Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 10-09-10, 18:16   #201
newbie G

newbie G χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Το κακό με τις γραμμούλες είναι ότι πολλές γυναίκες μπερδεύονται, η γραμμή αν εμφανιστεί, πότε είναι αχνή, πότε δεν είναι... εγώ είχα χρησιμοποιήσει 2-3 τέτοια και άκρη δε βρήκα. Ενώ το ψηφιακό τεστ, ή σου βγάζει μια φατσούλα ευκρινέστατη ή έναν άδειο κύκλο.

ΥΓ Δεν ήθελα να γράψω 40 ώρες, αλλά 48, τυπογραφικό ήταν.
Ο χρήστης newbie G δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-09-10, 18:27   #202
Rinoula

Το avatar του χρήστη Rinoula

Περιοχή: Αθήνα
Rinoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο newbie G Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κακό με τις γραμμούλες είναι ότι πολλές γυναίκες μπερδεύονται, η γραμμή αν εμφανιστεί, πότε είναι αχνή, πότε δεν είναι... εγώ είχα χρησιμοποιήσει 2-3 τέτοια και άκρη δε βρήκα. Ενώ το ψηφιακό τεστ, ή σου βγάζει μια φατσούλα ευκρινέστατη ή έναν άδειο κύκλο.

ΥΓ Δεν ήθελα να γράψω 40 ώρες, αλλά 48, τυπογραφικό ήταν.
ναι, αυτό που λες είναι σωστό. Τον πρώτο μήνα που το έκανα μπερδεύτηκα. Αλλά μετά όταν το συνήθισα και κατάλαβα πως λειτουργεί, πάντα μου έβγαζε πολύ έντονη γραμμή και δε μπερδευόμουνα την ημέρα που έπρεπε. Την αχνή γραμμή πρέπει να την παραβλέπεις γιατί δεν σημαίνει ότι είναι θετικό. Μόνο αν η ένταση του χρώματος είναι ίδια με την αποπάνω γραμμή. Τί να πώ, την κάθε κοπέλα όπως την βολεύει...
Ο χρήστης Rinoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-09-10, 14:02   #203
Μαράκι

Μαράκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τη βοήθεια σας κορίτσια.

χρησιμοποιώ τα τεστάκια αυτά με τις γραμμούλες επειδή όπως οι περισσότερες ξερετε τα ψηφιακά είναι πανακριβα.λοιπον για αρκετους μήνες καταλάβαινα την ωορυξία, μετρουσα από την ημερα εκείνη 14 ημερες και την επόμενη μου εφμανιζόταν η περίοδος..και αυτό επειδή ο κύκλος μου έπαιζε από 27 - 34 ημερες..τον πρηγούμενο μήνα, με τη σιγουριά των προηγούμενων φορών μόλις είδα τη δεύτερη γραμμή, παρόλο που ήταν αχνή λεώ ετναξει είναι συνέπεσε και με κατι πονάκια λέω ωορυξία..αμ δε! αρχισα να μετράω 14 ημέρες όπως παντα και περίοδος γιοκ..ημουνα σιγουρη για εγκυμοσύνη αμ δε όμως: τελικά η περίοδος μου ήρθε στις 38 ημέρες..μάλλον έκανα λάθος..αυτον τον μήνα είδα πάλι αχνη τη μια μερα.κάνω και την επόμενη κανονική εντονη.άρα είχα ωορυξία έτσι δεν είναι??υπα΄ρχει περίπτωση κάποια να έχει ωορυξία και να μην έχει περίοδο μετά από 14 ημέρες?όπου και να δάβασα έγραφε ότι ΜΕΤΑ την ωορυξία το διάστημα που μεσολαβεί μέχρι την εμφάνιση της περιόδου είναι 14 ημερες πάντοτε..το πρώτο διάστημα μέχρι την ωορυξία μπορεί να είναι μεγλάυτερο 14, 15, 18, 20 ημερες και ως εκ τούτου ο κύκλος γίνεται 14+14=28 ημέρες ή 15+14=29 ημέρες η.....20+14+34 ημέρες..
κάνω πουθενά λάθος?
Ο χρήστης Μαράκι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-09-10, 14:54   #204
newbie G

Προεπιλογή

Μαράκι, μια φορά που είχα ρωτήσει τη γιατρό μου επειδή μου είχε τύχει ακριβώς ίδια περίπτωση, μου είπε ότι μπορεί να μην ήταν καλό το ωάριο. Δλδ έγινε η ωορρηξία τη μέρα που λες, πήγε να προχωρήσει για εγκυμοσύνη, αλλά κάτι δεν πήγε καλά και έληξε άδοξα.

Αυτό που λες με τις μέρες πάντως είναι σωστό. Ωορρηξία κάνουμε 14 μέρες πριν μας έρθει η ακατανόμαστη, οπότε για γυναίκες με κύκλο 32 μέρες πχ, η ωορρηξία γίνεται την 18 μέρα.
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 15-09-10, 18:16   #205
zitamar

zitamar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κορίτσια πριν μείνω έγκυος είχα χαλάσει μία περιουσία στα τεστ ωορρηξίας απο το φαρμακείο αν θυμάμαι καλα τα 7 τεστ περίπου 56 ε . Μετα παράγγειλα απο το http://www.saveontests.com τα 100 τμχ τα έπαιρνα 34 δολλάρια μιλάμε είχα άφθονα και μου κόστισαν ελάχιστα..βεβαια δεν σου δείχνουν φατσούλες είναι πολύ απλα με γραμμούλα που ίσως να χαλάσεις 3-4 μέχρι να μάθεις πως λειτουργεί (σου δείχνει την δεύτερη γραμμή αν έχεις ωορρηξία αλλα μετά απο 10' και εγω στην αρχή δεν το ήξερα οποτε έβλεπα στο 1' λεπτό έβλεπα την μία γραμμή και μετα το πέταγα,η χαζούλα...)
Ο χρήστης zitamar δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-09-10, 12:07   #206
Rinoula

Rinoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαράκι Εμφάνιση μηνυμάτων
Τη βοήθεια σας κορίτσια.

χρησιμοποιώ τα τεστάκια αυτά με τις γραμμούλες επειδή όπως οι περισσότερες ξερετε τα ψηφιακά είναι πανακριβα.λοιπον για αρκετους μήνες καταλάβαινα την ωορυξία, μετρουσα από την ημερα εκείνη 14 ημερες και την επόμενη μου εφμανιζόταν η περίοδος..και αυτό επειδή ο κύκλος μου έπαιζε από 27 - 34 ημερες..τον πρηγούμενο μήνα, με τη σιγουριά των προηγούμενων φορών μόλις είδα τη δεύτερη γραμμή, παρόλο που ήταν αχνή λεώ ετναξει είναι συνέπεσε και με κατι πονάκια λέω ωορυξία..αμ δε! αρχισα να μετράω 14 ημέρες όπως παντα και περίοδος γιοκ..ημουνα σιγουρη για εγκυμοσύνη αμ δε όμως: τελικά η περίοδος μου ήρθε στις 38 ημέρες..μάλλον έκανα λάθος..αυτον τον μήνα είδα πάλι αχνη τη μια μερα.κάνω και την επόμενη κανονική εντονη.άρα είχα ωορυξία έτσι δεν είναι??υπα΄ρχει περίπτωση κάποια να έχει ωορυξία και να μην έχει περίοδο μετά από 14 ημέρες?όπου και να δάβασα έγραφε ότι ΜΕΤΑ την ωορυξία το διάστημα που μεσολαβεί μέχρι την εμφάνιση της περιόδου είναι 14 ημερες πάντοτε..το πρώτο διάστημα μέχρι την ωορυξία μπορεί να είναι μεγλάυτερο 14, 15, 18, 20 ημερες και ως εκ τούτου ο κύκλος γίνεται 14+14=28 ημέρες ή 15+14=29 ημέρες η.....20+14+34 ημέρες..
κάνω πουθενά λάθος?
Αν η γραμμή που βλέπεις στην υποτιθέμενη μέρα ωορηξίας είναι πολύ αχνή, πάει να πει ότι αυτό δεν δηλώνει ωορηξίας, και θα πρέπει να συνεχίσεις τα τεστ μερικές μέρες ακόμα μέχρι να δείξει έντονη, σχεδόν το ίδιο με την αποπάνω. Εγώ τα χρησιμοποιώ ένα χρόνο τώρα αυτά, κιεκτός απ'τους πρώτους 1-2 μήνες που δεν ήξερα κι εγώ πώς λειτουργούσαν, όλες τις άλλες φορές λειτουργούν ρολόι. Απλά δεν επηρεάζομαι απ'τις αχνες γραμμές. Πολλές φορές δείχνει αχνή κάτω γραμμή τη 15η μέρα που κάνω συνήθως ωορηξία, κιόμως εγώ συνεχιζω και δείχνει κανονική γραμμή τη 17η ή τη 18η! Θέλει λίγη υπομονή...
Παλιά 16-09-10, 12:47   #207
Μαράκι

Μαράκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Απλά το πρόβλημα μου εμένα είναι το εξης: ιστεύω σύμφωνα με τα τεστάκια ότι έκανα ωορυξία στις 30/8..θα έπρεπε να έχω αδιαθετήσει τώρα??υπαρχει περίπτωση να κάνεις ωορυξία και να μην αδιαθετήσεις?
Παλιά 16-09-10, 14:52   #208
newbie G

Προεπιλογή

Παράθεση:
Απλά το πρόβλημα μου εμένα είναι το εξης: ιστεύω σύμφωνα με τα τεστάκια ότι έκανα ωορυξία στις 30/8..θα έπρεπε να έχω αδιαθετήσει τώρα??υπαρχει περίπτωση να κάνεις ωορυξία και να μην αδιαθετήσεις?
Λογικά αν η ωορρηξία σου έγινε στις 30, έπρεπε να αδιαθετήσεις στις 13-14/9.
Παλιά 29-09-10, 20:53   #209
ΠΕΠΙ1

ΠΕΠΙ1 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!! ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΗ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!! ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΜΩΡΑΚΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ. Ο ΚΥΚΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 24-25μ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Η 11η ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΡΑ ΜΟΥ.ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠ. ΗΤΑΝ Η 9η.ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 10 ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΗ ΣΥΛΛ.ΕΧΩ ΜΙΚΡΕΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙ!!! ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ? ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΕΣΤ ΩΟΡΗΞΙΑΣ ΑΚΟΜΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ.

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ....ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΠΩΣ ΤΗΝ ΜΕΤΡΑΜΕ? ΚΟΛΠΙΚΑ ΜΕ ΑΠΛΟ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ?
Ο χρήστης ΠΕΠΙ1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-09-10, 21:02   #210
newbie G

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΠΕΠΙ1 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!! ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΗ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!! ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΜΩΡΑΚΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ. Ο ΚΥΚΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 24-25μ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Η 11η ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΡΑ ΜΟΥ.ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠ. ΗΤΑΝ Η 9η.ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 10 ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΗ ΣΥΛΛ.ΕΧΩ ΜΙΚΡΕΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙ!!! ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ? ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΕΣΤ ΩΟΡΗΞΙΑΣ ΑΚΟΜΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ.

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ....ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΠΩΣ ΤΗΝ ΜΕΤΡΑΜΕ? ΚΟΛΠΙΚΑ ΜΕ ΑΠΛΟ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ?
Όλα είναι πιθανά, αλλά μη βιαστείς να κάνεις τεστ αν δεν έχεις καθυστέρηση πρώτα. και κάνε καλύτερα μια χοριακή, είναι πιο σίγουρη.

Τη θερμοκρασία μπορείς να την μετράς και με κανονικό θερμόμετρο ή με κολπικό (είναι πιο χοντρά). Εμένα παλιά μου είχαν πει να βαζω το θερμόμετρο στον πρωκτό, αλλά σιχαινόμουνα. Και στο στόμα να το βάλεις, στη μασχάλη ή στον κόλπο το ίδιο είναι. Τι να το κάνεις όμως; Με το θερμόμετρο βρίσκεις την ωορρηξία σου ΑΦΟΥ έχει γίνει, δεν έχει κανένα νόημα.
Παλιά 30-09-10, 15:41   #211
ΠΕΠΙ1

ΠΕΠΙ1 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σ ΄ευχαριστω newbie G.Eιχα διαβασει στο forum πως η θερμοκρασια οταν εισαι εγγυος ειναι ανεβασμενη οπως και την ημερα της ωορρηξιας,ισως ομως να κανω και λαθος...Επισης παρατηρησα πως η θερ/σια μου απο το στομα ηταν πιο χαμηλη (36,4) απο οτιαπο τον κολπο (37,4).Αν τελικα δεν γινει το θαυμα να παρω τεστ ωορρηξιας η θα αγχοθω περισσοτερο? sorry ειμαι λιγο ασχετη!!!
Ο χρήστης ΠΕΠΙ1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-09-10, 15:49   #212
sofiaaa

sofiaaa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλησπερα κ απο μενα κοριτσια. διαβασα τα παραπανω. να ρωτησω κατι?
εγω περιμενω περιοδο 5 οκτωβρη. εκανα ελευθερα τις γονιμες μερες που υποτιθεται ξερω ποιες ειναι,γιατι εχω σταθερο κυκλο. ομως εβαλα θερμομετρο κ ειχα 36.7 κ αυτο που θελω να επισημανω ειναι οτι στανταρ ανεβαινει η θερμοκρασια οταν μεινεις εγκυος? δηλαδη ειναι ανεβασμενη απο τις πρωτες μερες συλληψης? υπαρχει περιπτωση να εχω μεινει εγκυος κ η θερμοκρασια μου να ειναι κατω του 37 που λεμε?
Ο χρήστης sofiaaa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-09-10, 17:04   #213
newbie G

Προεπιλογή

sofiaaa, εμένα η θερμοκρασία μου δεν ανέβηκε καθόλου.
Παλιά 30-09-10, 17:53   #214
hristin30

hristin30 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΗΕLP ΓΙΑ ΤΑ ΤΕΣΤ ΩΟΡΗΞΊΑς..
ενώ είπα δεν θα χρησιμοποιήσω παρείγγειλα από ιντερνετ καμια 20 .
Λοιπόν χρησιμοποιώ ενα την 9η μερα και δείχνει αχνή γραμμη.Διαβάζω τισ οδηγίεσ και λένε ότι αν η γραμμη είναι πιο αχνη απο την αλλή τότε είναι αρνητικό.
Σήμερα 11η μέρα λέω να κάνω άλλο ενα και σήμερα δεν έβγαλε καθόλου γραμμη ( έβγαλε μονο τη γραμμη του τεστ οτι λειτούργησε σωστα.)
Ο κύκλοσ μου είναι 28-31 μερεσ τουσ τελευταίους μήνεσ.
Να ρωτήσω λοιπόν τισ πιο έμπειρεσ στα τεστ τα εξής.
Το ότι την 9η μερα υπηρχε αχνή γραμμη( λέγοντασ αχνη εννοώ πιο ανοιχτοχρωμη απο την άλλη, όχι όμως πολύ αχνη) σημαίνει ότι την 10η έπρεπε να ξανακάνω το τεστ γιατι θα ανεβαινε η ορμονη και θα έβγενε πιο έντονη η γραμμη?
Αν δεν έχω κάνει ωορηξία ακόμα πως είναι δυνατον την 9η μερα να είχε ανιχνέυσει ορμόνη και την 11η καθόλου??????
Τι ανωμαλία είναι αυτη?
δηλαδη αυτη η ορμόνη ανεβοκατεβαίνει.
Αφήστε που διάβασα κάτι κουλά στο ίντερνετ οτι αν δεν παει καλα αυη η ορμόνη δύσκολα επιτυγχάνεται εγκυμοσύνη κ αγχωθηκα..
Ευχαριστω εκ των προτέρων γιατι μαλλον σας ζάλισα.....
Ο χρήστης hristin30 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-09-10, 17:57   #215
hristin30

Προεπιλογή

και κάτι άλλο κορίτσια..
Τι θερμόμετρο να πάρω?
Αυτό για το στόμα είναι το ίδιο με αυτο της μασχάλης? Τι να αγοράσω? να μετράει συντομα τη θερμοκρασία γιατί τα πρωινα μονο χρόνο για θερμομέτρηση δεν έχω την ώρα που ξυπναω
Παλιά 30-09-10, 20:16   #216
Rinoula

Rinoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο hristin30 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΗΕLP ΓΙΑ ΤΑ ΤΕΣΤ ΩΟΡΗΞΊΑς..
ενώ είπα δεν θα χρησιμοποιήσω παρείγγειλα από ιντερνετ καμια 20 .
Λοιπόν χρησιμοποιώ ενα την 9η μερα και δείχνει αχνή γραμμη.Διαβάζω τισ οδηγίεσ και λένε ότι αν η γραμμη είναι πιο αχνη απο την αλλή τότε είναι αρνητικό.
Σήμερα 11η μέρα λέω να κάνω άλλο ενα και σήμερα δεν έβγαλε καθόλου γραμμη ( έβγαλε μονο τη γραμμη του τεστ οτι λειτούργησε σωστα.)
Ο κύκλοσ μου είναι 28-31 μερεσ τουσ τελευταίους μήνεσ.
Να ρωτήσω λοιπόν τισ πιο έμπειρεσ στα τεστ τα εξής.
Το ότι την 9η μερα υπηρχε αχνή γραμμη( λέγοντασ αχνη εννοώ πιο ανοιχτοχρωμη απο την άλλη, όχι όμως πολύ αχνη) σημαίνει ότι την 10η έπρεπε να ξανακάνω το τεστ γιατι θα ανεβαινε η ορμονη και θα έβγενε πιο έντονη η γραμμη?
Αν δεν έχω κάνει ωορηξία ακόμα πως είναι δυνατον την 9η μερα να είχε ανιχνέυσει ορμόνη και την 11η καθόλου??????
Τι ανωμαλία είναι αυτη?
δηλαδη αυτη η ορμόνη ανεβοκατεβαίνει.
Αφήστε που διάβασα κάτι κουλά στο ίντερνετ οτι αν δεν παει καλα αυη η ορμόνη δύσκολα επιτυγχάνεται εγκυμοσύνη κ αγχωθηκα..
Ευχαριστω εκ των προτέρων γιατι μαλλον σας ζάλισα.....
Καταρχήν μην αγχωνεσαι. Δεν έχεις μάθει να χρησιμοποιείς αυτά τα τεστ σωστά ακόμα. Θα τους πάρεις τον αέρα, θέλει λίγο υπομονή.
Σε σταθερό κύκλο 28-31 ημερών όπως λές ότι έχεις, είναι λίγο νωρίς να ξεκινησεις την 9η μέρα. Εγώ που έχω 30 ημερών, ξεκινώ 14η ή 15η τα ίδια τεστάκια, και η γραμμούλα εμφανίζεται μεταξύ 15-18ης μέρας κύκλου μου πάντα.
Επίσης να ξέρεις ότι δεν πρέπει να παραλείπεις μέρες. Απ'τη στιγμή που τα ξεκινας πρέπει να τα κανεις κάθε μέρα την ίδια ώρα μέχρι να δείξει γραμμή. Τώρα για τη 10η που παρέλειψες, δε νομίζω να ήταν τότε η ωορηξία σου.

Το αν η γραμμή βγαίνει αχνή δεν έχει καμιά σχέση με το ότι πλησιάζει η ωορηξία. Δηλαδή εμένα μπορεί να μου δείξει αχνή γραμμή τη 14η μέρα, ενώ τη 15η, 16η, 17η τίποτα, και τη 18η κανονική γραμμή, δηλαδή ωορηξία. Άρα μην επηρεάζεσαι απ'την αχνή γραμμή. Είναι κάποια "ανωμαλία" του τεστ θα λεγαμε. Αν κάνεις ωορηξία, σίγουρα κάποια στιγμή μεταξύ 13ης και 18ης μέρας θα σου δείξει εφόσον έχεις σταθερό κύκλο. Αν για 2-3 συνεχόμενους κύκλους δε σου δείξει καθόλου έντονη γραμμή, τότε ίσως θα πρέπει να κοιτάξεις το θέμα της ωορηξίας σου στο γυναικολόγο σου. Δεν είναι τίποτα, μια αιματολογική εξέταση προγεστερόνης κάνεις την 21η μέρα του κύκλου, και ίσως κάποιους υπέρηχους παρακολούθησης της ωορηξίας. Ακόμα κιαν το πρόβλημά σου βρεθεί να είναι η ωορηξία, φτοιάχνει τις περισσότερες φορές με την κατάλληλη αγωγή.
Ελπίζω να βοήθησα. Don't panic!
Παλιά 30-09-10, 20:18   #217
Rinoula

Rinoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
και κάτι άλλο κορίτσια..
Τι θερμόμετρο να πάρω?
Αυτό για το στόμα είναι το ίδιο με αυτο της μασχάλης? Τι να αγοράσω? να μετράει συντομα τη θερμοκρασία γιατί τα πρωινα μονο χρόνο για θερμομέτρηση δεν έχω την ώρα που ξυπναω
ένα απλό θερμόμετρο του λεπτού για τη μασχάλη είναι το ίδιο για το στόμα. Εγώ χρησιμοποιώ ψηφιακό, μια χαρά είναι. Απλά να ξέρεις ότι η θερμομέτρηση ανιχνεύει την ωορηξία αφού γίνει για να δεις αν έγινε, όχι για να προγραμματίσεις επαφές στον ίδιο κύκλο.
Παλιά 30-09-10, 22:29   #218
hristin30

Προεπιλογή

Rinoula σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Οπότε να μην ανησυχώ που δεν εδειξε σήμερα κ να το κάνω κάθε μέρα μέχρι να δω τι γίνεται..
Τελικά βλακεία που παρείγγειλα μόνο 20 , επρεπε να παρω καμιά 50.
Οταν δω πιο έντονη τη γραμμη απο αυτή του τεστ τότε σημαίνει πως τα επόμενα 24 πρεπει να προσπαθήσω για μωρό?????????
ευχαριστώ κ πάλι..
καλή επιτυχία σε όλεσ...
Παλιά 01-10-10, 09:53   #219
sofiaaa

sofiaaa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο newbie G Εμφάνιση μηνυμάτων
sofiaaa, εμένα η θερμοκρασία μου δεν ανέβηκε καθόλου.
καλημερα newbie g....σε ευχαριστω για την διευκρινηση...τωρα αναμενω περιοδο, εχω δλδ ολα τα συμπτωματα περιοδου οπως παντα...για να δουμε.φιλια πολλα
Ο χρήστης sofiaaa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-10-10, 15:52   #220
Rinoula

Rinoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Rinoula σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Οπότε να μην ανησυχώ που δεν εδειξε σήμερα κ να το κάνω κάθε μέρα μέχρι να δω τι γίνεται..
Τελικά βλακεία που παρείγγειλα μόνο 20 , επρεπε να παρω καμιά 50.
Οταν δω πιο έντονη τη γραμμη απο αυτή του τεστ τότε σημαίνει πως τα επόμενα 24 πρεπει να προσπαθήσω για μωρό?????????
ευχαριστώ κ πάλι..
καλή επιτυχία σε όλεσ...
Εγώ παρείγγειλα 100 πριν ένα χρόνο κι έχω ακόμα για 2-3 μήνες! Η δεύτερη γραμμή δε βγαίνει συνήθως πιο έντονη απ'του τεστ. Είναι της ίδιας έντασης ή και πολύ ελαφρώς λιγότερης. Όχι όμως αχνή. Όταν θα βγει, πρέπει να έχεις όσο πιο πολλές επαφές μπορείς την ίδια, την επόμενη και τη μεθεπόμενη μέρα.
Καλή επιτυχία!
Παλιά 01-10-10, 23:03   #221
hristin30

Προεπιλογή

Σ΄ευχαριστώ κξαι πάλι Ρηνουλα. Αν η γραμμή είναι ελαφρως πιο αχνη απο αυτή του τεστ τότε μάλλον την έχασα τη γόνιμη γιατί την 9η μερα που το έκανα δεν ήταν πολυ αχνη απλά δεν ήταν τόσο έντονη όσο του τεστ κ εγώ θεωρησα οτι ήταν αρνητικό συμφωνα με τισ οδηγίεσ..
Πως γίνεται σε κύκλο 28-31 μερων να έχω γονιμη την 8η η 9η μερα????????? Παει κ αυτός ο μήνας.........?????????
Εσύ Ρινούλα είδες αποτέλεσμα από τα τεστ..
Θέλω να πω σε βοήθησαν?????
Παλιά 02-10-10, 00:14   #222
Rinoula

Rinoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σ΄ευχαριστώ κξαι πάλι Ρηνουλα. Αν η γραμμή είναι ελαφρως πιο αχνη απο αυτή του τεστ τότε μάλλον την έχασα τη γόνιμη γιατί την 9η μερα που το έκανα δεν ήταν πολυ αχνη απλά δεν ήταν τόσο έντονη όσο του τεστ κ εγώ θεωρησα οτι ήταν αρνητικό συμφωνα με τισ οδηγίεσ..
Πως γίνεται σε κύκλο 28-31 μερων να έχω γονιμη την 8η η 9η μερα????????? Παει κ αυτός ο μήνας.........?????????
Εσύ Ρινούλα είδες αποτέλεσμα από τα τεστ..
Θέλω να πω σε βοήθησαν?????
Κοίτα, εμένα μου πήρε 1-2 μήνες μέχρι να τα συνηθίσω και να μάθω να ξεχωρίζω το θετικό απ'το άκυρο. Όταν λέμε ελαφρώς πιο αχνή, εννοούμε πολύ πολύ ελαφρώς! Γιατί αλλιώς μπορεί να μπερδευτούμε! Τώρα τί να σου πώ για την 9η μέρα...Και μένα εντύπωση μου κάνει. Δες όμως και το ενδεχόμενο μήπως σ'αυτόν το κύκλο αδιαθετήσεις νωρίτερα, γιατί το φυσιολογικό είναι 14-15 μέρες μετά την ωορηξία να έρχεται περίοδος. Υπάρχουν επίσης και περιπτώσεις που η ωορηξία να γίνεται πολύ νωρίς (έχω ακούσει ακόμα και ακριβώς μετά την περίοδο, αν και λίγο σπάνιο, αλλά υπάρχει καμιά φορά). Οπότε προμηθεύσου περισσοτερα τεστ και ξεκίνα απ'την 9η αφού πιστεύεις ότι μπορεί τότε να έδειξε θετικό. Εμένα τα τεστ με έχουν βοηθήσει πολύ όχι βέβαια στο να μείνω έγκυος, ακόμα δεν έχει έρθει αυτό, αλλά στο να προσδιορίσω την ωορηξία μου και να κανονίζω τις επαφές μου. Λόγω έλλειψης χρόνου δε μπορούμε να έχουμε και πολύ τακτικά επαφές και ήθελα τουλάχιστον στη μέση του κύκλου να είναι προγραμματισμένες. Τώρα βέβαια δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό ή κακό και αν τελικά όλα αυτά μας προσθέτουν άγχος και γιαυτό δε γίνεται τίποτα, αλλά πολλές κοπέλες έχουν μείνει εγκυες με τα τεστάκια. Τί να πω...Εμένα τη μέρα που θα δείξουν μετράω ακριβώς 15 μέρες και έρχεται περίοδος. Ξέρω ακριβώς πότε θα μου ρθει και πόσες μέρες καθυστέρηση θα έχω αν αργήσει η ωορηξία μου.
Παλιά 02-10-10, 00:15   #223
mafalda@

mafalda@ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εμείς πάντως τα καταφέραμε με τεστ ωορρυξιας από το φαρμακείο. Είναι πολύ καλά και αποτελεσματικά.
Όταν είναι οι μέρες σου, βγάζει μια φατσουλα γελαστη (smiley). Όταν δεν είσαι βγάζει μια κατσουφικη.
Έχει αναλυτικοτατες οδηγίες.
Έπαιρνα δείγμα την ίδια ώρα κάθε μέρα, συγκεκριμένα το πρωί.
Το συστηνω. Είναι σωστό και αποτελεσματικό.
Ο χρήστης mafalda@ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-10-10, 10:30   #224
hristin30

Προεπιλογή

Τότε λοιπόν θα το κάνω μεχρι την 19 μερα για να καταλάβω τι γίνεται και πως λειτουργεί για να ξέρω τον επόμενο μήνα.
mafalda@ ίσως του φαρμακείου είναι πιο εύκολα στη χρήση αλλά είναι πολύ πιο ακριβα ...
Τι να πω βρε κορίτσια ελπίζω να βγάλω καμια άκρη και να έχουμε κανένα θετικό αποτέλεσμα γιατί όντως λόγω κούρασης είναι δύσκολο να έχουμε πάντα τόσο συχνές επαφεσ..
Χθεσ μου συνέβη κ αλλο ένα κουφό και ανησύχησα.
Μετα την επαφη πηγα τουαλέτα και ειδα 1-2 σταγόνες αίμα..
Γιατί μπορεί να συνέβη αυτό?
μπορεί να είναι κατι πολύ άσχημο????????????
Παλιά 02-10-10, 13:27   #225
Rinoula

Rinoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mafalda@ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμείς πάντως τα καταφέραμε με τεστ ωορρυξιας από το φαρμακείο. Είναι πολύ καλά και αποτελεσματικά.
Όταν είναι οι μέρες σου, βγάζει μια φατσουλα γελαστη (smiley). Όταν δεν είσαι βγάζει μια κατσουφικη.
Έχει αναλυτικοτατες οδηγίες.
Έπαιρνα δείγμα την ίδια ώρα κάθε μέρα, συγκεκριμένα το πρωί.
Το συστηνω. Είναι σωστό και αποτελεσματικό.
όντως σωστό κι αποτελεσματικό και πιο σαφές απ'τα άλλα με τις γραμμούλες, αλλά....πανάκριβα. Εγώ προσωπικά δεν έχω λεφτά για πέταμα κάθε μήνα. Πήρα τα άλλα με τις γραμμούλες μια και καλή και μου κρατάνε πάνω από χρόνο και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Εξαρτάται τί θέλει κάθε κοπέλα. Όλα πάντως είτε βγάζουν γραμμουλα είτε φατσούλα, ίδια πολιτική έχουν
Παλιά 02-10-10, 13:29   #226
Rinoula

Rinoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τότε λοιπόν θα το κάνω μεχρι την 19 μερα για να καταλάβω τι γίνεται και πως λειτουργεί για να ξέρω τον επόμενο μήνα.
mafalda@ ίσως του φαρμακείου είναι πιο εύκολα στη χρήση αλλά είναι πολύ πιο ακριβα ...
Τι να πω βρε κορίτσια ελπίζω να βγάλω καμια άκρη και να έχουμε κανένα θετικό αποτέλεσμα γιατί όντως λόγω κούρασης είναι δύσκολο να έχουμε πάντα τόσο συχνές επαφεσ..
Χθεσ μου συνέβη κ αλλο ένα κουφό και ανησύχησα.
Μετα την επαφη πηγα τουαλέτα και ειδα 1-2 σταγόνες αίμα..
Γιατί μπορεί να συνέβη αυτό?
μπορεί να είναι κατι πολύ άσχημο????????????
hristin εμένα προσωπικά δε μου χει συμβεί αυτό, αλλά το χω ακούσει από πολλές κοπέλες. Δεν πρέπει να είναι κάτι ανησυχητικό αλλά κάνε καλού κακού κι ένα τηλεφώνημα στο γιατρό σου να το αναφέρεις, ή ανοιξε σχετικό τόπικ στο φόρουμ να σου πουν τη γνώμη τους άλλες κοπέλες "συμπάσχουσες"
Παλιά 03-10-10, 17:48   #227
ioanna81

Το avatar του χρήστη ioanna81

Περιοχή: ΜΕΛΙΣΣΙΑ
ioanna81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κοριτσια καλησπερα και απο μενα!!! Θα ηθελα να κανω κι εγω καποιες ερωτησουλες. Προσπαθουμε με τον αντρα μου 3 μηνες και δεν εχει γινει ακομα κατι θετικο δυστυχως. Δεν μπορω να καταλαβω καλα τη θερμομετρηση. Εχω ηλεκτρονικο θερμομετρο(δεν ξερω αν παιζει ρολο) και καθε πρωι ολο το μηνα εχω χαμηλη θερμοκρασια περιπου 36.1-36.3 και απο τα μεσα του κυκλου μονο το απογευμα θα παει μεχρι και 36,9 και οταν ειναι να αδιαθετησω πεφτει και η απογευματινη θερμοκρασια, αφηστε που αλλη θερμοκρασια βγαζει το ενα χερι και αλλη το αλλο(μη γελασετε κοριτσια μπορει να ακουγεται αστειο). Τι πιστευευτε οτι γινεται? Επισης θελω να μου πειτε απο που αγοραζετε τα τεστ ωορηξιας μεσω internet. κυκλο ειχα παντα μεταξυ 27- 31 μερες. Σας ευχαριστω εκ των προτερων!
Ο χρήστης ioanna81 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-10-10, 20:55   #228
anniw

anniw ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ιωάννα
καλησπέρα και από μένα. Καλύτερο είναι να έχεις ένα θερμόμετρο υδραργύρου, του λεπτού, με το οποίο θα παίρνεις τη θερμοκρασία σου κάθε πρωϊ την ίδια ώρα πριν σηκωθείς από το κρεβάτι. Σε γενικές γραμμές, ισχύει ότι η θερμοκρασία σου διέρχεται δύο φάσεις, μία χαμηλή σχετικά ΠΡΙΝ την ωορρηξία και μία υψηλή αμέσως μετά και μέχρι να σου έρθει περίοδος. Πχ μπορεί να έχεις 36.6 από την πρώτη μέρα του κύκλου μέχρι λίγο πριν την ωορρηξία, μία μικρή πτώση μία μέρα πριν την ωορρηξία, και αμέσως μετά μία άνοδο που θα κρατήσει μέχρι να σου έρθει περίοδος. Άρα η ανεβασμένη θερμοκρασία δεν σημαίνει ότι είσαι έγκυος απαραιτητα, σημαίνει ότι έχεις κάνει ωορρηξία.
Αυτά.
Συμβουλή μου-πέτα τα θερμόμετρα και τα τεστ, μόνο άγχος προσθέτουν μου φαίνεται
φιλιά πολλά και καλή επιτυχία
Ο χρήστης anniw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-10-10, 22:04   #229
ioanna81

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο anniw Εμφάνιση μηνυμάτων
Ιωάννα
καλησπέρα και από μένα. Καλύτερο είναι να έχεις ένα θερμόμετρο υδραργύρου, του λεπτού, με το οποίο θα παίρνεις τη θερμοκρασία σου κάθε πρωϊ την ίδια ώρα πριν σηκωθείς από το κρεβάτι. Σε γενικές γραμμές, ισχύει ότι η θερμοκρασία σου διέρχεται δύο φάσεις, μία χαμηλή σχετικά ΠΡΙΝ την ωορρηξία και μία υψηλή αμέσως μετά και μέχρι να σου έρθει περίοδος. Πχ μπορεί να έχεις 36.6 από την πρώτη μέρα του κύκλου μέχρι λίγο πριν την ωορρηξία, μία μικρή πτώση μία μέρα πριν την ωορρηξία, και αμέσως μετά μία άνοδο που θα κρατήσει μέχρι να σου έρθει περίοδος. Άρα η ανεβασμένη θερμοκρασία δεν σημαίνει ότι είσαι έγκυος απαραιτητα, σημαίνει ότι έχεις κάνει ωορρηξία.
Αυτά.
Συμβουλή μου-πέτα τα θερμόμετρα και τα τεστ, μόνο άγχος προσθέτουν μου φαίνεται
φιλιά πολλά και καλή επιτυχία

Σ ευχαριστω πολυ, εχεις δικιο σε αρρωσταινει ολο αυτο το πραγμα. Θα περιμενω λιγους μηνες και μετα θ αρχισω το ψαξιμο. Ευχομαι παντως ολες να εχουμε συντομα καλες εγκυμοσυνες και γερα παιδια!!!
Παλιά 04-10-10, 09:55   #230
Μαράκι

Μαράκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα κορίτσια..σχετικά με τα τεστ του φαρμακείου..είναι 7 μέσα και κοστίζουν γύρω στα 40-50 ευρώ..αν μια κοπέλα δεν έχει απόλύτως ΄σταθερό κύκλο δηλαδή εμένα που παίζει από 27-34 τότε βρε κορίτσια χρειάζομαι 2 τον μήνα..ε, δεν γινεται!!εχω αυτά με τις γραμμούλες..έχω παρατηρήσει ότι όταν είναι ωορυξία τότε είναι έντονη η γραμμή, την καταλαβαίνεις, και εμφανίζεται σχεδόν αμέσως..
τώρα σχετικα με την θερμοκρασία..εγώ και στις δυο εγκυμοσύνες μου δεν είχα υψηλότερη θερμοκρασία της κανονικής..είχα πάντα 36,.5...
Παλιά 04-10-10, 10:07   #231
newbie G

Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλημέρα κορίτσια..σχετικά με τα τεστ του φαρμακείου..είναι 7 μέσα και κοστίζουν γύρω στα 40-50 ευρώ..αν μια κοπέλα δεν έχει απόλύτως ΄σταθερό κύκλο δηλαδή εμένα που παίζει από 27-34 τότε βρε κορίτσια χρειάζομαι 2 τον μήνα..ε, δεν γινεται!!εχω αυτά με τις γραμμούλες..έχω παρατηρήσει ότι όταν είναι ωορυξία τότε είναι έντονη η γραμμή, την καταλαβαίνεις, και εμφανίζεται σχεδόν αμέσως..
τώρα σχετικα με την θερμοκρασία..εγώ και στις δυο εγκυμοσύνες μου δεν είχα υψηλότερη θερμοκρασία της κανονικής..είχα πάντα 36,.5...
Εγώ έπαιρνα τα clear blue digital που στοιχίζουν 54 ευρώ και το ένα κουτί μου πήγαινε και τον επόμενο μήνα. Αν χρειαζόταν έπαιρνα κι άλλο μετά. Ούτε κι εγώ είχα σταθερό κύκλο. Ακόμα κι αν ξεκινήσεις τα τεστ την 12η μέρα του κύκλου σου, θα σου πάνε μέχρι τη 19η. Ε αν δεν έχεις ωορρηξία μέχρι τότε, ξέρεις ότι θα έχεις μέσα στις επόμενες 2-3 μέρες, δεν χρειάζεται να πάρεις κι άλλο τεστ γι αυτό.
Παλιά 04-10-10, 10:17   #232
ioanna81

Προεπιλογή

ειναι λιγο ακριβα παντως. θα δω απο τον επομενο μηνα τι θα κανω, για την ωρα περιμενω μεχρι το τελος της εβδομαδας να ερθει
Παλιά 04-10-10, 16:51   #233
kxristina

kxristina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κορίτσια δείτε και εδώ,

http://www.pharmacy4u.gr/product_inf...oducts_id=9443

τα πουλάει 34 ευρώ

έχω παρει από αυτό το site αλλα πράγματα, πολύ αξιόπιστο. δωρεάν μεταφορικά και παρέδωσαν σε 1 μέρα.
εγώ αυτά τα τεστ είχα αγοράσει από οτ φαρμακείο, με 47 ευρώ όμως
Ο χρήστης kxristina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-10-10, 21:44   #234
olivini7

olivini7 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλησπέρα και απο εμένα.
έχω μπεί και εγώ στο τρυπάκι των τεστ ωορηξίας.πήρα εκείνα τα φθηνά με την γραμμή από uk αλλά τίποτα.δεν βγήκε ποτέ η 2 γραμμή.δεν έχω σταθερό κύκλο και χρειάζομαι να μάθω πότε περίπου πότε είναι η ωορηξία ξέρω ότι έχω ωορηξία γιατί μετά καταντάει αγγαρία και κουραστικό το σ..!(1 παλλίνδρομη και 1 βιοχημική και φυσιολογικές ορμονικές αναλύσεις) αυτο τον μήνα πήρα τα ψηφιακά με την φατσούλα είμαι στην 15η και σκέτος κύκλος ακόμη
απλά μπερδεύομαι με το θέμα με τα πρωινά ούρα.ξυπνάω πολύ πρωί και μετά είναι δύσκολο να μην πίνω υγρά και να αποχή από τουαλέτα 4 ώρες.οπότε το πρωί είναι πιο βολικό.εκείνα με την γραμμή έλεγαν όχι πρωί επείδη η LH συντίθεται το πρωί.τα ψηφιακά δεν λένε κάτι τέτοιο.άρα;όντως συντίθεται το πρωί η LH;
βέβαια πήρε το fertility monitor και από επόμενο μήνα θα έχω συνολική εικόνα του τί συμβαίνει με τον κύκλο μου.
αυτό τον μήνα παίρνω και clomiphene για βοήθεια.και υποτίθεαι ότι δίνει και λανθασμένα θετικά.εγώ όμως τίποτα θετικό..............μήπως τελικά όχι το πρωί;;;;;;

Ο χρήστης olivini7 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-10-10, 07:56   #235
olivini7

olivini7 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλημέρα!τελικά πήρα την απάντηση μόνη μου!
ενώ χτές το πρωί που έκανα το ψηφιακό τεστ έδειξε σκέτο κύκλο το απόγευμα ένιως πονάκια στα πλεύρα και ένα απίστευο φούσκωμα.συνήθως πονάω εκείνες τισ μέρες της ωορηξίας οπότε το βράδι αργά έκανα το τεστ με τιςγραμμές και βγήκε σχετικά αμέσως μία 2 γραμμή όχι πολύ σκούρα όμως.για επιβεβαίωση έκανα αμέσως και το ψηφιακό και χαμογέλασε!έκανα και σήμερα το πρωί ψηφιακό και πάλι χαμογέλασε!οπότε σήμερα και αύριο πρέπει να το προσπαθήσουμε.
απλά τα τεστ τα έκανα όχι με 4 ώρες απόχή από ην τουαλέτα και ήπια και αρκετή ποσότητα ωερό πιο πρίν.επίσης εκείνο με την γραμμή λέει το κάνεισ απόγευμα μέχρι τις 8.εγώ το έκανα 11 η ώρα και πάλι δούλεψε!
απλά ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας!

Ο χρήστης olivini7 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-10-10, 16:28   #236
Nasel

Το avatar του χρήστη Nasel

Nasel χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κοριτσια καλησπερα, ειχα καιρο να μπω αλλα ειμαι παλι εδω..ψαχνοντας να βρω απαντησεις.. αυτον το μηνα πηρα και εγω τεστ ωορρηξιας ελπιζοντας να μου "χαμογελασει" και να κανουμε τα δεοντα . εχω κυκλο 28 με 26 ημερων, ξεκινησα την 9η μερα του κυκλου μου ειμαι στην 13η και ακομα να βρω την ιδανικη ημερα. εχω μπερδευτει, γιατι νομιζα οτι οι καλες μου ημερες ειναι 12 και 13 αλλα μεχρι στιγμης τιποτα.. δεν θελω να σας κουρασω πολυ αλλα η τελευταια περιοδος μου ηταν μονο τρεις μερες (η φυσιολογικη μου ειναι 6 με 7) με την δευτερη μερα να εχω αρκετη ροη. μου καρφωθηκε η ιδεα απο το πρωι μηπως λεω μηπως ειμαι ηδη εγκυος (με περιοδο?) και γιαυτο δεν υπαρχει ωορρηξια. αραγε, οταν μια γυναικα ειναι εγκυος, υπαρχει ωορρηξια? μπορει η ερωτηση να ακουγεται λιγο χαζη αλλα προσπαθουμε ενα χρονο τωρα και εδω και αρκετο καιρο εχω αρχισει να φανταζομαι μωρακια και κοιλιτσες...
Ο χρήστης Nasel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-10-10, 10:27   #237
hristin30

Προεπιλογή

Μην αγχωνεσαι απλα δεν ηρθε ακομα η γόνιμη μέρα.Συνέχισε να κάνεις το τεστ κ θα σου χαμογελάσει.Εγω με κύκλο 28-31 μερων βγηκε θετικο το τεστ ωορηξίας την 19 και 20 μέρα..και εγω νόμιζα οτι αυτες δεν ειναι γονιμες μερες..
Παλιά 27-10-10, 10:28   #238
hristin30

Προεπιλογή

αλλα τι να σου πω κανε κ ενα τεστ εγκυμοσύνης να σου φύγει η ιδεα αν δεν σου χαμογελάσει το τεστ ωορηξιας σε 5 μερες.
Παλιά 27-10-10, 17:49   #239
Nasel

Το avatar του χρήστη Nasel

Nasel χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Τελικα χαμογελασε σημερα το πρωι !! Του δωσαμε και καταλαβε...
εχω απιστευτο πονο εδω και καμια ωρα στην αριστερη ωοθηκη, αρα σιγουρα εχω ωορρηξια!! Τα αποτελεσματα σε καμια δεκαπενταρια μερες...
ευχαριστω πολυ και ευχομαι γρηγορα μανουλες
Ο χρήστης Nasel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-10-10, 14:05   #240
lilitsa79

lilitsa79 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια μου καλησπέρα και από μένα....είμαστε στον τριτο μήνα προσπαθειών και αποφάσισα να κάνω τα τεστ (ψηφιακά)αυτό τον μήνα...

Λοιπόν....ο κύκλος μου είναι 28 ημερών -και μετά από ένα τυχαίο έλεγχο στο γιατρό τον προηγούμενο μήνα είδε την 12 μερα ενα ωάριο έτοιμο να σπάσει μετά απο 2 μέρες....-άρα σύμφωνα με τις οδηγίες έπρεπε να ξεκινήσω την 11 μερα και μάλλον η ωορηξία μου γίνεται τη 14η μερα...ξεκίνησα ωστόσο απο τη 10η μέρα( για να είμαι σίγουρη).
10η μερα τίποτα και 11η μέρα τίποτα....έλα όμως που χτες την 11η μερα ένιωθα όλα τα συπτώματα ωορηξίας αν και φατσούλα δεν είδα...
12η μέρα -σήμερα το πρωί -πάλι τίποτα....

Πείτε μου αν υπάρχει περίπτωση να έγινε χτες και το τεστ να μην το έδειξε....
Ο χρήστης lilitsa79 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές