περιπου 1000 ευρω)επιδομα γεννας.οσο για επαπειλουμενη,μπορεις να παρεις στις εξης περιπτωσεις:1.εχεις καποιο προβλημα(ή καποιον πολυ γνωστο σου νοσοκομειακο γιατρο,που εχει τη θεληση να σε βοηθησει),κανεις εισαγωγη σε νοσοκομειο για περιπου 7 μερες.μετα σου δινουν αρχικα 1 μηνα αδεια.μετα ανανεωνεις την αδεια με γνωματευση του ιδιωτικου σου γιατρου.την γνωματευση την πηγαινεις επισης σε σταθμο προστασιας μητερας και παιδιου(ικα που παρεχει την υπηρεσια αυτη)..(καλο ειναι να στελνεις καποιον αλλο και να μην πηγαινεις εσυ)(εννοειται οτι σ αυτην την περιπτωση πληρωνεσαι κ α ν ο ν ι κ α)2.παιρνεις γνωματευση απο ιδιωτη γιατρο και περνας επιτροπη(σ αυτη την περιπτωση ακομα κι αν την παρεις,χανεις-νομιζω-ενα επιδομα)ελπιζω να βοηθησα.

 

να διορθώσω ότι και στην πρώτη περίπτωση περικόπτεται το κίνητρο απόδοσης...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να διορθώσω ότι και στην πρώτη περίπτωση περικόπτεται το κίνητρο απόδοσης...

loukoumaki εγω (που ανηκω στην πρωτη περιπτωση) το επαιρνα κανονικα.(ειναι και ο αντρας μου στην ιδια υπηρεσια και παιρναμε ακριβως τα ιδια χρηματα);)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ειμαι κ εγω με το ιδιο καθεστως εργαζομενη.βρισκομαι σε αδεια 9μηνη.τα ενσημα μπαινουν κανονικα?αν μεινω παλι εγκυος πριν τελειωσει το 9μηνο τι γινεται?θα πρεπει να επιστρεψω στην εργασια μου η δικαιουμαι παλι αδεια?στη διαρκεια του 9μηνου τα ενσημα μπαινουν κανονικα?ποσα ενσημα πρεπει να εχεις για να παρεις τα επιδοματα του ικα(π.χ πρεπει να εχεις 200ενσημα το 2009 για να παρεις τα επιδοματα του 2010?)

ευχαριστω κ συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις:oops:

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είμαι και γω με το ίδιο καθεστως. Ρωτησα για την άδεια στην υπηρεσία μου και μου είπαν 2 μήνες πριν, 2 μηνες μετά! Τους είπα οτι ο νόμος λέει 3 μετά και θα το κοιτάξουν. Λετε να μην μου δώσουν 2 πριν και 3 μετά? Για να πάρω την άδεια λοχείας και τοκετού τι χρειάζεται να κάνω? Ο γιατρός μου είναι σε δημόσιο νοσοκομείο. Περνάει αυτό το χαρτί ή πρέπει να πάω και σε γιατρό του ΙΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

Αδεια κύησης, λοχειας, 9μηνο, κανονικά.

Υπάρχει εγκύκλιος που διευκρινίζει ότι οι εργαζόμενες στο Δημόσιο με ασφάλεια ΙΚΑ δικαιούνται ό,τι ακριβώς και οι ασφαλισμένες στο Δημόσιο.

Για την επαπειλούμενη κύηση όμως, ισχύει ό,τι στο ΙΚΑ, Δηλ. η αναρρωτική πάει στο ΙΚΑ, περνάς από επιτροπή του ΙΚΑ κλπ.

Νομίζω ότι πρέπει να δηλώσεις την αναρρωτική στο ΙΚΑ μέσα σε 3ή 4 μέρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω.

Απλά είμαι σίγουρη γιατί κάποτε είχα πετύχει ένα βιβλιαράκι του Εσωτερικών που έγραφε τα πάντα σχετικά με τις άδειες και το είχα διαβάσει εκεί.

Πάντως πιστεύω ότι μπορείς να πάρεις και στο Εσωτερικών τηλ. και ίσως σου το στείλουνε.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ! Μιλησα με το γραφείο προσωπικού της υπηρεσίας μου με διαβεβαίωσαν ότι είναι 2 μηνες πριν 3 μετά και το 9μηνο. Ελπίζω να ενημερωθεί και η υπηρεσια μου σωστά και να πάρω ότι προβλέπετε!! Εχω βέβαια και τον νόμο να τους παώ αν χρειαστεί που τα λέει αναλυτικότατα!! διφορετικά θα πάρω στο υπουργείο όπως μου λες! Σε ευχαριστώ και παλι πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

είμαστε στην ίδια πε΄ριπτωση και εγώ μόνιμη δημόσιος υπάλληλος με ειδικό καθεστώς ΙΚΑ. Πέρασα δύ οφορές την διαδικασία οπότε.

Δικαιούσε τις άδειες που ορίζει το άρθρο 52 του υπαλληλικού κώδικα δηλαδή άδεια κυοφορίες 2 μήνες πριν την πιθανή ημερομηνία τοκετού και 3 άδεια λοχείας μετά την ημερομηνία τοκετού. Μετά την λήξη του πενταμήνου κάταθέτεις ληξιαρχική πράξη γέννησης στην υπηρεσίας και κάνεις αίτηση χορήγησης της άδειας ανατροφ΄ς τέκνου που είναι 9 μήνες. Πρόσεξε εαν έχεις υπόλοιπο αδείας από το έτος που τρέχει πρώτα παίρνεις την άδεια και μετά το 9μηνο γιατί αλλιώς την χάνεις. Επίσης επειδή θα λείεπεις όλο το χρόνο πρέπει να εργαστείς τουλάχιστον κάποιες ημέρες για να δικαιούσε την άδεια του τρέχοντος έτους. Οπότε θα πρέπει να υπολογίσεις να πάς κάποια στιγμή λίγες ημέρες για να δικαιούσε την κανονική άδεια του έτους γιατί δεν θα στην χορηγήσουν. Ο νόμος ορίζει στο άρθρο 49 και 56 του ΚΚΔΚΥ ότι: η χορήγηση της κανονικής άδειας είναι αναγκα΄λια η παροχή εργασίας και ως εκ τούτου υπάλληλος που δεν εργάστηκε καθόλου όλο το έτος για διάφορος λόγους δεν θεμελιώνει διακίωμα λήψης της κανονικής άδειας για το έτος αυτό.

όταν γεννήσεις θα πας στις παροχές του ΙΚΑ με τα βιβλίαρια οικογενειακά κλπ και την ληξιαρχική πράξη γέννησης και θα πάρεις το επίδομα τοκετού που είναι γύρω στα 900 ευρώ. Εαν γράψεις τα παιδιά πάνω σου κάνεις πρώτα εγγραφή για αυτά και μετά εισπράτεις το εππίδομα γιατί για κάθε παιδί έχει προσάυξηση 10%. Οσο για τις αναρρωτικές λόγω επαπειλούμενης μόνο εαν είναι από Δημόσιο Νοσοκομείο δεν κόβουν κίνητρο απόδοσης αλλιώς θα σου κόψουν το κίνητρο. Επίσης να ξέρεις πως σε οποιαδήποτε περίπτωση το χαρτί η υπηρεσία θα το στειλει στο ΙΚΑ για να περάσεις επιτροπή η οποία θα σε περάσει μεν μετά από κάποιο χρονικό διάστημα αλλά όταν η υπηρεσία σε στείλει να εισπράξεις τα χρήματα δεν θα σου τα δώσουν γιατί η διαδικασία του ΙΚΑ ορίζει ότι μέσα σε 2 ημέρες από την χορήγηση της άδειας πρέπει να προσέλθεις σε γιατρό του ΙΚΑ και να την εγκρίνει αλλιώς δεν σου δίνουν τα χρήματα και θα έχεις πρόβλημα με την υπηρεσία η οποία θα σου τα ζητάει να της τα πληρώσεις. Γι' αυτό καλύτερα η άδεια να εγκριθεί και από γιατρό του ΙΚΑ μέσα στο διήμερο.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μελίνα ευχαριστώ πολύ!Να σε ρωτήσω κάτι ακόμα αν γνωρίζεις. Την κανονική μου άδεια για το 2010 θα την πάρω πριν την άδεια τοκετου-λοχείας ώστε να φύγω νωρίτερα. Μετά αν όλα πάνε κατ' ευχήν, θα επιστρέψω στην δουλειά μου το καλοκαίρι του 2011. Τότε θα δικαιούμε την άδεια του 2011 ή θα πρέπει όταν αλλάξει ο χρόνος να κόψω το 9μηνο, να γυρίσω λίγες μέρες και να το ξαναρχίσω μετά??

Link to comment
Share on other sites

Μελίνα ευχαριστώ πολύ!Να σε ρωτήσω κάτι ακόμα αν γνωρίζεις. Την κανονική μου άδεια για το 2010 θα την πάρω πριν την άδεια τοκετου-λοχείας ώστε να φύγω νωρίτερα. Μετά αν όλα πάνε κατ' ευχήν, θα επιστρέψω στην δουλειά μου το καλοκαίρι του 2011. Τότε θα δικαιούμε την άδεια του 2011 ή θα πρέπει όταν αλλάξει ο χρόνος να κόψω το 9μηνο, να γυρίσω λίγες μέρες και να το ξαναρχίσω μετά??

Την άδεια λοχείας δεν μπορείς να την μετακινήσεις....Την πέρνεις μόλις γεννας.Θα πάρεις την κανονική σου άδεια μόλις τελειώσει η λοχεία σου.Εκτος εάν εννοείς άδεια κύησης και λοχειας (2+3)τότε ναι μπορείς να την πάρεις.Επίσης υπάρχει νόμος που λέει ότι το 9 μηνο δεν διακόπτεται για κανέναν λόγο μόνο για την εισαγωγική εκπαίδευση(σεμινάριο μονιμοποίησης) ή εάν θέλεις να το μετατρέψεις σε εργασία με μειωμένο ωράριο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να μετακινήσω την άδεια λοχείας! Την κανονική άδεια για το 2010 σκοπεύω να πάρω όλη μαζί ώστε να φύγω νωρίτερα. Με το που θα λήγει η κανονική μου δηλαδή θα ξεκινάει η άδεια κύησης-λοχείας και μετά κανονικά θα πάρω το 9μηνο. Με όλα αυτά λοιπόν εγώ είναι να επιστρέψω το καλοκαιρι του 2011 στην υπηρεσία μου. Για το 2011 ποτε θα δικαιούμε την κανονική μου άδεια? Και θα την δικαιούμε όλη ή μέρος αυτης με το σκεπτικό ότι δεν έχω δουλέψει σχεδόν τον μισό χρόνο γιατί ήμουν σε άδεια ανατροφης?

 

Και κάτι τελευταίο, αν με καλέσουν για τα σεμινάρια μονιμοποιησης όσο είμαι σε άδεια κυησης-λοχειας ή ανατροφής τέκνου μπορω να τα παρακολουθησω χωρίς να χάσω μερες από την άδεια μου?

 

Χιλια συγνώμη αν σας ζαλίζω, όμως δυστυχώς δεν έχω άλλο τρόπο να ενημερωθω σωστα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να μετακινήσω την άδεια λοχείας! Την κανονική άδεια για το 2010 σκοπεύω να πάρω όλη μαζί ώστε να φύγω νωρίτερα. Με το που θα λήγει η κανονική μου δηλαδή θα ξεκινάει η άδεια κύησης-λοχείας και μετά κανονικά θα πάρω το 9μηνο. Με όλα αυτά λοιπόν εγώ είναι να επιστρέψω το καλοκαιρι του 2011 στην υπηρεσία μου. Για το 2011 ποτε θα δικαιούμε την κανονική μου άδεια? Και θα την δικαιούμε όλη ή μέρος αυτης με το σκεπτικό ότι δεν έχω δουλέψει σχεδόν τον μισό χρόνο γιατί ήμουν σε άδεια ανατροφης?

 

Και κάτι τελευταίο, αν με καλέσουν για τα σεμινάρια μονιμοποιησης όσο είμαι σε άδεια κυησης-λοχειας ή ανατροφής τέκνου μπορω να τα παρακολουθησω χωρίς να χάσω μερες από την άδεια μου?

 

Χιλια συγνώμη αν σας ζαλίζω, όμως δυστυχώς δεν έχω άλλο τρόπο να ενημερωθω σωστα!

Αφού θα γυρίσεις με το καλό το καλοκαίρι του 11έχεις το δικαίωμα να πάρεις όλη την κανονική άδεια του έτους αυτού γαιτί θα έχεις υπόλοιπο 5-6 μηνων μέχρι να τελειώσει ο χρόνος.Αρκουν λίγες εβδομάδες εργασίας και δεν χάνεις το δικαίωμα.Οσο για τα σεμινάρια μονιμοποίησης έχεις το δικαίωμα να μεταφέρεις την ημερομηνία(δλδ να αρνηθεις να τα παρακολουθήσεις λόγω άδειας λοχείας-κύησης΄-9μήνο ή έαν τα παρακολουθήσεις τότε μεταφέρεται η αδειά σου στο τέλος,Πχ εάν πρέπει να επιστρέψεις 1 ιουνίου να υπολογιζεις +2 εβδομάδες μετά(τόσο διαρκούν τα σεμινάρια).

Ελπίζω να βοήθησα.....

Link to comment
Share on other sites

πράγματι μπορείς να πάρεις την άδειςα του 2010 πριν την έναρξη της άδειας κυοφορίας (2 μήνες) και λοχείας (3 μήνες) και μετά την λήξη της κατευθείαν το 9μηνο. Την άδεια του 2011 δεν την χάνεις αφού θα γυρίσεις καλοκαίρι άρα κάποιους μήνες πριν την λήξη του έτους άρα θα έχεις δουλέψει μέσα στο 2011 και θα έχεις και περιθώριο μέχρι το τέλος του χρόνου να την εξαντλήσεις. Οσο για το σεμινάριο το εισαγωγικό για την παρακολουθη΄σή του δεν αφαιρείται χρόνος από την κανονική σου άδεια αφού είναι υποχρεωικό και είναι σαν να εργάζεσαι κανονικά. Μπορείς όμως να αρνηθείς να πας αφού θα είσαι με άδειες μητρότητας και ανατροφής και να ζητήσεις από την υπηρεσία να σε παραπέμψουν σε επόμενη ημερομηνία.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!! Τα σεμινάρια αν μπορώ με το μωρό να τα συμβιβάσω θέλω να τα παρακολουθήσω γιατί φοβάμαι ότι θα αργήσουν πολύ να τα ξανακάνουν! Εφόσον υπάρχει τρόπος να μην χάσω μέρες από την άδεια μάλλον θα το προτιμήσω!! Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Κορίτσια γεια σας, είμαι υπαλληλος σε Ν.Π.Δ.Δ.μόνιμη με ασφάλεια ΙΚΑ.

ημουν σε άδεια άνευ αποδοχων για 1,5 χρόνο πριν μείνω έγκυος οποτε η υπηρεσία δεν μου εβαζε ένσημα. Έκοψα την άδεια μου απο 01/06 και δουλευω κανονικά, αλλα λόγω εγκυμοσύνης θα χρειαστώ βιβλιάριο είμαι ήδη 24 εβδομάδων και πληρώνω για όλα!!ξέρει καμια κοπελα πόσα ένσημα χρειάζονται για να ανανεωσω πάλι το βιβλιάριο?πήρα στο ΙΚΑ της περιοχής μου και μου είπαν για 70 ένσημα και οτι θα ανανεωθει (ακουσον) 1η Νοεμβρίου!!!Επίσης δικαιούμαι κανονικά την άδεια που λέει ο κώδικας 3 μήνες +9 μήνες πιστευω (είμαι μόνιμη) ετσι δεν είναι?επισης θα ήθελα να ρωτήσω για τα επιδόματα απο το Ικα και τον ΟΑΕΔ απ'οτι διαβασα μαλλον θα τα χάσω γιατι πρέπει να εχεις 200 ημερες εργασίας το πολύ 1 χρόνο πριν την ΠΗΤ οπότε εγω ήμουν σε άδεια και λογικά τα χάνω έτσι?αν ξέρει κάποια κοπέλα μπορει να με διαφωτίσει σε κάτι απο τα παραπανω?

 

σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...